7 Zware beving in Midden-Mexico VS verdedigen 'de factó demarcatielijn in Gele Zee Megawati is nog niet terug in het presidentiële paleis Reconstructie in kelders van Dutroux Macedonië blijft de vluchtelingen dwars zitten Drugssmokkelaars slaan brug over Rio Grande Waalse liberaal Michel aan de slag als informateur g*y} P êt H m 6 i és Amnestie voor neonazi Zestien doden door bliksem Hooligans hebben spijt XTC is softdrug in Zwitserland Hónden bijten gezin dood Dode passagier uren in metro Verbinding met Noordkaap Twaalf doden, tienduizenden mensen door paniek bevangen a» Aftreden Shas-leider brengt kabinet-Barak dichterbij Rotterdams Dagblad &4 J Woensdag 16 juni 1999 Johannesburg De Zuid-Afri kaanse neonazileider, Eugene Terre'Blanche, en een van zijn medestanders, Piet Rudolph, heb ben van de Zuid-Afrikaanse Waar heids- en Verzoeningscommissie amnestie gekregen voor hun rol in 'de slag in Ventersdorp' in 1991. Dat heeft de commissie gisteren bekendgemaakt. De Waarheids commissie zei dat beide mannen de voorwaarden voor amnestie hadden vervuld: ze hebben de fei ten waarvoor ze pardon vroegen toegegeven en ze konden bewij zen dat hun daden door politieke motieven waren ingegeven. SanaaEen zware onweersbui in Jemen heeft gisteren in de pro vincie Ebb ten zuiden van hoofd stad Sanaa aan zestien mensen het leven gekost. De slachtoffers vielen als gevolg van bliksemin slagen. Volgens de autoriteiten in de provincie werden de lichamen verkoold door de hitte die vrij kwam bij de inslagen. Zeven an deren raakten zwaar gewond en zijn met ernstige brandwonden in ziekenhuizen opgenomen. EssenTwee hooligans die vorig jaap tijdens het WK voetbal een agent bijna doodsloegen, hebben gisteren tijdens de eerste dag van het proces hun spijt betuigd. „Ik heb u een- tot tweemaal gesehopt. Ik schaam me daarvoor. Ik wil mijn excuses aanbieden, ook al helpt u dat niet verder," zei een 21-jarige verdachte in de recht bank in Essen. Zijn 23-jarige com- paan zei: „Het spijt me zeer." In totaal zijn vier mannen aange klaagd wegens poging tot moord en zware mishandeling. Nivel (44) was op 21 juni van het vorig jaar na de wedstrijd Duitsland-Joego- slavie door de hooligans in het Franse Lens zo zwaar mishandeld dat hij zes weken in coma lag. - Het Zwitserse hoog gerechtshof heeft gisteren geoor deeld dat de handel in ecstasy (xtc) geen ernstige overtreding van de narcoticawetten inhoudt. Het hof erkende dat de illegale drug 'geenszins onschadelijk' is, maar met de huidige kennis kan onmogelijk worden beweerd dat xtc een ernstige bedreiging vormt voor de fysieke en mentale ge zondheid, zo oordeelden de rech ters. Het hof liet meewegen dat xtc over het algemeen wordt ge bruikt door 'sociaal geïntegreerde mensen', en dat het slikken van de xtc-pil normaal gesproken niet leidt tot crimineel gedrag. CastellonEen Spaans gezin van drie personen is doodgebeten door zijn eigen waakhonden. Poli tiemannen ontdekten gisteroch tend in Peniscola de lijken van een echtpaar en hun zoon in hun afgelegen landhuis. In het huis troffen ze ook twee wildgeworden Rottweilers aan. De politie kon de woning pas betreden nadat de honden met een kalmeringsmid- delbuiten gevecht waren gesteld. New York Hij leek gewoon een dï2je te doen, zoals zoveel passa- giere die in de ochtendspits met dCmetro naar hun wérk reizen. Maar hij was dood, ontdekten de mede-inzittenden van een wagon van de New Yorkse ondergrondse. De man, een 40'er, had volgens de politie, gisteren mogelijk vijf urn- lang dood in de metro gezeten voor andere passagiers er achter kwamen dat hij niet meer leefde. De man, die geen identiteitspa