15,i Besluit asielzoekerscentrum over zomer heen Warme maaltijdvoorziening op de tocht Schiedam komt kwetsbaren in gezondheidszorg te hulp Onderhandelingen Vlaardingen en COA over extra kosten zeer moeizaam Dickjes en Datjes [genda Woensdag 16 jnni Ambassadeur Zweden slaat eerste paal Sveaparken Rotterdams Dagblad Woensdag 16 juni 1999 1 Ferme taal slaat een anonieme Vlaardingse ondernemer uit in het blad van de Industriële Kring Vlaardingen. Hij/zij roept zijn/haar col lega's op om het Stadsdebat te boycotten. Waarom? Omdat de ge meente in deze serie discussiebijeenkomsten 'weinig concrete vra gen' stelt over de toekomst van Vlaardingen. Maar stel je voordat de gemeente dat wel had gedaan. Wat zou dan de kritiek zijn geweest? Juist. 2 Er is in Vlaardingen te weinig doen, blijkt uit een enqüete onder 250Vlaardingers, die ondervraagd zijn tijdens de Terrassen opToer- nee\ het eerste onderdeel van het Stadsdebat. Zo'n 48 procent zou hunkeren naar meer festivals, evenementen, horeca en andere uit gaansgelegenheden. Helaas is niet gevraagd waar dat vertier zou moeten plaatsvinden, want Arij van Puffelen en de zijnen zitten vast al klaar bij de telefoon om te klagen over geluidsoverlast. 3 De nestor van de Vlaardingse gemeenteraad, de bijbelvaste Rien Lensveit, beeft het verbruid bij de iets minder bijbelvaste wethouder Aart Kool. Lensveit had de ambtenaren opgeroepen 'een uurtje lan ger door te werken': een oproep die volgens Kool niet getuigde van goede 'politieke mores'. Kool had beter Lensvelts geheugen kunnen opfrissen, want hebben Lensveit en de zijnen de ambtenaren niet een 32-urige werkweek cadeau gedaan? 4 De Vlaardingers onder punt 2 worden op hun wenken bediend. Morgen gaat aan de Oosthavenkade een nieuwe uitgaansgelegen heid 'De Salon' geheten, open in het voormalige PD, The Cruise, Hal lo en May Way. De succesvolle uitbater Ben Vuyk van de Arepol, cTOude Stoep, Caribbean Peach Club en Alpenhut probeert het weer eens. Ben had zijn vergunning voor verbouwing van de gevel binnen drie dagen binnen. Zouden de ambtenaren Lensvelts advies nu al hebben opgevolgd? 5 Derdeklassers van Aquamarijn en Westland-Zuid hebben zich be kwaamd in het schrijven van columns. Leonie pleit voor meer auto's, files en wegen als oplossing van het broeikaseffect; Erik-Jan vindt bejaarden 'een alledaags probleem' maar hij hoopt zelf wel bejaard te worden; Tabita verkettert de orthodontist en zijn speeltje, de beugel, en Tamara goochelt met de sekse van Jeny Springer's gasten (hy, zij of het?In de mooiste column wordt betoogd dat 'columns verboden moesten worden'. Maar de jury beloonde dit pareltje van ironie niet met een prijs. Nogal logisch want de jury was ik. DICKVANDERLUGT TT**ÏT£-| - m SCHIEDAM Dc de 4 Molens, damcsbiljart, 18.00-22.00u. VLAARDINGEN Zaal De Deel, Baarnhoeve 6. Spreekuur Huurders- raad. 18.30-20.30u. ROTTERDAM Lantaren/Venster Rotterdamse Dansacademie. Mu ziekschool Centrum-West 17.30 Open podium. Ode- on 20,30 Live Jazz in Odeon. Nighttown 21.00 The waiiers. 