17 F Be duurste penalty's in de carrière van Arjan van der Laan iü 4 Nieuwenburg: 'Overwinning dik verdiend' 'Roland was fantastisch, echt formidabel' Jalink: 9Ik begrijp nog steeds niet waarom ik weg moet' Groningers huilen tranen met tuiten JffHj| ^jjf H* m 'Verschrikkelijk seizoen' voor Dennis Krijgsman Rotterdams Dagblad Maandag 21 juni 1999 Door Marcel van der Kraan Groningen De pass was van John Nieuwenburg, het handje aan het shirt van Nico Jalink was van Raymond Atteveld Ja- link ging neer, vijftien minuten op de klok en de bal lag op de stip. Een penalty van een miljoen of zes. Wie, o wie, van elf bloednerveuze Spartanen durfde achter die bal te gaan staan? Wie durfde, zo vroeg in de wed strijd, de verantwoording te ne men voor de beslissing over een jaar ere- of een jaar eerste divisie? Arjan van der Laan vond dat hy het moest doen. Gepokt en gema zeld op het hoogste niveau, geen groentje meer in het elftal van Sparta. Aan de andere kant' hy gmg weg, het was zijn afscheids- wedstrijd en hij zou zelfs bij een misser niet in de Toto-divisie te recht komen. Bovendien had hij al een half jaar geen strafschop meer genomen. Toch deed-ie het. Met een koel bloedigheid zoals Peter van Vos sen die ooit op een uitverkocht Wembley toonde tijdens een kwa lificatiewedstrijd van het Neder- Rotterdam Dennis Krijgsman vreesde door de achterdeur van het Kasteel te moeten vertrekken. Onder Jan Everse belandde hij op de reservebank en het uitzicht op succes was nihil. Maar Sparta's aanvaller revancheerde 2ich, greep in de slotfase van het sei zoen zijn kans weer en knokte za terdagavond voor z'n club en voor zichzelf. Krijgsman: „Voor mij is dit een verschrikkelijk jaar geweest. Een paar maanden geleden had ik er ontzettend de pest in. De zat op de bank, de trainer hield vast aan hetzelfde elftal en voor mij leek er geen plaats meer te zijn. Ik had het er heel moeilijk mee. Voor mij hoefde het toen ook niet meer. Te gen Fortuna kreeg ik opeens een nieuwe kans van de trainer. Die heb ik met beide handen gegre pen. Ik speelde een van mijn bes te wedstrijden en scoorde twee keer. Dat was de ommekeer, toen hoorde ik er weer bij," Fortuna Siftard is ook zijn nieuwe werkgever. Daar arriveert hij dank zij het spektakelstuk in Gro ningen zonder complexen of frus traties. „Nu we de nacompetitie zo mooi hebben afgesloten, ga ikmet een heel ander gevoel weg dan ik zes weken geleden voor mogelijk had gehouden." Krijgsman gaf wel toe dat iedere Spartaan twijfels had gehad over een goede afloop. „Iedereen was nerveus. Op de dag van de wed strijd hingen we maar wat in het hotel. We aten er, sliepen nog een uurtje en gingen wandelen. Maar eigenlijk deden we niks anders dan lummelen. Die wedstrijd kon niet snel genoeg komen. Tegen de tijd dat iedereen op het veld stond, was de spanning om te snij den." Groep A Emmen-RKCO-1 (0-0). 78.Hoogendorp 0-1 (strafschop). Scheidsrechter. Sterk, Toeschouwers 3815. Rode kaart' Van den Broek Humphrey (Emmen). Gele kaart- Schops(RKC). FC Zwolle-Dordrecht'90 1-4 (0-3). 26 Simons 0-1,32. Rook 0-2,44. Sandvliet 0-3,46 Simons 0-4, 83. Tuhuteru 14 Scheidsrechter: De Graaf Toeschou wers'2650. Eindstand RKC6 5 1 0 16 11- 3 FC Zwolle6 2 2 2 8 8-10 Dordrecht'906 2 1 3 7 12-13 Emmen6 1 0 5 3 10-15 RKC blijft in eredivisie Groep B FC Groningen-Sparta 0-3(0-2), 16 Van der Laan (strafschop), 43. Van der Laan 0-2 (strafschop), 52. Den Dunnen 0-3. Scheidsrechter: Temmink. Toew- schouwers: 15.250. Gele kaart: Atte veld, Broerse (FC Groningen), Nocri- lander, Manha, Jalmk, Den Dunnen (Sparta) Excelsior-Helmond Sport 7-1 (4-1). 