Woonkeuzetekst massaal geraadpleegd Ook D66 komt nu met Stadsdebat-enquête Rotterdams Dagblad Maassluise basisscholen gaan bouwen, ruilen en verhuizen Schiedammer hoort tbs-eis voor bedreigingen en kopstoot agent Maand na introductie loopt al ruim kwart reacties via televisie Peperklip-meiden beste handbaisters van het land De mooiste trouwringenstudio van Nederland SATIVAR JUWELIERS Aan de haal met fietsen en brommers Vrouw raakt katten kwijt Apparatuur in beslaggenomen Kwekerij opgerold Inbrekers slaan toe Motorrijder gewond Verkeer stil door metro Zuiddijkzes weken dicht Zieke koe gered Noodreparatie Koemarktbrug >■6 weken veer U Ja, noteer mij voor za' n voordel Ig proefa bonne ment 1 Of bel gratis Rotterdams Dagblad Dinsdag 15 juni 1999 Waterweg Maassluis Dieven van fietsen en brommers liebben gisteravond en de afgelopen nacht flink hun slag geslagen in Maassluis. Uit kelderboxen aan de Burgemees ter Schwartzlaan en de Burge meester van Brandelerstraat wer den twee bromfietsen gestolen. Verder werden op diverse plaat sen in Maassluis zes fietsen weg genomen, Ook inbrekers waren actief in de stad. Bewoners van een huis aan de Kwartellaan raak ten een portemonnee kwijt. Maassluis Een 52-jarige vrouw uit Maassluis raakt haar vier kat ten definitief kwijt. De officier van justitie bepaalde gisteren dat de huisdieren naar een speciale stichting in Diemen moeten wor den gebracht. Afgelopen zaterdag meldden buurtbewoners de poli tie dat de vrouw uit de Tulpstraat de beesten verwaarloosde. De viervoeters, waren ondervoed en hadden kale plekken. De katten werden toen naar het asiel ge bracht. De buurt had eerder dit jaar al geklaagd over de slechte verzorging van de katten. Vlaardingen Een dertigjarige Vlaardinger is gisteren zyn ge luidsapparatuur kwijtgeraakt. De politie nam in zijn woning aan de B aanstraal een tuner, versterker en twee boxen in beslag. De Vlaar dinger zorgde voor geluidsover last. Hijzelf had kennelijk geen last van de herrie. Hij sliep er dwars doorheen. Schiedam De politie heeft gis termorgen in Schiedam een hen nepkwekerij ontdekt In twee 'slaapkamers van een huis aan de Schaperlaan werden in totaal 165 wietplanten in beslag genomen evenals de kweekinstallatïe. De politie zag ook dat in het pand ille gaal stroom werd afgetapt Vlaardingen In diverse Vlaar- dingse huizenen panden is gister- avond en de afgelopen nacht inge broken. De inbrekers sloegen in een huis aan de Burgemeester Pruissingel hun slag. Daar namen ze een nog onbekende buit mee. Uit een woning aan de Haydn- straat werd een portemonnee weggenomen. Uit een loods- aan de Galgkade werden 15 pallets met waspoedèr weggehaald. Vlaardingen Een 24-jarige mo torrijder is gisteren gewond ge raakt bij een aanrijding op de Vlaardingse Spoorsingel. Op de kruising van de secundaire weg verleende de motorfietser geen voorrang aan een 40-jarige auto mobilist. Het slachtoffer hep een open beenbreuk op. Schiedam Wegens werkzaam heden aan de Beneluxlijn zal het verkeer op de Vlaardingerdijk in Schiedam woensdag- en donder dagavond ongeveer een half uur worden stilgelegd. Voor de aanleg van de nieuwe metrobaan zullen omstreeks elf uur grote betonnen liggers worden geplaatst. Het ver keer wordt omgeleid. Maassluis In verband met be stratingswerkzaamheden is de Zuiddijk in Maassluis sinds giste ren afgesloten voor al het rijver- keer. De werkzaamheden zijn ge start op de hoek van de Zuiddijk en de Fenacoliuslaan en het kar wei neemt zes weken in beslag. Ze was al een tijdje ziek. Een abces aan de heup speelde een van de koeien van boer Van Vliet aan de Woudweg in Vlaardingen danigparten. Gisteravond ging het hele maal mis. Ze stond al wat wankel op de poten, verloor haar evenwicht en kieperde pardoes de sloot in. Daar op eigen kracht weer uit komen was uitgesloten en dus werd de brandweer inge schakeld. Die was, met hulp van omstanders en politie, een paar uur in de weerom de koe weer op het droge te krijgen. Foto Roel Dijkstra Maassl uisZes van de elf Maassluise ba sisscholen krijgen volgend jaar te