16 Rotterdam moet miljoenen delen Veel bejaarden opgelicht met verzekeringen Zware kritiek raadsleden op OBR Op weg naar de stemhokjes 'Een invalidewagentje in elkaar schoppen, wie doet nu zoiets...?' LV-ins m /I Advocaat: vraagtekens bij uitzending Politie verricht vier arrestaties Akkoord oyer loonconflict met ambulancechauffeurs Boosheid over niet doorgaan wij kpark op plek gevangenis 'RET zal Van Schijndel missen' Brandje in crematorium Vechtpartij voor cafédeur v Rotterdams Dagblad Woensdag 9 juni 1999 Door Kor Kegel Rotterdam De Coolsingel had gehoopt op meer. Maar er komen toch wel vele miljoenen guldens aan uit Brussel. De minister van grote steden en integratie, Van Boxtel, wil 600 miljoen gulden die de komende zes jaar uit Europese fondsen beschikbaar komt, verde len onder negen gemeenten. Het Rotterdamse gemeentebestuur had eigenlijk de stille hoop dat het geld slechts onder vijf zes steden verdeeld hoefde te wor den. „Hebben andere gemeenten zich er toch weer bij weten te boksen," zegt een woordvoerder van de ge meente. Een lichte teleurstelling. Toch heeft minister Van Boxtelde andere grote steden een moeilij ker verhaal uit te leggen. Er val len 25 gemeenten onder het grote- stedenbeleid van de Nederlandse regering. Dat beleid gaat gewoon door, maar 16 van de 25 gemeen ten mogen niet meeëten uit de Europese ruif. Ze voldoen niet aan de strenge criteria van de Eu ropese Commissie. Van Boxtel legt zijn voorstel met spoed voor aan de G 25, zoals de 25 erkende grote steden op het mi nisterie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties worden aangeduid. Rotterdam verwacht wel wat tegensputteren, maar noemt het een juiste beslissing van Van Boxtel om de 600 miljoen zo veel mogelijk in te zetten op de steden met de allergrootste pro blematiek. De negen aangewezen gemeen ten zijn naast Rotterdam: Amster dam, Den Haag, Utrecht; Arnhem, Eindhoven, Enschede, Nijmegen en Maastricht In de regio Arn hem/Nijmegen scoren dus beide gemeenten. In de Rotterdamse re- gio gelden ook Schiedam en Dor drecht als 'grote stad' maar zij ko men niet in aanmerking voor de Europese subsidies. Van Boxtel maakte zijn selectie gisteren bekend bij de presentatie van de voortgangsrapportage Grote-stedenbeleid 1999 in Den Haag. De Europese Commissie stelt van 2000 tot 2006 alleen al voor Nederland een bedrag van 422 miljoen gulden beschikbaar aan de zogeheten doelstelling 2- gebieden: dat zijn de steden en re gio's met de grootste problemen en achterstellingen. Samen met ander Europees geld kan de steun oplopen tot 600 mil joen gulden. Van Boxtel heeft de negen steden geselecteerd op ba sisvan kenmerken als langdurige werkloosheid en lage inkomens. Visitatie Rotterdam verwacht by de twee de fase van het grote-stedenbe leid, die binnenkort ingaat, even als Schiedam en Dordrecht een toets te moeten ondergaan. In het eerste convenant tussen het kabi net en de vier grootste steden was dat niet opgenomen. Wel moesten de andere 21 grote steden het beleid verantwoorden tegenover een visitatiecommissie, die onder leiding staat van oud- minister Brinkman. In het nieu we convenant over samenwer- kingtussen rijk en gemeer ten om de grootstedelijke problematiek aan te pakken zal vermoedelijk wel zijn opgenomen dat Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht ook gevisiteerd worden. In Dordrecht is dat enkele weken geleden redelijk verlopen. Brink man was strenger voor Schiedam, mede