Het wonder is geschied! 'Sparta gaat miljoenen investeren' Vijftiende hoofdprijs Neptunus is de eerste voor Robert Eenhoorn Ragina!_l&''-^2 Hockeysters'j hebben buik langzamerhand! volvandWerJS Jan Everse: 'Er moeten vijf nieuwe spelers bij komen' Overdosis geluk houdt Sparta ook in wedstrijd van de waarheid op dc been (0-3) Blijlevens hoort fatale val van jonge Spanjaard Jan Ullrich zegt af voor Tour. 'Ik ben er kapot van' l-pp© weken voor w-6v mw?$ -Ei Ja, noteer-mij voorzoon voordelig KtaMsttrmitèmtml Of bel gratis 0800-0642 Rotterdams Dagblad Maandag 21 juni 1999 Door Marcel van der Kraan Groningen Sparta gaat miljoe nen investeren op de transfer markt in een poging het elftal zo danig te versterken dat het de ko mende jaren met meer in de pro blemen komt. Die belofte doet voorzitter Jan Bossink aan de supporters en aan trainer Jan Everse, nu de club dank zij een huzarenstukje in het Groningse Oosterpark gevrijwaard is geble ven van degradatie. Hoeveel de Kasteelclub, die FC Groningen voor eigen publiek met 3-0 versloeg, exact gaat opma ken aan nieuwe spelers wil Bos sink niet verklappen. „Maar ik praat echt over miljoenen en niet over tonnen," zegt hij, Ook wei gert hij om de hoogte van het transferbedrag, dat Sparta van Aiax voor z'n talent John Nieu- wenburg heeft ontvangen, aan de grote klok te hangen. rl-SLli: i-.'i t Dat bedrag ligt dicht in de buurt van de zes mtüoen gulden, maar zelfs Jan Everse kent de exacte som niet. Volgens Bossink omdat Ajax daar vanwege zijn beursno tering om heeft gevraagd, maar waarschijnlijk is het bestuur ook bevreesd dat de coach daar rech ten aan zou willen ontlenen. Everse wil, net als Sparta's trouwe en dit seizoen gefolterde aan hang, niets liever dan een ruime beurs om kwaliteits-speiers bin nen te halen. Een miijoentje meer of minder voor Nieuwenburg zou ook een speler meer of minder kunnen betekenen. Bossink: „Toch breng ik het be drag, dat wij voor Nieuwenburg hebben ontvangen, niet naar bui ten. Ik heb dat met Danny Blind afgesproken. Het is met belang rijk dat de trainer van dergelijke details op de hoogte wordt ge bracht. Dat is iets dat op het ter- rem van de technisch directeur, Leo Steegman dus, ligt. Als al die zaken voor de trainer zouden zijn, waarom zou Sparta dan iemand als Steegman.in dienst hebben?" Injectie Zolang Bossink met de andere be windvoerders van Sparta woord houdt en inderdaad voor een spor tieve en financiële injectie zorgt, zal het de in Groningen uitzinnige en in grote getalen meegereisde aanhang een zorg zijn wat de exacte cyfers zijn. Bossink: „Ik begrijp de drukte en kritiek, ook van de media, niet. Daarom zal ik het nog een keer duidelijk zeg gen: alles wat dit bestuur in spe lers kan investeren, zal het ook in vesteren. In de pers heb ik verha len gelezen dat we al miljoenen in ons stadion hebben gestoken. Nonsens, we hebben geen gulden m het nieuwe stadion gestoken!" De stunt in het hoge noorden, waarop slechts weinigen hadden gerekend, zorgt ervoor dat spon sors en geldschieters voor het nieuwe onderkomen van de Rot terdammers deze week m de rij staan. Grote geldgevers en bedrij ven hebben tot zaterdagavond kwart voor tien gewacht, voordat zij een beslissing wilden nemen over nieuwe contracten. Degrada tie zou een financiële ramp heb ben betekend. Sparta schat dat de drie doelpunten in het Oosterpark goed waren voor een bedrag dat schommelt tussen de drie en zes miljoen gulden Bossink: „Nu we in de eredivisie blijven kan de begroting enorm worden opgeschroefd. We hebben 'm al ingediend bij de KNVB en hij is ook ai goedgekeurd. Spon sors en geldschieters staan