17 d Stadsarcheoloog in 'het paradijs' Tim de Ridder voelt zich helemaal in z'n element in Vlaardingen Ouderen buigen zich over vraag Vat wil jeugd?' jljgenda iï Voor wethouder Van der Windt Op Vlaardingse partyboot ontspint zich wel het eerste échte Stadsdebat SP wil snel overleg over asbest Van Markenstraat Rotterdams Dagblad Woensdag 9 juni 1999 Bij de presentatie van het nieuwe theaterprogramma van de Stadsge hoorzaal verklaarde de Vlaardingse wethouder Kees van der Windt: „Een stad zonder theater is een stad zohder hart." Hierbij volgen nog enkele suggesties voor volgende gelegenheden. Een stad zonder bibliotheek is een stad zonder hart Een stad zonder zwembad is een stad zonder hart. Een stad zonder park is een stad zonder hart. Een stad zonder station is een stad zonder hart Een stadzonder verkeerslichten is een stad zonder hart, Een stad zonder bushalte is een stad zonder hart. Een stadzonder winkelcentrum is een stad zonder hart. Een stadzonder weekmarkt is een stad zonder hart. Een stad zonder telefooncel is een stad zonder hart Een stad zonder bankje is een stad zonder hart Een stad zondeiyjsvüver is een stad zonder hart Een stad zonder haringkraampje is een stad zonder hart. Een stad zonder museum is een stad zonder hart Een stad zonder brug is een stad zonder hart. Een stad zonder urinoir is een stadzonder hart. Een stad zonder boekwinkel is een stad zonder hart. Een stad zonder bioscoop is een stad zonder hart. Een stad zonder parkeergarage is een stad zonder hart Een stad zonder haven is een stad zonder hart. Een stad zonder disco is een stad zonder hart. Een stad zonder speeltuin is een stad zonder hart. Een stad zonder plein is een stad zonder hart. Een stad zonder school is een stad zonder hart. Een stad zonder voetbalveld is een stad zonder hart Een stad zonder oud papierbak is een stad zonder hart Een stad zonder balletschool is een stad zonder hart Een stad zonder gokhal is een stad zonder hart. Een stad zonder terras is een stad zonder hart. Een stad zonder fietsklem is een stad zonder hart Een stad zonder snackbar is een stad zonder hart. Een stad zonder zwerver js een stad zonder hart Een stad zonder peuterspeelzaal is een stad zonder hart. Een stad zonder Chinees is een stad zonder hart Een stadzonder brievenbus is een stad zonder hart. Een stad zonder verhuisbedrijf is een stad zonder hart Een stad zonder gekanker is een stad zonder' hart. Een stad zonder wethouder is een stad zonder hart Een stad zonder columnist is een stad zonder hart. DICKVAN DERLUGT Woensdag 9 juni SCHIEDAM Dc de 4 Molens. Damesbiljart, 18.C0-22.00u. Dc de Woudhoek. Koersbal, 19.3Q-21.30u, ROTTERDAM Luxor Raymond van het Groenewoud. Odeon 20.30 Lave Jazz in Odeon. Nighttown 21.30 Roots Reggau Mima. 23.00 Fresh Up. Prinses Theater 20.15 La Pri- mavera. TheaterWest 19.30-21.30 Koor: Spelen met je stem. Div. Startpunten Start 19.00 53e Avondvier daagse, Rotterdamse Schouwburg gr zaal 20.15 De Broeikas, kl zaal On/Off. Diverse locaties Manifesta tie Mobiliteit als uitdaging. Doener Boeken Maand van het Spannende Boek. Lantaren/Venster On/Off. Donderdag 10juni SCHIEDAM Filmhuis, Nieuwstraat 12. The Horsewhisperer, 21.00u. Podium Café, Lange Haven 28. Kees van Krugten-sessie, 21.30u. Wijkcentrum De Stuurhut, Nijhofplein 21. Inloopavond Dyslexie, JO.QOu. Open bare Basisschool De Troubadour, Bachptein 578. In loopavond 'Wonen', 19.30-20.30u, ROTTERDAM CNME Wilgenhof 9.00-16.00 Kinderactiviteiten. Blijdorp Huid en Haar. Nationaal Schoolmuseum 10.00-17.00 Kinderspektakel, de Doelen Jurriaanse zaal 20.15 Vermaarde pianotrio's. De Vlerk 21.30 Hi~ Dramatic. Grote- of St. Laurenskerk 12.45 Lunch pauzeconcert. Muziekhandel Joh. de Heer 19.00 Quatre-Mainsgroep Rotterdam. Nighttown 23.00 Transmitter. 