11.id Actiecomité tegen sloop Groenoord Rotterdams Dagblad Varkensruggen moeten snelheidsduivels bedaren Schadeclaim 'modellen' Spectrumfestival 'Neonverlichting ontsiert Havenkerk' KniKCNSTUMO KONIJNENHOK m BAMNDCtCHT Bewoners op voorhand in verzet: 'huizen zijn technisch nog goed' Jeugddetentie geëist tegen jonge criminelen Botsauto in Groenoord Met drank op van weg gehaaid Meer zwemles in Maassluis Cartoons op de kabel Hoogstraatbrug als oplossing parkeerprobleem binnenstad Winnaars Talens Palet weken Of bel gratis 0800-0642 Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag 17 juni 1999 Schiedam Een 30-jarige auto mobilist moet zich vannacht in de Schiedamse wijk Groenoord in een botswagen hebben gewaand. De man reed in de Puccinistraat maar liefst driemaal tegen de ge vel van een flatgebouw. De be stuurder. een Schiedammer, raakte bij de botsingen gewond en werd met onbekend letsel naar het Sehicland Ziekenhuis ge bracht. Volgens de politie maakte de man een verwarde indruk. Maassluis/Schiefiam Twee auto mobilisten zijn vannacht met een drank op achter het stuur van daan gehaaid. Een 33-jarige Maas- sluizer werd op de Mesdaglaan in zijn woonplaats aangehouden en blies 1.55 pre ule. Het rijbewijs van de man werd ingevorderd en tegen hem werd proces verbaai opgemaakt. In Schiedam moest een 46-jarige Rotterdammer zijn rijbewijs inle veren. Hij werd van rijksweg 20 geplukt en bleek eveneens te diep m het glaasje te hebben gekeken. Ook de Rotterdammer kreeg een proces verbaal aan zijn broek. Maassluis Basisschoolleerlin gen m Maassluis krijgen vanaf komend schooljaar weer twee jaar de tijd om hun zwemdiploma te halen. Het college van burge meester en wethouders heeft dat deze week besloten en komt daar mee terug op de bezuinigings maatregel van vorig jaar. Uit kostenoverwegingen werd toen besloten het zwemonderwijs slechts te geven aan een basis- schoolgroep. Het terugdraaien van dat besluit zorgt nu inder daad voor een hogere kostenpost, geeft wethouder Pieter Hoogen- raad toe. „Maar het college heeft puur inhoudelijk gekeken. We hebben afgesproken meer aan dacht te schenken aan het bewe gingsonderwijs," Een tussentijd se evaluatie wees daarnaast uit dat gedurende het lesjaar (dat overigens meer lessen telt dan een jaar in de oude situatie) min der kinderen hun diploma kun nen halen. Lag dat vorig jaar nog op 95 procent, dit schooljaar zal het slagingspercentage naar ver wachting een stuk lager liggen. Vlaardingen—Ook in Vlaardingen kunnen televisiekijkers vanaf he den afstemmen op de Nederland se versie van Cartoon Network. Dit is mogelijk geworden door de aangegane samenwerking mei kabelexploitant Eneeo. De car toons ziin te 7i#»n np kanaal 57J-, 763,25 MHz. Door Edu.„: Cornehsse Schiedam—Bewoners van de wijk Groenoord Midden hebben een actiecomité opgericht tegen de voorgenomen sloop van elf flats in de wijk in Schiedam Noord. Het Anti Sloop Comité Groenoord Midden verzet zich fel tegen de plannen van ge meente en verhuurder Woonplus Schiedam. Volgens de actie groep is het Volslagen belachelijk' om Hats tegen de grond te gooien die in prima bouwkundige staat zijn. ,.Er wordt sloop voorgesteld louter uit stedebouwkundig oogpunt. Er wordt niet gekeken naar de kwaliteit van de flats," aldus woordvoer der Dielemans. Het conceptplan voor Groenoord dat deze week is gepresenteerd door Woon plus Schiedam, heeft voor veel verontrusting en boos heid gezorgd, voornamelijk in het middengedeelte van dc wijk. In het plan wordt voorgesteld om in