23,00 Fresh Up. Luxor De Ploeg. Ro theater 20.30 Kater. Donner Maand van het Spannende Boek. Rotterdamse Schouwburg diverse tijden 30e - Poetry International Seniorensoos Willebrord t/mM 16.00 Klaverjassen. Wykgebouw de Esch t/m 16.00 Seniorendag. Donderdag 17 juni SCHIEDAM Podiumcafé, Lange Haven 28. Kees van Krugten- sessie, 21.30u. Wijkcentrum Nieuwland. Spirituele avond Harmonia, 20,00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal Prijsuitreiking verhalenwedstrijd Stadsbibliotheek. Buurthuis De Toekomst. Spreek uur Huurdersraad, 18.30-20.30u. ROTTERDAM Lantaren/Venster Rotterdamse Dansacademie. Cn- me Wilgenhof 9.00-16.00 Kinderactiviteiten. Blij- dorp Huid en Haar. Nationaal Schoolmuseum 10.ÜO-17.00 Kinderspektakel. De Vlerk 21.30 Good Clean Fun. Grote- of St. Laurenskerk 12,45 Lunch pauzeconcert. Nighttown 19.30 Blof. 23.00 Transmit ter, 21,00 The Comedy Factoiy. Rotown 22.00 Ro- towns Heavy Dub-reggae Night. SKVR Muziek school Larenkamp 19.00 Leerlingenuitvoering. Kas tanjezaal 19.45 8x Open Zomercompetitie, Luxor De Ploeg. Ro theater 20.30 Kater. Cafe Floor 22.30 Poe try Slam. Donner Maand van het Spannende Boek, Goethe Institut 11.00-14,00 Poerie en het publiek. Groenelaan 14.00-22.00. Zomeravondbraderie. H oogbouwrest au rant Woudesteinl2.00-13.00 Lunch bijeenkomst: recht in uitvoering. Jfi.flfi On bet snijpunt. Kookpunt Kookdemonstratie. Rotterdam se Schouwburg diverse tijden 30e Poetry Internatio nal. Bioscopen t/mwo.l6juni. Cinerama 1: 'Forces from nature' (al) dag. 13.10-16- 18.40-21.30. Cin.2: 'Message in a bottle' (12) dag. 12.20-21.20. 'Lolita' (16) dag. 15.20-18.20. Cin.3: 'En- trapment'(16) dag. 12.30-18.50-21.30, do.vr.ma.di. ook 15.30. Cin.4: 'Hurly Burly' (16) dag. 13-15.50-18.40- 21.30. Cin.5; 'La vita bella' (al) dag. 12.40-21.20. 'Sha kespeare in love' (16) dag. 15.40-18.40. Imax Theater: 'Extreme' (al) dag. (beh.do.) 14-16- 19.30, do. 19,30 (nb: 19.30 Eng.vers.). Africa's Ele phant Kingdom (al) dag. (beh.do.) 15, vr.ma.di. ook 18.30, za.zo. ook 12. "Whales' (al) dag. (beh.do.) 13, vr .ma.di. ook 17.30, za.zo. ook 11. 'Saving private Ryan' (16) vr.za. 20.30. 'The Horse Wisperer' (12) dag. (beh- .vr.) 20.30, Venster 1: 'A vendre' (16) dag. (beh.ma.) 19.30-22, di. niet om 22. 'Brown's requiem' (16) vr. 15.30. Sneak preview 16) di. 22. Ven.2: 'Leaf on a piiiow' (16) do.vr- .za. 20. 'La vie rêvée des anges' (16) do. t/m zo. 21.45. Moviezone; 'A life less ordinary' (16) vr,15.30. 'Adieu Forain' (16) zo. 19.30. Cinema 2000: 'Fitzcarraldo' (16) di.wo. 19.30. Ven.3: Vaarwel Pavel' 18) dag. (beh.ma.) 20. 'My name is Joe' (16) dag. (beh.ma.) 22, Ven.4: 'Journey to the sun' 16) dag. (beh.ma.) 19.30. 'Festen' (16) dag. (beh.ma.) 22. lumière 1: Virus' (16) dag. 12.45-15.30-18.30-21.15. Lum. 2: 'She's all that' (al) dag. 13.30-16-19-21.30. Lum,3: 'Arlington road' (16) dag, 15.45-18,30-21.15, do.vr.ma.di. ook 12,30. Lum. 4: 'Rush hour' (16) dag. 16.15-19. 'I still know what you did last summer' (16) dag. 13.30-21.30. Pathé 1: 'Entrapment' (12) dag. 11.50-15.30-18.15- 21,10. Pat.2: 'Cruel intentions' (12) dag, 11.50-14.30- 17.10-13.30-21.50. Pat.3: Letters from a killer (16) dag. 11-13.35-18.50-21.50, di. niet om 21.30, do.vr.ma- .di.ook 16.10. Sneak Preview: 'Gezichtverlies voor Jim Carey' (16) di. 21.30. Pat.4: 'The Waterboy' (al) dag. 11.30-14-16,30-19-21.40. Pali: *Who am I?' (12) dag. 1 l-13.35-16.10-18.50-2l.30. Pat6: 'American his tory X' (16) dag. 11.10-16,20-19-21.40, do. vr.ma.di. ook 13.40. PaL7: 'Edtv' (al) dag. 15.40-18.30-21.20, do.vruna.di. ook 11.40. Redactie Waterweg: John Bunte, Edwin Comelisse, Ben van Haren, Dan.