9 Verhuurder laat grond saneren Rotterdams Dagblad Politie zoekt moordwapen in een vijver aan de Holyweg voor moeders en kleuters Tachtig-plussers ingelicht over veilig wonen Grote opknapbeurt voor Schiedamse Slachthuisbuurt KPUKENSBUJM-CL# KÖHfNBDK lABENBMfUT 1» Amvest zet vaart achter afgraven vervuiling bij flats aan Merellaan ■J* Kleuter met mes bedreigd Brand en ravage injongerensoos Man gewond bij inbraak Sigarettendief in kraag gevat Met ondergoed aan de haal Vrouw gewond by aanrijding Geparkeerde auto brandt uit Veel animo facelift Hoek van Holland PM?** Of bel gratis 0300-0642 Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag 10 juni 1999 VlaardingenEen vieijarig jonge tje zegt gisteravond in Vlaardin gen bedreigd te zijn met een mes. Een 2I-jarige Vlaardinger zou op het pleintje bij de Stationsstraat en de Pieter Karei Drossaartstraat zonder redenen een mes op de keel hebben gezet van het ventje. De politie kreeg eèn signalement van de verdachte en hield hem na een buurtonderzoek aan. De Vlaardinger ontkent de bedrei ging van zijn stadgenootje. Het mes is niet gevonden. Maassluis Het Maassluise jon gerencentrum De Toevlugbt aan De Vloot is gisteravond kort en klein geslagen, vermoedelijk na dat in het pand was ingebroken. De politie trof een enorme ravage aan in het gebouw. Schiedam De politie heeft van morgen in Schiedam een 27-jarige man uit Hellevoetsluis aangehou den op verdenking van een in braak. Volgens een getuige had de man ingebroken in het RETT-kantoor van de trambestuurders aan het Stadserf en was hij daarbij ge wond geraakt. De verdachte werd later in de omgeving aangehou den door de politie. Hoek van Holland De politie heeft gisteravond in Hoek van Holland een 26-jarige Maassluizer aangehouden wegens een inbraak in een supermarkt aan de Pruis Hendrikstraat. Er werd een ruit ingegooid om binnen te komen. Op aanwijzingen van buurtbewo nerskon de verdachte in de kraag worden gevat op het NS-station aan de haven. De Maassluizer had een vuilnis zak met 24 pakjes sigaretten bij zich. Vlaardingen Een politieman in burger heeft gisteren in Vlaardin gen op heterdaad een dief betrapt De man, een 31 -jarige Rotterdam mer, rommelde in een warenhuis aan het Veerplein met ondergoed en tasjes, terwijl de 'stille' hem in de gaten hield. Met de gestolen waar in zijn bezit werd de dief later op de Westha- venkade aangehouden. In zijn tas zat een stapel onderbroeken, com pleet met de hangertjes, ter waar de van 500 gulden. Maassluis Een 30-jarige vrouw is vanochtend gewond geraakt bjj een aanrijding in Maassluis. De Maassluise automobiliste ver leende op de Albert Scbweitzer- laan geen voorrang. De brandweer werd er bij geroe pen om de vrouw uit de auto te be vrijden. Ze is met nekletsel naar het Holy Ziekenhuis gebracht. Schiedam Op de Schiedamse Maasboulevard is afgelopen nacht een auto uitgebrand. Het voertuig was er geparkeerd. De brandweer sluit niet uit dat de wagen in brand is gestoken. Vlaardingen De recherche van de Vlaardingse politie denkt het moordwapen waarmee afgelopen vrijdagavond een 42-jange Vlaar dinger in zijn woning om het le ven werd gebracht, te kunnen vin den in een vyver met ver bij de plaats van het delict. Gisteren is de brandweer de hele dag en avond bezig geweest met het leeg pompen van de vijver achter de gemeentelijke begraafplaats in Holy, zodat vanochtend begonnen kon worden met het echte zoek werk. Voor de speurtocht naar het steek wapen zijn ME'ers en duikers van de brandweer ingezet. De vijver langs het stuk van de Holyweg