15, Leefbaarheidsaandelen in trek i Kunst over naar nieuw onderkomen artoteek Schrikken geblazen Bijna helft Groenoord Zuid-bewoners doet al mee om de betrokkenheid te vergroten Messentrekster naar psychiatrisch ziekenhuis Voorlopig laatste Spectrumfestival wil een stevige indruk achterlaten genda Rotterdams Dagblad i Dinsdag 15 juni 1889 w Je schrikt wat af de laatste tijd als Schiedammer. Uitgerekend in de tijd dat iedereen hunkert naar het zomerreces, het stiekem al een beetje rustig aan doet en naast de weersberichten (Hoe is het in de streek waar we straks met vakantie zitten?) niets anders aan zijn hoofd wil hebben, moet je in Schiedam juist op je qui-vive zijn. An ders is het bijna elke dag weer schrikken geblazen! Eerst wordt de jongerenontmoetingsplaats (JOP) in de Woudhoek, waar zo veel over te doen is geweest voordat dat ding er eindelijk kwam, in de fik gestoken. Afgebrand. Helemaal plat. Ineens kom je tot de ontdekking dat als je uit de parkeergarage van de Nieuwe Pas sage komt, alleen nog maar rechts af mag. Je schrikt je rot. Ga je op de Vivaldilaan te snel door de bocht, krijg je een prent onder je neus van een stelletje scholieren. Ja, daar schrik je wel even van. Gelukkig was het een preventieve actie in het kader van de Nationale Straatspeeldag. Denk je dat de boel eindelijk aan. kant is in de Van Markenstraat, wordt er weer een zooitje asbest aangetroffen. De schrik slaat je om het hart. En dat is nog niet alles. Ja, het hart heeft wat te verduren gehad de af gelopen dagen. WE je in De Harg van je oude dag genieten, komt de provincie Zuid-Holland rnet het plan er vluchtelingen uit Kosovo te huisvesten, zonder ook maar iemand op de hoogte te stellen. Je schrikt je toch het lazerus?! Terreinkneeht Cor Valk van SWSMC moet Woensdag een beroerte hebben gehad. Ligt er ineens een hevig bloedende vrouw bij de hoekvlag op het hoofdveld. Bleek een pop, van de de politie-manifestie. Toch effe schrikken, In Groenoord wordt het Louis Zimmennanplein telkens weer opge schrikt door terroriserende hangjongeren, die geen greintje respect meer hebben voor de medemens, laat staan voor de politie. Over Groenoord gesproken. Daar zijn ze zich afgelopen week rot geschrok ken, Uit de krant moesten de bewoners vernemen dat maar liefst elf fiatgebouwen tegen de vlakte gaan. Je zou van schrik bijkans met tuinmeubilair en al van het balkon sodemieteren. Behoorlijk schrok ik vorige week van de enorme taal- en tikfouten In het cricketblad van Hermes DVS, waarin deze krant het regionale sufferdje wordt genoemd en uitgerekend zelfs dat laatste woord fout werd geschreven. Ook wethouder Hafkamp heeft me laten schrik ken. Ik zag hem op een shovel aan het werk op de Hoogstraat Wat? Is de wethouder toegetreden tot het stratenmakersgilde? Toch niet om hoogstpersoonlijk te controleren of de nieuwe bestrating beter ge legd wordt dan op de Appelmarkt? Oh jee, nee. Hij was achter het stuur van het bakbeest gekropen voor het startsein van de ambitieu ze herstelwerkzaamheden. Oef, was dat schrikken. De wens u een rustige week. SANDERSONNEMANS Dinsdag 15juni SCHIEDAM Podium Café, Lange Haven 28, Jamsessie, 2l.30u. VLAARDENGEN Buurtwinkel De Telder, Prof. Telderstraat 30. Spreekuur Huurdersraad, 18.30-20.30u. Dc Soenda. Rookvrije klaverjas, 19,00-21.30u, ROTTERDAM Lantaren/Venster Rotterdamse Dansacademie. Cn- me Wilgenhof Vm 16.00 Kinderactiviteiten. Blijdorp Huid en Haar. Nationaal Schoolmuseum Vm 17.00 Kinderspektakel, Dizzy 22.00 Limited