27 fi Recht van burgerman draait vaak om geld Garantieverzekering huis zo iek ais een mandje Hoekman Wetenswaardigheden in boek dat de weg wijst in het doolhof van wetten - - - - - - Meer offertes Rotterdams Dagblad Zaterdag 19 juni 1999 Onder redactie van Hans Roodenburg In de rubriek Hoekman behandelt het Rotterdams Dagblad vragen op het gebied van sparen, beleggen en zaken over andere persoonlijke financiën. Lezers kunnen vragen opsturen naar het Rotterdams Dagblad, Rubriek Hoekman, Postbus 2999,3000 CZ Rotterdam. Vakantiewerk vanaf dertien jaar Mijn dochter uan dertien jaar wil bij een boer nabij ons doip gaan helpen bij het oogsten oan bloemen die tot droogbloemen worden verwerkt. Het is een rotkarweitje maar ze wil het graag doen en ze krijgt van de boer daar voor vier gulden per uur. Mag een dertienjarige al at^eid verrichten? Iedere dertienjarig kanals hij of zij dat wil, een vakan tiebaantje zoeken. Want scholieren, die dertien jaar of ouder zijn mogen volgens de wet buiten de schooluren werken. Voor wie nog geen achttien jaar is, gelden wel speciale regels voor het soort werk dat gedaan mag worden. Wat wel en niet mag, staat allemaal in het Ar beidsbesluit jeug digen. Het is bij- Q O voorbeeld verbo den om met che mische stoffen te werken of op plaatsen waar het heel lawaaiig is. Ook mag iemand onder de achttien jaar niet zwaar til len, aan de lopen de band werken of met cirkelzagen, heftrucks en der gelijke omgaan. En zo zijn er nog meer beperkin gen die door deAr- beidsinpectie in de gaten worden gehouden. Maar met een gewoon baantje kan men zo aan de slag. De vraag is of zij een (officieel) tijdelijke arbeidscontract krijgt of da t zij onderhands (zwart) door de boer wordt betaald. In het laatste geval heeft zij geen sociale rech ten. Is er een normale arbeidsovereenkomst dan kan zij even tu eel een beroep doen op de algemene werkne mersverzekeringen, 2oals de ziektewet, WAO en het ziekenfonds. Wie dan bijvoorbeeld ziek wordt tijdens de duur van het vakantiewerk heeft recht op een ge deeltelijke doorbetaling van het loon. En wie ziek blijft na afloop van het contract, kan mogelijk daarna voor een uitkering van de ziektewet in aanmerkingkomen. Voor deze werknemersverzekering moet de werkge verpremies inhouden op het loon. Bij de ziekenfonds verzekering is het niet alleen voldoe nde dat er premie wordt ingehouden, maar moet de verzekerde zich ook nog bij een ziekenfonds laten inschrijven. Wie al in het ziekenfonds zit, hoeft dit dus niette doen. En ook de vakantiewerker die meeverzekerd is bij de particulie re verzekering van zijn ouders hoeft dit niet te doen, Deze vakantiewerker kan als het om een periode van minder dan drie maanden achter elkaa r gaat particu lier verzekerd blijven. Binnen een half jaar na afloop van het werk kan hij of zy ingehouden premie bij het ziekenfonds terugvorderen. Minimumloon voor jongeren. Onze kinderen kunnen uaJcantieboantjes genoeg krijgen. Wij vinden ech ter dat die kinderen voor naak wroetend en eentonig werk slecht betaald wordenVoor hen geldt toch ook het minimumjeugdloon? Zee r zeker. Het probleem is dat vakantiewerk vaak i n- formeel gebeurt: een summiere afspraak tussenwerk gever en arbeidskracht over werkzaamheden en ho norering. In feite wordt er dan zwart gewerkt. De werknemer is dan rechteloos. Een beroep op het mini mumloon kunnen vakantiewerkers alleen doen als er een officiële werkovereenkomst is met een werkge ver, die ook premies en eventueel belasting inhoudt. De vakantiekracht moet een werkgeversverklaring invullen. In veel gevallen (als er sprake is van slechts één baan) hoeft de werkgever dan ook niet meer de toonheffing i n te houden. Daardoor wordt voorkomen dat de vakantie werker pas aan het eind van het jaar door middel van een zogeheten T-biijet teveel