9 Katendrecht verpopt zich onherkenbaar Stad j-iL lit" 'Getraumatiseerd' België naar stembus Europese verkiezingen (2) Europese verkiezingen (3) RandstadRail (2) Televisieprogramma's als modern volksgericht Wat 'ti Wat te stemmen? Rotterdams Dagblad J Rotterdams Dagblad P. W Woensdag 9 juni 1999 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004358 Iedere keer verbaas ik me weer over de hardnekkige en paradoxale theorie die sommige kiezers er op na houden, namelijk datals je niet tevreden bent over het gevoerde beleid datje dat dan kan verhelpen doorniét te gaan stemmen. Zo ook een briefschrijfster in deze rubriek 3 juni. Zij was niet tevreden over het dierenbe- leid in het verleden. Daarom ging ze de partijen die daarvoor verantwoordelijk waren, steunen door niet op hun tegenstanders te stemmen. Wint Dirkson, Rotterdam Zondagwas het 55 jaar geledendatdegeallieerden be gonnen met de landingen in Nurmandië. Dat was het begin van een nieuwe periode in Europa. Kort na het einde van de strijd begon het eerste samenwerkings verband in Europa, de Benelux, Een paar jaar later werd begonnen met verdere Europese samenwer king. Uiteindelijk leverde dat de Europese Economi sche Gemeenschap, de Europese Unie op. Donderdag mogen we naar de stembus om een nieuw Europees Parlement te kiezen. Laten we die vrijheid ook zo massaal mogelijkgebruiken. We worden alleen serieus genomen als we onze stem massaal uitbren gen. Ga daarom stemmen; om gehoord te worden. Ga stemmen op een partij die alle Europeanen serieus neemt, ongeacht hun afkomst, economische positie, godsdienst of huidskleur. Bert Rosbach, Rotterdam. Maar aanleiding van uw artikel over RandstadRail m de deelgemeente Noord de volgende opmerkingen: Er moet een keuze worden gemaakt uit zes verschil lende tracés. In de vergelijking van de mogelijkheden wordt niet meegenomen welk tracé de beste haltemo gelijkheden waarborgt, alsmede wat de gevolgen voor de bestaande tram-en buslijnen zijn. We moeten hon derd jaar met deze keuze doen. Waarom wordt dan zo'n slecht kaartje zonder aanduiding van de haltes langs de verschillende tracés gemaakt? De huidige toelichting geldt alleen gedurende de bouw. Waarom geeft men niet duidelijk aan hoeveel mensen baat hebben bij de verschillende tracés. Al metal een verslag van een discussie, waarinde kern van het probleem niet wordt weergegeven,Uit uwver- slag blijkt voorkeur voor tracé één of zes, want dan zou er geen bouwoverlast zijn. Mar het betreft wei traces waarvan niemand uit de deelgemeente gebruik zou kunnen maken, NA Smit, Rotterdam Door Jaap Timmers Brutale televisieprogramma's proberen man en paard te noemen en lopen het risico van pijnlijke fouten. Neem Willibrord Frequin die zaterdag een nietsvermoedende man met draaiende camera benaderde. Hy vroeg hem waarom hij vrou wen begluurt in het zwembad. Ai, het bleek om een andere man te gaan dan die de politie van gluren ver denkt. De band is gelukkig niet uitgezonden. Dergelijke fouten worden vaker gemaakt. Zelfs het door justitie 'gecontroleerde' tv-programma Opspo ring verzocht (AVRO) erkent geregeld missers, waar bij beelden zijn verspreid van onschuldige mensen. De fouter worden betreurd. Bloemetje erbij, maar verder is de houding van 'waar gehakt wordt, vallen spaanders'. Het medium televisie spoort misdadigers op, ook zonder bemoeienis van de politie. Zo snuffelt Peter R. de Vries (SBS 6) op eigen