'Dit is niet te filmen^ er zit nota bene ook overheidsgeld in' Concurrentiepositie van Nederland behoort tot wereldtop Personeel YVC IJsselwerf is nog steeds woedend over 'surséance' 'Bie Engelsen zijn toch echte gentlemen' Energieverbruik is met tien procent toegenomen Mfè P JEfen Islê Gasvoorraad iets kleiner Wybertje gaat vleugels uitslaan Q8 neemt Aral in België over Benzine duurder Boskalis bestelt sleepbopper Veel bedrijven al 'op' Internet Reed Elsevier: winstdaling mi Tweepersoonsbed in vliegtuig Bond ongerust Yrije gasmarkt is kostbaar voor tuinders Boonstra stort zich op strategie Dilbert Rotterdams Dagblad Dinsdag 8 juni 1999 Den Haag De Nederlandse gas voorraad was begin dit jaar 54 mil jard kubieke meter minder dan het jaar daarvoor. De voorraad komt nu uit op 1.893 miljard ku bieke meter. Dit is het saldo van nieuwe vondsten, herwaardering van al eerder gevonden velden en de productie van gas. In 1998 wer den er vijftien nieuwe gasvond- sten gedaan, goed voor 32 miljard kubieke meter. Er werd bijna 80 miljard kuub naar boven gehaald. Dit blijkt uit het jaarboek olie en gas waarin het ministerie van Economische Zaken verslag doet van deze detfstcfwinning. Breda Het Wybertje gaat onder de vleugels van snoepfabrikant Van Melle de vleugels uitslaan. Het snoepje, dat eigendom was van het Zwitserse Gaba, wordt nu nog voornamelijk verkocht in Ne derland, Duitsland en Zwitser- land. Het is goed voor een totaal-/ omzet van ƒ12 miljoen waarvan ruim ƒ6,5 miljoen in Nederland. Van Melle denkt de omzet via de eigen verkoopkanalen in Oost- Europa, Amerika en het Verre Oosten in vijfjaar te verviervoudi gen, Het Wybertje heeft een ster ke Hollandse basis. De Zwitser Emile Wybert vond het snoepje honderdvijftig jaar geleden uit. Vanaf 1919 wordt het in Neder land gemaakt. Tien man verzor gen daar de totale productie. Brussel Kuwait Petroleum (af gekort Q8), neemt in België de ruim tweehonderd benzinesta tions over van het Duitse Aral. Vo rig jaar kocht Q8 al de Belgische consumentenactiviteiten van Bri tish Petroleum (BP). Het bedrijf gaat nu beschikken over zo'n vijf honderd verkooppunten en ze ventien procent van de markt in België. Rotterdam Benzine wordt mor gen 2 cent duurder. Afgelopen vrijdag ging de prijs nog met 1 cent omlaag, De automobilist moet vanaf morgen ƒ2,30 neertel len voor een liter super met lood- vervanger. ƒ2,18 voor euro onge lood en ƒ2,24 voor super plus on gelood. Diesel gaat een cent om hoog en komt uit op ƒ1,464 per li ter. Rotterdam Westminister Dred ging, de Engelse dochter van bag geraar Boskalis Westminster, heeft bij de scheepswerf De Mcr- wede in Hardinxveld-Giessen- dam een opdracht geplaatst voor de bouw van een sleephopperzui ger.' Het schip is zo ontworpen dat het met haar geringe diepgang in gezet kan worden voor het opho gen van stranden voor de Neder landse kust. De zuiger, die 9? me ter lang wordt en 23 meter breed, moet volgend jaar gereed zijn. Boskalis heeft een vloot van 300 baggerschepen, waarvan achten twintig sleephopperzuigers. Amsterdam Het Nederlands be drijfsleven maakt serieus werk van de Intemetmogelijkheden. Volgens een onderzoek van het NIPO beschikte in maart '99 ruim tweevijfde van de bedrijfsvestin- gen over een Internetaansluiting. Vergeleken met twee jaar geleden is het totale aantal verdubbeld tot een kwart miljoen. Begin dit jaar telde de bedrijvensector circa 875.000 werknemers die vanaf de eigen werkplek kunnen e-mailen. Ongeveer 650.000 mensen hebben de mogelijkheid vanachter het ei gen bureau te surfen op het Inter net. Amsterdam Uitgeversconcern Reed Elsevier verwacht dit jaar een lagere winst. Dat komt door problemen bij de Amerikaanse onderdelen Lexis-Nexis en Cah ners Business Information. Hoe