5 'Dioxine in ringslang mogelijk verklaring klachten in Bijlmer' Ministerie: lijst met verdachte melkveebedrijven ingetrokken Oerol trekt 20.000 liefhebbers Apotheker teleurgesteld over oordeel van Kok Nieuwe aanpak rampen Proav eist 70 miljoen wegens mislukken fusie Beatrixsluis heropend Agent krijgt pistool cadeau Zeven gewonden door ongeluk Omgekomen bij brand Scouts redden automobilist Meisje gedood door stapel hout Van Woerkom directeur ANWB Tips over kameeltje Ritzen Koeriers is overtuigd van naleven regels 'Dag tegen geweld op straat' Abonnee Service Rijswijker (41) doodgeschopt Een dag uit duizenden Van Falmouth naar Falmouth Rotterdams Dagblad Maandag 14 juni 1999 Nieuwegein Staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat heeft zaterdag in Nieuwegein de gerenoveerde Prinses Beatrix sluis heropend. De sluis is het af gelopen jaar gemoderniseerd, wat veel hinder voor het scheepvaart verkeer opleverde. Jaarlijks pas seren schepen met bij elkaar zo'n 50 miljoen ton lading de sluis, die ligt tussen het Amsterdam-Rijn kanaal en de Lek. Volgens Rijks waterstaat is de uit 1938 dateren de sluis nu de modernste van Eu ropa. Het complex is uitgerust met een zestien camera's tellend videosysteem, waarmee schepen al van ver kunnen worden waar genomen. Bovendien is er een modem ijsbestrijdingssysteem aangelegd. Grootebroek—Een surveillerende politieman in het Noord-Holland se Grootebroek keek zaterdag middag raar op toen hij op de voorstoel van zijn dienstwagen een doosje aantrof met daarin een revolver. De agent was even uitge stapt om een wielrijder op een fout te wijzen. Hij had daarbij het portierraampje opengelaten. Toen hij weer instapte ging hij bij na op de revolver zitten. Venfo Door een verkeersonge luk op een afslag van de A67 bij het Limburgse Venlo zjjn gister ochtend vroeg zeven mensen ge wond geraakt. De auto met zeven inzittenden sloeg rond kwart voor drie door een nog onbekende oor zaak over de kop bij de afrit Vel den. De gewonden zijn naar zie kenhuizen in Venlo, Venray en Roermond overgebracht. Reek Bij een brand in bejaar denhuis Nieuw Heijtmorgen in het Brabantse Reek is zaterdag een 85-jarige bewoonster om het leven gekomen. Het vuur is ver moedelijk ontstaan uoor een brandende kaars in de kamer van het slachtoffer. Noord-Beveland Scouts hebben in de zaterdagnacht in Kats (ge meente Noord-Beveland) een be stuurder uit een gezonken auto weten te bevrijden. Het slachtof fer is met onder andere hoofd- en armletsel naar het ziekenhuis ge bracht. De ipan raakte door onbe kende oorzaak met zijn auto van de weg en raakte in een slip, waar bij het voertuig over de kop sloeg. De auto belandde uiteindelijk in de Oosterschelde. Een groep zee verkenners, die in de nabijheid op zeilboten overnachtte, hoorde en zag dat gebeuren. Enkelen van hen gingen het water in en wisten de man uit auto te bevrijden. De jongelui brachten het slachtoffer op het droge en stonden hem daar bij tot politie en hulpverleners ter plekke kwamen. Veenendaal Een 5-jarig meisje uit Veenendaal is vrijdagavond om het leven gekomen onder een lading vallend hout. Dat viel door nog onbekende oorzaak van een pallet op een bedrijfsterrein dat grenst aan de ouderlijke woning van het slachtoffer. Het ongeval wordt nader onderzocht. Den Haag De Bondsraad van de ANWB heeft zaterdag mr. G. van Woerkom (43) met ingang van 1 augustus benoemd tot hoofddi recteur. Hij volgt mr. P. Nouwen op. De nieuwe hoofddirecteur is nu nog lid van het Groepsbestuur van BBDO Nederland, onderdeel van het internationale communi catiebedrijf Omnicom. Van Woer kom is, net als Nouwen, WD'er. Almcra De politie