pieren bij zich had, zou een na tuurlijke dood zyn gestorven. OsloDe Noordkaap, het noorde lijkste punt in Europa, is gisteren via een onderzeese tunnel met het vasteland van Noorwegen verbon den. De kaap ligt op het eiland Mageroeya en trekt jaarlijks twee honderdduizend bezoekers. De 6,8 kilometer lange tunnel is de afgelopen zes jaar aangelegd en vormt samen met een nieuwe snelweg de verbinding tussen de kaap en het vasteland. Puebla De krachtige aardbe ving die gisteren Midden-Mexico trof heeft aan zeker twaalf men sen het leven gekost. Rond de 200 mensen zijn gewond geraakt, van wie tien ernstig. Vooral de deel staat Puebla is zwaar getroffen en inmiddels officieel tot rampge bied uitgeroepen. Er zijn histori sche gebouwen beschadigd. President Ernesto Zedillo heeft een bezoek aan het gebied ge bracht. Hij zei dat gezien de kracht van de beving 6,7 op de schaal van Richter het aantal slachtoffers gelukkig meevalt. Het epicentrum van de beving lag in de buurt van Huajuapan de Le on, 200 kilometer ten zuidoosten van Mexico-Stad en 130 kilometer ten zuiden van Puebla, de hoofd stad van de gelijknamige deel staat. Het 300 jaar oude stadhuis van Puebla raakte zwaar beschadigd. Ook een kerk uit het koloniale tijdperk en een belangrijke ver- keersbrug liepen schade op. Tien duizenden mensen werden door paniek bevangen toen de beving inzette. Veel mensen durfden niet in hun huizen terug te keren. Mexico werd op 19 september 1985 getrof fen door een aardbeving met een kracht van 8,1 waarbij meer dan 9.500 mensen omkwamen. Door Hans Leber Blace Het was al moeilijk voor ze om binnen te komen, toen de dood ze in de persoon van de Ser vische soldaat op de hielen zat Kosovo-vluchtelingen waren al lesbehalve welkom in Macedonië, ondanks hun nood. En nu ze naar huis willen, zijn de Macedonische autoriteiten opnieuw niet te be roerd om de vluchtelingen een paar uur aan de grens vast te hou den. Door tergend langzaam hun papieren te controleren, als ze die al hebben. Vertegenwoordigers van de vluchtelingenorganisatie UNH- CR trekken zich de haren uit het hoofd bij de grenspost Blace. Eens was dit het decor van dui zenden vervuilde, aan hun lot overgelaten vluchtelingen, toen de stroom uit Kosovo op gang kwam en Macedonië de grens sloot. „Dit is pesten, een ander woord heb ik er niet voor," sist een UNHCR'er. Voor redelijke verzoeken hebben de Macedoni sche grenswachten geen oor. Ze schelden en tieren tegen alles en iedereen, zelfs tegen UNHCR-ver- tegenwoordigers. Vele weken hebben de vluchtelin gen in tenten doorgebracht. Velen leefden ruim twee maanden on der primitieve sanitaire omstan digheden -voor een goed begrip: met meer fecaliën néést dan in de latrines- en met gesloten hek ken rond hun kampen. En nu wor den ze als honden terug in hun auto's gestuurd, als ze vlakbij de grenspost even de hitte van de wagen in de file ontvluchten. 'Geduld!' Tweehonderd meter auto's, meest Macedonische taxi's vol terugke rende mannen, die als voorpost de bezittingen thuis gaan aanschou wen. Allen hebben via het geruch tencircuit of achterblijvers wel iets gehoord over de staat van hun dorpen en steden. Maar een krantje van de UNHCR waar schuwt ze nog niet terug te gaan. Er liggen veel mijnen in Kosovo, veel huizen hebben geen dak meer, water en elektriciteit zijn een probleem, en bovenal: het is* er (nog) niet veilig. Bovendien, ook niet onbelangrijk: wie Mace donië verlaat, komt er later niet meer in. „Geduld!" wordt aange raden. „De UNHCK zal later voor uzorgen." De adviezen worden in de wind geslagen. Misschien niet verstan dig, maar de gemiddelde Neder lander