houtje, mede op basis van (gesloten) justitiële dossiers. De Vries gaat op jacht naar daders, reconstrueert situaties, legt val strikken, looft geld uit, gaat op de vuist en bekriti seert de rechterlijke macht. De televisie speelt in het voorbeeld van Peter R. de Vries eigen rechter. Het programma mobiliseert op kundige en slimme wijze het tv-publiek. Het onthult feiten, terwijl de bemoeienis van De Vries van dien aard is dat het televisieprogramma het karakter van ppt) volksgericht heeft gekregen De straf die De Vries de daders oplegt, is publieke ontmaskenng en terechtstelling op televisie. De NCRV heeft een professionele rechter (de Raden de Rechter) in de arm genomen. Hij beoordeelt klei ne, overzichtelijke conflictsituaties en spreekt zijn vonnis uit in een tv-studio. Pieter Stonns (RTL 4) treedt met zijn Breekijzer op als bemiddelaar, maar ook hier staat de inzet van de draaiende camera ge lijk aan 'slik of ik schiet'. Programma's als die van Frequin, De Vries en Storm s drijven op gevoelens van woede en onmacht van de Nederlanders en op andere situaties die het rechtsgevoel aantasten. Het is nuttig dat de pers de rechterlijke macht een handje helpt. liet is goed dat de burgers door dit soort programma's kennis kun nen nemen van feiten en achtergronden van daders en slachtoffers. Moorden doodslag zijn immers din gen die om de hoek van de straat gebeuren, maar waarvan feiten veelal onbekend blijven bij het pu bliek. Dit komt door de ingewikkelde juridische rechtsgang in Nederland en door de bescherming van de privacy, Meer openheid is gerechtvaardigd. Maarzo hier en daar vergalopperen programmakers zich. Of De Vries wel of geen gelijk heeft, hij incrimineert men sen als hij hun identiteit op tv onthult, terwijl de be trokkenen in juridische zin hoogstens verdachte zijn van een strafbaar feit. Het incident rond Frequin bewijst eens temeer hoe link dit soort programma's zijn. Eén foutje in de re search en je zet de verkeerde man/vrouw te kijk. De fout van de redactie van Frequin is ook te groot om af te doen met e-cuses en bloemen, In dit geval sprak hij de verkeerde aan, maar ook al had hij de echte verdachte te pakken, dan nog moet je je als program mamaker afvragen of vaststaat dat de betrokkene de dader is en of jeeigen rechter mag spelen. Bovendien is hier sprake van het nemen van vermijdbare risi co's. Wie met een draaiende camera op jacht gaat, begeeft zich willens en wetens op glad ijs. Openheid in deli cate juridische zaken vereist nog meer zorgvuldig heid. Als De Vries op daders wil jagen, waarom ver taalt hij de resultaten van zijn werk dan niet zodanig dat de identiteit van de mogelijke dader beschermd wordt? Na de juridische veroordeling is het vroeg ge noeg het hele verhaal uit de doeken te doen. Door Herman Moscoviter Er is nog geen steen op de an dere gestapeld. Desalniettemin kunt u op 19 ju ni een wande ling maken door de nog aan te leggen stra ten die op de westelijke kop van het 800-jarige Katendrecht. U komt daarbij aan de voet van twee nieuwe torens te staan, of u loopt over het binnenterrein van een bouwblok waar rug-aan-rughui- zen staan met zaagtandvormige daken. U kunt de Nieuwe Maas zien met aan de overzijde de Eu romast of te weten komen waar u uw auto (ondergronds) moet par keren. Alles virtueel, dankzij een computeranimatie. Dit nieuwste deel van Katen drecht is in beeld gebracht. Het zal in de middag van de 19de