'Uitstel bouw is echt niet dodelijk voor ziekenhuis' Nieuwe expositie in Fort eerbetoon aan Regina Rifles RP. Stadspraatjes (3) genda Stichting Kinderopvang Vlaardingen blijft zelfstandig Diorama geeft zelfs de Canadese voetsporen op D-Day minutieus weer Rotterdams Dagblad Vrijdag li juni 1999 De trein dendert door. 'Het Stadsdebat' is 'n keer als idee op-papier gezet. Kleurige folders en glossy brochures zijn snel afgeleverd. Zo ook veelkleurige span doeken. Evenementen-organisatoren, artiesten, overbetaalde pre sentatrices en gespreksleiders werden via tussenpersonen inge huurd, zalen en partyboten afgehuurd. Na de officiële start in april, ging "Het terras op tournee' in mei door de wijken. Deze maand zijn twaalf 'Stadstafelgesprekken' gepland en 'De dag van de belangenorganisaties' in de Stadsgehoorzaal. Daarna is er tijd voor vakantie. En bezinning? Het draaiboek geeft aan dat op 18 september het echte 'Stadsdebat' plaatsvindt, waarbij de uitkomsten van de eerdere activiteiten wor den gepresenteerd en politici mogen reageren. Speciale aandacht krijgt dan de jeugd met iets van disco en een 'professionele presenta tor'. Het cijferboek, de rapportage van de rekeningen paraferende mana gers, geeft inmiddels aan dat het beschikbaar gestelde budget van 400.000 gulden niet toereikend zal zijn. De krantenverslagen maken duidelijk dat de belangstelling voor een discussie over Vlaardmgen 2020 ontbreekt. Ik vind beiden niet vreemd. Het maken van een stadsvisie is mode en, als afschermend doekje voor het dagelijkse bloeden, heilig ver klaard. In zo'n situatie wordt immer krap geraamd en ruim gere kend. Het kiezen van een ouderwets lange termijn past niet in een tijd van krimpende omlooptermijnen. Ik begrijp echt niet hoe het ge meentebestuur dit kan rijmen met haar prediking van snelle job-ro tation en flexibiliteit. Waar vaste banen en patronen worden afgezworen, is 'morgen' geen twintig jaar verder. Stadspraatjesmaker Jan Brinkman, verantwoordelijk voorde organi satie, had er beter aan gedaan zijn credo van 'snel, snel, snel* toe te passen op het eindresultaat in plaats van op het voorbereidingstra ject. Hij had gewoon de hem intern aangereikte deskundige adviezen moeten volgen. Want alleen het resultaat telt. BEN VAN HAREN Vrijdag 11 juni SCHIEDAM Podium Café, Lange Haven 28. Vrijdagavond-cd's, 21.30u, KNNV De Boshoek, Bospad 3. Lezing over Nederlandse reptielen en amfibieën, 20.00u. VLAARDINGEN Villa Musica. Flower Dance. Kamerling Onnestraat 95, inleveren pakketten voor Polen, 19.00 tot 21.00 uur. HOEK VAN HOLLAND Wijkgebouw De Hoekstee. Presentatie Qpzoomer- teams, 18.00u. Zaterdag 12 juni SCHIEDAM Podium Café, Lange Haven 28. Tulp (Ska), 22.00u. Filmhuis, Nieuwstraat 12. Die Salzmanner von Ti bet, 21 OOu. VLAARDINGEN Winkelcentrum De Loper. Voorjaarsbraderie, lO.OOu. Visserijmuseum, Weslhavenkade 53/54. Le dendag, lO.OOu. Oosterkerk. Boekenmarkt, 9.QG- 12-OOu. Emmauskerk. Concert The Messengers, 20.00u. Johannes de Doperkerk, Gedempte Bier- sloot, Rommelmarkt Carnavalsvereniging De Leutloggers, 10,QQ-14.30u. Oosterkerk, Schiedamse- weg 95, boekenmarkt, 9.00-12.00u. Lijnhaanhallen, Rommelmarkt met leerlingen Albeda College, 9.00- 16.0ÖU, ROTTERDAM L'Esprit 22.00 The Fusebusters. C5 Jazz 21.00 