13, Vlaardingen houdt Zalmsnip in de knip Schiedammers voelen zich minder gezond Rotterdams Dagblad Gebied rond Nieuwe Haven moet luxe woongebied worden Sïachthuisbuurt uitgemest St KfHKgNSFUPIft KONIJNENPUK EAKENBKBM iM Extraatje volgend jaar alleen voor minima Aangehouden na mishandeling Auto in de aanbieding Bronsmerdief kiem gereden Man vlucht voor brand dak op Meer betaald parkeren Blokcontainers toch aan Kornoeljedreef Abonnee Service Bankoverval op Rubensplein GroenLinks wil krachtiger 3 aanpak problemen NieuwlanJ 0800-0642 Rotterdams Dagblad Waterweg Woensdag 16 juni 1999 Vlaardingen De Zalmsnip, het alom gekoesterde financiële douceurtje, gaat in Vlaardingen op'de helling. De meerderheid van de bewoners zal de honderd piek, als het aan het college ligt, al volgend jaar moeten missen. In plaats van de snip komt er wel een verlaging van de af valstoffenheffing-tarieven en de onroerende zaakbelasting-tarieven. Die bijdragen lopen ech ter niet op tot de volle honderd piek van voorheen. Minima en bijstandsgerechtigden kunnen wel op de Zalmsnip blijven rekeri&tfet plan van het college door- yaistoffenheffing. Op die hoge gaat, gaan de bewoners die de Schiedam Een I8-jarige Schie dammer is gisterochtend vroeg door de politie van zijn bed ge licht. De man wordt er van ver- dacht afgelopen zaterdag met twee anderen een 16-jarige stad genoot zonder enige aanleiding zwaar te hebber» mishandeld. Het slachtoffer fietste 's middags rond vijf uur met zijn twee jaar jongere broer op het Lisztplein in Groenoord toen hij plotseling door hel drietal van zijn fiets werd getrokken. Terwijl de jongen op de grond lag werd hij door zijn be lagers geschopt en geslagen. Het drietal sloeg op de vlucht toen een voorbijganger hen toeriep. De 38-jarige verdachte wordt vrij dag voorgeleid aan de officier van justitie. Zijn kompanen worden nog gezocht. Het slachtoffer liep diverse verwondingen op. Hoek van Holland TVel mooi, maar ik heb er geen geld voor over'. Dat moet de dader hebben gedacht die gistermiddag in Hoek van Holland een oranjekleurige Volkswagen heeft gestolen. Het voertuig was gestald op de par keerplaats bij voetbalvereniging Hoekse Boys en werd te koop aan geboden. Schiedam Oplettende burgers hebben gistermiddag een jonge brommerdief opgepakt en overge dragen aan de politie. De knul had de twecwieler in de Nieuwe Maas- straat gestolen. De getuigen stap ten in de auto en 2etten de achter volging in. Niet veel verder, in de Hoofdstraat, wisten ze hem klem te rijden. Schiedam Op de tweede verdie ping van een pand aan de Singel in Schiedam heeft gisteravond «ven voor twaaiven brand ge woed. De bewoners werden ge alarmeerd door de politie en kon den de woning op tijd verlaten. Nadat het vuur was geblust, meld den de bewoners dat er'nog ie mand in het pand moest zijn. De brandweer ging op zoek en trof de persoon in kwestie, een 39-jarige man, aan op het dak. De man werd ter observatie in het Sehie- land Ziekenhuis opgenomen. Hoe de brand is ontstaan is nog niet bekend. Schiedam De gemeente Schie dam wil het gebied waar het regi me geldt van het betaald parke ren, uitbreiden. Nu al zijn in grote delen van het centrum parkeer plaatsen gereserveerd voor bewo ners of moet er geld in de parkeer- meter worden gegooid. Dat ge bied wordt over een tijdje uitge breid met delen van de Branders- buurt. Voor delen van de Noord molenstraat, de Westvest, het Groene Weegje en het Doeleplein moeten automobilisten binnen kort een vergunning op zak heb ben of moet naar de parkeermeter worden gelopen. De St. Annazus- tèrstraat, de Palmboomstraat, de Kinderbuurt en een gedeelte van het Groene Weegje en de Schie worden uitsluitend bestemd voor bewoners, Aan het Spinhuispad mag straks alleen kort worden ge parkeerd. snip in moeten leveren 8,60 min der aan afvalstoffenheffing beta len. Hoeveel minder er aan de on roerende zaakbelasting (OZB) uit gegeven kan worden, is nog niet duidelijk. Hel zal echter niet pre cies de f 93,40 zijn, die op de hon derd piek overblijft, licht