in de nj om met Sparta zaken te doen of om VIP-boxen en business-units te huren. We willen er nu alles aan doen om iets moois neer te zet ten." Sparta's voorzitter weigert te er kennen dat de dub zich dit sei zoen al had moeten versterken. „Dat hebben we toch gedaan? Everse wilde Ferguson hebben. Die is er gekomen. We hebben Ali Elkhattabi en Jochem van der Hoeven gehaald. Dat waren er drie. Nu hebben we er weer dne. Dus moet er met worden gezegd dat het bestuur niks doet Er zul len nog meer aankopen volgen. We willen alleen van Leo Steeg man horen welke spelers we moe ten hal^n." Leo Steegman en niet Jan Everse bepaalt dus bij Sparta hoe het elf tal er straks komt uit te zien. Maar de trainer wordt wel geacht ver antwoording te dragen en als kop van jut te fungeren op het mo ment dat de resultaten tegenval len. Bossink: „Steegman is voor ons de man om het technisch be leid gestaite te geven en niet Jan Everse. De lijn tussen het bestuur en Steegman is uitstekend. Het is zelfs zo, dat als Everse met de naam van een speler komt en Steegman wil hem niet, die speler er ook niet komt" Groningen „Het is al laat om nog nieuwe spelers aan te trek ken," weet Jan Everse. „De transfervrije spelers zijn al weg, dus aan iedere speler, die je nu nog gaat halen, liangt een prijskaartje. Sparta heeft al drie spelers aangetrokken: Michel Lange- rak (A2), Sieme Zijm (FC Zwol le) en Silvan Inia (Volendam). „Te weinig," vindt Sparta's, trainer/ „er moeten zeker nog vijf spelers bij. Als dat niet ge beurt, zitten we volgend sei zoen in hetzelfde schuitje." Zeker is al het vertrek van acht spelers bij Sparta: John Nieu wenburg (naar Ajax), Aijan van der Laan (FC Twente), Dennis Krijgsman (Fortuna S), Jo chem van der Hoeven (terug naar Vitesse), Nico Jalink (Dor- drecht'90) Darren Ferguson (nog onbekend), tweede doel man Johan van der Werff (Dor- drecht'90), Dave Kastelein (on bekend) en mogelijk Mourad Mghizrat (naar FC Utrecht?). Als er niet voldoende verster king bijkomt," dreigt Everse, „trek ik mijn conclusies. Dan ga ik uitkijken naar een club, waar wél geïnvesteerd wordt Want als er niets gebeurt, ben ik de eerste trainer die er vol gend seizoen uitvliegt" De onzekerheid over eerste dan wel eredivisie heeft mee gespeeld in de terughoudend heid van het bestuur.„Maar nu we zeker zijn van de eredivisie moet er vyf, zes miljoen gul den in deze ploeg worden geïn vesteerd," heeft Jan Eversebe- rekend. „De fijd is voorbij, dat er uit de eigen jeugd kan wor den geput Dat wordt steeds moeilijker. Je ziet het aan Ajax. Als er één speler door breekt uit het tweede mag je je handen al dichtknijpen." Ruud Elmendorp, bestuurslid commerciële zaken, beweert dat binnen veertien dagen de namen van een paar promi nente spelers bekend zullen worden gemaakt. „Dat is ge woon een noodzaak," ziet hij ook in. „Daar zijn we allemaal van overtuigd. Zo lang ik in het bestuur zit, zal Sparta geen na- competitie meer spelen. Dit wil ik niet meer meemaken," Sparta In julchstemmingin het Oosterpark-stadion. De club blijft behouden voor de eredivisie. Nico Jalink op de schouders van Yurtcan Kayis(rechts) en Erik Tammer, terwijl Arjan van der Laan (I), op een schouder van Darren Ferguson (uiterst links) en Romeo Wouden, in de vreugde deelt. Foto Joep van uerPai/corVos Door Piet Ocks Groningen Het liefst had hij ze even de vrije loop gelaten, maar met moeite kon hij de opwellende tranen bedwingen. Jan Everse wilde zijn emoties beteugelen na de 3-0 zege tegen FC Groningen in het volgepakte Oosterpark-stadion, die toe reikend was voor behoud van het eredivisieschap. Het wonder was alsnog