6 T De loodgieter krijgt natte voeten Departement in verwarring Ministerie Landbouw worstelt al tien jaar met nieuwe rol Naaktfoto is nog geen kinderporno Socialisme Feyenoord Maximumsnelheid Verlangen naar een geloof Rotterdams Dagblad Rotterdams Dagblad Vrijdag 11 juni 1999 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004358 By deze wil ik reageren op een ingezonden brief van drie leden van de Jonge Socialisten Rijnmond waarin zij aan de hand van het voorbeeld van de reging Be- rishainAlbaniëhunaltematiefbeschrijven,namelijk een Nederland zonder armoede, werkloosheid, dak loosheid, racisme,ongelijkheid en tegenprivatisering van collectieve voorzieningen. Dat alternatief komt niet overeen met hetgeen door de 'moederparty', de Partij van de Arbeid, de laatste jaren als regeringspar tij in de praktijk wordt gebracht. Ik stel voor dat de Jonge Socialisten eerst maar eens een goede discussie binnen de Partij van de Arbeid aangaan, voordat ze naar buiten treden. Het socialisme van de Jonge Socialisten komt naar mijn mening meer overeen met dat wat de Socialisti sche Partij uitdraagt F. van der Meij, Rotterdam Feyenoord heeft geen spelers meer nodig. Stuk voor stuk zijn het allemaal perfecte spelers. Ja, zij zyn niet alleen maar landskampioen- maar ook wereldkampi oenvoetballers. Vergeet dit niet: tegen dit Feyenoord is geen enkele voetbalclubopgewassen. Daarzijn de Rotterdammers te sterk voor. Martin Faber, Rotterdam Ophetlaatstemomentzagikzezitten.'tweeagentenin de auto, verscholen achter een bosje op de Kralingse Plasiaan, met een fotoapparaatje op de voorplank van hun auto. Het was tussen de middag. De ene agent had de krant op schoot, de ander hapte net in een broodje. De maximumsnelheid is daar 50 kilometer per uur. Ik bleekzes kilometer te hard te hebben gereden, wat mij een boete opleverde van ƒ60. Inderdaad, de teller kan oplopen als je iets moetoptrekken of naarde volgende versnelling moet schakelen. De beschikking die ik kreeg, vermeldde dat ik snel moest betalen. De eerste sanctie zou ƒ75 bedragen, de tweede ƒ112,50! Als eerzaam burger krijg je zo de pest in, zeker als je zietdatde politie niet in staat isje veiligheid te garan deren doordat men de criminaliteit niet aankan. In Rotterdam hebben tasjesrovers, overvallers, inbre kers, drugsdealers, hooligans etcetera de vrije hand. Enig respect hebben die criminelen niet, zelfs de poli tie durft niet op te treden. Nee, danis het bekeuren van iemand diezes kilometer te hard rijdt, een veilig baantje. Door dit soort kinder achtige boetes kan ook de eerzame burger geen res pect meer opbrengen voor politie. Ik heb die boete al thans als diefstal ervaren. Koos van der Geest, Schiedam Eén yan de-dichters diede komende dagen tij; dens de dertigste week van Poetry Intematió-1 nal centraal zal staan is Willem Jan Otten. Tij dens vier ochtenden wordt een aantal van zijn ge dichten door allerlei dichters die op het festival te gast zijn in hun eigen taal vertaald. Vertalen is zel den makkelijk. Dat geldt zeker voor poëtische teksten, die immers gekenmerkt worden door een directe samen hang tussen vorm en in houd. Binnen dehuidi- zijn de gedichten van Otten dan weer bepaald niet de meest direct toe gankelijke. Het juryrap port van de VSB-poëzie- prijs 1999 zegt naar aan leiding van zijn laatste bundel onder meer: 'Het lezen van de gedichten van Willem Jan Otten is te vergelijken met een schaatstocht op een zo juist dichtgevroren meer, gepolijst aan de oppervlak te met een intrigerende en duistere wereld daaron der. Otten bevraagt de werkelijkheid in al zyn facet ten op diepere, maar altijd verborgen bly vende ver banden.' De