Groenoord elf flatgebouwen en drie blokken met ouderenwonin gen en winkels te slopen zodat er ruimte komt voor duurdere koop woningen, appartementen en maisonnettes. Verder moeten twee flatgebouwen ingrijpend wot den verbeterd en van een ex tra verdieping voorzien en vier flats drastisch worden gereno veerd. Verder u, het de bedoeling dat de appartementen in negen flatgebouwen worden verkocht. De maatregelen zijn volgens Woonplus en de gemeente Schie dam nodig om te voorkomen dat Groenoord straks Nieuwland ach terna gaat en een verpauperde probleemwijk wordt. De sloopkogel zal vooral in hei middengedeelte van Groenoord flink te keer moeten gaan, zo valt in het plan te lezen. Van de elf te slopen flatgebouwen staan er tien dit gedeelte. De gevolgen van de saneringsoperatie in de wijk zul len hier dus hard aankomen. Voornamelijk omdat straks zon beetje de helft van de flats ver dwijnt m het stukje Groenoord tussen de Churchilweg. Laan van Bol'Es, Van Beethoven laan en de Vivalidilaan. ..Groenoord Midden is het hart van de wijk. Met die sloopplannen gooien ze niet al leen onze buurt plat maar ze slaan meteen het hart uit de wijk," zegt de woordvoerder van het actieco mité. De actiegroep zegt overvallen te zijn door de plannen. Eerder de den al geruchten de ronde over mogelijke sloop maar dat werd bij navraag bij instanties als de wo ningbouwvereniging en de Klankbordgroep Groenoord, nooit bevestigd En plotseling was daar tóch het nieuws. In de kranten en in de speciale editie van de wijk krant die geheel is gewijd aan de ingrijpende wijkrenovatie. ..Er is geen contact geweest tussen ons en de Klankbordgroep. Deze club. die heeft meegewerkt aan de wijkontwikkelingsvisie, spreekt dus zeker niet namens ons," zegt Dielemans. Het actiecomité zegt te begrijpen dat woondifferentiatie af en toe nodig is. Groenoord kent nu veel huurflals van dezelfde grootte en prijsklasse. Ervaringen in andere soortgelijke wijken hebben bewe zen dat dit niet het sterkste fun dament is voor een gezonde toe komst. ..Maar kijk dan naar de flats die cr bouwkundig echt slecht aan toe zijn." zegt Diele mans. „En dat zijn in ieder geval met onze flats. Die zijn een aantal jaar geleden zelfs helemaal opge knapt. Ze zijn nu technisch m or de. Die gaje toch niet slopen?" Toch ziet het er nu naar uit dat het die kant opgaat. Het plan vor Groenoord werd gisteravond voos de eerste keer besproken m de Schiedamse politiek, in de raads commissie stadsvernieuwing en volkshuisvesting om precies te zijn. Daar was over het algemeen instemming te bespeuren over de voorgenomen sloop, renovatie en woningverkoop. Het plan zal nu ook ter bespre king en voor een reactie worden voorgelegd bij allerlei instanties die zich met de wijk bezighouden. Verder staat er op 1 juli een infor matiedag op het programma in de grote zaal van de Blauwe Brug. Verder worden ook op 22 en 24 ju ni informatiebijeenkomsten ge houden in Huize Spaland. Deze zijn vooral bedoeld voor de bewo ners van de flats die op de nomi natie staan om gesloopt of ingrij pend gerenoveerd te worden. Door Sander Sonnemans Schiedam 'Als dc gemeente niets doet, dan doen we het zelf wel1. Zo luidt de stelling van een grote groep bewoners uit de Van Marumstraat in Sehiedam-Oost. Al jaren proberen de verontruste bewoners de verkeerssituatie in hun straat gewijzigd te krijgen uit veiligheid voor zichzelf, maar meer nog voor hun kinderen. Eenrichtingsverkeer en het in voeren van een dertig kilometer- zone, dat is wat z.c voor ogen heb ben als 