Edition. SKVR Muziekschool Centrum-West 20.00 Presentatie Pop koor en vrienden. Muziekschool Oostzeedijk 19.00 Leerlingenuitvoering. Luxor De Ploeg. Donner Maand van het Spannende Boek. Rotterdamse Schouwburgdiverse tijden 30e Poetry International, Vertrek ANWB/VW Coolsingel Vm 15.30 De Rotter damse haven, milieu en techniek, de Unie 20.3ÖDoor sehijn bewogen. Woensdag 16 juni SCHIEDAM Dc de 4 Molens. Zomergym, 9.30-10.30u., bingo, 13.30-16.00u. en damesbiljart, 18.0Ü-22.00u. Blauwe Brug. Sportmiddag, 14.00-16.00u. VLAARDINGEN Zaal De Deel, Baamhoeve 6. Spreekuur Huurders- raad, 18.30-20.30u. Dc Soenda. binnen Jeu de Boules, lö.OOu. DC Soenda. Sjoelen, 14.00u. DC De Bijen- korf. Bridge, 13.15-16.30u, ROTTERDAM Lantaren/Venster Rotterdamse Dansacademie. Cn- me Wilgenhof 9.00-16.00 Kinderactiviteiten, Blij dorp Huid en Haar. Nationaal Schoolmuseum 10.00-17.00 Kinderspektakel. Plaswijckparkl5.00 Brammetje en Cato. TheaterWest 16.00-17.00 Stem- workshop voor kinderen. 19.30-21.30 Koor: Spelen met je stem. SKVR Muziekschool Centrum-West 17.30 Open podium. Odeon 20.30 Live Jazz in Odeon. Nighttown 21.00 The wailers. 23.00 Fresh Up. Open Hof 11.00 Marktconcert. Luxor De Ploeg. Ro theater 20.30 Kater. Donner Maand van het Spannende Boek. Rotterdamse Schouwburg diverse tijden 30e Poetry International. Seniorensoos Willebrord 14.00-16.00 Klaverjassen. Wijkgebouw de Esch 10.00-16.00 Seniorendag. Bioscopen Vmwo.l6jum. Cinerama 1: 'Forces from nature' (al) dag. 13.10-16- 18.40-21.30. Cin.2: 'Message in a bottle' (12) dag, 12.20- 21,20. 'Lolita' (16) dag. 15.20-18.20. Cin.3: 'Entrapment' (16) dag. 12.30-18.50-21.30, do.vr.ma.di. ook 15.30. Cin.4: 'Hurly Burly' (16) dag. 13-15.50-18.40-21.30. Cin.5: 'La vi ta bella' (al) dag. 12.40-21.20. 'Shakespeare in love' (16) dag. 15.40-18.40. Imax Theater: 'Extreme' (al) dag. (beh.do.) 14-16-19.30, do. 19.30 (nb: 19.30 Eng.vers.). Africa's Elephant King dom (al) dag. (beh.do.) 15, vr.ma di. ook 18.30, za.zo. ook 12. Whales' (al) dag. (beh.do.) 13, vr.ma.di. ook 17.30, za- ,zo. ook 11. 'Saving private Ryan' (16) vr.za. 20.30. 'The Horse Wisperer' (12) dag, (beh.vr.) 20.30. Venster 1: 'A vendre' (16) dag. (beh.ma.) 18.30-22, di. niet om 22. 'Brown's requiem' (16) vx. 15.30. Sneak preview (16) di. 22. Vefl.2: 'Leaf on a pillow' (16) do.vr.za. 20. 'La vie rêvée des anges' (16) do. Vm zo. 21.45. Moviezone: 'A life less ordinary' (16) vr.15.30. 'Adieu Forain' (16) zo. 19,30. Cinema 2000: 'Fitzcarraldo' (16) di.wo. 19.30. Ven.3: "Vaarwel Pavel' (16) dag. (beh.ma.) 20. My name is Joe' (16) dag. (beh.ma.) 22. Ven.4: 'Journey to the sun' (16) dag. (beh.ma.) 19.30. 'Festen' (16) dag. (beh.ma.) 22. Lumière 1: Virus'(16) dag. 12,45-15.30-18,30-21.15. Lum, 2: 'She's all that' (al) dag. 13.30-16-19-21.30, Lum.3: 'Ar lington road' (16) dag. 15.45-18.30-21.15, do.vr.ma.di. ook 12.30. Lum. 4: 'Rush hour' (16) dag. 16.15-19. 'I still know what you did last summer' (16) dag. 13.30-21.30. Rexane: Erotische films (18) dag. 12 Vm 01. Pathé 1: 'Entrapment'(12) dag. 11.50-15.30-18-15-21.10. Pat.2: 'Cruel intentions' (12) dag. 11.50-14.30-17.10-19.30- -.150. Pat.3: 'Letters from a killer' (16) dag. 11-13.35- 18.50-21.50, di. met om 21.30, do.vr.madi.ook 16.10. Sneak Preview: 'Gezichtverlies voor Jim Carey' (16) di. 21.30. Pat4; 'The Waterboy' (al) dag. 11.30-14-16.30-19- 21.40. Pat.5: Vho am I?' (12) dag. 11-13.35-16.10-18.50- 21.30. Pat.6: 'American history 3C 06) dag. 11.10-16.20- 19-21.40, do.vr.ma.di. ook 13.40. Pat.7: 