wethou der van financiën Henk Roijers toe. Een deel van de rijksbijdragen voor de Zalmsnip moeten volgens Roijers namelijk besteed worden aan de kwijtschelding van de af- Vlaardingen De betonnen afval bakken, waar bewoners van de Vlaardingse Kornoeljedreef in Iïoly-Noord al sinds 1994 tegen te hoop lopen, komen er toch. Bur gemeester en wethouders hebben gisteren bestolen dat de blokcon tainers tegenover de woningen op de Kornoeljedreef 14 lot en met 18 worden neergezet. Deze plek is gekozen, omdat de bakken hier voor de minste over last zouden zorgen. De bakken liggen volgens de gemeente nu ver genoeg vanaf het eerste woon- buis. De plek is ook geselecteerd, omdat de containers op loopaf stand voor alle gebruikers horen te liggen. Daarnaast kunnen de vuilnismannen,djiede bakken ko men legen, er op deze plek goed bij. Als laatste is er, zo stelt de ge- nwwnte, nu ook voldoende reke ning gehouden met de doorstro ming van het verkeer. Toen verschillende bewoners de afgelopen jaren tegen de plaat sing van de containers protesteer den, zijn er vele locaties de revue gepasseerd. Zo werd ook de plek tegenover de woonhuizen aan de Kornoeljedreef 2 en 43 besproken. Ook is gediscussieerd over de plek tegenover de woonhuizen 1 tot en met 15 aan dezelfde iaan. Sommige bewoners hebben ook getracht de afvalbakken te laten plaatsen op de Esdoorndreef. Het besluit is sinds 1994 langs 'verschillende schijven' gegaan. Binnen de raadscommissie Alge mene Zaken werd er uitgebreid over gedebatteerd. Ook de ge meentelijke Ombudsman werd bij de discussie betrokken. Zowel de commissie als de Ombudsman kan zich in deze beslissing vin den. kostenpost legt de gemeente op dit moment nog tonnen bij. Van het totale bedrag van 3,5 mil joen gulden, dat de gemeente van het rijk voor de Zalmsnip krijgt, blijft volgens het nieuwe scenario in elk geval zo'n 2,4 miljoen gul den over om de OZB te verlagen. De rest van die 3,5 miljoen gaat zitten in de al genoemde 'kwijt scheldingspot' en in de Zalmsnip pen. die nog wel zullen worden uitgedeeld aan minima en bij standsgerechtigden. Volgens re cente berekeningen zullen in het jaar 2000 zo'n drieduizend Vlaar- dingers lot die categorie behoren. De toekomstige verlaging van de afvalstoffenheffing en de OZB is voor elk huishouden hetzelfde. Vlaardingers, die gemiddeld veel betalen, krijgen dus niet meer korting dan andere bewoners. Zelf uitmaken Het voorstel om de Zalmsnip gro tendeels op te heffen komt nadat het rijk al eerder had aangekon digd dat de gemeenten per 1 janu ari 2000 zelf mogen uitmaken hoe ze de bijdrage verdelen. Belang rijke voorwaarde blijft dat de som ten goede komt aan lastenverlich ting. Sommige gemeenten hebben in middels al aangegeven dc Zalm snip te willen behouden. Andere kiezen ervoor de rijksbijdrage in een speciaal fonds te storten. Hit dat fonds zouden dan de toekom stige tariefsverhogingen betaald kunnen worden. In deze gemeen ten-kan bijvoorbeeld de OZB de komende jaren óp hetzelfde peil blijven. Het Vlaardingse plan voor beste ding van de Zalmsnip staat be schreven in het ambtelijke stuk 'Bouwstenen voor de Voorjaars nota*. In de besloten raadsverga dering van vorige week is al door de politieke partijen over deze no ta gediscussieerd. Het definitieve besluit over de Voorjaarsnota valt in de openbare raadsvergadering van begin juli Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur elefoon; 010-4004 444 Schiedam—Het noodkantoorvan de ABN Amro-bank aan het Schiedamse Rubensplein is gis termorgen overvallen. Een klant kreeg omstreeks half elf aan de balie een vuurwapen tegen het hoofd gedrukt, waarna een over valler de bankmedewerker dwong geld te geven. Met een onbekend bedrag in een plastic tas verliet de man, die een zonnebril droeg en vermoedelijk was vermomd met een donkere pruik en een baard, het kantoortje. Buiten stond een handlanger van de overvaller met een donkere scooter te wachten. Het tweetal - jongemannen van naar schatting nog geen twintig jaar oud - reed de Graaf