7 Alsnog geld voor aanpak Schiedamse 'palenpest' Brandbrief naar vaste kamercommissie lijkt effect te sorteren Achtste Spectrumfestivaï tussen regen- en zonnedans genda 'Ondanks alle culturen komt iedereen als mens op hetzelfde uit' Wielrenners maken schuiver Lastige jeugd in Koningshoek Met slok op uit de bocht Jongen beroofd van bromfiets The Shakers met lege handen Beste Buur goed met bingo .32 Kunstenaars presenteren J werk in kist Rotterdams Dagblad Maandag 21 juni 1999 Schiedam Het ziet er naar uit dat Schiedam toch geld krijgt van het rijk om de problemen met de funderingen aan te pak ken. Deze zogenoemde 'palenpest' speelt bij een kleine vier duizend woningen in de gemeente en aanpak van het pro bleem vergt een investering van zo'n 68 miljoen gulden. Staatssecretaris Remkes wilde eerst niet bijdragen in de aan pak van de palenpest en stelde dat het de verantwoordelijk heid is van de betreffende gemeenten en woningeigenaren. Recent heeft hij dat standpunt losgelaten en daardoor ziet het er nu naar uit dat er toch geld loskomt uit Den Haag. Begin april stuurde de Schiedam se wethouder Adri Reijnhout (volkshuisvesting) samen met zijn collega's uit Dordrecht, Gou da, Haarlem en Zaanstad -alle maal gemeenten die onder het grotestedenbeleid vallen - een brandbrief naar de vaste kamer commissie volkshuisvesting met het verzoek om extra aandacht te besteden aan de 'palenpest'. Ver volgens zijn er nog een paar ge sprekken geweest met het min- sterie en enkele landelyke be stuurders. Deze lobby heeft nu volgens het Schiedams dagelijks bestuur vruchten afgeworpen want de staatssecretaris huldigt nu plots een ander standpunt. De hoogte van het bedrag dat Schiedam te gemoet mag zien is nog niet be- Vlaardtngen Een plotseling overstekend kind heeft zaterdag middag in de Zuidbuurt in Vlaar- dingen een aanrijding veroor zaakt. Precies op het moment dat de 12-jarige knul vanuit de bosjes het fietspad oprende, kwam een groepje wielrenners voorbij en was een valpartij onvermijdelijk. De jongen werd met onbekend letsel naar het Holy Ziekenhuis gebracht. Een 53-jarige Maasslui- zer werd van zijn fiets geslingerd en liep door zijn val een gebroken sleutelbeen op. Een 47-jarige stad genoot moest naar het ziekenhuis om zich aan een hoofdwond te la ten behandelen. Maassluis Een 17-jarige Rotter dammer heeft zaterdagavond en kele uren in de politiecel door moeten brengen nadat hij bij win kelcentrum De Koningshoek in Maassluis amok had gemaakt. Een grote groep jongeren zorgde voor de nodige overlast en toen die door de politie werd gesom meerd weg te gaan, begon de Rot terdammer te provoceren. Hij weigerde zich te verwijderen, maar toen de politie hem wide ar resteren ging hij er wel vandoor. Hij werd echter ingehaald en aan gehouden. De andere jongeren waren verstandiger en vertrok ken uit de Koningshoek. Schiedam Auto in de kreukels en een dagvaarding voor de poli tierechter. Dat hield een 28-jarige Vlaardinger in de nacht van vrij dag op zaterdag over aan een avondje stappen. Hij was met een slok op achter het stuur gekropen, vloog op de Burgemeester Knap- pertlaan in Schiedam uit de bocht en knalde tegen een reclamebord. De Vlaardinger was niet de enige die onder invloed van alcohol in de auto stapte. Zondagochtend werd een 24-jarige Rotterdammer in de Schiedamse Lange Kerk straat uit zijn auto gehaald. Hij had te veel gedronken en bleek niet i n het bezit van een geldig rij bewijs. Een 