'Edtv' (al) dag. 15.40-18.30-21.20, do.vr.ma.di. ook 11.40. Kmdennatmees; Cin.3: 'Abeltje' (al) za zo.wo. 15.30. Imax Theater: 'Babe in de grote stad' (al) za.zo.wo. 17. Lum.3; 'Dubbel en dwars' (al) za 70 wo 12 30. Pat.3: 'As- terix en Obelix' (al) za.zo.wo. 16 10 Pat.6: 'Een luizenle ven1 (al) za.zo.wo. 14. Pat.7: 'Babe m de grote stad' (al) za,zo.wo. 11-13.20. Redactie Waterweg: John Bunte, Edwin Comelisse, Ben van Haren, Danielle Hermans, Mariêtte Olsthoorn, Eefje Oomen, Sander Sonnemans Overde Vesten 3, 3116AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 Door Edwin Comelisse Schiedam De leefbaarheidsaandelen in de wijk Groenoord Zuid zijn een groot succes. De methode om de bewoners van de wijk actief te betrekken bij hun buurt hebben meer succes dan de initiatiefnemers, WBS (onlangs gefuseerd met WSN tot Woonplus) en de bewonersvereniging in oprichting Leef baarheid Groenoord Zuid, vooraf konden bevroeden. Bij de start begin dit jaar werd als doel gesteld dat op 1 september van dit jaar dertig procent van de wijkbewoners aandeelhou der moest zijn. Maar in mei werd de veertig procent echter al gepasseerd en het aantal bewoners dat zich aansluit bij de aandeelhoudersclub groeit nog steeds. Het leefbaarheidsaandeel werd begin dit jaar ingezet om de be trokkenheid van de bewoners bij hun wijk in Schiedam Noord te vergroten. Op deze manier moet worden voorkomen dat niemand zich meer verantwoordelijk voelt vooreen gezond leefklimaat en de buurt afglijdt en verpaupert. Ver regaande voorbeelden van dit ver schijnsel hebben de wijk Nieuw- land jarenlang in hun greep ge had. De gemeente is daar nu, sa men met de bewoners en het op bouwwerk, hard bezig om deze er fenis weg te werken. Vooruitgang wordt hier echter moeizaam en slechts mondjesmaat geboekt. In Groenoord moet het zover niet komen, zo vinden alle partijen die zich inzetten voorde wijk. De wijk wordt door veel mensen nu nog ervaren als een prettige plek om te wonen. Maar de verschijnselen die de neergang van Nieuwland hebben ingeluid, zijn op het mo ment ook m Groenoord te bespeu ren: een eenzijdig woningbe stand, dalende interesse en daar door moeilijk te verhuren flats, vervuiling en individualisering. Met middelen zoals een ingrijpen de wyksanering die onlangs is ge presenteerd, wordt aandacht be steedt aan de materiele kant van de zaak. Flats worden gereno veerd of gesloopt om plaats te ma ken voor nieuwbouw. Maar ook op het sociale vlak moet veel werk worden verzet, zo is de harde les die de gemeente en de womng- bouwstichtingen hebben geleerd in Nieuwland. In de wijk rond het centrum van de Brandersstad is de fout gemaakt om wel de gebou wen en de straten aan te pakken maar niet de sociale structuur. Het resultaat: een opgeknapte wijk met bijna geen betrokken heid en nog steeds veel proble men. Het leefbaarheidsaandeel is een goed wapen tegen dit verschijn sel, zo blijkt in Groenoord Zuid. Het prieipe is eenvoudig: ver huurder Woonplus Schiedam stopt per maand tien gulden van de huur die ze ontvangt van de huurders die hebben aangegeven aandeelhouder te willen zyn, in een speciaal fonds. Alle aandelen komen in een fonds dat wordt be heerd door de bewonersvexem- ging. De deelnemende huurders, ofwel de leefbaarheidsaandeel houders, komen jaarlijks bij el kaar om te bepalen wat er met het geld in het fonds voor de wijk wordt gedaan. Dit gaat op een de mocratische manier: de meeste stemmen gelden. Het bedrag in het fonds dat aan de wijk kan worden besteed, groeit