'bestrijdingsmiddel' tegen snelheidsduivels. Omdat de ge wenste maatregelen te lang op zich laten wachten, hebben de be woners zelf het heft in handen ge nomen. Met vereende krachten is deze week een aantal verkeers drempels aangelegd. „Kijk," Iaat bewoonster Ria Jans sen een bnef daterend uit 1996 zien, „hier staat dat de gemeente in principe akkoord is met een richtingsverkeer. Daarna hebben we nooit meer iels gehoord en is cr ook nooit meer iets gebeurd. Met de invoering van een dertig kilometerzone is het 't zelfde ia- ken een pak. Plannen genoeg, maar er komt niets van de grond. Daarom hebben we nu zelf maar varkensruggen en paaltjes in de straat aangebracht om de automo bilisten te dwingen zachter te rij den. Of moeten we wachten totdat een van onze kinderen overhoop wordt gereden? We zijn hier a! zo lang mee bezig, maar de gemeen te en de politie nemen ons ge woon niet serieus." Midden in de straat is destijds wel een speelvoorziening voor de kin deren aangebracht. Een hek zorgt voor een veilige afbakening, maar dat alleen vinden de buurtbewo- Bewoonsters van de Van Marumstraat leggen de laatste hand aan de obstakels in het wegdek. Met de varkensruggen hopen ze de snelheidsduivels uit de straat te werenFoto Roei Dijkstra Vlaardingen Uit een gemeente- onderzoek naar de parkeermoge- lijkheden m het Vlaardingse cen trum blijkt dat er een brug tussen de Hoogstraat en het evenemen tenterrein aan de Hoflaan zou moeten worden aangelegd. Zo'n brug zou het tekort aan plekken om de auto te stallen oplossen. Een deel van het winkelpubliek zal dan immers de auto op het evenemententerrein achterlaten en via de brug de binnenstad be treden. Dc gemeente benadrukt dat zo'n oplossing ook de winkeliers van de Hoogstraat zou bevoordelen. Die klagen al jaren over de schaarste aan parkeerplekken in de stad. Ook zouden hun onderne mingen steeds minder 'zichtbaar' zijn geworden, Met de opening van het nieuwe winkelcentrum rond het Liesveld heeft de oude winkelstraat aan aandacht inge boet, Met zo'n brug zou er weer meer 'loop' in de Hoogstraat ko men. Gemeente-ambtenaren hebben ook onderzocht of hel mogelijk is de openingstijden van de nog te spenen Stauliui&gdfdge Le verrui men. Omdat de nieuwe garage echter moet concurreren met de plekken buiten, waar het 's avonds vry parkeren is. blijkt dat niet rendabel. De locaties waar overdag betaald moet worden zijn op doordeweekse dagen na zes uur 's avonds vrij toegankelijk. Op koopavond gaat dat gratis par keren pas na negen uur in. Zou de Stadhuisgarage de ope ningstijden toch verruimen tot 20.30 uur op maandag tot en met donderdag en tot 22.00 uur op koopavond, zou dat leiden tot een exploitatietekort van ongeveer 3,5 ton. Wordt er voor dc parkeerplek ken in de directe omgeving van de garage voortaan op deze late tijdstippen ook geld gevraagd, zou dat tekort uitkomen op zo'n 2,5 ton. Volgens de gemeente ambtenaren bestaat er overigens in de avonduren geen nijpend parkeerprobleem m het centrum. Uit het rapport blykt ook dat auto mobilisten, die niet voor het par keren willen betalen, vooral uit wijken naar het gebied dat ten oosten van de haven ligt. Om deze verschuiving van de parkeerdruk tegen te gaan is onlangs ook in de Ooslwijk het betaald parkeren in gevoerd. Het parkeeronderzoek werd al in september en oktober vorig jaar gehouden. Pas nu zijn de resulta ten bekend geworden. In de ge meenteraad is herhaaldelijk op een snellere verwerking van de gegevens aangedrongen. ners met genoeg. „Die plek is best veilig," zegt