programmakrant van Poetry spreekt over zijn poëzie als een zoektocht die vooralsnog uitmondt in de subtiele en indrukwekkende verwoording van een 'verlangen naar een geloof. Daarmee is Otten op eigen wijze een vertegenwoordiger van een ontwik keling die ook bij sommige andere hedendaagse Ne derlandse auteurs te vinden is. Gerard Reve is daar van misschien de meest spraakmakende. Maar ook iemand als Frans Kellendonk heeft grote invloed ge had met zijn visie op de rol van de literatuur, die in zekere zin de 'grote woorden' van het geloof opnieuw zou moeten reconstrueren en tot leven wekken "om dat je ze misschien wel kunt afschaffen, maar niet het verlangen waarvan ze altijd hebben geleefd" Dat verlangen - en soms, even, de vervulling er van - spreekt ook uit een aantal verzen van Otten. Een prachtig voorbeeld is één van zijn verzen die de komende week in veie talen herdicht zal worden: 'Ik heb mij nu zo luid tot u gericht dat uw zwijgen is gaan klinken naar de stilte in een bladstil bos Ik twijfel niet aan uw bestaan zo lang u tot mij zwygt Het is aan my, u laat mij vrij om uit uw echoënde stilte op te staan.' Eigenlijk zouden de vertalers om hun werk goed te kunnen doen een tekst van Genit Achterberg er by moeten krijgen. Het kan immers bijna niet anders dan dat Otten, bewust of onbewust, met zyn gedicht reageerde op diens belijdenis: 'Ik kan alleen woorden ontmoeten, u niet meer. Maar hiermee houdt het groeten aan, zozeer, dat ik wel moet geloven, dai gij luistert; zoals ik omgekeerd uw stilte in mij hoor.' In een lezing uit 1997 citeerde Otten de uitspraak van de zeventiende eeuwse filosoof Blaise Pastal, dat ie mand die zoekt in feite al gevonden heeft. Misschien is dat alles watje, ook als het gaat om een 'verlangen naar een geloof, tenslotte zeggen kunt. Door Mare Peeperkom Jean-Luc Dehaene intimideert Dag in dag uit geconfronteerd met een almaar uitdijend dioxine schandaal vervalt de Belgische premier vaker in het simpelweg afblaffen van journalisten en criti ci. Pure onmacht, zoals afgelopen week op de Europese top in Keu len. Dehaene sloeg na afloop in één teug zyn glas whisky achter over, snauwde vervolgens zijn ge hoor tien minuten lang toe om daarna de zaal uit te benen. 'De loodgieter' wordt hij ge noemd, vanwege zijn schijnbaar onuitputtelijke vermogen de lek ken in de Belgische coalitiepoli tiek te stoppen. Voor de komende verkiezingen aanstaande zondag had Dehaene's Christelijke Volks partij (CVP) zelfs een nieuw koos naampje bedacht: de locomotief. De man die België veilig de euro binnenloodste, Dutroux twee keer liet arresteren en de Witte Woede inkapselde, die man stond klaar om het land het volgende millen nium in te trekken. Tot de dioxi- neklppen op de rails verschenen. De CVP-verkiezingstrein is in middels piepend tot stilstand ge komen, en loco-Luc heeft zich de finitief uit de campagne terugge trokken. Gekelderd door een 'kieken'. Ter wijl één blik op de feiten leert dat deze blamage pal voor de verkie zingen voorkomen had kunnen worden. Immers: slechts één van de 25 opslagtanks van de Vlaamse vetsmelterij Vërkest bevatte met dioxine verontreinigd vet. Uit de ze tank zyn elf veevoederbedrij ven bevoorraad, waarvan er bij drie daadwerkelijk het kanker verwekkende dioxine is aange troffen, en slechts één keer was de concentratie schrikbarend hoog. Geen kwestie om luchtig terzijde te schuiven, maar wel beheers baar en bij aanvang redelijk over zichtelijk. Tenminste: als er direct was inge grepen. Dezelfde terugblik leert echter dat de Belgische burger de dioxinecrisis die hem nu al twee Premier Dehaene ziet de bui al hangen en hamert erop dat niet de poiitiekmaarde'maffia'het