Stable Roff Jazzband. Barocca 23.00-09.30 Cruise Control. De Vlerk 22.00 Strictly Techno. Gereformeerde Kerk Bergsingel 16.00-16,45 Orgelconcert. HA1. gebouw 23.00-06.00 MTC Party presents: Glamorama. Hal 4 20.30 Getekend door Verlangens. Centrum Oost- voome 10.00-17.00 Jacoba van Beierendag. Delfsha- ven Poëtisch Delfshaven. Rotterdamse Schouwburg diverse tijden 30e Poetry International, Bioscopen T/mwo.l6juni. ROTTERDAM Cinerama 1: 'Forces from nature' (al) dag. 13,10-16- 18.40-21.30. Cin.2: 'Message in a bottle' (12) dag. 12.20-21.20. 'Lolita' (16) dag. 15.20-18.20. Cin.3: 'En trapment' (16) dag. 12.30-18.50-21.30, do.vr.ma.di.ook 15.30. Cin.4: 'Hurly Burly' (16) dag. 13-15.50-18.40- 21.30.Cin.5:'Lavitaèbella'faDdag 1240-21 20 'Sha kespeare in love' (16) dag. 15,40-18.40. Imax Theater: 'Extreme' (al) dag. (beh.do.) 14-16- 19,30, do. 19.30 (nb: 19.30 Eng.vers.). Africa's Ele phant Kingdom (al) dag. (beh,do.) 15, vr.ma.di. ook 18.30, za.zo. ook 12. "Whales' (al) dag. (beh.do.) 13, vr .ma.di. ook 17.30, za.zo. ook 11. 'Saving private Ryan' (16) vr.za. 20.30. 'The Horse Wisperer' {12} dag. (beh- .vr.) 20.30. Venster 1: 'A vendre' (16) dag. (beh.ma.) 19.30-22, di. niet om 22. 'Brown's requiem' (16) vr. 15.30. Sneak preview (16) di. 22, Ven.2: 'Leaf on a pillow' (16) do.vr- ,za. 20. 'La vie rêvée des anges' (16) do. t/m zo. 21,45. Moviezone: 'A life less ordinary' (16) vr,15.30. 'Adieu Forairi (16) zo. 19.30. Cinema 2000: 'Fitzcarraldo' (16) di.wo, 19.30. Ven.3: "Vaarwel Pavel'(16)dag. (beh.ma.) 20. 'My name is Joe1 (16) dag, (beh.ma.) 22. Ven.4: 'Journey to the sun1 (16) dag. (beh.ma.) 19.30. 'Festen' (16) dag. (beh.ma.) 22. Lumière 1: Virus' (16) dag. 12.45-15.30-18.30-21.15. Lum. 2: 'She's all that' (al) dag, 13.30-16-19-21.30. Lum.3; 'Arlington road' (16) dag. 15.45-18.30-21.15, do.vr.nia.dL ook 12.30. Lum. 4: 'Rush hour' (16) dag. 16.15-19. 'I still know what you did last summer' (16) dag. 13.30-21,30. Pathé 1: 'Entrapment' (12) dag. 11.50-15,30-18.15- 21.10. Pat.2: 'Cruel intentions' (12) dag. 11,50-14.30- 17.10-19.30-21.50. Pat.3; 'Letters from a killer' (16) dag. 11-13.35-18.50-21.50, di. niet om 21.30, do.vr.ma .di.ook 16.10. Sneak Preview: 'Gezichtverlies voor Jim Carey' (16) di. 21.30. Pat.4; 'The Waterboy' (al) dag. 11.30-14-16.30-19-21.40. Pat.5: Who am I?' (12) dag. 11-13.35-16.10-18.50-21.30. Pat.6: 'American his tory X1 (16) dag. 11.10-16.20-19-21.40, do.vr.ma.di. ook 13.40. Pat.7: 'Edtv' (al) dag, 15.40-18.30-21.20, do.vr.ma.di.ook 11.40. Nachtvoorstellingen: Lum.1: "The Matrix' (16) vr.za. 00.15. Lum.2: 'The bride of Chucky' (16) vr.za. 00.30. Lum.3: 'Arlington road' (16) vr.za. 00.15. Lum.4; 'I still know what you did last summer' (16) vr.za. 00.30. Kindermatinees; Cin.3; 'Abeitje' (al) za zo.wo. 15.30, Imax Theater: 'Babe in de grote stad' (al) za.zo.wo. 17. Lum.3; 'Dubbel en dwars1 (al) za.zo.wo. 12.30. Pat.3: 'Asterix en Obelix' (al) za.zo.wo, 16.10. Pat.6: 'Een luizenleven' (al) za.zo.wo. 14. Pat.7; 'Babe in de grote stad' (al) za,zo.wo. 11-13.20. SCHIEDAM Filmhuis: "The horsewisperer' do.vr., 'Die Salzman ner von Tibet'za. Redactie Waterweg: John Bunte, Edwin Cornel isse, Ben van Haren, Danielle Hermans, Mariette Olsthoom, Eefje Oomen, Sander Sonnemans