in Almere heeft veel tips binnengekregen over de mishandeling van het ba- bykameeltje Abdulah van circus Bongo. Tot arrestaties heeft dat nog niet geleid. Het dier moest vrijdag door een dierenarts wor den afgemaakt. Een in de Bijlmer aangetroffen ringslang die ernstig was ver vuild met dioxine heeft de afge lopen week veel opwinding in de Amsterdamse buitenwijk ver oorzaakt. Onderzoekers van de Universiteit van Amsterdam vonden in de inmiddels overle den slang zoveel dioxine dat men ervan uitgaat dat deze overdosis gif de dood van het dier heeft veroorzaakt, „Is dioxine dan mis schien de verklaring voor de klachten van mensen die de Bijl merramp meemaakten?" vragen velen zich af. Oostzaan In de wereld van gif en viezigheid neemt dioxine een bijzo-- .dere plaats in. In tegenstel ling tot ander gif is de werking van dioxine heel langzaam. Het menselijk lichaam neemt het op en laat het niet meer los. Volgens Kees Olie, een van de on derzoekers die de Bijlmer-ring slang onder handen hebben ge had, gebeurt er niet genoeg om te voorkomen dat er dioxine in voed sel komt. „Er is sprake van ge- weest om de Keuringsdienst van Waren op te tuigen voor dioxine- onderzoek, maar het is niet ge beurd. Waarom? Omdat zo'n on derzoek erg duur is. Een monster analyseren kost 35GQ gulden. Het is heel arbeidsintensief." Volgens Olie is het by na logisch dat waar geen controle is, het ge rommel welig tiert. Wordt vet in veevoer aangelengd met transfor matorolie, dan is de dioxine-kip na enige tijd een feit. „Ga je on zorgvuldig om met dioxine dan kun je er zeker van zijn dat het op termijn op je bord ligt." De 'normale' verspreiding loopt voornamelijk via vis en visolie. „De bodem van het Noordzeeka naal of de Nieuwe Waterweg is bij voorbeeld vervuild met dioxine. Vang je daar een vis en eet je die op, dan zit daardioxine in. Visolie van vis uit de Noordzee bevat ook dioxine. Ga je daarmee brood bak ken, dan zit het in je brood," aldus onderzoeker Olie. Een lichaam houdt dioxine heel lang vast. Een mens doet er acht jaar over om een hoeveelheid te halveren en er is geen remedie om dat te versnellen. De gevolgen zijn niet precies bekend, maar ze ker is dat dioxine de werking van kankerverwekkende stoffen ver sterkt. Normaal gesproken zou de Bijl mer-ringslang schoon moeten zijn. De vondst was toeval. Olie onderzocht in verband met de sa nering van de vervuilde Diemer- zeedijk een ringslang die daar was gevangen. Een ringslang uit de Bylmer diende als 'controle- exemplaar'. „Maar die slang uit de Bijlmer bleek vyf keer meer di oxine te bevatten. Het dier was dood maar was met, zoals vaak het geval is, slachtoffer van ver keer of de prooi van een roofvogel geweest." Waaraan het dier is be zweken weet Olie met. Wel weet hij dat bij cavia's die dioxine krij gen toegediend een heel snel ver ouderingsproces op gang komt. Vermoedelijk heeft de slang zich gevoed met kikkers die dioxine meebrachten. Olie en zijn mede-onderzoekers zijn uiteraard zeer benieuwd waar die dioxine vandaan komt. De enig denkbare verklaring lijkt de Bijlmerramp. „De slang kwam uit die buurt en als je weet dat ring slangen in een klein gebied leven, is het vermoeden gerechtvaar digd dat het met de ramp te ma ken heeft. Bij de Bijlmerramp zijn allerlei stoffen verbrand bij elke mogelijke temperatuur. Dus dat daar dioxine is vrijgekomen staat vast." De komende maanden gaat Olie met meer dieren uit de Bijlmer aan de gang. Hij wil weten waar vergiftigde dieren leven en hoe veel dioxine ze in hun lijf hebben. De volgende vraag is of de bodem vervuild is en waar die vervuiling vandaan komt. Inademing Het kan zo zijn dat