Florisstraat in. Door de hoge snelheid ging het tweetal bijna nog onderuit. Vervolgens verdwenen de twee via de J. A Al- berdink Thijmstraaten de Paulus Potterstraat uit het zicht. Een medewerker van de bank die toevallig buiten stond en de over valler uit het noodfiliaal weg zag rennen, zette nog wei de achter volging in maar moest al snel op geven. Door Edwin Cornells se Schiedam Koopwoningen of ap partementen in de duurdere huursector. In ieder gevat géén traditionele eengezinswoningen met een voor- en/of achtertuin. En een ingrijpende face-lift voor de openbare ruimte. Dit is m het kort de bouwkundige toekomst die de gemeente Schiedam in gedachten heeft voor het gebied rond de Lan ge Nicuwstraat, Nieuwe Haven, Westerkade en Warande. De visie is verwoord in het stedenbouw kundig plan voor het gebied: een gids met spelregels dat de vrijhe den en beperkingen opsomt voor projectontwikkelaars en andere bouwlustiger. die in hel gebied aan de slag willen. Het plan moet de ontwikkelingen in het waterrijke gebied tegen de rand van het Schiedamse cen trum in goede banen leiden. De spelregels worden zeker niet te vroeg gepresenteerd. Bewoners verenigingen als de Plantage en Zuid roepen al geruime tijd om zo'n beeidkwaliteitsplan omdat ze bang zijn dat de cultuurhistori sche waarde van het gebied verlo ren gaat als de gemeente niet na denkt over de toekomst en duide lijk op papier zet wat wel, maar vooral, wat niet mag. Ontwikkelingen in andere histo- rische steden, maar ook binnen de eigen gemeentegrenzen, staan de bewonersvereniging daarbij voor ogen. Moderne appartemen tentorens zonder smaak of kraak zijn schijnbaar lukraak neergezet waardoor de aantrekkelijkheid en schoonheid van het woongebied hard achteruit is gegaan. Zo ver moet het aan de rand van het Schiedamse centrum niet komen, vindt ook de gemeente Schiedam blijkens de presentatie van het stedenbouwkundig plan. Er is alle reden om nu snel een boekwerk met regels op tafel te leggen. Hel betreffende gebied verliest meer en meer van zijn in dustrieel verleden. Bedrijvigheid trekt weg waardoor gebouwen leeg komen te staan en grote ka vels grond braak komen te liggen. De sloop van de enorme hallen van dekzeilen- en vlaggenfabri- kant Bingham het gebied tus sen Warande en Nieuwe Haven is daar een goed voorbeeld van. Een uitgelezen kans voor projectont wikkelaars om hun slag te slaan. En de markt is gunstig voor gebie den als de Nieuwe Haven, Wester kade en Lange Nieuwsstraat. Wo ningen in de nabijheid van water verkopen zich tegenwoordig bijna vanzelf en dat geldt helemaal voor "koopwoningen rond de vier ton. Dat soort woningen mogen er ove rigens zeker komen van dc ge meente. Graag zelfs. Want alleen met duurdere huurwoningen kan kwaliteit worden ingebracht in het gebied Westerkade, Nieuwe Haven. Warande, Lange Nieuw- straat, dat stedenbouwkundig geldt als een financieel moeilijk te ontwikkelen plek. Bovendien is de (duurdere) koopsector onder vertegenwoordigd in Schiedam, stelt de gemeente. Ongeveer 75 procent van het Schiedamse wo- ningbezit bestaat uit huurwonin gen. Voor het bouwen van de ge wenste woningen - de gemeente denkt op het moment aan zo'n 150 stuks- kijkt de gemeente overi gens naar de projectontwikke laars want zelf heeft ze de centen niet in huis om aan de slag te gaan. Verder kent het gebied een sterk versnipperde eigendoms structuur waardoor woningbouw door particulieren opgepakt moet worden en de rol van de gemeente zich beperkt tot sturen en coördi neren. Buitenruimte Het plan dat de gemeente nu op tafel heeft gelegd voorziet in de bouw van voornamelijk apparte menten en stadswoningen met een beperkte buitenruimte. Het gebrek aan tuinen kan worden op gevangen door het aanleggen van dakterrassen, loggia's, patio's en gemeenschappelijke groenge- biedjes in de binnenruimten van de te bouwen blokken. Naast het wonen wordt er in het steden bouwkundig plan ook (beperkte) ruimte opengelaten voor klein schalige bedrijfjes, veelal gekop peld aan een woning. Zo weinig als de