Overde Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 Door Sander Sonnemans Schiedam De bouw van het nieuwe streekziekenhuis in Schiedam brengt niet alleen dis cussies over de parkeerproble men en de aanpassingen van de infrastructuur met zich mee. Ook wordt steeds vaker geopperd, on dermeer vanuit de Sehiedamse politiek, toch nog eens naar een andere locatie te kijken. Telkens weer komt daarbij het Shell sport park in Vlaardingen ter sprake. Maar een nieuwe locatie onder zoeken kost volgens de raad van bestuur van de SSVZ (Stichting Samenwerkende Sehiedamse en Vlaardmgse Ziekenhuizen) teveel tijd en zou de door het rijk be schikbaar gestelde financiën wel eens in gevaar kunnen brengen. Haast is geboden, al wordt het nog net niet zog De politieke partij Gemeentebe langen heeft het college tot twee keer toe schriftelijk gevraagd meer tijd uit te trekken 'om te ko men tot een meer weloverwogen beslissing én om zodoende uitstel te vragen aan de minister van Volksgezondheid'. Door de raad van bestuur van de SSVZ wordt gesuggereerd dal opnieuw kijken naar een andere locatie vertra ging oplevert. Het nieuwe zieken huis staat hoog op de prioriteiten lijst van het ministerie van Volks- Het Shell-sportpark in Vlaardingen. Steeds vakerwordt deze locatiegeopperd als alternatieve plek voor de bouw van het streekziekenhuis. Foto Roei Dijkstra gezondheid, Welzijn en Sport (VWS). En het uitstellen van de bouw zou wel eens een buiteling op die lijst kunnen inhouden. In het meest negatieve geval, zo heeft de SSVZ al eens door laten sijpelen, zou de komst van het zie kenhuis wel eens op de tocht kun nen komen te staan. Speelruimte Waar het college in de ogen van Gemeentebelangen slechts on duidelijkheid schept, is Chris van der Kraaij van het ministerie van VWS wel helder m zijn betoog Volgens hem wordt de soep niet zo heet gegeten ais die wordt op gediend. „Er is best wat speel ruimte van een paar maanden tot een halfjaar," zegt hij. „Het hoeft ook niet zo te zijn dat het zieken huis dan snel een stuk lager op de prioriteitenlijst komt te staan als de eerste paal later dan gepland de grond in gaat. Het is in elk ge val geen scenario dat mij voor ogen staat." Van der Kraaij spreekt van een boekhoudkundig verhaal. „Het ziekenhuis kost 210 miljoen gul den, waarvan de komende jaren dne keer zeventig miljoen nodig is. Dat geld is gereserveerd. Laat de eerste paal wat langer op zich wachten, dan kan het zijn dat de eerste benodigde zeventig mil joen eerst naar een ander project gaat. Maar dat wil niet zeggen dat de rest van het beschikbaar ge stelde geld met meer kan worden aangewend en die, zeg maar, eer ste zeventig miljoen er daarna met meer komt. De plannen wor den elke twee jaar geactualiseerd en dus waar mogelijk aangepast. Voor alle duidelijkheid, als er niet in december van dit jaar wordt be gonnen met de bouw, dan is dat echt niet dodelijk." Stemmingmakerij Inmiddels wordt ook in Maassluis meegepraat over de realisatie van het streekziekenhuis. D66 Maas sluis beschuldigt de Sehiedamse afdeling van de AOV/Ume 55+ van stemmingmakerij m haar protest tegen de bouw van het streekziekenhuis in Schiedam. In de D66-Nieuwsbnef van deze maand wordt gesteld dat de oude renpartij zich voor het karretje Iaat spannen van enkele bewo ners