9 t Provincie passeert gemeenten Eerste paal luxe-appartementen Het Baken Rotterdams Dagblad Weer asbest gedumpt op sloopterrein flats Haringstad moet van Ylaardingers vaker op z'n kop Gebouwen zonder overleg aangemeld voor opvang vluchtelingen Groenlinks en CDA: 'Hafkamp kwam zelf met de eco-zone' (jj) Wegens 90-jarig bestaan: Deëircc Trouw- Verloviflfflrïngen act 20% korting Leo van Ierland, Lijnbaan 30 Q) ^\E Zoektocht levert geen wapen op Baldadige jeugd aangehouden Franse babbel levert geld op Snelheidsduivel uit auto gehaald Speelterrein Keizershof 6 weken voor Of bel gratis irnYmTuffir Rotterdams Dagblad S O Waterweg Vrijdag 11 juni 1999 Vlaardingen De zoektocht naar het moordwapen waarmee vorige week vrijdag een 42-jarige Vlaar- drnger in zijn woning aan de Pla- tanendreef om het leven werd ge bracht, heeft niets opgeleverd. In de leeggepompte vijver aan de Holyweg werd gisteren door dui kers van de brandweer naar het mes gezocht, maar het enige dat 'boven water' kwam, waren ver roeste fietsen. Bosjes langs de vijver achter de begraafplaats werden door ME'ers uitgekamd, maar ook dat leverde met het gewenste resul taat op. Aan de hand van getui genverklaringen wordt momen teel aan een compositiefoto van de dader gewerkt. Schiedam De Sehiedamse poli tie heeft gisteravond in de wijk Groenoord, na overleg te hebben gepleegd met justitie, een groep baldadige jongeren opgepakt. De knapen hadden in de omgeving van het Louis Zimmermanpiem een man lastig gevallen en wer den wegens openlijke geweldple ging aangehouden. Al enige tijd zorgt de jeugdige groep voor overlast m de wijk en daarom wordt er regelmatig door de politie gesurveilleerd. Gister avond was het weer raak. Elven na negenen viel de groep een man lastig die zijn hond aan het uitla ten was. De man liep op de groep af om verhaal te halen waarop de jongens er vandoor gingen. Kort daarop ging de groep achter de man aan en een van de jongeren gooide een staan hem. Voor de po litie was dat reden de heie groep, bestaande uit jongens tussen de 15 en 18 jaar aan te houden. Eén van de onruststokers, een 17- jarige Schiedammer, was eerder op de dag ook ai aangehouden op het Louis Zimmermanpiem we gens de vernieling van een fiets. Een 15-jarige kamaraad was 's middags al opgepakt wegens het beledigen van een politie-agent. De jongens moeten binnenkort voor de rechter verschijnen. Vlaardingen Twee gebrekkig Frans sprekende mannen hebben gisteren in Vlaardingen geld ver diend met een babbeltruc, Het duo vroeg aan een werkne mervan een bedrijf aan de Soend- alaan geld te wisselen voor de taxi. Terwijl het personeelslid de twee hielp, sloeg één van de twee zijn slag. Schiedam Een 23-jarige Vlaar- dinger heeft vannacht de Burge meester Knappertlaan in Schie dam gebruikt als racebaan. De man reed met een veel te hoge snelheid langs een surveillance wagen van de politie waarop de achtervolging werd ingezet. Op de Roiterdamsedijk, waar een maximum snelheid geldt van 50 kilometer per uur, werd een snel heid gemeten van maar liefst 130 kilometer. Uiteindelijk werd de snelheidsduivel ter hoogte van het Marconiplein in Rotterdam tot stilstand gebracht en uit zijn auto gehaald. Vlaardingen Met een groot kin derfeest wordt morgen het nieu we speelterrein op de Keizershof in Babberspolder geopend. Om vieren dat het terrein nu eindelijk af is, worden door de buurtkinde ren 200 honderd ballonnen opge laten. Ook is er een spelletjescir cuit, een straattekenwedstrijd en een tafeltenniscompetitie. Vorig jaar werd de Keizershof al wat kindvriendelijker gemaakt, door de plaatsing van verkeers drempels. Automobilisten werden vanaf die tijd via borden ook ge maand