geschied... Wit weggetrokken van de span ning kon Everse zijn geluk met op. Sparta's trainer, die de afgelo pen maanden ladingen kritiek over zich heen had gekregen, die de kleedkamer op Woudestein had moeten ontvluchten na de ne derlaag tegen RKC en die had moeten aanhoren hoe zelfs de trouwste supporters hem onheus bejegenden, was voortdurend de gebeten hond na het vertrek van zijn zo geliefde voorganger Hans van der Zee. „De spelers liepen met hem weg, maar ze deden ook voor hem geen stapje extra," ver weerde hij zich menigmaal. Hij sprak te weinig met de spe lersgroep, luidde onder meer de kritiek op zijn aanpak. Jan Everse ledrljf WiMOCA BV J. Dutilhweg 443 Huniadijk 2 Telefoon 010 - 2020561 Telefoon 010 - 483 22 88 Rotterdam wilde echter zijn eigen lijn volgen, aftasten hoe de verhoudingen la gen binnen de groep, van een af standje toezien hoe de spelers zich onderzijn regime gedroegen. Een harde aanpak vermeed hij, omdat ze dat niet gewend waren. Hij moest schipperen, toegeven waar kon, maar ingrijpen waar no dig was. Te rade In die dagen, gaf hij grif toe in Groningen, is hij wel eens bij zich zelf te rade gegaan. Heeft hij zich afgevraagd, waaraan hij was be gonnen en ook of hij niet beter bij FC Zwolle had kunnen blijven. Ook omdat hij er maar niet in slaagde de spelersgroep volledig naar zijn hand te zetten, omdat zijn aanpak zo verschilde van die van zijn voorganger. Daarom wilde Everse zijn gevoe lens niet bloot geven. Hij moest zich vermannen, temeer daar hjj een gedeelte van die spelersgroep niet zelden had afgeschilderd als 'watjes', als ideale schoonzonen ook, die hun been terugtrokken als het er echt op aankwam Maar het geluk lachte Sparta steeds weer toe. „God moet een Spartaan zijn," lachte bestuurslid Peter Haubrich opgelucht na de ontsnapping. Want wie gaf Sparta nog enige kans op handhaving? „In de ogen van velen waren we al vijf keer gedegradeerd," sprak Jan Everse na de ontluisterende 5-0 nederlaag bij NAC. „De kop pies gingen toen wel erg ver om laag," had hij moeten constate ren. In de reguliere competitie was de ploeg nog net ontsnapt aan recht streekse degradatie, omdat Fortu na S en Heerenveen ongewild enig mededogen toonden. Maar na de eerste de beste nederlaag (2- 3) voor de nacompetitie op het Kasteel tegen FC Groningen leek de neergang onafwendbaar. Maar een overdosis geluk tegen Excel sior op Woudesteïn, op de Baan dert tegen Helmond Sport en za terdagavond in het Groningse Oosterpark-stadion hield Sparta overeind, Want waar Ar jan van der Laan twee strafschoppen verzilverde, daar faalde Hugo vanaf dezelfde af stand. Waar Sparta's verdediging te kort schoot, daar kwam tot twee keer toe de paal te hulp. En als FC Gro ningen een vrije doorgang had ge creëerd, werd er slordig met de mogelijkheden omgesprongen. „We hebben over geluk niet te klagen gehad," moest Everse be amen, „maar vandaag hadden we een keeper, die alles pakte. Ro land Jansen heeft ons in de wed strijd gehouden En niet alleen vanwege de strafschop die hij stopte. Aan de andere kant, als je snel op één-nul en twee-nul komt, breekt er iets bij de tegenpartij Lengte Sparta had al na vier minuten op 0-1 kunnen aansturen, toen Aijan van der Laan na een vrije trap van Darren Ferguson de paal trof. Niets duidde in die periode op een snelle Spartaanse openingstref fer, omdat FC Groningen het lengtevoordeel van Pascal Aver- dijjk ten opzichte van de overigens sterk verdedigende Mark Noor- landerleekte gaan uitbuiten. „We misten achterin gewoon lengte," constateerde Everse. Overtreding Voorin was Sparta, op Van der Laan na, amper nog gevaarlijk ge weest