19 Tien mil oen voor de Beverwaard A Een stroomhuisje als kunstobject 21 juni 1999 1 De Dag van de Regionale Omroep RIJNMOND Geld voor groen, noord-zuid-verbinding, winkelcentrum en jeugd IJsselmonde trots op geschilderde apen, bloemen en Van Brienenoord-brug Man na tien V- jaar vrijuit 'Spoedeisende hulp straks niet meer voor ieder ziekenhuis weggelegd' Schiphol in de Noordzee? Of in de Markerwaard? Wat doen we met de Betuwelijn? Tweede Maasvlakte? Randstadrail? En hoe lossen we het fileprobleem op? Luister maandag 21 juni naar Radio Rijnmond en bepaal de toekomstige inrichting van Nederland. Regionale Omroep Niemand komt dichterbij RADIO De Coolsiri Groot denken over landschap Rotterdams Dagblad j Zaterdag 19 juni 1999 Door Marcel Potters Rotterdam De wijk Bever waard krijgt een flinke im puls. De deelgemeente ÏJs- selmonde, de corporaties en de gemeente Rotterdam ste ken de komende jaren ruim tien miljoen gulden in dit deel van IJsselmonde. Dat geld wordt besteed aan verre gaande aanpassingen op het gebied van wonen, verkeer en de samenleving. De verantwoordelijk dagelijks be stuurder K. Jungheim spreekt over het 'repareren van de Bever- waard'. „Vooral in het begin is er een hoop misgegaan met de wijk," zegt hij, „maar als alle plan nen worden uitgevoerd, zal dat echt een enorme verbetering op leveren." Het hele projekt moet vooral in samenhang worden gezien, meent hij. En sommige onderde len zijn reeds van start gegaan. Zo zijn de corporaties al bezig met de verkoop van huurwoningen. Dat moeten er in de komende tien jaar TOO worden. Door deze maatregel, raken de bewoners meer bij hun omgeving betrokken, zo bewijst de praktijk. Een stuk duurder en ingewikkel der is het maken van een zogehe ten 'noord-zuid-verbinding' in de wijk. Nu is het zo dat grote aantal len auto's zich door de smalle woonerven moeien wringen. Om de nieuwe doorgang door de Be verwaard aan te leggen, moet ech ter een singel worden gedempt. Dit feit plus het noodzakelijke in klinken van de op die plek gestor te grond, zorgen ervoor dat het werk meerdere jaren zal duren. Tuindorp Dan is er het zogeheten 'hagen- plan' -het aanplanten van veel groen - bedoeld om de kille buur ten 'een meer tuindorp-achtig ka rakter te geven'. Daarnaast ko men de singels aan bod; de één krijgt een meer stedelijk karakter met gras en bomen, de ander een natuurlijke inrichting. Ook het nu 'verscholen' winkelcentrum wordt niet vergeten; dat zal door aanpassingen aantrekkelijker en beter bereikbaar worden. Een belangrijk onderdeel vormen de plannen voor de jeugd in deze zeer jonge wijk. Jongeren vinden de wijk saai, en daaraan moet iets worden gedaan, menen de plan nenmakers. Plekken waar de jeugd regelmatig samenkomt, worden verbeterd. Bovendien dient te worden voorkomen dat bewoners last hebben van spelen de jeugd. Jongeren zullen makke lijk bij instellingen in de wijk te recht kunnen. En ook moet de Beverwaard beter worden 'verkocht': „Bewoners er- Door Marcel Potters Rotterdam Twee weken heeft reclame- en decoratieschilder Ni co van Gaal (46) zitten kwasten aan zijn orang-oetan. Met een foto in de ene hand, en het penseel in de andere, toverde hij de zijkant van hel grauwe elektricileitshuis- je aan het Herenoord in IJssel monde om tot een fleurig maar vooral indrukwekkend natuur landschap. Eerst de contouren, vervolgens de details. Veel bruin en groen. De kin van de aap leunt op een vin ger, de ogen kijken triest omhoog, alsof het dier om hulp smeekt. De kunstenaar zelf bekijkt het resul taat van een afstandje, met gepas te trots. „Dit benadert de