19 S§ 'Haast maken met flexibel loon' Hulp bij rechttrekken zeil li Canon Turken en Marokkanen verdienen het minst Werkgevers: 'Vakbonden hebben loonstijging geforceerd' Coca Cola wil fabriek in Schiedam sluiten Schilders leggen kwast neer af» 6216 Verhoeven 'Ambassade' in München Uitgeverijen werken samen De Goudse wil naar de beurs Benzine één cent duurder Hypotheekrente opnieuw omhoog Hogere investeringen Overheid zoekt ambtenaren til nood verkerend Vries Robbé verkoopt gevelbouw aan Duitsers Actiegroep Shell strijdt tegen verkoop van chemiefabrieken Economische groei in EU trekt verder aan Vakgroep CFO-RET negatief over de CAO voor ambtenaren Aantal nieuwe ondernemingen stijgt Busütibss Dilbsrt Rotterdams Dagblad Dinsdag 15 juni 1999 Rotterdam De Rotterdamse ha ven heeft er een nieuwe 'ambassa de' bij. Het Gemeentelijk Haven bedrijf Rotterdam heeft in het Zuid-Duitse Munehen een 'Rot terdam Representative' aange steld. Hiermee wil het Havenbe drijf de Rotterdamse aanwezig heid in het Europese achterland verder versterken. De nieuwe 'ambassadeur' is Peter Rose- broek, die de afgelopen veertig jaar heeft gewerkt voor diverse re derij-agenten. Naast München heeft het Havenbedrijf nu verte genwoordigers is Boedapest, We nen, Japan, Zuid-Korea, de Ver enigde Staten en China. Rotterdam Uitgeverij C. Heij- nen in Rotterdam gaat samenwer ken met uitgeverij De Alk in Haarlem. Heijnen is gespeciali seerd in watersportboeken, De Alk in boeken op het gebied van maritiem vervoer. Onder de naam 'De Alk Heijnen Watersport' wilien beide uitgeverijen een wa tersportfonds opbouwen voor de pre de van vier tot zes nieuwe titels per jaar. Watersport is een groeimarkt en elk jaar komen er meer watersporters bij, die zich aangetrokken voelen tot het IJs- selmeer, Waddenzee en Noordzee. Gouda—Verzekeringsmaatschap pij De Goudse Verzekeringen wil naar de beurs. De intermediair verzekeraar noemt de beursgang een van de mogelijkheden om ka pitaal te verwerven om grotere overnames te kunnen doen. Zo heeft bestuursvoorzitter Bol giste ren bekend gemaakt. Andere mo gelijkheden om de concurrentie positie van De Goudse te verster ken zijn volgens Bol een onder handse plaatsing van aandelen of een achtergestelde lening. Een beursgang heeft wat hem betreft echter een voorkeur. - De iiterprijs van di verse soorten benzine gaat mor gen met één cent omhoog. Een li ter super met loodvervanger gaat hierdoor ƒ2,31 kosten, euro onge lood ƒ2,19 ?n super plus ongelood ƒ2,25. Bovenop de prijsverhoging van diesel afgelopen vrij dag korat per 16 juni nog een cent. Een liter dieselolie doet dan ƒ1,434, Dat heeft marktleider Shell gisteren bekendgemaakt. Rotterdam De hypotheekrente gaat voor de tweede keer deze maand omhoog. Het is opnieuw Roparco, onderdeel van de Robe- co Groep, die haar hypotheekta rieven als eerste verhoogt. De voortschrijdende rente op de obli- gatiemarkt is de reden voor de verhoging. Het basistarief voor hypotheken met een looptijd van vijf en tien jaar vast gaat door de stijging van de lage rente met 0,2 procent omhoog. Het tarief voor een vijfjarige lening komt nu op 4,7 procent en die voor tien jaarop^ 5,5 procent. De wijziging gapijfp 16 juni in. Roparco is e^^jrde kleinere hypotheekvefkopers in Nederland. Den Haag Ondernemers in Ne derland zullen dit jaar naar ver wachting vijf procent meer inves teren dan in 1998. Hiermee slaat de verwachte daling om in een stijging. De investeringen worden geschat op 18,3 miljard gulden en zullen zich in bijna alle branches van de industrie voordoen. Dit blijkt uit de investeringspeiling van het CBS, die dit voorjaar is ge houden. Den HaagDe