éfle Hermans, Mariétte Olsthoom, Eofje Oomen, Sander Sonnemans Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 Door Befje Oomen Vlaardingen De beslissing over het asielzoekerscentrum dat bij het Vlaardingse industrieterrein De Vergulde Hand zou moeten worden gebouwd, wordt naar alle waarschijnlijkheid pas dit najaar genomen. Na eerder uitstel beweerde het colle ge nog dat er uiterlijk in de gemeenteraadsvergadering van juli een besluit zou vallen. Nu blijkt dat ook deze datum niet wordt gehaald. Pas medio september, wanneer de eerste raadsvergadering na het zomerreces staat gepland, zal het precaire onderwerp behandeld kunnen worden. Oorzaak van de vertraging ligt in het aanhoudende geruzie tussen de gemeente en het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers (COA) over de kosten voor de aanleg van het terrein. Al in mei werd duide lijk dat beide partijen het moeilijk eens konden worden. Hoewel de initiële deadline van begin juni niet gehaald werd, ontkende het college in mei nog dat er proble men waren. De bestuurders stel den nadrukkelijk dat er nog steeds sprake was van 'goed over leg'. De gemeente wil ook nu niet kwijt waar de angel 'm precies zit bij de onderhandelingen. Wethouder Henk Roijers geeft wei aan dat de kosten voor het ophogen van het stuk grond hoger uitvallen dan verwacht. Werd eerst nog gespro ken van een bedrag van honderd duizenden guldens; nu geeft Roij ers onomwonden toe dat de kos ten 'in de miljoenen' lopen. Het ophogen van het terrein is no dig omdat de grond rn dit mo ment 'te slap* is voor ae huisves ting van zo'n vierhonderd asiel- zoekers. Wil de grond goed verste vigd zijn, dan moet er in ieder ge val zo'n 2.30 meter aarde bij, re kende een gespecialiseerd bureau uit. Die hoge hoeveelheid is nood zakelijk, zo licht een gemeente woordvoerder toe, omdat de grond nog flink wat inklinkt. Vrijuit gebruik Het COA heeft zich altijd op bet standpunt gesteld dat de kosten voor de ophoging door de ge meente betaald zouden moeten worden. Het asielzoekerscentrum komt er immers maar vooreen pe riode van vijfjaar, zo redeneerde de in Den Haag gevestigde hulp verleningsinstantie. De gemeente kan daarna weer vrijuit gebruik maken van het verbeterde ter rein. Wel zou het COA bereid zijn om wat meer huur te betalen, om enigszins tegemoet te komen aan de kosten voor de renovatie. Vlaardingen heeft zich bij monde van wethouder Aart Kool echter steeds tegen zo'n forse gemeente- bijdrage gekeerd. Het college is bereid mee te werken, zo luidde het officiële standpunt, mits het de gemeente niet teveel geld kost. Vlaardingen zit dan ook bepaald niet goed in de slappe was. De jaarrekening over 1998 sloot de gemeente af met zo'n 3,5 ton in de min. Waar het om de begrotingen voor de komende jaren gaat, moet de gemeente nog met flink wat pos ten 'onvoorzien' rekening hou den. Eo zal er bijvoorbeeld' nog een flink bedrag moeten worden uitgetrokken voor het nijpende lokalentekort in het basisonder wijs. Door Sander Sonnemans Schiedam Als gevolg van een schrikbarend tekort aan vrijwilli gers dreigt