innen 5 Nieuwe hoop voor witte illegalen Barney kansloos tegen dartmachine Rechter versoepelt criteria voor verblijfsvergunning De Postbank. Van 15 miljoen mensen. Kapitaaltje bij vuilnis Huurders mogelijk gevrijwaard van OZB 'Leraren ten onrechte in de WAO' Smartengeld legionella Achttien jaar geëist voor brute overvallen met klauwhamer 'Inhaalverbod van caravans' Referendum net ongeldig Aanhoudend hoge waterstand alleen in '65 en '70 erger Ruzie oyer omvang cocaïnesmokkel aas mi IMIUJ Rotterdams Dagblad Vrijdag 11 juni 1999 Enschede Twee dochters hebben in Enschede onbe doeld een kapitaaltje van 25.000 gulden met het afval meegegeven, dat hun moeder stiekem voor hen gespaard had. De moeder had de bankbiljet ten in een hoofdkussen ver stopt Toen de dochters enkele weken geleden besloten het huis van hun bejaarde moeder, die een dagje weg was, eens flink op te ruimen, leverden ze het kussen af bij de Kringloop winkel. De bejaarde vrouwont- dekte dat haar geld was 'weg gebracht', en onthulde ge schrokken wat er in het kussen zat Bij navraag in de Kring loopwinkel bleek dat het kus sen tussen zo'n 6000 kilo tex tiel (bestemd voor recycling) terecht was gekomen. Het geld terugvinden zou het zoeken naar de spreekwoordelijke speld in een hooiberg zijn, wa re het niet dat er van het waar devolle kussen nog een stuk stof bewaard was. Dit maakte de zoektocht in de textielberg iets makkelijker. Waar nie mand meer op gehoopt had ge beurde: het kussen werd terug gevonden en het geld zat er nog netjes in bundeltjes in. Den Haag Staatssecretaris Ver meend staat met onwelwillend te genover het plan van de Waarde- nngskamer om te bekijken of de onroerende zaak belasting voor huurders kan worden afgeschaft. In een rapport dat de kamer giste ren aanbood aan staatssecretaris Vermeend, staat dat efficiency- voordelen zijn te behalen door de belastingheffing te beperken tot de eigenaren van gebouwen. De te betalen belasting van de gebrui ker kan worden opgenomen in de huur- of pachtovereenkomst of di rect in de huur worden verrekend. De Waarderingskamer, die toe zicht houdt op de uitvoering van de Wet onroerende zaken (WOZ), doet in het rapport zeventien aan bevelingen. Vermeend zei giste ren dat hij die „zo veel mogelijk" en „zo snel mogelijk" wil uitvoe ren. Een speciale werkgroep gaat zich daar nu mee bezighouden. Den Haag Veel werknemers in het onderwijs komen ten onrech te in de WAO terecht. Leraren die een conflict hebben met hun werkgevers of uitgeblust zijn, worden door falend beleid en ga ten in de wet arbeidsongeschikt verklaard. Dat zei directeur Bruin Slot van de Arbo Unie, de grootste gezondheidsdienst in het onder wijs, gisteren in het televisiepro gramma Zembla. Hoon Na tien jaar hebben een man uit Hoorn en een familie uit Tilburg duizenden guldens smar tengeld gekregen voor legionella- besmetting in 1989 opgelopen bij het douchen op een Franse cam ping. De Tilburgse familie verloor de vader van het gezin. De man uit Hoorn, een zwager van de overleden man, raakte ernstig ziek. Den Haag Een onbekend aantal witte illegalen dat volgens Justitie het land uit moet, kan mogelijk alsnog een verblijfs vergunning krijgen. Dat volgt uit twee uitspraken van de Rechtseenheidskamer Vreemdelingenzaken (REK) in Den Haag. Eén uitspraak komt erop neer dat witte illegalen van wie de eerste aanvraag om een verblijfsvergunning is afgewezen, in bepaalde om standigheden met succes een tweede aanvraag kunnen indie nen als zij op dat moment zes jaar 