overheid zal de ko mende jaren een imagocampagne moeten voeren om het tekort aan personeel tegen te gaan. De krap te op de arbeidsmarkt komt bij de overheid extra hard aan. Omdat er relatief veel oudere ambtena ren werken stromen er de komen de jaren meer mensen uit dan ge middeld in de markt. Nu al heeft de overheid moeite om bepaalde functies op te vullen. Dit blijktgrit de jaarlijkse Arbeidsman portage Overheid 1999. Voorburg Turkse en Marok kaanse werknemers hebben ge middeld het laagste inkomen van de werkende bevolking in Neder land, Werknemers met eeti Indo nesische of Indische achtergrond verdienen ongeveer evenveel als Nederlanders Surinamers, Antil- lianen en Arubanen zitten daar tussenin. Dat blijkt uit cijfers die net Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren heeft gepubli ceerd. Het gemiddelde loon van alle allochtone mannen samen is aanzienlijk lager dan dat van Ne derlanders. Bovendien neemt het verschil toe met de leeftijd. Verdienen Turkse en Marokkaan- se mannen tussen 25 en 34 jaar nog zo'n tien procent minder dan hun Nederlandse collega's, tussen 45 en 54 jaar loopt dat verschil op tol dertig procent. Nederlandse jongeren blijven gemiddeld lan ger op school dan Turkse en Ma rokkaanse: tot 24 jaar verdienen Turkse werknemers dan ook meer dan hun Nederlandse colle ga's. Marokkanen ontvangen ech ter weer minder salaris dan hun Nederlandse leeftijdsgenoten. Net als Nederlanders, zijn werk nemers van Surinaamse, Antilli aanse, Arubaanse en Indonesi sche afkomst vaak werkzaam in de gezondheidszorg, het onder wijs of bij de overheid. Nederlan ders en Indonesiërs verdienen in die sectoren ongeveer even veel. Hoewel er nog geen onderzoek naar is gedaan, lijkt het er volgens een woordvoerder van het CBS op dat Indonesische werknemers hier relatief hoger gewaardeerde functies bekleden dan hun Suri naamse, Antilliaanse en Arubaan se collega's. Turkse en Marokkaanse werkne mers werken vaker in de visserij en m de land- en tuinbouw. Meer dan de helft werkt in de industrie, bij een schoonmaakbedrijf of voor een uitzendbureau. Van de Neder landers is dat maar een op drie. Het CBS heeft het opleidingsni veau buiten beschouwing gelaten bij zyn onderzoek. Het erkent echter wel dat dit een grote rol speelt bij de hoogte van de lonen. „Het opleidingsniveau verklaart de verschillen misschien wel be ter dan de etniciteit," zegt een woordvoerder. Den HaagDe werkgevers willen haast maken met het invoe ren van eenmalige- en prestatiebeloningen in CAO's. NuMs in één op de tien CAO's het salaris van de werknemers gekop peld aan de winst van het bedrijf. „We zullen er alles aan doen om het volgende CAO-seizoen dat aantal omhoog te krikken," zo maakte Hans Blankert, voorzitter van werkgeversvereni ging VNO-NCW gisteren bekend. Volgens Blankert is het econo misch gezien 'dringend nodig' om snel over te stappen op flexibelere beloning. „Den kunnen we snel ler reageren op veranderingen in de markt. Als het plotseling slech ter gaat met de economie, zitten de bedrijven tenminste niet vast aan de hoge salarissen. Dat is bi] structurele loonsverhogingen wel het geval. Als het dan mis gaat met de economie vallen er weer tienduizenden ontslagen," dreigt Blankert. De werkgeversvoorman wil dat de werkgeversonderhandelaars de volgende ronde op hun strepen gaan staan tijdens de CAO-onder- handelingen. Want over het afge lopen seizoen is hij alles behalve tevreden. „De vakbonden hebben teveel loonsverhoging gekregen en teveel structureel," geeft hij toe. „Natuurlijk'is dat ook de fout van de werkgevers, want we zaten zelf ook aan de onderhandelings tafels." Gemiddeld hebben