17 'Maak stad toegankelijker voor mensen met handicap' Rotterdams iagbSad Weggegooide portemonnee 'gelukkie' in Ylaardingse moordzaak Massale vissterfte door verontreinigd bluswater De mooiste trouwringenstudio van Nederland S AT 1 VAR JUWELIERS f/fcpr Ex-europarlementariër Pex wil terug naar bedrijfsleven Onderzoek sociale dienst: te veel zware deuren en hoge drempels 'Liefdesmakelaar' Robert ten Brink koppelt Alexandrium I en II aan elkaar Nep-enquêteur stelt vrouwen intieme vragen Autokrakers aangehouden Moeder en kinderen gered '1 Of bei gratis 0800-0642 Rotterdams Dagblad Rotterdam Zaterdag 19 juni 1999 Rotterdam Drieduizend stem men kwam drs, P. L. M, Pex te kort om zijn zetel m het Euro pees Parlement met nog eens vijfjaar te prolongeren. De Rot terdamse CDA-kandidaat, die op grond van de eerste uitslagen van vorige week donderdag goe de hoop had opnieuw naar Brus sel en Straatsburg te warden af gevaardigd, viel deze week bij de bekendmaking van de defini tieve uitslagen alsnog uit de boot. Pex was voorbijgestreefd door zijn partijgenote M. Martens uit Nijmegen, die meer voorkeurs stemmen wist te vergaren. Op Pex hadden 8.380 kiezers ge stemd, op Martens ruim 16.000. Voor een 'voorkeurszetel' waren 11.400 stemmen nodig. „Pech," reageert Pex gelaten. „De vele positieve reacties op mijn campagne gaven goede hoop. Ik dacht, dat zit wel goed. Dat iemand onder mij op de lijst meer stemmen had dan ik, was gewoon niet te voorzien. Zo gaat hetinditvak." Pex had zijn campagne afge stemd op de kiezer uit Rotter dam en omgeving. Uit de tellin gen bleek dat die strategie in derdaad vruchten had afgewor pen, alleen niet voldoende. In Rotterdam kreeg hij 2500 stem men, in de provincie Zuid-Hol land bij elkaar 6000, Pex vindt het sneu dat er nu 'geen echte Rotterdammer' meer in het Eu roparlement zit. Alleen de lijsttrekker van Groenlinks, Joost Lagendijk, komt uit deze stad. Maar die woont hier pas dne maanden." De nederlaag betekentdat de 53- jarige Pex op zoek moet naar een nieuwe broodwinning. „Ik wil wel terug naar het bedrijfsle ven," zegt hij. Hij is ondermeer secretaris van de Rotterdamse Kamer van Koophandel geweest en directeur van de Koninklijke Vereniging Het Comité van Graanhandelaren. Overigens kunnen afgedankte Nederland se Europarlementsleden ge bruik maken van dezelfde af vloeiingsregeling als leden van de Tweede Kamer. Tussen 1970 en 1984 zal Peter Pex in de Rotterdamse gemeen teraad. Maar daar heeft hij geen belangstelling meer voor. „Ik ben door mijn werk voor het Eu roparlement internationaal ge oriënteerd geraakt. Dan verlang je niet terug naar de lokale poli tiek." Ook een zetel in de Twee de Kamer zegt hy niet te ambië ren. Rotterdam Rotterdam moet toegankelijker worden voor ge handicapten. Openbare gebouwen, het openbaar vervoer en de inrichting van de stad kunnen op dat gebied veel beter. Het hoogst in de irritatie-top 10 staan hoge drempels en zware deuren bij gebouwen. De Centrale Bibliotheek aan de Hoog straat valt in positieve zin op. Dat Wijkt uit een onderzoek in op dracht van de gemeente Rotter dam naar de toegankelijkheid voor gehandicapten van de stad. Het onderzoek werd uitgevoerd door de Sociaal Wetenschappelij ke Afdeling van de Dienst SoZa- We onder in totaal 408 personen van verschillende leeftijdsgroe pen. Daarvan vallen er 246 onder de WVG (Wet Voorzieningen Ge handicapten); onder de overige respondenten bevinden zich zo wel gehandicapten en als validen. Het onderzoek werd gisteren in het Bibliotheektheater gepresen teerd aan wethouder S. Korthuis van Maatschappelijke Dienstver lening en Volksgezondheid tij dens het congres 'Rotterdam over de Drempel'. Bert van Meggelen, de man die Rotterdam Culturele Hoofdstad 2001 vorm moet gaan geven, opende voorafgaand daar aan een tentoonstelling ('Grenzen overwinnen', tot en met 30 juni in de Centrale Bibliotheek) met computerkunst door gehandicap ten. In de ogen van gehandicapten is de toegankelijkheid van biosco pen, theaters, restaurants, cafés en discotheken onvoldoende. Bi bliotheken scoorden het hoogst met een 'rapportcijfer' van 7,2. Bioscopen