12 Tekort aan bedrijfsruimte dreigt 21 juni 1999 Straattennis ook zonder Krajicek een succes Nieuwe wijken zijn slecht voor het milieu Fietsen voor kwijtscheiding schulden Slechthorendheid: Giraije achter je oor? De Dag van de Regionale Omroep IR Oud-actievoerder Wolf noemt A4-Noord nu milieuvriendelijk OBR: Rotterdam moet A13/16 naar 'vrij stukje' Noordrand zelf betalen Schiphol in de Noordzee? Of in de Markerwaard? Wat doen we met de Betuwélijn? Tweede Maasvlakte? Randstadrail? En hoe nm lossen we het Wl\ fileprobleem op? Luister maandag 21 juni naar Radio Rijnmond en bepaal de toekomstige inrichting van Nederland. Regionale Omroep Niemand komt dichterbij 1 RADIO jéS^§2 IJNMOND 1 In garages parkeren met chipkaart Inval in drugspand Internationale drugs-actie Autokraak lykt opgelost RW rrv RZ I RotterdamsDagblad I I Donderdag 17juni 1999 Rozenburg Gedeputeerde J. Wolf (PvdA) vindt dat de verlen- ^..ging van rijksweg A4 door Mid- den-Delfland een bijdrage levert Sip aan het milieu. Hij zei dat gister- lig middag in Rozenburg tijdens een fip symposium over het milieu in de Jp! Rijnmond. 5*; Wolf zei ooit nog als vurig tegen- stander te hebben gedemon- v streerd tegen de A4-Noord, toen - nog rijksweg 19 geheten. Hij voer- de actie op het zandliehaam voor de rijksweg in Schiedam. Daar denkt hij nu anders over. fte pro vinciebestuurder vindt dat met de aanleg van de A4-Noord de over last van de A13 in Overschie be perkt wordt en dat ook de lucht- verontreinioging in Delft zal ver minderen. Voorwaarde is volgens Wolf dat de weg verdiept wordt aangelegd. De gedeputeerde is blij dat het kabinet nu ook uit spreekt dat de weg beneden het maaiveld moet komen. Bij het traject langs de woonwij ken van Vlaardingen en Schie dam zal volgens Wolf sprake moe ten zijn van dubbel grondgebruik. Dat betekent dat over de weg heen gebouwd moet kunnen wor den. Dat levert ruimtewinst op, waarin Wolf eveneens een milieu voordeel ziet. Ook in Overschie zullen ruimtelijke voordelen ont staan: woningbouw wordt beter mogelijk. Wolf rekent op een vlot tere doorstroming van het ver keer en een besparing van het aantal autokilometers, omdat doorgaand verkeer nu moet om rijden via rijksweg 20. Zie ook pagina 13 Door Kor Kegel Rozenburg Zijn de nieuwbouw- wijken in de Rotterdamse regio gj* goed voor het milieu? Die pran- fcfrigende vraag wordt opgeworpen in t de milieu-monitor Rijnmond. Het antwoord laat zich even zoeken, f maar langs een omweggelje komt - de lezer erachter dat het negatief "'is. Nee, de nieuwbouwwijken zijn niet goed voor het Rijnmond-mi lieu. Ze leggen beslag op de open ruimte, ruimte die toch al zo schaars is. De nieuwe wijken leve ren ook een toename op van het aantal huishoudens. En ondanks alle inspanningen (recycling, gescheiden afvalinza meling, energiezuinige appara tuur, gebruik van eco-stroom) neemt daardoor toch het energie verbruik toe en worden de afval bergen hoger. Er is door de verste- delijking een toename van de con- ;jg- sumptieendatdoethetmilieube- ^IjUeid voor een belangrijk deel te- niet Het is een tragische consta- |L. tering in de milieu-monitor, jgktf Gisteren voegde C. J. Asselbergs Ijp'er nog een argument aan toe. De ^directeur van de Stichting Euro- i^poort/Botlek Belangen zei op een '^"•symposium in het educatief cen- Igltrura op de Rozenburgse land- •■^'tong, dat de komst van nieuw- bouwwijken ten koste gaat van de stadsvernieuwing. Er wordt daar door onvoldoende geïnvesteerd in de leefbaarheid van de oude wij- ken, aldus Asselbergs. Het symposium, geleid door As- trid Joosten, ging over het milieu in de Rijnmond - vooral over het gebrek aan ruimte voor milieu. Er werden twee rapporten gepresen teerd, die evenzogoed