er bij de Bijl merramp heel veel dioxine is vrij gekomen. Wat dan? Olie: „Dan kun je dat de mensen vertellen. Meer niet, want er is geen metho de om dioxine uit het lichaam te laten verdwynen," En hoeveel hebben mensen dan binnen ge kregen? Olie: „Ik ken maar één si tuatie waarin mensen dioxine bin nen kregen door inademing: een fabriek in China, waar de mensen letterlijk in de dampende dioxine- wolken staan. Ze hebben ehloor- acné-, een puistenziekte. Kom je er na een jaar, dan werken er alle maal nieuwe mensen. Die situatie is niet vergelijkbaar met een eventuele blootstelling bij een brand." Maar wat Olie zich wel moet voor stellen bij een dioxineregen over de Bijlmer, weet hij niet. Hij kent de klachten van de betrokkenen bij de Bijlmerramp en herkent tot op heden alleen geheugenstoor nissen als een mogelijk gevolg van dioxine. Volgens Olie gaat het nog vele maanden duren eer er meer klaarheid m de dioxineraad sels kan worden geschapen. 'VA Kil p'V .K-» Den Haag Het ministerie van Volksgezondheid heeft de lijst van melkveebedrijven die met di oxine besmet veevoer zouden hebben gebruikt ingetrokken. Op basis van de lijst kreeg zuivelcon cern Campina-Melkunie vrijdag avond de opdracht bepaalde pro ducten uit de handel te halen. De ze operatie is nu afgeblazen. De lijst werd ingetrokken na een fax van het Belgische ministerie van Landbouw. Op de lijst ston den acht Nederlandse melkvee houders en een handelaar. Omdat deze firma's aan Campina-Melk unie melk hebben geleverd, kreeg RUNDERGEHAKT DEL MONTE BANANEN ELKE DAG GOED NIEUWS dit concern de opdracht de pro ducten waar de melk in is ver werkt, uit de handel te halen. Aan het einde van zaterdagoch tend kreeg het ministerie van Volksgezondheid in Den Haag echter een fax uit Belgié waarin het ministerie van Middenstand en Landbouw de lijst annuleerde. Schadeclaim Woordvoerder J. Akkerman van Campina-Melkunie zegt dat het concern een schadeclaim zal de poneren bij de Belgische over heid. „Ons bedrijf heeft vanaf vrijdag 4 juni een week lang mil joenen liters melk die in onze twee Belgische vestigingen nor maal gesproken zouden worden verwerkt tot hoogwaardige pro ducten, omgezet in melkpoeder en boterolie." Nadat de kwestie met de Neder landse melkveehouders en een handelaar uit de wereld was ge holpen, lieten de ministeries van Volksgezondheid en Landbouw in een gezamen lijke verklaring weten dat Neder landse melk en daaruit afkomsti ge producten geen verhoogd di oxinegehalte bevatten. Zij conclu deren dit op basis van onderzoek. Na kippen- en varkensvlees uit Europa, gaan de VS nu ook de im port van eieren en eierproducten uit Nederland. Frankrijk en Bel gié blokkeren, oe nieuwe maatre gel moet voorkomen dat Amerika nen worden blootgesteld aan di oxine. De Amerikaanse keurings dienst van waren heeft tevens aangekondigd dat zij beslag zal leggen op grootwildvlees uit Ne derland, Frankrijk en België. Ook huisdieren- en veevoer uit deze landen wordt door de dienst ge confisqueerd. Amerika is geen grote klant van de Nederlandse vleesexport. Sinds de varkenspest van 1997 weren de VS Nederlands varkens vlees. In 1996 bedroeg de export- waaide hiervan 600.000 gulden. De export van Nederlands pluim vee naar de VS bedraagt slechts enkele tienduizenden guldens. Het Oerol Festival op Ter schelling ging afgelopen weekeinde magisch van start met een opvoering van 'Peer Gynt\ Het Friese toneelgezel schap Tryater, dat deze be werking van Ibsens schel- mengedicht opvoert, schepte een fantasiewereld in een zich over 15.000 vlerkante meter uitstrekkend duinland schap. Het Oerol Festival, dat nog tot en met 20 juni duurt, trok