tussen de Joke Smitkade en de Abelendreef is weliswaar leegge pompt, maar de bodem is nogal moeras-achtig. Gisteravond rond negen uur was de vijver nagenoeg gedempt en werden de laatste in de drek spartelende vissen door de brandweer met een schepnet overgezet in de sloot aan de ande re kant van de Holyweg. Nieuws gierig sloegen omwonenden de werkzaamheden van de brand weerlieden gade. Waarom de recherche uitgere kend in de vijver achter de be graafplaats aan het zoeken is, wil de politie niet zeggen. Dat er een verdachte is aangehouden die de vijver heeft aangewezen als plek waar het mes gedumpt zou zijn, wordt door de persvoorlichting van het district Waterweg stellig ontkend. „Hoort bij het buurton derzoek," luidtde reactie. „De he le buurt wordt centimeter voor centimeter onderzocht omdat we denken sporen of misschien wel het moordwapen te kunnen vin den." De leeggepompte vijver ligt hoog uit vijfhonderd meter bij de wo ning van het slachtoffer vandaan. Over de identiteit van de man, met hoeveel messtpken hij om het leven is gebracht en een mogelijk motief wil de politie absoluut nog niets kwijt, zolang het recherche team, bestaande uit vijftien man, nog met het onderzoek bezig is. Het slachtoffer wordt door ver schillende buurtbewoners als een 'eigenaardige man1 bestempeld. „Hij was bijna nooit thuis," zegt een vrouw van enkele woningen verderop op de Platenendreef. „En als hij over straat ging, was het net of hij niet gezien wilde worden." „Hij leek een beetje schuw," vult een buurman aan. „Hij groette je wel als ie je in de straat tegenkwam, maar dat ging altijd heel schichtig. Of hij was heel erg verlegen, of hij had wat te verbergen. Hij leidde in elk geval een teruggetrokken leven. Je zag hem in de weekeinden of 's avonds bijna nooit de deur uit gaan." Een brandweerman haalt de laatste vissen uit de vijver die bijna is leeggepompt Vanochtend is de speurtocht In de drek naar het moordwapen begonnen. Foto Roei oijktra Hoek van Holland Ondernemers staan te trappelen om Hoek van Holland meer allure en uitstraling te geven. Meer dan honderd gega digden hebben zich gemeld om mee te doen aan het masterplan dat de badplaats een facelift moet geven. Onder de kandidaten bevindt zich Tropicana. De directie van het Rotterdamse zwemparadijs heeft een plan ingediend voor de bouw van een 25 etages tellende hotel toren, bungalows en een zwem bad met sauna. De gemeente hakt eind van de zomer knopen door over dit project Dan wordt beslist over aankoop van grond en het eventueel doortrekken van de spoorlijn naar het strand. Eerder kregen de Koningin Em- maboulevard en de Stena-termi- nal al een opknapbeurt. De Hoek se facelift moet in 2005 zijn afge rond. MaassluisVastgoedbedrijf Amvest laat de grond rondom de Merellaanflats in Maassluis zelf saneren. De vervuilde grond kan er dan nog deze zomer uit, is de verwachting van de ver huurder van de flats. Meeliften met de andere delen van het saneringsgebied Noord-Nieuwlandsepolder-Zuid (NNPZ) zou zeker nog een half jaar langer duren. Amvest wil de klus zo snel mogelijk klaren om de derving van huuropbrengsten niet nog verder uit de pan te laten rijzen. Het mislopen van huurbedragen is al sinds 1991 aan de orde. Toen maakte de bewonerscommissie bezwaar tegen de jaarlijkse verho gingen vanwege de vervuilde grond waarop de flats stonden. Bewoners van de vijf flats die deel uit maken van de saneringswijk kregen enkele jaren terug van de rechter gelijk waardoor ze nu nog steeds op de huur van 1991 zitten. Een deel van hen heeft de verho