wiens woningen plaats moe ten maken voor de nieuwbouw. Een 'onheus verzoek', schrijft D66 als reactie op de vraag van de AOV/Unie 55+ een uitspraak te doen over de vestigingsplaats van het nieuwe ziekenhuis. „Uit de demagogisch en populistisch op gestelde brief bleek in elk geval dat genoemde partij tegen de lo catie is," concluderen de Maas- sluise democraten. Als redenen worden door de AOV/Unie 55 on der andere aangevoerd dat het ziekenhuis te ver bij Maassluis vandaan ligt, de bereikbaarheid slecht zou zijn en dat openbaar vervoer niet toereikend is. „Navraag," aldus de Maassluise democraten, „leert echter dat de betrokken gemeenten in de loep der tyd de locatie grondig hebben onderzocht, het openbaar vervoer uitstekend is en 'de bereikbaar heid dus optimaal is. Door zich voor het karretje te laten span nen, dwarsboomt deze partij het democratische proces en de zorg vuldig gehanteerde besluitvor mingprocedures. We adviseren deze partij zich voortaan te ont houden van stemmingmakerij; wij voldoen in elk geval niet aan hun wensen." Door Danielle Hermans Hoek van Holland Het Nederlands Kustverdedigingsmuseum Fort aan den Hoek van Holland is vanaf morgen het eerste Europese museum, dat het Regi na Rifles Regiment met een permanente expositie eert. Dan openen de Rotter damse burgemeester Ivo Opstelten en de Canadese ambassadeur M. Bernard- Meunier een nieuw diorama. Deze levensechte 3-dimensionale kijkkast herin nert aan D-Day en de rol daarbij van het Canadese regiment. De plechtigheid wordt bijgewoond door de huidige commandant én twee oudstrijders van de Regina's, die een week geleden overkwamen voor de herdenking van D-Day, de invasie op 6 juni 1944 in Normandië. De vrijwilligers van het kustver dedigingsmuseum aan de Nieuwe Waterweg hebben bijna een jaar aan de unieke expositie gewerkt. Vooral de laatste maanden wer den lange dagen gedraaid om de laatste hand te leggen aan de vol tooiing van de kijkkast. Het idee voor de nieuwe tentoonstelling ontstond min of meer toevallig. Te vrijwilligers 'struikelden' over een Frans kanonnetje uit 1916. „Dit type kanon werd vaak inge zet om de kustlijn te verdedigen, vandaar dat wij 'm tentoonstel den. Maar het ding hoorde eigen lijk nergens bij, stond zomaar los in de ruimte. En wij houden hier niet van losse eindjes. Zodoende gingen we nadenken overeen ma nier om dit kanon in een breder verband te plaatsen," legt voorzit ter Wil Meier uit. Mecklenburg Toen het museum enkele per soonlijke bezittingen ontving van de weduwe van kapitein L.M. Meijer van de veerboot SS Meck lenburg, kon een link worden ge legd tussen het kanon, D-Day en het Regina Rifles Regiment. Tij dens de grootscheepse invasie van de geallieerden verdedigden de Duiters de Normandische kust met ondermeer kanonnen van hetzelfde type als die in het Hoeks museum. Uit de nalatenschap van de Nederlandse kapitein kwamen heel interessante oorlogsdocu menten en foto's tevoorschijn. Eerder dit jaar opende het muse um al een speciale expositie ter ere van Meijer. De kapitein, die na de oorlog verschillende onder scheidingen ontving voor zijn ver diensten tijdens de oorlog, vlucht te al in 1940 met een deel van zijn De SS Mecklenburg van kapitein Meijer, hier uitgevoerd in oorlogskleuren, verwierf