21.00 The Comedy Factory. Div. Start punten Start 19.00 53e Avondvierdaagse. Nivon Cen- trum20.I5 Eigen productie. Bibliotheektheater 13.00 NK Schaken. Diverse locaties Manifestatie Mo biliteit als uitdaging. Donner Maand van het Span nende Boek. Goethe Institut 20.00 Maria Freund. Vertrek ANWB/WV Coolsingel 10.00-16.30 Main- portfs). Bioscopen T/mwo.9juni. ROTTERDAM Cinerama 1: 'Entrapment1 flfi) dag. 13.20-16-18.40- 21.30. Cin.2: 'Message in a bottle* (12) dag. 12.40- 15.30-18.20-21.20. Cin.3: 'At first sight* (12) dag. 12.40- 18.20-21.20, do.vr.ma.di. ook 15.30. Cin.4: 'Shakespe are in love'(16) dag. 12.20-15.20-18.20-21.20. Cin.5: 'La vita bella' (al) dag. 13-21.20. 'Astérix Obélixcontre César' (al) dag. 15.50-18.40. Imax Theater: 'Extreme' (ai) dag. 14-16-19.30 (nb: 19.30 Eng.vers.). Africa's Elephant Kingdom (al) dag. 15. do.vr.ma.di. ook 18.30. 'Whales' (al) dag. 13, do.vr .ma.di. ook 17.30. 'Saving private Ryan' (16) vr.za. 21. 'The Horse Wisperer' (12) dag. (beh.\rr.za.) 20.30. Venster 1: 'Vaarwel Pavel' (16) dag, 20. 'My name is Joe' (16) dag. (beh.ma.) 22, vr. ook 18. Sneak preview (16) ma. 22. Ven.2: 'La vie rêvéedes anges' (16) do. Dm zo. 19,30. 'Sitcom' (16) do. t/m zo. 22. Moviezone: 'A li fe less ordinary' (16) vr.i5.3G. Cinema 2000: 'Fitzcar- raldo' (16) ma.di.wo. 19,30. Ven.3: 'Leaf on a pillow1 (16) dag. 20. 'Brown's requiem' (16) dag. 22. Ven.4: 'Journey to the sun' (16) dag. 19.30. 'Festen' (16) dag. 22. Lumière 1: 'She's all that'(al) dag, 13.30-16-18.30-21. Lum. 2: 'I still know what you did last summer' (16) dag, 13.30-16-18.45-21,30. Lum.3: 'Arlington road' (16) dag. 15.45-18,30-21.15, do.vr.ma.di, ook 13. 'Holy man' (al) za.zo.wo, 13.15. Lum. 4: 'Rush hour' (16) dag. 13- 21.30. 'Bride of Chucky' (16) dag. 15.45-18.45. Rexane: Erotische films (18) dag. 22 tfm 01. Pathé 1: 'Entrapment1 (12) dag. 11.50-15.30-18.15- 21.10. Pat.2: 'Hurly Burly' (16) dag. 11.40-15.29-18.40- 21.20. Pat.3: 'Letters from a killer' (16) dag. 11-13.35- 18.50-21.30, di. niet om 21.30, do.vr.ma.di.ook 16.10. Sneak Preview. 'Stad doemt opnieuw uit het donker op' (16) di. 21.30. Pat.4: 'Forces of nature' (al) dag. 11.30-14-16,30-19-21.40. Pat.5: "Who am I?' (12) dag. 11-13.35-16.10-18.50-21.30, zo. niet om 11. Pat.6: 'Loli ta' (al) dag. 11.50-18.15-2110, do.vr,ma.di. ook 15, Pat.7: 'American history X (16) dag. 16-18.45-21.20, do.vr.ma.di. ook 11-13.30. Kindermatinees: Cin.3: 'Abeltje' (al)za.zo.wo. 15.30. Imax Theater: 'Babe in de grote stad' (al) za.zo. 11-17, wo. 17. Pat,3: 'Asterixen Obelix'(al)za,zo.wo. 16.10. Pat.6: 'Een luizenleven' (al)za.zo.wo. 15. Pat.7; 'Babe in de grote stad' (al) za.zo.wo. 11-13.30. SCHIEDAM Filmhuis: 'A simple plan' do.vr.za. VLAARDINGEN Het Zeepaard: 'La vita bella' vr.za. Redactie Waterweg: John Bunte, Edwin Comelisse, Ben van Haren, Danielle Hermans, Mariètte Olsthoom, Eefje Oomen, Sander Sonnemans Overde Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 Door Ben van Haren Vlaardingen „Vlaardingen is een archeologisch paradijs gezien zijn zeer oude en rijke historie. Hier wordt al dui zenden jaren gewoond en veel is bewaard gebleven in de goed conserverende natte bodem. Vondsten uit allerlei periodes zijn en worden hier gedaan." Aan het woord is de Leïdenaar Tim de Ridder, sinds 1997 stads archeoloog in Vlaardingen en vo rig jaar verlost van de