gingen zelf ingehouden, aan an deren moet Amvest de verhogin gen nog terugbetalen. Voor de verhuurder is de vervuiling dan ook een financiële tegenvaller van 'enkele miljoenen', bevestigt A Lantinga. Een tegenvaller die alleen maar groter wordt naarma- Zo'n veertig kleuters hebben het Opstapproject in Maassluis afgerond. De inspanningen werden beloond met een diploma. Foto Roei Dijkstra Maassluis— „Nou, dat is iets als je goedje best hebt gedaan." Een meisje reageert op de vraag wat nu eigenlijk een diploma is. Na gistermid dag zullen zo'n veertig Maassluise kleuters goed kunnen uitleggen wat een diploma is. In een met slingers gevulde zaal in ontmoetings centrum Koningshof ontvingen ze er gisteren allemaal eentje. Vergezeld van hun werkmap, een voorleesboek en snoep. De kinderen van vier, vijf en zes jaar oud - veel Turkse en Marokkaanse, maar ook enke le Nederlandse- hebben met hun moeders succesvol het Opstapproject afgerond. Het pro ject is bedoeld om de onderwijskans van deze kinderen te vergroten. Op eigen initiatief of op advies van de school hebben zogenaamde buurtmoeders de moeders en kleuters gedu rende 20'n twee jaar begeleid. Coördinator Margot Kleijntjens vertelt dat het doel van Opstap vooral is om kleuters met eerj leerachterstand via de ouders le bereiken. „Zij weten vaak niet wat ze met hun kinderen moe ten doen als die in groep 1 of 2 zitten. Als ze in groep 3 zitten, is dat wel duidelijk; daar leren ze lezen, schrijven en rekenen." Bij kleuters is het belangrijk, legt Kleijntjens uit, dat ze op een spelende manier leren. Iets dat op school gebeurt, maar dat ook thuis aan dacht verdient. Als ouders daar iets mee doen, pikken de kinderen dingen op school sneller op. Kleijntjens: „Wij bieden dat aan in spelle tjes. Bijvoorbeeld memory: het gaat er dan om dat kinderen moeten nadenken en dingen ont houden" Belangrijke onderdelen zijn daar naast het voorlezen en het napraten daarover, tekenen waardoor ze later makkelijker leren schrijven en ook het aanleren van begrippen als tijd en ruimte. „En versjes zingen," voegt Kleintjens er aan toe. „We moeten de ouders dan vertellen dat de liedjes niet alleen leuk zijn, maar ook bedoeld zijn om iets te onthou den en om iets na te vertellen." Je eigen naam schrijven hoorde ongetwijfeld ook bij de Opstapcursus. Gistermiddag moch ten de kinderen daar - zo leek het - zo'n beet je examen in doen. In volle concentratie werd flink de best gedaan om de naam zo mooi mo gelijk op het diploma te zetten. Dit onder toe ziend oog van de buurtmoeders en meestal ook de eigen moeders. De meeste Marokkaanse kleuters moesten het op het podiumpje zonder hun moeders stellen. Zij blijven achter in de zaal; ze willen of mogen niet op de voorgrond treden en al helemaal niet op de foto. te de tijd verstrijkt. De andere reden waarom Amvest zelf een aannemer gaat inschake len, is dat de sanering volgens Lantinga 'makkelijk te doen is'. Hij wijst er daarbij op dat het rondom de flats om grotere lap pen grond gaat. En dus geen tuin tjes die ieder apart getaxeerd moeten worden en daarnaast een meer grondige sanering vereisen. Zelf saneren, betekent zelf beta len maar dat maakt in dit geval niet uit. In de saneringsovereen komst voor de hele NNPZ zou Amvest ook moeten opdraaien voor de kosten van het eigen ge- l bied. Amvest denkt zo'n drie- kwart jaar .tentpinnen omdat het niet, zoals bij' operaties door de overheid, gebonden is aan Euro pese richtlijnen voor het aanbe steden van de klus. Zulke richtlij nen resulteren in eik geval al in een