op basis van een door die gemeente geleverde Zelfanalyse die vele feilen bij de lokale over heid bloot legde. Rotterdam ziet niet op tegen de komst van een visitatiecommis sie, aldus de gemeentelijke woordvoerder. „Je moet jezelf kri tisch durven laten beschouwen." Bij binderij en cartonnagebe- drijf Kok in Capelle aan den Ussel zijn vanmorgen vroeg de dozen met stembiljetten voor de Europese Verkiezin gen van morgen ingeladen. De in totaal 650.000 formu lieren liggen morgen verdeeld over de 388 stembureaus in Rotterdam waar nog steeds het rode potlood wordt ge bruikt. De verwachting is dat maar een klein deel van de hon derdduizenden formulieren ingevuld in de stembus ver dwijnt. „Het zullen er niet veel zijn, maar je moet toch het maximale op voorraad hebben," zegt Joop Blaak, controller bij Kok. Foto Jaap ro- zema/Ratterdams Dagüiad Door Paul Smits Rotterdam Het uitzenden voor een groot publiek van door de politie gemaakte beelden met de bedoe ling relschoppers te kunnen identificeren is onge bruikelijk, Doorgaans worden in een programma als Opsporing Verzocht compositiefoto's getoond van verdachten of opnames die gemaakt zijn met een vaste camera bjj een plek waar een overval is ge pleegd. Advocaat mr. F. G. L van Ardenne vraagt zich na het zien van Opsporing Verzocht af of het ge bruikte middel in verhouding staat tot het doel. Dus of het aan heel Nederland tonen van beelden van een persoon nodig is in dit geval. Van Ardenne: „Het ging in de uitzending vooral om het kaliber 'platgeslagen blikjes gooien naar de poli tie'. Als dat de handelingen zijn waarvan de getoonde personen worden verdacht, dan lijkt me dat een te zwaar opsporingsmiddel. In een rechtszaak zou er dan gepleit kunnen worde r voor onrechtmatig ver kregen bewijs." De strafpleiter wijst op de richtlijnen die gelden voor het Openbaar Ministerie bij het inschakelen van de televisie en andere media om misdrijven opgelost te krygen. Justitie mag beelden in een televisiepro gramma gebruiken om mensen op te sporen, maar dan wel onder voorwaarden. In de richtlijnen worden criteria opgesomd waarbij'het inzetten van televisie beelden gerechtvaardigd is: onder meer in het geval van ernstige misdrijven als moord of doodslag of voor het opsporen van gevluchte criminelen. Van Ardenne: „Ais ik dat lijstje bekijk en vergelijk met Opsporing Verzocht, dan lijken me de getoonde beelden niet vallen onder de onderwerpen die in aan merking komen voor opsporingsberichten. Tenmin ste, dat werd niet duidelijk in de uitzending." Rotterdam De Rotterdamse politie heeft vier mannen gear resteerd die worden verdacht van oplichting met onder meer uitvaartverzekeringen. Ook met beleggingseontracten zou den ze mensen geld afhandig hebben gemaakt. Vooral hoog bejaarden zijn de dupe geworden van de praktijken. land. Ook zouden de vier het voor zichzelf kunnen hebben gebruikt. Van de vier aangehouden perso nen, allen Amsterdammers in de leeftijd van vijftig tot vijfenvijftig jaar, zitten er nog drie vast. Ze opereerden vanuit een onderko men ergens in Noord-Holland, waar ze met een adviesbureau werkten. De politie wil nog niet melden waar dat precies was ge vestigd. De Rotterdamse politie startte het onderzoek eind februari nadat er ook vanuil de Rijnmond klachten over oplichting waren binnenge komen. De slachtoffers werden te lefonisch benaderd over de moge lijkheden om een uitvaartverze kering af te sluiten. Als daarop werd ingegaan, volgde