veel lager de de winst uitkomt, wil het bedrijf nog niet zeggen. De twee Reed Elsevier-onderdelen zijn samen goed voor ongeveer veertig procent van de omzet van het uitgeelbedrijf. Lexis-Nexis had in 1998 een omzet van ƒ2,4 miljard, Cahners zette bijna ƒ1,8 miljard om. Rotterdam Nederland zakt een plaatsje maar blijft meedraaien in de wereldtop van de meest concurrerende landen. De Ver enigde Staten blijven over 1998 de koploper, de poldereconomie staat op de vijfde plaats. Singapo re, Finland en Luxemburg com pleteren achtereenvolgens de top vijf. Dit blijkt uit het jaarboek World Competitiveness van het Zwit serse instituut IMD voor onder zoek en hogere managementstu- dies. Dit maakt op basis van hon derdveertig eigenschappen van de landen een internationale ver gelijking van ongeveer vijftig moderne economieën. In deze graadmeters speelt het belang van het multinationale bedrijfsle ven over het algemeen de hoofd rol De onderzoekers vonden voor Nederland gemiddeld genomen de bekende zwakheden die inter nationaal slecht liggen. Onderin de ranglijst bungelt ons land on der meer op punten als de te gro te rol van de overheid in de eco nomie, de korte werkweek, te strenge milieu-eisen en de m ver houding lage belastingopbreng sten. Een uitgesproken topper is Ne derland op het gebied van 'natio nale cultuur', aandelenmarkten, hergebruik van "karton en papier en afvalwaterzuivering. Het fi nanciële bestel als geheel vindt het internationale zakenleven buitengewoon aantrekkelijk. Ook de kwaliteit van het leiding gevend personeel in het bedrijfs leven wordt hoog aangeslagen. De Verenigde Staten is de absolu te topper op een groot aantal fronten en breekt bijna alle re cords', menen de onderzoekers. „De belangrijkste oorzaak is het unieke vermogen om te groeien met gebruikmaking van nieuwe uitvindingen. Het land haalt snel voordeel uit doorbraken in nieu we technologie om nieuwe moge- lijkhede' voor het bedrijfsleven te scheppen. De VS zijn bijvoor beeld toonaangevend in compu ters, biotechnologie en telecom." Op dit moment surfen de VS op de golven van het Internet en elektronische handel met meer vitaliteit dan elk ander land, zo staat in het rapport. „Afgezien van de regering en de omvang van de werkzame bevolking, als mede het aantal hoog opgeleide arbeidsplaatsen bezet Amerika alle topposities in alle delen van het rapport," Een kanttekening daarbij is de povere sociale zeker heid in het land. Het IMD constateert dat de noor delijke landen in Europa 'stra len'. Behalve de drie landen in de top vijf schuiven ook Zwitserland (6), Denemarken (8) en Zweden (14) omhoog in de ranglijst dank zij ingrijpende sanering van de economie. Noorwegen kelderde (13) yan de zesde plaats, het ge volg van de ingeklapte olieprijs, maar maakt dit jaar alweer ruim schoots kans op een plaats bij de hoogste tien. Duitsland (9) 'is te- rag', als gevolg van de aangetrok ken economische groei. Daarbij is de minder gunstige ontwikke ling van dit jaar niet meegere kend, zodat ook hier een val in de ranglijst moet worden gevreesd. Opmerkelijk is de ranglijst van de 'grijze' economie, waaronder zwarte handel ruilhandel en an dere activiteiten die zich aan de grip van de overheid onttrekken. Nederland staat veertiende, te midden van beschaafde landen als Nieuw-Zeeland, België, Duits land en Zweden, met de constate ring dat het goed is voor de eco nomische ontwikkeling. Van hekkensluiter Rusland, samen met staten als Colombia, Polen, China, India en Mexico wordt juist gezegd dat hun grijze econo mie slecht voor het land is. Opvallend is ook de hoge, negen de plaats van Nederland in de ru briek 'moorden, gewelddadige, misdaden en gewapende overval len', in totaal 309 per honderddui zend inwoners. Deze