minder hard te rijden. Aan een goede speelplek ontbrak het echter nog. Op verzoek van vooral de bewoners van de Kiezerhof en de Lusthofstraat is die er nu toch gekomen. De plek met verschil lende toestellen is betaald door de gemeente en woningbouwcorpo ratie Waterweg Wonen. Door Edwin Cornelisse Schiedam/Maassluis De provincie Zuid-Holland heeft De Harg in Schiedam en een gebouw in Maassluis aange meld bij het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) als opvangplek waar moge lijk tijdelijk vluchtelingen kunnen worden onderge bracht. Dit is echter gedaan zonder overleg met de ge meente en de eigenaar van het gebouw. De gemeenten hebben meteen aan de bel getrokken toen het nieuws uit Den Haag doorsijpelde rond de aanmeldingen bij het COA. Door de komst van vluchtelingen uit Kosovo is de druk op op- vanglocattes m ons land enorm toegenomen. Daarom heeft het COA de provinciebesturen ver zocht uit te kijken naar plaatsen waar mogelijk tijdelijk vluchtelin gen kunnen worden onderge bracht. Vervolgens heeft de pro vincie Zuid-Holland het oog laten vallen op De Harg aan het Harg- plein in Schiedam-Noord en het bejaardentehuis voorgedragen bij het COA Vooraf aan deze aanmelding is echter geen contact opgenomen met de gemeente Schiedam en Maassluis. En dat is opmerkelijk gezien de gevoelige aard van het onderwerp. De Sehiedamse wethouder Peter Groeneweg moest dan ook twee keer kijken toen het briefje met de mededeling hem onder ogen Het bejaardencentrum aan het Hargplein in Schiedam-Noord. Volgens de provincie een goede plek voor de opvang van vluchtelingen. Foto Roei Dijkstra kwam, „Ik was verbaasd en dacht: wat krijgen we nou," zegt hij. „Het is op zijn zachtst gezegd niet zo netjes. Zeker niet in het licht van het werken aan de goede be trekkingen tussen gemeente en provincie, We zullen de provincie daar later nog eens even fijntjes op wijzen." Ook de Stichting De Harg-Spa- land, de eigenaar van het gebouw, is onaangenaam verrast door de zet van de provincie. De stichting heeft zelf ook plannen met het ge bouw in Noord. Zo is er het voor nemen om het gebouw aan het Hargplein ingrijpend te renove ren en te verbouwen tot senioren appartementen. „We zijn niet echt blij met de manier waarop de pro vincie dit doet," zegt directeur P. J. Smit. „Want wij mogen nu in de buurt gaan uitleggen hoe de zaak in elkaar zit en mogelijk on rust wegnemen. Wij staan overi gens niet negatief tegenover op vang, maar dan moet het wel om de korte termijn gaan. Dat heb ben we vorig jaar al bewezen met de opvang van de Dublinclaiman- ten die later naar het voormalige Sportfondsenbad zijn gegaan. De Harg staat op het moment voor de helft leeg en deze situatie houden we nog wel een jaar. Er is dus best wat ruimte bij ons." De gemeente en de stichting heb ben vandaag een brief laten ver spreiden bij de omwonenden van De Harg waarin de situatie wordt uitgelegd. In het verleden zijn tussen de omwonenden en de Stichting De Harg-Spaland name lijk afspraken gemaakt dat de buurt tijdig wordt geïnformeerd over ontwikkelingen in de be stemming van De Harg. De gemeente tekent daar bij aan dat het „in het geheel nog niet vaststaat of, en zo ja, in welke vorm een opvangmogelykheid binnen de bestaande plannen van De Harg kan worden gereali seerd". De gemeente verwacht binnenkort een uitnodiging voor een overleg met het COA. Ongelukkig Ook in Maassluis is een gebouw door de provincie aangemerkt als opvangplek. Wethouder A Keij- zer is hier niet echt gelukkig mee. Vooral omdat de gemeente en het COA zelf al geruime tijd aan het praten zijn over opvang in Maas sluis en in feite al vele 'station- nen' verder zijn dan de