gebundeld hadden kunnen worden tot één beleidsstuk, want ze bijten elkaar niet, vullen elkaar eerder aan. De milieu-monitor Rijnmond regi streert hoe het milieu zich ontwik kelt, het jaarrapport van het KOM-project Rijnmond bevat vi- ;IA sies op ingewikkelde problemen. Astrid Joosten wist de discussie begrijpelijk te houden. Maasvlakte Conclusies? „In de Rijnmond is -U; voor de mainport alleen ruimte te vinden in het bestaande havenge bied en in zee," zei ROM-direc- teur J. Linthorst. „De tweede Maasvlakte kan alleen als de ver- keersontsluiting 'goed geregeld wordt," zei burgemeester M- van Rossen van Heüevoetsluis, „Rot terdam Airport neemt te veel ruimte in beslag en moet weg," zei PvdA-gedeputeerde J. Wolf. Niet alle conclusies werden door de honderd aanwezige politici en ambtenaren gedeeld maar dat de Rijnmond te vol raakt om alles wat nodig is kwijt te kunnen, daar was wel overeenstemming over. Maar wat moet er dan sneuvelen? Dat zei niemand. Wel zei burge meester A Latensteijn van de ge meente Albrandswaard dat er be hoedzamer moet worden omge sprongen met groen en water. Haar collega Van Rossen uit Hel- levoetsluis: „Bij groen wordt te gauw gedacht aan bossen. Maar de mensen willen juist de open heid van het cultuurlandschap be houden zien." ROM-directeur Linthorst hoopt met de gemeenten langs de Nieu we Waterweg te komen tot een strategie tot woningbouw langs het rivierfront, waarin het be drijfsleven zich hopelijk kan vin den. Hoe? Door op de ene plek wo ningbouw toe te staan (Gusto-ter- rein in Schiedam, de Koningin Wïlhelminahaven in Vlaardingen, Het Balkon in Maassluis, de dorpsuitbreiding op het strand van Hoek van Holland) en door op andere plekken ruimte te geven aan de industrie (tweede Maas vlakte). Dat zei DCMR-directeur Van Tongeren na afloop. Volgens Van Tongeren kan de 'ge luidsruimte' van het bedrijfsleven ook gegarandeerd worden door vrijkomende haventerreinen niet met lawaaierige fabrieken in te vullen. Hij zou niet graag zien dat aan de geluidsnormen wordt ge tornd. Deze zijn er moeizaam gekomen ter bescherming van de bewoners bij industriegebieden. De indu strie had er grote moeite mee. Gis teren keek het publiek ervan op dat het bedrijfsleven die normen nu ziet als bescherming tegen 'op rukkende woningbouw", zoals E, Wijdeveld (SV2) het noemde. Door Alexander Bakker Rotterdam De economie in de regio Rotterdam dreigt ern stig te worden beschadigd door een gebrek aan nieuwe be drijfsterreinen. Het laatste 'vrije' stukje van Rotterdam, het Noordrandgebied, moet daarom snel worden ontwikkeld, vindt directeur J,H. G. Stam van het Ontwikkelings Bedrijf Rotterdam (OBR). Voor de ontsluiting van dat gebied moet Rotterdam zelf de aanleg van rijksweg A13/16 betalen, vindt hij. Alle beschikbare bedrijfsterrei nen in Rotterdam zullen in 2002 zijn vergeven. Daarna is er geen plaats meer voor nieuwe bedrij ven en bovendien zullen gezonde bedrijven naar elders vertrekken, omdat uitbreiding in Rotterdam niet mogelijk is. Daarmee dreigen zeker dertigduizend banen verlo ren te gaan, zo heeft het OBR al eerder becijferd. Volgens OBR-di- recteur Stam is de bedreigende si tuatie 'bloedserieus'. Hij noemt het vooral zeer zorgelijk' dat de ernst van de situatie op bestuur lijk niveau wordt onderschat in de regio Rotterdam. Stam wil dat binnen één jaar bestuurders in de regio het ruimteprobleem erken nen. Ook wil hij dat de bestuur ders zeggen snel iets aan die situ atie te doen. Stam doet een beroep op de ge meente Rotterdam zelf de verbin dingsweg tussen de rijkswegen A13 en A16, tussen het Terbregse- plein en de Doenkade, aan te leg gen. Die weg is volgens Stam es sentieel voor de ontsluiting van het Noordrandgebied. Zonder die