taak om zich ook met bovengrondse mo numenten bezig te houden. Hij heeft het enorm naar zijn zin in de Haringstad en denkt er niet over naar een andere baan te sollicite ren. „Hier vind ik dingen, die zelfs internationale belangstel ling wekken." De Ridder publiceert graag over zijn werk en voelt zich met de vele vondsten in z'n element in Vlaar dingen. Hij verspreidde al veel persberichten, werkte mee aan het vorig jaar in het kader van het jubileum van Rijskwaterstaat ver schenen boek 'Watertovenaars'. Hij heeft ondanks zijn jonge leef tijd al tientallen publicaties op zijn naam staan. Vorige maand verscheen op zijn initiatief de eerste gemeentelijke archeologische nieuwsbrief in Vlaardingen, Deze is gratis ver krijgbaar bij gemeentelijke instel lingen, zoals Stadsarchief en bi bliotheek, en bij Museum Hoog stad, Een minimale frequentie van tweemaal per jaar is het uit gangspunt, 'Boemerang, het verleden keert terug' heet voluit het informatie blad, dat onder redactie staat van stadsarchivaris Harm Jan Luth maar volgeschreven wordt door de jongere stadsarcheoloog. In het eerste nummer staat de 40- jarige Vlaardingse archeologiege- schiedenis beknopt weergegeven en wordt het personeel van het Vlaardings Archeologisch Kan toor (VLAK) voorgesteld. Rijk geïllustreerd is het verhaal over het archeologisch onderzoek op het voormalige Kolpabadter- rein. De vondsten op het tot nog toe onbekende kasteelterrein Tim de Ridder bij de vitrine in Museum Hoogstad, waarin de op het Kolpabadterrein gedan vondsten liggen die hem ervan overtuigd hebben dat er een middeleeuws kasteel stond. Op de voorgrond de resten van het zwaard, dat duidt op de adellijke status van de bewoner. Foto Roei Dijkstra worden beschreven. Eerder deed De Ridder dat al in persberichten en in het tijdschrift Terra Nigra van de archeologische werkge meenschap Helinium. De Ridder: „De nieuwsbrief is be doeld om het publiek rechtstreeks te informeren en uit de eerste re acties krijg ik de indruk, dat de belangstelling groot is. Terra Ni gra komt aileen een beperkte groep onder ogen en persberich ten zijn summier. Met 'Boeme rang', in een oplage van 500, ho pen we nog beter aan de vraag van het publiek te voldoen. We zyn overigens niet de eerste gemeen te, die zo'n nieuwsbrief ver spreidt." Internationaal Het nieuwe orgaan heeft de naam gekregen van een van de interna tionaal bekende vondsten in Vlaardingen. Met een hier aange troffen boemerang werd twee jaar geleden publiciteit over de gehele wereld bereikt. De eigenschap van de meest bekende boeme rangs, het terugkeren, heeft de naamgeving beinvtoed. De voort durend terugkerende belangstel ling voor en betekenis van het verleden zijn hierin gevat. In vakkringen had Vlaardingen 40 jaar geleden al internationale belangstelling gewekt toen bij de ontwikkeling van de Westwijk resten van een onbekende cul tuur uit de grond kwamen. De Vlaardingen-cultuur heet daarom archeologisch materiaal zoals om streeks 2800 voor Christus in deze contreien is gebruikt. Tim de Ridder viel met zijn neus in de boter toen hij in 1895 in Vlaardingen stage liep. Hij raakte betrokken bij het archeologisch onderzoek op het Hoogstadter- rein, waar behalve de boemerang ook de oudste sluizenstelsels van Europa werden blootgelegd. Aan sluitend volgde onderzoek op het Kolpabadterrein, waar hij met zijn medewerkers een tot dan on bekend dertiende eeuws kasteel met gracht en brugeonstructie vond. De Ridder: „Uit boringen hebben we kunnen afleiden dat in de bo dem daar ook resten zitten van de Vlaardingen-cultuur. Daar