14 Horeca claimt 1,5 miljoen na drooglegging door Opstelten Kritiek op wethouder Van den Muijsenberg zwelt aan 'Brandstichter van goede komaf heeft schop onder de kont nodig' I fjEï# fgag., 0 gt% «g?t fwgsf r Iï 1 m 'Te weinig middeldure huizen' Twee ton fraude met bijstands uitkering Verdachtvan mishandeling Opgepakt na achtervolging Hardleerse stroomdief Brand door roken in bed Busmaatschappij Connexxion zoekt tweehonderd chauffeurs Slachtoffer door chauffeurs doet geen aangifte Enquête: 400 ondernemers getroffen door drankverbod Waterbussen in aanbouw in Nieuw- Lekkerland De Coolsii Wonen in vuurtorens Rotterdams Dagblad j ms$?> r* j Dinsdag 22 juni 1999 K. «t f-jjj Rotterdam In de toekomstige nieuwbouwwijk Nesselande ko men te weinig middeldure wonin gen. De oppositiepartijen CDA, SP en SGP/GPV/RPF in de deel raad van Prins Alexander vrezen dat er weinig variatie in het wo ningaanbod komt, omdat het me rendeel van de woningen 300.000 gulden en duurder zal zijn. Het uitgangspunt is de bouw van dertig procent goedkope wonin gen, veertig procent middeldure en dertig procent dure woningen. Maar volgens het woningbouw programma voor Nesselande zul len in de middeldure categorie veel meer woningen tegen de bo vengrensvan 300.090 gulden wor den gebouwd. Er zijn daardoor weinig woningen te koop tussen 183.000 (de bovengrens van de goedkope woningen) en 300.000 gulden. En dat is tegen de zin van de klei ne oppositiepartijen in de deelge meente. Toch is de meerderheid van de deelraad gisteren akkoord gegaan met het woningbouwpro gramma. RotterdamDe sociale recherche van het politiedistrict Zuid heeft een 32-jarige Rotterdamse en haar 36-jarige vriend aangehou den vanwege een grootschalige uitkeringsfraude. De vrouw had een bijstandsuitke ring terwijl haar vriend inkomen genoot door werk. De man en de vrouw bleken al acht jaar samen te wonen in één woning in Hoog vliet, terwijl de man elders in de stad een postadres had. Het tweetal uit Zuid heeft de dienst Sociale Zaken en Werkge legenheid in totaal voor tweehon derdduizend gulden benadeeld. RotterdamEen 21-jarige Rotter dammer is gisteren aangehouden omdat hij ervan wordt verdacht zondag een 49-jarige plaatsgenoot te hebben mishandeld. Het slachtoffer werd in elkaar gesla gen omdat hij op de Hoogen- waardstraat in Rleinpolder aan merkingen maakte op het rijge drag van twee mannen op een bromscooter. Het duo had de man bijna omver gereden. Het slacht offer liep been- en heupletsel op en er werden drie voortanden uit zijn mond geslagen. Een getuige van de mishandeling zag gister middag één van de verdachten in Overschie en belde de politie. Rotterdam Een 37-jarige man uit Stadskanaal is gisteren op de A16 na een achtervolging door de politie aangehouden omdat hij zonder te betalen voor negentig gulden had getankt bij een tank station aan de Maasboulevard De man bleek niet over een geldig rij bewijs te beschikken. Rotterdam Een hardleerse stroomdief is gisteren aangehou den in de Burgemeester Meinesz- straat in het Nieuwe Westen. De 37-jarige Rotterdammer werd in zijn woning opgepakt voor het il legaal tappen van stroom, terwijl hij anderhalve week geleden ook al was opgepakt voor hetzelfde feit De man is meteen ingesloten omdat hij boetes ter hoogte van 2350 gulden niet heeft betaald. In plaats daarvan mag hij 42 dagen 'zitten'. Rotterdam De slaapkamer van een etagewoning aan de Walen- burgerweg ijn de Provenierswijk is y&nochtend volledig uitge brand. Oorzaak was roken in bed De 36-jarige bewoner werd door politiemensen uit de woning ge haald, nadat hij vergeefs trachtte de brand met emmers water te blussen. De man liep brandwon den op aan zijn voet, arm en hoofd. Hij werd samen met zijn 32-jarige echtgenote, die ernstige verschijnselen van rookvergifti ging bad, naarhet Djj kzigtzieken- huis vervoerd Twee bewoners van de bovenliggende etage kon den zich via het dak van de wo ning in veiligheid