werke lijkheid," zegt hij met een ken nersblik, „het is heel realistisch." Datzelfde geldt voor de prachtige panda-beer op de voorkant. Die kijkt de voorbijganger recht aan, doordringend. En dan nog een donkere, sombere maar eveneens schitterende gorilla aan de kant van het Bredenoord. „Toen ik hier stond te schilderen," klinkt het, „werd ik constant aangesproken door mensen. Of ik bij hen thuis ook een muurtje kon komen schil deren. Ze lagen haast op de knie- en. Hoe het ook zij, het beschilderen van de ENECO-optrekjes in IJs selmonde is een doorslaand suc ces. Overal waar Van Gaal en zijn collega Lou Donkers (51) van re clame-atelier APON hun kunsten hebben vertoond, krijgen ze de handen van de omwonenden op elkaar. Sterker nog: toevallige passanten stappen van de fiets, om de werkstukken van nabij te bekijken. Bewondering Een bewoner van het Vegelins- oord, die recht tegenover de pan da woont: „Schitterend. Zeker als je nu op de bus staat te wachten, dan zie je nog eens wat." Wat wordt beaamd door een echtpaar dat net uitstapt bij de halte aan het Herenoord. „We hebben vol bewondering staan kijken toen die man bezig was. Het resultaat is prachtig." De opdracht om de huisjes op te fleuren, komt van de energie-le verancier en de deelgemeente. Eerst maken de schilders een schetsje en leggen dat idee voor aan ENECO en IJsselmonde. Wordt er aan zo'n opzet goedkeu- rig gegeven, dan kunnen ze aan de slag. Soms is het in een paar dagen gepiept, andere keren duurt het enkele weken. Zoals met het - ook in het oog springende - tafereel van zonne bloemen en een felrode vlinder op een energiehuisje aan de Groe- ninx van Zoelenlaan. Donkers: „Eerst dachten we aan een woes tijn met kamelen. We zyn een beetje in boeken gaan bladeren, en toen werden het de bloemen. Alleen werd dat een beetje kaal. Hebben we gewoon die vlinder er bij geschilderd." Nico: „We zijn veertien dagen be- ziggeweest. De omstandigheden waren ronduit slecht. Regen, wind, noem maar op. We moesten De kunst ligt in IJsselmonde letterlijk op straat. Kunstenaars Ni co van Gaal (rechts) en Lou Donkerszijn verantwoordelijk voor de kleurige schilderingen op elektrlclteltshulsjeslndeze deelge meente. Zoals een afbeelding van de Van Brienenoordbrugbij de Roelantweg. dat huisje op den duur afdekken met zeil. Begon het zo hard te stormen dat zelfs de touwen, waarmee alles vastzat, knapten," Schade Ofschoon de kunst op zich voorop staat, zyn de bijkomende effecten Fleurig Is het voora aan de Groenlnxvan Zoelenlaan. Mooie gele zonnebloe men en een felrode vlln dersleren hier hetENE- CO-huisje. Fo tos Joep van der Pal/Rotterdams mooi meegenomen. De ervaring leert dat de mooi beschilderde huisjes niet meer worden beplakt én minder aantrekkelijk zyn voor graffiti-spuiters. Alhoewel de panda aan het Herenoord heeft z'n eerste tag al te pakken. Geluk kig kan die zonder schade worden verwijderd, maar toch. „Degenen die dit doen, hebben geen respect," mompelt Donkers, „ook niet voor de dieren die zijn afgebeeld." Na de bloemen en dieren in het centrum van IJsselmonde is de geverfde Van Brienenoordbrug op een stroomgebouwtje bij de Roelantweg heel andere koek. Ook hier hanteerde Van Gaal de kwast. Na eerst een foto te hebben gemaakt van de brug 'in levende lijve', reproduceerde hij dit kiekje op de grijze ondergrond. Kei wa ter van de Maas, het staal erbo ven, de licht bewolkte lucht Belde kunstenaars maken er geen geheim van: dit smaakt naar meer. Want na IJsselmonde ligt de rest van de stad voor hen braak, Terwijl ze de 'Brienenoord' nogmaals van nabij inspecteren, maakt