vee voer heeft vergiftigd. Foto Yves Herman/Brussels weken lang boter, kaas, kip, vlees en eieren doet wantrouwen, voor al te danken heeft aan zijn eigen bestuur. Eind april zijn de bevoeg de inspecties al op de hoogte van de vergiftiging van het veevoeder, maar dit wordt zoveel mogelijk 'onder de pet gehouden'. Tien pluimveebedrijven moeten hun deuren sluiten, maar dat zijn er tien van de vele honderden die het gewraakte voer hebben ge bruikt. Pas na perspublicaties eind mei komen de 'verantwoordelijke' mi nisters van landbouw en volksge zondheid in actie: de verkoop van kip en eieren wordt verboden. Premier Dehaene verschijnt op het toneel en spreekt zyn vertrou wen uit in de twee ministers. Eén dag later stapt het tweetal alsnog op. Het is pas het begin van de cri sis. In de dagen die volgen komen er druppelsgewijs steeds meer etenswaren op de zwarte lijst. Na de kip en de eieren, volgen eipro- ducten als mayonaise, roomijs, ca ke en koekjes. Omdat het besmet te veevoer ook door varkens en runderen is verorberd, moeten la ter ook gehakt, speklappen, patés, salami en andere vette worsten eraan geloven. En nog weer later: de echte Belgische boter. De wijze waarop de regering ope reert is op zijn zachtst gezegd 'chaotisch en onvolledig'. Bedrij ven klagen steen en been, winke liers halen hun schappen leeg, om ze weer te vullen en opnieuw teeg te halen. De consument baant zich tureluurs met zijn winkelwa gentje een weg langs allerhande etenswaar, met veiligheidscertifi caten waarvan niemand weet wat ze waard zijn. Het blijft gissen waarom de ver antwoordelijke ministers de di- oxinekwestie aanvankelijk ver zwegen. Als het met een schuin oog op de naderende verkiezin gen was, is het in ieder geval een blunder van formaat gebleken. Niet alleen electoraal, maar ook economisch dreigt de dioxine-af faire België lelijk op te breken. Steeds meer landen boycotten Belgische voedingswaar. Kip, vlees en eieren, maar ook produc ten die volstrekt veilig zijn, ko men het land niet meer uit Prali ne-fabrikant Leonidas heeft de productie stilgelegd wegens een spectaculaire daling van de vraag in Amerika en Aziè. Ondertussen is de oorzaak van de dio dnebesmetting nog steeds niet opgespoord en eist de Euro pe1 e Unie verdergaande veilig heidsgaranties. Het volgende sc nandaal dient zich al aan: partij- z,i verdachte voedingswaar die vernietigd moeten worden, ko men toch op de markt. In Frank rijk zijn de eerste 'Belgische' di- oxinekippen al gesignaleerd, compleet met een echtheidscerti ficaat uitBretagne. De Belgische burger kijkt er met meer van op. Kwestie van gewen ning misschien, want uit Euro pees onderzoek bleek dat in 1997 slechts zeven procent van de Bel gen zyn politici vertrouwt. Dertig procent was kritisch over zijn be stuurders en 63 procent ronduit negatief De ontsnapping van Dutroux en de gifkippenaffaire zullen aan deze cijfers niet veel veranderd hebben. Tekenend is dat de oproep van de regering om verdachte etenswaar naar specia le containerparken te brengen, massaal wordt genegeerd. Waar om zou je ook een verzoek volgen van een bestuur dat je niet ver trouwt? Niet de dioxine is dodelijk voor de politiek, als wel de tentoonge spreide bestuurlijke onmacht. Eén op de vyf Belgen zegt dat zijn stemgedrag zondag wordt beïn vloed door de dioxinezaak. Pre mier Dehaene ziet de bui al han gen en hamert erop dat niet de po litiek maar de 'maffia' het veevoer heeft vergiftigd. Dat is waar, net zo waar als dat de politie niet in breekt en de brandweer geen brand sticht. Die zijn er juist om dat soort calamiteiten te bestrij den, precies zoals de regering zou moeten waken over de gezond