4. Allach 1-0,5. Breetveld 2-0,30 Altunel 2 1,33. Brceivfild3-1,45.EreeiveId4-l, 51. Den Ouden 5-1,78. Van Zanten 6-1, 80.Kahraman7-l. Scheidsrechter: Van Egmond Toeschouwers* 933. Eindstand Sparta6 5 0 1 15 19- 6 FC Groningen6 4 1 1 13 16- 8 Excelsior6 2 1 3 7 16-18 HelmondSport6 0 0 6 0 5-24 Sparta blijft in eredivisie lands elftal. Dit was geen Oranje, geen Europa Cup-duel ook, maar voor iedere Spartaan was het wel een finale. Van der I^aan: „Nico lag daar, Temmink wees naar de stip en memand bij Sparta hep op de bal af. Er waren ook geen afspraken gemaakt. Nu was dat niet zo vreemd, want smds de winterstop hebben we geen strafschop meer gehad. In de eerste helft van het seizoen kregen we er ook maar drie, waarvan Nico er twee nam en ik eentje. Everse had er ook niets over op het bord gezet. Ik vond gewoon dat ik de verant woordelijkheid moest nemen." Pas toen hij klaar stond, realiseer de hij zich hoeveel druk er op zyn schouders rustte. „Het was na tuurlijk wel een klus. Hoeveel zou die penalty waard zijn geweest? Een paar miljoen? Drie, zes mil joen? Ik wist in elk geval dat het Sparta een vermogen zou kosten als ik 'm zou missen." Van der Laan bleef in de heksen ketel van het Oosterpark zyn ze nuwen de baas. Hy was doof voor alle verwensingen van spelers en publiek, leek onverstoorbaar en mikte de bal in de uiterste hoek. Bij strafschop nummer twee, na dat Hugo er voor FC Groningen een had gemist en had laten zien dat het wel degelijk een kunst is om in zo'n party de rust te bewa ren, gierden de zenuwen by de Sparta-aanhang zo mogelijk nog harder door de keel. De aan FC Twente verkochte aan valler kon met een tweede elf me ter-trap de beslissing forceren, maar moest voor zijn gevoel 'een eeuwigheid' wachten voordat de bal op de stip lag. Scheidsrechter Temmink moest met zijn grens rechter in conclaaf omdat de handsbal van Hugo hem was ont gaan. „Er ging een heleboel heisa aan vooraf, maar gelukkig hield die grensrechter zich sterk. Het enige dat ik voor mij zelfbepaalde was in welke hoek ik hem dit keer zou prikken Kroon Van der Laans tweede 'pingel' bracht Sparta in hoger sferen en betekende voor hem persoonlijk de kroon op zeven rood-witte sei zoenen. „Voor my was dit het ide ale afscheid. Twee jaar lang hoop te ik op een sportieve verbetering, op een mooie club. Uitgerekend m het jaar dat ik die stap ging ma ken, dreigde Sparta te degrade ren. Verschrikkelijk had ik het ge vonden, als ik op die manier had Arjan van der Laan (rechts) wordt om helsd door Enk Tammer MarkNoor- lander (twee de van links) enJonnNjeu- wenburgzijn ook door het do e na het laatste fluit signaal van arb ter Tem mink. ..ik vond dat ik de verantwoor delijkheid moest ne men,'zeiVan der Laan over de twee straf schoppen die Sparta kreeg. Foto loep van eer PafCorvos moeten vertrekken. De afgelopen maanden liep iedereen te zeuren dat ik het zinkende schip wilde verlaten. Dat stak me, want zo'n voetballer ben ik niet." Eind goed, al goed. Maar ook als Sparta het in Groningen niet had gered, zou Van der Laan zich niets hebben verweten. „Ik heb dit sei zoen net zo veel gegeven als in an dere jaren. Alleen lukte het om de een of andere reden dit seizoen gewoon niet. Sparta was niet het ta van de voorbije seizoenen, nu ik de club in de eredivi sie achterlaat, kan ik zeggen dat m'n afscheid toch nog een zilve ren randje heeft gekregen." Nico Jalink, naast hem in de