15,! Politiek gunt Stadsgehoorzaal eerlijke start Kinderen delen bonnen uit aan te hard rijdende automobilisten Avondvierdaagse •y| genda 'Theater niet opzadelen met 2,5 miljoen voor nieuwe trekkenwand' Rotterdams Dagblad Dinsdag 8 juni 1999 Jarenlang heb ik 'm gelopen: de avondvierdaagse. Wat mij toen als schoolland bezielde, weet ik nu nog niet Ik kan me in elk geval niet meer voorstellen dat ik vier avonden het vuur uit mijn sloffen heb ge lopen voor zo'n zielige medaille. Vanavond is de officiële start van de avondvierdaagse. Het wordt een bijzondere editie want ter ondersteuning van de presentatie van de stadsvisie heeft de gemeente de organisatoren van het wandelevene ment de opdracht gegeven een alternatieve route uit te stippelen. Een route die een heldere kijk op Schiedam moet geven. De start is op de toekomstige parkeerplaats van het nieuwe zieken huis, daar achter de rotonde op de Hargalaan. De eerste avond gaan we een klein stukje door VI aardingen om onderweg vanaf het nieuwe viaduct aan het eind van de Sportlaan van het uitzicht op de tweede Beneluxtunnelbuis te kunnen genieten. De weg terug gaat naar de Laan van Bote om een blik te werpen op de flats, woningen en win kels die over een pair^ar plat gaan. De tweede dag neemt de tippelaars mee naar de nieuwe ziekenhuis locatie om vandaar de laatste families aan de Schiedamseweg,vólks- tuinders en groenzone van de Poldervaart uitte zwaaien. Vandaar gaat de trip via het tunneltje onder de spoorbaan naar de wijk Nieuw- land voor het contrast: van natuurgebied naar achterstandswijk. Ver volgens gaan we de Damlaan op, efte kijken naar de Walvischmolen en dan, hup, de Hoogstraat op voor een fikse strandwandeling. Ter hoogte van het museum gaat de hele meute weer terug. De wande laars worden verzocht op de Appelmarkt flink te stampen, zodat het misschien toch nog goed komt met de rammelende keitjes. Op dag drie krijgen de kilometervreters bij de start witte pakken overhandigd. Die moeten bij de puinhopen van de Van Markenstraat worden aangetrokken om galbulten en huidschilfers te voorkomen. Via het Beatrixpark en het moerasje op de voormalige Jandijsbaan gaat we terug naar het startpunt Bij het moeras wordt door de afde ling groenvoorziening een uitleg gegeven over de zin van het bestaan van de kikkerpoel. Kikkers hebben in Kethei meer behoefte aan ruimte dan de voetballers. Snel doorlopen maar. Dag vier wordt de mooiste. We gaan het oude Kethei in.,Via het dorps plein het Jaap de Raatpad op. Daar links staat de woning van wethou der Reijnhout. In Zweedse stijl. De grootste var» het rijtje, met die fraaie tuin. De weg terug gaat langs het opgespoten zand voor Svea- parken. Als u goed kijkt ziet u nog net het torentje van de Kethel- kerk, wat koeien, een reiger aan de slootkant en wat huppelende schaapjes in de wel Goed kijken hoor. Volgend jaar ziet u dat alle maal niet meer. SANDERSONNEMANS Dinsdag 8 juni SCHIEDAM Podium Café, Lange Haven 28. Jamsessie, 21.30 VLAARDINGEN Dc Soenda. optreden van het Twin Duo met o.a. lied jes van De Jantjes, 19.30u. Holy Ziekenhuis. Reani- matiecursus Nederlandse Hartstichting, 20.00 u. ROTTERDAM Blijdorp Huid en Haar. Blijdorp bij Night. Nationaal Schoolmuseum t/m 17.00 Kinderspektakel. Dizzy 22.00 Christian Hassenstem Quartet. Baroeg 21.00 Dropkick Murphy's. Hal 4 Good Guys and Bad Guys. Rotterdamse Schouwburg gr zaal 20. ió De Broeikas, kl zaal On/Off. Lantaren/Venster