heid van haar burgers. Het Is niet eenvoudig te wer ken op het ministerie van Landbouw. Ambtenaren moe ten steeds meer rekening houden met de wensen van de maatschappij en de aan dacht voor natuur groeit. Die veranderingen zorgen voor verwarringen onzekerheid. Daar kwam do cultuurshock tussen de aanpak van Van Aartsen en Apotheker als mi nisters nog eens bij. Intern heeft Landbouw al jaren een dioxine-affaire. Door Peet Vogels en Iianne Sleufjes De politiek viel de afgelopen week veelvuldig en luidkeels over het ministerie van Landbouw heen, Eerst werd minister Hayo Apothe ker zijn politieke graf ingetrapt, vervolgens kreeg staatssecretaris Geke Faber ervan langs. Tussen de bedrijven door mengden ook de ambtenaren op Landbouw zich in de discussie: aardige mensen, die Apotheker en Faber, maar daar was ook wel alles mee ge zegd, vond ondememingsraads- voorzitter Chiel Bouwmeester. De buitenwacht kijkt met een mengeling van leedvermaak en verwondering naar het geharre war op het departement. „Het mi nisterie is in verwarring en ont zettend op zoek naar een rol voor zichzelf," aldus Bas Sprengers, hoofd afdeling Groene Ruimte van de stichting Natuur en Mi lieu. „Bovendien is er nog steeds de stammenstrijd tussen de amb tenaren van de directie Land bouw en die van Natuurbeheer." Sprengers illustreert die twee conflicten met een discussie die hij' had met de directie Landbouw. „Wij worden gesubsidieerd door de directie Natuurbeheer. De helft van ons onderzoek en onze voorstellen gaan echter over land bouw. Ik heb de directie Land bouw daar eens over aangespro ken. Kunnen jullie ons niet subsi diëren, want jullie nemen onze beleidsvoorstellen soms letterlijk over. Nee, ik moest maar naar het ministerie van VROM: *Wij be schouwen jullie niet als onze na tuurlijke bondgenoot'. Daar blijkt duidelyk uit dat ze nog moeite hebben met de veranderde rol van Landbouw." Maatschappij Het ministerie van Landbouw is van oudsher een departement dat erg naar binnen is gericht. Na de oorlog was het veiligstellen van de voedselproductie het adagium. De nauwe samenwerking tussen ministerie, boerenstand en onder zoeksinstellingen als de Land bouwhogeschool in Wageningen zorgde voor een ongekend succes verhaal De Nederlandse land bouw stond op veel terreinen we reldwijd aan de absolute top. In de loop van de jaren tachtig groeide de kritiek. De keerzijde van de hoge productiviteit, veel mest en veel bestrijdingsmidde len, zorgde voor milieuproble men, Het ministerie reageerde op Voormalig minister van Landbouw Van Aartsen (rechts) gaf zijn ambtenaren weinig ruimte. Zijn op volger Apotheker (links) overlegde en probeerde draagvlak te creéren." Fotomontage pmi Nijhuwcpo die kritiek door nog geslotener te worden. De eerste die de luiken een beetje probeerde te openen, was Gerrit Braks. „Ik was minister toen het beleid om moest. Tot die tijd was Landbouw vooral gericht op zo veel mogelijk produceren. We moesten toe naar een model van beheersen, minder mest, minder bestrijdings middelen en dergelijke. Bo vendien kwam de hele natuur- poot erby. Dat waren andere mensen met een andere ach tergrond en dat leidde tot on derlinge botsin gen." Braks was ook de eerste minis ter die de uit breiding van de veestapel aan pakte. Daarmee zorgde hij voor een schok in de Iandbouwwereld. Desalniettemin groeide de veesta pel daarna nog tien jaar door. Zijn opvolger Piet Bukman hield zich meer bezüg met de relaties met an dere ministeries. Tas Als de landbouw al dacht dat ze het ergste had gehad met de maatregelen van Braks, was de komst van buitenstaander Jozias van Aartsen pas een echte koude douche. Van Aartsen was niet af komstig