tijdens de Tweede Wereldoorlog de naam The Fighting Meck'. Reproductie Fred ubochant/Roei Dijkstra bemanning naar Engeland. Daar voerde hp in opdracht van de Brit ten militaire oefeningen op zee uit. Zijn boot werd speciaal voor dit doel uitgerust met zogenaam de landmgsera/ts en stormboten. De Nederlandse kapitein mocht later op die bewuste mvasiedag in 1944 ook werkelijk in actie komen met aan boord van zijn schip het eerste bataljon van de Regina Ri fles. „Pas aan boord kreeg de kapitein een verzegelde envelop met daar in de strikt vertrouwelijke op dracht. Ook zaten er bij die brief een rits foto's van de Normandi sche kust Deze kiekjes waren al rond 1943/1944 gemaakt door klei ne onderzeeboten. Al die foto's zijn aan elkaar geplakt, waardoor de gehele kustlijn in beeld is ge bracht, Je kunt daaruit opmaken dat men al lang van tevoren wist waar de geallieerden aan land zouden gaan," vertelt Wil Meier enthousiast. Hij was zeer opgeto gen toen hij tussen de papieren Canadese militairen veroveren een Duitse bunkeren houdende vijanden onder schot op D-Day, een nagebootste gebeurtenis van die dag in juni 1944 Foto FredLIbochanfRoel Dijkstra moest het schip in konvooi terug naar Engeland om nieuwe man schappen en kolen te halen. Later bleek dat van alle geallieer de troepen, het Canadese bataljon het enige was dat volgens opdracht het plaatsje Le Fresne-Camilly bereikte en be hield. Ook heb ben de Canade zen de Franse stad Caen be vrijd, al kostte dat veel militairen het leven. Om een beeld te ge ven van D-Day en de rol van de Canadezen hierbij, heeft het mu seum een momentopname van deze invasie nagebootst. In de grote vitrine is te zien hoe vier Re gina's, een half uur nadat ze van boord z(jn gegaan, op het Nor mandische strand een Duitse bunker hebben veroverd. Een Duitse soldaat zit zwaar gewond en met een van pijn vertrokken gezicht buiten tegen een bunker aan. Een hospik buigt zich voor over om hem te verzorgen. Beiden worden onder schot gehouden door de Canadezen, de broek tot aan de knieen nat en besmeurd van de kapitein de bewuste foto- afdrukken vond, samen met de verzegelde envelop met daarin de geheime instructies voor de ope ratie. Daarin valt te lezen dat de Mecklenburg deel uitmaakte van het konvooi dat naar 'Juno Beach' voer. De uiteindelijke bestem ming was een stukje Franse kust met als codenaam 'Nan Green'. Twee mijl uit de kust ging het schip voor anker en vertrokken de eerste landingsboten vol solda ten richting strand. Vervolgens met zand. Het Franse kanon met de Duitse loop is zojuist uit de bunker gereden en ontmanteld. Boven de ingang van de bunker hangt een nutteloos geworden ca mouflage-net. Het strand ligt be zaaid met munitie. Het ruisen van de zee op de achtergrond wordt herhaaldelijk onderbroken door schoten. Waarheidsgetrouw De setting en de poppen in de vi trine zijn waarheidsgetrouw en minutieus uitgevoerd. Alle mili taire uniformen zijn origineel, net als het wapentuig en de rest van de gebruikte decorstukken, „De commissie inrichting ging zelfs zover dat ze de laarzen van de mi litairen aantrokken als ze aan het werk gingen. Dan klopten de spo ren op het zand tenminste. Nie mand mag dan ook achter het glas komen, ook ik niet," lacht Meier, Hij benadrukt dat