On/Off. de Unie 20.30 Door schijn bewogen. Woensdag 9 juni SCHIEDAM Dc Oost Koffie-inioop, 9.30-12.0ÜU. Dc de 4 Molens. Damesbiljart, 18.00-22.00u. Wc De Blauwe Brug. Be zoek Princesthealer in Rotterdam, 13.30-17.D0u. Dc de Woudhoek. Koersbal, 19.30-21.30u. Schiedam- Noord. Nationale Straatspeeldag, 11.30-13.00 u. VLAARDINGEN De Kindervallei, Spechtlaan. Kinderstraatfeest, 13.3015.30u. MAASSLUIS Koningshof, Uiverlaan 18-20. Uitreikingen Opstap- diploma's, 13.15-15.30u, Oleanderstraat, Burgemeester Schwartzlaan, Van Beethovenlaan. Nationale Straatspeeldag, 13.30u. ROTTERDAM Blijdorp Huid en Haar. Nationaal Schoolmuseum 10.00-17.00 Kinderspektakel. Prinses Theater 15.00 Kindermiddag. TbeatcrWest 14.30 De aarde is van kinderen, 16.00-17.00 Stemworkshop voor kinderen. Luxor Raymond van het Groenewoud. Nighttown 21.30 Roots Reggau Mima. 23.00 Fresh Up. Prinses Theater 20,15 La Primavera, TheaterWest 19.30- 21.30 Koor: Spelen met je stem. Rotterdamse Schouwburg gr zaal 20.15 De Broeikas, kl zaalOn/ Off. Bibliotheektheater 13.00 NK Schaken. Lanta ren/Venster On/Off. Bioscopen t/mwo.9jiwL ROTTERDAM Cinerama 1: 'Entrapment' (16) dag. 13.20-16-18.40- 21.30. Cin.2: 'Message in a bottle' (12) dag. 12.40* 15.30-18.20-21.20. Cin.3: 'At first sight'(3 2) dag. 12.40* 18.20-21.20, do.vr.ma.di. ook 15.30. Cin.4: 'Shakespe are inlove' (16) dag. 12.20-15.20-18.20-21.20. Cin.5: 'La vita bella' (al)dag. 13-21.20. 'Astérix Obélixeontre Cesar' (al) dag. 15.50-18.40. Imax Theater: 'Extreme' (al) dag. 14-16-1330 tnb: 19,30 Eng.vers.). Africa's Elephant Kingdom (al) dag. 15, do.vr.ma.di. ook 18,30. TVhales' (al) dag. 13, do.vr .ma.di. ook 17.30. 'Saving private Ryan' (16) vr.za. 21. 'The Horse Wisperer' (12) dag. (beh.vr.za.) 20.30. Venster 1: 'Vaarwel Pavel' (16) dag. 20. 'My name is Joe* (16) dag. (beh.ma.) 22, vr. ook 18. Sneak preview (16) ma. 22. Ven.2: 'Lavierêvéedesanges' (16) do. t/m zo. 19.30. 'Sitcom' (16) do. t/m zo. 22. Moviezone: 'A li fe less ordinary' (16) vr.15.30. Cinema 2000: 'Fitzcar* raldo' (16) ma.di.wo. 19.30. Ven.3: 'Leaf on a pillow1 (16) dag. 20. 'Brown's requiem' (16) dag. 22. Ven.4: 'Journey to the sun' (16) dag. Lumière 1: 'She's all that' (al)dag. 13.30-16-18.30-21. Lum. 2: 'I still know what you did last summer' (16) dag. 13,30-16-18.45-21.30. Lum.3: 'Arlington road'(16) dag. 15.45-18.30-21.15, do. vr.ma.di, ook 13. 'Holy man' (al) za.zo.wo. 13.15. Lum. 4: 'Rush hour' (16) dag. 13* 21.30.'Bride of Chucky' (16) dag. 15.45*18.45. Rexane: Erotische films (18) dag. 12 t/m 01. Pathé I: 'Entrapment' (12) dag. 11.50-15.30-18.15* 21.10. Pat.2: 'Hurly Burly' (16) dag. 11.40-15.20-18.40- 21.20. Pat.3: 'Letters from a killer' (16) dag. 11-13,35* 18.50-21.30, di. niet om 21.30, do.vr.ma.di.ook 16.10. Sneak Preview: 'Stad doemt opnieuw uit het donker op' (16) di. 21.30. Pat.4: 'Forces of nature' (al) dag. 11.30-14-16,30-19-21.40. Pat.5: lio am I?' (12) dag. 11-13.35-16.10-18.50-21.30, zo. niet om 11. Pat.6: 'Loli ta' (al) dag. 11.50-18.15-21.10, do.vr.ma.di. ook 15. Pat.7: 'American history X* (16) dag. 16-18.45-21.20, do.vr.ma.di. ook 11-13.30. SCHIEDAM Filmhuis: 'A simpte plan' do.vr.za. VLAARDINGEN Het Zeepaard: 'La vita bella' vr.za. Redactie Waterweg: John Bunte, Edwin Cornelisse, Ben van Haren, Danielle Hermans, Mariêtte Olsthoom, Eefje Oomen, Sander Sonnemans Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 Door Mariette Olsthoom Vlaardingen 'Onvermijde