werknemers die in de marktsector werken er afgelopen jaar 2,8 procent loon bij gekregen (los van de periodieke verhoging). Eigenlijk zou Blan kert daar blij mee moeten zijn, want begin dit jaar riep hij dat het cijfer onder de drie procent moest uitkomen. „Maar die 8 achter de komma vind ik nog wel erg hoog," bekent hij. De werkgevers zijn bang dat de loonsverhogingen vanaf nu nog verder zullen oplopen. „Hoe ver der we in het jaar komen, hoe ho ger de loonsverhogingen wor den," signaleert G. van Reenen, voorzitter van de Algemene Werk geversvereniging (AWVN), een aan VNO-NCW gelieerde organi satie. In de CAO's die in de eerste drie maanden van dit jaar zijn af gerond, is een gemiddelde loons verhoging afgespuken van 2,75 procent. In april kostte een twee jarige CAO de werkgevers drie procent voor bet eerste jaar en 2,75 procent voor het tweedejaar. Nog weer later kwam de stijging voor het jaar 2000 op ruim drie procent uit. „Als de vakbonden die stijging willen volhouden, zijn ze gevaar lijk bezig," vindt Van Reenen. Ze hebben het afgelopen CAO-sei- zoen al veel te veel druk uitgeoe fend om een loonstijging van drie procent of meer binnen te halen. Ze hebben de boel geforceerd door steeds een eindbod op tafel te leggen en te dreigen met sta kingen. Ik verwacht dat ze nu weer gaan nadenken en normaal met ons gaan overleggen. Uitein delijk zijn we allebei gebaat bij een gezonde arbeidsmarkt." Dat de werkgevers aan de onder handelingstafels zoveel loon heb ben weggegeven heeft volgens Van Reenen niets te maken met de personeelstekorten op de ar beidsmarkt, „Het is niet zo dat we meer willen betalen omdat we an ders niet aan personeel komen. Ik heb sterk de indruk dat het beter gaat met de krapte. Bedrijven doen meer moeite om oudere werknemers in dienst te houden. Dat beleid begint vruchten af te werpen," zegt hij stellig. In bijna alle CAO's is de VUT op de helling gezet. Volgens die rege ling konden de werknemers ver vroegd stoppen met werken zon der dat ze daarvoor moesten beta len. De uitkering werd namelijk opgebracht doordat alle werkne mers in dezelfde bedrijfstak pre mie afdroegen. Nu is die regeling veelal omgezet in een vroeg-pen- sioen. Daarbij mogen werkne mers nog steeds eerder stoppen met werken, maar nu moeten ze zelf een deel van hun uitkering bij eikaarsparen. Met man en macht zijn familie, buren, kennissen en vrienden behulpzaam bij het trekken van een gigantisch groot zeil in een waterbassin van glastuinder Groenewegen in SirjanslantL QJt is een zw«Sr en nauwkeurig karwei, waarvoor meer dan tweè hsm- d^pmodfg zijn. V Steeds meer glastuinders uit het Westland moeten tegenwoor dig hun heil ergens anders gaan zoeken. Op de meeste Zeeuw se eilanden verschijnen daardoor steeds meer kassen. Op Schouwen-Duivenland is door de provincie inmiddels één plek i voor de glastuinbouw. FotoANP Schiedam Coca Cola Neder land wil de vestiging in Schie dam op 1 april 2000 sluiten. De productie en het afvullen van de flessen worden verplaatst naar het Brabantse Dongen, waar Co ca Cola ook een vestiging heeft. Volgens de Bedrijvenbond CNV worden circa negentig van de 143 werknemers in Schiedam overtollig. De sluiting van Schiedam is, vol gens de directie van Coca Cola Nederland nodig om de produc tievan de flessen doelmatiger te laten verlopen. Ook is er de noodzaak om gedwongen door de concurrentie goedkoper te gaan produceren. De directie vul proberen de overtollig geworden, werknemers zonder gedwongen ontslag te begeleiden naar ander werk. Circa vijftig werknemers krij gen de kans met de productie mee te verhuizen naar Dongen. Bestuurder Mariëtte Patijn van FNV Bondgenoten