juni worden 'gepresenteerd' in de feesttent die*is opgetrokken ter gelegenheid van 800 jaar Katen drecht, Dan is ook te zien hoe deze nieuwbouw op de plek, waar ooit het water in de Tweede Katen- dreehtse haven kabbelde, zich verhoudt tot de oudere nieuw bouw. In de jaren tachtig werden hier immers door INBO architecten bij de voormalige Eerste Katen- drechtse Haven de eerste woonto ren en de langgerekte gebogen blokken in gele baksteen gereali seerd. Zeker niet de slechtste ste denbouw en architectuur uit die tijd. Later mocht de architecten groep Mecanoo de tweede toren en de achterliggende kleinere ge bouwen ontwerpen. Het derde gedeelte zou "in 1986 ontworpen worden door DKV-ar- chitecten, maar hen werd een halt toegeroepen vanwege het feit dat het volcontinubedrijf Hanno de geluidsnormen bij die nieuwste rand van de woonwijk voleontinu overschreed en nog tenminste tien jaar op die plaats zou blijven zitten. Weggetrokken Inmiddels is Hanno verkast en stoot heel Katendrecht op in de vaart der volkeren. Aan de zuid zijde van de landtong, de Maasha venkant, is 16,5 hectare vrijgeko men. Daar is een stedenbouwJsjlp- dig plan met vooral woningbouw voor ontwikkeld. Ook maakt men voor sociaal-culturele, detailhan del en andere commerciële voor zieningen 13.000 vierkante meter. Grofweg kun je stellen dat tussen het oude huizenbestand in het hart van dit schiereiland en het nieuwe een wigvormig park komt en dat aan de waterkanten van de Maashaven en Nieuwe Maas 1300 huizen zullen worden gebouwd. Eenderde daarvan realiseert men in de categorie 'goedkoop' en tweederde bestaat uit 'marktwo- ningen', koophuizen tussen 350.000 en 550.000, al naar ge lang hun ligging, hun grootte en voorzieningenpakket. Het is een bijzonder nieuwbouw- gebied omdat het vanwege het schicreilandkarakter aan de ri vier en de haven grenst, maar ook omdat het in al die eeuwen schoksgewijs ontwikkeld is. Ooit als dorp aan de rivier, waar de pont Katendrecht-Willcmskade afmeerde (150 jaar geleden wer den er per jaar 1610 calèches, wa gens en vigilantes overgezet). Eind vorige, begin deze eeuw ont stond het deel temidden van alle havenbedrijven aan de kades, Links de nieuwe tweelingtoren op de Kop van Katendrecht. Rechts de bestaande torens op Katen drecht. Op de voorgrond het open bouwblok methalfhoogbouw langs de randen en zaagtandwonin gen in het midden. Artist Impression Crossworidsl.o.v.dSrV toen in de jaren tachtig deels de noordelijke Kop van Katendrecht, nu het restant van die Kop en de hele zuidzijde. Net als op de Kop van Zuid, op het Piet Smitterrein en op de Schie- haven-Mullerpier is het een bin nenstedelijke ontwikkeling die mogelijk werd na het wegtrekken van havengebonden bedrijvig heid. Andere inzichten Na zo'n tien jaar wachten is de 'ereschuld' aan DKV-arehitecten ingelost, Paul de Vroom en Wilco Valk hebben een nieuw steden bouwkundig plan ontwikkeld voor het gebied bij de Tweede Ka- tendrechtse Haven, omdat na zo'n periode de voikshuisvestelijke en architectonische inzichten en ideeën anders zijn. Het werd een andere verkaveling van het ge bied; wel aansluitend op de be staande bebouwing, maar meer gericht op de rivier en de Maasha ven en in schaal en maat beter af gestemd op die omgeving. Ook werden de huizen luxer. Er kwamen twee woontorens, een bouwblok met gestapelde en mai- sonettewoningen en een binnen- gebied met eengezinshuizen die een zaagtanddakvorm