provincie. „Het is, om het voorzichtig te zeg gen, betreurenswaardig dat er geen overleg is vanuit de provin cie. Ze doen achter het bureau vandaan even een onderzoek, zonder de moeite te nemen de boel te controleren. Als ze dat wel hadden gedaan, hadden ze kun nen vernemen dat het gebouw dat ze op het oog hebben, absoluut niet in aanmerking komt voor vluchtelingenopvang. Ook het COA heeft aangegeven dat ze het betreffende gebouw niet ziet zit ten," zegt de wethouder die niet wil zeggen om welk gebouw het gaat. „Het is absoluut niet in beeld dus waarom zouden we ais gemeente onnodig paniek veroor zaken?" Vanaf de log gia's hebben bewoners van Het Ba Ken uitzicht over water partijen, bo men en gras velden. I Mustra Ue Nederlandse 3ouw Unie bv Vlaardingen De achttien chique appartementen in het nieuwe wooncomplex 'Het Baken' in de Vlaardingse Babberspolder zijn inmiddels allemaal verkocht. De etages gingen voor prijzen van tussen de vier en acht ton over de toonbank. Voor die forse bedra gen beschikken de eigenaren dan wel over ruimten van tussen de 135 en 200 vierkante meter. Wet houder Kees van der Windt slaat maandag de eerste paal van de fiat de grond in. Najaar 2000 moet het complex af zijn. Het gebouw, dat acht verdiepin gen telt, is de laatste van een reeks nieuwbouwprojecten in de Babberspolder. Veel van de na oorlogse woningen daar zijn de af gelopen jaren vervangen. De flat, die op een opvallende plek aan het Plein 1940 wordt gebouwd, moet een duidelijk herkennings punt in de stad gaan vormen. Van daar dus de keuze voor de naam 'Het Baken'. Hoe het exterieur van het gebouw van de hand van de Rotterdamse architecten Pie- ter Weeda en Paul van der Weij- den er in grote lijnen uit gaat zien, was al bekend. De ronde vorm lijkt op 'twee cilinders die in el kaar worden geschoven', zoals de architecten toen toelichtten. Omdat Weeda en Van der Weijden die ronde vorm helemaal intact willen laten, hebben de apparte menten geen overhangende bal kons maar ingebouwde loggia's. Het koperen dak moet het ge bouw al van veraf een exclusief aanzien geven. Dat er forse prijzen voor worden gevraagd, heeft ook te maken met de zogeheten 'flexibele' indeling van de flats. Zo kan de woonka mer, die standaard 50 vierkante meter beslaat, eventueel worden vergroot. Mochten de eigenaren daarvoor kiezen, dan wordt de slaapkamer iets Weiner. Ook doorberekend in de prijs zijn een aantal luxe-extraatjes. Zo worden de appartementen zeer goed geïsoleerd, belooft de Etten- Leurse aannemer. Daartoe ko men er zogeheten 'zwevende' dekvloeren in. Ook is elke keuken standaard uitgerust met vijf in- bouwapparaten en krijgt de bad kamer als curiositeit ook nog een Frans bidet. In elke woning wordt ook een aparte gastendouche ge bouwd. Door Sander Sonnemans Schiedam/Maassluis Wethouder Luub Hafkamp (o.a. ruimtelijke ordening) heeft zelf de ecologisch zone aangedragen als plek voor het parkeren bij het nieuwe zie kenhuis. Dat zeggen de Groenlinks- en CDA-fracties in een reactie op uitspraken van de wethouder over de locatiekeuze van het fusieziekenhuis. De fracties vinden dat Hafkamp het doet voorkomen alsof de com missie ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer per se in de groenzone wil laten parkeren. Hafkamp verklaarde dat zijn voorkeur naar parkeren op het korfbalveld in sportpark Harga uitgaat, maar zei dat de commissie daar anders over denkt. Volgens Hagen moet een en ander in een breder perspectief worden gezien. .