rijdt al hard naar huis na een bezoek van twee weken aan een vijfsterren-camping in Zuid- Europa,' nieuwsgierig hoe de tuin er bij staaft» uitkijkend naar de post. De Kosovaren alhier, tussen de brullende Macedoniërs, zijn vooral benieuwd of ze sowieso nog een huis hebben. Al dan niet met dak. Maar vertel dat de Macedonische grenswachten. Als de rij even te snel doorrijdt, lijken ze haast te schrikken. Ho ho, dat is niet de bedoeling! En dus wordt er aan de rem getrokken, Kosovaren die in alle vroegte wegreden om voor het donker op hun bestemming te zijn -wel zo verstandig dezer da gen- kunnen dat vergeten door het oponthoud. En als ze willen te rugkeren om hun gezinnen op te halen, mag dat ook niet meer. De eersten van hen worden door Ma cedonische grenswachten tegen gehouden in het niemandsland tussen Kosovo en Macedonië. Postduif De woedende UNHCR kan niets anders doen dan voor postduif spelen tussen deze mannen en hun gezinnen in de kampen en (Albanese) gezinnen in Macedo nië. „Anders krijgen die families geen bericht of ze terug kunnen keren of niet." De UNHCR-verte- genwoordiger kijkt een tikkeltje sip. „Liever zien we de mensen wachten. We organiseren een ge ordende terugkeer. Wat hier ge beurt, is niet verstandig. Maar we kunnen de mensen niet tegen houden." Het is nog maar het be gin. Ruim 250.000 vluchtelingen in Albanië wachten (nu nog) gela ten op het moment dat zij terug kunnen. De grenspost Blace tussen Macedonië en Kosovo. Foto epa v k v Een Mexicaanse politieman loopt over het puin dat op een rij geparkeerde auto's stortte in de stad Puebla, nadat de regio gisteren werd getroffen door een zware beving. FotoErriqueRua/AFP -r-ïïs AjUUUUftdOV*. WashingtonDe Verenigde Sta ten hebben extra patrouillevlieg tuigen naar Zuid-Korea ge stuurd om toezicht te houden bo ven de Gele Zee, waar bij een ..confrontatie tussen Noord- en Zuid-Koreaanse schepen een Noord-Koreaanse torpedobootja- ger tot zinken is gebracht. Er wordt ook overwogen extra Amerikaanse schepen naar het gebied te sturen. Het 'Witte Huis verdedigde het recht van Zuid- Korea de Noord-Koreaanse sche pen boven een scheidslijn in de waterente houden. Het incident vormde de climax van een week van confrontaties tussen beide Korea's op zee. Amerikaanse regeringsfunctio narissen zeiden dat sprake leek te zijn van een de-escalatie en wezen erop dat Noord-Koreaanse schepen in noordelijke richting waren weggevaren, 30 doden Het Amerikaanse ministerie van Defensie meldde dat er vermoe- delijk 30 Noord-Koreaanse be manningsleden zjjnomgekomen en een onbekend aantal gewond was geraakt. Vijf Noord-Kore aanse schepen zouden zware schade hebben opgelopen. Aan Zuid-Koreaanse zijderaakten ze ven mensen gewond toen hun schepen, een fregat en vier pa trouilleboten, onder vuur wer den genomen. In een kennelijke poging de situ atie niet verder de laten escale ren reageerde de regering-Clin- ton gematigd Woordvoerder Ja mes Rubin van Buitenlandse Za ken zei verheugd te zijn over de Noord-Koreaanse deelname aan vredesberaad onder auspiciën van de Verenigde Naties. Rubin zei ook dat Amerikaanse en Noord-Koreaanse functionaris-, sen op het hoofdkwartier van de VN in contact met elkaar slaan. Vissers De confrontatie vond plaats in visrijke wateren die door beide Korea's worden opgeeist, De Noord-Koreaanse marine stuurt al jaren oorlogsbodems mee met vissersboten die in deze wateren vissen. Tot dusverre trokken de ze schepen zich terug als de Zuid-Koreaanse marine op het •toneel verscheen. Rubin zei dat de Noord-Koreaan se schepen in de omstreden wa- teren een grens hadden over schreden die was getrokken om