5 Superopslag video op gewone PC 'Niemand hoofd 300 haalt het in zijn km/uur te rijden' Urfjdvul Suzuki-importeur: 'Onze ministers vinden motorfietsen een beetje eng' Kamer kiest morgen nieuwe Ombudsman -fjf Groot lichamelijk onderzoek bij betrokkenen Bijlmervliegramp Problemen met sorteren post Studente is niet welkom Doodgeschoten na verkeersruzie Vernieler Picasso vrij Keukenafval ia varkensvoer Compensatie Schipbol-herrie Vijfjaar cel na oorherkenning Corruptie en cocaïnesmokkel al twee jaar bekend bij top justitie jf2i3iiofinhmm\speciaie stichiinster Rijswijk Door strubbelingen rond het invoeren van een nieuwe PTT-sorteermethode komt één op de tien brieven niet op tijd aan. Dat geeft PTT-post toe, naar aan leiding van een groot aantal klachten. De nieuwe machines zijn speciaal door Siemens ont wikkeld en worden elders in de wereld niet gebruikt De kinder ziektes die nu komen bovendrij ven konden daarom niet tevoren worden onderschept. Zo heeft het systeem soms moeite met het le zen van adressen als die zijn ver pakt in doorzichtig folie. Ook staan op voorgedrukte envelop pen soms de adressen van de af zender, waardoor de machine het verkeerde adres kan kiezen. Arnhem—De 22-jarige Jelena Da- cic uit het Servische Novi-Sad is niet welkom als studente aan de Arnhemse Academie van Bouw kunst. Directeur John Caip zegt de studente te weigeren omdat ze afkomstig is uit een land dat an dere volken wreed onderdrukt. Carp biedt al enkele jaren privé onderdak biedt aan een vluchte ling uit Kosovo. Inmiddels heeft hetSP-Kamerlid Van Bommel vragen gesteld aan minister Her mans van Onderwijs. Van Bom mel wil dat de bewindsman de ac tie van Carp ongedaan maakt. Het Kamerlid vreest dat de verhou ding tussen Nederlanders en Ser viërs door de actie zal verslechte ren. Amsterdam Twee nog onbeken de mannen hebben gisteravond in het Westerpark in Amsterdam een 30-jarige fietser neergescho ten. Het slachtoffer overleed op weg naar het ziekenhuis. De poli tie vermoedt dat een verkeers- twist de aanleiding was voor de schietpartij. De verdachten en het slachtoffer hadden volgens getui gen ook al ruzie op het nabijgele gen Haarlemmerplein. De ver dachten, die circa 25 jaar oud zijn, gingen er na de schietpartij op een brommer vandoor. De politie heeft veertien rechercheurs op de zaak gezet. Utrecht De 41-jarige P.G. uit Utrecht, die op 16 mei in het Ste delijk Museum in Amsterdam een schilderij van Picasso vernielde, is weer vrij man. De reehter-eom- missaris vond het niet nodig G. langer in bewaring te houden. De man heeft zich op eigen verzoek weer laten opnemen op een afde ling1 van het psychiatrisch cen trum Willem Amtsz Huis in Utrecht, waaruit hij eerder was ontsnapt ■WJ .-ij Putten De Algemene Inspectie dienst (AID) onderzoekt of vee- voerbedrijf Hamstra keuken- en restaurantafvai in varkensvoer verwerkt. Het voeren van deze etensresten aan varkens is niet toegestaan. Het afval kan een soort varkenspest overdragen. Den Haag Omwonenden van Schiphol krijgen recht op financi ële compensatie voor geluidshin der. Huishoudens in de lawaaizo- nes rond de luchthaven kunnen straks kiezen tussen het gratis isoleren van hun woning of een geldbedrag ineens. De PvdA-mi- nisters Netelenbos (Verkeer) en Pronk (Milieu) zijn het daarover eens geworden. De bewoners van circa 14.000 woningen komen in aanmerking voor een 'isolatie beurt' tegen vlieglawaai. Utrecht— De Utrechter A.K.