'wit' hebben gewerkt. De tweede uitspraak haalt een streep door het vereiste dat witte illegalen zes jaar lang een inko men van tenminste bijstandsni veau moeten hebben genoten om in aanmerking te komen voor een verblijfsvergunning. De uitspra ken van de REK zijn nchtmgge- gevend voor vreemdelingenrech ters. Dat betekent dat witte illega len in dezelfde omstandigheden met een grote kans op succes naar de rechter kunnen stappen. Justitie redeneerde in twee indi viduele zaken dat eisers niet ille gaal waren in de zin van het witte- ïllegalenbeleid, omdat zy eerder in respectievelijk in 1992 en 1993 tevergeefs een verblijfsvergun ning vroegen. Hun tweede aanvraag, ingediend eind 1995 en eind 1996, werd daar om niet gehonoreerd, terwijl zij toen wel zes jaar hadden gewerkt. Dat was ten onrechte, oordeelt de REK Het ging hier om een 'aan scherping' ten opzichte van eer der beleid die slechts stond in een werkinstructie voor de Immigra tie- en Naturalisatiedienst {END), Daarmee kan niet worden vol staan, aldus de REK Hetzelfde geldt voor het inko- mensvereiste op bijstandsniveau dat is gekoppeld aan de voorwaar de dat een illegaal zes jaar wit in Nederland moet hebben gewerkt. Ook dit vereiste stond slechts in een werkinstructie voor de IND. De REK verklaarde daarom het beroep gegrond van een illegaal die zes jaar lang de krant had be- Beide door de REK 'gewraakte' maatregelen hadden volgens het college onderdeel moet zyn van de Vreemdelingencirculaire. Staatssecretaris Cohen van Justi tie wilde gisteren nog niet reage ren op de uitspraken van de REK Hij wil de uitspraken eerst goed bestuderen en overleggen met de IND, aldus zijn woordvoerder. DeTU-stu denten heb ben het over duidelijk naar hun zin als ze hun dartma- cnine in ge- brengen voor weereen tri pie 20. Dart kampioen Raymond van Bamevetd lijkt zich al ge- hebben gege ven. Foto Roet Dijkstra Delft Let's play darts! Een inmiddels bekende leus in heel sportminnend Nederland. Gistermiddag klonken die woorden opnieuw, maar wel in een speciale wedstrijd. De wereldkampioen darten, Raymond van Bameveld, nam het op het terrein van de faculteit werktuigbouwkunde van de JIJ Delft op tegen een heuse dartmachine. En verloor. De machine van studententeam Bullfrog liet Bamey volledig kansloos. Het evenement hoorde bij de jaarlijkse ontwerpwedstrijd van de faculteit werktuigbouwkunde en de studievereni ging Gezelschap Leeghwater. Achttien teams dedendit jaar mee aan de wedstrijd, waarbij het de bedoeling was een dartmachine te ontwerpen. Bamey was niet erg teleurgesteld over zijn verlies: „Ik heb hier van iets unieks verloren, daar schaam ik me niet voor. Wat ik hier vandaag heb gezien is zeer apart en indrukwek kend. Daarnaast is zo'n evenement natuurlijk een prachti ge promotie voor de dartsport" Vital van Reeven, Martijn van Os en Evert van der Plassche van team Bullfrog wonnen glorieus. „We wisten dat het mo gelijk was, al moet dat in de wedstrijd natuurlijk ook maar blijken. En dat is gelukkig gebeurd Het geeft toch wel een goed gevoel om van de wereldkampioen darten te winnen." Ze kregen een cheque van 1250 gulden mee naar huis. De dartmachine van de winnaars leek nog het meest op een mechanische kruisboog. Pijltjes werden vanaf een plankje met een touw gelanceerd Een laserstraal bepaalde de rich ting. Alle dartmachines worden de komende weken in het Techniekmuseum in Delft tentoongesteld. Heerlen Op drukke snelwegen in Limburg, zoals de A2, moet een inhaalverbod komen voor auto's met