gemeente kan doen op het gebied van de wo ningbouw: zoveel kan ze onderne men bij het opknappen van de straten, kaden en parken. Er wordt dan ook een scala aan mo gelijkheden en voornemens ge presenteerd in het stedenbouw kundig plan.. Een kleine opsom ming: de Hoofdbrug wordt van een frisse kleur voorzien en ver licht, de bomenrij van de Nieuwe Haven wordt weer in ere hersteld, de gebieden worden herstraat waarbij de rijbaan van de Wester kade. Lange Nieuwstraat, Tuin- iaan en het tweede gedeelte van de Nieuwe Haven worden ver smald en op dc kruisingen van drempels voorzien, de jachthaven aan de Nieuwe Haven wordt uit gebreid, de korte zijden van dé Plantage worden grondig opge knapt of, in het geval van de kop van het park bij de muziektent en de Gerrit Verboonstraat, heringe* richt. Verder gaat de groenstrook langs de Westerkade op de schop om plaats te maken voor parkeren op de kade en de aanleg van een wandelpromenade die om de hoek doorloopt langs het water van de Nieuwe Haven. Het is de bedoeling dat de ontwik kelingsrichting uit het steden bouwkundig plan over een tijdje een vertaling krijgt in een be stemmingsplan. Maar eerst zal de politiek zich nog buigen over de koers die wordt uitgezet in het stedenbouwkundig plan. De raadscommissie stadsvernieu wing en volkshuisvesting bijt daarbij vanavond het spits af. Vanmorgen om half acht reden de eerste vrachtwagens met containers de Schiedamse Sïacht huisbuurt binnen. Vroege vogels uit de wijk hadden toen al een deel van hun oude rotzooi uit de kelderbox gesleept, om het spul even later in een container te kunnen smijten. Van tv-toestellen totkattenmandjes, van versieten bankstellen tot ktapstoeltjes zonder zitgedeelte; het mocht al lemaal in de containers worden gedumpt. Bewonersvereniging Schiedam West, vrijwilligers van de Sïachthuisbuurt, Woonplus Schiedam, de ONS, buurthuis De Erker, de groenvoorziening van de gemeente Schiedam en niette verge ten de bewoners zelf bundelden de krachten om de Sïachthuisbuurt eens grondig uitte mesten. Niet alleen het grofvuil werd vandaag afgevoerd. Schoonmakers reinigden de trappenhuizen en lapten de ramen aan de buitenkant. Aan de zijgevels van de woonblokken verschenen diverse kunstwerken, De buurtkinderen hielpen in de middag mee met het aanvegen van de straten en assisteerde de plantsoendienst. Een bewoonster, met stoffer en blik in de aanslag: „Deze actie was heel hard nodig." Foto Roei Dijtatra Waterweg Schiedammers erva ren hun gezondheid minder dan die van bewoners in Vlaardingen en Maassluis. Naar aanleiding vsii de regionale samenwerking tussen de drie Waterweggemeen ten op het gebied van volksge zondheidsbeleid heeft Schiedam haar situatie bekeken en vergele- ken. De Sclifeuamse gezondheid situa tie kent een aantal negatieve af wijkingen ten opzichte van lande lijke gegevens en van buurge meenten Vlaardingen en Maas sluis. Zo blijkt dat Schiedammers meer psychische problemen kennen. De huisartsen van Schiedam wor den vaker geraadpleegd vanwege psychische klachten. Bovendien is er onder jongeren een toename van geestelijke klachten waar te nemen. Bewoners in de leeftijd van ia tot 34 jaar meiden meer psychische problemen dan oude re mensen. Schiedammers hebben ook vaker last van eenzaamheid. Het sociale netwerk blijkt in Schiedam het minst ontwikkeld te zijn. In het kleinere Maassluis het best. Daar naast wordt de woonomgeving in de Branaersstad nog eens het slechtst beoordeeld. In Schiedam heeft men hel meeste last van la waai, vuil en onveiligheid. In Maassluis komen deze klachten het minste voor. Verder bevinden zich, volgens de gemeente Schiedam, onder haar inwoners meer stevige drinkers in vergelijking met Vlaardingen. Maassluis en de landelijke cijfers. De gemeente maakt zich hierbij vooral veel zorgen over haar jon geren. De landelijke trend is na melijk dat de hoeveelheid alcohol die jongeren drinken ook nog eens toeneemt. En een klein per centage gebruikt steeds meer ris kante middelen als soft drugs, xlc, cocaïne, heroïne en