weg za) er bij bedrijven nauwe lijks belangstelling zijn voor ves tiging in het Noordrandgebied. Het Rijk heeft aanleg van rijks weg A13/16 voor onbepaalde tijd uitgesteld. Stam denkt dat, net als bij rijks weg A4-Noord, bij het bedrijfsle ven voldoende belangstelling zal bestaan om de weg mee te finan cieren. .Anders moet Rotterdam het maar zelf doen," meent Stam. De OBR-directeur ziet wel een lichtpuntje in het recente kabi netsbesluit de Tweede Maasvlak te bij voldoende belangstelling sa men met het bedrijfsleven aan te leggen. „Dat geeft een beetje lucht." meent Stam. Hoewel de Tweede Maasvlakte in principe is bestemd voor de vestiging van nieuwe bedrijven, zou door het schuiven met bedrijven uit bij voorbeeld het Waalhavengebied, dichterbij het stadscentrum ruim te kunnen ontstaan. ..Maar de ver huizing van bijvoorbeeld de con- tainerterminals van ECT, Hanno en Uniport naar de Maasvlakte heb je niet binnen een paar jaar geregeld." besluit Stam. BotterdamToeters en luide mu ziek galmden over de Coolsingel toen dertig Britse fietsers en twee riksja's van de Jubilee 2000-Coali- tie gisteren naar het stadhuis re den. Jubilee wil een kwijtschel ding van onbetaalbare schulden aan de armste landen. Om dit voor elkaar te krijgen, zijn er in meer dan vijftig landen, waaronder Nederland, vele mil joenen handtekeningen verza meld. Op zaterdag 19 juni worden deze aan leden van de G8, de ze ven rijkste industrielanden en Rusland, aangeboden in Keulen. De fietsers zijn van Leeds en Edingburgh op weg naar Duits land. Gisteren maakten ze een stop in Rotterdam en werden voor het stadhuis toegesproken. Wet houder J. Simons zei te hopen dat het sturen van technici naar de armste landen steun biedt. Hij be dankte de fietsers voor hun initia tief. Secretaris Tebogo Seokolo van de Zuid-Afrikaanse ambassa de verwees naar de Sov/eto-her- denking. Op 16 juni wordt elk jaar de scholierenopstand van 1976 in Soweto, Zuid-Afrika, herdacht. De handtekeningenactie noemde hij een poging tot 'het verenigen van dewerad\~^- Hennie Sohl, voorzitter van de Ju bilee 2000-Coalitie in Nederland, zei de actie 'hartverwarmend' te vinden. Hij vertelde dat er in Ne derland 330.000 handtekeningen zijn opgehaald. Minister Herfkens (Ontwikke lingssamenwerking) heeft gister avond de boot uitgezwaaid die de vele handtekeningen naar Keu len brengt. De actievoerders gaan fietsend verder. Kirsty Farmer uit Edingburgh is ervan overtuigd dat de schulden per 1 januari 2000 worden kwijtgescholden. Ze re kent op de steun van de Britse premier Tony Blair, die zich in 1997 al hard heeft gemaakt voor deze kwestie. Het afbetalen van de schulden gaat ten koste van het onderwijs en de gezondheidszorg. Blair heeft daar in mei 1997 aandacht voor gevraagd tijdens een verga dering van de rijke landen. Hij werd gesteund door duizenden mensen die het gebouw hadden omsingeld. Op 19 juni protesteren wereldwijd een miljoen mensen om hun be trokkenheid bij de actie te tonen. 93,4 FM De fietsers van Jubilee zijn van Leeds en Edingburgh op weg naar Duitsland. Gisteren maakten ze een stop in Rotterdam. Rotterdam Maar liefst 1,3 mil joen Nederlanders lijden in meer dere of mindere mate aan een ge- hoorstoomis. Van Je mensen bo ven de 65 is de helit s: «chlhorend. Onder middelbare scholieren lo pen per jaar zo'n 20.000 personen gehoorbeschadigingen op door het luisteren naar te harde mu ziek (vanaf 80 dB is geluid direct schadelijk). En de toekomst ziet er niet rooskleurig uit: het aantal mensen met hoorstoomissen neemt toe. Dat zei P. Valk, 'voorzitter van Stichting Opleiding en Voorlich ting Audiologische Hulpmidde len, gisteren ter gelegenheid van de start van de campagne 'n Le ven Lang Horen, De voorlich