13 Uitkeringsgerechtigden Maassluis in paniek omfl Rotterdams Dagblad In Burgemeesters wijk gaan zeker zes flats tegen de vlakte Gemeente meldt in brief aangescherpte vakantie-spelregels Bushalte wellicht naar achterkant van station 'Groenoord is geen problematische armoedewijk' g g KH imHUBffiJl KONHNCMMJK a» BABfNDPECHT Inbreker blijft steken in wc Illegale Polen aangehouden Shovel gepikt van bouwplaats Brandweer bevrijdt schilder Hardrijders op de bon Vrachtwagens botsen op elkaar Abonneeservice Radio 538 met Schiedam om de tafel over schadeclaim "©weken voor f^Z&ms JÉgSB$| ir Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 22 juni 1999 Schiedam De Schiedamse poli tie heeft gisterochtend vroeg in de winkel van het tumhuizencom- plex aan de Sehiedamsedijk een inbreker uit de we gehaald. "TJg man, een 19-jange Schiedam- jner, had geprobeerd via het wc- raampje te vluchten maar bleef steken. Met handboeien werd hy aan de trabes van het raampje vastgezet. Omdat er mogelijk nog meer on gewenst bezoek in het gebouw zou zijn, werd een nader onder zoek ingesteld. Er werd echter niemand anders aangetroffen. Hoek van Holland Drie illegaal in Nederland verblijvende Polen ztjn gisterochtend in Hoek van Holland tegen de lamp gelopen. De mannen werden aangehouden in de Prins Hendrikstraat. Bij nader onderzoek bleken ze al dne maanden in Nederland zon der zich bij de vreemdelingen dienst te hebben gemeld. De Po len, twee mannen van 35 jaar en een 28-jarige landgenoot, worden zo spoedig mogelijk terugge stuurd naar hun eigen land. Schiedam Bij de politie van het district Schiedam is gisteren aan gifte gedaan van de diefstal van een shovel. De graafmachine werd ontvreemd op de bouw plaats van de metrolijn langs rijksweg A 4. De shovel moet daar afgelopen weekeinde zijn wegge nomen. Om de shovel weg te kunnen ha len, werd het hekwerk rondom de bouwplaats vernield. Naast de shovel werden ook nog diverse andere gereedschappen weggeno- Schiedam Een onbekend geble ven schilder heeft gistermiddag op de Punter in Schiedam enkele spannende momenten beleefd toen de hoogwerker waarin hij stond, niet meer omlaag wilde. De man kon geen kant meer op. Uiteindelijk werd de brandweer ingeschakeld. Die bevrijdde de man uit zijn benarde situatie. Vlaardingen Tijdens een snel heidscontrole, die gisterochtend tussen half tien en twaalf uur door de Vlaardingse politie is gehou den, zijn 45 hardrijders op de bon geslingerd. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 87 kilometer per uur. De controle werd gehouden op de Marathonweg ter hoogte van de voetgangersoversteekplaats bij de Rïouwlaan, Schiedam Op ryksweg A 20 ter hoogte van de Spaanse Polder in Schiedam is gistermiddag rond half een een 46-jarige Rotterdam se gewond geraakt bij een aanrij ding. De vrouw werd van achteren aangereden door een vrachtwa gen, die te laat remde. Een daar weer achter rijdende vrachtwagenchauffeur kon ook niet meer op tijd remmen en knal de tegen de voorste vrachtauto. De personenauto van de vrouw raakte daardoor zwaar bescha digd. De vrouw werd met nek- klachten naar een ziekenhuis in Rotterdam gebracht. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tat 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444 Maassluis De Burgemeesters- wijk in Maassluis ondergaat in het begin van de komende eeuw ingrijpende veranderingen. Dat er in deze wijk flats gesloopt gaan worden, was al eerder bekend, maar de gemeente geeft nu voor het eerst -zy het globale- cij fers. De schattingen worden ge noemd in het onderwijshuisves- tingsplan dat de gemeente kort geleden door een adviesbureau heeft laten uitvoeren. Gesproken wordt over de sloop van 350 tot 450 woningen. Omge rekend naar aantal Elementum- ilats (de gallenjflats van vier hoog) komt dat neer op zes of ze ven stuks. De wijk, die zich uit strekt van de Westlandseweg tot de spoorlijn, zal er zo'n 500 tot 550 nieuwe woningen voor terugkrij gen. Waarschijnlijk zullen de drie of vier