cijfers uit 1996 zijn afkomstig van Interpol. Het rapport stelt in een voetnoot 'voorzichtig met deze gegevens ora te gaan'. Het gaat immers al leen om ontdekte en/of aangege ven misdrijven en geeft dus geen Volledig beeld van de criminali teit Het IMD concludeert dat Neder landse topbazen in het bedrijfsle ven, gemeten naar salaris, op de zeventiende plaats staan. De Amerikaanse bestuursvoorzitter staat op nummer één met 370.520 dollar. Zijn Nederlandse collega moet het met minder dan de helft doen, 162.179 dollar. RotterdamHet energieverbruik in Nederland is vanaf 1990 met tien procent gestegen. Vooral het verkeer en de dienstensector zijn meer energie vaan gebruiken. Het verbruik in de industrie is minder snel gestegen. Vorig jaar is het energieverbruik toegeno men met één procent ten opzichte van 1997, zo blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het energieverbruik in het ver keer is de afgelopen jaren met 22 procent gestegen. In de landbouw en de dienstensector is het ge bruik met elf procent toegeno men. De industrie heeft een lichte groei laten, zien van drie procent. De productie van de industrie is sinds 1990 toegenomen met acht tien procent. Volgens het CBS blijkt hieruit dat de industrie effi ciënter is gaan produceren, wat betreft het gebruik van energie. Het energieverbruik van huis houdens is vorig jaar gedaald. Ten opzichte van 1997 hebben huis houdens vier procent minder ge bruikt aan vooral aardgas en elek triciteit. Het aardgasverbruik is in 1998 met vijf procent afgenomen. Hiervan is volgens het CB5 drie procent terug te voeren op de ho gere buitentemperatuur en twee procent op zuiniger stoken. Het elektriciteitsgebruik van huis houdens is daarentegen met drie procent toegenomen. Dit komt door het steeds grotere aantal elektrische apparaten, zoals een wasdroger, een vaatwasmachine en een computer. Het energiegebruik van de indu strie is in 1998 ongeveer met 0,5 procent toegenomen ten opzichte van het jaar daarvoor. De produc tie is met 2,5 procent gestegen. Het verbruik van olieproducten, elektriciteit en warmte is toegeno men, terwijl het verbruik van ko len en aardgas is afgenomen. Door Gert Onnink Capelle aan den Ussel Het had een aflevering uit de RTL 4- soap Westenwind kunnen zjjn. De directeur van de scheeps werf die moet vluchten voor zijn personeel, nadat voor zijn be drijf uitstel van betaling is aangevraagd. Afgelopen vrijdag moest topman K Bosma van de WC IJsselwerf zijn auto op het terrein in Capelle aan den IJssel achterlaten en ging per taxi naar huis. Ook gisteren bleef de directeur zo veel moge lijk uit de buurt van de nog steeds woeste werknemers. Bos ma sloot zich op in zijn kantoor en weigerde opnieuw com mentaar. „De pleuris is hier uitgebroken," vatte voorzitter H. Vredenborg van de ondernemingsraad de si tuatie bij YVC samen. Met zijn cir ca tweehonderd collega's zat hij in de kantine. Ze piekerden er niet over aan de slag te gaan. „Het is toch niet te filmen wat er is ge beurd. Twee maanden geleden werd met veel tamtam een busi nessplan gepresenteerd. Inclusief werkgelegenheidsgarantie voor al het personeel. En dan dit. Is nooit eerder vertoond. Moetje nagaan, hier zit nota bene ook overheids geld in." YVC IJsselwerf in Capelle, de nieuwbouwtak van de YVC Hol ding, zou na 2001 deel gaan uitma ken van de nieuwbouw- en repa- ratiewerf die in Schiedam in en om de V» tonhaven met steun van provincie en gemeente uit de grond wordt gestampt. Maar nu, met een faillissement voor ogen, dreigen de Capelse YVC-mede- werkers de boot te missen. Vredenborg spreekt van 'een oor logssituatie'. „Het werk ligt stil," zegt hij. ,.We gaan pas verder als er keiharde garanties zijn." Hij kan er maar niet over uit. „We be