militaire spanningen tussen bei de Korea's te voorkomen. Vol gens de Amerikaanse woord voerder is er al 46 jaar lang spra ke van een 'de facto' demarcatie lijn." Hij drong er bij Pyongyang op aan de waarde van de scheids lijn te erkennen en zijn schepen ten noorden vande.tijn te.hou- den. Raket Noord-Korea is van plan op-, nieuw een ballistische raket te lanceren, een jaar nadat een der gelijke lancering, waarbij de ra ket over Japan heen weid afge-/* schoten, in Tokyo tot grote on- rust leidde: De Japanse krant Ni- hem Keizai heeft dit vanmorgen gemeld. Volgens regeringsbronnen blijkt zowel uit Amerikaanse satelliet- beelden als uit informatie van de Zuid-Koreaanse inlichtingen- dienst dat de Noord-Kbreanen opnieuw een lancering van een Taepodong-raket voorbereiden," Regeringswoordvoerder Kiromu Nonaka ontkende echter dat To kyo dergelijke informatie had- ontvangen. Verleden jaar augustus lanceer-- den de Noorü-Koreanen een bal listische raket overJapans grondgebied heen, hetgeen tot grote verontwaardiging en on rust in Tokyo leidde. Sindsdien heeft Japan de banden met Zuid- Korea flink aangehaald en zijn deplannen voor een gezamenlijk Amerikaans-Japans raketdefen- siesysteem in een stroomver- El Paso —Drugssmokkelaars ge bruiken snel te bouwen bruggen om vrachtwagens te laten rijden over de Rio Grande-rivier die de grens vormt tussen Mexico en de Amerikaanse staat Texas. Dit heeft de Amerikaanse grenspoli- De grensbewaking stuitte per toeval op een van de bruggen terwijl deze juist over de rivier werd neergelegd. De bouwers zagen de politie en zwommen te rug naar Mexico. De brug weegt ongeveer 270 kilo en kan in 30 tot 45 minuten worden neerge legd. co en Texas worden veel drugs den." gesmokkeld. Dealers hebben het laatste half j'aar'waarschijn lijk dezelfde soort bruggen ge bruikt, Volgens de grenspolitie" moet een groot aantal mensen- betrokken zijn geweest bij de'1 smokkel, gezien het ingewikkel de karakter van de hele operatie. De bruggen worden gebruikt op delen van de rivier waar hetwa- - ter hoog staat, aldus een woord-"1 voerder. „Ze weten dat we die stukken minder goed in de ga-^ ten houden. We controleren''1 vooral streng op plaatsen waar^ het water laag staat, want daafy kunnen ze met hun vrachtwa-*- gens gewoon door de rivier Brussel Mare Dutroux is giste ren naar het dorpje Marcinelle ge bracht voor een reconstructie van de gebeurtenissen in zijn huis waar zes van zijn slachtoffers heb ben vastgezeten, Ook zijn partner Micheie Martin moet vertellen wat er in de kelders is gebeurd. Justitie wil vooral Martins verkla ringen toetsen aan de werkelijk heid. Men probeert na te gaan of Dutroux1 partner de verborgen deur van de kerker kon openma ken, waar de meisjes maanden lang gevangen zaten. Zelf be weert ze dat die te zwaar was, Ter wijl Dutroux in de gevangenis zat, zouden Julie en Melissa daarom nauwelijks te eten hebben gekre gen en van de honger zijn omge komen. Om een nieuwe ontsnap ping van Dutroux te voorkomen was een flinke politiemacht op de been gebracht. Het ministerie van Justitie bevestigde gisteren dat een onderzoek loopt naar video banden van Dutroux. Die banden werden in december 1995 bij epfi huiszoeking in beslaggenomen! Pas onlangs bleek dat er belasten- de scènes op staan. Een eryp toont dat Dutroux een meisje misr bruikt. De politie heeft indertijd gebruik gemaakt van kopieën van de orf- ginele banden. De belastende scé: nes, die agenten op het spoor had den kunnen zetten van de kinder ontvoerder, ontbreken echter op deze kopieen. De liberalen en de groenen, aan beide kanten van de taalgrens per saldo de winnaars van de verkie zingen, horen volgens Michel thuis in een nieuwe regering. „In de democratie-moet dat zo.