het eerste weekeinde 20.000 bezoekers. rotoGPD/Mar- leen Swart Hilversum Voormalig Land bouwminister Apotheker is te leurgesteld over de kritiek die premier Kok op hem heeft gele verd na zijn aftreden. Kok zei in het openbaar dat het Apotheker wellicht 'allemaal te veel' was. Zelf werpt Apotheker die kwalifi catie verre van zich. „Ik had dat van hem niet verwacht," zei Apo thekergisteren in hettv-program- ma Buitenhof. Volgens hem waren er niet veel ambtenaren tegen hem, maar za ten ze wel op strategische posi ties. Een staat binnen een staat zou hij de situatie op Landbouw niet noemen. „Het is wel zo dat de staatssecretaris en ik vanaf het begin de beleidslijnen stevig had den uitgezet. En daar moesten ze aan wennen," zei Apotheker. De grootste fout is in zijn ogen de koerswijziging op zijn terrein tus sen Paars I en IL „Misschien had op Landbouw beter een WD-mi- nister kunnen komen. En wellicht heb ik op dat vlak zelf wel gefaald, en was meer politiek massage- werk richting de WD nodig ge weest" Zijn voorganger Van Aartsen, die het varkensplan op stelde, was liberaal. Apotheker zei met het oog op de nieuwste juridische nederlaag van het kabinet in de varkens kwestie, dat zyn alternatieve plan deze tegenslag had kunnen voor komen. Apotheker: „Premier Kok zei na de uitspraak van de rechter dat hij wil kijken of er nu wel aan leiding is om een nieuwe route uit te gaan. Dat had veel eerder ge moeten. Er is geen enkel nieuw inhoudelijk argument bijgeko men." Een belangrijke reden voor hem op te stappen was dat hij vond dat de wet 'moreel niet klopte'. Den Haag Het'kabinet inves teert 85 miljoen gulden om poli- tie, brandweer en medische - diensten bij rampen beter te, k- ten samenwerken. De 'drie Hulp verleningsinstanties krijgen de zelfde gebiedsindeling, waar door zij sneller en effectiever in actie kunnen komen. Nu nog telt de medische hulp verlening 52 regio's, de brand weer 37 en heeft de politie Ne derland in 25 stukken verdeeld. De indeling van de brandweer en medische diensten moeten Voor die reorganisatie krijgt de brandweer 50 miljoen, de medi sche sector 35 miljoen. Minister Borst van Volksge- zondheid lanceerde dit plan van daag in Amsterdam bij de start van een driedaagse conferentie over rampenbestrijding. Ook minister Van Boxtel (Grote Ste denbeleid) en staatssecretaris De Vries, onder wie rampenbe strijding valt, zyn bij de confe rentie aanwezig. Aanleiding voor een gewijzigde organisatie van de hulpdiensten zijn rampen in de afgelopen ja ren waarbij bleek dat de hulp slecht op elkaar was afgestemd. Bij de Bijlmerramp en het neer storten van het militaire Hercu les-toestel bij Eindhoven werk ten de hulpdiensten zodanig langs elkaar heen dat zij niet op timaal functioneerden. AmsterdamRitzen Koeriers, het bedrijf van onder- anderen prins Bernhard jr., zegt ervan overtuigd te zijn 'de wet en regelgeving cor rect te hebben nageleefd'. Het be drijf reageert daarmee op het on derzoek van justitie in Amster dam naar fraude van het bedrijf met sociale premies. Zaterdag werd bekend dat het Ge meenschappelijk Administratie Kantoor (GAK) in Amsterdam proces-verbaal tegen Ritzen Koe riers heeft opgemaakt Volgens persofficier J. Steenbrink van jus titie is nog niet duidelijk of er aan leiding is tot vervolging. Ook moet nog worden onderzocht of prins Bemhard, de zoon van prin ses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, als lid van het Ko ninklijk Huis wel kan worden ver volgd, mocht justitie oordelen dat er sprake is van strafbare feiten. De personeelsleden van het koe riersbedrijf zouden een leaseauto ter beschikking hebben als ver kapte vorm