inge houden loonbelasting kan terugvragen. Het mini mumjeugdloon wordt halfjaarlijks vastgesteld. Te ruggerekend van een veertigurige werkweek be draagt dat thans per uur: leeftijd Bruto per uur 15 jaar 4,06 16jaar 4,67 17jaar 5,35 18 jaar 6,16 19 jaar 7,10 20 jaar 8,32 21 jaar 9,81 22 jaar ƒ11,50 Per 1 juli worden de bedragen weer iets verhoogd. Als er geen toonheffing wordt toegepast dan hoeven deze bedragen netto slechts enkele procenten (na inhou ding van ziekenfondspremie) lager te zyn. Kinderbijslag bij vakantiediensten Ik krijg binnenkort als scholier vakantie. Dan wil tk een paar weken flink geld gaan verdienen. En als het lukt, wil iknadevakantieook nog op zater dagen gaan werken ineen winkel Wélke gevolgen heeft dat voorde kinder bijslag die mijn ouders ontvangen? Ieder kind mag een bepaald bedrag bijverdienen zon derdat die van invloed is op de kinderbijslag. De hoog te hangt af van de situatie. Ben je jonger dan 16 jaar en woon je thuis dan magjehethelejaarzoveel bijverdie nen als je wilt. Ben je 16 jaar of ouder, dan magjein de zomermaanden (juni, juli, augustus) met vakantie werk maximaal ƒ1300 bijverdiend worden. Buiten het zomervakantie werk geldt het volgende: ontvangen je ouders enkele kind erbi jslag en woon jethuis dan moe ten je bijverdienstenlagerzijndan/2637per kwartaal. Dit bedrag met 'regulier' avond-en weekendwerk mag je dus bovenop het pure vakantiewerk erbij verdienen zonder datje kinderbijslag in gevaar komt. Woon je niet thuis dan is dit bedrag ƒ3351. Ontvangen je ouders dubbele kinderbijslag en woon je thuis dan mag ie maximaal ƒ1573 per kwartaal bijverdienen. Woon je niet thuis, dan is dit bedrag ƒ2063. Ontvangen je ouders drievoudige kinderbijslag, dan moeten je bijverdiensten lagerzijn dan ƒ413 per kwar taal. In sommige gevallen moeten je ouders ook nog aantonen dat ze j e onderhouden. Wü je meer daarover weten, raadpleeg dan de brochure Informatie over de kinderbijslag voor zestien jaar en ouder die is te ver- krijgenbij de Sociale Verzekeringsbank in uwdistrict. Voorderegio Rotterdam is dat 010-4688800 en voorde reginDordrecht 078-6332899. Door Hans Roodenburg Gekke vragen. Wetenswaardighe den. Rechten en plichten. Uitke ringen. Aansprakelijkheid. Bu renruzies. Op de eerste de beste famiiieveijaardag is er altijd wel een burgerman die een bijzondt- re situatie weet te vertellen, waar bij een vraag aan de orde is waar van niemand eigenlijk precies het antwoord weet In deze krant heb ben we daarvoor wekelijks de ru brieken Rechthoek en Hoekman, waarvan de laatste voornamelijk op geldzaken is gericht. Soms worden de meeste gekke vragen gesteld. Zoals: - Mijn naam is Leo. Ik heb mijn ge slacht laten veranderen en nu tvil ik in de gemeentelijke basisadmi nistratie mijn voornaam laten veranderen in Leontine. Kan dat en hoe moet dat? - Mijn man is enkele weken gele den bezweken voor een blondine en is een nacht vreemd ge gaan7 Is dat voldoende grond voor mij om echtschei ding aan te vragen en om hem van zijn hoge salaris te late dokken vooreen mooie alimenta tie in de rest van mijn leven? De woningbouwvereniging wil mij uit mijn huurhuis zetten om dat ik regelmatig een huurachter stand heb. Dat komt omdat ik voortdurend van een bijstandsuit kering moet rondkomen waaraan ik tekort kom en daardoor mijn huurbetaling nog wel eens mil op schuiven. Mag de woningstichting mij hierom zomaar uit het huis zetten? - Mijn buurman in onze gehorige flat is drummer van beroep. Hij heeft de gewoonte uooral 's nachts na thuiskomst te oefenen. Hij rea geert niet op ons verzoek dat niet meer te doen vanwege het lawaai als wij willen slapen. Wat kunnen we nu nog doen? Het antwoord op al deze bijzonde re vragen is terug te vinden in het verzamelboek 'Uw Goed Recht' van Reader's Digest Bijna alle fa cetten in 'het