bezoek aan huis. Van die gelegenheid maakten de oplichters gebruik om meer dien sten aan te bieden, afhankelijk van de financiële positie van de nieuwe klanten. Zo werden onder meer beleggingscontracten aan geboden. Tientallen Uit het onderzoek is gebleken dat enkele tientallen mensen het ad viesbureau geld hebben gegeven om te beleggen. Het gaat daarbij om aanzienlijke bedragen. Er wordt gesproken van soms enkele tonnen per slachtoffer. De politie onderzoekt wat er met het geld is gebeurd. Mogelijk is het weggesluisd naar het buiten- Rotterdam Voor de tweede keer in een jaar tijd is Lex Visser zwaar gedupeerd. Opnieuw is zijn inva- lidenautootje gestolen. De eerste keer werd de brommobiel 'ge woon' ontvreemd en nooit meer teruggevonden. Dit keer stalen de dieven het karretje om ermee te gaanjoyriden. Toen de lol daar af was, deden ze een poging het witte wagentje in de fik te steken. En toen dat niet lukte, sloopten ze de koplampen en de achterlichten eraf en schop ten vakkundig een paar deuken in het staal. Na het weekeinde werd het totaal onttakelde voertuigje terugge vonden op de Crooswijksebocht. De dieven hadden er een aardig stukje in gereden, want Visser woont in de Goudsewijk, in de Herman Robbersstraat. „Gewoonlijk la: en mensen het wel uit hun hoofd zo'n autootje te stelen. Het is een klein, in het oog springend wagentje waarmee je ook op de stoep en het fietspad mag. Je valt enorm op als je erin rijdt. Maai in dit geval schijnt nie mand iets te hebben gezien," ver telt de 85-jarige en zwaar aange slagen Lex Visser met spijt in zijn stem. Zak en as Hij zit in zak en as, want hij kan nauwelijks lopen en zonder zijn brommobieltje doet hij geen stap buiten de deur. Hoe moet hij nu zijn boodschappen doen? Na de eerste diefstal, die plaats vond op een zaterdagavond en vermoedelijk werd gepleegd door jongeren die te diep in het glaasje hadden gekeken, nam Visser dv gewoonte aan zijn wagentje tij dens de weekeinden te stallen op de Vondelhof, een stil en afgele gen plekje in de buurt. „Daar stond het ding uit het zicht. Er is daar geen doorgaand ver keer en het ligt ook niet in de rou te van uitgaande jongeren." Die voorzorgsmaatregel had ech ter bitter weinig effect. Afgelopen zaterdagavond braken vandalen het wagentje andermaal open en gingen er mee vandoor. De scha mele restanten zijn na de vondst aan de Crooswijksebocht overge bracht naar een loods van de poli tie. Daar wil Visser zijn eigendom deze week nog eenmaal gaan in specteren. Misschien valt het nog te repare ren. Maar veel hoop daarop heeft hij niet. „Het schijnt dat er niet veel meer van over is." In het portiek van de flat waar hij woont heeft Lex Visser een op roep aan zijn medebewoners op gehangen. Wellicht heeft iemand iets gezien, en kunnen de daders worden achterhaald, Maar ook daarin gelooft hij nau welijks. liever houdt hij zich be zig met de vraag waar hij zo gauw een vervangend vervoermiddel vandaan haalt. „Een nieuwe brommobiel kost 22,000 gulden," zegt hij zorgelijk. Voor iemand die AOW trekt en een klein pensioen is zo'n bedrag niet eenvoudig op te brengen. Maar zelfs een tweedehandsje kost handenvol geld, al gauw achtduizend gulden. „Het is verschrikkelijk," zegt de weduwnaar, die ondanks zijn ho ge leeftijd opeens in woede ont steekt., ,De jongens die dit gedaan hebben realiseren zich absoluut niet wat een narigheid ze een an der bezorgen. Een invalidenauto- tje in elkaar schoppen, wie