hebben. Deels werd de architectuur ont worpen door DKV, deels door MacCreanor Lavington. Eind dit jaar begint verkoop; in 2001 moet hier volop gewoond worden. DKV ontwierp in plaats van een enkele woontoren een tweelingto ren. Deze oogt slanker en voldoet beter aan de gemeentelijke wens 'een mooie skyline te houden'. Het is voor mij de eerste keer dat er zo expliciet rekening wordt ge houden met de skyline. Meestal is het ontstaan van het stadssilhou- et niet meer dan een optelsom van toevalstreffers, bewerkstelligd door ontwikkelaars en hun archi tecten. Rotterdam begint inmid dels zo trots te zijn op 'zooiets Amerikaansch' als een uit de klui ten gewassen skyline, dat het dat eergevoel in ijdele wensen naar architecten vertaalt. De twee torens zijn elk 55 meter hoog, hebben een schuin aflopen de dakvorm en staan gedraaid op een bouwblok dat als sokkel dient. Ze zijn opgetrokken uit gro te roodbruine bakstenen die recht doen aan de maat van deze gebou wen. Achter de tweeling ligt een pleintje boven de half onder grondse parkeergarage. Zowel de torens hebben aan dat pleintje hun hoge, glazen entrees, als ook de huizen in de laagbouw hun deuren; met als gevolg dat het ge bied voortdurend gebruikt en dus sociaal gecontroleerd wordt. Rijker In de halfhoogbouw langs de wat duurdere randen van dit plan zit ten verschillende soorten nuizen. 'Gewone' maisonettewoningen, maar ook hele grote stadswonin gen rnet drie lagen, die door split- level constructie zes 'verdiepin gen' kennen. Veel huizen hebben daarbij ook nog eens terrassen op de begane grond en enkele op het dak (vanwege het uitzicht!). In het hart staan de rug-aan-rugwonin- gen, eengezinshuizen met een la gere prijs. Niet alleen moet je constateren dat De Vroom en Valk van DKV een op de omgeving afgestemd, doordacht en functioneel steden bouwkundig plan hebben ge maakt, maar ook dat de architec tuur van de twee betrokken archi tectenbureaus veel riiker is dan die uit de jaren tachtig, toen er meer werd gebouwd alsof dit een buitenwijk was. Wat zal beteke nen dat alleen al in dit Kop van Katendrecht-gedeelte een gedif ferentieerde groep kopers en huurders zal neerstrijken. Over een paar jaar zullen Rotter dammers die het 'oude Katen drecht', het zeemanskwartier met scheeps- en havenbedrijven, kroegen en hoeren hebben ge kend, verbaasd zijn over deze nieuwste ontwikkelingen. Dit stadsdeel is dan van een door be drijven omsloten woonbuurt ver popt tot een open, moderne woon buurt aan het water. Met (spaarza me) havenactiviteiten op afstand. De afgelopen regeerperiode keek België meer dan eens In de afgrond. De arrestatie van Dutroux, zijn ontsnapping en de cor ruptie-affaires Agusta/Dassautt schokten de publieke opinie. Zo'n 300.000 burgers demonstreerden in Brussel, drie minis ters traden af, premier Dehaene zei dat het land nooit meer hetzelfde zou zijn. Nu de verkiezingen voor de deur staan, lijkt alles alweer bij het oude. Of Is dat gezichtsbedrog? Door Paul Koopman en Mare Peeperkom Een cartoon van Jacques Moer- aert in de Vlaamse krant De Mor den vertelt het hels verhaal. 