vraagt zich af of een rigoreuze ingreep als Co ca Cola nu voor ogen staat wel echt nodig is. Zij wil daartoe eeist de noodzaak zien aange toond. Bovendien vindt Patijn het sociaal plan voor 'een finan cieel gezond bedrijf als Coca Co la' aan de magere kant Het be drijf onderhandelt 24 juni over een sociaal plan met de vakbon den. Bestuurder Bert Hubert van CNV Voeding -een vakgroep van CNVBedrijvenbond- is te leurgesteld over het verlies aan werkgelegenheid in Schiedam. Hij maakt zich zorgen hoe de productie tot 1 april volgend jaar op peil kan worden gehouden. „Wie kans ziet om ergens anders een baan te vinden, vertrekt zo snel mogelijk. Ik vraag me ook af hoeveel mensen bereid zyn om in Dongen te werken. Als er nog geen vijftig werknemers uit Schiedam meeverhuizen, zal dat het probleem in Schiedam, maar ook in Dongen vergroten, omdat in Brabant moeilijk aan perso neel is te komen," zegt hij. Ook het grondwater is volgens Hubert een probleem. „Een be drijf als Coca Cola onttrekt voor zijn productie veel grondwater aan de bodem. Over dit probleem is al een pro cedure bij de Raad van State verloren. Op dit moment wordt hierover met de autoriteiten op- nieuwoverlegd." Gorlnchem De Vries Robbé, het bedi1 r uit Gorinchem dat in grote finajic.ele problemen verkeert, verkoopt de belangrijkste activi teit: de gevelbouw. De dochter Ge vel Nederland komt in handen van Forex Lloyd uit Duitsland. De nieuwe Duitse eigenaar heeft aangekondigd het gevelbouwbe drijf, waar 160 mensen werken, fors te saneren. Gevel Nederland draaide vorig jaar met verlies en schreef ook dit jaar rode cijfers. Volgens vakbondsbestuurder Frans Szablewski van FNV Bond genoten valt aan ontslagen niet te ontkomen.„Maar voor de blijvers willen we garanties voor de toe komst uit het vuur slepen, voor de noodgedwongen vertrekkers een zo goed mogelijk sociaal plan." De Vries Robbé is pas sinds korte tijd in gesprek met de Duitsers. Aanvankelijk wilde het Gorkum- se bedrijf het vege lijf redden door het fraaie spiegelende hoofdkan toor te verkopen, maar de beoog de koper liet op het laatste mo ment afweten. „We hebben met Forex snel kunnen handelen," al dus directeur R. van den Hoek van De Vries Robbé. Voor De Vries Robbé lijkt met de verkoop van de geveldochter een komen aan de lijdens iet bedrijf stond aan de rand van een faillissement, met een garantievermogen (eigen ver mogen plus achtergestelde le ning) van 5 procent van het ba lanstotaal. Na de verkoop is dat gestegen tot 28 procent. Van den Hoek wil niet vertellen hoeveel hij voor de kwakkelende gevelbouwer heeft gekregen. Wel meldt hij dat het balanstotaal naar ongeveer 28 miljoen gaat. Het garantievermogen wordt dus een kleine 8 miljoen. De geveldoch ter had een negatief eigen vermo gen. De Vries Robbé bestaat nu nog slechts uit een hijskraanbouwer, Bailey, en een uitzend- en deta- chermgsbureau, BTS Holding. Deze bedrijven zijn dit jaar winst gevend. Van den Hoek stelt dat de ver koop van Gevel Nederland voor iedereen de beste oplossing is. „Prioriteit is uiteraard goed zijn voor de aandeelhouders, maar je moet ook goed zijn voor je perso neel." Weliswaar wil de nieuwe Duitse eigenaar een reorganisatie door voeren, maar volgens Van den Hoek kan een groot gedeelte aan het werk blijven. Het alternatief zou vrijwel zeker een faillisse ment zijn, zegt de topman van de beursgenoteerde onderneming. Rotterdam Een actiegroep bin nen Shell verzet zich tegen de voorgenomen verkoop van de chemische fabrieken die Shell in Pemis en Moerdijk in de etalage heeft staan. De leden van de actie groep hebben vanmorgen pam fletten uitgedeeld aan de bedrijfs- poorten