kleedkamer met een verwijzing naar een hilarische uitspraak van Van der Laan voor de camera's van Studio Sport: „Klasse Arjan, die penalty's. Het paard is niet ge zonken..." John Nieuwenburg, die z'n laatste wedstrijd speelde voor Sparta, gaat op de schouders van Romeo Wouden het veld af. Foto Joep van derPai/CorVos Groningen Voor het eerst van zijn leven speelde John Nieuwenburg een denkbeeldige finale. Straks, in dienst van Ajax, staat er elke week druk op de ke tel en wordt er van hem verwacht dat hij hoofdprij zen wint. Zaterdagavond genoot het jungc talent van het eerste 'alles-of-niets-duel' in zijn loopbaan. On verstoorbaar, alsof hij eerder in de week geen miljoe nentransfer had afgesloten. Nieuwenburg: „Iedereen had het over mijn tiansfer naar Ajax, die midden in de nacompetitie bekend werd gemaakt, Ik heb daar geen moeite mee gehad. Sparta en Ajax wilden het nog een poosje stil houden, maar op zeker moment was dat niet meer te doen. Op dinsdag gmg ik naar Amsterdam, gaf een persconfe rentie en op woensdag stond ik er weer tegen Excelsi or." Hij heeft zijn Sparta-periode waardig afgesloten. De gradatie zou een smet op zijn nog prille carrière heb ben geworpen. „Ik heb een prachtige tijd gehad by Sparta, maar ik denk dat iedereen begrijpt waarom ik naar Ajax ga. Bij Sparta heb ik vanaf mijn twaalfde jaar gespeeld en heb ik me fantastisch kunnen ont wikkelen. Ek speel in Jong Oranje, nu kan ik een stapje hoger gaan en op een ander niveau dingen bij leren. Straks speel ik ook Europa Cup-voetbal, dat zou bij Sparta onmogelijk zijn geweest." De nacompetitie was voor Nieuwenburg een leerpro ces geweest. „Zeker met zo'n alles beslissende wed strijd op de laatste dag. Het was voor iedereen moei lijk, ook voor mij. Daarom was het lekker dat ik in de eerste helft meteen de eerste beslissende bal kon ge ven Ik zag Nico in het strafschopgebied opduiken. Op het moment dat ik hem inspeelde, trok Atteveld hem neer. Onze overwinning was dik verdiend. We hebben er keihard voor gewerkt, we zijn sterk terug gekomen na een moeilijke start in de nacompetitie." Groningen Roland Jansen werd de held van het Oosterpark. Als er één man was die recht had op de denkbeeldige prijs van beste spe ler, was dat de doelman van Spar ta. „Dit was mijn wedstrijd, mijn dag, mijn allermooiste moment," glunderde hij total-loss op de mas sagetafel m de kleedkamer. Hij stopte een cruciale strafschop, maakte in het eerste bedrijf waan zinnige reddingen en had een en geltje naast de paal staan. Jansen voelde zich sterk, de aller sterkste op het veld. „Ik durf te zeggen dat het de meest sensatio nele en meest zinderende wed strijd was die ik ooit heb gekeept. Het was een finale, met alles erop en eraan. Dat het een kraker zou worden, zag ik al in de spelerstun- nel. Ik keek om me heen en zag al leen maar bleke bekkies. Nie mand zei wat, iedereen zat vol spanning." In de eerste helft gebeurde van al les. Jansen zag de ene na de ande re Groninger op hem af komen. „Maar ik zat vanaf het eerste ogenblik heerlijk in de wedstrijd. Ik gooide me in de blind voor elke bal. Tijd om na te denken had ik niet. Ais ervaren keeper ga je af op je intuïtie en je gevoel. Toen ik die strafschop van Hugo had gestopt en ook nog die bal van Elshot had gehouden, wist ik dat er geen bal meer in zou gaan. Zo sterk voelde ik me." De spelers van Sparta overlaad den hem na afloop met compli menten. „Roland was fantastisch, echt formidabel," 2ei Arjan van der Laan. En Krijgsman: „Met zo'n keeper in