stellen. De brandweer had het vuur binnen een half uur onder controle. RotterdamVervoersmaatschap pij Connexxion zit in de regio Zuidwest-Nederland te springen om chauffeurs. De samenwerken de busbedrijven willen in dit ver- voersgebeid zo snel mogelijk tweehonderd nieuwe buschauf feurs aanstellen. De nieuwko mers moeten het verwachte mas sale vertrek wegens vut en pensi oen onder het bestaande perso neel in de komende jaren opvan gen. Een groot deel van het perso neel is vijftig jaar of ouder. Alleen al in de regio Rotterdam zijn hon derd nieuwe mensen nodig. Een tweede reden voor de ver voersmaatschappij om op grote schaal bestuurders te werven is de toename van het aantal passa giers in de bussen, met name tij dens de spits. Om die reden wil Connexxion de nieuwe chauf feurs 'een baan op maat' aanbie den en onderbrengen in een ar beidspool. Deze pool wordt gevuld met parttimers die 25 uur per week beschikbaar zijn. Volgens Randstad Transportdiensten, het bedrijf dat de chauffeurs gaat werven, zit een fulltime dienst verband er voor de nieuwe werk nemers niet in, „De extra drukte Rotterdam De Rotterdamse po litie is nog geen onderzoek begon nen naar de mishandeling van een 27-jarige man uit Poeldijk door drie taxichauffeurs zaterdag nacht. Hoewel het slachtoffer aan de politie te kennen gegeven heeft dat hij aangifte zou doen, is daar bij de politie nog geen mel ding over binnengekomen. „We hebben de zaak aangekaart bij Bureau Taxizaken, maar zolang er geen aangifte ligt doen wij geen onderzoek," zegt een politie woordvoerder. De man stapte zaterdagnacht met een 24-jarige vrouw op de Delftse- straat in het centrum van Rotter dam in een taxi op weg naar hun woonplaats Poeldijk. Onderweg onstond ruzie, waarop de taxi chauffeur de hulp van twee colle ga's inriep. Op de A13 ter hoogte van de Doenkade werd de lastige klant met een koevoet in elkaar geslagen. De vrouw kon vluchten en belde bij een benzinestation de politie. Het slachtoffer, dat na een nacht je observatie in een Delfts zieken huis weer naar huis mocht, heeft aan de politie toegegeven dat hij die zaterdagnacht te veel had ge dronken en zich in de taxi verve lend heeft gedragen. „Maar dat weegt natuurlijk nooit op tegen mishandeling," zegt een politie woordvoerder- „Een vervelende klant mag nooit reden zijn om voor eigen rechter te spelen, En als je over een mobilofoon be schikt waarmee je collega's kunt oproepen, dan kun je ook contact opnemen met de politie. Doe je dat niet, dan kies je voor de ver keerde kant" Van onenigheid over geld was volgens de politie geen sprake. In de regio Rotterdam-Rijnmond zijn ongeveer tweeduizend taxi chauffeurs werkzaam. Nog niet bekend is of de drie mishandelen de chauffeurs eigen rijders waren of voor een centrale reden. Vol gens Bureau Taxizaken van de politie staan 2o'n zestig chauf feurs bekend als raddraaiers, zo blijkt uit de Korpskrant. doet zich alleen voor in de spits. De rest van de dag is er geen werk voor zoveel nieuwe mensen.'" De werving gaat zaterdag 26 juni van start met een open dag in Bos koop. Randstad Transportdien sten verwacht niet in één keer alle benodigde bestuurders te kunnen aantrekken. „Kant en klare bus chauffeurs zijn nauwelijks te vin den, we zullen ze zelf moeten op leiden en het zal ook wel even du ren voordat we er genoeg bij el kaar hebben." Wie de opleiding afrondt, is verze kerd van een plaats in de arbeids pool. Randstad mikt in de cam pagne naast mensen met een chauffeursdiploma vooral op her intredende vrouwen en kandida ten die een andere baan hebben en daarnaast buschauffeur willen worden. „Iedereen met een rijbe wijs B komt in aanmerking om te solliciteren," aldus de woordvoer der van Randstad Transportdien sten. Rotterdam Rotterdamse horeca-exploitanten hebben bij de gemeente een schadeclaim van ongeveer anderhalf miljoen gulden ingediend. Ze willen van de gemeente geld zien voor de inkomsten die zij