paddo's. Tot slot komen in alle drie de ge meenten chronische ziekten va ker voor dan in de rest van Neder land. Dat komt doordat de Water weggemeenten sneller vergrijzen in vergelijking met de landelijke trend en met name ouderen kam pen met chronische aandoenin gen. De problemen omtrent oude ren blijken in Schiedam echter wel iets groter dan in Vlaardingen en Maassluis. Zo maken Schie damse 80-piusscrs vaker in cn om het huis valongelukken mee. Pagina 15: Schiedam komt kwetsbaren in de gezondheids zorg te hulp Schiedam— De Schiedamse frac tie van GroenLinks wil een krach tigere en beter doortimmerde aanpak van de problemen in de wijk Nieuwland, De regiegroep en de anderhalve beroepskracht die nu werkzaam is op het gebied van de bewonersondersteuning zijn niet opgewassen tegen de waslijst van problemen in de flatwijk. La ge inkomens en opleidingen, ho ge werkloosheid, verpaupering en bewoners die niet tevreden zijn over hun woon- en leefomgeving zullen Nieuwland blijven beheer- sen als niet krachtig wordt inge grepen, meent GroenLinks. De regiegroep die zich op het mo ment met Nieuwland bezighoudt, is volgens GroenLinks op zich een goede doorsnede Van maatschap pelijke organisaties die zich met de wijk bemoeien. Maar hun taak - het inspringen als zich proble men voordoen byfde projecten in de wijk - is volgens GroenLinks 'het dempen van de put als het kalf is verdronken'. Het enige lid van de regiegroep met een beetje mandaat is de wethouder. Echt slagvaardig kan de regiegroep dus nooit zijn. De fractie wil dan ook dat de ge meente een brede projectgroep in het leven roept met daarin verte genwoordigers die beslissingsbe voegdheid hebben en de beschik king hebben over een eigen bud get. Een grote ro! binnen de pro jectgroep is weggelegd voor de womngbouwstichting die volgens GroenLinks veel inspanningen moet plegen om het sociale deel in hun verhuurbeleid gestalte te ge ven. De verhuurder moet dus acti viteiten starten die de betrokken heid bij de buurt vergroten. Door de beslissingsbevoegdheid van de projectgroepleden en het eigen budget kan beter worden gewerkt aan het uit het slop halen van Nieuwland, meent GroenLinks. Als er ergens in de wijk een pro? bleem dreigt te ontstaan, kan er meteen krachtig op in worden ge sprongen. Er hoeft niet te worden gewacht tot de verantwoordelijke instanties op de hoogte zijn ge bracht en met een oplossing ko men aandraven. Notendop De kritiek van GroenLinks op de huidige manier waarop de proble men in Nieuwland worden aange pakt, staat niet op zichzelf. De laatste weken klinkt er in de wijk, maar ook binnen de bestuurlijke kringen in, Schiedam, steeds meer kritiek op de-wijze waarop met de wijk woTdt 'orhgesprtJhgéïiT'lti maart van dit jaar zorgde de Tus: senrapportage iMeuwlaHÖZMg voor een schok inbestuurlijk Schiedam, In een notendop kwam de rapportage erop neer dat er op het gebied van sloop, renovatie en nieuwbouw bergen werk is verzet, maar dat op het gebied van wel zijn en het sociaal-maatschappe lijke vlak de maatregelen geen ge lijke tred hebben gehouden met de fysieke ingrepen in de wijk. De gevels en puien zijn opge knapt maar daarachter huizen nog steeds dezelfde sociale en economische problemen. Vervol gens werd beloofd dat de schou ders eronder zouden worden ge zet. Maar hier is tot op de dag van vandaag nog niet veel van terecht gekomen. Initiatieven die zijn gestart vallen stil door gebrek a~ geld en menskracht. GroenLinks heeft haar 1 over de aanpak van Niei naar de leden van de raaüscom mi* sies stadsvermeuwmg/volkshuiS; vesting en sociale zaken/werkge legenheid/welzijn gestuurd. Hier mee wil de partij een voorzetje ge ven voor de discussie over Nieuw land die binnenkort word gevoerd in de Schiedamse politiek. 0 Jt3, noteer mij voürzo'n voordeijg proefabonnement '\.-t i Noa Vetert Adres. 'V v, Postcode: v Plaats:^ Telefoon: TTl/V; Stuur dezo bón ibeên envétópzonderpostoe^j-naaV:'-' Rotterdams Dagblad, AfÖ. Abonnee Service

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5