je ploeg, weetje dat je zo'n wedstrijd winnend kan af sluiten. Roland hield alles tegen. Dat er dan ook een paar keer een bal van de paal terugkomt, is geen geluk. Dat dwong hij af." De adrenaline pompte negentig minuten door het lange lyf van Jansen, die de slotfase met een achillespeesblessure moest vol maken en zelfs nog even aangaf te willen worden gewisseld. „Van die blessure heb ik al emge tijd last Dat Nico Jalink de uittrappen voor me ging nemen, was dan ook geen kwestie van tijdrekken, het was gewoon noodzaak." In de kleedkamer kwam hy pas weer tot bezinning en deelde hij in alle emoties. „In een moeilijk jaar als dit kom je als speler in aanraking met de echte suppor ters en clubmensen die ontzet tend pijn leden. Al die ellende schept een band. Ik ging me steeds meer realiseren hoe erg het zou zijn als de dub daadwerkelijk zou degraderen. Ik zag aan de ge zichten van de echte Spartanen wat er in hen omging. Tegen het einde van de nacompetitie voelde ik me op en top Spartaan, Daarom voelde ik mee met de supporters, die in het Oosterpark door het dol le waren en die huilden van vreugde. Maar ook Tmus Bosse- laar, die als eerste in de kleedka mer was om iedere speler te omar men en te bedanken. Dat vond ik schutterend van hem. ZuJke men sen kom je nergens anders tegen, die zie je alleen bij Sparta en dat maakt deze club zo by zonder." Achteraf, vindt hij, maakte zo'n einde het seizoen nog mooier. Er kwam een totale ontlat g op het veld en in de kleedkan Ieder-r een gooide alle frustraties en el lende van zich af, „We hebben er voor geknokt en de beloning ge kregen. Maar ik zeg wel meteen: eens en nooit weer. Laten we er in hemelsnaam voor zorgen dat Sparta volgend seizoen op een normale manier in de eredivisie bl$t" Door Marcel van der Kraan Rotterdam De vloer in de kleedkamer van Sparta was nat, Niet van champagne, want die hadden de Rotterdammers niet meegenomen. Ontsnappen aan degradatie viert een Spartaan niet met champagne. Nee, de vloer was nat van tranen, die rij kelijk vloeiden. 'The great es cape' - de grote ontsnapping - liet met name Nico Jalink met onberoerd. Op het veld kwamen de emoties al bovendrijven. Hartstochtelijk en langdurig werd Jalink toege zongen door de aanhang van Sparta. Het was een omhelzing van vijfhonderd man op afstand, als blijk van waardering voor de man die straks als enige Spar taan tóch naar de eerste divisie (Dordrecht'90)gaat „Toen ik bij het vak met onze fans kwam," zei Jalmk, „kreeg ik het te kwaad. Ik kon me niet meer goed houden, de tranen lie pen over m'n wangen. Ik werd geïnterviewd door de radio, maar kon geen woord uitbrengen. Die supportefs stonden met z'n allen voor mij te zingen en dót gebaar bracht een heleboel gevoelens by mij los. Alles kwam er op dat moment uit. De spanning, de emoties, de frustraties, de boos heid over dingen die er dit sei zoen achter de schermen zijn ge beurd." Het is beter, vond hijdat die niet naar buiten komen. „Maar er is bij Sparta nog veel meer gebeurd dan het publiek weet," Zyn verwijdering uit het elftal, kort na de winterstop, was een van de dingen die hem hoog heb ben gezeten. „Ik kwam er naast te staan, zonder dat me duidelijk werd gemaakt waarom. Ja, daar had ik het heel moeilijk mee. Na twee wedstrijden stond ik er toch weer in. Voor mij zelf wist ik dat ik in dtt Sparta thuishoorde, maar het is moeilijk als er toch aan je capaciteiten wordt getwij feld. Het publiek heeft wél altijd waardering voor me gehad. Dat blijkt ook op zo'n laatste