maken met ingrijpende veranderingen in hun huisvesting. Bijbouwen van lokalen, rui len van ruimten met andere scholen en twee complete verhuizingen moet het scholenbestand weer 'up to date' bren gen. Het gemeentebestuur heeft de door adviesbureau PRO Bouwmeester voorge stelde ingrepen grotendeels overgeno men. PRC Bouwcentrum heeft per school uit gezocht hoeveel leerlingen zij de komen de jaren mogen verwachten, en dus hoe veel lokalen er nodig zijn. Cijfers die on der meer zijn beïnvloed door de woning- bouw-ontwikkelingen inMaassluis. Voor al de sloop van de Elèmentumflats zorgen in de diverse wijken voor een flink wijzi gende bevolkingssamenstelling. De maatregelen die nu worden aanbevolen, hebben overigens slechts betrekking op ontwikkelingen die nu gaande zijn. Zoals in de Compomstenbuurt-Noord waar aan het eind van dit jaar vier flats te gen de vlakte gaan en plaatsmaken voor met name eengezinswoningen. Veel kin derrijke families verdwijnen, reden waar om het aantal leerlingen op de Westhoek locatie in deze wijk nu al terugloopt. Be treffende basisschool ruilt van locatie met de Martin Luther Kingschool aan de Haydniaan. Deze school voor moeilijk le rende kinderen gaat samen met Het Kompas (een gelijksoortige school die on der het zelfde bestuur valt) naar de Com- ponïstenbuurt-Noord. Het Kompas ver laat op haar beurt een gebouw in de Vo- gelbuurt dat wordt afgestoten. Uitbreidingen van bestaande scholen zijn er onder meer aan de Steenendijck waar zes lokalen worden bijgebouwd. Eén voor de Westhoek, drie voor de Ichtus en twee voor de groeiende activiteiten van de Stichting Kinderopvang Maassluis. Vlak bij de Steendijkpolder aan de dr. Jan Schoutenlaan wordt ook de Kardinaal A3- frinksehool vergroot met drie lokalen. De Dijck, de andere katholieke basisschool in Maassluis krijgt er aan het Dennendal zes lokalen bij. Met genoemde uitbreidingen kan vanaf augustus 2000 een aantal noodlokalen worden verwijderd, terwijl de Ichtus, de Aifrinkschool en De Dijck dan voor hun activiteiten elk maar één gebouw nodig hebben. Bij de plannen is nog geen rekening ge houden met de landelijke tendens van het verkleinen van de klassen. Het minis terie van Onderwijs beoogt dit weliswaar, maar daar is nog absoluut geen duidelijk heid over. Ook plaatselijke ontwikkelin gen voor de langere termijn zijn in het rapport van PRC Bouwmeester genoemd, maar deze hebben binnen een paar jaar nog geen effect op het aantal lokalen. Zo wijzen leerlingprognoses uit dat bijvoor beeld de Prinses Christinaschool^ binnen tien jaar zes lokalen minder nodig heeft dan de 21 die ze nu in gebruik hebben. Uitgaande van de voorspellingen komen er ook in andere scholen lokalen vrij; ruimte die eventueel nodig is voor de schoolkinderen die gaan wonen op Het Balkon, de woonwijk aan de Waterweg waarvan het nog maar de vraag is of die er werkelijk komt. Mocht de bouw van deze 800 woningen tellende wijk doorgaan dan denkt het adviesbureau in eerste instan tie aan een schooltje in de wijk voor al leen de jongste groepen. Zogezegd kan het Maassluis college van b en w zich vinden in het zogenaamd Inte graal HuisvestingsPlan van PRC Bouw meester, een plan dat in totaal een kleine vier miljoen gulden kost. Donderdag buigt de raadscommissie onderwijs zich over het plan, een week later doet de com missie financiën dat Waterweg Een maand na de introductie komen de reacties op het aanbod van huurwoningen in het Waterweggebied al voor 27 procent via Woonkeuzetekst. Ter vergelijking: Woontext in de regio Den Haag draait al een jaar en zit mo menteel op een dikke dertig procent. Buiten de concrete reac ties op de aangeboden woningen, is de interactieve woonkeu- zekrant in de Waterweg-gemeenten in de periode 12 mei tot 2 juni ook nog eens 4210 maal door woningzoekenden pleegd. Bert van der Vecht van de Stich ting Woonservice Nieuwe Water weg noemt de resultaten tot nu toe 'heel bemoedigend1. „Je hebt toch te maken met een stukje ge wenning. Het is iets nieuws en een bonnetje invullen is gewoon vertrouwder voor de mensen." Stichting