kwamen er het slechtst vanaf met een 5,8. Zo'n cijfer wordt berekend door het midde len van respectievelijk de rapport cijfers gegeven door de WVG'ers (in dit geval 5,1) en door de niet WVG'ers (6,5). Bij het openbaar vervoer scoren taxi en metro een voldoende. Bus en tram komen niet boven een magere 5,1 uit. Opvallend is dat ruim 11 van de mensen die on der WVG vallen geen gebruik maakt van de speciale gehandi capten-voorziening Vervoer op Maat. Hoe dat komt, zal over en kele maanden in een evaluatie van het onderzoek duidelijk moe ten worden. Zeker is nu al dat lan ge wachttijden een rol spelen. Al met al blijkt dat dat, hoewel ge handicapten er minder van ge bruik maken dan valide mensen, het openbaar vervoer toch nog re delijk veel wordt gebruikt. Daar om lonen investeringen in het toegankelijk maken van het open baar vervoer, zeggen de onderzoe kers. Toiletten De inrichting van de stad is een ramp, als we op de onderzoeksre sultaten afgaan, met als diepte punt de openbare toiletten (rap portcijfer 3,3). Straten en stoepen scoren een 5,1, parken en pleinen een 5,7, openbare telefooncellen een 5,2. Brievenbussen en pin-au- tomaten kregen een 5,9, parkeer voorzieningen een 5,1 (n.b.: de ge handicapte geënqueteerden ga ven dit onderdeel zelfs een 4,8). De toegankelijkheid van winkels wordt over het algemeen voldoen de gewaardeerd, maar gehandi capten noemden toch hoop verbe- terpunten. Over de hele linie kan er een top 1van dergelijke verbe- terpunten worden samengesteld, die wordt aangevoerd door hoge drempels en zware deuren bij ge bouwen, op de voet gevolgd door het ontbreken van een lift in een gebouw. Andere minpunten zijn onder meer slechte en/of ongelij ke bestrating, moeilijke of onmo gelijke toegang tot openbaar ver voer, te weinig ruimte voor rol stoelers en lange wachttijden voor openbaar vervoer en Vervoer op Maat. De geenquêteerden droegen ove rigens ook oplossingen aan, zoals het aanbrengen van speciale op ritten voor rolstoelers en het ver lagen van drempels. Meer auto matische deuren, speciale plaat sen voor gehandicapten in thea ters en bioscopen en lagere balies en kassa's staan eveneens op de verlanglijst. Rotterdam „Ik wilde dat ik nog achttien was," verzucht een oude re toeschouwer op het Hemaplem m winkelcentrum Alexandrium I, „Kon ik ook lekker verliefd doen. Maar ik hoef geen vent meer hoor." „Hoewel die Robert ten Brink toch wel een mooie man isl" zegt er ze er met pretoogjes achteraan. Het wachten is op de grote koppe laar van Nederland, Robert ten Brink. Hij luidt op originele wijze de samenvoeging van Alexan drium I en II in. De twee winkel centrums worden aan elkaar ge koppeld en de komende twee jaar gerenoveerd. Een goede aanleiding voor de be kende presentator om een aantal verliefde Rotterdammers aan el kaar te koppelen. Iedereen die zijn of haar geliefde op originele wijze wilde verrassen of een lief desprobleem wilde oplossen, kon zich aanmelden bij het winkel centrum. Om een uur of twaalf zat gisteren een twintigtal mensen te wachten op de presentator van het tv-pro- gramma All you need is love. Toen de tv-persoonlijkheid om half een nonchalant binnen kwam lopen, was betHemapiein inmiddels vol gestroomd met tientallen nieuws gierige voorbijgangers. Koppelteam Robert ten Brink had een speciaal koppelteam, gekleed in felrode T- shirts, ingeschakeld om de toe schouwers te koppelen. Een voor een riep hij de namen af van de mensen die waren opgegeven voor de grote koppelactie. Nadat aan enkele oproepen naar voren te komen geen gehoor was gegeven, (nadat hun naam ge noemd was, vluchtten de 'slacht offers' in kwestie het winkelcen trum uit) kwam vuurrood en ze nuwachtig lachend een kandidate op het podium staan. Ze was opge geven maar wist niet door wie en waarom. Uiteindelijk vertrok ze, dankzij Koppelaar Robert ten Brink bij de Oosterhof. Toen puntje bij paaltje kwam eten veel kandida ten verstek gaan. Foto Joep van der PafCorvos de hulp van een paar collega's, met een jongen naar het kenrtis- makingsterras. Al uit het eerste gesprek bleek dat de twee elkaar beter wilden leren