tingscampagne is bedoeld om mensen attent te maken op het belang van een goed gehoor, en om diegene die in aanmerking ko men voor een hoortoestelletje over hun drempelvrees heen te helpen. Wethouders. Korthuis van Volks gezondheid, die zelf vanaf haar jeugd een lichte gehoorbeperking heeft, kreeg in de zaak van 'gast heer' audiciën Schoonenberg de gelijknamige campagne-cd uitge reikt. Ook deed ze een gehoortest, waaruit tot haar grote vreugde bleek dat ze voorlopig nog zonder hoortoestel kan. Valk benadrukte in een korte ope ningstoespraak de drempelvrees die veel mensen hebben, en hoe belangrijk het is een gehoorstoor- nïs bijtijds te onderkennen In aan te pakken. Want vooral tegen dat laatste wordt behoorlijk tegenop gezien. Door wethouder Korthuis bijvoorbeeld: „Mijn partner zegt vaak 'Zet dat ding nou eens aan! tegen me, als ik voor de zoveelste keer 'Wat zeg je?' roep. Maar ik heb niet 'zo'n ding."Waarom Kort huis en velen met haar dan maar door blijven modderen verklaart Valk als volgt: „Een hoorapparaat- jje nemen, betekent erkennen dat je een hulpmiddel nodig hebt. En dat wil men niet. Bovendien 'groeien' veel mensen 'mee' met hun kwaal: ze leren ermee te le ven en wennen er aan." En dat terwijl je tegenwoordig echt niet meer met een spreek hoorn wordt opgezadeld, maar piepkleine, op maat afgeregelde 'hoorcomputertjes', voorzien van ultra-moderne chips. Giraije ach ter je oor? Paddestoeltje? Mondri- aan-motiefie? Zeg het maar, alles is mogelijk. Het zijn echte juweel tjes. Je zou bijna gaan wensen dat je er een nodig had. Tot begin juli zullen wethouders van volksgezondheid in verschil lende gemeenten meewerken aan de regionale campagne-activitei ten. Ze zullen allemaal de hoor- test doen en krijgen de cd. Daarop staat behalve allerlei soorten mu ziek (van Wibi Soerjadi en Her man van Veen tot Stan Getz en El- vis Costello) ook een grappig hoorspel van Gregor Frenkei Frank, met Jaap van Zweden en Henk van Ulsen. De cd is verkrijg baar bij alle audiciêns die zijn aangesloten bij de NVAB (Neder landse Vereniging van Audiciêns* bedrijven) en bij de cd-speciaalza- ken van Van Leest. Rotterdam/Ridderkerk Automo bilisten kunnen in Rotterd?/t binnenkort hun chipper als par it eerkaart in garages gebruiken. Het Ridderkerkse bedrijf Zegers heeft een speciaal systeem ont wikkeld om met een bankpas of chipper in en uit te rijden. Hel eerste bedrijf dat hiermee gaat werken is het Parkeerbedrijf Rot terdam. Zegers praat momenteel met het parkeerbedrijf voor het opzetten van een proef met een apparaat dat de pas bij het inrijden 'leest' en de parkeertijd uitrekenten dit. bedrag van de pas afboekt. Directeur Vissering van Zegers zegt hoge verwachtingen van het door zijn bedrijf ontwikkelde ap paraat te hebben. „Tegenwoordig moet de automobilist een kaartje trekken cn bij vertrek in de rij voor de parkeerautomaat aan schuiven om te kunnen betalen. Dat hoeft met dit apparaat niet meer." Zegers heeft het apparaat in sa menwerking met de landelijke or ganisatievan banken ontwikkeld, zodat alle chippers en bankpassen met een chipkaart erin passen. Rotterdam In de Van Citters- straat in het Nieuwe Westen heeft de politie een inval gedaan in een overlastgevend drugspand. Klachten van omwonenden vorm den de aanleiding voor de actie. Een verslaafde bleek bij het verla ten van het pand in bezit van harddrugs. In de woning werden negen druggebruikers aangehou den. Twintig gram heroïne cn co caïne en enkele honderden gul dens werden in beslag genomen. Het pand is op last van de politie gesloten. Rotterdam Op het internationa le treintraject Rotterdam-Antwer- pen zijn gistermiddag elf perse- non aangehouden wegens het in bezit hebben van drugs. Tien