dag, hier in het Oosterpark." Zonderrancune Jan Everse en Nico Jalink gaan zonder rancune uit elkaar. „We hebben elkaar een hand gegeven en praten er niet meer over." Maar er is meer, dat hem dwars zat en nog zit. „Ik ben veel Spartaan geworden in al die ja ren om dingen zomaar van m'n rug te laten glijden. Ik begrijp bijvoorbeeld nog steeds niet waarom ik weg moet. Als het aan mij had gelegen,'.had ik volgend jaar nog op het Kasteel gespeeld. Daarna zou ik zijn toegetreden tot de technische staf. Die af spraak was voor de winterstop al gemaakt Maar toen Leo Steeg- man hoorde dat ik nog een jaar tje bij Dordrecht'90 ging spelen, had hy opeens ook geen baantje meer voor me als jeugdtrainer. Hij 'ril eerst het komend jaar af wachten. Heel jammer vind ik dat, want ik was graag Spartaan gebleven." Raar afscheid „Misschien zou een ander de dingen niet zo hard uitspreken als ik, maar zo zit ik nu eenmaal in elkaar. Ik zeg alles recht voor z'n raap. En dus verbloem ik ook niet dat het belachelijk is dat er zo raar afscheid van alle spelers wordt genomen. Als je hier zes of zeven jaar onder contract hebt gestaan en alles hebt gegeven voor de club, verdien je het niet om thuis tegen Excelsior een speaker nog iets te horen roepen als je al onder de douche staat eri de supporters al in hun auto of in de tram zitten. Dat had anders gekund," „In de kleedkamer kwamen de jongens met een arm om me heen ritten. Dat vond ik klasse. Bij iedereen kwamen er emoties los en dat is niet zo gek natuur lijk. We hebben een klote-sei zoen gehad en hebben het toch mooi afgesloten," Groningen Ze huilden tranen met tuiten. De jonge spelersgroep van FC Groningen, gezakt voor het eredivisie-examen, was gebro ken. Fysiek, maar vooral mentaal Waar in de andere vleugel van de catacomben van het leegstromen de Oosterpark-stadion Sparta uit bundig het lijfsbehoud vierde, heerste een paar meter verderop een serene rust. Beste wedstrijd Kurt Elshot, één van de spelers die er in de eerste helft niet in slaagden Sparta-doelman Roland Jansen te kloppen: „We hebben zóveel kansen gehad, hij mocht er gewoon met in. En dat terwijl dit misschien wel onze beste wed strijd van het seizoen was Doelman Roy Beukenkamp ver liet totaal gedesillusioneerd het veld. „Na het laatste fluitsignaal kreeg ik een geweldige klap. Ik ben nu 31 - mijn grootste doel was om te promoveren. We waren er zó dichtbij, maar ik weet met of we nog een keer zo ver kunnen komen." „Ik kreeg bijna geen bal," sipte de doelman, „maar wel twee penal ty's tegen. Die tweede was echt onbeschrijflijk. Natuurlijk, het was een handsbal van Hugo, maar Temmink had niets gezien. Die grensrechter vlagde. Ik heb hem tegen Temmink horen zeggen, dat hij met wist of het er binnen of buiten was. Toch wees hij naar de stip. Als hij een kerel is, moet hy 'm op de zestien meter leggen." Volgens Raymond Atteveld, die de eerste strafschop had veroor zaakt („Ik pakte Jalink even vast, een terechte penalty"), was de - handsbal van Hugo wel degelijk' binnen het zestienmetergebied., „De 0-2 was een breekpunt. In de rust zaten we er doorheen. Goed,; bij Excelsior hebben we er nog: een gelykspel uitgesleept, maar die snelle 0-3 vlak na de rust was de doodsteek. Sparta heeft geen wereldploeg, maar als wij het niet afmaken, hoor je niet thuis in de eredivisie. Omdat je er zo chchtbij bent is de teleurstelling groot, maar toch ga ik hier met een goed gevoehveg. We hebben er voor ge knokt."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5