doolhof van het recht' komen daarin aan orde. Fa miliezaken, burenruzies, het hu ren en kopen van woningen, ge zondheidszorgkwesties, arbeids zaken, financiële aangelegenhe den, aansprakelijkheid en schade, consumentenrechten en -klach ten, geschillen en de juridische aanpak daarvan. Meestal draait het hierbij uiteindelijk om geld kwesties. Er zijn vele boeken te verkrijgen op al deze verschillende terrei nen. Het aardige van 'Uw Goed Recht' is dat al deze zaken in be grijpelijke taal zijn opgeschreven in een boekwerk, waarbij in ka dertjes en cursiefjes praktijkge vallen (jurisprudentie), voorbeel den en tips worden gegeven die de vaak ingewikkelde kwesties beeldend maken. Handig is voorts het uitgebreide register, waarin per onderwerp kan wor den teruggezocht en vrijwel alle nuttige adressen te vinden zijn van instanties, organisaties en hulpverleners die eventueel nog (in. eerste instantie gratis) kunnen worden geraadpleegd als dat no dig mocht zijn. Afzien van huwelijk In het (eerste) hoofdstuk over fa miliezaken is veel aandacht be steed aan erfrecht en echtschei dingskwesties, die in onze rubrie ken in de krant ook erg hoog sco ren. Een klassieker is, wat er ge beurt als bij een voorgenomen hu welijk een van de partners ineens tot de conclu sie komt dat ondanks zijn of haar trouwbelofte de ande re toch niet de geschikte persoon is. Zou de andere dan toch kun nen vorderen dat het huwelijk doorgaat en/of is er een schade- vergoeding af te dwingen? Beide zaken zijn niet het geval. De vrij heid om van een voorgenomen huwelijk af te zien mag niet wor den belemmerd door vrees voor een vordering tot schadevergoe ding. Alleen als er al een akte van huwe lijksaangifte (zogenoemde onder trouw) is opgemaakt, kan de afge wezen partner een vordering in stellen tot vergoeding van de wer kelijk geleden vermogensverlie- zen. Hierbij gaat het echter uit sluitend om de directe materiële schade, Zou bijvoorbeeld een ar me vrouw in gemeenschap van goederen gaan trouwen met een miljonair, dan kan rij echter niet de helft van de toekomstige ge meenschappelijke boedel claimen als de miljonair voor de ambte naar van de burgerlijke stand plotseling 'nee' zou zeggen. Een belangrijk onderdeel in het boek is allerhande informatie over de boedeldeling bij echt scheiding (ook van geregistreerde partners) en de valkuilen die er zijn bjj het maken van huwelijkse voorwaarden. Weinigen weten dat er een wettelijke plicht is voor huishoudgeld. Echtgenoten moe ten elkaar voldoende gelden ter beschikking stellen voor de gewo ne gang van zaken in de huishou ding. Deze verplichting geldt ook nog als de echtgenoten in onder ling overleg niet samenwonen. De Hoge Raad heeft zelfs bepaald dat er jaarlijks een afrekening moet plaatsvinden over het afgelopen jaar, In de praktijk komt het uiter aard zelden voor dat in echtelijke verhoudingen een dergelijke fi nanciële afrekening aan het eind van het jaar wordt gemaakt Altijd interessant in familiekwes ties is het erfrecht. Als men dit Illustratie Sandra da Haan hoofdstuk leest dan zuilen vele mensen beseffen dat het wettelij ke erfrecht in Nederland lang niet voldoende is om over je graf heen te regeren als het om je bezittin gen gaat In vele gevallen, ook als kleine vermogens in het spel zijn, is een testament bitter noodzake lijk. Een bekend item is voorts of kin deren - die helemaal met hun ou ders overhoop liggen - kunnen worden onterfd, In Nederland is dat onmogelijk, zelfs in sommige gevallen niet als er sprake is van een moord op een ouder en er in direct wordt geërfd (via de andere ouder). Burenruzies komen zelfs in de beste straten voor. Het advies is uiteraard eerst te proberen in overleg er uit te komen. Lukt dat niet - meestal is de zaak al uit de hand aan het lopen dat moet aan de 'foute' buren een brief