kennen, kre gen ze een envelop met daarin uit nodigingen voor een Candlelight boottocht, inclusief vijfgangendi- ner in Amsterdam- Een dappere meid die zich had op gegeven om de jongen op wie 2e verliefd was met behulp van Ro bert ten Brink mee uit te vragen, werd teleurgesteld: de jongen was al bezet. Buiten op het Poolsterplein stond de overbekende Love-caravan, men konden worden. Geheime liefdes werden onthuld en ex-en werden uitgescholden. De voor bijgangers kregen tot vier uur 's middags de kans gekoppeld te warden. RotterdamEen man die zich uit geeft als enquêteur van de Rut gers Stichting valt vrouwen tele fonisch lastig met indringende vragen over hun seksleven. De politie is er nog niet in geslaagd de man, die al maandenlang actief is in de regio Rotterdam, te ach terhalen. De onbekende hangt het verhaal op dat hij bezig is materi aal te vergaren voor een boek dat de Rutgers Stichting binnenkort' zal uitgeven. Na enkele onschul dige inleidende vragen probeert de man steeds intiemere details aan de weet te komen. Verschillende vrouwen die de en quête niet vertrouwden, belden de Rutgers Stichting of deden aangifte bij de politie. De Rutgers Stichting verklaart dat zij een der gelijk onderzoek nooit zonder vooraankondiging 20u doen: „Wij zouden dan eerst een advertentie plaatsen om mensen te informe ren." De stichting houdt rekening met de mogelijkheid dat er meer dere 'enquêteurs'actief zijn. De politie wacht op het moment dat de 'onderzoekeri zichzelf ont maskert door een slachtoffer te bellen dat een nummermelder op de telefoon heeft. Zes autokrakers, in de leeftijd van 15 tot 18 jaar, zijn opgepakt door de politie. Het zes tal wordt verdacht van inbraken in vijftien auto's en de diefstal van een wagen waarmee een aan rijding werd veroorzaakt. Vier van de zes knapen werden in de Dynamostraat bij de Strevels- weg in de kraag gevat toen ze be zig waren. Ze verklaarden ook ac tief te zijn geweest in Vreewijk. De andere twee verdachten kon den later ook worden opgepakt. De politie verbaast zich over het gemak waarmee de jongens hun gang konden gaan: auto's waren niet afgesloten en bij een bedrijf in Lombardijen zaten de sleutels nog in het slot. Van de zes zijn er vier op vrije voeten gesteld. Door Sander Sonnemans VlaardlngenDe 32-jarige Rotter dammer die afgelopen weekeinde bekende op vrijdag 5 juni een 42- jarige Vlaardinger te hebben ver moord, is geen onbekende van po litie. De verdachte is al eerder in aanraking geweest met justitie. Voor welkfe) deïict(en)wil de poli tie niet zeggen. Precies een week nadat de Rotter dammer het slachtoffer in zijn wo ning aan de Vlaardingse Plata- nendreef met messteken van het leven had beroofd, werd hij aan gehouden. Een dag later bekende hij de moord op zijn geweten te hebben. Mede door een stommi teit van de man zelf kwam de re cherche de dader snel op het spoor. De moordenaar had een uit het huis van het slachtoffer mee genomen laptop en het moordwa pen gedumpt in de Nieuwe Water weg, maar met de portemonnee sprong hij veel onvoorzichter om. Die slingerde hij op het Vaanplein uit de auto. Een automobiliste merkte de knip op en stopte op de vluchtstrook om 'm uit de berm te plukken. De eerlijke vindster bracht de portemonnee naar het politiebureau. „Dat," zegt Joop Doorduin van het politiedistrict Waterweg, die het recherche-onderzoek leidde, „was een geiukkie. Ik zeg niet dat het onmiddellijk tot de oplossing heeft geleid, maar we zijn er wel een heel eind mee opgeschoten. Wie brengt tegenwoordig nog een gevonden portemonnee naar de politie? Ja, hier hebben wc echt geluk mee gehad. Het zorgde voor een welkome ontwikkeling." Het exacte motief voor de moord is nog niet helemaal duidelijk.' Wel staat vast dat aan de dodelijke steekpartij ruzie vooraf is gegaan. Een ruzie die ontstond, juist waar de hulp van de Vlaardinger was ingeroepen om de verstoor de rela tie tussen de Rotterdamse ver dachte en zijn vriendin nieuw le ven in te blazen. Internet De Vlaardinger was bijzonder ac tief op internet waarop hij zijn boedhistische geloofsovertuiging predikte en zich uitgaf voor rela