25-jarige Hagenaar reed in Schiedam zonder geldig rijbewijs en had eveneens te diep in het glaasje gekeken. Een 36-ja- rige vrouw raakte vrijdagnacht haar rijbewijs kwijt. Ze reed aan geschoten op de Over de Vesten in Schiedam en zal 2ich binnen kort moeten verantwoorden voor de politierechter. kend. Eerst moeten de verant woordelijke afdelingen en het parlement zich nog buigen over de verdeling en de verdeelsleutel. In Schiedamse bestuurlijke krin gen circuleert echter een bedrag dat rond de vijftig mifjoen gulden ligt De gemeente wil dit echter niet officieel bevestigen omdat ze de buit eerst binnen wil hebben. In het verleden is het bij soortge lijke lobbyoperaties zo af en toe voorgekomen dat het (geld)schip vergaat met de haven in zicht. Bacterie De problemen, die worden samen gebracht onder de naam 'palen pest', behelzen niet alleen het wegrotten van de grenenhouten palen waarop sommige woningen zijn gebouwd. Hierbij worden de funderingen aangetast door een bacterie die ontstaat doordat de palen droog komen te staan door een lage grondwaterstand. Naast dit probleem zij n er ook grote ver zakkingsproblemen door beton rot in de zogeheten Kwaai taai- vloeren en verzakkingen door de slappe bodem. Voor Schiedam geldt dat laatste in hevige mate. Het wegrotten van houten funde ringspalen speelt nauwelijks in de Brandersstad omdat vroeger veelal op staal werd gebouwd en niet op hout. Bij deze problemen gaat het om veel vooroorlogse woningen, in to taal zo'n vierduizend stuks in West, Oost, Zuid en de binnen stad. Een plan van aanpak ligt al op de plank, alleen het geld ont breekt nog. Want een andere fi nancieringsmogelijkheid dan met geld uit Den Haag is niet denk baar. Schiedam zou de gelden uit de stadsvernieuwing kunnen ge bruiken voor de aanpak van de palenpest, maardan blijft er bijna niets meer over voor de aanpak van andere stedelijke problemen. Sch Ie dam Weer is op het Haze- pad in Schiedam een jongen van zijn brommer beroofd. In de nacht van vrijdag op zaterdag moest een 17-jarige onder dreiging van ge weld zijn voertuig afstaan. Het is niet de eerst keer dat een dergelij ke beroving plaatsvindt op het fietspad langs de rijksweg. De jongen werd door een aantal jongens tot stoppen gedwongen en werd van zijn brommer getrok ken. Ook kreeg hij klappen. Utrecht De Vlaardingse pop groep The Shakers is in de Kunst bende buiten de prijzen gevallen. De landelijke talentenjacht in Utrecht werd gewonnen door het Overijsselse Sally Skunk. The Shakers bereikte de finale door de voorronde van Rotterdam en om streken te winnen. Schiedam/Drenten De prijs van Beste Buur van Nederland ging aan hen voorbij, maar het Schie damse echtpaar Preldzic uit de Jan van Zuthpenstraat keerde toch 'gevuld' huiswaarts. Speciaal voor de genomineerden was tij dens de verkiezing in Dronten een bingo georganiseerd en het Schiedamse stel won daarbij een stoomstrijkijzer en een ligstoel. Door Eefje Ootnen Schiedam Gek hoe dat ene graadje luchtvochtigheid een zo- merevenement kan maken en breken. Om half drie zondagmid dag is het Beatrixpark, waar de achtste editie van het Spectrum festival wordt gehouden, nog na genoeg leeg. Wie heeft er immers trek in een schijf watermeloen of het tropische tromgeroffel van Dj- enoun als het miezert, druilt en druipt van de regen? Maar er hoeft rond half vier slechts één gaatje in die watersluier te vallen en het grasveld stroomt vol. Om en nabij de 15.000 