worden geschreven waarin zij worden ge sommeerd hun onrechtmatige ge drag te staken. Helpt ook dat niet, dan 2al de gang naar de rechter moeten worden gemaakt met alle juridische kosten van dien en het feit dat de verhoudingen volledig verziekt zullen zyn. 100 stuivers Geldzaken en conflicten in het be talingsverkeer worden in het boek ook uitgebreid behandeld. Een geval uit de praktijk is dat een kind met zijn spaarvarken, waarin meer dan honderd gulden aan stuivers, dubbeltjes en kwart jes zit, naar de winkel gaat voor aankoop van speelgoed. Mag de winkelier al dat kleingeld weige ren en groter geld voor betaling eisen? Op grond van de Munt- en Bankwet is een winkelier inder daad niet verplicht onbeperkt munten te accepteren. De Munt wet legt de grens by 100 vyfgul- denrriunten, 40 rijksdaalders, 100 guldens, 100 kwartjes, 250dubbel- tjes en 100 stuivers. Een andere vraag heeft betrek king op een bankoverschryving. Iemand heeft wel de juiste naam ingevuld, maar een verkeerd re keningnummer met als gevolg dat het geld by de verkeerde per soon terecht kwam, die niet be reid is het geld terug te storten. Wie is aansprakelijk voor deze Den Haag De 'garantiemake laars' hebben indertijd veel tam tam gemaakt toen ze met iets nieuws op de markt kwamen: de verzekering tegen de miskoop van een huis. Geen problemen meer met 'verborgen gebreken': je zou als koper wel gek zijn als je zo'n verzekering niet nam. Nu blijkt dat de eigenlijke miskoop die verzekering zelf is. De Ombudsman Schade heeft er ernstige kritiek op. „De koper ver wacht dat hij meer bescherming krijgt dan hij wettelijk al had. De polis bevat echter belangrijke uit sluitingen, waarop de koper niet bedacht is," aldus de Ombuds man in zijn jaarverslag 1998. Een belangrijk probleem is dat de klant van een garantiemakelaar niet kan zeggen dat hij die verze kering niet hoeft. Hij hoort bij de koop. Je kan alleen van de koop afzien. De koper is echter niet de gene die de verzekering sluit. Dat is de makelaar. Praktisch bete kent het dat je als koper geen en kele invloed hebt op de inhoud van de polis. Het is voor u, over u, maar zonder u. De verzekeraar stapt echter niet zomaar in elk project dat de ma kelaar aandient. Hij stuurt voor de verkoop een bouwkundig ex pert op pad, dit zelf uitkiest. De expert keurt r.ct huis op bouw kundige aspecten. Na de aanschaf van het huis leeft de koper in de veronderstelling dat de verzekering alle zich later openbarende gebreken dekt. De verzekering biedt echter geen allesomvattende dekking tegen verborgen gebreken, zo meldt de Ombudsman. De schade die wordt gedekt, moet voortvloeien uit een zogenoemd 'constructief gebrek'. Volgens de voorwaarden van de verzekering is dat „een ge brek van de constructie van het gebouw, waardoor een tekort aan kwaliteit ontstaat of de normale functie verloren gaat." Op zich is dit logisch en de conclu sie lijkt voor de hand te liggen: als je door de vloer zakt, mag je dat rustig een tekort aan kwaliteit noemen. Maar, de verzekerde komt bedrogen uit. Uitgesloten is namelijk alles wat de bouwkun dig expert in zyn keuringsrapport heeft genoemd en dat de beoorde ling 'matig', 'slecht' of'zeer slecht' heeft gekregen. Ook onderdelen die de bouwkundige niet kon be oordeelden of die hy eigenlijk nog nader moet onderzoeken zijn uit gesloten. Dus als hij de rottende vloerdelen niet kon zien, zijn ze uilgesloten. Klapperen uw oren, er komt nog meer. „Vervolgens wordt nog een groot aantal schaden uitgeslo ten," zegt de Ombudsman. Het gaat daarbij om schade waarvan de verzekerde, de koper dus, voor het afsluiten van de verzekering op de hoogte was of had kunnen zijn. Stel datje net lekker woont en het dak waait eraf. Als nieuwbakken eigenaar denk je dan dat er iets niet klopt en je meldt je bij de ga rantieverzekering. Maar