uit het CDA en had geen agrarische achtergrond, twee za ken die een trendbreuk beteken den met het verleden. Hij maakte als eerste écht werk van de aan pak van het mestprobleem en de verkleining van de varkensstapel. Daardoor kreeg het ministerie ook op een andere manier te ma ken met de veranderende samenleving. De bemoeie nis van maat schappelijke organisaties met het beleid zorgde al voor verwarring en onrust binnen het ministe rie. De aan pak van Van Aartsen deed het departe ment schud den, weet Ge rard Doornbos, voorzitter van de boeren- en tuindersorganisatie LTO-Nederland. „Van Aartsen was heel erg bezig met manipule ren van zyn ambtenaren. Er werd met dossiers geschoven. Wat bij de ene directie thuishoorde, werd ineens door een andere directie Braks zelf had, zoals hij hemzelf noemde, 'monumenten van direc teuren'. „Ze waren in het land be kend, ze traden zelf naar buiten als er iets aan de hand was. Land bouw was in die tijd een broeinest van talent. AUe departementen probeerden mijn ambtenaren weg te halen. Jij hebt nog goede ande ren over, zeiden mijn collega's als ze er weer eens een hadden weg getrokken bij mij." Van Aartsen gaf zijn ambtenaren heel wat minder ruimte. „Jozias had een grote tas waar hij alle stukken in stopte. Die kwamen er weer uit als hy een beslissing had genomen over dat dossier. Wan neer dat was, wisten zyn ambte naren nooit. Van Aartsen betrok hen nooit bij de belangrijke be slissingen," aldus Wien van den Brink, voorzitter van de Neder landse Vakbond voor Varkens houders. „Dat deed Apotheker heel andere. Die overlegde en probeerde draagvlak te creeren. Soms was er wel al teveel overleg, dat straalde geen daadkracht uit," aldus Doornbos. Toch vindt Doornbos dat Apotheker meer had kunnen bereiken als hy voldoende was ge steund. „Zyn eigen departement hanteerde steeds vaker de werk wijze: hier heb je een volle tas, zoek het maar uit." Een bestuurslid van het Produkt- schap voor Vee en Vlees denkt dat het gebrek aan besluitvaardig heid van Apotheker tot de proble men op het departement heeft bij gedragen. .Ambtenaren willen een minister die ze vertelt wat ze moeten doen." OR-voorzitter Bouwmeester beaamt dat het ontbreekt aan po litieke sturing op het departe ment. „Straks krygen we wél een zwaargewicht," doelend op de nieuwe minister Laurens Jan Brinkhorst Vryuit PvdA-Kamerlid en landbouw- woordvoerder Harm Evert Waal- kens stelt dat de politieke be stuurders op Landbouw niet vrij uit gaan. Maar je moet nieuwelin gen ook een kans geven, oordeelt hij iets milder. Het komt van twee kanten, het schort bij de ambtena ren aan politiek inzicht vindt hij. „Er is onvoldoende deskundig heid op het ministerie gebleven doordat allerlei onderdelen zijn verzelfstandigd. De vraag is dan of er nog knowhow aanwezig is om de problemen te doorgron den." Dat die politieke antenne nu niet aanwezig is, komt volgens VVD- landbouwwoordvoerder Gert-Jan Oplaat door het ontbreken van ge zag. „Dat was er wel toen Van Aartsen er zat. En het is in die tien maanden dat hy weg is verdwe nen." Doornbos zet daar zijn kant tekeningen bij. „Van Aartsen gaf wel altijd de indruk een heel daadkrachtige minister te zyn, maar onder zijn ministerschap bleven veel dingen liggen. De dos siers die Apotheker en Faber in moeilijkheden hebben gebracht, lagen er al onder Van Aartsen. Ook de problemen met de var- kenswet en de affaire met de oor merken, maar hij heeft er niets aan gedaan." Wat Van Aartsen noch zijn opvol ger Apotheker voor elkaar kreeg, is het ministerie een nieuwe rol te geven in de discussie over het platteland. „Dat is de grote wor steling van dit moment," weet Sprengers. „Wij