'Herfst in België' kalkte de illu strator 'ZAK anderhalf jaar gele den boven een prent van twee he ren die dooreen bos kuieren.Al les weer normaal", constateert één van de wandelaars. Maar er is duidelijk iets mis, De bodem van het bos ligt bezaaid met takken, terwijl alle blaadjes nog in de bo men hangen. De spotprent heeft zijn kracht nog niet verloren. Met de verkiezin gen voor de deur, lijkt 'alles weer normaal' in België. De campagne gaat net als in 1995 over pensioe nen, loonkosten en het gevaar van extreem-rechts. Zijn de affaires Dutroux en Agusta/Dassault ver geten? Hoofdredacteur Yves De smet van De Morgen: „Het politie ke landschap in Vlaanderen is vrijwel hetzelfde. Niemand is erin geslaagd zich als vertegenwoordi ger op te werpen van de Witte Be weging, die op 20 oktober 1996 ruim 300.000 mensen op de been bracht. Maar de affaires hebben hun effect niet gemist." Zijn Waalse collega Fabrice Jae- quemart van Le Matin: Wjj zien de Agusta/Dassault-zaak en de af faire Dutroux als losstaande za ken. Agusta/Dassault heeft geen grote emoties losgemaakt. De cor ruptie van figuren van de Parti Socialiste wordt gezien als een zaak uit het verleden. Dutroux was een schok, een trauma. Ik heb het gevoel dat de verontwaardi ging nver het falen van politie en justitie wat is weggeëbd." Wat je steeds over Belgie hoort en leest is: er verandert nooit iets. Zo dra de stormen zijn overgetrokken keren Vlamingen en Walen terug naar huis. Klopt dal? Desmet: „Wij hebben de neiging op de afgrond af te stevenen, tot we bij wijze van spreken aan de rand van de burgeroorlog staan, voordat iemand roept: dit wordt te gek. Het scheelde weinig of de vlam was in de pan geslagen. Er was een Dutroux nodig om af te rekenen met een oude cultuur van vriendjespolitiek, onbe kwaamheid en gesjoemel. Die praktijk wordt in Vlaanderen in middels fel afgewezen. Minder in Wallonië, waar de bevolking, van wege de relatieve armoede, veel meer op de nog machtige Parti So cialiste is aangewezen." Jaequemart beaamt: „De bevol king in Wallonië beklimt niet snel de barricaden. Daar komt bij dat politieke partijen bij ons de zaak- Dutroux vijj goed onschadelijk hebben weten te maken. Dat kon omdat de meest betrokken politi ci Vlamingen waren: premier De haene voorop, maar ook de minis ters Vande Lanotte van Binnen landse Zaken en De Clerck van Justitie. Desmet: „Vande Lanotte en De Clerck zijn na de ontsnapping van Dutroux april vorig jaar afgetre den. Dat was ongebruikelijk: mi nisters die ontslag nemen. Het was een keerpunt én een overwin ning voor de traditionele partijen. Jonge politici die afstand wilden nemen van de oude politieke ge neratie, werd daardoor wind uit de zeilen genomen. De nieuwe partij van Paul Marchal, de vader van het ontvoerde en vermoorde meisje An, viel in elkaar." Poitïie/c bedrijven is niet populair in Bplgip Heeft dat de vprrneu- unng m de kiem gesmoord Desmet: „Belgen zien de overheid nog steeds als een vreemde macht. Wij zijn altijd overheerst door anderen, de Spanjaarden, Fransen, Oostenrijkers, Hollan ders en het laatst door de fransta- Yves Desmet van De Morgen (links): „Het politieke landschap in Vlaanderen is nog vrijwel hetzelfde. Niemand is erin geslaagd zich als vertegenwoordlgeropte werpen van deWitte Beweging." Zijn Waalse collega Fabrice Jaequemart van Le Matin (rechts): „Ik heb het gevoel dat de verontwaardigingoverhetfalen van po litie en justitie wat IS weggeëbd." Foto Peter Vincent Schuid/GPD lige bourgeoisie. Dat uit zich ook in Je campagne. Die draait veel meer rond personen dan rond par tijen. De vraag is eigenlijk: in wie hebben we nog vertrouwen?" Jaequemart wijst op de Waalse ou ders van door Dutroux vermoorde kinderen: de families Russo en