die zegt beste man, als je goed had opge let, had je kunnen zien dat er een dakpan los lag. Je had de kleine lettertjes goed moeten lezen, dan had je dat geweten. De Ombudsman houdt het in zijn commentaar op zyn bevindingen netjes, maar in feite heeft hij er geen goed woord voor over. Hij schrijft: „De garantiemakelaars profileren zich als makelaars die iets extra's te bieden hebben. De koper denkt dat hij nog meer be scherming krijgt dan hij wettelijk al had. Maar feitelijk biedt de ver zekering slechts dekking tegen de financiële gevolgen van een beperkt aantal schaden waarvoor de makelaar of de vorige huiseige naar aansprakelijk kan worden maandag 21 juni: buitengewone verg. aandeelhouders Otra dinsdag 22 juni: jaarvergadering aandeelhouders Amsterdam Rubber woensdag 23 juni: jaarvergadering aandeelhouders Baan Company jaarvergadering aandeelh. De Vries Robbé Groep buitengewone verg. aandeelhouders Areadis jaarvergadering aandeelhouders Multihouse donderdag 24 juni: jaarvergadering aandeelhouders Holland Colours dinsdag 29 juni: jaarvergadering aandeelh. De Vries Robbé Groep woensdag30juni: jaarvergadering aandeelh. TextielgroepTwenthe jaarvergadering aandeelhouders Emba fout? In de algemene bankvoor- waarden staat dat het opgegeven rekeningnummer de basis is voor de uitvoering van de opdracht. De bank is dus niet verplicht te con troleren of het ingevulde nummer overeenstemt met de opgegeven naam. De cliënt zal zelf de schade moe ten dragen en/of proberen het geld terug te voideren bij degene naar wie het geld ten onrechte is overgemaakt. Dat laatste zou nog aardig wat juridische kosten met zich kunnen meebrengen. Stel je je bijvoorbeeld voor dat je een paar duizend gulden per ongeluk hebt overgemaakt naar een drugsverslaafde die deze 'meeval ler' direct heeft omgezet in de trip van zijn leven... Een ander praktijkgeval is het zo genoemde 'recht van retentie'. U hebt de auto naar de garage ge bracht maar de reparatiekosten zijn zo hoog dat u niet direct kunt betalen. U deelt dat mee aan de garagehouder, maar die weigert u de auto terug te geven voordat de gehele rekening is betaald. Mag de garagehouder dat doen? Ja dus! Een schuldeiser heeft name lijk 'recht van retentie'. Dat houdt in dat hy het recht heeft de afgifte van een zaak op te schorten tot zijn vordering (in dit géval beta ling van de reparatiekosten) door de schuldenaar is voldaan. Aansprakelijkheid en schade zijn altijd weer terugkerende onder werpen waarbij sommige mensen guldenstekens in hun ogen krij- gen. In Nederland vergt dit echter nog vaak zware en moeizame juri dische procedures. Toch zijn er al vele mogelijkheden. We nemen het voorbeeld van duidelijk en be wust natrappen op het voetbal veld. De getroffen speler blijkt een zwaar beschadigde knie te hebben opgelopen waardoor deze zijn goedbetaalde beroep enkele maanden niet kon uitoefenen. De rechter besliste dat de dader van het natrappen aansprakelijk was voor alle geleden schade die in de tienduizenden guldens ging lo pen. Kilometerteller Aan het consumentenrecht zitten eveneens vele haken en ogen. Neem de tweedehandsautohan del. Een professionele verkoper dient aan een niet-deskundigeko per alle ernstige schades aan de auto te melden, ook als die inmid dels zijn hersteld. De koper moet weten wat precies de staat van de auto is. Daarover bestaat jurispru dentie tot aan de Hoge Raad. Ook als de verkoper met de kilometer teller heeft gerommeld om de in druk te geven dat er met de auto niet zoveel gereden is, dan kan de misleide koper bij de rechter met succes een beroep doen op zoge noemde dwaling. De 'dwalende' verkoper zal de auto moeten te rugnemen en de volledige koop som moeten terugbetalen. Tenslotte nog het opsporen van dieven en misdadigers. De mees te mensen denken daarbij meteen