een andere moeder. „Maar je weet hoe het gaat met kinderen hè. Als een bal of een shuttle over het hek vliegt gaan ze er toch achteraan. Je moet cr niet aan denken dat dan nel weer zo'n idioot met een rotgang door de straat komt denderen. Een van de buurtjes is laatst met een stoel op straat gaan zitten om onze kin deren te kunnen waaschuwen voor het verkeer en prompt wordt ze zelf van haar stoel gereden. Wat moet er nu nog meer gebeuren om de verkeersveiligheid te ver beteren?" Rust in de tent. Dat is wat de be woners nu eindelijk wel eens wil len. De reeks incidenten van de afgelopen jaren kunnen ze pro bleemloos opnoemen. Zo'n vijf jaar geleden werd de buurt ge plaagd door junks die regelmatig delen van de straat bezaaiden met met injectienaalden. Nog niet zo lang geleden werd een bewoon ster van de Van Marumstraat ver moord en gedumpt in een vries kist in een woning aan de Boerha- velaan en de schietpartij waarmee afgerekend werd met een Turkse buurman, ligt de bewoners even eens nog vers in het geheugen. „We willen hier gewoon gezellig wonen." zegt Ria Janssen. ..Het is hier een echte volksbuurt: ieder een kent elkaar, iedereen helpt el kaar. Zodoende hebben we voor die snelheidsmaatregelen de han den ineen geslagen omdat de ge meente het laat afweten, Iedereen heeft geholpen. V»e zyn het alle maal ook zat. Spuugzat. En mocht de gemeente besluiten dat die varkensruggen weer weg moeten, dan zullen ze wal beleven. Dan gaat de hele straat open. Maar laat één ding duidelijk zijn, we willen medewerking var. de gemeente, geen tegenwerking." Die medewerking lijkt er te ko men. Het is zo goed als zeker dat binnenkort het verkeersbeleids- plan voor de wijk definitief wordt vastgesteld en dat biedt perspec tieven voor het deel van de Oost- wijk waartoe de Van Marumstraat behoort. „Het is natuurlijk niet de bedoeling dat de bewoners zelf aan ue siag gaan." reageert Lex Boersma van het bureau verkeer en vervoer van de gemeente Schiedam op de actie van de be woners. „Het ziet er nu naar uit dat er financiële middelen vrijko men, zodat het verkecrsbeleids- plan ten uitvoer gebracht kan worden. Het is de bedoeling na de zomervakantie met de mensen rond te tafel te gaan zitten om de plannen te bespreken. We denken aan een dertig kilometerzone waarbij dan gebruik gemaakt gaat worden van verkeersdrempels." Schiedam De twee meisjes die afgebeeld staan op dc posters en flyers van het Spec trumfestival hebben een schadeclaim inge diend bij de organisatie van het multiculture le feest. Omdat ze zonder hun toestemming op het publiciteitsmateriaal zijn afgebeeld, eist de Amsterdamse advocaat mr. Gerritsen namens het tweetal een vergoeding van tien- duizend'gulden wegens 'immatericle schade'. Daarnaast zouden alle posters en flyers on middellijk uit de handel moeten worden ge nomen of straffe van een dwangsom voor elke dag dat in gebreke wordt gebleven. De advo caat kondigi aan dit via een kort geding te wil len afdwingen. De twee Marokkaanse meisjes, afkomstig uit Heerhugowaard en Hilversum, werden vorig jaar tijdens het Dunva-festival in Rotterdam gefotografeerd. Die foto, wgarop de gearmde meiden een watermeloen eten. werd ook in dc krant gepubliceerd. Toen zij eerder deze maand opnieuw hel festival bezochten zagen zij de flyers en posters van het Schiedamse festival met daarop hun afbeelding. Zij scha kelden daarop een advocaat in. Volgens deze zouden de meisjes nooit toe stemming hebben gegeven voor openbaarma king en zou er sprake zijn van 'schending van het