belangstellen den telt de organisatie aan het einde van de dag. Veel minder dan in voorgaande jaren, maar ge zien de weersomstandigheden al leszins begrijpelijk. Bij de organi satie overheerste de opluchting, dat het toch nog opklaarde en het festival niet helemaal verregende. „Zon!," draait één van de be zoeksters 2ich enthousiast om naar haar echtgenoot, die onder een afdakje een Surinaamse bara weghapt. „Je zal het niet geloven, maar echt, ik zie een zonnestraal tje." In een mum van tijd worden de paraplu's ingeklapt, de capu chons afgezet en de regenjacks opgerold. Half vier 's middags is het en he, he, het multiculturele dans- en muziekfeest barst einde lijk los. Zoveel belangstelling is er ineens dat er een loopfile ontstaat bij de entree van het park. Buren Terwijl de reggaejongens van New Bora Creation het podium opklimmen, slaakt de houdster van de Afrikaanse koek en zopie- tent een zucht van verlichting. Drie dagen heeft ze in de keuken gestaan om haar inheemse hapjes met gehakt en kikkererwten te bereiden. Haar kraampje heeft ze voor de gelegenheid uitbundig opgetuigd met rode, groene en ge le lappen. „Gelukkig is al die moeite niet voor niets geweest." Met de drukte komen de klanten en kunnen de snacks toch nog het hete vet in.Anders had ik mor gen alles gratis aan mijn. buren uit kunnen delen Even leek het of dit jaar zo'n. beet je alles misging voor de Spec trum-organisatoren. Waren ze de ze keer na eerdere stennis rond het promotiemateriaal nog zo voorzichtig geweest met de sa menstellingvan posters en flyers, werden ze toch afgelopen vrijdag volkomen onverwacht met een kort geding geconfronteerd. De twee Marokkaanse meisjes, die door hen waren uitverkoren om het publiciteitsmateriaal te •ueren, stapten twee dagen voor aanvang van het evenement naar Toen de eerste zonnestralen eenmaal doorbra ken, stroomde het veld in een mum van tijd vol. Foto Roger van der Kraan de Rotterdamse rechter. Tiendui zend gulden wilden ze omdat ze zonder hun toestemming tot Spectrum-model waren 'gepro moveerd'. Zielsblij was het be stuur dat de rechter diezelfde middag de hoge claim naar de prullenbak verwees. Het geeiste bedrag had de festivalorganisatie, die op vrijwilligers draait, nooit op kunnen hoesten. Na het posterdebacle was daar zondagochtend ook nog eens de bui waar geen einde aan kwam. Dat terwijl de weersvoorspellers het zaterdag nog over een 'flink zonnetje' en een temperatuur van 21 graden hadden gehad. Festi valdirecteur Marlies Dingenouts 'baalde'maar besefte zich tegelij kertijd dat het Spectrum voor gaande jaren ook wel erg geboft had. Alle zeven keren dat het mul ticulturele evenement eerder werd georganiseerd, was het on hollands droog en zonnig ge weest. Vergeleken met de voorgaande edities kende dit feest dan ook wel een erg treurige opening. Wel geteld één man publiek stond er voor het kleinere Wereldpodium Het begin van het achtste Spectrum festival was uitermate treurig: één man publiek bij het eerste optreden en de ene hoos bul na de an der. Foto Roet Dijkstra waar de Kaapverdiaan.se zanger van de band Vitona als eerste ach ter de microfoon stond. De zanger neuriede stug door. Hij had zich een paar minuten daarvoor nog speciaal voor het optreden omge kleed. Nasikraam Zelfs de Surinaamse elf-mansfor- matie Yakki Famirie, één van de echte publiekstrekkers, zong maar een handjevol belangstel lenden naar het Hoofdpodium toe. Terwijl de rest van hun fami lie zich