Woonservice introdu ceerde Woonkeuzetekst namens de woningstichtingen uit Schie- Vlaardingen Nog even en zo'n beetje elke inwoner van de ha- ringstad heeft een vragenlijst met het onderwerp 'wat wil de Vlaardinger' onder zijn neus ge had. Vorige week nog kwam de gemeente met de resultaten naar buiten van de volkspeiling in het kader van het Stadsdebat Deze week publiceert de Vlaardingse D66-fractie de uitkomsten van haar eigen vragenlijst, De democraten verspreidden hun formulieren onder zo'n 250 particulieren en instellingen, Vijftig daarvan werden terugge stuurd. Die lage respons geeft de. D66-enquête eert stuk minder ge wicht dan de gemeentelijke ver sie. Tijdens de wijkdebatten, die in het kader van het Stadsdebat werdén gehouden, haalden ge meente-ambtenaren immers zo'n 250 formulieren op. Opvallend is dat de resultaten van beide volkspeilingen op som- mige fronten flink uiteenlopen. Op de vraag welke gemeentelijke voorzieningen het belangrijkst zijn, antwoordden de .bewoners diefde DG6-iijst invulden, dat bh bliotheek én Stadsgehoorzaal be langrijker zijn dan wijkcentra of sportaccommodaties. Uit het ge meente-onderzoek bleek juist dat de sportvoorzieriingen en de buurthuizen erg hoog scoren. Bi bliotheken en culturele instellin gen vond die groep ondervraag den veel minder belangrijk. Niet alle vragen op de twee en quêtelijsten zijn vergelijkbaar. Waar de gemeente het nog vrij al gemeen hield met open vragen als 'wat zou doen als u burge meester was', komen de Vlaar dingse democraten;; vaak' 'met ,;héd specifieke stellingen: Sóm mige daarvan hebben eeii over duidelijk partijpolitiek karakter. Zo komt ook het referendum - het D66-stokpaardje bij uit stek - in hun enquête aan de or de. Volgens D66 zou zo'n zeven tig procent van de Vlaardingers graag via zo'n soort volkspeiling hun mening geven over de toe komst van hun stad. Zou zo'n referendum gehouden worden, dan zou deze groep on dervraagden zich. echter Üever over de toekomst van hun wijk uitlaten,; dan over de toekomst van de stad. Bijna zestig procent zou aan een 'wijkplan' mee wil den werken.' Slechts eën kleine veertig procent is geïnteresseerd in de deelname aan een 'stads plan'. In de D66-enquête komt ook de uitbreiding van de A 4 aan bod; inmiddels opnieuw een erg actu eel onderwerp. Een kleine meer derheid van de bewoners zou vol gens de democraten akkoord gaan met de aanleg, mits de rijks weg helemaal ondertunneld wordt. Wordt die weg maar ge deeltelijk onder de grond aange legd, dan is er aanmerkelijk min der steun voor. In de wijk Holy, die het dichtst bij het nog aan te leggen tracé ligt, is het meeste weerstand tegen de A 4. Het feest werd gistermiddag nogeens dunnetjes overgedaan op het schoolplein van de openbare basisschool De Peperklip aan de Fahrenheitstraat in Schiedam-Oost. Gulsah, Deborah, Carina, Ellf, Didi, Kim, Nikita, Sylvana, Kirsten en Aynur werden afgelopen zaterdag Nederlands kampioen schoolhandbal en dan hoor je in je woonplaats te worden gehuldigd, an dat ge beurde dus gistermiddag. Weliswaar geen rondrit of ontvangst op het bordes van het stadhuis door de burgemeester, maar gewoon temidden van alle schoolvriendinnen. En dat was ei genlijk wel zo leuk. De gewonnen trofee ging van hand tot hand, de jeugdige handbaisters liepen een ererondje en bleven verhalen van hun werelddaden. Nadat eerst al het Schiedams kampioenschap was behaald en het handbalteam ook het sterkste van deze regio en vervol gens van de provincie bleek, werd afgelopen zaterdag in alle vroegte naar het Drentse Hoogeveen afgereisd, waar moest worden aangetreden tegen scholen uit Amsterdam, Oude Pe- kela, Drimmelen, Wolvega en Raalte. Alleen van de Amster damse school werd verloren en dat bleek achteraf ook vrij lo gisch. In het team speelden vier oud-leerlingen, die inmiddels op de middelbare school zaten. De Amsterdamse school werd dan ook gediskwalificeerd en toen mochten de Peperklip-mei den zich opeens de beste basisschool handbaisters van Neder land noemen. Foto Roel Dijkstra Door Canis Zijlmans