extra vertraging van drie vier maanden. Deze zomer denkt Amvest de aan nemer gevonden te hebben die naar verwachting drie maanden nodig heeft voor de schoonmaak- operatie. Wel wacht de verhuur der nog op de ondertekening van het saneringsplan voor heel de NNPZ. Dit kan pas als alle bezwa ren tegen de sanering van tafel zijn. DCMR Milieudienst Rijn mond voert momenteel afronden de besprekingen met ENECO. Het energiebedrijf is het niet eens met de vergoedingen voor het ver vangen van leidingen. Daarnaast zal het saneringsplan voor het deelgebied rondom de Merellaan flats nog ter goedkeuring moeten worden voorgelegd aan DCMR Milieudienst Rijnmond. T. van Us, bestuurder van de be wonersvereniging, vindt het pri ma dat de sanering op korte ter mijn plaatsheeft. „We hebben er geen baat bij om op vuile grond te blijven zitten." Dat de huren dan weer worden opgetrokken, leeft volgens Van Us niet bij de bewo ners. „Er zitten hier overwegend wat bejaardere mensen; het is goed dat er dan weer rust in de tent is." Zelf woont de bestuurder overi gens in de Amvest-flat die niet in het saneringsgebied valt. Toch is ook rondom zijn flat vervuiling geconstateerd. De bewoners heb ben het door TNO laten onderzoe ken maar krijgen nog geen gelijk van de rechter. Ondertussen wei gert ook een deel van hen de huurverhogingen op te hoesten. Stappen richting DCMR Milieu dienst Rijnmond om de vervui ling geaccepteerd te krijgen, zul len nog volgen, weet Van Us. Vlaardingen Stichting Ouderen werk Vlaardingen zal na de zomer een reeks huisbezoeken afleggen aan tachtig-plussers, om informa tie te geven over de veiligheid van hun woning. De gemeente heeft daar vorige week een subsidiebedrag van ruim 13.000 gulden voor beschik baar gesteld. Zo'n 1400 ouderen zullen binnen kort per brief worden ingelicht. Wie aan het project mee wil doen, krijgt in het najaar een team op bezoek dat de woning controleert op de huidige veiligheidseisen. Er wordt onder meer op het gevaar gewezen van losliggende kleed jes, wiebelige keukentrappen en losliggende elektriciteitssnoeren. Moeten er in het huis bijvoor beeld veiligheidsbeugels in de douche worden aangebracht, dan worden de ouderen ook gewezen op subsidiemogelijkheden. Mocht het nodig zijn, dan kan er ook hulp worden geboden bij het in vullen van de desbetreffende for mulieren. Het ouderenproject, dat op lande lijke schaal wordt uitgevoerd, is opgezet naar aanleiding van een onderzoek, vorig jaar, van de Stichting Consument en Veilig heid, In dat onderzoek werd ge concludeerd dat tachtig procent van de ongelukken onder 55-plus- sers uit valintidenten beslaan. Omdat genezing van bijvoorbeeld een beenbreuk bij bejaarden een stuk langer duurt dan bij jonge ren,zijn ouderen vaak erg lang uit de roulatie. Dat betekent ook dat deze incidenten vaak tot lange en kostenverslindende ziekenhuis opnames leidden. Om sociale en financiële redenen is daarom be sloten met een preventieproject te beginnen. Ouderen van onder de tachtig kunnen voorlopig nog niet aan het project deelnemen. Stichting Ouderenwerk Vlaardingen wil echter wel bekijken of de huisbe zoeken de komende jaren ook tot andere leeftijdsgroepen kunnen worden uitgebreid. Daar is dan wel weer extra subsidie voor no dig. De kosten van het huidige project zijn relatief laag, omdat studen ten van opleidingen sociaal of maatschappelijk werk de bezoe ken afleggen. Stichting Ouderen werk benadrukt dat de studenten niet ongeschoold aan het karwei beginnen. Ze krijgen er al tijdens hun studie een speciale training voor. De