(31) is wegens vier gewapende overval len op pompstations in de stad Utrecht veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Daarmee is voor hei eerst in de Nederlandse wets geschiedenis een overvaller ver oordeeld op basis van oorherken ning. De Apeldoomse inspecteur C. van der Lugt slaagde er in de overvaller via diens oren te identi ficeren aan de hand van beelden van bewakingscamera's van de beroofde benzinestations. K ont kent alles en gaat in hoger beroep. Rotterdams Dagblad Woensdag 23 juni 1999 Enschede Door een vernuftige compressietechniek van de harde computerschijf is het binnenkort mogelijk meerdere videofilms te gelijk op te nemen met een gewo ne personal computer. Ir. P. Bosch uit Amsterdam bedacht daarvoor een bijzonder opslag systeem, waarmee hij op 25 juni promoveert aan de faculteit In formatica van de Universiteit Twente. Bosch bouwde een gewone com puter om tot videorecorder. Daar voor verdeelde hij de harde schijf in grotere segmenten dan ge woonlijk gebeurt via een windows-besturingssysteem, waardoor de capaciteit om bewe gende beelden op te slaan enorm toenam. Met de vinding kan de harde schijf veel efficiënter wor den gebruikt en werkt de pc ook nog eens veel sneller, vooral bij beeldbewerking. Enkele multinationals hebben in middels interesse getoond in de 'superschijf van fr Bosch, De promovendus ontwikkelde een systeem met twaalf harddiscs, die elk ruim elf uur aan audio-visuele data kunnen bevatten. Zo kun nen via een pc met twaalf 'behan delde' harde schijven liefst ze ventien videofilms tegelijkertijd worden vastgelegd. De truc schuilt onder meer in een andere manier om de harde schijf in te delen. Met de methode-Bosch kan een segment in plaats van vier kilobyte minimaal een mega byte aan data ophalen of weg schrijven, Bosch' uitvinding heeft niet tot gevolg dat er een monsterachtige computer ontstaat. In feite staat er gewoon een standaard-pc. In een normale minitower worden maximaal drie harde schijven ge- installeerd. Niettemin is ct ruim te om gestapeld twaalf discs te plaatsen. Het is ook mogelijk de ze schijven in een kastje aan de computer te hangen en te verbin den met de moeder-pc. Deze benodigde harddiscs zijn in iedere computerwinkel verkrijg baar, evenals de PCI-kaartjes waarmee de discs moeten worden gecomprimeerd. Is dat eenmaal geïnstalleerd dan kan de opslag capaciteit van de computer wor den uitgebreid tot wel honderd gigabyte. De nieuwste generatie PC hebben doorgaans een opslag capaciteit tot zo'n tien gigabyte. Videobeeld vreet ruimte op de harde schijf. Bosch vindt het daarom belangrijk dat de data- stroom snel kan worden, ver werkt. Volgens de ingenieur duurt het slechts zestien millise conde om van het ene naar het andere videofragment te schake len. Verder heeft Bosch ervoor gezorgd dat meer data, opgesla gen in blokken, tegelijk kum,-m worden ingelezen,Je vindt snel ler data op je gehele harde schijf. Zodra je met audio-visuele infor matie werkt is dat erg efficiënt." Het nieuwe opslagsysteem draait onder het besturingsprogramma Linux. Deze tegenhanger van Windows maakt thans een storm achtige opmars door. „Ik ben hier tot dusver de enige gebruiker. Maar collega's, systeembouwers en het bedrijfsleven hebben be langstelling. Mijn besturingspro gramma werkt stabiel, want het is zonder fabrieksfouten. En mocht..., iemand de eerste opsporen, daï£~ is de weg naar reparatie kort." (£2^? Bosch wil binnenkort zijn kenias-" ter beschikking stellen op Inter net. En dat het gehele computer systeem niet duur hoeft te zijn, bewijst Bosch zelf. „Mijn pc met alles er op en er aan, kost twee duizend gulden," Door Peter Slavenburg Heinenoord Het is vermoedelijk het eerste vervoermiddel waarmee je een whiplash kunt oplopen door alleen maar het gas open te draaien. De 