nog steeds. Op 17 september zal op de oprichtingsvergadering van de bewonersveremging een voor lopige balans worden opgemaakt en worden nagedacht over de be steding van het geld. De afgelo pen maanden zijn er al kleine voorbeelden geweest van mogelij ke toekomstige bestedingen. De kosten hiervan werden echter nog gedragen door de woningbouw- stichting. Zo zijn er op twee veld jes tussen de flats speeltoestellen neergezet. Hiernaasst is de bewo nervereniging in oprichting ook al hard bezig om de sociale struc tuur in de wijk te verbeteren. Zo is er een speciale bewonersavond geweest om ook het allochtone be volkingsdeel van de wijk bij het spaarsysteem te betrekken. Velen zyn inmiddels ook al aandeelhou der geworden. Verder is er in een van de flats van Groenoord Zuid een verwelkomcomité dat nieuwe bewoners welkom heet en ze weg wijs maakt in de wijk. Door Sander Sonnemans Schiedam/Rotterdam 'Ontoere keningsvatbaar'. Zo luidde de conclusies van de psyehiatrisch- en psychologische rapporten die over de Schiedamse Licia P. uit waren gebracht. De 24-jarige ver dachte, die wegens een steekpar tij voor de Rotterdamse recht bank moest verschijnen, vond die betiteling volstrekt ongepast en zei zichzelf best in de hand te kun nen houden. Haar Vlaardingse vriend weet in middels wel beter. Hij werd door haar totaal onverwacht met een mes in zijn schouder gestoken. „Ze heeft geprobeerd hem van het leven te beroven," luidde de aan klacht van officier van justitie mr. M.J.C. Spoormaker. „In elk geval is getracht zwaar lichamelijk let sel toe brengen die de dood tot ge volg had kunnen hebben." De aanklager eiste geen gevangenis straf, maar volgde het advies van de psycholoog en psychiater die beiden in hun rapport een ge dwongen opname van een jaar in een psychiatrisch ziekenhuis als beste maatregel naar voren scho ven. „Ik vind dat maar niks," reageer de de assertieve vrouw. „Ik wil niet tussen zieke mensen rondlo pen, want ik ben zelf niet ziek." „Maar uw vader zegt dat het na uw eerdere verblijf in Joris beter met u ging," onderbrak recht- De officiële opening laat nog even op zich wachten, dat gebeurt op de Dag van de Kunst uitleen in september, maar binnen kort opent de Schiedamse artoteek a officieus de deuren van het nieuwe onderkomen In een voor malige slijte rij aan de 's weg. Gisteren werd begon nen met het overbrengen van de kunst van de oude vestiging aan het Bachpleln naar het veel ruimere nieu we vertrek, fo to Roel Dijkstra bankpresident mr. F.J.W.M. van Dooren haar. „Wie weet het nou beter? Mijn vader of ik?" klonk het eigenwijs. Licia P. en haarvriend hadden el kaar ontmoet tijdens hun opname in psychiatrisch centrum Joris in Schiedam en waren bevriend ge raakt. Eenmaal ontslagen uit Joris kwa men ze bij elkaar op visite. Op 15 maart van dit jaar liep het avondje gezellig samen televisie kijken behoorlijk uit de hand. Vanaf de uitgeklapte bedbank werd naar de buis gekeken, totdat P. er plot seling genoeg van had. Ze gaf haar vriend een trap in zijn rug en zei dat hij weg moest gaan. Subiet kleedde hij zich aan, maar tijdens het strikken van zijn schoenve ters voelde hij een stekende pijn in zijn schouder. „We kregen ruzie," luidde de le zingvan P. over de steekpartij an ders dan de verklaring van het slachtoffer.Jk wilde dat hij weg ging, maar hij wilde niet weg. Dat mes heb ik altijd bij me. In mijn broekzak. Om mezelf te beschermen, want ik word veel lastig gevallen. Ik was blind van woede en toen heb ik dat me