Elementumfiats die blij ven staan een extra woonlaag krijgen; zogenaamde optopwo- ningen die momenteel al op de flats aan bijvoorbeeld de Mozart- laan zijn gerealiseerd. Vraag Daarnaast zal zeventig procent van de nieuwbouw, dus 350 to* 385 wooneenheden, bestaan uit eengezinswoningen; typen hui zen die er in de Burgemeesters- wijk nu niet zijn en waar veel vraag naar is. De Woningstich ting Maassluis (WSM) streeft daarbij vooral naar goedkope koopwoningen. De WSM, die de veranderings plannen samen met de gemeente aan het bedenken is, bevestigt de globale cyfers. „We willen daar toch weer een gevarieerd wo ningaanbod neerzetten," aldus woordvoerster Annemieke van Vlier. Niet alleen dat woningaan bod, maar zeker ook de woonom geving zal een metamorfose on dergaan. Van Vlier; „Er is nu veel gebruiksonvriendelijk groen. Maar met de wensen van de be woners moet dat echt het park van de bewoners gaan worden. Omdat het in vergelijking met de andere Elementum-wijken om een veel omvangrijker gebied gaat met dus ook nog eens veel openbaar groen, werkt de WSM nadrukkelijk samen met de ge meente. Vanwege de grootte (1300woningen) kost het ook veel tijd om te komen tot een afge rond plan waarin onder meer ver meld staat welke flats er precies tegen de vlakte gaan. Dat al zo'n jaar wordt gezegd dat de plannen er binnenkort zijn, wordt door de WSM betreurd. „Jammer dat het zo lang duurt," vindt Van Vlier. „Want de mensen willen duide lijkheid. We worden door mensen gebeld die vragen 'kan ik nog nieuwe vloerbedekking leggen?" Ook Ria Derwort, voorzitter van de Commissie Leefbaarheid Bur- gemeesterswijk krijgt dergelijke vragen. „Wees voorzichtig met opknappen, en maak met te grote kosten, zeggen we dan." On danks de voortdurende onduide lijkheid, merkt Derwort weinig van paniek in de wijk. Bewoners nemen vooral een afwachtende houding aan, ervaart ze. Dat de Burgemeesterswijk over enkele jaren ook eengezinswo ningen telt, juicht Derwort toe. „Wil je een beetje variatie heb ben, dan is dat nodig." De Com missie Leefbaarheid heeft over de grootscheepse opknapbeurt van de wijk ook al regelmatig contact met de WSM. Ideeen die by" de commissie leven, hebben bijvoorbeeld betrekking op de herinrichting van het groen, maar ook over wat liever niet ge sloopt moet worden. Bij dat laat ste gaat het om flats die vooral door ouderen bewoond worden. Nu bekend is dat de locatie van de Aquamarijn-scholengemeen schap aan de Burgemeester van Reesstraat volgend jaar niet meer gebruikt zal worden, heeft Derwort daar ook ideeën over, „Dat is een prachtige hoek waar je tot, aan de Jan Schoutenlaan eengezinswoningen neer kunt zetten. Dat kun je al doen zonder woningen te slopen." Ook het lager maken van één van de flats aan de Zaneveldstraat, is een mogelijkheid, weet de voor zitter. Vooral ook omdat deze flat van tien hoog licht verzakt. Bij de WSM wordt bevestigd dat 'wordt gespeeld met de gedachte' om ook één van de hoge flats aan te pakken. De opknapoperatie zal waar schijnlijk met eerder van start gaan dan in 2001 en zo'n vier jaar in beslag nemen. De aanpak zal volgen op die van de Bloemen- buurt, de wijk die aan de beurt is als de Componistenbuurt-Noord afgerond is. In laatstgenoemde wijk worden momenteel twee Elementumfiats gerenoveerd en gaan er in de loop van dit jaar vier tegen de vlakte. Pagina 15: 'Praten en er naar toe gaan, dat helpt heel er^ Door Jos van Nierop MaassluisEen brief van de afdeling sociale zaken van de ge meente Maassluis is bij een aantal uitkeringsgerechtigden in geslagen als een bom. In het schrijven van vorige week meldt de afdeling niet alleen de komst van een nieuw formulier, maar ook aangescherpte vakantiespelregels. Als de uitke ringsgerechtigde al één dag buiten Maassluis wil verblijven, moet dit veertien dagen van tevoren schriftelijk worden ge meld, wordt geschreven. Eén van de ontvangers van het ge- Maasslutzer het college van b en wraakte schrijven is Marcel Tho- w inmiddels een reactie