van de twee fabrieken. Zij willen in dienst van Shell blijven en hun huidige arbeidsvoorwaar den behouden. Volgens directeur F. de Koning van Shell Pemis en Moerdijk is dat niet mogelijk. In een inter view in deze krant zei hij wel dat de verkoop van fabrieken zonder gedwongen ontslagen zal geschie den. Met de verkopen zullen hon derden mensen een andere werk gever krygen. Shell is momenteel met de ondernemingsraden in on derhandeling over een pakket ar beidsvoorwaarden voor de ver koop. Waarschijnlijk beperkt zich dat grotendeels tot een speciale regeling voor mensen die ouder zijn dan 55 jaar, Die kunnen dan toch op zestig jaar uittreden met het gunstige Shell-pensioen. Voor mensen ouder dan vijftig jaar wordt over een overgangsregeling gesproken. De actiegroep vindt dat een veel te gering resultaat. „De rest van het personeel wordt aan de goden overgeleverd. Als Shell voor 1,5 miljard dollar aan fabrieken verkoopt, moeten de re gelingen goed zijn," vindt een lid van de actiegroep. De eis in dienst van Shell te blij ven is volgens hem niet uit de lucht gegrepen. „Als je in de epy- chloorhydridefabriek werkt, kun je last krijgen van allergie. Men sen die die allergie ontwikkeien worden in de regel bij een ander Shell-bedrijf aan het werk gezet, bijvoorbeeld bij de olieraffmage. Als de fabriek is verkocht, kan dat niet meer en vervallen die men sen in de WAO." Shell verkoopt de fabrieken, om dat het concern wereldwijd een te kleine speler is op het gebied van chemische specialiteiten. Het gaat om de pvc-activiteiten en fa brieken voor rubbers en verf- grondstoffen in Pernis en Moer dijk. In Pernis verdwijnt daardoor veertig procent van de ehemieae- tiviteiten. Brussel De economische groei in de elf landen die de euro hante ren, is in het eerste kwartaal ver der aangetrokken. Het bruto bin nenlands product (bbp) steeg vol gens eerste schattingen met 0,4 procent ten opzichte van de laat ste drie maanden van 1998. In die periode was er al een groei van 0,3 procent. De consumentenbestedingen en kapitaalinvesteringen waren de belangrijkste aanjagers van de groei, aldus Eurostat. In de hele unie groeide het bbp met 0,3 pro cent, tegen 0,2 procent in het laat ste kwartaal van vorig jaar. Verge leken met hetzelfde kwartaal van 1998 boekte de eurozone een groei van het bbp met 1,8 procent. Voor de hele Europese Unie was dat 1,6 procent. De Amerikaanse economie deed het ondanks een groeivertraging beter. Het bbp steeg in het eerste kwartaal met 1 procent. Rotterdam De vakgroep CFO bij de RET roept haar leden op om tegen het CAO-akkoord voor gemeente-ambtenaren te stem men. De vakgroep is zeer onte vreden over de loonsverhoging en over het verlies van verlofda gen. De leden van de ambtena renbonden worden deze week geraadpleegd over het CAO-ak- koord. De vakgroep CFORET is niet te spreken over de opbouw van de salarisverbetering. Jn plaats van 4,5 procent ineens wordt de verhoging in drie delen uitbe taald. Dat betekent effectief een 2,5 procent loonsverhoging in 1999 met een eenmalige uitke ring van een bruto bedrag van 350 gulden. De inflatie voor dit jaar bedraagt 2,3 procent. De structurele loonsverbetering voor het eerste jaar bedraagt dus slechts 0,2 procent plus 350 gul den bruto." Voor het jaar 2ÖÜÖ vindt de bond het resultaat nog veel slechter. „Als we de inflatieraming van ongeveer 2,2 procent in ogen schouw nemen dan komen we in 20Ö0 uit op een loonsverminde ring van 1,2 procent plus een eenmalige uitkering van 350 gulden. En dan hebben we het nog niet eens over de rente die dé werkgever verdient door een zeer gespreide loonsverbete ring." Naast het geld vindt de vak