-- Spe culaties over de komst van een paarse coalitie, aangevuldmet de groenen van Agalev in Vlaande ren en Ecolo in Wallonië doen daarom de ronde. Zo'n coalitie zou voor België een unicum zijn. Brussel De Waalse liberale lei der Louis Michel gaat de moge lijkheden voor een nieuwe coali tieregering in België verkennen. Koning Albert wees hem gisteren aan als informateur, twee dagen na de verkiezingen die politiek België op zijn kop zetten. Michel, sinds 1995 leider van de PRL, wacht allesbehalve een ge makkelijke taak. De Vlaamse re geringspartijen CVP en SP heb ben zware klappen gekregen en met name de CVP staat niet te trappelen om weer mee te rege ren, Eén van de twee is echter no dig. De stemmen zijn over zoveel partijen verdeeld, dat de vorming van een traditionele coalitie van twee partijen niet mogelijk is. Voor Michel (53) is de benoeming tot informateur wellicht een op stapje naar het premierschap. De Vlaamse liberale leider Verhof- stadt geldt ook als kandidaat-pre mier, omdat zijn partij de meeste Kamerzetels in de wacht sleepte. Door Ad Bloemendaal Tel Avtv Ehud Barak, de nieuwe premier van Israel, heeft een maand na de verkiezingen nog al tijd geen regering. Maar sinds gis teravond is zijn formatietaak een stuk lichter. Arie Deri, de wegens fraude veroordeelde leider van de etnisch-retigieuze Shas-partij, heeft aangekondigd dat hij al zijn partijfuncties neerlegt. Daarmee heeft hij de mogelijkheid ge opend voor Shas' toetreding tot een kabinet-Barak. De liberale partij Meretz, die zich krachtig verzette tegen een rege ring met Shas zolang Deri als lei der zou aanblijven, beraadt zich op de nieuwe situatie. Als Meretz besluit niet langer dwars te lig gen, komt een regering met een meerderheid van tenminste 65 van de 120 Knesset-zetels binnen Baraks bereik. Deri liet gisteravond weten dat hij niet langer een obstakel wil vor men voor de vorming van een re gering. Hij heeft zijn besluit geno- Door Theo Haerkens Jakarta Ruim een week na de verkiezingen in Indonesië en na het tellen van iets meer dan de helft van de stemmen, kan de PDI-Peijuangan van Megawati Soekamoputri vrijwel zeker reke nen op het grootste aantal zetels in het parlement Daarmee staat nog lang niet vast dat zij als presi dent terugkeert in het paleis waar ze opgroeide als dochter van Soe- kamo, de stichter en eerste presi dent van de republiek Indonesië. De precieze zetelverdeling in het parlement nieuwe stijl, dat vijf honderd leden heeft, kan door de gecompliceerde verdeelsleutel pas worden berekend als alle stemmen zyn geteld. Stemmen van de eilanden buiten Java we gen zwaarder dan die van het dichtst bevolkte eiland van de ar chipel. Het verkiezingscomité zegt maandag (21 juni) de defini tieve uitslag te presenteren. Op dit moment wordt ervan uitge gaan dat de PDI van Megawati - er is ook nog een andere PDI, maar die is weggevaagd- de grootste fractie zal vormen. Sa men met de PKB van haar politie ke vriend Abdurrahman Wahid, heeft PDI-Peijuangan ongeveer de helft van de nu getelde stem men verzameld. PAN, de partij van Amien Rais, de spraakma kende hoogleraar politicologie en verklaard tegenstander van ex- president Suharto, heeft met erg goed gescoord. „Hij is veel te ra tioneel," menen politieke waarne mers. Gedrieën zouden de partij en net een meerderheid kunnen halen. Broos Zelfs als dat het geval is, staat lang niet vast dat Megawati in het najaar tot de nieuwe president wordt gekozen. In de eerste plaats is de samenwerking met Amien Rais uiterst broos, de