de warme maaltijd voorziening voor Sehiedamse ou-* deren ernstig in de problemen ge komen. Het plan om ook op zon dag de warme prak rond te bren gen is daarom voorlopig in de ijs kast gezet. Alleen een nieuw le gertje vrijwilligers lijkt de Stich ting Ouderenwerk Schiedam, die zorg draagt voor de warme maal tijdvoorziening, uit de nood te kunnen helpen. In de toptijd van de bezorgings- dienst beschikte de stichting over een groep van ruim honderd vrij willigers. Die is inmiddels geslon ken tot zo'n 35 bezorgers. „Veel oudere mensen zijn afhankelijk van de warme maaltijd," klaagt Lea van der Valk van Ouderen werk haar nood. „Bij zo'n 360 Schiedammers wordt op zes da gen in de week een warme maal tijd thuis gebracht. Een maaltijd die men door de hoge leeftijd of andere omstandigheden niet zelf klaar kan maken. Nu is er geen wachtlijst, maar als het vrijwiili- gerstekori 20 doorgaat, zou die wel kunnen ontstaanT Waar Schiedam zit te springen om vrijwilligers die één of twee keer per week met de auto hun adres- jes afgaan, daar heeft Vlaardin gen weinig moeite met de bezet ting van het bezorgrooster. Voor de 350 consumenten zijn in totaal vijftig bezorgers van de Vlaar dingse Ouderenwerk-tak in de weer. Het afgelopen jaar werden in Vlaardingen bijna 80.000 maal tijden bereid in de keuken van bejaardencentrum Drieën-Huy- senop tafel gezet. In Schiedam, waar het middag-eten klaar wordt gemaakt in Huize Frankenland en de DrieMaasSteden, is het aan tal verstrekte maaltijden de laat ste jaren alleen maar afgenomen. In 1996 werden er ruim 70.000 rondgebracht, vorig jaar waren dat er al ruim vierduizend min der. Maar gezien de animo zyn de vrij willigers in Schiedam dunner be zaaid dan in Vlaardingen, Waar dat 'm in zit, weet Lea van der Valk niet. 'Echt ernstig' „Daar draait het gewoon beter dan hier," constateert ze. „In Schiedam is het tekort aan vry- willigers echt ernstig. Er zijn wel De warme prak wordt bereid. In Schiedam is het echter een steeds groter probleem om de maaltijden ook bij de ouderen te bezorgen. Archieffoto Rotterdams Dagblad bezorgers die meer dan twee keer per week willen rijden, maar dan komen ze aan het eind van het jaar boven hun totale vergoeding uit en dat is nou ook weer niet de bedoeling. Van de belasting mag jc per jaar 1400 gulden aan ver goeding opstrijken. De bezorgers krijgen 12,50 per rit. Nou hebben we hier ook rner sen die eventueel wel voor niets willen rijden, des noods elke dag, maar zo werkt het nou ook weer niet. Want laatje ie mand zes dagen per week rijden. dan kom je onherroepelijk in de problemen als die uitvalt en je op zoek moet naar invallers." Het gebrek aan belangstelling voor het vrijwilligerswerk heeft volgens Van der Valk ook te ma ken met de huidige tendens. Het is een gegeven dat vooral ook sportclubs en buurtverenigingen het steeds moelijker krygen met het vinden van vrijwilligers. Van der Valk weer: „Het gat vult zich niet op, maar wordt alsmaar groter. Veel van onze bezorgers zijn vutters en die worden op den duur ook te oud om dit werk nog te doen. Of ze doen hun wagen weg, of ze worden ziek. Dat zijn mede de oorzaken van de enorme terugloop van het aantal vrijwilli gers. Werklozen Soms hebben we ook wel eens werklozen voor