onder de partytent by de nasikraam verschool, waagden twee Surinaamse dames zich op het lege grasveld toch aan een paar opzwepende heupbewegin gen. Grote vreugde bij de kleu mende presentatrice Jet Sol. Die had daarvoor nog geconstateerd dat er minder mensen vóór het podium stonden dan erop. Sols aanmoediging om de wolken- breuk 'met z'n allen' weg te swin gen, was door een nieuwe hoosbui niet eens te horen. Zo hard begon het op dat moment de PA-tent in te regenen, dat de geluidstechni cus als de wiedeweerga zijn appa ratuur veilig moest stellen. Pas om half vier lukte het de goden met een zonnedans vermurwen. Maar toen kregen de enkele dan sende 'diehards' zoveel bijval, dat de donkergrijze lucht nog vóór het vallen van de avond knal blauw kleurde. En stroomde het vol voor het grote podium. Eerst voor de Westafrikaanse Fulia Band en later voor Gruppo MeJao, dat met hun swingende meren- que-klanken de toeschouwers vol op in beweging kreeg. Jet Sol be loonde enkele bezoekers, die ze de gehele dag voor de podia had gezien, met een t-shirt. Door Mariëtte Olsthoom Vlaardlngen De leerlingen van Andrew Aué komen vaak recht streeks uit het buitenland. Spre ken nauwelijks een woord Neder lands en alles is hen vreemd. In de neveninstroom van de Vlaar dingse Openbare Scholenge meenschap (VOS) wordt de scho lieren uit Irak, Marokko, Somalië, Aruba, Brazilië, Frankrijk en noem maar op, in sneltreinvaart de Nederlandse taal geleerd. Naast taal en rekenen, hebben zij vier uur per week beeldende vor ming. Voor velen een rustpunt tussen het stampen van woorden en het proberen te bevatten van die ongrijpbare grammatica van het Nederlands. Maar naast ontspanning is het ook een uitlaatklep. Zonder moei lijk te hoeven doen met Neder landse woorden en zinnen kun nen de leerlingen hun emoties en gedachten kwijt aan het papier. Dat wat ze waarnemen en zien, vertalen zij in hun tekeningen en schilderijen. De docent beeldende vorming zag dit schooljaar zulke bijzondere dingen ontstaan, dat hij het zonde vond als de werken zomaar zou den blijven liggen. Daarom wor den de zestig boeiendste werken morgenmiddag van twee tot vier uur tentoongesteld in de VOS aan de Deltaweg 161 in Vlaardingen. Gewoon, omdat ze meer verdie nen. De schilderijen, ingelijst en al, zijn te koop en voor een deel al verkocht aan Vlaardingse bedrij ven. De opbrengst gaat naar de neveninstroom. Aué: „De kinde ren sponsoren eigenlijk zichzelf, waardoor we allerlei activiteiten net iets leuker kunnen aankle den." Gebaren Vaak met handen en voeten leert Andrew Aué de leerlingen de be ginselen van het tekenen. Eerst de kennis van het materiaal, het experimenteren met kleur en la ter de vorm, om die vervolgens ook weer los te kunnen laten. 'Weet niet, kan niet,' krijgt hij in het begin vaak te horen. Maar dat .PW) T&' Docent beeldende vormingen kunstenaar Andrew Aué heeft al le werken zelf ingelijst. De twee stadsgezichten op de foto zijn te zie nop de expositie in de VOS. Foto Fred utwchant/Roei oijRbtra begrijpt hij wel: „Tekenen is ook een taal, en die ben je machtig of niet. Ik kan me voorstellen dat dat angst oproept. Eigenlijk schreeu wen ze om begeleiding." Met gebaren probeert Aué ze te overtuigen dat alles mogelijk is. Geloof me maar; met wat tijd en geduld kom je er wel, houdt hij zijn leerlingen voor. Met wat truc jes, zoals overtrekken, carbonpa pier en het werken met vakjes, ontstaan dan al snel leuke dingen. En by wie