persoonlijke verhoudingen tussen de leiders staan een hartelijke samenwer king in de weg Rais heeft al ver scheidene keren laten weten "Me ga' niet geschikt te achten voor de hoogste post. Daarbij zijn er nogal wat meningsverschillen: Mega wati voelt niets voor wijziging van de grondwet uit 1945, zou het liefst de afscheiding van Oost-Ti- mor blokkeren en ziet ook niet in waarom de militairen zo nodig uit het parlement dienen te worden verbannen. Politieke waarnemers gaan er bovendien van uit dat een deel van de PAN-aanhang zijn stem aan Megawati zal onthou den, omdat zij vrouw is. Zy vin den het ongepast dat een vrouw het grootste moslimland in de we reld gaat leiden. Datzelfde geldt ook voor het conservatieve deel van de PKB-aanhang. Gezien de magere resultaten valt Rais zelf af als kandidaat en ook de kandida tuur van de ziekelijke Wahid, ook bekend als Gus Dur, wordt niet al te serieus genomen. Dat de nieu we Indonesische president niet wordt gekozen door het parle ment alleen, maar door het raad gevend volkscongres dat bestaat uit het parlement aangevuld met tweehonderd niet-gekozen verte genwoordigers van de 27 provin cies en allerlei maatschappelijke groeperingen, maakt de kansen voor Megawati niet beter. Een deel van de 135 provinciale vertegenwoordigers is kortgele den benoemd en het ligt voor de hand dat zy de kandidaat van re geringspartij Golkar steunen. Habibie Hoewel Golkar het minder slecht heeft gedaan dan was verwacht, kan ze er evenmin op rekenen de vierde president van de republiek te leveren. De veranderingsgezinde vleugel meent nog steeds dat het onver standig is geweest de impopulaire Habibie voor te dragen voor een tweede termijn. Habibie geldt on veranderd als een verlengstuk van de Nieuwe Ode van ex-presi dent Suharto met wie hij tiental len jaren bevriend was en nauw samenwerkte. men in overleg met rabbijn Ova- dia Josef, de geestelijk leidsnisfh van zijn party. Volgens Deri hij zijn partijfuncties weer op zfóh nemen als het Israëlische Hoog gerechtshof zyn veroordeling en hoger beroep ongedaan maakt De kans daarop is uiterst klein. V, De rechtbank in Jeruzalem heeft Deri in april veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens on der meer fraude en misbruik van vertrouwen in de periode waarin hij minister van Binnenlandse Zaken was. Gisteren is de Israëli sche politie een onderzoek begon nen naar nieuwe beschuldigingen van financiële malversatie door Deri. De liberale partij Meretz, met tien zetels in de Knesset vertegen woordigd, zegt niet te willen rege ren met een partij die wordt ge leid door een crimineel, en dié minachting toont voor het Israëli sche rechtssyteem. - Shas beschouwt Israels rechtban ken als instrumenten van de ge vestigde orde, bestaande uit joden van Oost-Europese afkomst. Het leeuwendeel van de Shas-aanhan- gers zijn immigranten uit arabi- sche landen en hun nazaten. Me de door de campagne tegen Derf s veroordeling groeide Shas bij de Knesset-verkiezingen van een maand geleden van tien naar ze ventien zetels. Daarmee is ze een aantrekkelijke coalitiepartner voor Baraks 'Eén Israel'-blok. De Meretz-leiding liet gister avond weten geen haast te zullen maken met haar besluitvorming over een 'kosher-verklaring' van Shas. Baraks 'Eén Israël' zegt teleurge steld te zyn door de houding van Meretz. Als Shas toetreedt tot de nieuwe regering zal in ieder geval ook Shinui voor de eer bedanken. Die conservatief-seculiere partij, vorige maand met zes zetels in de Knesset gekozen, weigert princi pieel te regeren met ultra-ortho dox religieuze partijen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3