gestuurd, massen. Op hoge poten heeft de Thomassen voelt zich door de 'één-dag maatregel' gevangene van de gemeente. „Dit is buiten alle proporties, middeleeuws. Dan moet ik veertien dagen van tevo ren melden dat ik een dag naar het strand wil. En als ik ga sollici teren in Den Haag, kan dat ook niet. In het ergste geval," schetst Thomassen „zou je dan door een sociaal-rechercheur kunnen wor den betrapt en je uitkering verlie zen." Op de brief zijn inmiddels 'erg veel1 reacties gekomen, vertelt een woordvoerster van de ge meente Maassluis. Ze geeft aan dat het melden van één dag vrij af, wel tot de officiële regels be hoort, maar dat dit nooit zo strikt is gehanteerd. „In de praktijk werkt dat niet en daar zit de afde ling ook zelf niet op te wachten." De brief, die vooral bedoeld was om een nieuw formulier te intro duceren, had volgens de woord voerster nooit op deze manier ge stuurd mogen worden. Vanmid dag houdt wethouder ArnoldKeij- zer met een aantal ambtenaren spoedberaad over het ontstane probleem. Zeer waarschijnlijk volgt er een nieuwe brief met daarin de juiste informatie. Beoordelen Ondanks dit eventuele tweede schrijven is Thomassen aller minst gerust op het Maassluise sociale beleid. De gemeenten zijn volgens de algemene bijstands wet immers tot op zekere hoogte vrij in hun maatregelen. Ze kun nen hun uitkeringsgerechtigden alle informatie vragen die nodig wordt geacht om te beoordelen of en in hoeverre men in aanmer king komt voor een uitkering. Dat nu de formele, Maassluise re gels nog niet strikt worden nage leefd, zegt volgens Thomassen dan ook niks. „Het kan een op maat zijn voor wat ze eventueel volgend jaar gaan doen," vreest hij. Thomassen heeft er overigens alle begrip voor dat er regels zijn waarbij je vakanties en andere langere verblijven buiten Maas sluis, moet melden bij de gemeen te. „Da's begrijpelijk, daar heb ik niets op tegen." De situatieopen rond hetSchledamsestatlonblijftvoorongemakkenzorgen voordereizigers. Wellichtdateenoptimalergebruikvan het parkeerterrein aan de achterzijde enig soelaas biedt. Foto Roei Dijkstra '"Aan "dë^chtefkaht van het Schiedamse NS-station komt wellicht een bushalte, waar vandaan naar de voorzijde wordt gependeld. Reizigers hoeven dan niet meer de zeer vermoeiende omleidingsroute via diverse trap pen te volgen. In deze krant werd vorige week aandacht besteed aan een sugges tie van Schiedammer Zeij, die op perde een halte aan de achterzij de, waar zich een parkeerterrein bevindt, te plaatsen. Hij dacht daarbij aan de zeer frequent rij dende bus 52. Zijn voorstel is in middels bij de betrokken partijen gedeponeerd en zal binnenkort in een overleg tussen NS, RET en gemeente Schiedam worden be sproken. „We nemenhet voorstel absoluut mee in de eerstkomende vergadering. Het staat ai m de planning," aldus voorlichtster Be- neluxlijn Annemiek Baljon. Sinds een jaar ondervinden rezi- gers veel overlast van de werk zaamheden aan het Schiedamse NS-station, dat mede in verband met de aanleg van de Beneluxlijn volledig op de schop gaat. De nor male ingang is verdwenen'en rei zigers moeten via diverse trappen en verschillende perrons bij hun trein zien te komen. De NS heb ben al veel klachten ontvangen van geërgerde reizigers. Vorige week ontstond voor hen weer een nieuwe situatie. Toen werd de trap vervangém$(x>r een omlei ding van aarde," zarid en stenen. Dit was nodig omdat er heipalen de grond in moesten. Sinds vrij dagmiddag is de trap echter weer in gebruik. Reizigers moesten m die tussentijd via een lange om weg door aarde en steen ploeteren tussen de voorkant van het bus station en de perrons. De heiwerkzaamheden waren vrijdagmiddag achter de rug. Toen konden ook de trappen weer worden gebruikt. „Eigentijk had het donderdag klaar moeten zijn, maar dat is niet gelukt," aldus An nemiek Baljon. Volgens haar bjijft er worden gezocht naar op lossingen om de situatie te verbe teren. Een optimaler gebruik van de achterzijde van het station