niet zo wiskundig aan gelegd is, kijkt Aué waar zijn of haar specialiteiten wel liggen. Op een gegeven moment begeleidt hij iedereen individueel en zolang iemand zich blijft ontwikkelen, laat de docent een ieder z'n eigen weg gaan. Sommigen blijken na een jaar zeer getalenteerd en zijn al bezig met het ontwikkelen van een eigen handschrift, is de erva ring van Aué. Vaak zijn de scholieren ongedul dig, willen ze halverwege stoppen. Aué stimuleert ze dan om door te gaan. „Ze zijn bang voor het eind resultaat, Maai ais hel eenmaal af is, is dat zo overweldigend en zijn ze apetrots." De waarde van een vak als beel dende vorming wordt volgens de VOS-doeent vaak onderschat. „Kinderen kunnen m hun onbe vangenheid heel veel kwyt in de beeldende vorm. Het verruimt hun denkwereld en kennis, maar dat herkent niet iedereen. Tegelij kertijd is het ook een verfnssing. Creativiteit is zo belangrijk, dat besef je later pas. In het bedrijfs leven, maar ook in het dagelijks leven moetje creatief zijn, oplos singen bedenken." Zomaar wat aanmodderen is er m de klas van Aué met bij. „Ik zou ze tekeningen kunnen, laten maken en die vervolgens gaan analyse ren. Of ik laat ze serieus kennis maken met het vak. Dan denken ze niet aan andere dingen, maar zien ze alleen een werk ontstaan. Zo zijn ook de schilderijen van de tentoonstelling tot stand geko men. Werk, dat door iedereen over de hele wereld gemaakt zou kunnen zijn." Praktisch niets van de smeltkroes aan culturen uit de klassen van de neveninstroom is terug te vinden in het werk. Naast wat linosneden van mas kers en werken met bloemmotie ven is er weinig werk dat verwijst naar de achtergrond van de leer lingen, Er zitten veel ge:jouwen bij, huizen, maar ook mutaties van Monet en Walt Disney-ügu- ren. Het feit dat de schilderijen zijn gemaakt door kinderen uit de ne veninstroom, maakt het werk niet anders terwyl het toch iets van henzelf is, zegt Aué. Dat vindt hij ook zo bijzonder. „Ondanks alle andere culturen kom je als mens toch op hetzelfde uit." Maandag 21 juni SCHIEDAM Schietend Ziekenhuis voorlichtingscen trum. Spreekuur Landelijk Contactorgaan Be geleiding Boretkankerpatiënter) (I.CBB), 'S middags. VLAARDINGEN Visserijmuseum, Westhaven kade 53-54. OpenmgtentoonstellingJoopStigter, 21.45u. ROTTERDAM Blijdorp Hutd en Haar. SKVR Muziekschool Ringdijkl9.30 Leerimgenurtvoenng. Donnet Maand van het Spannende Boek. Museum park 19.30 De Parade. Dinsdag 22 juni SCHIEDAM Schietend Ziekenhuis voorlichtingscen trum. Spreekuur Diabetes Vereniging Neder land DVN10,00-12.Q0u. Sch ietendZleken- huls voorlichtingscentrum. Spreekuur Alz heimer Verenigjng Rotterdam, 14.00- 16-OOu. Podium Café, lange Haven 28. Jamsessie, 21.3Qu. Wijkcentrum Nleuw- land. Heahng-avond SpintueieveremgngHar- moma, 20.00u. Dc Oost Bingo, 14.00 tot 16.00u.Dc Oost Patchwork, 13.30-15.3Ou. Dc De 4 Molens. Boottocht Guus Klepke, 9.30u. VLAARDINGEN Dc West. Creatieve Contactmiddag, 14.00- 16.00 u. Vlaardingse Openbare Scholen gemeenschap, Deltaweg 161. Kunstproject VOS: expositie van werkstukken leerlingen ne veninstroom, 14.00-16.00u. Dc Soenda. Rookvnj klaverjassen, 19.0O-21.30u, ROTTERDAM Cnme Wilgenhof 9.00-16.00 Kinderactm- teiten. Blljdorp Huid en Haar. Nationaal Schoolmuseum 10.00-17.00 Kinderspek- takei. Dtay22.00 ElffenchFive. Conservato rium 13.30-15-16.30 diverse eindexamens klassieke muziek. Rotterdamse Schouw burg gr 2aat 20.15 La Boheme. SKVR Muziek school