graven we niet verder naar. Enerzijds omdat het zo diep zit, dat daarbij zeer kostbare technieken moeten worden toegepast en anderzijds omdat archeologische monumen ten in de bodem het best bewaard blijven. Pas als we veronderstel len, dat bouwactiviteiten onher stelbare schade kunnen aanrich ten aan het geschiedenisbeeld in de bodem, gaan we tot opgraving over." In de Westwijk gaat het Vlaar dings Archeologisch Kantoor bin nenkort, in de Zuidbuurt waar thans flats worden gesloopt, het "onderzoek naar resten van de Vlaardingen-cultuur hervatten. Tim de Ridder zegt te houden van een aansprekende woordkeuze in zijn publicaties, maar ervoor te waken om dingen interessanter voor te stellen dan ze zijn. „Ik kijk wel uit. Als je het mooier maakt dan het is, krijg je dat on herroepelijk om je oren, Voordat Door Eefje Oomen Vlaardingen Streekmuseum-di recteur Jan Anderson, die giste ren ook op het water meedobber- de, wist al precies hoe het eerste Stadstafelgesprek de geschiede nis in zou gaan. „Tijdens Stadsde bat pratèn bejaarden over jonge ren." Die zin zou er volgens hem in de krantenkoppen staan. En in derdaad. De museumdirecteur, goede bekende van de plaatselij ke pers, zit er niet ver naast. Jon geren hebben de toekomst, wil het cliché. Maar erover praten; dat doen vooral de Vlaardingers op leeftijd, zo blijkt. De eerste van een reeks van twaalf rondetafelgesprekken over de toekomst van de stad wordt bij gewoond door een negental bur gers. Zeven heren zijn er, en twee bejaarde dames (van wie de één wel heel meisjesachtig bij elk ant woord haar vinger opsteekt). 77 jaar is de oudste deelnemer Rita Toor. De 'jeugd' wordt vertegen woordigd door de 43-jarige Arie Voorburg. De gemiddelde leeftijd van de deelnemers, die op de rondvarende partyboot met el kaar in discussie gaan, is 64 jaar. Wonderlijk is het daarom dat juist dit gezelschap de vraag 'wat wil de Vlaardingse jeugd' moet beant woorden. De negen deelnemers, die de kwestie door de speciaal in gehuurde discussieleider Francis van Soest voorgelegd krijgen, ko men er niet uit. Wat de jeugd niet nodig heeft, blijkt makkelijker te beantwoorden. „Geen basketbal veldjes meer", klinkt het stellig, „Op de terreinen die de gemeente heeft aangelegd, zie ik nooit ie mand." Een ander waarschuwt dat de bestuurders zich vooral niet teveel moeten laten leiden door de modegrillen van tieners. Hij betwijfelt bijvoorbeeld of de halfpipes over twintig jaar nog ge bruikt zullen worden. „Niets zo veranderlijk als de jeugdcultuur." Als gespreksleider Van Soest het onderwerp 'een schone stad' aan snijdt, lijkt het debat zelfs even uit te monden in een algemene klaagzang op de jeugd. Dat jonge ren niet meer de juiste mentaliteit hebben, 'dat ze zomaar het vak- keltje van een ijsje op straat gooi en'. Dat ze de stad teisteren met De eerste van een reeks van twaalf rondetafelgesprekken overdetoekomst van destad werd bijge woond door een negental burgers. Ook museumdirecteur Jan Anderson dobberde mee op de rond varende partyboot. Foto Roel Dijkstra hun opgevoerde brommertjes. Een van de Vlaardingers: „Laatst zag een klein kind bijna overre den worden door zo'n joch op een brommer." De laconieke opmer king van deelne mer Jim van der Put 'dat hij zelf vroeger ook altijd op een Puch rond scheurde' doet de discussie enigszins verstommen. Vooral de pittige in breng van Van Soest is het echter, die ervoor zorgt dat het gesprek niet in geweeklaag ver zandt. Beetje stroef is de discussieleider nog in het be gin, als ze zichzelf niet al te diplo matiek