horen tot de beste scheepswerven die er bestaan, Dat is echt geen bluf. We maken hier speciale schepen zoals niemand anders kan. Of neem de bedrijfsschool, ook uniek. Dit kan toch niet zo maar afgestoten worden?" Vre denborg weigert de strijd op te ge ven. „We gaan er met de onderne mingsraad, de bonden en een goe de jurist flink tegenaan." Van werken kwam gisteren bij YVC weinig terecht Op de werf werd vooral veel gepraat. De di rectie dook toch nog even op, be windvoerder mr. R. Stokman was van de partij en voerde later op de dag overleg met huisbankier ABN AMRO. Ook werd gesproken met de aandeelhouders, de president- commissaris en uiteraard met de vakbonden. „Ik denk dat de men sen morgen weer aan het werk gaan," sprak W. Dijkhuizen, be stuurder van FNV Bondgenoten. „Dat moet ook wel, want willen ze nieuwe opdrachten krijgen, dan moet die boot gewoon af." Het enige schip dat bij YVC ligt, is bestemd voor een Noorse op drachtgever en moet in augustus worden opgeleverd. Anders krijgt de noodlijdende werf ook nog eens een schadeclaim aan de broek. Mr. G. Gispen, advocaat van YVC, wijt de problemen voor al aan de Azië-crisis. Het beeld van de scheepsbouw is somber, er komen geen orders binnen," legt h(j uit. „Of een faillissement dreigt? Daar doe ik op dit moment geen uitspraken over. Maar de uitstel van betaling is er natuur lijk niet voor niets." In de ogen van Gispen is er voor de onrust onder het personeel geen reden. „Toen de partijen een jaar geleden aan de overname be gonnen, had men nog geen idee dat de markt zou instorten. Die si tuatie is veranderd. Maar laten we nu eerst maar het overleg met de bank afwachten," FNV-bestuurder Dijkhuizen veegt het verhaal van Gispen van tafel „Azië-crisis, dat is onzin," stelt hij. „Dit is puur wanbeleid van de directie." Desondanks ziet 'f IW i'l ÜHi'iP" Van werken kwam bij WC gisteren niet veel terecht. Het perso neel van de Capelse werf is nog steeds woedend over het uitstel van betaling. Fotografen en camerateems verdrongen zich voor de poort. Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad de vakbondsman overlevingskan sen voor YVC. „De tekorten vallen nog wel mee; drie vier miljoen gulden. Zeker als je bedenkt dat op een order wel eens tien miljoen gulden wordt verloren. We gaan nu eerst praten met kandidaten en belanghebbenden." Dijkhui zen heeft zichzelf twee weken de tijd gegeven. „Maar eigenlijk moet er deze week helderheid zijn." Ook bij de honderdveertig colle ga's van YVC Bolnes, gevestigd op de andere Maasoever, is het be richt van de surseénce hard aan gekomen. „We zijn overrompeld," zegt E. Elvers, lid van de onderne mingsraad van de Ridderkerkse reparatiewerf. „De had nooit ge dacht dat ze zo snel de handdoek zouden gooien. Er ligt ineens een heel ander plaatje." Elvers merkt op dat het met de scheepsreparatie wel goed gaat. „De dokken zitten vol, ook in Schiedam. We hebben meer inge leende mensen dan eigen perso neel" Op de werf in Bolnes stond vrijdagmiddag een borrel met ha ring op het programma. Maar veel reden voor een feestje was er niet, zegt Elvers. „We zijn om vijf uur gestopt. Want je gaat geen feest vieren als je collega's aan de over kant worden afgeslacht Velsen-Noord Met berusting heeft het personeel van Hoog ovens kennisgenomen van de de finitieve fusie tussen Hoogovens en Britsh Steel. Ook de opmer king van Hoogovens bestuurs voorzitter F. van Duyne dat ge dwongen ontslagen bij het samen gaan niet kunnen worden uitge sloten, wordt met een schouder ophalen begroet. „We moeten het eerst maar eens zien," reageert een werknemer, „Het is jammer dat we nu worden opgeslokt door zo'n groot bedrijf, maar aan de an dere kant kun je je ook afvragen of Hoogovens wel groot genoeg is om