totdat de doorgebroken Ni co Jalink door Raymond Atteveld werd gevloerd in het strafschop gebied. Arjan van der Laan mocht vanaf de stip aanleggen voor 0-1. Vervolgens stuitte Hugo op de goed uitgekomen Roland Jansen, troffen Tony Alberda en Hugo de paal, waarna Manlia de aan hem ontsnapte Alberda m het straf schopgebied onderuit haalde. Raymond Atteveld, die eerder op het Kasteel vanaf zestien meter had gefaald, liet de eer aan Hugo. Opnieuw stopte Roland Jansen de inzet, waarna Atteveld in de her kansing hoog over schoot. Dezelfde Hugo sloeg even voor rust (bmnen of buiten het straf schopgebied?) onnodig naar de bal. Vertwijfeling bij scheidsrech ter Temmink, die na zijn grens rechter Pieterman te hebben ge raadpleegd naar de stip wees. „Het was er zeker een halve meter buiten," zei Nico Jalink later, „maar ik vond het best zo." En Van der Laan ook. Hij koos koel bloedig voor de andere hoek' 0-2. „In de rust," had Gronmgen-trai- ner Jan van Dijk geconstateerd, „hing er geen kop omlaag. Ieder een was er van overtuigd dat het nog kon als we snel de aansluiten de treffer zouden maken. Maar toen het na zeven minuten drie nul werd, was het afgelopen. En ik moet zeggen, dat Sparta daarna de wedstrijd geroutineerd heeft uitgespeeld. Het is bij mijn jonge ploeg keihard aangekomen. Ze la- gen in de kleedkamer te janken, omdat we hadden verwacht dat we het zouden redden De nekslag deelde John den Dun nen uit. De voorzet kwam van John Nieuwenburg, de halve om haal van Ali Elkhattabi, waarop Melchior Schoenmakers mistrap- te, maar Den Dunnen niet: 0-3. Sparta kreeg vervolgens nog fraaie mo gelijkheden de score verder op te voeren. Na slecht uit trappen van doelman Roy Beu kenkamp zag Van der Laan het gapende gat voor zich, maar zijn uithaal verdween net naast de paal. En de te zelfzuchtige Dennis Krijgsman, die de vrijstaande Er ik Tammer over het hoofd zag, stiftte voorlangs. Briljant was het allemaal niet. Jan Everse, na afloop hoofdschud dend: Als je toch ziet hoe we van daag weer gespeeld hebben Maar ja, we hebben het gered De wmst is enorm belangrijk voor Sparta, want het zou bij degradatie heel moeilijk geworden zijn om na een jaar weer terug te komen." FC Groninpen: Beukenkamp, Elsiiot Schoenmakers, Atteveld (85 Dominique van Duk), Johansson, Greegor van Dijk, Hugo,Broerse(63 Ommei),Leonardo,Ave- rdijk Alberda (66 Peeper) Sparta: Jansen, Manlia, Noorlander, Van der Linden, Nieuwenburg, Van der Laan (90 Kayisi, Ferguson. Elkhattabi (6t Tam mer), Krijgsman, Den Dunnen (78 Wou den) Ryan Eenhoorn verwelkomt op Vaderdag papa Robert, meest waardevoIlespelervanhetdoorNeptunusgewonnen EuropaCup 2-toernooi. Foto Joep van der Pai/CorVos Bmo/Rotterdam Voor de club Neptunus was het de vijftiende hoofdprijs sinds 1991. De meeste spelers hadden er ook al een paar te pakken. Voor Robert Eenhoorn evenwel, gelouterd in tien Major League-jaren, was het zijn aller eerste Europese honkbalbeker. „Toch weer een leuke ervaring bij al die andere," relativeerde de 'playing manager' het succes m Bmo, waar DOOR Training Nep tunus zaterdag de Europa Cup 2 prolongeerde door een 10-3 over winning op Baseball Express Kin- heim. Was de 'Cupwmners Cup' qua om vang aan de bescheiden kant, de waarde ervan achtte Eenhoorn toch redelijk groot. „We hebben de hele week vrij constant ge speeld, goed geslagen, weinig fou ten gemaakt en als team zijn we weer verder naar elkaar toe ge groeid," aldus de korte stop die in Tsjechië zelf tot beste slagman en meest waardevolle speler van het toernooi werd uitgeroepen. De prijs voor de beste werper ging naar Kinheimer André van Maris, maar