caravans. De Limburgse ge deputeerde M. Vestjens wil de doorstroming van het verkeer vooral in vakantietijd bevorderen. Nij AJtoenae Het referendum gisteren in het Friese Ny Altoe- nae is ongeldig verklaard. Na een hertelling bleken ervierstemmen te kort. De dorpsstatus gaat daar mee opnieuw aan de neus van de buurtschap voorbij. In het refe rendum stemden 220 van de 259 kiezers voor. In Nij Altoenae wo nen 526 stemgerechtigden. Voor waarde was dat 50 procent van de kiezers moest stemmen. Uw bankzaken regelen doet u voortaan in een handomdraai. Met de verwerking maakt uw betaalgemak compleet Meer weten9 Bel gratis 0800-0400, Girofoon van de Postbank Daarmee kunt u nu ook naar bankrekeningen kyk op www postbank nl of loop betalen. Dat kan met elke telefoon. Op elk moment van de dag En de snelle binnen bij het postkantoor POSTBANKJüil; Arnhem De al maandenlang voortdurende hogere waterstand van de grote rivieren staat in de top-drie van deze eeuw. Alleen in 1965 en 1970 was er een langere aangesloten periode van onderge lopen uiterwaarden langs Rijn, Waal en Ussel. Over de hele eeuw gerekend staat de Rijn by Lobith slechts 15 pro cent van de tijd hoger dan 11 me ter boven NAP, het moment waar op Rijkswaterstaat spreekt van hoge waterstanden. In de winter van 1993 op 1994, de eerste keer dat er dijkdoorbraken dreigden, stonden de uiterwaarden in een half jaar tijd 113 dagen onder wa ter, maar niet in een aaneengeslo ten periode. Bij het hoogwater van 1995 stond het water welis waar veel korter buiten de rivier oevers, maar wel zeer hoog. Dat blijkt uit berekeningen van het Alarm- en Berichtencentrum van Rijkswaterstaat directie Oost- Nederland. Volgens het hoofd van het centrum J. Koolwijk staan de uiterwaarden sinds februari van dit jaar - toen het smeltwater van de enorme sneeuwval in de Alpen naar Nederland kwam - al 81 da gen onder water. Daarnaast was er in november en december vo rig jaar extreem vroeg hoogwater. Rijkswaterstaat verwacht voor de komende dagen weer aanwas van het water. Daarna volgt een val, als het in Duitsland tenminste niet erg hard gaat regenen.Het ge bruikelijke zomeronderhoud aan dyken en rivieroevers is door het hoge water minstens drie maan den uitgesteld. Veerdiensten voor wandelaars en fietsers kunnen niet in de vaart werden genomen en dijken raken totaal verzadigd met water. Het zal tot september of oktober duren voor de uiter waarden en de dijklichamen weer voldoende opgedroogd zyn voor gebruik en onderhoud. Door Ingrid de Groot Dordrecht - Het waren steeds vrou wen op leeftijd die op klaarlichte dag van achteren werden bena derd en meerdere keren met een klauwhamer of fietspomp op het hoofd werden geslagen, alvorens de dader er vandoor ging met zijn buit. Vaak ging het om een bood schappentas met daarin onder meer een portemonnee met wat betaalcheques en een kleine som geld. Slechts eenmaal ging het om een groter geldbedrag; een tas met bijna 22.000 gulden. Acht vrouwen - zorgvuldig gese lecteerd door de op geld beluste dader - moesten de verrassings aanval' bekopen met zwaar licha melijk letsel en levenslange psy chische trauma's. Een achtste slachtoffer overleed na een kort ziektebed aan ernstig hersenlet sel. Officier van justitie mr. H. Olthof noemde het gisteren in de Dord- ste rechtbank een wonder dat er niet meer doden zijn gevallen. Te gen de 26-jarige verdachte AO. eiste hij achttien jaar cel. Terwijl O's handlanger A El A(26) een eis van vijftien maanden zitten te ho ren kreeg. Die laatste