gepakt." De verdachte was nadat ze op haar zestiende het ouderlijk huis had veriaten en gestopt was met haar schoolopleiding, al enkele malen eerder opgenomen ge weest in psychiatrische klinieken. Daar werden haar gedragsstoor nissen aanvankelijk toegeschre ven aan haar drugsmisbruik, maar uiteindelijk bleek ze «ehizo- freen te zijn. Acht maanden lang- werd ze behandeld in Joris, waar ze op den duur niet meer op de af spraken verscheen. „Ik vond dat dat niet meer nodig was," legde P. de rechtbank uit. Voor de officier van justitie stond het gisteren vast dat als gevolg van de pyschotische ziektever se' selen de kansen op herha- lin6 .in plotseling agressief ge drag zeer groot zijn. Ze eiste opna me in psychiatrisch ziekenhuis voor de duur van mammaal een jaar. „Die kansen zijn niet zo groot hoor," onderbrak de vrouw de officier tijdens haar betoog. „Ik heb het zelf heus wel in de hand wat ik doe." P. werd ook nog de vernieling van een abri op de Broersvest in Schiedam ten laste gelegd. Op 12 januari van dit jaar kegelde ze er uit woede een steen doorheen. De glazen ruit viel in scherven uit el kaar. Op de vraag hoe de vrouw tot haar daad was gekomen antwoordde ze ruzie te hebben gehad met haar moeder. „Ik was erg kwaad. Ik had zin om mijn woede te koelen op een abri." Volgens advocaat mr. H.B. Dek kers kon de poging tot doodslag, zoals door de officier ten laste was gelegd, niet worden bewezen. Aan de psychologische en psychiatri sche rapportages moest volgens haar cliënte niet al te veel waarde worden gehecht. „Ze heeft het idee dat uitspraken van haar va der worden gebruikt als kapstok waar de onderzoekers de rest aan hangen," sprak de raadsvrouwe. De rechtbank doet maandag 28 ju ni uitspraak. Schiedam Het Beatrixpark ver andert zondag voor het achtste achtereenvolgende jaar in een multiculturele smeltkroes als het Speetrumfestival bezit neemt van het Schiedamse park boven de spoorlijn. Het gratis toegankelij ke wereldmuziek-, dans- en thea- terfeest dat jaarlijks zo'n vijftig duizend bezoekers trekt, zal de festivalgangers dit keer zeker twee jaar bij moeten blijven. De organisatie heeft namelijk beslo ten een jaartje rust in te lasten en pas weer in 2001 een volgende edi tie op de agenda te zetten. Het gratis toegankelijke festival is acht jaar geleden opgezet om de verschillende bevolkingsgroepen in Schiedam inzicht te geven in eikaars cultuur en zo begrip en respect te kweken, door middel van kunst en culturele uitingen. Ook dit jaar blijft de organisatie deze formule trouw. De verschil lende vormen van dans is het cen trale thema dat de activiteiten van het Spectrumfestival zendag aan een rijgen. Naast de optredens van zo'n zeven verschillende dansgroepen uit alle hoeken van de wereld is er ook veel plaats in geruimd voor activiteiten waarbij de bezoekers zelf aan de slag kun nen. Van African dance en R&B tot flamenco en merengue: het is zondag allemaal te zien en te doen. Het festivaiterrem telt zondag drie podia: het dancepodium, het wereldpodium en het hoofdpodi um. Op het eerste podium zijn er vanaf 13.15 uur demonstraties en OmarKabetreedtzondagmiddagomzesuurinetzijnuitSenegalafkomstigeFullaBandhetpodium in het Beatrixpark. Foto Spectrum workshops waarbij de swingende passen van R&B geleerd kunnen worden maar ook de trotse passen van de flamenco. Voor het wereldpodium is een doorlopend en gevarieerd pro gramma samengesteld door vijf verschillende migrantenorganisa ties vol met dans- en muziekgroe pen en