aan de politie. Iedere burger mag echter zelf ook aan opsporing doen en zelfs verdachten aanhou den. Onder opsporing wordt dus alle onderzoek - behalve het door de rechters verrichte onderzoek - verstaan dat wordt gedaan om vermoedelijk gepleegde strafbare feiten op te helderen en om het de officier van Justitie en de rechter mogelijk te maken de dader te vervolgen en te straffen... *Uu> Goed Recht' is geschreven dooreen reeks advocaten, univer sitaire do centen en specialisten, Uitgewr is The Readers Digest in Amsterdam. Prijs 89,99. Betekent dat einde verhaal? Nee, vindt de Ombudsman, want de huiseigenaar kan via een advo caat, of via de rechtsbijstand van een van de consumentenorgani saties, alsnog de vorige eigenaar op het matje roepen. Die zal net doen alsof dat helemaal niet kan, want er was immers een verzeke ring waarin de boel werd gere geld. Maar een verzekering kan niet in de plaats komen van de rechten, die de koper heeft en die rechten houden onder meer in dat hij de verkoper aansprakelijk kan stellen. De Ombudsman vindt dat de ma kelaars en de verzekeraar de taak hebben om hun klanten/kopers duidelijk te maken dat hun 'rech ten' door deze verzekering niet in eens verdwijnen. Met andere woorden: als er echt iets vreselijk fout is. dan houden kopers het recht om toch naar de rechter te gaan. Hiernaast vindt de Ombudsman dat door de reclame van de garan tiemakelaars en de technische keuringen van de huizen verkeer de verwachtingen worden ge wekt. De verzekeraar zelf verwijst voor informatie naar de makelaar, maar dat is volgens de Ombuds man 'volstrekt onvoldoende'. Nat Hypotheek Garantie Top hypotheek (125% Rontevasperiode: ~W) Renievastperioüe: Instelling: 5{- 10 J. 15 J. 5j. 10 j. 15 j. ABN AMRQ 5.0 5,7 6,1 5,5 6,2 6,6 ABP 4,9 5,5 5,7 5.2 5,8 6 Aegon 4,4 5,5 5,9 4,8 5,9 6,3 Amev 4,7 5.4 5,7 5,2 5,9 6,1 Avéro 4.6 5,4 5,8 5,0 5,8 6,2 BLG 4,4 5,4 5,8 4,8 5,8 6,2 Bouwfonds 4,6 5,6 6,3 5 5,8 6.5 Belta Lloyd 4,7 5,5 5,7 5,1 5,9 6,1 Olrectbank 4,5 5,3 5,7 4.9 5,7. 6,1 FBTO 4,3 5,1 5,4 4,7 5,5 5,8 Hoogs Huys 4,6 5,3 5,9 4,8 5,5 6,1 Hypotrust 4,5 5.3 5,7 4,9 5,7 6,1 fDM Bank 5 6,7 6,1 5,2 5,9 6,3 ING Bank 4,8 5,4 5.9 5,3 5,9 6,4 NaL-Nederlanden 4,9 5,6 5,9 5,3 6 6,3 Philips Pensloenf. 4,8 5,5 5,8 Postbank 4,9 5,6 6,1 5,4 6,1 6,6 PVF 4,6 5.4 5,7 5,1 5,9 6,2 Rabo Hyp. Bank 5,1 5,7 6,2 5,6 6,2 6,7 Royal 5,1 5,8 6,2 5,3 6 6,4 SNS Bank 4.8 5,4 5,2 5,8 Stad Rotterdam 4,5 5,2 5,65 4,9 5.6 6,05 VSB Bank 4,5 5,2 5 5,7 WesttandAJtrecht 4,8 5,8 6,2 5,2 6,2 6,6 Woonfonds 4,8 5,5 6,0 5,2 5,9 6,4 Zwolse Algemene 4,5 5,1 5,5 4,85 5,4 5,9 "Annuïteiten- en levenhypotheken veelal 0,1 tot 0.3% lager. De laatste gegevens zijn verwerkt tot an met 18 juni 1999 Rotterdams DaobladBron: De HYOOtheker Rotterdam De oplopende hypo theekrente heeft tot gevolg dat mensen die bezig zijn een lening aan te vragen voor de aankoop van een huis geneigd zyn sneller de hypotheek af te sluiten. Zy pro beren daarmee een nieuwe rente stijging voor te zyn. Volgens woordvoeder T. Selij be treft het vooral mensen die zich aan het oriënteren zijn op de wo ningmarkt en vast een hypo theekofferte aanvragen. Meestal geldt zo'n offerte voor twee of drie maanden waarin nooit rentever hogingen worden doorberekend, maar wel verlagingen." Deze mensen zijn dus handig be zig: als zy besluiten een huis te kopen, hebben ze nog het lagere rentetarief Kopen ze niks, dan is er nog niks aan de hand want dan loopt de offerte gewoon af. In de afgelopen week heeft een aantal geldschieters van woning hypotheken hun tarieven weer verhoogd. Bij sommige is nu voor de tweede keer in drie weken de rente verhoogd. In totaal bedraagt de verhoging soms 0,4 of 0,5 pro cent. Een dergelijke verhoging is sinds 1995 niet meer voorgeko men.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 7