„Voor een aantal partijen is dat pertinent niet waar. Een paar andere hebben nog steeds grote twijfels," meent GroenLinks. „In de commissie-vergadering van 8 april werd de commissie zeer plotseling door de heer Haf kamp geconfronteerd met twee opties voor parkeren by het ziekenhuis; namelijk in de eco-zone of op het korfbalveld," aldus Ha gen. „Tot die tijd en ook na die tijd is trou wens door vrijwel de hele commissie altijd de voorkeur gegeven aan parkeren onder het gebouw of zelfs, zoals eens opgemerkt, desnoods op het dak. Tijdens de genoemde vergadering heeft GroenLinks zich al hef tig uitgesproken tegen het parkeren in de eco-zone, desnoods en na veel slikken, zou den we dan nog liever akkoord gegaan zijn met het korfbalveld, maar onze voorkeur bleef onder het gebouw Ook vanuit enige andere partijen kwamen dergelijke opmer kingen." Hagen besluit de reactie van Groenlinks met de hoop en de verwachting dat wethou der Hafkamp in de komende onderhande lingen met het ziekenhuis het ondergronds parkeren alsnog aan de orde brengt. „Want daarmee wordt recht gedaan aan wat een groot deel van de commissie en de omwo nenden willen." Het CDA „In tegenstelling tot het beeld wat de wethouder schetst, was het niet een unaniem besluit besluit van de commissie om in de ecologische zone te gaan parke ren. „In de commissievergadering van 8 april toverde de wethouder deze optie als een konijn uit zijn hoge hoed. College en bestuur van het ziekenhuis waren het over deze oplossing eens geworden en de com missie kon alleen nog maar ja of ja zeggen Eventuele andere varianten waren niet eens meer bespreekbaar." De CDA-fraetie windt zich behoorlijk op over de uitspraak van wethouder Hafkamp waarmee hy aangeeft dat de commissie dwars zou liggen. „De wethouder is onge twijfeld al een hele lange tijd met het be stuur van het ziekenhuis in gesprek. Tij dens deze gesprekken moet er ook veelvul dig over het parkeerprobleem zijn gespro ken. Blijkbaar zijn ze er niet uit gekomen en nu moet de raad in een korte tijd met een bevredigende oplossing komen." En het standpunt van de fractie benadruk kend: „Parkeren in de ecologische zone is m elk geval geen optie waar het CDA mee in kan stemmen. Dan nog liever het korf balveld, hoewel wij nog steeds pai keren op eigen terrein voorstaan." Zie verder pagina 11: 'Uitstel bouw is echt niet dodelijk voor ziekenhuis'. Schiedam Bij de sloopfiats aan de PC van Markenstraat in Schie dam is opnieuw illegaal asbest houdend materiaal gestort. De kankerverwekkende stof is giste ren aangetroffen in een stuk hard board, dat tussen een berg oude tegeltjes lag. Het bedrijf Ecolos heeft het asbest inmiddels afge voerd. Om het illegaal dumpen van puin met asbest bij de flats te voorko men, heeft de gemeente het hek werk rond de sloopfiats uitge breid. De hekken reiken nu tot aan de toekomstige metrotunnel van de Beneluxlijn. Vorige week had de gemeente de afzetting van het terrein al vergroot en meer ge le waarschuwingslinten opgehan gen. Het illegaal storten van puin met asbest op sloopterreinen is niets nieuws. Dit zogenaamde 'asbest- toerisme' komt volgens een woordvoerder van de gemeente vaker voor. Een raar fenomeen echter, vindt de zegsman, want bewoners kunnen een beperkte hoeveelheid asbest gratis inleve ren bij de gemeente. YorickHaan, fractievoorzitter van de Socialistische Partij in Schie dam, had de gemeente vorige week al verzocht snel maatrege len te nemen, nadat al een paar keer in hetzelfde gebied asbest was aangetroffen. Haan had zelf asbest aangetroffen buiten het terrein. Ook in de nog te slopen flats bleek nog 'verdacht' materi aal aanwezig, zo ontdekten de SP'er en een door Haan ingescha kelde asbestexpert Het is nog niet duidelijk wanneer de sloop van de flats aan de PC van Markenstraat wordt hervat. De sloop ligt momenteel volledig stil. Na de vondst van het eerste