doet nou zoiets...?" De heer Vis ser (85) IS tot twee keer toe beroofd van zijn brommo biel: 'Een nieuwe kost 22.000 gul den. Voor ie mand met AOW en een klein pensi oen is dat niet eenvoudig op te brengen' Folo Joep van oer Pal/Cof Vos RotterdamDe 49 Rotterdamse 'ambulancechauffeurs worden al lemaal ingedeeld in salarisklasse 6. Dat is de uitkomst van langdu rige-' onderhandelingen '-tussen wethouder S. Korthuis (volksge zondheid)'èn vakbondsbestuur der L. Groen van de AbvaKabo. De GGD-chauffeurs worden met terugwerkende kracht tot 1 juli 1995 ingeschaald in de hogere sa larisklasse. Met ingang van vol gende maand krijgen zij boven dien de vaste hulpverleningstoe lage voor ambulancechauffeurs, goed voor vyftig gulden per maand. Chauffeurs met zogenaamde ou de salarisrechten die geen profijt hebben van de herindeling krij gen een eenmalige gratificatie van vijfhonderd gulden. Met het akkord is een einde gekomen aan een slepend loonconflict Vo rige week nog hebben de chauf feurs enige tijd voor het stadhuis actie gevoerd. De kwestie speelt sinds begin ja- reh negentig. De chauffeurs wa ren het niet eens met de functie waardering die de gemeente voor ogen stond, en de daarbij behorende beloning. „Iedereen is zeer gelukkig," - zegt woord voerder P. van der Perk namens de chauffeurs. „Eigenlijk heeft de gemeente onverkort on&voor- siel van enkele dagen geleden overgenomen. Daar is op voor stel van de AbvaKabo zelfs nog de eenmalige toelage van vijf honderd gulden aan toege voegd." Rotterdam Het niet doorgaan van een wijkpark op de plek van het Huis van Bewaring aan de Noordsingel heeft tot boosheid geleid in de deelgemeente Noord. GroenLinks en PvdA vragen het dagelijkse bestuur van Noord daarom om een reactie op de re cente brief van minister Korthals (Justitie). Die heeft laten welen dat het mi nisterie voorlopig het Huis van Rotterdam—Dat de eigenlijk nog maar net aangestelde OBR-direc- teur Stam het niet eenvoudig zou krijgen bij de verdediging van het jaarverslag van het Ontwikke lingsbedrijf Rotterdam, dat was te verwachten. Maar dat de commis sie ruimtelijke ordening hem het vuur zo na aan de schenen zou leggen, was op z'n minst opmer kelijk. CDA-fractieleider Bolsius was zelfs geneigd helemaal geen goedkeuring aan het jaarverslag en de financiële onderbouwing door de Accountantsdienst te ver lenen, wanneer het OBR hem niet op korte termijn veel meer hele- derheid over de gepresenteerde cijfers zou kunnen geven. Uitein delijk kon iedereen zich vinden in een regeling, waarbij de dienst in razend tempo alsnog helderheid verschaft over de administratieve organisatie. Het OBR heeft de aandacht van de. raadsleden op zich gevestigd door een volledig uit de hand gelo pen automatiseringsproject, waarvan de details pas begin dit jaar bekend werden. Aan de intro ductie van een nieuw computer systeem, Obris, werd uiteindelijk acht miljoen gulden gespendeerd, maar hoeveel geld er ook werd in gepompt: het nieuwe systeem werkte absoluut niet. De gemeen teraad werd pas in een zeer laai stadium van het falen van Obris op de hoogte gebracht. Reden te meer dus om het OBR nu, bij de presentatie van het jaar verslag, nog eens extra onder de loep te nemen. De invoering van het falende computersysteem is inmiddels stopgezet, hoorden de raadsleden. Met het oude systeem zal nog even de miUenniumbar- rière worden genomen, waarna half volgend jaar een geheel nieuw systeem wordt ingevoerd. De