lijk', 'het zal wel moeten', 'de Stadsgehoorzaal moet een faire start krijgen', maar ook '2,5 miljoen gaat te ver' en 'als het theater daardoor ter ziele gaat, het zij zo'. Dat de Stadsgehoorzaal in Vlaardin gen moet voldoen aan de strengere eisen van de ar beidsinspectie, daarover zijn de fractievoorzitters van de Vlaardingse politieke partij en het eens. Maar wie de me chanisering van de zogehe ten trekkenwand gaat beta len; daarover verschillen de politici van mening. Dc Stadsgehoorzaal moet zich, net als ruim honderd andere thea ters in Nederland, gaan houden aan de nieuwe richtlijnen van de Arbeidsoim andighedenwet. De nieuwe normen, die eind vorig jaar zijn vastgelegd, moeten het technisch personeel, dat zich da gelijks een breuk tilt, ontlasten. Het gaat hierbij om de mechanise ring van de trekkenwanden, waarmee decorstukken, doek en lampen nu nog handmatig wor den opgetrokken en neergelaten. Volgens de arbeidsinspectie mo gen theaters »og maar twintig handbediende trekken gebrui ken, waarvan het gewicht per stuk niet groter mag zijn dan 75 kilo. Uiterlijk in 2003 moet hier aan zijn voldaan. Landelijk gaat het om een ge schatte investering van 225 mil joen gulden. Per theater met meer dan 500 stoelen, komt dat neer op een bedrag van 2,5 miljoen. Stads gehoorzaaldirecteur Scindor Góra heeft hiervoor een beroep gedaan op cultuurwethouder Kees van der Windt. Die heeft op zijn beurt toegezegd een voorziening van 2,5 miljoen gulden voor het theater aan de Schiedamseweg op te ne men in de meeijarenbegrotmg, die dit najaar wordt gepresen teerd. De gemeenteraad zegt uit eindelijk ja of nee tegen het voor stel. Geen cent meer Van de Vlaardingse CDA-fractie hoeft de Stadsgehoorzaal by een verzelfstandiging niets extra's te verwachten. De partij heeft al eer der laten weten het nut van een verzelfstandiging niet te 2ien. Als Technicus Marten de Groot van de Stadsgehoorzaal bij de trekkenwand, waarmee nu nog handmatig decorstukken, doeken lampen worden opgetrokken en neergelaten. Foto Roei Dijkstra het aan fractievoorzitter Cees Oosterom ligt, krijgt het theater geen cent meer dan de 1,3 miljoen gulden per jaar aan subsidie die het nu ook al ontvangt. En die na de ver zelfstandiging waarschijnlijk blijft gehand haafd. Ooster om voelt er niets voor de gemeente op te laten draai en voor de ex tra kosten the mechanisering van de trekken wand met zich meebrengt. Waar het wel naar uitziet als de ge meente eigenaar blyft van het ge bouw aan de Schiedamseweg. „Het mag niet zo zijn dat de ge meente alleen de lasten draagt en niet de lusten," vindt Oosterom. De Vlaardingse CDA-fractie is niet tegen verzelfstandiging, zegt de fractievoorzitter, maar dan wel op haar voorwaarden. „We stop pen er jaarlijks 1,3 miljoen gulden bij voor een periode van vijf jaar en daar moeten ze het mee doen. Als daar dan een bedrag bij komt en blijkt dat het theater er niet mee uitkomt, hebben wij. geen probleem, maar de Stadsgehoor zaal. En als het theater daardoor ter ziele gaat, het zij zo." Het gaat WD-fractievoorzitter Leny van Halteren te ver om de gemeente voor de complete 2,5 miljoen gulden op te laten draai en, die nodig is om aan de vereiste aanpassingen te kunnen voldoen. Wei kan zij zich voorstellen dat de gemeente in overleg met de Stich ting Stadsgehoorzaal een deel van de kosten voor haar rekening neemt. Want, stel dat de Stadsgehoor zaal volgend jaar zelfstan dig verder