alle wetens waardigheden rond deze exposi tie aan een geschiedkundig on derzoek zijn onderworpen. Van het Canadese regiment kreeg het museum per post de originele na slagwerken te leen. Stom toeval lig kwam Meier een jaar geleden in het bezit van luchtfoto's uit de Tweede We reldoorlog, die dezelfde Nor mandische kustlijn lieten zien als de fo to's genomen door de duik boten. De ex positie laat ook foto's zien vlak na de invasie op 6 juni 1944. Naast de opening van het diorama morgen om 11.45 uur, worden ook de oorlogsslachtoffers herdacht. Er is voor de genodigden een kranslegging in de speciaal daar voor ingerichte Herdenkingska mer in het Fort. Na afloop van het officiële gedeelte kan het publiek van 14.30 tot 16,30 uur de nieuwe expositie bezichtigen. Buiten op het terrein speelt een Big Band in een grote legertent muziek van Glen Miller. Ook zijn vertegen woordigers van de Canadian Light Infanteiy present. Zij zijn gekleed in uniform en rijden rond in grote jeeps. Vlaardingen De door tegenslag, slechte be drijfsvoering en administratief wanbeheer in financiële problemen geraakte Stichting Kin deropvang Vlaardingen (SKOV) heeft het ver trouwen herwonnen van de gemeente Vlaar dingen. Het vernieuwde bestuur krijgt naast de gebruikelijke subsidie ook nog een ge meentegarantie op een lemng van 650 000 gul den, die moet worden afgesloten om de liquidi teitsproblemen op te lossen. SKOV kwam eind vorig jaar m ernstige proble men. Er bleek onvoldoende geld btj de stich ting aanwezig om de kosten van kinderopvang in Vlaardmgen te kunnen dragen. Uit accoun tantsonderzoek bleek dat er geen sprake was van een tijdelijke tekort van een half miljoen gulden, maar dat over 1998 een gat zou worden geslagen in de exploitatie van 700.000 gulden. Het bestuur van de stichting, dat werd her vormd, concludeerde een faillissement te kun nen voorkomen met een directe impuls van 650.000 gulden. Hiervoor werd een beroep ge daan op de gemeente, die zich nu bereid heeft verklaard garant te staan voor het lenen van zo'n bedrag. Door verbetering van het perso neelsbeleid, de huisvesting en de administra tie verwacht de SKOVbmnen vijfjaar dat geld te kunnen terugverdienen. In de gemeenteraad afgelopen dinsdag werd bij de bespreking van het voorstel aangedron- genop een beter toezicht op gesubsidieerde in stellingen als het SKOV, dat in 1999 ruim drie miljoen gulden gemeentelijke steun krijgt. „Naast een jaarverslag zouden zij u ook een jaarlijkse risicoanalyse moeten verstrekken," stelde Moustafa Bouchnt van Groenlinks voor. Gernt Wim van Veelen van de SRG-frac- tie overwoog de aanstelling van een stadseom- missaris in het stichtingsbestuur, maar vond dat uiteindelijk zelf toch ook tc ver gaan. Wethouder Henk Roijers (WD) zei niet te wil len tomen aan de zelfstandigheid van stichtin gen, maar zegde een scherper toezicht toe. Zijn CDA-collega Aart Kool, verantwoordelijk voor kinderopvang m het gemeentebestuur, beves tigde zijn vertrouwen in het nieuwe stichtings bestuur. „Maar wij kunnen geen garanties bie den dat het wel goed zal gaan," voegde hij toe. <AMIOfr Winkelcentrum Crimpenhof Krimpen a/d Ussel Tegenover Gemeentehuis Gratis parkeren RUDOLFP^^R 'el. 0180-515214

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 7