is daarbij een zeer reele optie. „Het blijft een ongemakkelijke situa tie, maar we proberen samen met de NS de mensen zo goed moge lijk te informeren," De officiële route is in het jaar 2002 klaar. Dan is de stationshal af en wordt de route ook voor in validen en mensen in een rolstoel weer toegankelijk. Deze mensen moeten nu met een busje naar het Centraal Station in Rotterdam. Volgens Baljon zijn er dan naast de goederenliften in de eindfase ook passagiersliften aanwezig. Schiedam Radio 538 wil onder handelen met de gemeente Schie dam over de schadeclaim die de commerciële zender heeftontvan- gen. Dit maakte een woordvoer der van de gemeente gisteren be kend. Schiedam stelt 538 aanspra kelijk voor de schade die is ont staan door het overplakken van affiches van politieke partijen. Wanneer de gesprekken met Ra dio 538 worden gevoerd, is nog niet duidelijk. De plakadie had plaats tijdens de recente campagne voor de Euro pese verkiezingen. Tijdens de campagne verschenen er door het hele land plotseling groene Radio 538-aanplakbiljetten over de poli tieke boodschappen. Radio 538 heeft tot nu toe alle betrokken heid ontkend en zei dat luiste raars de plakactie hadden be dacht. De gemeente Schiedam wil de kosten van het plaatsen en. het weghalen van de houten zuilen, veertienduizend gulden, verhaisp op Radio 538. Want, wordt gesteld, de gemeente heeft de borden ^gé- daal laten neerzetten voor dessz- kiezingen. Dat werk bleek %9r een deel voor niets gedaan, aldus de gemeente. Ook de kosten voor de politieke partijen, die hun. affiches onlees baar terugzagen, wil Schiedam verhalen op het radiostation. Gis teren, tijdens de raadscommissie algemene zaken, kwam burge meester Reinier Scheeres met het idee om het radiostation naast de 14.000 gulden 538 gulden in reke ning te brengen voor het onzicht baar maken van de affiches. Dat bedrag zou dan op de rekening van een goed doel worden gestort De verschillende partijbesturen zullen moeten beslissen of ze het eens zijn met het plan van de bur gemeester. Binnen welk tijdsbestek Radio 538 over de brug moet komen, wil de gemeente met zeggen. Schie dam wil eerst de gesprekken met de zender afwachten. Ook over een eventuele rechtszaak tegen 538 wenst de gemeente niet te speculeren. De gemeente Schiedam zette eer der dit jaar, vlak voor de Provinci ale Statenverkiezingen, toch plakzuilen neer. Dit gebeurde op aandringen van het CDA, Green Links en de SP. Deze gemeente raadsfracties zagen het voorne- r van het college van B en W om te stoppen met aanplakken absoluut niet zitten. Wel moest het aanplakken van affiches voortaan onder toezicht gebeu ren. Juist gezien die ontwikkelingen vond de gemeente de Radio 538- actie ongepast. „Met die schade claim willen we ook een signaal afgeven," aldus de zegsman. „Die zuilen zijn uitsluitend bedoeld voor politieke doeleinden." - -- Tijdens de commissievergadering algemene zaken stelde PvdA-frac- tievoor2itter Menno Siljec gister avond voor het aantal algemene aanplakborden uit te breiden, Rond de verkiezingstijd zouden er dan zuilen speciaal gereser veerd worden voorpolitieke bood schappen. De andere fracties rea geerden vooralsnog positief op het voorstel van Siljee. Door Edwin Cornelisse Schiedam Roerig, dat zal het vanavond gegarandeerd zijn in Huize Spaland tydens de informatieavond over de ingrijpende sloopplannen m de wijk. De ongerustheid en boosheid, die de afgelopen dagen het le ven van veel wijkbewoners hebben gedomi neerd, zullen vanavond tot ontlading ko men, De vertegenwoordigers van Woonplus en de gemeente kunnen zich dus schrap zetten. En een lading argumenten verwach ten waarom de flats in Groenoord moeten blijven staan. Het conceptplan voor Groenoord, dat vori ge week is gepresenteerd door de gemeente en Woonplus Schiedam, heeft voor veel op hef gezorgd, voornamelijk in het midden gedeelte van de wijk. fii het plan wordt voorgesteld om elf flatgebouwen met drie woonlagen (twee aan de Eduard van Bein- umlaan, een