dit jaar op Koninginnedag hebben ge derfd, toen de gemeente het stadscentrum 'drooglegde*. Als gevolg van de rellen die uit- ben toen gezegd: u hoort nog van braken tijdens het kampioens feest van Feyenoord, een paar da gen eerder, besloot burgemeester Opstelten de horeca-ondeme- mers op Koninginnedag alcohol te schenken. „Wij komen hiermee terug op het gesprek dat wij indertijd met Op stelten en wethouder Simons heb ben gehad," zegt B. Hollem, voor zitter van de afdeling Rotterdam van Horeca Nederland. „Wij heb- Volgens Hollem zijn ongeveer 400 horecaondernemers door het drankverbod getroffen. „Wij heb ben een enquête gehouden onder onze leden. Daarvan hebben in middels al een heleboel formulie ren binnen. Op grond daarvan ra men wij de schade voor de onder nemers in het centrum op zo'n 1,3 tot 1,5 miljoen gulden. Het is nog al wat." Veel ondernemers hadden al hun voorbereidingen getroffen voor een 'normale* Koninginnedag, waarop de drank rijkelijk zou kunnen vloeien. „Er waren voor raden ingeslagen," zegt Hollem. „Mensen waren al gecontracteerd voorde bediening en voorde keu kens. Zo kom je aan een grote schadepost. Het loopt per onder nemer uiteen van zo'n 1000 gul den tot tienduizenden guldens. Ik stond er zelf ook wel even van te kijken, maar als je het allemaal bij elkaar gaat optellen..." De horeea-ondememers willen opnieuw aan de tafel met Opstel- ten en Simons. „Dan kunnen we zeggen: het is nogal wat, wat u heeft aangericht." De gemeente zal, als het aan Horeca Nederland ligt, met geld over de brug moeten komen. Hollem: „De gemeente heeft 't eigenlijk zelf uit de hand laten lopen. Uit het onderzoek na de reilen tijdens het kampioens feest is gebleken dat de politie over slecht functionerende appa ratuur beschikte. Daardoor is het uit de hand gelopen. Daarvan zijn wij dus een paar dagen later het slachtoffer geworden." Wanneer de gemeente de horeca- exploitanten nul op het rekest geeft, overwegen zij verdere stap pen. De gang naar de rechtbank wordt daarbij niet uitgesloten. Nu zijn ze nog In aanbouw, straks moeten ze forensen gaan vervoeren. Bij het be drijf Bayards in Nleuw-Lek- keiiand In de Alblasserwaard wordt hard gewerkt aan de serie waterbussen die tussen de Dr echtst eden zullen va ren. Naast deze deze dertig meter lange catamarans, die plaats bieden aan honderd twintig passagiers en zestig fietsen, gaat de nieuwe ver voersmaatschappij High Speed Ferry twee grotere ca tamarans Inzetten voor het forensenvervoer tussen Dor drecht en Rotterdam. Deze snelle schepen krijgen een topsnelheid van 55 kilometer per uur. Foto Ton Boreöooni/ANP Door Yvonne Keunen RotterdamNiet zozeer het delict was inte ressant voor de Rotterdamse rechtbank. Er moeten wel vaker brandstichters voorko men. Het was vooral de achtergrond van de verdachte die gisteren opzien baarde. Want een keurig opgevoede en intelligente jon gen van Hillegersbergse komaf staat niet dagelijks terecht voor een reeks branden. Het eerste kwartaal van dit jaar werd het Molenlaankwartier in Hïliegersberg opge schrikt door dertig branden. De 20-jarige verdachte J. W. H. die gistermiddag voor de rechtbank moest verschijnen, was niet voor al die branden verantwoordelijk maar had er toch zeker acht op zijn naam staan. Al dan niet gesticht samen met enkele 'vriendjes'. Mislukte brandstichting Het begon allemaal bij de min of meer mis lukte brandstichting in een schoolgebouw door enkele kennissen. „Dat kunnen wij beter," dachten H. en een vriend. En dus besloten de twee op 24 januari het dunne tjes over te doen in kleuterschool Doremi aan de MahlersingeL Een lege wijnfles werd gevuld met benzine uit de tank van de brommer van H. en in de hals werd een lap stof gepropt. Al brandend werd het projec tiel door een kapotgeslagen ruit naar bin nen gegooid. „Ik had op televisie gezien hoe je een molo- tov-cocktail moest maken," verklaarde H. aan de rechter. En in de praktijk bleek zijn