zelfstandig te blijven be staan." Het Hoogovenspersoneel is giste ren via het interne computersys teem en een folder op de hoogte gesteld van de definitieve samen smelting van de twee staalfabrie ken. „Een keurig kleurig werkje was dat, die folder. Duidelijk te zien dat ze die niet op een dag in elkaar hebben gezet," lacht Rob van der Slik staande voor de in gang van het hoofdkantoor van Hoogovens. De fusie kan de me dewerker van cokesfabriek II vooralsnog geen zorgen baren. „Ik werk al 36 jaar bij de Hoog ovens en in die tijd heb ik wel wat partners voorbij zien komen. Eerst Hoesch, daarna Boel," frist hij het geheugen op. „Tweemaal liep het uit op een teleurstelling, maar het was eigenlijk wel logisch dat Hoogovens bleef doorzoeken naar een ander bedrijf om mee sa men te gaan." Ondanks de uitspraak van Van Duyne over mogelijk banenver lies vertrouwt Van der Slik er op De topmanagers van British Steel en Hoogovens kunnen het al goed met elkaar vinden. De Brit John Bryant (links) en zijn Hoog ovens-collega Fokko van Duyne waren bij de bekendmaking van de fusie, gisteren in Londen, in een zichtbaar goede bui. Foto Mat thew FeanVEPA dat de vakbonden het zo ver niet laten komen. En dat de zeggen schap over het Nederlandse be drijf voortaan in Groot-Brittannië komt te liggen, kan hem evenmin zorgen baren. ,Ach, als de werk gelegenheid wordt gewaarborgd, maakt het mij niet uit waar mijn broodheer nu precies zit. Nee hoor, ik ben best positief over die fusie. Zelfs een beetje trots. Een ding staat vast: dit nieuws is in ie der geval goed voor mijn aande len Hoogovens." Zijn collega Martin Akkerman van de afdeling technologie en en gineering, die net komt aanfiet sen, is minder positief. „Tja, bij een fusie krijg je binnen een be drijf doorgaans toch mensen die hetzelfde werk doen," zegt hij. „Het zal dan ook wel arbeidsplaat sen gaan kosten." Hoogovens-werknemer Jos Zon neveld ziet de samensmelting met dè Britteil eigenlijk Wel zit ten, anders dan de fusie met Hoesch in de jaren zeventig. „Weetje wat het was, die Duitsers hadden een grote bek terwijl wij te gedwee waren," vertelt hij. „Die Engelsen, dat zijn toch meer gentlemen, hé? Nee hoor, volgens mij moet het lukken." BewtwijkVoor voorzitter G. Backer van' de centrale onder nemingsraad van Hoogovens is de fusie met British Steel nog geen gelopen koers. .Hoe wel ik er vanuit ga dat het rond komt, sluit ik niet uit dat ande re staalbedrijven ook een bod op Hoogovens zullen doen," zegt Backer. FNV Bondgeno ten is ongerust over de scha mele aandacht die de nieuwe 'fusiedub' in de plannen be steedt aan de werknemers. Backer verwacht dat het staal bedrijf in Velsen-Noord niet zonder kleerscheuren uit de fusie komt Bestuurder A van der Molen van De Unie vraagt zich af waar de 660 miljoen gulden vandaan moeten komen die de top van de twee concerns per jaar denkt te besparen. ,Jk vrees dat het wordt gehaald bij de werknemers," zegt hij. Dat de zetel van het fusieconcem in Londen komt, baart hem zorgen. „Daar worden straks de investeringsbeslissingen genomen. We moeten oppas sen dat Umuiden geen produc tiebedrijfje voor de Engelsen wordt" De Bedrijvenhond CNV jg 'niet ongelukkig' met de fusie. „We verwachten nieuwe kansen voor een aantal afdelingen," zegt bestuurder G. Masten broek. „Ook over de werkgele genheid maak ik me niet veel zorgen. Op 1 april hebben we hierover afspraken gemaakt Rotterdam De nieuwe Gaswet gaat de Nederlandse glastuin bouw 530 tot 610 miljoen gulden per jaar kosten. Dat blijkt uit voorlopige berekeningen van het Landbouw-Economisch Instituut (LEI-DLO) in opdracht van het Productschap Tuinbouw. Het ont werp voor de Gaswet wordt bin nenkort door de Tweede Kamer besproken. De wet leidt tot een vrije