ons rijden, maar die verdwijnen elke keer toch ook weer de arbeidsmarkt op. Dat be zorgen gebeurt overigens wel midden op de dag, want de men sen eten tussen half twaalf en half twee. Dat is ook weer niet het meest ideale tijdstip. Door het nij pende tekort moeten we nu wel eens mensen vragen vier of vijf keer te rijden, terwijl het schema is afgesteld op twee keer per week. Zo hoort het natuurlijk ei genlijk niet. Het is wel vrijwilli- gerwerk. Dat moet het dus ook blijven." Hoe penibel de situatie nu ook is, een noodscenario heeft de Stich ting Ouderenwerk nog niet klaar liggen. Laat staan dat wordt ge dacht aan het opheffen van de voorziening. „Opdoeken? Nee," klinkt Van der Valk strijdvaardig. ..Dat kan ik me niet voorstellen. Ons geloof in de mensheid is groot. Daarom hoop ik dat zich binnen kort weer nieuwe vrijwilligers aanmelden. Want als je het eten, straks moet gaan rondbrengen met taxi's, dan wordt het wel een erg dure grap." Schiedam Kwetsbare groepen krijgen extra aandacht van de ge meente Schiedam op het gebied van volksgezondheid In de be leidsnota volksgezondheid Toe gang tot gezondheid en gezond heidszorg', die morgen wordt be sproken in de commissie sociale zaken, werkgelegenheid, wekijn en volksgezondheid, wordt de na druk gelegd op jongeren tot 18 jaar, ouderen, chronisch zieken, gehandicapten,.minima, alloch- tonen, verslaafden en dak- en thuislozen. De gemeente Schiedam gaat een. duidelijke andere koers varen. Sinds begin dit jaar, na de werk conferentie Lokaal Gezondheids beleid op 21 januari, bezint de ge meente rich op haar rol in de volksgezondheid. Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) stimuleert gemeen ten sinds kort een eigen nota volksgezondheid op te stellen en op regionaal niveau samen te werken. Tijdens de werkconferentie, die samen met Vlaardingen en Maas sluis werd gehouden, bleek het erg lastig voor de gemeente om zichzelf een rol toe te dichten. Uit de beleidsnota blijkt nu dat Schiedam een brede taak op zich neemt. De verantwoordelijkheid van een lokale overheid houdt niet op bij wat is wettelijk is vast gelegd (Wet Collectieve Preven tie Volksgezondheid) vindt zij. De gemeente wil niet alleen meer zorg dragen voor de openbare volksgezondheid door bijvoor beeld het bestrijden van infectie ziekten en kinderen langs de schoolarts te sturen. De kwaliteit van de algemene volksgezondheid wordt voortaan vanuit de regio bewaakt en ver beterd. De toekomstige taak van de gemeente ziet Schiedam op het gebied van 'signalen en ten densen' die zich voordoen binnen de eigen grenzen. Baarbij gaai het om welzijn, kwaliteit van wo nen, milieu, inkomensposities en opleiding. Want de omgeving waarin je woont en de manier waarop je leeft, heeft invloed op je gezond heidspositie. Dat blijkt wel uit een vergelijkend onderzoek met de regionale partnergemeenten Vlaardingen en Maassluis. Schie dammers ervaren meer hinder van lawaai, vuil en onveiligheid en daaruit zou afgeleid kunnen wdrden dat het slechter wonen is in de Brandersstad. In Maassluis wordt de minste hinder onder vonden en dus zou het daar wei eens gezonder wonen kunnen zyn. Op al deze gebieden, waarop een gemeente ook actiefis, wil Schie dam gaan inzetten op volksge zondheid. „De