portretrecht'. Hij wijst op de Marokkaan se achtergrond van de meisjes. „Binnen de fa miliesfeer is onrust ontstaan." schrijft hij in een brief aan het bestuur van Spectrum. En. daarom zou er immateriële schade worden geleden. De bestuursleden van het festival dat zondag wordt gehouden, willen nog geen commen taar geven op de schadeclaim die gisteren werd ingediend. Eerst willen ze 'juridisch ad vies inwinnen', zo zegt een woordvoerster. Dat de affaire het bestuur flink heeft overval len. wordt echter niet ontkend. De organisatie ging ervan uit dat er op de foto geen portret recht zat. Het bestuur meent dat haar geen blaam kan treffen. Var. dc flyers zijn in ut- gemeenten Schiedam. Vlaardingen en Rotterdam enkele honderden verspreid. De poster is alleen in Schiedam te zien. Zo'n vijftig 'muppies' zijn er mee behan gen. De foto was aan de organisatie beschikbaar gesteld door de Vlaardingse fotograaf Roel Dijkstra. Volgens hem ts de foto bij een open bare gelegenheid gemaakt. „En 'op de open bare weg' zoals dat dan officieel heet. Dat be tekent dat ik ze gewoon mag fotograferen." Hij wijst er bovendien op. dat de foto nu in de zelfde context als eerder wordt gebruikt: een indruk van een multicultureel festival. Volgens de advocaat wordt de gemaakte foto nu voor commerciële doeleinden gebruikt. Spectrum en Dijkstra bestrijden dat. Het is een uit vrijwilligers bestaande organisatie zonder winstoogmerk. Alleen voor de opbouw van het feestterrein worden betaalde krach ten ingehuurd. Ondermeer de gemeente Schiedam, de ONS. het VSB-Fonds en Shell sponsoren het gratis toegankelijke evene ment. Overigens heelt de organisatie geen gelukki ge hand met het maken van promotiemateri aal. Ook vorig jaar ontstonden er problemen over de gebruikte illustratie, waarvoor wel toestemming was gegeven voor de flyers, maar niet voor de posters. Schiedam De nieuwste manier van de Johan Maasbach-kerkge- meenteom de mensen tot zich te roepen, is niet in goede aarde ge vallen bij de gemeente Schie dam. De Havenkerk aan de Lan ge Haven is sinds korte tijd voonien van neonverlichting. De enorme ramen aan de voor zijde van het monumentale kerkgebouw zijn voorzien van blauwe neonranden en daar tus senin gloeit een rood kruis. Religie in de moderne eeuw, moet de kerkgemeente hebben gedacht toen de neonversiering werd aangebracht. De gemeente Schiedam Is er echter verre van gecharmeerd. Op een monu mentaal gebouw als de Haven kerk aan de Lange Haven - zo'n beetje het toeristisch visite kaartje van de Brandersstad - breng je geen feestverlichting aan. Zo'n gebouw kan ook wel op eigen kracht mooi zijn. Bo vendien roept de neonverlich ting wel erg veel associaties op met een bepaald gebied in Am sterdam waar van alles gebeurt waar de evangelisten tegen ten strijde trekken. De Maasbach-gemeente heeft al een boos telefoontje gehad van uit het Schiedamse Stadskan toorVerder zal de 'verlichte ver siering' binnenkort ter beoorde ling worden voorgelegd aan de welstandscommissie. En als de ze het met de gemeente eens is dat neonverlichting niet past in de monumentale uitstraling van de Schiedamse grachtengordel, za! het spul er weer rap afge haald moeten worden, of op zijn minst aangepast. Door Sander Sonnemans Rotterdam/Schiedam Woningin braken, diefstallen, berovingen - waarvan één onder bedreiging van een vuurwapen - autokraken, een tasjesroof en tal van andere lichtere vergrijpen. Het is de reeks delicten in Schiedam ge pleegd door een groep van vijf al lochtone jongens, die niets en