aan de Willem Andriesseri- laan, een aan de Peter van Anrooyiaan, twee aan het Dirk Schaferplein en het Sem Dresdenplein) en drie blokken met oude renwoningen en winkels (Laan van Bol'Es) te slopen zodat er ruimte komt voor duur dere koopwoningen, appartementen en maisonnettes. Verder moeten twee flatge bouwen ingrijpend worden verbeterd en van een extra verdieping voorzien en vier flats drastisch worden gerenoveerd. Het is ook de bedoeling dat de appartementen m negen flatgebouwen worden verkocht. Maatregelen De maatregelen zijn volgens Woonplus en de gemeente Schiedam nodig om te voorko men dat Groenoord straks Nieuwland ach terna gaat en een verpauperde probleem wijk wordt De voortekenen hiervan zijn nu al te bespeuren, wordt gemeld in het plan voor Groenoord. Deze constatering be vreemdt de leden van het in de haast opge richte Anti Sloopcomité Groenoord. „Dit is geen problematische armoedewijk. Er zijn hier geen grote problemen met criminali teit en verpaupering," zegt C. Emons wiens flat ook op de sloophjst staat. „Er is hier nog steeds een grote betrokkenheid. Als hier een vogeltje uit het nest valt, rennen er me teen drie buurvrouwen naar buiten om het beestje te helpen. En leegstand? Dat is ook geen probleem hier. Als er al iets leeg staat dan is dat nooit lang. Mensen hebben het hier erg naar hun zin en blijven er lang wo nen. Bij mij in de flat zitten al negen men sen die er al 34 j aar wonen, vanaf het begin dus." Mede-actievoerder en woordvoerder van het comité A, Dielemans vermoedt dat er geheel andere beweegredenen zijn waar door de elf flats in Groenoord op de sloop hjst zijn beland. „De wijk kent wel wat zwakke punten maar die rechtvaardigen nog geen sloop. Het is puur een zaak van de centen. Ais de woningstichting de flats sloopt hoeft ze er niet meer in te investeren. De huuropbrengsten van de flats brengen niet veel geld in het laat».* terwijl er wel steeds geld in het onderb jtid moet worden gepompt. Na de sloopli men er ook nog eens koopwoningen bouwen en daarmee valt natuurlijk veel geld te verdienen. Zo kan Woonplus het eigen vermogen lekker opvijzelen. Ik moet dus uit mijn flat omdat ze er een dure koopwoning willen neerzet ten. En daarbij moet niet uit het oog worden verloren dat deze flats technisch prima in orde zijn Dat hebben verschillende verte genwoordigers van de woningstichting toe gegeven." Het plan voor Groenoord werd vorige week voor de eerste keer besproken in de Schie damse politiek. De gemeenteraad moet uit eindelijk toestemming geven voor de in grijpende plannen voor Groenoord. Deze bespreking in de raadscommissie stadsver nieuwing en volkshuisvesting biedt echter weinig perspectief voor de tegenstanders van de sloopplannen. De commissieleden konden zich over het algemeen wel vinden in de voorgenomen sloop, renovatie en wo ningverkoop. Bovendien hield de fractie van de PvdA, die zich altijd heeft opgesteld als een fel tegenstander van de sloop van goedkope huurwoningen, zich dit keer op de vlakte. Geen rooskleurige startpositie dus voor het actiecomité. „De politiek wil zich er blijkbaar niet aan branden,' zegt Di elemans. Toch laten de actievoerders zich nietuithet veld slaan. De spandoeken, handtekenin genlijsten en beschilderde T-shirts liggen al klaar. „Ik laat me zo maar niet wegjagen uit mijn huis," zegt C. Emons. „Ik woon hier al 34 jaar en mijn hele sociale leven speelt zich hier af. Als ik woid gedwongen te verhuizen, kom ik in een buurt waar ik me niet thuisvoel, waar ik niet thuishoor. Ik ben een Groenoordse en dat moet ook zo blijven." Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement^ Naamri.., -Adres:.. J. Postcode: Telefooni -8ank/öronm._(.r.,..,.i Stuur deze bon In een envelop zónder Rotterdams Dagblad, Afd.^Abonnee Antwoordnummer 3.579,3000 VB Rotteidantr n: i i DORPSSTRAAT 174 2992 A0 8 AREND RECHT BU OE WATERTOREN TE1_ «««11100 MAANDAG GESLOTEN - VRUDAG KOOPAVOND

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1