gaat, dan kun je het theater niet met zo'n grote kosten post opzade len, vindt ze. .,Dan zou je als ge meente onbehoorlijk besturen. Het theater wordt met de Arbowet geconfronteerd, ze kunnen er ook niets aan doen dat het theater is verouderd." Het wachten is op de antwoorden van de dertig vragen die de WD- afdeling de gemeente heeft ge steld over de verzelfstandiging van de Stadsgehoorzaal, zegt Van Halteren, „Pas dan nemen wjj als WD-fractie een standpunt in en kunnen we de nieuwe Arbowetge- ving daarin betrekken." Ook Jan van der Kolk van Groen- Links vindt dat de Stadsgehoor zaal straks na haar verzelfstandi ging een eerlijke start moet krij gen. „Die Arbomaatregel, die moetje nemen. De grote vraag is alleen: wie gaat dat betalen. Nu is de gemeente nog verantwoorde lijk, dadelijk staat de Stadsge hoorzaal op zichzelf. Maar je kunt het niet mak°n om het theater met problemen te laten starten zo dat je later krijgt: toen gunde je me ook het licht in de ogen niet. Je moet wel op een goede manier uit elkaar gaan." Duidelijk in haar oordeel is PvdA-fractievoorzitter Army Ai- tema, die de benodigde investe ring schaart onder de noemer 'on vermijdelijke uitgaven'. „Het zal wel moeten." zegt ze. „Het is een wettelijke verplichting. Doe je het niet dan betekent dat sluiting van het theater en dat lijkt mij abso luut niet de bedoeling." De ge meente moet als werkgever fat soenlijk voor het theater zorgen, vindt ze, en dat doe je niet als je personeel met rugklachten thuis zit vanwege het zware werk. Afwachten is het ook hoe staatsse cretaris Rick van der Ploeg van Cultuur reageert op de brief van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en de Vereni ging van Schouwburg- en Con certgebouwdirecties (VSCD). In de brief hebben zy de staatssecre taris laten weten dat theaters en gemeenten de benodigde investe ringen niet zonder steun van de rijksoverheid kunnen ophoesten. Gevolg zou zijn dat veel theaters mogelijk hun deuren moeten slui ten of hun programmeringsbud- get noodgedwongen moeten ver lagen. Lichtgewicht Kleinere theaters hebben minder last van de nieuwe normen. Thea ter Schuurkerk in Maassluis ont springt de dans volgens manager Corinne van Lelieveld. „Wij wer ken met vier lichtgewicht trek ken, die nog met de hand bediend mogen worden. Er hangen min der lampen aan de trekken dan in grotere theaters. Bovendien zijn deze lampen minder zwaar. Hier door mogen wij het bedienen van de trekkenwand met de hand blij ven doen." Ook Theater de Teerstoof hoeft nergens bang voor te zijn. Daar wordt volgens directeur Paul van Oort niet met loopbruggen ge werkt, maar hangen de schijnwer pers gewoon aan balken: zo laag datje er staande bij kunt. Het vorig jaar geopende Theater a.d. Schie is weer een heel ander verhaal. Het theater aan het Stad- serf in Schiedam was de eerste nieuwe schouwburg in Nederland met een gemechaniseerde trek kenwand, computergestuurd en al. Dat heeft de gemeente toenter tijd wel negen ton extra gekost. Van Oort: „In de bouwplannen was in eerste instantie sprake van een handmatige trekkenwand Zo had de gemeente het ook in haar begroting opgenomen. Toen tij dens de bouw de nieuwe Arbowet van kracht ging, kon de gemeente kieren uit een handmatige trek kenwand die later half gemecha niseerd zou worden voor een mil joen meer. Of meteen een trek kenwand met elektromotoren en computergestuurd voor negen ton extra. Dat laatste heeft de ge