vinden het jam mer dat Van Aartsen de vorande- ringen die hij heeft ingezet niet heeft afgemaakt. Onder zyn lei ding is natuurbeheer veel meer op de agenda komen te staan." Onder Apotheker is die verande ring blijven steken, vindt Spren gers. „Landbouw zoekt naar een rol die het kan spelen in het debat over de inrichting van het lande lijk gebied. Die discussie wordt beheerst door het ministerie van VROM. Pronk heeft een dikke vinger in de pap. Dat was een gro te frustratie van Apotheker." De daadkracht die het ministerie nodig heeft, ligt echter niet in het politiek punten scoren. Na al die jaren is het ministerie er nog steeds niet in geslaagd de ramen wijd open te zetten. Een bewinds persoon die het ministerie weer een belangrijke rol wil laten spe len, zal de jarenlange zoektocht naar de nieuwe plek in de samen leving moeten beëindigen. Een minister die een duidelijke missie voor het ministerie formuleert is het beste medicijn voor de kwak kelende patiënt. Door Gijs Schreuders Justitie in Amsterdam heeft laten weten dat ou ders die een foto maken van hun blote kinderen op het strand niet bang hoeven te zyn voor een vervolging wegens het in bezit hebben van kinder porno. Een hele geruststelling. De verklaring dat een gewo ne blootfoto van kinderen geen porno is, was nodig wegens de rel over door Justitie in beslag genomen foto's uit de tentoonstelling 'Attack!' in het kader van het Holland Festival. Het Openbaar Ministerie merkte deze week acht fo to's aan als kinderporno omdat het afbeeldingen zyn van naakte jongens. Vreemd genoeg mochten de fo to's wel blijven hangen, ook al waren zij formeel in beslag genomen Wel werd eerder al op last van het Openbaar Ministerie een foto uit 1962 van de Amen- kaan WaUer Cbapell van de tentoonstelling verwij derd. De uitdrukkelijke verklaring van het OM dat nie mand nu vlug het familiealbum met strandkiekjes hoeft te verstoppen uit vrees voor vervolging, toont wel aan dat er zacht gezegd begripsverwarring be staat over de vraag wat nu eigenlijk kinderporno is. Het m 1996 aangescherpte artikel 240b van het Wet boek van Strafrecht gaat over de albeelding van een seksuele gedraging, waarbij iemand onder de 16 jaar is betrokken. Op de afbeelding moet dus een kind te zien zyn dat seksuele gemeenschap heeft met een volwassene, een kind met wie ontuchtige handelin gen worden gepleegd of dat op welke andere manier dan ook betrokken is in een seksuele gedraging. Op de deze week in beslag genomenten dele zeer ou de, foto's staan weliswaar naakte jongens, maar van seksuele gedragingen is op die afbeeldingen geen sprake. Het doet er met toe welke fantasie een toe schouwer zou kunnen krijgen, want dan zouden ook vakantiekiekjes en natunstenfoto's van kinderen strafbaar zijn. Geen kinderporno dus. Het Openbaar Ministerie zit in dit geval fout en was zelf ook niet zeker van zijn zaak. De acht foto's waren dan wel in beslag geno men, maar ze mochten toch gewoon op de tentoon stelling blijven hangen in afwachting van een rech terlijk oordeel. Als het echt kinderporno zou zijn, is het onbegrijpelijk dat de foto's niet werden verwij derd. Ook mag het een raadsel heten waarom het OM, zonder uitspraak van de rechter, weer wél op dracht gaf de reproducties van de foto's in de catalo gus onzichtbaar te maken. Met de zondag al in beslag genomen foto van Chapell ligt de zaak minder eenvoudig. Ook al is het een be kend kunstwerk, 37 jaar oud, herhaaldelijk gepubli ceerd en tentoongesteld, toch kan deze foto onder de definitie van kinderporno vallen. Men ziet een vader (Chapell zelf) met een kind in zijn arm. Volgens de di rectie van het Holland Festival een huiselyk