nie mand ontzagen om aan geld te ko men. Gezien hun jeugdige leef tijd, variërend in leeftijd van 14 tot 16 jaar, is de zaak door de Rot terdamse rechtbank achter geslo ten deuren behandeld. Ook de strafeis was afgestemd op het feit dat de jonge criminelen nog min- deijarig zijn. In twee van de vijf gevallen weid door de officier van justitie negen maanden onvoorwaardelijke jeugddetentie geëist met voor waardelijke plaatsing in een 1 jeugdinrichting, vergelijkbaar met tbs. Twee anderen knapen hoorden eveneens jeugddetentie (twaalf en tien maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk) ei sen en nummer vijf mag binnen kort opnieuw voor de rechbank verschijnen omdat bij de behan deling van de zaak de rapportage omtrent zijn persoontje nog niet rond was. De Schiedamse jongeren pleeg den de meeste delicten in de maanden januari en februari van dit jaar en in sommige gevallen deden ze dat in verschillende sa menstellingen. Zoals bijvoor beeld de beroving van een slacht offer op de Dam in hun woon plaats. Onder bedreiging van ge weld, waarbij een vuurwapen werd getoond, moesten de per soonlijke bezittingen worden in- gpjpverd Een vrouw werd op fcru te wijze beroofd van haar handtas, kwam ten val en brak een arm. Er werd een giropas en geld buit ge maakt. Een andere man moest op straat zijn mobiele telefoon afge ven om geen klappen op te lopen. Soms sloegen de jonge onverlaten ook een grotere slag. Bij een in braak in wijkcentrum De Erker werd 1200 gulden gepikt. Met een gestolen pinpas werd 1500 piek uit de muur gehaald en één keer moest iemand zijn geld dat net was gepind, afgeven. Eigenlijk was niets veilig voor de op geld beluste knapen. Een kleedkamer niet op slot, zoals bijvoorbeeld bij voetbalvereniging Exeelsïor'20 in sportpark Thuriede of in het voor malig tafeltenniscentrum De Ko renbeurs? In een mum van tijd werden kledingstukken en sport tassen doorzocht en waardevolle spullen weggenomen. Het spoor van delicten leidde ook langs woningen aan de Burge- 1 meester Gijsenlaan, de M.C.M. de Grootstraat, het Schuttersveld en de Talmalaan waar bij inbraken zaken als video-apparatuur, cd- spelers, betaalkaarten, giropasjes, cd's, sleutels en geld werd gepikt.' Ook een scooterrijder werd het 1 slachtoffer van de jeugdbende. Onder bedreiging van geweld moest hij zijn voertuig afstaan. Eind vorig jaar werd Schiedam ook al geplaagd door een jeugd bende. Die had overigens niets van doen met de vijf jongelingen die verantwoordelijk worden ge houden voor bovengenoemde fei ten. Ze pleegden zwaardere feiten en hielden zich voornamelijk be zig met gewapende overvallen in Schiedam, Vlaardingen en Rotter dam. Van die groep, bestaande uit negen jongens, zit een vijftal in bewaring in afwachting van de rechtzaak. Vlaardingen Drie amateurschil- ders uit Vlaardmger» en Maassluis zijn winnaar geworden van de 'Ta- lens Regio Palet 1999'. Joke Rieg- man, Atie Mast en J.A.C. van Wieringen-Winters gaan door naar de landelijke finale van de amateurschilderwedstrijd. Het werk van alle deelnemers is te zien in de Hollandia Galerie aan de Oosthavenkade in Vlaardin gen. V mtj voor zo'n voordetlgproefabonnement <6 wehen voorslecht^ 29,-) i k1, Jtfoorfc.rn/irj T' Nn.rj.ff',©, - r'J 'JiJif Plaats:Li.*, Naa Bank/gironri: (I.V.TR. controle beiarglngj v;g *1"' Handtekening; sStuur deze'bon in. een envelop zonder postzegel naar: .'jgjj j*Rotterdams D2SKad, jW3TAWnwoervicë lAntwoordnumme^BTS^^OVRRortto^an^a f nfataaa

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3