kosten worden ook ge drukt, omdat de vragenlijst, die bij de huisbezoeken wordt ge bruikt, al eerder in Schiedam is uitgeprobeerd, Vorig jaar december werd daar in de wijk Groenoord met een proef project gestart. Daartoe werden zo'n 270 ouderen aangeschreven. Een kleine tweehonderd daarvan deden er uiteindelijk aan mee. Een hoog aantal, want het deelna- mecijfer voor vergelijkbare pro jecten ligt landelijk maar op zo'n dertig procent. In Maassluis is overigens ook al ervaring opge daan met zo'n soort preventiepro ject. Schiedam De bezem wordt woensdag 16 juni door de Schie damse Slachthuisbuurt gehaald. Bij de opfrisdag van de flatwijk in de knik van de Vlaardinger- dijk en de Burgemeester van Haarenlaan wordt niet half te werk gegaan. Rijen containers zullen er worden aangevoerd om al het vuil en overbodige rom mel uit de buurt af te voeren. Daarbij wordt ook de zwaarste klus uit de wijk ter hand geno men: het leegruimen en schoon maken van de kelderbergingen. Voor de actiedag hebben ver schillende instanties de handen ineen geslagen.Bewonersver eniging Schiedam West, de vrij willigers van de Slachthuis buurt, Woonplus Schiedam (voorheen WSN en WBS), de ONS, buurthuis De Erker en de gemeentelijke afdeling groen voorziening werken allemaal mee aan het opknappen van de buurt Dat is ook hard nodig want de problemen met de ver vuiling van de wijk kunnen al leen worden aangepakt als alle partijen de schouders eronder zetten. Regels De ONS merkt dat een deel van de bewoners in de Slachthuis buurt niet goed weet wat er met het grof vuil moet gebeuren. Het resultaat hiervan is volgepakte portieken, bergingen en galerij en, Na de schookmaakoperatie, waarmee in één keer al het grof vuil en andere rommel wordt weggehaald, zullen de regels voor het aanbieden van grof vuil extra bij de bewoners onder de aandacht worden gebracht Er wordt al vroeg van start ge gaan. Om half acht 's ochtends wordt meteen begonnen met de zwaarste klus: het opruimen van de kelderbergingen. Dat is hard nodig omdat veel van deze ber gingen onder de flats nuzijn vol gestouwd met rommel of vol staan maar niet in gebruik zijn door de huidige huurder. Er zijn zelfs bergingen die vol staan maar die al tijden niet in ge bruik zijn. Van andere kelder bergingen is weer niet duidelijkT wie de gebruiker is. Hele dag Het schoonvegen van de bergin gen gaat de gehele dag door en de verwachting is dat er 's avonds vele containers worden afgevoerd door de ONS. De maanden hierna zal met de be woners van de flats over de ver deling en beveiliging van de kel derbergingen worden gepraat 's Middags krijgen de volwasse nen assistentie van de kinderen uit de buurt en de wyk. Zy zul len samen met de afdeling groenvoorziening aan de slag gaan en het groen in de wijk on der handen nemen. Zwerfvuil wordt opgeruimd en de plant soenen worden van nieuwe planten en struiken voorzien. Het is de bedoeling dat de werk zaamheden rond drie uur 's mid dags worden afgerond met het ophangen van.twaalf panelen met kinderkunst op gevels van de witte flats van de Slachthuis buurt De gevels worden deze dag meteen schoongemaakt Met een goochelshow en een presentje worden de kinderen bedankt voor hun inzet De kosten voor de actiedag, zo'n twaalfduizend gulden worden opgebracht door Woonplus en het wijkbeheersoverleg. De ove rige deelnemers bieden hun diensten en middelen belange loos aan. DORPSSTRAAT 174 2992 AB BAREND RECHT BU DE WATERTOREN TEL 0180-611100 MAANDAG GESLOTEN - VRIJDAG KOOPAVOND

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1