afgekeken projectiel een 'succes'. Binnen de kortste keren stond het schoolgebouwin de hens. Besloten werd daarom om twee weken later opnieuw brand te stichten. Dit keer bij deHeijbergschool aan de Heijberg- straat. Daarna volgden alleen nog auto's, waarvan de bekleding telkens met een aan steker in brand werd gezet. Pyromaan Ondanks het grote aantal delicten wilde H. zichzelf gisteren niet als pyromaan bestem peld zien. Hij stichtte de branden niet dwangmatig, stelde hy, H. deed het voor de kick die de gillende brandweer- en politiesi renes hem gaven. En hij vond het ook wel stoer om ophef te veroorzaken in de wijk. Dat hij er mensen schade mee berokkende, daar had H. geen moment over nagedacht. „Dat kwam pas toen ik werd gearresteerd. Toen werd ik met mijn neus op de feiten ge drukt." Op de vraag van rechtbankpresident mr. S. J. van Klaveren of de verdachte nou nooit eens het gevoel kreeg dat hij veel te ver ging, antwoordde H. ontkennend. De verdachte: „Voor mij waren het alleen au to's. Ik zag niet dat er ook mensen aan ver bonden waren." De rechter: „Wonderlijk dat iemand met zo'n goede achtergrond to taal geen normbesef heeft" Van Klaveren onderstreepte dat H, voorde rechtbank bepaald geen doorsnee verdach te was. Meestal zijn verdachten, zeker die van zijn jonge leeftijd, kansarm. Maar daar was in H.'s geval bepaald geen sprake van. Buiten de scheiding van zijn ouders had hij eigenlijk nooit een tegenslag te verwerken gehad. Zijn moeder had hem netjes opge voed en hij had voldoende kansen gehad. Luiheid .Alleen had heeft hij ze nooit gegrepen." stelde officier van justitie mr. M. Van Êyke- len. En dat lag niet aan zijn intelligentie. „Verdachte beschikt over een hoog I.Q. waar anderen een moord voor zouden doen." Maar door zijn luiheid was H. nooit verder gekomen dan vier moeizame mavo jaren en een vergooid mts-jaar. Van Eyke- len: „Hij zou een ongelofelijk schop onder zijn kont moeten krijgen." Want op het persoonlijke vlak zat het goed mis met H., concludeerde de psycholoog die hem onderzocht. In de rapportage werd H. omschreven als een hautaine en narcisti sche jongen die met minachting naar ande- renkijkten als een naïeve reuzenbaby waar de wereld omheen moet draaien. „Dat zijn nogal harde uitspraken die over u worden gedaan," vond Van Klaveren. Voor de officier van justitie was het psycho logische rapport reden om aan de aanbeve ling van de reclassering, plaatsing in een jeugdwerkinrichting, voorbij te gaan. Van Eykelen vond de gevangenis meer op zyn plaats en eiste daarom 1,5 jaar celstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Ook advocaat mr. R. van den Boogert achtte een jeugdwerkinrichting geen geschikte plek voor zijn cliënt Immers daar komen vooral kansarme jongeren terecht die structuur in hun leven moeten krijgen, iets wat H. altijd heeft gehad. Van den Boogert vroeg de rechter om H. een werkstraf op te leggen, zodat hy in au gustus aan een nieuwe opleiding kan be ginnen. „De afgelopen drie maanden dat myn cliënt vastzat heeft hy nuttig besteed. Niet alleen heeft hy veel nagedacht over de dingen die hy heeft gedaan, maar hij heeft ook zijn studie weer opgepikt." De rechtbank doet over dertien dagen uit spraak. Rotterdam De positie van WD- wethouder Van den Muijsenberg komt sterker onder druk te staan. Gisteren zei PvdA-fractieleider P. van Dijk dat hij nog niet vooruit wilde lopen „op de politieke con sequenties", en dat houdt in het jargon een dreigement in. Bij de gemeenteraadsleden bestaat gro te twijfel of de wethouder niet na latig is geweest, toen hem twee jaar geleden duidelijk werd dat by de reinigingsdienst Roteb miljoe- nenverliezen ontstonden. Van den Muijsenberg kon de com missie financiën gisteren op nieuw niet overtuigen dat hij slag vaardig heeft opgetreden. Ook zijn eigen partij vindt de verkla ring van de wethouder 'onbevre digend' zoals VVD-raadslid M. Kiebert het uitdrukte. PvdA'sr