meente toen gedaan." Morgen wordt de tiende Natio nale Straatspeeldag gehouden. In heel Nederland worden bijna 2006 straten afgesloten voor het verkeer. Op deze actiedag wordt aandacht gevraagd voor de ver keersonveiligheid en het gebrek aan bewegingsvrijheid voor kin deren in de buurt. Verwacht wordt dat er 180.000 kinderen en 20.000 ouders meedoen. Schie dam Noord is door de organisatie Stichting Kinderen Voorrang als één van de tien meest interes sante wijken aangewezen. El ders vinden er in Schiedam nog vier acties plaats, in Vlaardingen drie, één in Maassluis en één in Hoek van Holland. Schiedam Oversteken is vol gens Danny (7) niet zo moeilijk. Vooral als er verkeerslichten staan is het simpel Je drukt op het knopje en dan hoef je alleen nog maar keurig te wachten tot dat het rode staande mannetje verandert in het groene lopende mannetje. Auto's stoppen dan ge woon voor je. In de wijken Groenoord en Kethei in Schie- dam-Noord vinden echter veel te vaak ongelukken plaats. Elke schooldag moet Danny twee maal het kruispunt Mozartlaan- Vivaldilaan oversteken als hij van zijn huis aan het Dirk Schafer- plein naar zijn school De Trouba dour aan het Bachplein loopt en vice versa. De Mozartlaan is een brede weg waar automobilisten al snel verleid worden harder te rij den dan de toegestane vijftig kilo meter per uur. Net als de andere ontsluitingswegen van Schiedam Noord: de Churchillweg, de Zwa- luwlaan, de Slimme Wetering en de Scheepvaartweg. Het zijn ge vaarlijke hindemissen voor kin deren in de wijk. Hierdoor peinst de moeder van Danny, Ineke van Heusden, er niet over om haar zoontje alleen naar school te laten gaan, Dannv vindt echter dat hij oud en wijs ge noeg is om dat wel te doen. „Ik heb het al een keer alleen ge daan," zegt hij trots. „Maar werd ik toen niet heel erg boos?," vraagt Ineke dan. Danny lacht wat verlegen. Volgens hem moet hij volgend jaar, als hij naar de Ook de verkeerslichten mogen van de Schiedamse ouders wel wat beter worden bijgesteld. Soms staat het licht zo kort op groen, dat kinderen moeten rennen om de vluchtheuvel te halen. Foto Roei Dijkstra vierde groep gaat, zelf naar school kunnen lopen. „Dat moeten we nog eerst even goed bekijken," zegt zijn moeder streng. Na twee ongelukken op één dag, 25 mei jongstleden, bij de krui sing Churchillweg/Laan van Bo- TEs zit er volgens Ineke de schrik er goed in by veel ouders. „De maat was voor ons vol toen we van zwembad Groenoord vandaan kwamen met een hele groep en zagen dat er die dag weer een on geluk was gebeurd." Jan Oosterhof, directeur van De Troubadour, zegt de omgeving rond zjjn school aan het Bach plein niet anders te kennen. „Zo lang ik hier zit, zo'n twintig jaar. is het hier gevaarlijk. Ik ken het niet anders. Toevallig zijn er nu weer de afgelopen weken nogal wat on gelukken gebeurd, zodat het weer actueel is." De vader van Danny, John van der Heiden, heeft een brief ge schreven aan burgemeester, wet houders en de gemeenteraad van Schiedam na die bewuste 25 mei. Protestbrieven zijn opgehangen in De Troubadour en de nabij ge legen Sauer Bekker basisschool. Ouders en leerlingen hebben daarop binnen twee weken tijd 315 handtekeningen gezet. „Het afgelopen weekeinde heeft John alles op de bus gedaan en nu maar hopen dat we er eindelijk wat mee bereiken," aldus Ineke. Het voornaamste kritiekpunt van de ouders is dat de verkeerslich ten op de grote kruispunten m de wijk niet goed