van salaris. Daarover moeten volgens de wet sociale premies worden afgedragen, maar dat zou bij Ritzen Koeriers niet zijn gebeurd. Het zou gaan om een geldbedrag van ten min ste 25.000 gulden. GorinchemEr moet een jaarlijk se landelijke dag tegen zinloos ge weld komen. Dat vindt Frans Swaters, organisator van het con cert tegen zinloos geweld dat gis teren in Gorinchem plaatshad. Hij heeft hierover al met verschillen de andere stichtingen tegen zin loos geweld overlegd. Op dit moment voeren tien stich tingen in Nederland actie tegen geweld op straat. In Gorinchem kwam een groep mensen in actie nadat de twee 18-jarige meisjes Marianne Roza en Froukje Schui temaker op 10 januari van dit jaar om het leven waren gekomen. Een datum voor de landelijke dag is nog niet geprikt. Wel staat vast dat deze een muzikaa1 karakter krijgt. Het concert in Gorinchem verliep rustig. Ongeveer tweeduidend mensen kwamen op tien verschil lende locaties kijken naar beken de bands en artiesten als Bl0f, Hans Duffer en Sugar Lee Hoo per. De opbrengst van het concert gaat naar een monument tegen zinloos geweld, dat op de Grote Markt in Gorinchem moet komen. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur L Telefoon: 010-4004 444 Door Dennis Mulkens Rijswijk De politie heeft zater dag twee mannen gearresteerd in verband met de dood van een 41- jarige man uit Rijswijk. Het slachtoffer overleed in de nacht van vrijdag op zaterdag doordat hij op en tegen zijn hoofd werd ge slagen en geschopt. Hij zou bij een winkelcentrum in Rijswijk ruzie hebben gehad met de twee mannen. Daarna werd het slacht offer midden op straat levenloos aangetroffen. De politie is nog op zoek naar een derde en mogelijk vierde verdachte. De twee aange houden verdachten, die steek wonden opliepen, zijn broers van 19 en 21 jaar oud. „Ze hebben zeker tien minuten op de man ingeslagen en ge schopt," zegt een getuige van de doodslag. „De man was kansloos tegen dit enorme geweld. Hij lag weerloos op straat. De manier waarop ze met z'n tweeen bezig waren, was griezelig. Ze stonden gewoon met hun voeten op z'n hoofd te stampen. Voluit. Nadat de twee waren verdwenen, kwa men er nog twee personen, onder wie een vrouw. Die ging ook nog even staan schoppen." De inwoner van de Muziekbuurt in Rijswijk was er samen met an dere buren getuige van dat in de nacht van vrijdag op zaterdag ru moer op straat ontstond. „Vanuit m'n woning zag ik dat twee man nen een ander aan het aftuigen waren. Ik heb gelijk 112 gebeld." De ooggetuige: „Je leest er wel eens over dat mensen staan te kij ken en niets doen. Ik weet nu hoe het voelt. Je bent machteloos. Je weet niet watje moet doen. Ja, 112 bellen. Maar wat kun je als een ling uitrichten tegenover zo veel geweld. ïk kon er niet tussen springen. Anders was ik ook slachtoffer geworden." De eigenaar van een café dat nog open was op het moment dat het incident zich vijftig meter verder op voltrok: „Ik heb hier de vrouw van het slachtoffer in de zaak ge had. Ze vertelde dat haar man van plan was een biertje te gaan drin ken." Volgens de horecabaas is er op straat ruzie ontstaan tussen, twee mannen en het slachtoffer. „Waarover weet ik niet De twee z|jn waren gestoken en kwamen hier bebloed naar toe. We hebben gelijk een ambulance gebeld," Het*slachtoffer was van Marok kaanse komaf. De beide verdach ten werden aangehouden in een ziekenhuis, waar ze zich in de nacht van vrijdag op zaterdag lie ten behandelen aan hun verwon dingen. Het slachtoffer is, zo blijkt uit sectie, overleden door letsel aan hoofd en hals. De politie zegt geen reden te hebben aan te nemen dat er sprake is van een ra cistisch