tafereel tje. De man heeft echter een erectie. Om die reden kan Justitie beargumenteren dat de foto een afbeel ding is van een seksuele gedraging. Dat maakt de inbeslagname echter nog niet vanzelf sprekend. Artikel 240b heeft maar één doel: het be schermen van kinderen tegen seksueel misbruik. Om die reden werd m 1996 niet alleen het vervaardi gen of exposeren, maar ook het bezit van kinderpor no voor eigen gebruik strafbaar gesteld. De mogelij ke maximale gevangenisstraf, vroeger drie maan den, werd verhoogd tot vier jaar. De wijziging was be doeld om een effectieve bestrijding van zedendelic ten tegen kinderen mogelijk te maken. In de Kamer riepen de verscherpte bepalingen tegen kinderporno ongerustheid op met het oog opgevaren voor de privacy of mogelijke heksenjachten. De mi nister van Justitie, toen nog Sorgdrager, verzekerde daarop dat strafrechtelijk optreden zich bij uitstek zou richten tegen de vervaardiging van kinderporno en de commerciële en professionele productie daar van. Hier is alle reden voor, gegeven de verspreiding van kinderporno via Internet. Aan de bestrijding déArvan zou Justitie haar aan dacht en energie beter kunnen besteden dan aan rel lerig optreden op een tentoonstelling van oude kunstfoto's bij het Holland Festival. Het enige resul taat van dal laatste is dat de omstreden afbeeldingen op tv en in kranten wijd en zijd zyn getoond. Opgericht 2 aprii 1991 Hoofdredactie: J, Prins en LP. Pronk. Chef Central Desk: FJ. Eckhardt. Eindredactie Vormgeving: R.LJ. van Zeeist (chef), W.M J. Broesder, RJ.A. Dochy, C.W. Hengstmengel, G.A. Putkamer, F.D, Schouten, M. Schreuder, R.K. Timmer, mr. J.H. Vente, P.C. vanZwionen. Stadsredactie Rotterdam: J-S. Boolster (chef), J, de Bruljn.K. Kegel,Y. Keu nen,J.v. Klaveren, WA KJoppert.P. de Lange, mr. J.P.W.E. van der Leur (pfv.chef), mr. P. Louwerse, drs. B.H.L Maandag, AA van derMee, B.M J ,H. Neefissen,M.E. Nijboer, drs. W. Penning, M.M A Potters, drs. P.M.C. Smits, T.H. Tlbboel, JA Wattmans-van Eek, R. Wofters. NIeuwsdlerwt/BJnnen/buItenland:5. V. Verkade (chef)N. Atici, Th. den Boer, J.H.P. Geurens, SJ.van Item, A.MJ. van Oosten (opinie), drs. P. Otte, A. Provoost (Z&Z), A. Riethof, P. Slavenburg, J J.C. Spanjersberg, C. van der Velden Cultuur Leven: MJ.F. Maas (chef), F. Alten, EJ. Baks, P J.T. van Eijkelenburg, M.O.S. Floor, LG. Du Moulin, A.M.A, Veelenturf, G.E. Scholtens. Economie: N.P. de Vries (chef), A. Bakker, O J.C. Bulter, D. van der Jagt, G.B. Onnink, J.C. Roodenburg, M.LW. Thissen. Sport' P. Ouwerkerk (chef), S.G. Bootsma, W.D. Dijkstra, M. van der Kraan, P. Ocks, J.Th. Reismann (plv.chef)LS. van Scheüebeek. Illustratie: F. van Someren (chef), J.A. Christlaanse, J.W. Dorst, D.D, Fabery de Jonge, N. van der Hoeven, C. Kuiper, J. Rozema, A.P.G. Spniijt, 1.1. Vilders. Informatiebeheer: Th. C. Kiffers (chef), B. Boot, drs. HJ. Borsje, H. Grootenhuijs, E. Lagerwerf, J. Tutert. EditieVoome-Putten: C.G. Buitendijk (chef), A. Bevaart (sport). A. Hoogerwerf, RJA Leijssenaar.S. deVKegh, EJ. Wendt, H.P. de Wit EdltJeWaterweg: J.H. Bunte (chef) W.B.Boerop (sport) E Comellsse, B.P.van Haren, D.G.Q.P. Hermans, M.M. Olsthoom, E.C. Oom en, A.H.M. Sonnemans Editie Ussel en Lek: M.E. Verwaaljen (chef), A. de Koning, A.W.L Rooljakkers, D.C.M. van Vlimmeren. Editie Regio Zuid: C.H. Soeters (chef), P.M.H. Blonk, WJ. Hulsman (sport), F. v.d. Krol, A.C.P.H. Leeuwe, EJ. Gkkerse, A.I. Rubio, Secretariaathoofdredactie:JA Durivou, C. vanden Bent Eindredactie Rotterdams Dagblad TV: M. de Jong (chef) H. Andriesse, F.S. Hllbrands, J.H. Latijn houwers, S J. Latijnbouwers, A.M.M. Simons.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4