raadsleden waren niet zuinig in hun kritiek. Zo werden vooral de cijfers van de aantallen ge bouwde woningen op de korrel ge nomen. Die cijfers, over 1998, wa ren uitermate teleurstellend. Van de geplande goedkope woningen is net iets meer dan de helft ge bouwd. De bouw van middeldure woningen is 'dramatisch' terugge vallen: van de begrote 853 wonin gen zijn er slechts 157 daadwerke lijk neergezet. Jaarplan In het jaarplan was aangencmon dat er in 1998 voor 3428 wonir, jn grond in erfpacht zou worden uit gegeven. Het werd slechts grond voor 1752 woningen Hoe kan zo iets gebeuren, wilden de raadsle den weten. „We maken fouten, in de begro ting," verdedigde Stam zich en zei dat het zeker anders moet. „De rapportage zal volgend jaar zeker een ander beeld laten zien," ver zekerde hij de raadsleden. Hij zei dat de dienst in een veranderings proces verkeert, hetgeen van on duidelijkheid de oorzaak is. „Maar als u denkt dat ik me nu ongemakkelijk voel als nieuwe di recteur met zoveel kritiek, aller minst." N, Janssens (WD) hekelde het ge drag van het OBR wanneer het gaat om grond voor sportvereni gingen, die zoals in het geval v»n de Hogesnelheidslij n, plaats nr. *■- ten maken en elders opnieuw moeten beginnen, tegen een vaak hogere prijs. „Ik ben nooit een voorstander van erfpacht geweest," zei Janssens, „maar wanneer we het gebruiken, dan behoort de grond ook echt toe aan het volk. Wanneer mensen willen sporten, dan moet dat be taalbaar blijven." Beraden Hij onderstreepte dat het OBR zich eens moet beraden op zijn maatschappelijk-cultuxele positie in de onderhandelingen over ver plaatsingen. B. Kruse (Groen Links) sloot zich by WD'er Jans sens aan. Wethouder Kombrink (grondza ken) meende dat Janssens en Kruse hiermee pleitten voor een lastenverlichting voor sportver enigingen. „Zo introduceren we een ondoorzichtig subsidiesys teem en daaraan wü ik niet begin nen," zei hij. Afgesproken werd later nog eens op de maatsehap- pelijk-eulturele aspecten van het OBR verder te praten. Onduidelijkheden De raadsleden begrepen niet hoe een jaarverslag met zoveel ondui delijkheden ooit door de Accoun tantsdienst kon worden goedge keurd. Janssens vroeg zich af of er soms met twee maten wordt ge meten en dat er kritischer naar andere gemeentelijke diensten wordt gekeken.„Wanneer dat zo is, dan betekent dat het failliet van het Rotterdamse bestuursmo del," sprak hij dreigend. „Op school zou je zeggen: ga je huis werk nog maar eens helemaal op nieuw maken," zei M. Couwen- berg (Stadspartij). Met een extra toelichting op korte termijn nam uiteindelijk iedereen genoegen. Bewaring plus de 48 erbij horende containercellen nodig heeft. Deze mededeling is volgens PvdA en GroenLinks in strijd met eerdere toezeggingen. Het Huis van Bewaring zou plaats moeten maken voor een wijkpark. De voorkant, het oude en markan te rechtbankgebouw, zou gehand haafd kunnen blijven. Er achter moet een aantrekkelijke, groene ruimte komen zoals het al is inge tekend in het voor het gebied gel dende bestemmingsplan. Het Oude Noorden heeft behoefte aan zo'n wijkpark omdat het nog al arm is aan openbare ruimte en groen. De sloop van het Huis van Bewa ring en het creëren van een wijk park is al jarenlang een twistpunt tussen Rotterdam en het ministe rie. De deelgemeente en de ge meente wensen een andere invul ling van de plek aan de Noordsin gel. Voor minister Korthals is het sim pel: justitie heeft de celruimte no