groep CFO-RET dat haar leden ook teveel dagen inleveren. De gemeente-ambtenaren raken in de nieuwe CAO een aantal bui tengewone vrije dagen kwijt „En dan hebben we het nog niet over de andere verslechteringen zoals het vergroten van verlofs- tuwmeren, omdat je geen vrije tijd op kan nemen en het döör' andere maatregelen verhogen t van de productiviteit en de-; werkgroep. Wie weet wat er nog meer voor verslechtering ofwel1 konijnen in de hoed tevoor-^ schijn komen," schrijft de vak groep in het stemadvies. De Kwast werd gisteren thuis gelaten. Gewapend meteen fop speen en hele grote oren ging deze schl der naar de protest manifestatie in Utrecht. Hij met ongeveer 35.000 ande re collega s voor 23 Juni CAO, anders leggende schilders de neer. Fowanp Utrecht De schilders willen dat uiterlijk volgende week dinsdag een nieuwe CAO op tafel ligt. Lukt dat niet, dan komen er met ingang van 23 juni stakingsacties. Dat hebben circa 2500 schilders gisteren besloten tijdens een vak bondsmanifestatie in Utrecht. De bijeenkomst was georganiseerd door de Bouw- en Houtbond FNV en Hout- en Bouwbond CNV. De onderhandelingen voor een nieuwe CAO voor 35.000 schilders werden in mei afgebroken. De werknemers eisen zeven procent loonsverhoging voor twee jaar, terwijl de werkgevers 5,75 procent bieden. In een ultimatum aan de werkge vers eisen de schilders dat er ui terlijk 22 juni om 12.00 uur een nieuwe CAO ligt, anders gaan ze staken. Volgens een woordvoerster van de Bouw- en Houtbond FNV gaat het om zogenoemde olievlekstakin gen die regionaal worden georga niseerd. „We beginnen klein en breiden de stakingen steeds ver der uit." Woerden Het aantal startende ondernemingen is vorig jaar weer toegenomen nadat de groei in 1997 tot stilstand was gekomen. In totaal kwamen er 50.100 bedrij ven bij, 800 meer dan in 1997. Vooral de zakelijke dienstverle ning en de bouwnijverheid waren populair bij de starters. Dat heeft de Vereniging van Kamers van Koophandel gisteren bekend ge maakt. In de zakelijke dienstverlening doken 15.700 nieuwe ondeme- Adverteren? Tel: OIO - 0004 463 Brutoprijs 5650,- KÖRTING KANTOORMACHINES Nu: f2825,- of f 68,- per maand Bel nu 010-473 05 05 Prijzen ex. BTW op basts van 5 jr. finanaal lease Dam 17 -19 Schiedam mere op, 700 meer dan het jaar daarvoor. De bouw was goed voor 5.950 nieuwe bedrijven, een toe name van 500. Een kleine groei is er ook in de industrie en de sector vervoer. De groot- en detailhandel waren daarentegen minder in trek. Daar nam het aantal starters met 750 af. De vier branches met de meeste starters zijn de organisatie-ad viesbureaus 2.8001, de automa tisering 2.400), de klussenbe drijven 2000) en de reclamebu reaus 1200). Maar ook veel nieu we timmerbedrijven, boekhoud- bureaus, salons voor schoonheids verzorging en kappers zagen het daglicht. Ook het aantal nieuwe Internet-providers blijft toene men. De startende ondernemers heb ben een behoorlijke bijdrage gele verd aan de groei van de werkge legenheid. In totaal werden in 1998 bij deze bedrijven 60.000 nieuwe banen geschapen. Door dat er ook veel nieuwe dochteron dernemingen en nevenvestigin gen van bestaande bedrijven bij kwamen, kwamen er nog eens 70,000 nieuwe banen bij. De meeste startende ondernemin gen zijn te vinden in Zuid-Hol land (10.600) en Noord-Holland (8,800). Daarna volgen Noord-Bra bant (6.600) en Gelderland (5.700) door Scott Adams, Hé. mm de EN JU ZEI NOG WEL DAT HU TE DOM mOMEHACHWt !K BEN MUM TUD OM VAN BAAD HEEFT ZUN HORLOGE VE&. BAAN TE VER GETEN. frfcfcT TE KOMEN HOE MTSCtiRUfT vEkKWukDi IEMAND HOE email mm. IAAT HET IS?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 7