tijd dat gezond heid slechts de afwezigheid van ziekte of gebreken betekende hebben wij inmiddels ver achter ons gelaten," staat in de beleids nota te lezen. Om (preventieve) maatregelen te nemen op al de eerder genoemde gebieden en toch nog met volks gezondheid bezig te blijven, gaat de gemeente inzetten op toegang tot zorg. En dan met name voor de kwetsbare groepen: de perso nen die vanuit hun lichamelijke, geestelijke en maatschappelijke achterstandspositie meer moeite hebben om aan de (juiste) zorg te komen dan een gemiddelde Schiedammer. De gemeente vreest namelijk dat als er niets aan de toegankelijkheid wordt gedaan deze kwetsbare groepen een grote(re) achterstand krijgen in hun gezondheidssituatie. Het toverwoord 'toegankelijk heid' moet volgens de gemeente op verschillende wijzen geïnter preteerd worden. Zo moeten om te beginnen gehandicapten ook letterlijk bij de welzijns- en zorg voorzieningen kunnen binnen komen. Maar toegankelijkheid is ook het bekendmaken van be schikbare zorg bij allochtonen en voor hen taalbarrières wegne men. Het draait verder om meer laagdrempeligheid. Personen ko men bijvoorbeeld niet êen-twee- drie naar buiten met het verhaal dat ze een alcoholprobleem heb ben. Terwijl de Brandersstad in vergelijking met haar regionale partnergemeenten meer stevige drinkers kent. Betaalbaarheid van de zorg (voor de minima) wordt door de ge meente ook als mate van toegan kelijkheid gezien. Net zo goed als de beschikbaarheid van de zorg. Landelijk gezien bestaan er na melijk veel wachtlijsten in de ge zondheidszorg. Vooral op het ge bied van verpleging voor oude ren en chronisch rieken, die als kwetsbare groepen door de ge meentezijn aangewezen. Op jongeren tot 18 jaar wil de ge meente vooral vanuit preventief oogpunt inzetten. Landelijk is er de trend waar te nemen dat jon geren steeds meer alcohol drin ken. Ook gebruikt een klein deel van de jeugd meer riskante mid delen als softdrugs. XTC, pad do's, cocaïne en heroïne. En in Schiedam blijken jeugdigen vaak last te hebben van psychi sche problemen. Via het Integra le Jeugdbeleid zal worden ge tracht mede de gezondheidsposi tie van de jongeren te verbeteren. Schiedam De Zweedse ambas sadeur in Nederland, L, Alvin zal dinsdag 22 juni samen mei wet houder Adri Reynhout de eerste paal slaan voor de eerste fase van de woonwijk Sveaparken. Svea- fors heet de wyk met 205 wonin gen die als eerste uit het zand aan de rand van Schiedam Noord zal verrijzen. Hiena volgen Sveaholm, Sveaborg en Sveadal. In totaal zal de wijk zo'n driedui zend woningen tellen. De wijk wordt gemodelleerd naar het Zweeds concept waarbij openbare ruimte en de privé-ruimte in el kaar over lopen. Hoge schuttin gen zijn namelijk taboe in de wijk. Witte schoften direct aan de gevel bevestigd scheiden de tuinen van elkaar en garanderen volgens de gemeente voldoende privacy. Voor de rest mogen de afscheidin gen in de Sehiedamse woonwijk naai Zweeds recept niet hoger zijn dan tachtig centimeter. De woonwijk mag zich nog ruim schoots voor de bouw verheugen op veel belangstelling. Op alle 205 woningen in het deelplan Svea- fors, in prijs variërend van 245.000 tot 660.000 gulden, rust een optie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 7