moest dan ook alleen voorkomen voor het stelen van een bromscooter en het verzilveren van de gestolen che ques. De golf van geweld door de Dordt- se woonwijken Crabbehof en Ster renburg hield de politie maanden in haar greep. Het was dan ook de eerste keer dat de stad werd ge troffen door een geweldsgolf van deze aard en omvang. „Een zucht van opluchting klonk door Dor drecht en omstreken toen O. kon worden opgepakt', aldus de offi cier die sprak van een serie zeer gewelddadige, gruwelijke en laffe daden. „Met een hard voorwerp •werd rücksichtlos ingeslagen op weerloze vrouwen." Volgens Othof zijn de gevolgen voor de slachtoffers groot. „De slachtoffers kampen met conti nue angstgevoelens. Er is sprake van woede, concentratiestoomis- sen, terwijl gevoelens van veilig heid en vrijheid voorgoed zijn ver dwenen." Meerdere vrouwen staan maanden na dato nog onder doktersbehandeling. „ik moet vechten', liet een van de vrouwen aan de politie weten. Ik ben vier tanden kwijt, heb een week aan de hartbewaking gelegen en 's avonds durf ik niet meer alleen over straat. Dit is de wereld waar in wij moeten leven." De illegaal in Nederland verblij vende A.O. ontkende gisteren in alle toonaarden betrokken te zijn geweest bij het gros van de over vallen. Slechts twee roofoverval len gaf hy toe. Wel betwijfelde hij of hij zijn eerste slachtoffer zeven hamerslagen had gegeven. „Vol gens mij waren het er maar vier', liet hy verontwaardigd via zijn tolk weten. De officier van justitie achtte alle feiten echter onomstotelijk bewe zen. Volgens hem liggen er ge noeg getuigenverklaringen van O's vrienden en andere mededa ders. Zo zou O. onder het eten hebben uitgeroepen: „Misschien zitten we nu te eten van het geld van een dode vrouw.' En hebben anderen hem gezien met een bebloed trainingspak aan. Olthof: „;In de Dordtse Ma rokkaanse gemeenschap was op een gegeven moment zelfs alge meen bekend dat O. een moord op zijn geweten had." „Roddelverhalen", wierp raads man mr. A Ester tegen. Die raads man betwistte gisteren niet dat 0. een groot aandeel in de reeks roof overvallen had, maar vroeg zich af of hij als hoofddader mag worden aangewezen. „Getuigenverklarin gen spreken elkaar tegen en wer den herhaaldelijk herroepen, er zijn geen sporen gevonden en het moordwapen is nooit boven water gekomen De raadsman pleitte dan ook voor vrijspraak voor na genoeg alle feiten. De door het Pieter Baan Centrum geheel toerekeningsvatbaar ver klaarde O. bleef gisteren stoïcijns gedurende de zitting. „U heeft geen spijt', stelde de officier vast, die een herhaling op een gewelds delict dan ook groot achtte. Slechts de eis ontlokte O. een kor te glimlach. Uitspraak over dertien dagen. Den Haag Binnen de parlemen taire onderzoekscommissie Kals- beek is onenigheid ontstaan. Commissielid Jacques Niederer (WD) betwijfelt de eigen conclu sie dat er onder het oog van politie en justitie 15.000 kilo cocaïne het land in is gesmokkeld. Volgens het Kamerlid zijn de aanwijzin gen voor deze hoeveelheid onvol doende om het als waarheid te presenteren. Bij de presentatie van het rapport van de commissie onderschreef Niederer deze conclusie nog. Hij had alleen wat aanmei kingen op twee onbelangrijke details. Giste ren zette hij zijn kritiek plotseling veel harder aan. In een stevig ge sprek met de overige commissie leden weigerde hij zijn uitlatin gen in te trekken. De commissie heeft hem nu gevraagd zwart op wit te zetten waar hij het nu pre cies niet mee eens is en waarom. Niederer