gasmarkt, waarbij de Gas unie hogere tarieven berekent voor het gebruik van leidingen. De gasprijs voor tuinders stijgt daardoor veertien cent per kuub, ofwel een verhoging van zestig procent. Het LEI verwacht dat eenderde van de hogere gasprijs door ener giebesparing teniet kan worden gedaan. De tuinders worden al energiezuiniger, maar nog steeds gebruiken de tuinbouwbedrijven ongeveer 4,5 miljard kuub gas. Schiphol In pyjama heeft de ex centrieke Britse zakenman Ri chard Branson gisteren de nieu we uitmonstering van zijn lucht vaartmaatschappij Virgin Atlantic gepresenteerd. In een KLM-han- gar heeft hij zich samen met een blonde dame genesteld in twee vliegtuigstoelen die tot een twee persoonsbed waren omgetoverd. De technische dienst van de KLM gaat alle 25 toestellen van Virgin Atlantic overspuiten tot 'zilveren droommachines', zoals Branson ze noemt Voor de KLM is met de opdracht circa tien miljoen gulden ge moeid. Branson besteedt aan de opknapbeurt van zijn in Londen gestationeerde luchtvloot in to taal zo'n 125 miljoen gulden. Be halve de introductie van een heus tweepersoonsbed aan boord heeft de onorthodoxe ondernemer een ruimere bar aan in de 'upper class' aangekondigd. Met rijn vliegmaatschappij weet de miljonair het leven van gigant British Airways (BA) behoorlijk zuur te maken. Dit jaar verwacht hij ruim drie miljoen passagiers te vervoeren. Het nieuwe handels merk van Virgin Atlantic is een soort pin-up met een Britse vlag ter hoogte van de cockpit. De Union Jack is inzet geworden van een strijd met BA die de vlag en kele jaren geleden juist van alle vliegtuigstaarten heeft verwij derd. Met name de leuze 'Britain's Flag Carrier' van Virgin is by de concurrent slecht gevallen. Uitge rekend een dag voor de presenta tie van Virgins huisstijl heeft BA aangekondigd dat de vlag weer op de toestellen zal prijken. Amsterdam Philips-topman C. Boonstra heeft het strategische deel van de Pieper-erfenis naar zich toegetrokken. Ook neemt hij de verantwoording over Research en E-commerce support, twee za ken die de drie weken geleden op gestapte Pieper ook onder zich had. Pieper was binnen de raad van be stuur verantwoordelijk voor de di visie Business Electronics (BE). Vrijdag is al bekend geworden dat Philips dit onderdeel opheft en verdeelt over de andere leden van de raad van bestuur. Een woord voerder van Philips benadrukt dat het schrappen van de divisie niets te maken heeft met'het ver trek van Pieper. Het gaat om een 'strategische beslissing' die al enige tijd in de pen zat. Vanuit vakbondskringen heeft Boonstra nogal eens de kritiek ge kregen dat hij geen strategische visie had op waar het concern naar toe moet. De bonden vinden hem weliswaar een goed bankier, maar te weinig leider. Boonstra zelf heeft bij herhaling het beeld genuanceerd dat hij binnen het electronicaconcem de grote baas is die overal voor verantwoorde lijk is. A Baan, die de divisie consumen tenelektronica onder zich heeft, krijgt onder meer de spraaktech nologie erbij. Hiermee is Philips onlangs een samenwerking met IBM aangegaan en heeft het een bedrijf in spraakherkenning ge kocht. A van der Poel, de man van de halfgeleiders, krijgt de verant woording over onder meer de ma chinefabrieken, het centrum voor technologie en de'kunststof- en metaalfabrieken. Financiële man J, Hommen neemt niets uit Pie pers erfenis over. J. Whybrow van de lichtdivisie krijgt alleen het on* door Scott Adams NIET AUEi IN HET LEVEN DRAAIT OM DANKZIJ MUN EOFTWAPE IMPERIUM. BEDRAAGT utw ucTTQ iTPfifQGCf! TWINTIG BILJOEN IN TEGENSTEL LING TOT WAT MEN ZEGT, MAAKi GELD MU WEL 6ELUKOG TUURUJK ZO LANG IK ER DE GELD, DOGBERT. DIGITALE RECHTEN MAAR OPKRUG. DOLLAR,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5