B. Cremers vergeleek de wethouder met een geneesheer die een ernstig zieke patiënt on derzoekt, de familie informeert, maar geen maatregelen treft ter genezing. „Nergens blijkt uit dat de wethouder tijdig maatregelen heeft getroffen. Hij heeft tegen de toen nieuwe directeur van de Ro- Wethouder Van den Muij senberg: weeronder vuur wegens het Roteb-de- bacle. Archieffo to Rotterdams Oag- teb, Kees Voormeulen, gezegd: los dit op. Maar ik had me kunnen voorstellen dat de wethouder meer gedaan had, Als het Voor meulen nou eens niet gelukt was, had de wethouder dan de handen in onschuld kunnen wassen? U hebt toen een behoorlijk politiek risico genomen," aldus Cremers. Voormeulen nam de leiding by de Roteb in 1997 over na het vertrek van interim-directeur R. Houwer. Volgens de wethouder trof de nieuwe directeur een „behoorlijk ziek bedrijf' aan. De wethouder houdt vol dat hij „iedere keer weer, constant" over de Roteb overlegde, dat hij er steeds bij zat, dat het een weke lijks onderwerp van zorg was. „een going concern" - maar de commissieleden bleven bedenke lijk Bjken. Ziekteverzuim Het ziek zyn van het reinigings- bedrijf valt vrij letterlijk te ne men. De Roteb kende een toren hoog ziekteverzuim; het budget om dat te ondervangen was in april van 1997 al op. De wethouder was eerst door een brief van het hoofd financiën, die met Houwer overhoop lag, gealarmeerd. Korte tijd later, in het voorjaar, lichtte Voormeulen hem in - de nieuwe directeur was toen net een paar dagen in functie. De wethouder wachtte echter tot september, voordat hy de raadscommissie fi nanciën op de hoogte stelde. Van den Muijsenberg hierover: „lk vond het een goed advies van de Bestuursdienst om even de tijd te nemen om te bezien of het wel alarmfase 1 was." PvdA-raadslid Cremers: „Be bel dan eerst de brandweer en daarna zie ik wel of het alarmfase 1 of 2 is. Ik laat het bij alarm niet vier maanden zitten." Het ging hierbij om de exactheid van de halfjaarcijfers van de Ro teb. Van den Muijsenberg wilde de juiste gegevens kunnen pre senteren. En er zat de zomerva kantie tussen, zei hij gisteren. „U kunt zelf op de kalender nakijken dat het tussendoor ook nog zo merreces was," zei hy geïrriteerd over de kritische houding van de commissieleden. Juist daarom had u ons heel snel moeten inlich ten," kaatste SP'er Comelissen terug. Notulen Op 1 juli komt de Roteb-zaak aan de orde in de gemeenteraad. Voor afgaand aan het debat, dat dan ook over de positie van Van den Muijsenberg zal gaan, wil de com missie financiën meer gegevens op tafel hebben. De commissie verlangt inzage in de stukken van het coördinerend overleg tussen de wethouder, de Roteb-directeur en andere betrokken uit de perio de juni-september 1997. Daaruit moet blijken of de wethouder zich van zyn taak kweet. De PvdA sluit niet uit, omdat die stukken tot nu toe achterwege bleven, dat er amper overleg is ge weest. „Zouden die notulen er niet zijn omdat er helemaal niet vergaderd is? Dat kan natuurlijk ook, al kan ik het me nauwelijks voorstellen. Dat zou ontoelaat baar, onbestaanbaar, ik zal niet gauw zeggen onaanvaardbaar, maar wel onbegrijpelijk zijn,zei PvdA'er Van Dijk. „Ik heb niets achtergehouden," bezwoer Van den Muijsenberg hem. Er zijn meer feiten pas boven wa ter gekomen, nadat de Gemeente lijke Rekenkamer Rotterdam, die er niettemin herhaaldelijk om ge vraagd had, zyn rapport over de Roteb had gepresenteerd. De Re kenkamer wordt gevraagd deze verlate informatie nog in de ana lyse te betrekken. Pas dan zullen de fracties een oordeel vellen of wethouder Van den Muijsenberg juist gehandeld heeft. Van den Muijsenberg was tot 1998 verantwoordelijk voor de Roteb, sinds een jaar is CDA-wethouder Van der Tak dat Deze nam het gisteren vierkant voor Van den Muijsenberg op. Het is treurig dat nieuwe woon wijken zo eenvormig zyn, terwijl je overal ziet dat de naoorlogse flatwijken ingrijpend worden aan gepakt; wijken