Oostzeedijk 20.00 Kamennuzieken- semble. Muziekschool Da Iweg20.000penpo- dium. Donner Maand van het Spannende Boek. Erasmus Universiteit Hoboken 13,00 Innovations in epidemiologic study design- Museumparit 10.30De Parade. Nlghttown 19.00 BNO Ro meo DeltaSenlorensoosWil- lebrord 13.30 tot 15.30 Bingo voor 55+. de Unie 20.30 Doorschijn bewogen. t/m wo,23juni. Cinerama 1: Thematrix' (16) dag. 13-16.30- 20.30Cln.2: Thered woiin' (12) dag, 12.20- 15.20-18.20-21.20. Cin.3: 'Leners from a killer" (16) dag. 15.30-18.30-21.40. do.vr.ma.di. ook 12.40. Cln.4: "Entrapment" (16) dag. 13-21.30. 'Hurty Burty" (16) dag. 15.50-18.40. Cin.5: 'Message in a bottle' (12) dag 12.20-21.20. 'La vita beila' (al) dag 15.20-18.20. Imax The aten 'Extreme' (ai)dag 14-16, do- .zo.ma.dl wo ook 18 (nbt 18 Engvers.). Afri ca's Elephant Kingdom (at) dag 15, doio.ma.di.wo. ook 17,2D. ook 12. Whales' (ai) dag 13, za.zo. ook 11. The matrix' (16) dag (beh.vr.za.} 19-21.45, vtus. 17-19.30- 22.15. Ven sterlz'A vend re'(l$)dag 19.30-22,ma, niet om 22. Sneak preview (16) ma. 22. Ven.2: "Vaarwel Pavel' (16) do.vr.za.zo. 20. 'Love is the devrl' (16) dag 22. Cmema 2000: Providence' (16) ma.di.wo. 19.30. Vert.3.' 'De appel' (16) dag 20. 'My name is Joe' (16) dag. 22. Ven.4: 'Dropouts' (16) dag. 19.30. 'Festen'(16) dag 22. Lumièral* Yims'(16)dag 13-15.45-18.45- 21.30. Uim.2: 'She'saü that'(ai) dag 13.15- 16-18.45-21.15.Uim.3:'Ar1ingtonroad'(16) dag 15.45-18.30-21.15, do.vr,ma.di. ook 12.45. ürm. 4: 'Forces of nature' (al) dag 13.15-21. 'J still know what >vu did last sum med (16) dag. 16.15-18.30. Rexane: Erotische films (18) dag 12 t/m 01. Pnthé ii The matrix' (16) dag 11.20-14.30- 18-21.10. Pat2: The Waterboy' (al) dag 16.30-19.10-21.50, do.vr.ma.di. 11.30-14. Pat3: 'Edtv' (al) dag (di.niet 21.20) 1L40- 15.40-18.30-21.20. Sneak Preview: 'No weddings and no funeral' [16) di. 21.30. Pet4: 'Cruel intentions* (12) dag 11.50- 14.30-17.10-1980-21.50. Pat5: 'Entrap ment' (12) dag. 11.40-15.40-18.15-21.10. Pat.6: "American history X' (16) dag 11.10- 16.20-19-21.40, do.vr.ma.di. ook 13.40. Pat.7: "Who am 1?' (12) dag 11-13.35- 18.50-21.30. do.vr.ma.di. 16.10. KlmJerm all noes: Cin.3: 'Abettje' (at) za- ■ZD.wo. 12.40. Lum.3: 'Dubbel en dwais' (all 23.zD.wc. 12.45.Pat2:'Ba betnde grote stad' (al) za.zo.vYO. 11.30-14. Pat 6: 'Een luizenle- ven' (al) 22.zo.wo. 13.40. Pat7: 'Astenx en Obelix' (al)za^o.wc. 16.10. Een groot aantal Maassluise kunstenaars pre senteert zich met tekst- en beeldmateriaal in een speciaal voor dit doel gemaakte kunst- kist Deze kist, die in de Kunst uitleen op de bovenste verdie ping van het Gemeentemuse um is te vinden, werd afgelo pen zaterdag officieel in ge bruik genomen. De inhoud van de kist bestaat uit tekst- en beeldmateriaal van professionele schilders, te kenaars, fotografen, keramis ten, beeldhouwers en ontwer pers. De kunstenaars hebben de krachten gebundeld in de hoop voor het publiek gemak kelijker te vinden te zijn. Ie dereen die is geïnteresseerd in het werk van Maassluise kun stenaars kan de kist gebruiken om een vooreelectie te maken. Voor potentiële opdrachtge vers of kopers is het gemakke lijk om contact te leggen met de uitvoerende kunstenaars. Niet alleen in de Kunstuitleen is informatie over kunstenaars voorhanden. Ook in het infor matiecentrum in de hal van het stadhuis en in de biblio theekzijn speciale documenta tiemappen te vinden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1