hun baas G. Apon zich wei nig zorgen: „Die Nico van Gaal, als je hem een Rembrandt voor zijn neus zet, dan schildert hij die zó na." Op het Herenoord Is weken gewerktaantwee apen en een panda - beer. De gorilla kijkt in de richting van het Bredenoord. varen en waarderen de wijk posi tiever dan mensen buiten de wijk. Buiten de wijk heeft de Bever waard onverkort te maken met een negatief beeld. Het is zaak om de positieve ontwikkelingen, ge beurtenissen en resultaten meer te verzilveren." Met een aantal onderwerpen is al van start gegaan, andere zullen spoedig volgen, zegt Jungheim. „Eigenlijk wilden we al in juli 1997 beginnen. Het is twee jaar la ter geworden. We willen de men sen nu niet meer laten wachten en zo snel mogelijk van start gaan." Begin volgende week wordt de In tegrale Wijkaanpak Beverwaard besproken in diverse commissies in IJsselmonde. In juli komt die in de deelraad. Den Haag/Schiedam - Een 36-jarige Schiedammer, die gisteren in ho ger beroep bij het Haagse ge rechtshof terechtstond voor een grote serie inbraken die hij tien jaar geleden zou hebben ge pleegd, is vrijuit gegaan. Het hof vond tien jaar een te lange tijd en verklaarde het openbaar ministe rie niet-ontvankelijk. A H. zou tien jaar geleden spul- lenhebben gestolen uit gepar keerde vrachtwagens in Nieuwer- kerk aan den IJssel en omgeving. Hij was in april 1990 door de Rot terdamse rechtbank veroordeeld tot 22 maanden gevangenisstraf voor de serie inbraken waarbij voor vele tienduizenden guldens was buitgemaakt. Die veroorde ling was bij verstek: dat wil zeg gen de verdachte was er niet bij. Zijn raadsvrouwe mr. L. van de Puttelaar had hem destijds uit voorarrest gekregen omdat ver- dachtes vrouw moest bevallen. Nadien kwam de Schiedammer niet meer opdagen tijdens de be handeling van het proces tegen hem. Normaal gesproken wordt het vonnis van de rechtbank dan door de parketpolitie bij een veroor deelde thuisgebracht, de zoge noemde 'betekening' van het von nis. Maar dat gebeurde om ondui delijke redenen pas negen jaar la ter, in december vorig jaar. Ter wijl de politie wel degelijk op de hoogte was van het adres van de Schiedammer. Ook zat de Schie dammer in de afgelopen tien jaar verschilende andere gevangenis straffen uit zodat men hem het vonnis daar hadden kunnen mee delen. De Schiedammer stelde eind vo rig jaar snel beroep in tegen het stokoude vonnis. Dat beroep dien de gisteren in Den Haag. Procu reur-generaal mr. D. Kuipers, er kende de fout van het openbaar ministerie en vorderde zelf zyn ei gen niet-ontvankeüjkheid, welk standpunt werd gehonoreerd door het hof. De Schiedammer heeft de serie inbraken overigens altijd ontkend. Er mag volgens het Europese Ver drag voor de Rechten van de Mens maximaal tweeenhalf'jaar verlopen voor een hoger beroep dient, anders is er sprake van een 'onredelijk lange vervolgingster- mijn' en volgt niet-ontvankelijk- heid. Door Peter de Lange Rotterdam De nachtelijke slui ting van de afdeling voor spoedei sende hulp in het Ruwaard van Puttenziekenhuis in Spijkenisse heeft de toeloop op de Botterdam- se ziekenhuizen niet noemens waardig vergroot. Alleen de EHBO in het Dijkzigt constateert in de nachtelijke uren een lichte toename van het aantal patiënten, maar dit leidt niet tot problemen. Er is voldoende personeel aanwe zig. „Moeilijkheden kunnen alleen ontstaan als er mensen onder zijn die moeten worden opgenomen. Mogelijk is er dan geen bed be- schikbaar," aldus de voorlichter van het academisch ziekenhuis. Het Ruwaard van Putten besloot per 1 juni de spoedeisende hulp te sluiten