profileert als 'een Rotter damse, die al 25 jaar in Amster dam woont'. Bij de bewoners, die rond de tafel zitten, moet haar verhaspeling van het bekendste Vlaardingse evenement nog slechter gevallen zijn. Van Soest spreekt onbekommerd van 'het haring- en jene- verfeest'. Als professioneel gespreksleider weet de Amster damse echter wel te voorkomen dat er slechts abstrac te ideeen worden gespuid. Als één van de bewoners de gemeente een gebrek aan visie vemijt, iiileu um- peert ze. „Vertel dan eens wat uw visie is!" Een reeks concrete antwoorden volgt. „Vlaardingen moet haar eigen historie veel meer koesteren", vindt hij. Maar ook: „De stad moet veiliger worden voor fietsers en voetgangers. Automobilisten zou den het centrum niet meer in mo gen rijden." In een klein gezelschap, dat onder strakke leiding debatteert, blijkt opeens wel te kunnen, wat tijdens de geflopte Terrassen op Tournee maar niet wilde lukken. Aan het einde van de avond staat op het overslagbord een groot aantal uit eenlopende ideeen neergepend over Vlaardingen in het jaar 2020. Zo stelt bedrijfseconoom André Fontijne bijvoorbeeld voor de Broekpolder te bebouwen. Over twintig jaar heeft de gemiddelde Nederlander immers veel meer te besteden, legt hij uit. „Dan mce- ten er dus mooie villa's bij in Vlaardingen." Het liefst op het stuk verontreinigde groen, waar een paar decennia geleden ook al bouwplannen voor bestonden. De Broekpolder, 'het enige lege stukje van Vlaardingen', blijkt ook een inspiratiebron voor ande re gesprekspartners. Of er op dat terrein ook niet elk jaar een groot schalig cultureel evenement kan worden georganiseerd, 'een soort Vlaardingse variant van het Oer- ol-festival'. Jim van der Put: „Nu het Hof van Spectakel wordt op gedoekt, moeten we toch op zoek gaan naar iets anders." De andere deelnemers reageren lauw. An derson mompelt: „Een jazzfesti val, ja. Maar voor een hardrock- gebeuren ben ik niet te porren." Kunst met een kleine of grote 'k' blijkt wel een heet hangijzer. Moet Vlaardingen dc strijd aan binden met Rotterdam? Net zulke grote evenementen organiseren? Of moet de haringstad meer geld uitgeven aan kleinschalige mani festaties van locale muziek- of zangverenigingen? Streekmuseum-directeur Ander son, die het onderwerp cultuur gretig oppakt, stelt dat Vlaardin gen haar historie veel beter uit moeten buiten. „Ik ben in groot aantal dorpen geweest, die dat toch een stuk handiger aanpak ken dan wij. Vaak hebben ze toe risten veel minder te bieden dan Vlaardingen. En toch weten zij veel mensen te trekken." „Maai ja", zucht één van de vrouwelijke deelnemers, „die Vlaardingse be scheidenheid, hè". Anderson: „Ja precies. Altijd denken we dat het gras elders groener is." Als het gesprek van de identiteit van de bewoners overgaat op die van de stad zelf, roept econoom Fontijne provocerend 'dat Vlaar dingen eigenlijk maar een buiten wij k van Rotterdam is.' „Een heerlijke plek om te wonen, heel groen", geeft één van de dames tegengas. „Veelte dichtbebouwd', vindt echter één van de jongere mannen. Het stadstafelgesprek eindigt, ge lukkig, met een echte discussie. Vlaardingers die nu echt eens, ruim een maand na de aftrap van de Stadsdebat-campagne, met el kaar de degens kruisen. Jammer alleen dat de twintigers en derti gers hun aandeel in dat debat niet opeisen. En dat het onderwerp woningbouw daarom niet meer oplevert dan het idee om meer se- mi-zelfstandige etages voor oude ren neer te zetten. ik iets publiceer, raadpleeg ik des kundigen. Zo ook de benaming kasteel bij die recente vondst op het Kolpabadterrein. Die is geau toriseerd door een kenner, die een dergelijk bouwsel op een terrein met de omvang van 40x40 meter en een gracht van 5 tot 7,5 meter breed, van rond 1300, zondermeer kasteel noemt. Kastelen zoals we ze nu kennen zijn over het alge meen ook zo gestart en later uit gebreid en versterkt." 