Schiedam/Rotterdam Slechts zelden komt het voor. dat voor misdrijven als bedreiging, schel den op een poiitie-agent en het vervolgens uitdelen van een kop stoot deofficier van justitie de ter beschikkingstelling aan de staat (tbs) met dwangverpleging eist van een verdachte. Gisteren over kwam het de 33-jarige Schiedam mer Abbas H. P. in de rechtbank van Rotterdam. Op heteerste gezicht vielen de de licten, waaraan hij zich schuldig zou hebben gemaakt wel mee. Maar onderzoek in het Utrechtse Pieter Baan Centrum docr een psycholoog en een psychiater toont aan, dat het voorde slachtof fers makkelijk anders had kun nen aflopen. „De man bevindt zich vrijwel permanent in een psychose en is daardoor niet toe rekeningsvatbaar voor de tenlas- tegelegde delicten. Hij lijdt aan paranoïde-schizofrenie en zonder medicijnen en behandeling is hij een groot gevaar voor z'n omge ving en zichzelf," concluderen de gedragsdeskundigen, die de tbs adviseren. Toen in april 1997 een Loodgieter werkzaamheden ver richtte in een berging aan de Die- penbrockstraat in Schiedam- Groenoord, zou de woedende Ab bas, bewoner van een van de bo- vengelegen galerijwoningen, in eens schreeuwend achter hem hebben gestaan. Met een mes dreigend in de hand eiste hij dat de hoofdwaterleiding weer werd aangesloten. Nadat de angstige loodgieter uit veiligheidsoverwe gingen hieraan gehoor had gege ven, werd hij vanaf het balkon nog eens bedreigd met een straat steen. De politie, die Abbas arres teerde, nam bij hem een mes in beslag. Augustus vorig jaar kreeg Abbas het aan de stok met z'n buren, die karton voor z'n huis verwijderd zouden hebben. Met een ijzeren staaf nam hij, volgens de getui gen/slachtoffers, een dreigende houding aan. Nadat de stang was afgepakt, sloeg Abbas z'n eigen raam in om vervolgens vanuit z'n woning de buren met een mes te bedreigen. De gealarmeerde politie-agenten, die regelmatig bij de Schiedam mer aan de deur kwamen en op wie Abbas steeds een zeer verwar de indruk maakte, namen een pa- raplustok en een vlees- en brood mes in beslag. En Abbas werd op genomen in psychiatrisch-zieken- huis Joris in Delft. De behandelend arts oordeelde echter na drie weken, dat de Schiedammer weer naar huis mocht. En kort daarna werd de verdachte cocaïne-snuivend aan getroffen door politiesurveillan ten op de Westersingel in Rotter dam. Nadat een agent van Turkse origine een serie verwensingen in z'n moedertaal naar het hoofd ge- siingerd kreeg, zou Abbas op het politiebureau aan een diender ook nog een kopstoot hebben uitge deeld. Op 18 december was het weer raak. Een autobezitter, die op de Rotterdamsedijk in Schiedam de verdachte belangstellend aan z'n voertuig zag snuffelen en vroeg wat deze wilde, stond ineens oog in oog meteen scheldende Abbas. Die trok een mes met een lemmet van dertig centimeter. Slechts door harder te lopen dan de ver dachte, wist de automobilist het vege lijf te redden. De verdachte gaf tegenover rech ter mr. F. J.W. van Dooren aan zich de meeste feiten niet te kun nen herinneren. Wat de verdachte wel vist, was dat juist hij het slachtoffer was van bedreigingen uit z'n omgeving. Van het laatste voorval wist hij alleen, dat hij geen mes had, maar een nagelvijl tje. Op de vraag van Van Dooren of de verdachte weieens had over wogen medicijnen te nemen, ant woordde deze: „Neen. Daar word je gek van. Ik heb al problemen genoeg. Maar als ik hulp nodig heb, ga ik wel naar m'n huisarts." Op grond van de bevindingen van de gedragsdeskundigen oordeel de officier van justitie mr. M. J. C. Spoormaker, dat de verdachte ge zien zijn geestesziekte niet ver antwoordelijk gesteld kan worden voor zijn daden. Zij eiste tegen de zin van Abbas' advocaat mr. M. Westerduin tbs met dwangverple ging. Volgens raadsvrouw Wes terduin zijn de meeste van de aan haar cliënt ten laste gelegde fei ten niet wettig en overtuigend be wezen, omdat vrijwel steeds spra ke is van een enkele getuigever- klaring. Daarnaast vindt zij de tbs-maatregel te ingrijpend voor iemand, die nog niet eerder ver volgd is voor