ver dachten mochten na verhoor naar huis, één werd vastgehouden. Zij hadden samen bijna acht ons soft drugs, 4 gram speed en 4 gram hard drugs by zich. De aanhoudingen vonden plaats tijdens een gecombineerde actie van de politie Rotterdam Rijn mond, de Spoorwegpoltie, de Ko ninklijke Marechaussee en de Rijkswacht. Er konden slechts twee treinen worden geeonro- leerd omdat een lekkende tank wagon het baanvak versperde. Rotterdam Met de aanhouding van een 34-jarige man lykt het openbreken van een auto op de Olympiaweg gisteravond opge lost. De eigenaar was op condoleance in een nabijgelegen rouwcentrum tut:» de kraker zijn slag siueg. Twee getuigen zagen de vermoe delijke dader in de bosjes verdwij nen. Zij wisten de man daaruit te voorschijn te halen. Rotterdam - 'Komt Richard Kraji cek ook?' Het was gistermiddag de meeste gestelde mag op het Grote Visserijpleiri. In de Rotter damse deelgemeente Delfshaven werd het project Wimbledon op Straat afgesloten. Dat Nederlands beste tennisser in de Maasstad ontbrak, mocht de pret niet druk ken. De kinderen van de diverse basisscholen sloegen met veel plezier een balletje. Voor Krajicek waren er op hetzelf de moment belangrijkere zaken. Hij bereidde zich in het Brabantse Rosmalen voor op het grastoer- nooi van Wimbledon, dat maan dag begint. Toen. Krajicek Wim bledon in 1996 had gewonnen kwam de Krajicek Foundation in een stroomversnelling. Het 'fonds' stelt zich onder meer ten doel jongeren in de kansarme wij ken van de grote steden kosteloos in contact te brengen met sport. De huidige nummer vijf van de wereldranglijst begon in de stad waar hij opgroeide, in Den Haag. Kei Haagse Regentessekwartier beschikt inmiddels over een playground, waar onder toezicht getennist, gevoetbald en gebas ketbald kan worden. Maar ook in zijn geboorteplaats Rotterdam is inmiddels een aantal projecten tot stand gekomen die materieel en financieel worden door de Ri- Straattennis op het Grote Visserijplein: 65 kinderen streden om de bekers van het Grand Slam Straattennistoernooi 1999. Foto joep van der pai/corvo5 chard Krajicek Foundation. In de Maasstad staat het Wimbledon op Straat-project in de deelgemeen ten Noord en Delfshaven onder leiding van de Dienst Recreatie Rotterdam.,,In Den Haag en in Rotterdam-Noord worden de kin deren via de basisscholen bena derd," zegt Eric van Veen, na mens de Krajicek Foundation. „Hierin Delfshaven is er een vrije inschrijving. De laatste tijd is er op de diverse pleinen in Delfsha ven veel promotie voor het straat- tennis gemaakt. Er waren alleen opmerkelijk weinig meisjes. Via de scholen blijken meisjes zich toch makkelijker in te schrijven. Een meisje meldt zich niet zo maar voor een project als straat- tennis aan." 65 kinderen streden gistermiddag op de dertien banen van het Grote Vïsserijplein om de bekers van het Grand Slam Straattennistoemooi 1999. Het zo merse weer en de swingende mu ziek zorgden voor een gezellig sfeertje. De TOS-ers - begeleiders van Thuis op Straat - traden als spelleiders op. Alleen kinderen bleven van het eerste tot het laat ste moment een balletje slaan. Een bewijs dat de stemming er goed inzat.,,Wij laten de organisa tie aan de deelgemeente over," vervolgt Van Veen. „Noord en Delfshaven kunnen goed en mak kelijk organiseren. Volgend jaar gaan we ook naar andere deelge meenten. De Foundation regelt bijkomende zaken als rackets, ballen en de makkelijk inklapba re netten, die we achter laten. Zo is het straattennis geen éénmalig gebeuren. De doorstroming naar tennisclubs is heel belangrijk. Daar is helaas nog altijd niet veel van terecht gekomen. Er moet na tuurlijk wel een structuur inko men,"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4