van elf uur 's avonds tot zeven uur 's ochtends. Deze onge wone maatregel is allereerst een gevolg van een tekort aan ge schoolde verpleegkundigen. Op de EHBO zijn verschillende vaca tures. Een andere ooizaak is dat arts-assistenten, die de spoedei sende hulp mede bemannen, vol gens de nieuwe arbeidstijdenwet nog maar 36 uur per week mogen werken; negen tot twaalf uur kor ter dan voorheen. De sluiting duurt tot september, dan hoopt het ziekenhuis een aantal vacatu res te hebben vervuld. „De nieuwe arbeidstijdenwet is natuurlijk goed voor de gezond heid van de arts-assistenten, maar slecht voor de gezondheidszorg," zegt L.AM, J. van Atteveld, di recteur beheer in het Spijkenisser ziekenhuis. „Om de spoedeisende hulp 24 uur per dag in stand te houden moeten we meer arts-as sistenten aannemen en daar is niet altijd geld voor." Het Ruw aard van Puttenziekenhuis, klaagt de directeur, heeft een ver zorgingsgebied van 200.000 inwo ners, maar krijgt geld voor slechts 100.000 potentiële patiënten. De nachtelijke sluiting van de EHBO in Spijkenisse heeft geen run veroorzaakt op de ziekenhui zen in Rotterdam-Zuid, het St. Clara en het Zuiderziekenhuis. Daar is de werkdruk voor het per soneel in de spoedeisende hulp noch de wachttijd voor patiënten merkbaaropgelopen, Het Zuiderziekenhuis voelt zich dan ook niet benadeeld door de collega's in Spijkenisse. Eeerder is er begrip voor de problemen daar. „Het is tenslotte heel triest als je zo'n maatregel moet nemen. De hele gezondheidszorg kampt met personeelstekorten, dat is ge noegzaam bekend. Wy hebben nog voldoende mensen voor de spoedeisende hulp, maar als er drie opstappen zitten wij ook in de narigheid." De dreiging is pas uit de lucht als de voorgenomen fusie met het St. Clara Ziekenhuis doorgaat. „Dan hebben we samen één spoedei sende hulp en hoeven we ons geen zorgen meer te maken over de capaciteit." Directeur beheer B. de Rave van het St. Clara ziekenhuis hecht zeer aan handhaving van de spoedeisende hulp de klok rond, omdat die afdeling steeds meer een belangrijke poort voor opna mes is geworden. Maar hij reali seert zich dat niet ieder zieken huis de bijbehorende kosten kan dragen. De Rave: „Het is maar ernstig de vraag of alle ziekenhui zen zich in de toekomst de luxe van een zeven keer 24 uurs hulp zullen kunnen veroorloven." Soortgelijke geluiden klinken in het Sint Franciscus ziekenhuis in Rotterdam-Noord, dat het als stadsziekenhuis tot zijn plicht re kent 24 uur per dag spoedeisende hulp te verlenen. Maar ook dit zie kenhuis heeft te kampen-met een krappe arbeidsmarkt. Uit voor zorg wordt er extra personeel op geleid voor onmisbare functies in de spoedeisende hulp en de OiCs, zoent cr altijd een zekere reserve beschikbaar is. Toch zal het in de toekomst steeds moeilijker wor den de EHBO permanent te be mannen, zo wordt gevreesd. De woordvoerder van het Sint Fran ciscus: „Een ziekenhuis dat 24 uur hulp verleent krijgt daarvoor geen cent extra. Maar dat zou ei genlijk wel moeten." Bij een economische groei van drie procent moet je niet alleen i aan geld en werkgelegenheid denken, maar ook aan ruimte. Bedrijven breiden zich uit, er ko-1 men bedrijven bij. En dus meer transport, meer mobiliteit. „De politiek wil echter de ruimtelijke consequenties van economische i groei niet onder ogen zien," zegt Cees-Jan Asselbergs, directeur j van de stichting Europoort/Botlek Belangen. Asselbergs pleit voor een veel grotere Maasvlakte, voor tunnels onder de Nieuwe Water- weg en voor meer en bredere we- gen. Een gewaagd standpunt, vooral op een symposium over het milieu