asbest twee weken terug gebood de gemeente Schiedam de werk lieden te stoppen met hun werk zaamheden. Doorgaan metslopen zou teveel gezondheidsrisico voor hen opleveren. DoorEefjeOomen Vlaardingen Bijna de helft van de bevolking vindt dat er in Vlaar dingen te weinig te doen is. Uit een steekproef, die drie weken ge leden tijdens de Terrassen op Tournee werd gehouden, blykt dat zo'n 48 procent van de Vlaar- dingers naar meer festivals, eve nementen, horeca en andere uit gaansgelegenheden hunkert. Tweederde van de groep, die de stad graag wat levendiger zou zien, vindt het niet erg als extra activiteiten ook tot meer overlast leiden. Uit de kleine enquête, waarvoor zo'n 250 bewoners op straat wer den aangesproken, blijkt dat het vooral de jongere Vlaardingers zyn, die vinden dat er meer moet worden georganiseerd. Hoe jon ger de ondervraagde, hoe ontevre dener over de hoeveelheid evene menten, die er op dit moment te bezoeken zijn. Het zijn vooral de 55-plussers die meer activiteiten niet nodig vinden. Ontevredenheid is er bij de onder vraagden ook over de viezigheid op straat. Maar liefst 23 procent zegt onomwonden dat de buurt niet schoon is. Met het antwoord 'gaat wel' geeft 27 procent aan, dat er nog heel wat op aan te merken valt. Slechts vijftig procent be stempelt de eigen wijk duidelijk als 'schoon en netjes'. Opvallend is dat vooral de bewoners van Holy-Noord prima te spreken zijn over de openbare ruimte. Heel ne gatief zijn de Vlaardingers die in het centrum van de stad wonen. As voornaamste irritatiepunt noemen de klagers het zwerfvuil. Anderen ergeren zich vooral aan de hondenpoep, de verwaarlozing van de plantsoenen en de stapels afval rond de vuilniscontainers. Op de vraag of bewoners zich vei lig voelen, antwoordt 83 procent met een volmondig 'ja'. Zes pro cent voelt zich in het geheel niet op z'n gemak en tien procent zegt zich 'soms niet' veilig te voelen. Verlaten plekken in de avond of nacht vindt die groep het engst. Ook bepaalde verkeerssituaties, zoals gevaarlijke kruidingen, ver oorzaken gevoelens van onveilig heid. Angstig voelen sommigen zich ook door groepen jongeren, die zich agressief gedragen. Ondanks de klachten over de vei ligheid, de viezigheid in de open- bare ruimte en het tekort aan acti viteiten, zegt het overgrote deel van de ondervraagden het overi gens wel 'fijn' te vinden om in Vlaardingen te wonen. Tot de pluspunten van de haringstad be horen volgens de Vlaardingers de woningbouw, het vele groen en de goed bereikbare voorzieningen op bijvoorbeeld sportgebied. Van het rijtje voorzieningen waar over de Vlaardingers werden ge- polsd, blijken diezelfde sportfaci liteiten het hoogst te scoren. Ook belangrijk vinden de bewoners de wijk- en dienstencentra. De bi bliotheek en de culturele instel lingen staan aanzienlijk lager op het prioriteitenlijstje. Op de vraag of erin de woonomge ving veel kapot is, antwoordt 26 procent bevestigend. Voor dat deel van de bevolking zijn vooral de gaten in de bestrating een doom in het oog. Ook stuk straat- meubilair, kapotte gebouwen en vernielde speeltoestellen vormen een bron van ergernis. De enquête is één van de onderde len van het Stadsdebat. Tijdens dat grote debat, dat over drie maanden is uitgesmeerd, worden Vlaardingers naar hun visie op de stad in het jaar 2020 gevraagd. .•'V - KvJWMa 3 noteer mIJ voor zo'n voordelig 'oweKen Plaats: ifarfr^frirM Naarmf. - Adres: Postcode: Telefoons Bank/glronr.: Stuur deze bon irieen envelop Zonderpbètkegêir f Rotterdams Da^lad, Afd. Aboririee ^ry iAntwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdarri fc 1J ITI M ITM^ U

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5