voor de Neptunianen ver diende er maar één die eretitel: Ken Brauekmiller. De internatio nal hield zaterdagavond zo onge veer in z'n eentje de gevaarlijke slagpioeg van Kinheim tegem Het was Neptunus' zesde Europe se beker, de vierde Europa Cup 2. Driemaal werd de Super Cup ver overd, drie keer de landstitel en even zo vaak de Nederlandse be ker. Zie verder pagina 23 Barcelona„Ik stond me druk te maken over een mislukte sprint, tweede achter Cipollini, door een eigen fout. Een paar honderd me ter verderop lag er een collega van me dood te gaan. Het is heel naar, verschrikkelijk" aldus Jeroen Blijlevens over de dood, zaterdag, van de jonge Spaanse tvielersprin- ter Manuel Sanroma (22). De snelle spurter van de Fuenla- brada-ploeg was net voorbij de vlag van de laatste kilometer, in de tweede etappe van de Ronde van Cataloniè, eindpunt in Vïla- nova La Geitru, met zijn stuur in dat van de Slowaak Jan Svorada gehaakt. Een massale valpartij op de tweede rij van de grote groep was het gevolg. Jo Planckaert: „Ik reed vlak ach ter ze, kon Svorada niet meer ont wijken, vloog er overheen, en kwam een meter van Sanroma op de grond terecht. Ik zag meteen dat het heel ernstig was." Blijlevens: „Ik zat er voor, hoorde ze achter me vallen, maar kon zelf nog gewoon doorsprinten. Toen ik over mijn eigen boosheid heen was had ik pas door wat er ge beurd was. Die jongen was met zijn gezicht vol op een betonnen rand rond een lantaarnpaal gesla gen. Hy droeg een valhelm, maar zijn hele gezicht was kapot. Het moet heel erg zijn geweest." Sanroma werd nog gereanimeerd, maar bleek bij aankomst m het ziekenhuis al te zijn overleden, o.a. aan een sehedelbasisfractuur- De jonge Spanjaard was een grote belofte; hjj zou beter worden dan de huidige topsprinter Edo, in de voetsporen kunnen treden van de legendarische Miguel Poblet. Sanroma had dit seizoen Cipollim al eens verslagen in de Ronde van Valencia. De zondagetappe naar Barcelona, begonnen met een minuut stilte, werd door het peloton in wandel tempo afgelegd. Bij binnenkomst van Barcelona stapten de renners van hun fiets. De Spanjaard Es- cartin legde namens de renners bloemen op het erepodium. HamburgJan Ullrich neemt als gevolg van zijn knieblessure defi nitief niet deel aan de Ronde van Frankrijk. De kopman van de Duitse Telekomploeg maakte zijn besluit gistermiddag rechtstreeks op de televisie vanuit de Universi teitskliniek in Freiburg wereld kundig. „Het spijt me zeer, maar het gaat niet," verklaarde hij. „De tijd voor herstel is te kort." De Tour start op 3 juli. De 25-jarige coureur, winnaar in 1997 en tweede in de vorige editie van de Ronde van Frankrijk, was afgelopen woensdag afgestapt in de Ronde van Zwitserland. Hij werd gehinderd door de meniscus van zijn rechterknie. Ullrich heeft de blessure opgelopen tijdens een val in een Duitse wedstrijd op 30 mei. Ullrich toonde zich aangeslagen. „Ik ben er kapot van. Mijn hele seizoen was afgestemd op de Tour." Volgens artsen heeft de renner rust nodig.,Een belasting zoals die m de Ronde van Frank rijk nodig is, kan hij op dit mo ment niet aan." De renner hoopt wel in belangrijke wedstrijden na de Tour weer in actie te kunnen komen. -Nèèm nueenproefab «.„„«..otterdam I Jre- vy-,* Oatlséenko »1'-l,n _r\ i (6 weken voor siectóè 2SL-) •yn/v,/ Naam: Adres: Postcode: :J Telefoon: Bank/gironr.; - Voorir Plaats:—..»,- -v .Handtekenïng:),:.;;.y,,,.%.c/,' Stuur deze bon In een envelop zonder postzegelnaar: - Jri. Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer 3-579,3QOO VB Rotterdam iihiriï7r,.W*?m^Tiï

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3