99 procent Over de belegering, die De Ridder veronderstelt in die berichtge ving, zegt hij: „Bewijzen kan ik het niet door gebrek aan histori sche bronnen, maar aan de rand van de gracht lagen kapotte stuk ken steen op rij. Zoals ze ook zijn gevonden bij andere burchten, waarvan wel schriftelijke bewij zen van verwoesting aanwezig zijn." Iets voorzichtiger: „Eén procentje twijfel blijft er altijd in ons werk bestaan omdat inzichten in de loop van de tijd kunnen verande ren. Kijk bijvoorbeeld naar de lang gehanteerde uitgangsstel ling, dat in deze kuststreek rond het begin van de jaartelling bewo ning onmogelijk was. De vond sten op Hoogstad, in de Westwijk en bij de surfplas hebben dat aan getoond. De techniek vordert steeds, hoewel we nu nog niet via bijvoorbeeld internet in belangrij ke databestanden kunnen snuffe len. Ik moet het nog steeds hoofd zakelijk hebben van persoonlijke contacten met specialisten." En tenslotte: „Voor 99 procent ben ik zeker, dat wij op het vroegere zwembadterrein een kasteel heb ben gevonden dat tussen 1275 en 1300 is gebouwd en waar adellijke bewoners ruim vijftig jaar latei overhaast moesten vluchten." Schiedam Naar aanleiding, van de asbestkwestie bij de sloopflats aan de Van Marken straat, wil het Schiedamse ge meenteraadslid Yorick Haan (Socialistische Partij) snel overleggen met wethouder Aad Wiegman. Haan deed dit verzoek mede op aandringen van Van der Kooij-groep. Het bedrijf spreekt tegen het as best uit de sloopflats niet goed te hebben opgeruimd. De ge meente Schiedam is nog niet ingegaan op het verzoek van het raadslid Zrif heeft SP-fractievoorzitter Haan ook zijn redenen om te praten met de gemeente. Sa men met asbestexpert B. Wit- teman van een milieu-onder- zoeksbedrijf uit Kockengen ontdekte Haan vorige week as best in de struiken bij de flats bjj de Van Markenstraat en de Storkstraat. Het kankerver wekkende materiaal kwam uit het nog bewoonde gebouw aan de Van Markenstraat Het blok was volgens de expert niet goed dichtgetimmerd, zodat voorbijgangers het materiaal zó konden zien liggen en ver volgens verslepen. Haan waarschuwde meteen na de ontdekking de politie, waar na het asbest werd afgevoerd. Het slechte dichttimmeren en niet goed afschermen van het terrein had volgens de SP'er ook tot gevolg dat mensen zich 's nachts sliepen in de gebou wen. Het terrein is inmiddels beter afgezet met een hek werk, ook om te beletten er il legaal puin wordt gestort De door de SP ingeschakelde expert vermoedt dat er nog meer asbest in de woonblok ken aanwezig is. Volgens Wit- teman had de sloop niet mogen beginnen voordat het asbest dat verwerkt zit in platen en te geltjes was verwijderd. Verder hadden de slopers tijdens hun werk de voegkit en omhulsels van de verwarmingsbuizen waarin asbest zit verwerkt, moeten afvoeren. Vorige week legde de gemeen te de sloop in de Van Marken straat stil omdat er bij de werk zaamheden asbest was vrijge komen. Hierna stelde de SP het college van b en w 37 vra gen over de asbestkwestie. De fractie wilde meer duidelijk heid over de gezondheidsrisi co's, over de aanpak van het as- bestprobleem en over het ver dere verloop van de sloopwerk zaamheden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5