Lejeune, die in de nasleep van de affaire veel ezag en invloed ver wierven. Maar beide families deinsden ervoor terug dat krediet politiek te verzilveren. Vaams Blok Een partij die volgens Jaequemart en Desmet kan profiteren van de affaires die Belgie teisterden, is het Vlaams Blok. Het extreem rechtse Front National in Wallo nië leidt daarentegen een kwij nend bestaan. Jaequemart: „Ik weet niet wat de situatie zou zijn als een charisma tische figuur als Happart of Le Pen het FN in Wallonië zou lei den. Gelukkig heeft die partij wei nig getalenteerde politici m huis. Bovendien is Wallonië de baker mat van het socialisme. De Waal is historisch beter gewapend jrt de strijd tegen het fascisme." Desmet: „De voedingsbodem is in Vlaanderen vruchtbaarder. Maar daar komt by dat het Blok veel po litiek talent in huis heeft. Hun lei ders zijn ideale schoonzonen die beleefde toespraken houden in het parlement, en hun Horst Wes- selliederen bewaren voor het clublokaal. Er is nog een factor: het nationalisme is in Vlaanderen sterker dan in Wallonië. De meest extreme Vlaamse nationalisten willen een eigen staat. De meest extreme Waalse nationalisten streven naar aanhechting bij Frankrijk. Dat is nogal een ver schil!" Na de verkiezingen komt er een nieuwe ronde van staatshervor mingen. Vlaanderen toil meer be voegdheden, Wallonië schreeuwt moord en brand. Heeft het Belgi sche samenlevingsmodel wel toe komst Desmet: „Dat is één van die Belgi sche paradoxen. Vlaanderen en Wallonië dnjven uit elkaar, dat is een feit. Toch blijkt uit alle onder zoeken dat een meerderheid van de Belgen gehecht is aan Belgie. Waarom? Misschien zijn het voor de Vlamingen de Ardennen, is het voor de Walen de Vlaamse kust. De staatshervormingen gaan ver der, maar in een Belgisch tempo: heel langzaam Jaequemart meent: „Walen en Vlamingen denken in karikatu ren over elkaar. Wij zien de Vlaamse minister-president Van den Brande als een separatist, de Vlamingen als verkapte Blokkers. De staatshervorming staat bij ons niet hoog op de agenda. Is het niet vreemd dat Belgie de af faires zo gemakkelijk van zich af schudt? Desmet: „Ik kan dezelfde vraag aan u stellen: is Nederland drama tisch veranderd na de Bijlmeraf faire en de IRT-zaak? Hoeveel koppen zijn er gerold, welke poli tieke partijen opgericht? Als je goed kijkt en luistert, is erin ons land toch wel iets gebeurd! Onze politici hebben een grote les ge kregen. Bij aanbestedingen wor den nu de regels nauwlettend ge volgd. Geen politicus durft nog een benoeming door te drukken, tegen het advies van zijn admini stratie in. Er is een grotere gevoe ligheid voor dit soort zaken, die ja renlang tot de Belgische cultuur hebben behoord. Maar het is een revolutie op kousenvoetjes." Jaequemart wijst op de hervor ming van politie- en justitiedien sten, die in de steigers is gezet. Hij sluit niet uit dat het politieke landschap in Wallonië verandert, al heeft dat veel meer met interne strubbelingen in de christen-de mocratische partij PSC te maken. „Vanwege de fors geslonken aan hang van de PSC moet je reke ning houden met de vorming van een regionaal paars kabinet. Er zijn zelfs al berichten over een pre-akkoord tussen Parti Socialis te en de liberale partij PRL. Maar als de christen-democratenzich voldoende herstellen, komt er weer een centrum-linkse rege ring." Js het Vlaams Blok echt zo'n groot gevaar als men de kiezers voor spiegelt? Er werd