die net zo eenvor mig waren. Flats worden gesloopt, of zullen gesloopt worden, en ma ken plaats voor gevarieerde wo ningtypes, beter voor de leefbaar heid van de wijk. Die trend zie je het sterkst in Hoogvliet, met het meest ambitieuze vernieuwings programma van Nederland, en in mindere mate speelt het in de Vlaardingse Westwyk en in de Schiedamse wijken Nieuwland en Groenoord. De vreselijke eento nigheid van die flatwijken heeft de samenleving opgezadeld met immense verhuisbehoeftes. Regeren (is vooruitzien) zou ook terugkijken moeten zyn. Kenne lijk doet de politiek dat onvol doende. De Tweede Kamer klaagt steen en been over de doodsaaie Vinex-bouw. De gemeenten voe len zich in hun vrijheid beperkt omdat het aantal woningen per hectare en het percentage koop- en huurwoningen ver van tevoren vaststaat, terwijl woningcorpora ties en projectontwikkelaars alles goedkoop houden binnen het keurslijf van een bestemmings plan. „Gaan we zwartepieten?" vroeg Victor deConinck gisteren in Barendrecht. „Gaan we de re geltjes de schuld geven? Of is het prettig om de regels als knellend te interpreteren, omdat je dan geen visie hoeft te hebben?" Het was een dodelijke opmerking, die veel bouwwethouders zich mogen aantrekken. Het symposi um, waaraan Victor deConinck goed leiding gaf, ging over woon wensen van mensen. By nieuw bouw wordt er te veel gekeken naar inkomensgroepen: een- en tweepersoonshuishoudens, gezin nen, ouderen, minima. „Maar als je 's avonds thuiskomt en je vrouw is verdwenen, val je met een in een andere categorie," zei DeConinck. Huishoudens zijn dy namisch, bouwers moeten veel meer naar leefstijl kijken. Het was niet voor niets dat het symposium in Barendrecht werd gehouden. Als er één Vinex-wijk in Nederland is die er in durf en fantasie uitspringt, dan is het Car- nisselande wel, de Barendrechtse wijk-in-wording tussen de A 29 en de gemeente Albrandswaard (bij de Koedood). Er is een geweldige belangstelling voorde vuurtoren villa's van Pharos, voor de water paviljoenen op Long Island en voorde panorama-appartementen langs de Oude Maas. Wie de schit terende brochures of de knappe computer-animaties ziet, reali seert zich dat de gemeente Baren drecht en de TRS Ontwikkelings groep uit Rotterdam met een on getwijfeld prijswinnend project bezig zijn- Camisselande wordt een wijk met veel water, veel groen en een creatieve architec tuur, onder de rook van Rotter dam. Dus kon burgemeester Thieu van der Wouw een trotse gastheer zyn en konden TRS-di* reeteur Care] Hol en wethouder Cees Silvis het symposium al even trots afsluiten met de con statering dat hier maximaal reke ning is gehouden met de woon wensen van de toekomstige bewo ners: ze kunnen metafbouwche- ques binnen de stiehtingskosten verandering aanbrengen in de in deling. Nergens lukt het om mini maal één derde van de nieuw bouw bereikbaar te doen zijn voor de lagere inkomens, in Camisse lande is dat wel het geval en dat maakt de prestatie des te knapper - hoewel, 't is maar welke archi tect je voor je neus hebt „Het is simpel om voor rijke mensen te bouwen. Je doet gewoon wat ze willen, daar denk je één keer over na. Maar voor arme mensen is het nodig om wel drie of vier keer na te denken om toch iets moois op te leveren. Dus ik ontwerp het liefst sociale woningbouw. Dat vróógt om inspiratie," zei de Ant werpse architect Jo Crepain. Waarom staat er in Nederland dan zo veel van hetzelfde? Directeur Willem van Leeuwen van Aedes, het verbond van 750 woningcor poraties: „Pas nu we genoeg aan tallen hebben staan, kunnen we ons permitteren om meer kwali teit te leveren. Calvinistisch als we zijn, willen we die kwaliteïts- sprong dan ook meteen maken." Er breekt dus een nieuwe fase aan in de woningbouw, een fase van sier en zwier. Blijft het jammer, datje nu al kuntzien hoe demees- te nieuwbouwwijken er over twin tig jaar bij staan...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2