dig, hoewel er op dit moment een overschot aan cellen is De fracties van PvdA en Groen Links in de deelgemeente Noord vragen aan het dagelijks bestuur of die net als zij is geschokt door de inhoud van de brief Daarnaast wordt gevraagd of het dagelijks bestuur ook van mening is dat de 48 zogeheten URSUMcellen (con tainers) na het verlopen van de bouwvergunning per 31 decem ber 2005 afgebroken worden. Bekeken wordt verder hoe lang de oplichting al gaande is. Er zou jarenlang naar slachtoffers zijn gezocht. Ook andere politiekorpsen zijn onderzoeken gestart naar de praktijken van het Noord-Hol landse bureau. Zo worden in Utrecht en Amsterdam deelon derzoeken uitgevoerd. Verder buigt de Economische Controle Dienst zich over de zaak. Die zou informatie hebben waaruit blijkt dat de Amsterdammers duizend polissen per jaar hebben uitge schreven. Rotterdam Veel vriendelijke woorden gisteren voor Jan van Schijndel, oud-voorzitter van de ondernemingsraad van de RET, by zijn afscheid van het Rotter damse vervoersbedrijf na 43 jaar. Talloze toespraken in zalencen trum Plaswijck waarin de bevlo genheid en inzet van de vlot ge bekte actieieider werden gepre zen. Een koninklijke onderschei ding die de vakbond en zijn colle ga's hem hadden toebedacht, zat er echter niet in. Dit tot groot ongenoegen van de Rotterdamase AbvaKabo-be- stuurder Nico van Haastert: „Als de wethouder het had begrepen, dan had hij hier gestaan en niet met lege handen." Gelet op zijn vele maatschappelijke verdien sten had Van Schijndel daar zeker recht op gehad, meende Van Haastert. „By Jan ging het om de mensen, hij is in die veertig jaar de gewone man nooit vergeten. De RET, maar ook de gemeente en de vakbond zullen dit soort mensen nodig blijven hebben." Van Haastert had voor de schei dende vakbondsman wel een lint je: een gouden bondsonderschei- dingsteken. Ook zijn opvolger bij de RET, on dernemingsraad-voorzitter Mar tin Koekebakker, had op een ko ninklijk aandenken voor Van Schijndel gerekend. „Het perso nen1 heeft altijd achter je gestaan nad je dat lintje dolgraag ge gund," sprak hij. „Helaas mocht het niet zo zijn." RET-directeur Ronald Clayden duidde Jan van Schijndel aan als een instituut. „Het is inmiddels zo: wie RET zegt, zegt Jan van Schijndel en andersom. Een vleesgeworden RET er. Het be drijf zal Jan missen." Uiteraard had de voormalige ac tieieider het laatste woord. Op de onlangs afgesloten CAO voor ge meente-ambtenaren was hij trots. „Maar het had beter gekund." Zijn opvolgers wenste hij voor de toekomst veel succes. „Want er staal de RET nog veel te wachten. Maar als het bedrijf moet privati seren of uit elkaar valt, dan is er gelukkig een baangarantie van tien jaar," besloot Van Schyndel, Rotterdam Bij het huisdieren- crematorium aan de Buitendijk in IJsselmonde, nabij sportcomplex Varkenoord, heeft gisteravond korte tijd brand gewoed. Mogelijk dat de verbrandingsoven, die de hele avond had gebrand, de oor zaak van de brand is geweest. Rotterdam Bij een vechtpartij voor een café aan de Ossenisse- wegin Pandrecht zyn gisteravond drie mannen tussen 27 en 36 jaar en een meisje van 15 jaar opge pakt. Het viertal was het café uit gezet omdat ze een zakje wiet op de bar legden en een glas bier voor het meisje bestelden. De vechtpartij ontstond toen het groepje voor de tweede keer werd geweigerd. Een van de vechters bazen raakte gewond aan zijn hand.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4