zelfs gewaar schuwd voor Knsovaarse toestan den. Die vergelijking vindt Desmet niet misplaatst. „Het Blok wil een etnisch zuiver Vlaanderen. En ik kan me niet voorstellen dat de ruim 300.000 migranten vrijwillig zullen opstappen als hei Blok ooit de macht zou krijgen. Het Blok is een gevaar. De remedie is zo een voudig. Schaf de stemplicht in Belgie af en geef de migranten stemrecht. Maar ik vrees dat wp eerst een tweede 'zwarte zondag' moeten beleven, net als in 1991 toen het Blok doorbrak. Pas ais het Blok Antwerpen heeft veroverd en Fi» lip De Winter daar burgemeester is, roept iemand 'Dit wordt te gek." Door AijoKlamer - Het gaat niet goed met de euro. En met Europa gaat j het ook niet erg goed. De vraag is hoe u uw bezorgdheid (mocht u haar met mij delen) kan uiten morgen bij de verkiezingen voorhet Europeesparlement. Laat j me eerst duidelijk maken waarom 1 er goede redenen tot bezorgdheid zijn. Wat de euro be treft; zelfs Duisenberg heeft nu reden om zich zorgen temaken. Lange tijd heeft hij volgehouden dathij niet wakker kon liggen van de dalende koers van de euro. Maar nu de munt sinds haa- introductie begin dit jaar ruim tien procent van haar waarde heeft verloren, zal ook de president van de Europese Centrale Bank ze nuwachtig moeten worden. Het gevaar is dat de speculanten de euro gaan wan trouwen en massaal euro's gaan ruilen voor andere va luta. Binnen Europa zal dat onherroepelijk leiden tot een hogere rente (om de kapitaalvluchttegen te gaan), en een recessie (omdat de bestedingen van investeer ders en consumenten omlaag gaan). En een recessie kan de Europese economie niet hebben want zo goed gaat het niet. Het is verleidelijk om mijn gelijk te halen. Mijn stand punt is steeds geweest dat vanwege de politieke zwak te van Europa deeurogeen sterke munt kan zijn. Toen dewaardevandeeurodirectnadeintroduetieomhoog schoot, leek ik ongelijk te krijgen. Ik schreef toen nog dat dc- euforie voorbarig was en dat zware tijden voor de euro in het verschiet lagen. Ook ik had niet willen bevroeden dat de problemen zich zo snel zouden aandienen. Dat de markt zenuw achtig is over de politieke situatie in Europa bleek al toen Oskar Lafontaine plotseling aftrad als de Duitse minister van financiën. En nu reageerde de markt op de op zich niet al te opzienbarende mededeling dat de Italianen hun begrotingstekort wat opmogen laten lo pen. Nu geef ik Duisenberg wel gelijk als hij de problemen met de euro relativeert. Want de val van de euro heeft ook veel te maken met de ongekende kracht van de Amerikaanse economie, en daar kan Europa niet al te veel aan doen. Daarbij komt dat financiële markten als jojo's open neer gaan, dus wie weet, gaat de euro straks weer de hoogte in. En laten we ook niet vergeten dat een zwak ke munt niet alleen maar ellende geeft. Nederlandse bedrijven die hun waar aan Amerikanen slijten doen nu goede zaken omdat een goedkope euro hun waar goedkoop maakt voor de Amerikanen, Het gelijk ligt dus niet voor het opscheppen. Inmid dels dreig ik evenwel gelijk te krijgen wat betreft de onmogelijkheid van een effectief economisch beleid in het Europa met de euro. Net als vele andere econo men heb ik betoogd dat een Europese monetaire unie onderspanning zal komen te staan wanneer de econo mische ontwikkeling van de lidstaten uiteen gaat lo pen. Het probleem doet zich nu reeds voor. De Duitse economie, de grootste en belangrijkste van