tie-bemiddelaar. Zodoende kwam het Rotterdamse stel terecht aan de Platanendreef, waar het ge sprek ontaardde in ruzie. Daarop verliet de vrouw de woning en wachtte in de auto op haar vriend. Die kwam later, met zijn kleding onder het bloed. Aan de hand van computerbe standen, adressenlijsten en de agenda van het slachtoffer, tracht te de recherche de dader op te sporen. En dat lukte bewonde renswaardig snel. Door rap in el kaar vallende puzzelstukjes kwam de politie by de Rotterdam se terecht Ze werd wat 'steviger' verhoord dan de andere mogelij ke verdachten en sloeg uiteinde lijk door. Niet veel later bekende haarvriend de moord. Zaak gesloten? Nog niet. De re cherche zou graag de laptop en het moordwapen nog boven water krijgen. As die inderdaad zoals de verdachte beweert, in de Nieu we Waterweg zijn gekiept, dan zal het daar waarschijnlijk niet van komen. „Misschien," zegt Ab van der Werf, hoofd van de VkaröiAg- se recherche, „dat die laptop een keertje ergens aanspoelt. De vraag is of we er dan nog wat aan hebben." Een buurtbewoner toont één van de dooie vissen. Foto cees Kuiper/ Rotterdams Dagblad Rotterdam— Duizenden vissen hebben de dood gevonden nadat er verontreinigd bluswater in slo ten aan de Sandeveld en de Mey- enhage in Pendrecht terecht was gekomen. Oorzaak van de massa le sterfte is de brand afgelopen woensdag bij het bedrijf Terlouw Recycling aan de Charloisse la- gedijk. Daarbij is een gedeelte van het bluswater in de omringen de sloten terechtgekomen. Het betrof maar een klein gedeel te van het bluswater, Het grootste deel stroomde tydens de brand via het gemeenteriool naar de wa terzuiveringsinstallatie AWZI in Dokhaven. Zuigwagens van de Roteb waren ingezet om overtol lig water naar AWZI af te voeren, maar de brandweer kon niet voor komen dat het ook de sloten in liep. B. van Egmond, van Zuive ringsschap Hollandse Eilanden en Waarden bevestigt dat: „Daar was echt niets tegen te doen". Het Zuiveringsschap wilde voor komen dat het water verder de polder in zou stromen. In overleg met de afdeling Waterhuishou ding van Gemeentewerken Rot terdam, is het deels naar de sloten bij de Slinge geleid. Daar zit na melijk een opening naar het ge- meenteriool. Door vanuit Rhoon zuiver water naar de Slinge te lei den wordt het vuile water het ge meenteriool ingestuwd en zo af gevoerd naar AWZI. Dit proces zal enige dagen in beslag nemen. Het meeste vervuilde water dat zich nog bij Terlouw Recycling bevond is inmiddeld ook met tankwagens naar de waterzuive ringsinstallatie gebracht. Van Egmond benadrukt dat er geen chemicaliën in het bluswa ter zaten. De vissen zijn gestorven aan zuurstofgebrek, dat werd ver oorzaakt door de in het water aan wezige roetdeeltjes en verbran dingsresten. De SP-fractie in de Provinciale Staten vraagt zich echter een aan tal dingen af. Allereerst wordt in vragen aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland ingegaan op de oorzaak van de brand. Maar de fractie vraagt zich ook af of er di oxines in de lucht zijn gekomen tijdens de brand. De DCMR Mi lieudienst Rijnmond heeft daar al over gezegd dat er geen schadelij ke stoffen zijn vrijgekomen. Verder wil de SP weten of er con trole is op de samenstelling van het afval dat wordt afgevoerd. Bij Gemeentewerken Rotterdam zijn 130 klachten binnengekomen over de dode vissen in Zuidwijk en Pendrecht. RotterdamEen moeder en twee kinderen konden zich gisteren op tijd in veiligheid brengen uit hun brandende huis aan de Slacht- huislaan in Schiedam. De gehele portiekwoning brandde uit. Eén van de kinderen werd met adem halingsmoeilijkheden naar het ziekenhuis gebracht Andere be woners van het portiek werden ter plaatse behandeld door de GGD. iiifts 13, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement s 16 weken voor slechts./ 29»-) I Naamr...: Adres: Postcode Telefoon vöork.: .A.Plaats:..j.,.1 7'.A .iim/v, (l,v.mi controle bezorging). Bank/gironr.:Handtekening,*, Stuur'deze bon in een envelop zondenposizegefnaar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam» i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1