staan afgesteld. Er is voor voetgangers te weinig tijd om overte steken. Onderweg naar de school van Danny, tegen kwart over drie maandagmiddag, laat Ineke de pijnpunten rond het kruispunt Vilvaldilaan/Mozart- laan zien. Ze drukt het knopje voor de voetgangers in. Een paar seconde later springt het licht op groen. Als we halverwege zijn. knippert het groene mannetje al. We moeten opschieten, want hij springt zo op rood. We komen tot de vluchtheuvel in het midden van de Mozartlaan. Auto's trek ken voor onze neus hard op. „Je moet je nu ook wel eventjes be denken dat wij volwassenen snel ler lopen dan een klein kind met korte beentjes. Bovendien letten kinderen niet meer zo goed op als ze eenmaal het groene licht heb ben gezien," merkt Ineke op. Bij andere verkeerslichten in de wijk bestaat volgens haar ook nog eens het probleem dat de voetgan ger tegelijk groen licht krijgt met het ver eer dat rechts afslaat en over ezelfde oversteekplaats moet. „Kinderen zien dat toch niet? Die rennen als ze groen licht zien," zegt ze verontwaardigd, Mooi groen „Verder hebben we hier in Groenoord dat mooie groen," zegt Ineke. .Allemaal prachtig hoor. Maar bij de oversteekplaatsen is het gewoon gevaarlijk. Het is heel onoverzichtelijk zo. Automobilis ten en die jongeren op scooters kunnen kinderen, die weieens plotseling een weg willen opren nen, niet zien aankomen." Ineke is dan ook blij met de Straatspeeldag, die dit jaar 'veili ge kinderroutes' als thema heeft. Zij hoopt dat nu eindelijk de pro blematiek in haar wijk eens dui delijk wordt bij de gemeente. In een folder 'De weg van A naar B', van de Stichting Kinderen Voor rang, wordt duidelijk gemaakt dat kinderroutes er vaak heel anders uitzien dan die van volwassenen. „Kinderen gaan niet rechttoe rechtaan van A naar B, maar bele ven onderweg van alles en maken (voor volwassenen onverwachte)' omwegen staat erin te lezen Volgens de stichting moet hier meer rekening mee worden ge houden. Als je de gemeente ten minste de straat voor kinderen begaanbaar wit houden/maken. De snelheid van auto's moet laag worden gehouden. Dat zou kun nen met 30 kilometer zones en bij voorbeeld door versmallingen in brede wegen aan te brengen. Ver der moet de straat voor kinderen en automobilisten overzichtelijk worden gemaakt. Ineke zegt te begrijpen dat de druk bereden ontsluitingswegen in Schiedam Noord onmogelijk 30 kilometer gebieden kunnen wor den. „Maar het beter afstellen van de verkeerslichten en het snoeien van het groen moet toch mogelijk zijn," vraagt ze. Morgen, met de Straatspeeldag, gaan leerlingen en ouders van ba sisscholen in Schiedam Noord proberen de aandacht te trekken in de hoop dat de automobilisten nu vaart minderen en rekening houden met de kinderen. Zingen, rappen en kinderen die spelen op de oversteekplaatsen moeten de automobilisten wakker maken. Leerlingen van De Troubadour en de andere basisscholen hebben hard gewerkt aan zelf ontworpen verkeersborden. De mooiste wor den uitgezocht en die krijgen een permanent plekje langs de druk ke ontsiuitingswegen. De laatste groepen van de basisscholen, groen 7 en fi. gaan woensdag bo vendien samenwerken met de po litie om de automobilisten te laten weten dat het hun menens is. Zij zullen snelheidscontroles uitvoe ren met laserpistoten en aan te hard rijdende automobilisten spe ciaal ontworpen waarschuwings bonnen uitdelen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3