in de Rijnmond. Dus vroeg Astrid Joosten hem of hij niet lek ker was. Publiek lachen. Vrolijk deed Cees-Jan er een schepje bo- venop. Hij brak een lans voor de Maasmondtunnel de Oraiyetun-j nel, tunnels die nog lang niet ge- pland zijn, maar die tussen 2010 en 2025 noodzakelijk zullen zijn. Astrid Joosten leidde het sympo- j sium in Rozenburg op een prikke lende manier, die de deelnemers i verleidde om die eeuwige grijze brij van concensus door de wc te spoelen. Er waren weer menings- verschillen. Gervan Tongeren liet wel even een ander geluid horen dan Asselbergs. „De Rijnmonders vragen niet om het ruimtegebruik te intensiveren, maar om te exten-i siveren," zei Van Tongeren, direc-; teur van de DCMR Milieudienst Rijnmond. De verstedelijking werd vorig jaar 'ontdekt' als j nieuw milieuprobleem: het open landschap verdwijnt en daarmee het gevoel van bewegingsruimte,1 leefruimte. Van Tongeren stelt dat de verschillende ruimteclaims niet allemaal meer mogelijk zyn. De behoefte aan nieuwe natuur, leefbare wijken en open ruimte zullen volgens hem tot gevolg hebben dat de industrie zich steeds verder richting Noordzee verplaatst; de westwaartse ver schuiving van de Rotterdamse ha ven is nog lang niet ten einde. Ook de milieudirecteur ziet een tweede Maasvlakte in als onont koombaar en daarin was hij het weer wel met Asselbergs eens. Alleen door kustuitbreïding is het bestaand gebied te redden. Alleen dan is te bereiken dat economie en milieu samengaan - mits de tweede Maasvlakte verstandig wordt aangelegd, niet te dicht op de duinen van Oostvocme en Ro- ckanje. En; mits de bereikbaar heid van de tweede Maasvlakte (noem het Rijnvlakte) goed gere geld wordt, bijvoorbeeld via die Maasmondtunnel van Asselbergs, naar toekomstige kustuïtbreiding voor Hoek van Holland. Ik heb on langs van Ronald Waterman zijn indrukwekkende boek over 'bou wen in zee met de natuur mee' ge leend en daaruit, blijkt dat kust- uitbreiding goed is voor de natuur (extra duinen), voor het toerisme (meer wandelgebieden en stran den), voor bedrijvigheid en wo ningbouw en óók voor de huidige kustplaatsen, die niet verloren gaan, maar juist een impuls krij gen. Dat boek van Waterman zou iedereen eens moeten lezen. Dan merk je dat het gedoe over 500 of 1000 of 2000 hectare extra Maas vlakte geneuzel is, postzegelpoli- tiek. Doe het gewoon in één keer goed en maak Holland groter over de hele linie tussen Oostvoome en Scheveningen, dat past in de sterke Nederlandse traditie van spelen met water en zand (dijken, inpoldering, havens graven) en dan ontstaat er in de Rotterdamse en Haagse regio's weer lucht. Dan ontstaat ruimte voor meer parken, bossen, grienden en plas sen, zodat je het gevoel krijgt dat Rotterdam aan de Reeuwijkse Plassen.ligt. „Denk groot over het landschap" is de boodschap van Joost Schrijnen, inspirerend ar chitect en stedenbouwkundige te Rotterdam. Hij ziet de Rijn als ecologische hoofdstructuur van l Europa, als meest milieuvriende-? lijke vervoersas. Die kwalificaties laten een andere realiteit zien dan „riool van Europa", een bijnaam die de natuurwaarde negeert. Schrijnen merkt op dat de wereld haven Rotterdam groot denkt over pconnmie, over architectuur maar dat er nog nooit gTOot ge dacht is over milieu en landschap. Ook op dat gebied moet de fanta sie toeslaan. Liefst zou Joost Schrijnen rijksweg 15 overkap pen met een uitgestrekt park tus sen Charloisen Rhoon. Illusoir? „We kunnen doen wat we willen," zegt Schrijnen. Wat wenselijk is, kunnen we namelijk zelf bepalen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3