verhalenvertellers uit Su riname, Kaapverdië, Marokko, In donesië en Nigeria. Zo kan er wor den gedansd op de klanken van Grupo Salseron (18.45 uur), of In dorocker Rudi van Daim (15.00 utiT-i Verder treden Mustafa Wais (13 45 uur), de Kaapverdiaanse formatie Vitona (16.15 uur) en de Marokkaanse traditionele groep Nounjoum Borgen op. Daarnaast worden door de nugrantenorgani- saties 'werelddorpen' ingericht met veel dans- en kinderactivitei ten die tevens een kijkje bieden in de tradities en gebruiken van deze culturen. Het hoofdpodium is de spil van de activiteiten. Het uit de regio af komstige djembé-ensemble Djjen- oun zal het Speetrumfestival hier om 12.45 uur openen met swin gende en opdwepende ritmes. Om 14.00 uur nemen de twaalf leden van Yakki Famine bezit van het podium. Tijdens de optredens van deze kaseko-formatie gaat het pu bliek doorgaans binnen enkele minuten uit zijn dak, want de krachtige Surinaamse dansmu ziek is moeilijk te weerstaan. Roots, rock en reggea is vanaf 15.30 uur te horen als New Bom Creation op het hoofdpodium staat. Overigens is dit de eerste keer dat er reggeaklanken te be luisteren zyn tijdens het multicul turele feest in het Beatrixpark, Om 16,45 uur is het tijd voor poëti sche zang in combinatie met Ara bische percussie met het optre den van het Araqi Maqam Ensem ble. Het optreden van dit interna tionaal befaamde ensemble met het prachtige stemgeluid van de klassiek geschoolde diva Farida M. Ali, moet het traditioneel hoog tepunt van het Spectrumfestival vormen. De Fuila Band treedt om 18.00 uur op. Deze Westafrikaanse band van zes jonge muzikanten uit Da kar, met als boegbeeld de inmid dels aardig bekende zanger Omar Ka, brengt muziek vol met ener gie en aanstekende dansritmes. Ka woont al een aantal jaren in Nederland en verzorgde met de band Obilaya het maandelijkse dayligh-daneing op de zondag middagen in Nighttown. Hij is er nu in geslaagd om een aantal van zijn vroegere Westafrikaanse col lega-muzikanten voor een aantal optredens naar Nederland te ha len. Het Spectrum wordt afgestoten met de merengueklanken van het sextet Gruppo Melao. Aan deze band de eer om vanaf 19.15 uur het publiek plat te krijgen en het festival feestelijk te sluiten. Festivalmoeheid Het Spectrum wint de laatste ja ren enorm aan populairiteit Vorig jaar kwamen er zo'n vijftigdui zend mensen naar het Beatrix park om te kjjken, mee te doen of om het een en ander te proeven van het vele exotische eten, De groeiende stroom bezoekers is verheugend maar het brengt ook een probleem met zich mee. De programmering moet worden uit gebreid waarbij moet worden voorkomen dat de doelstellingen van het festival uit het oog wor den verloren. Dit kost enorm veel tijd en energie. Tegelijkertijd kampt de organisatie met een fes tivalmoeheid by de sponsors die tot nu toe steeds goed zijn voor een forse bijdrage in de kosten. Deze melden na een paar jaar bij gedragen te hebben aan het Spec trum dat de organisatie over een paar jaar maar weer eens moet aankloppen. Tegelijkertijd laat de politie we ten dat de Rotterdamse regio vol gend jaar wordt gedomineerd door het EK-voetbal. Dat heeft ook gevolgen voor de inzet van agenten en de politieleiding heeft het Spectrum dan ook al laten we ten dat ze op zit gebied niet veel moet verwachten. Alles bij elkaar is dit reden voor de organisatie om een jaartje over te slaan en van het achtste Spectrumfestival een spetterende editie te maken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5