weigerde na afloop van het gesprek ieder verder com mentaar. De commissie onderzocht in hoe verre politie en justitie hun op- sporingsmethodenhebben aange past sinds de enquêtecommissie Van Traa uit 1996. Woensdag maakte zij bij de presentatie van het eindrapport bekend tijdens het onderzoek te zijn gestuit op grote drugstransacties van ten minste miljard gulden die in de periode 1991-'94 zouden heb ben plaatsgevonden met behulp van corrupte overheidsambtena ren. De commissie zei aanwijzin gen te hebben dat dit nog steeds gebeurt. Ten tijde van de IRT-affaire werd bekend dat met toestemming van de politie ruim honderd kilo cocal- ne werd ingevoerd. Dit gebeurde via de zogenoemde Delta-metho de, waarbij drugs gecontroleerd werden doorgelaten om zo een in formant de kans te geven in een criminele organisatie 'te groeien'. Naar nu blijkt hebben die infor manten een dubbelrol gespeeld. Terwyl de politie bezig was met doorvoer onder toezicht van de ene lading drugs, importeerden de infiltranten zonder problemen een andere lading. Zo werd nog eens 15.000 kilo cocaine binnen gesmokkeld, parallel aan de Del ta-drugs. Eind maart werd minister Kort hals door de commissie van deze feiten op de hoogte gebracht. Korthals bleek volgens commis sievoorzitter Kalsbeek slechts 'ge deeltelijk op de hoogte', iets wat ze 'raar' vond. Inmiddels heeft Korthals een onderzoek ingesteld naar de verhalen over de parallel importen. De Tweede Kamer wil van de bewindsman weten waar om hij niet eerder op de hoogte was en hoe snel hij nadien is over gegaan tot actie. Advocaat Korvinus, raadsman van diverse verdachten in de IRT- affaire, vindt dat de rijksrecher che onmiddellijk een strafrechte lijk onderzoek moet instellen naar wie wat op welk moment heeft geweten bij het doorlaten van drugstransporten. Korvinus verbaast zich over de afwachten de houding van minister Kort hals. Als je dit ter ore komt, stel je toch onmiddellijk een diep gaand onderzoek in en laat je je elke week informeren over de stand van zaken. Ik kan me het standpunt van de minister hele maal niet voorstellen. De Kamer moet hem ter verantwoording roe- pen," meent Korvinus. Havenmond Op 11 juni 1971 vaart Koningin Juliana op een naar haar moeder vernoemd motorschip het Euro poort-gebied binnen. Zo opent zij de dan net gereed gekomen defi nitieve toegang tot Europoort (en de Maasvlakte). Daarmee Is het uit de jaren zestig daterende ha ven- en Industriecomplex echt voltooid. Smdsdien kunnen ook volgeladen tankers van 250.000 ton Europoort bereiken. De eerste plannen voor deze uitbreiding van de Rotterdam se haven en de nieuwe havenmond bij Hoek van Holland dateren overi gens ai uit het midden van de jaren vijftig. De oorlogsschade is hersteld en de Rotterdamse haven begint aan een niet te stuften groei. Eerst wordt het oostelijker gelegen Bot lek-gebied aangelegd. Maar al snel moet Rotterdam op zoek naar andere mogelijkheden om zijn zee havens uit te breiden. Dat resulteert in 1957 in het plan voor Europoort, het vijftien kilome ter lange westelijk havencomplex. In ongekend hoog tempo knjgt Europoort vorm. De eerste tanker loopt al in 1960 binnen. Twee jaar later mag Rotterdam zich de groot ste haven ter wereld noemen. De aanleg van de Maasvlakte zorgt voor verdere groei. Anno 1998 biedt de haven rechtstreeks werk aan ruim 70.000 mensen. Nog eens 240.000 banen elders in ons land hebben hun bestaan aan de haven te danken. MARJOLEIN DEKKER

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3