Europa, kwakkelt terwijl het met de tweede economie, de Franse, juist beter gaat. De Duitsers hebben daarom alle belang bij eenlage rente en impulsen van de over heid, maar de Fransen, net als de Nederlanders, kun nen langzamerhand wel een hogere rente gebruiken omte voorkomen dat deeconomie overspannen raakt. De rente in Nederland is echt te laag. Maarhij kan niet hoger omdatde Duitse economiedat niet toelaat. Beleidsmakers staan daarom vooreen di lemma. De vraag is wat serieuzer te nemen: de werk loosheid in Duitsland of de inflatie in Frankrijk (en Nederland). Zo'nkeuzegeeftspanning.Hoelangisde fragiele Europese gemeenschap tegen dergelijke spanningen bestand? Ik blijf bij mijn voorspellingdat de Europese Monetaire Unie geen lang leven zal heb ben. Morgen mag u stemmen voor het Europees parle ment. Bent u de gemiddelde Nederlandse burger dan neemt u de moeite niet. Het is u moeilijk kwalijk te ne men want zo serieus worden wij als burgers door de Europese machthebbers ook weer niet genomen. De mocratie op Europees niveau werkt niet. Het Euro pees parlement krijgt weliswaar steeds meer macht maar blijft ongeloofwaardig als volksvertegenwoordi ging. U zou evenwel kunnen stemmen om uw bezorgdheid duidelijkte maken. Wilt u dat, dan kuntu stemmen op partijen die duidelijk afstand nemen van de huidige gang van zaken in Europa, zoals de kleine christelijke partijen (en dus niet het CDA), Groenlinks (dat een so cialer Europa wil) en de Socialistische Partij (die de huidige constructie van Europa afwijst), de VVD mis schien, en Luc Sala van lijst acht (Prof. dr.AKlamerislwogleraarindeeconomievande kunst en cultuur aan de Erasmus Universiteit Rotter dam) Opgericht 2 april 1991 Uit de statuten: Het Rotterdams Dagblad Is een onafhankelijke regionale krant, zonder binding met enige levensbeschouwelijke organisatie, politieke partij of belangengroepering. De krant stelt zich ten doel door middel van berichtgeving in woord en beeld, analyse en achtergrondartikelen haar lezers zo actueel, objectief en veelzijdig mogelijke informatie te verschaffen. Hoofdredactie: J. Prinsen LP. Pronk. Chef Central Desk: FJ. Eckhardt Rubriekschefs.* Eindredactie Vormgeving: R.LJ. van Zeelst Stadsredactie Rotterdam: J.S. Booister. Editie Voome-Putten: C.G. Buitendijk. Editie Waterweg: J.H. Bunte. Editie Ussel en Lek: M.E. Verwaaijen Editie Regio Zuid: C.H. Soeters. Nieuwsdïenst/BInneJVbuitenland: B. V. Verkade. Cultuur Leven: MJ.F. Maas. Economie: N.P. de Vries Sport P. Ouwerkerk. Illustratie: F. van Someren. Informatiebeheer: Th. C. Kiffers. Persbureaus: ANP, AP, Geassocieerde Pers Diensten (GPD), Graphic News. Correspondenten In het buitenland vla Geassocieerde Pers Diensten en The Independent (Londen). Boedapest: drs. J.W.M. Gertsen; Bonn: P.G.W. v. Nuijsenburg; Brussel: drs. M.H. Peeperkom, PJJt.M. Koopman; Genève: B. Kroon: Istanbul: dra. J.EJ.M. Lutz; Jakarta: T. Haerkens; Kaapstad: P. ter Horst; Londen: H. Harkema; Madrid: H.v.d. Boom; Moskou: H.B. Hoogendijk; Nairobi: FJ.M. v. d. Houdt; Paramaribo: A. Snijders; Parijs: C. van Zweeden; Peking: dr. J. van der Made; Rome: J.A. Geleijnse; Sarajevo: H. Doornbos; Tel Avhc A.P. Bloemendaal; Washington: drs. J.B.A. Wanders. Deze podiumpagina bevat analyses en meningen van redacteurengastschrijvers en leze rs. Het co mmentaa r op pagina 3 vertolkt de mening van de krant.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1