dergelijke misdrij ven. Op 28 juni doet de rechtbank uitspraak. dam, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland op 6 mei, ruim een maand geleden. Mensen met een telefoon met druktoetsen en een tv met tele tekst kunnen er gebruik van ma ken als ze op zoek zijn naar een woning. Thuis kan worden gerea geerd op het huuraanbod, terwijl Woonkeuzetekst ook laat zien of de huurder wel of geen grote kans maakt op de gekozen woning. Dit alles op het teletekstkanaal van RDTV, Met deze nieuwe service wil Stichting Woonservice vooral het aantal geschreven en per post op gestuurde bonnen drastisch te rugbrengen. Van der Vecht: „We kunnen onze aandacht dan bij voorbeeld meer richten op het be heer van het systeem van Woon keuzetekst en ook meer inspelen op individuele vragen van klan ten." Minder bonnen zal in het kantoor van de stichting ook voor minder piekbelasting moeten zorgen. Mo menteel wordt in het begin van de week het werk immers vooral be paald door de verwerking van de woonkeuzebonnen; een klus die steeds op woensdag geklaard moet zijn. Naast de bonnen en teletekst kent Stichting Woonservice ook de Woonkeuzelijn, waarmee woning zoekenden zich per telefoon in schrijven voor een huis. Woon keuzetekst heeft tot nu toe niet of nauwelijks invloed gehad op het aantal telefonische inschrijvers. Na de introductie van de tele- tekst-mogelijkheid wordt nog steeds in 35 procent van de geval len van de Woonkeuzelijn gebruik gemaakt. Providers Woonkeuzetekst kent nog wel en kele kinderziektes, maakt Van der Vecht duidelijk. „Het is in de hele regio te zien, ook in Rotter dam en Dordrecht, maar we zitten met verschillende providers." In Maassluis en Hoek van Holland liep het vanaf het begin goed, maar door werkzaamheden van ENECO was het in de eerste week in Vlaardingen, Schiedam en Rot terdam niet overal mogelijk de woonpagina via RDTV te ontvan gen. Tijdelijk is Woonkeuzetekst toen ook aangeboden via TV Rijn mond. Een ander probleem ligt in het systeem zelf. Van der Vecht: „Een nadeel is dat als je de papieren Woonkeuzekrant ophaalt en daar uit een keuze maakt, je de woning op Woonkeuzetekst toch weer he lemaal in het systeem moet opzoe ken." In de nabije toekomst zal dat niet meer nodig zyn, verwacht Van der Vecht. Met een aan de wo ning gekoppeld nummer kan dan op teletekst direct een keuze ge maakt worden. Schiedam De gemeente, moet haast maken met de re paratie van de Koemarktbrug. Het herstel van de brug staat al enige tijd op de agenda maar de situatie begint nu nij pend te worden. De veiligheid van de. brug, die onderdeel is van de doorgaande route door de stad, is inmiddels in het ge ding. waarschuwt de afdeling stedelijk bsheer. Noodrepara tie is daarom onvermijdelijk. De kwaliteit van de dekepn- structie van de brug is ernstig achteruit gegaan. Zelfs zoda nig dat de veiligheid in het ge ding is. Gebreken konden tot nu toe worden verholpen met kleine reparaties en enig kunst en vliegwerk. Maar dit biedt nu geen soelaas meer. Een ingrijpende opknapbeurt is wat nu moet worden onder nomen. Tegelijkertijd met het uitvoe ren van de noodreparatie moet er een onderzoek wor den gehouden naar de kwali teit van de hoofdliggers van de brug. Dit in verband met de renovatie van de brug binnen afzienbare tijd. De noodreparatie zal niet zo maar eventjes zijn gepiept. De gemeente denkt zo'n vijf we ken nodig te hebben voor de reparatie die zo'n 350.000 gul den kost. Dit zal ingrijpende gevolgen hebben voor brand weer, politie, ambulance maar ook het openbaar -vervoer. Ruim voor aanvang van de werkzaamheden zal. er daar om worden overlegd met deze instanties. f1» Wte m e np roefabo nne m entfoft hëtuQ; (6jwekeij voors lech ts jf29,-) Naam:U Adres: Postcode:.. .Telefoon:; J'.c Bank/gironr. .'.Voort: .1 ...Nr:;:„, Lm/V ('Plaats: jl'i-yr "V- - controle bezorging^ f. f' «-Hö n dteken ing: Stuur deze bon fn een envelopzonder pqstzègel naar: Rotterdams Dagblad, Aifd. Abonnee Service Antwoordnummer 3L573, 3000VBRotterdam ïiSKfeft

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3