motief. Dordrecht Het Provinciaal Af- valverwijderingbedrijf (Proav) in Dordrecht heeft - afgelopen maand beslag laten leggen op ei gendommen van de Haarlemse NV Afvalzorg, waarvan de aande len voor 75 procent in handen zijn van de provincie Noord-Hol land. Proav meent dat het door het mislukken van de fusie tus sen beide afvalverwerkers een schade heeft geleden van 22 mil joen gulden. De besprekingen hierover wer den eind vorig jaar afgebroken, waarna Proav direct een schade vergoeding van 22 miljoen gul den claimde. Dat bedrag is in fe bruari verhoogd tot 55 miljoen gulden. Omdat Proav, beheerder van de afvalberging Derde Mer- wedehaven in Dordrecht, de voormalige fusiepartner ervan verdenkt de claim te willen weg sluizen naar een lege BV, heeft het bedrijf beslag laten leggen. Daarvoor is een ruim bedrag ge nomen: zeventig miljoen gulden, zodat eventuele rente en juridi sche kosten ook kunnen worden betaald. Het is niet duidelijk waarop Pro av een schadeclaim van 55 mil joen gulden baseert. Het bedrijf heeft laten weten daarover geen mededelingen te doen. Volgens een woordvoerder van Proav is een seconde voor de fusie de sa menwerking afgebroken. De directie van Afvalzorg zegt de houding van Proav niet te begrij pen. Volgens directeur De Vries mist de claim elke grond. Naar zijn zeggen heeft Proav een con structieve poging tot samenwer king afgewezen. Gedeputeerde A. de Jong van Zuid-Holland houdt het erop dat Proav enige tijd heeft gefungeerd als holding voor zaken die beide bedrijven samen zouden doen. De Jong heeft gewaarschuwd dat een ver lieslijdend Proav gevolgen voor de financiële positie van Zuid- Holland heeft. „Ais proav in de rode cijfers belandt, moet de pro vincie bijspringen." 'Misplaiming' Begin jaren negentig heeft een complete misplanning met be trekking tot stortplaatsen plaats gehad, zei WD-Tweede Kamer lid J.H. Klein Moiekamp zater dag bij het bezoek aan afvalber ging Derde Merwedehaven in Dordrecht Hij meent dat provin cies en gemeenten fouten heb ben gemaakt en zich op een dis cutabele wijze financieel hebben betrokken bij stortplaatsen. Klein Moiekamp benadrukte dat in verband met de bestaande overcapaciteit en het straks weg vallen van provinciegrenzen een openstelling na 2003 van de Der de Merwedehaven niet aan de or de is. Vertrekken ze niette vroeg? Zal het slechte voorjaarsweer in de zuidelij ke oceanen niet voor onoverkome lijke problemen zorgen? In de kran ten wordt in de eerste maanden van 1968 druk gespeculeerd over het lot dat de eerste drie (van de negen) deelnemers aan de Golden Globe - de eerste solozeiirace rond de wereld - zal treffen. Onder hen de Brit Robin Knox- Johnston, die op 14 juni 1968 de haven van Falmouth verlaat. Hij zal er ïn zijn schip Suhalli 313 dagen later terugkeren, als eer ste en naar later blijkt de enige die de voltedige solo-wereldom zeiling volbrengt De voormalige stuurman van de koopvaardij zegt deze 14de juni dat hij geen keus heeft.Ais ik wil win nen moet ik een flinke voorsprong opbouwen ten opzichte van de gro tere, en dus snellere schepen." De zeilrace zal maandenlang voor paginanieuws zijn; de ontberingen die de zeiiers op hun tocht rond de drie grote kapen (De Goede Hoop, Leeuwin en Hoorn) moeten onder gaan, blijken dramatisch. Een van hen pleegt zelfs zelfmoord. Als Knox-Johnston op 22 aprii 1969 de haven van Falmouth weer in zicht krijgt, schreeuwt de Britse douane beambte hem ioe: „V/at was uw laatste haven, wat is uw bestem ming en reisduur?" De gelukkige zeiler kan antwoorden: „Van Fal mouth naar Falmouth, 313 dagen." HENKRUIJL

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1