1300-Hayabusa, het nieuwste mo del motorfiets van Suzuki, kan van nul naar 120 kilometer per uur in vier seconden en overschrijdt vervolgens desgewenst, de magi sche grens van 300 kilometer per uur. Reden voor Verkeersminister Netelenbos om zich af te vragen of dat nou zomaar allemaal kan. De minister onderzoekt zelfs of zij van het 'monster' van de weg kan ha len. Dat antwoordde zij althans op kritische vragen van de geachte afgevaardigde Hofstra, lid van de Tweede Kamer namens de WD. „Tsja," verzucht C. van Ber kesteijn, marketing manager ge motoriseerde tweewielers bij b.v. Nimag, de importeur van Suzuki; „We hébben de laatste jaren wei nig geluk met onze ministers van Verkeer en Waterstaat. Smit- Kroes, Maij-Weggen,-Jorritsma en nu weer mevrouw Netelenbos; on ze ministers vinden motorfietsen, denk ik, een beetje eng." De Hayabusa is de eerste productiemo torfiets die meer dan 300 kilometer per uur haalt; 310 zelfs, volgens de Japansefa- brikant. Afge zien van speciale ontwerpen en wedstrijdmodellen is het de snel ste motorfiets ter wereld. De 1300cc motor levert om dat te be reiken 175 pk. Bij testritten op een circuit in Spanje kwam geen van de Nederlandse proefrijders toe aan de zesde versnelling. Wie binnen de mazen van de Neder landse wet wil blijven en niet har der rijdt dan 120, heeft aan één versnelling eigenlijk genoeg. „Geen enkel circuit heeft een Berkesteljn marketing manager bij Suzuki-im porteur b.v. Nimag: 'Per soonlijk vind ik riet een ide ale motorfiets voor, ik noem maar wat, een weekendje Barcelona' Foto Niels van der Hoeven/Rotter- recht stuk dat lang genoeg is om die topsnelheid te halen," zegt Van Berkesteijn. Zelf reed hij ook in Spanje en hij prijst de Hayabu sa om zijn grote comfort, de veilig heid en het 'uiterst rustige karak ter'. „Het gaat niet om die 300 ki lometer per uur. Niemand haalt het in zijn hoofd op de weg met een dergelijke snelheid te rijden. Maar dat vermogen geeft de mo tor een ongelooflijke souplesse. Je kunt rustig 80 rijden in de vierde of vijfde versnelling en dan op je gemak doortrekken naar 120, zon der terug te schakelen. Dat is sou plesse." Ondanks de grote motorinhoud weegt de 1300-Hayabusa slechts 215 kilo. Dat lage gewicht, een ge volgvan de toepassing van alumi nium (voor het frame) en veel kunststoffen (voor de aërodyna mische kuip), maakt de hoge top snelheid mogelijk. Maar waarom het nu precies deze motor is waar op het boze oog van minister Ne telenbos valt, is Van Berkesteijn een raadsel. „Er zijn heel wat mo torfietsen die 260 halen en bijna even snel kunnen optrekken. Het is misschien die grens van 300 ki lometer, maar de minister kijkt dan alleen naar snelheid, met naar veiligheid. De vering, de remmen en vooral de frames zijn inmiddels zoveel beter geworden, dat staat in geen enkele verhou ding tot fietsen van een paar jaar Tus- sen snelheid en veiligheid' bestaat in feite geen ver band," Drempel Van Ber kesteijn ty peert de ge middelde Hayabusa-rijder als 'een wat meer ervaren motorlief hebber' die veel kilometers maakt en niet tegen langere afstanden opziet. „Het is geen motorfiets voor jongeren, eerder voor dertig plussers. De prijs werpt wat dat betreft ook een drempel op: met 29.000 gulden is het de duurste Suzuki, Persoonlijk vind ik het een ideale motorfiets voor, ik noem maar wat, een weekendje Barcelona. Daar even naar een ra- ce kijken en weer kalm terug naar huis." Zo'n dertigplusser is Tom de Munck (39) uit Maasdijk. Hij bezit zijn Hayabusa een kleine maand en reed er inmiddels 800 kilome ter mee. „Hij bevalt me uitste kend. Hij is rustig en stabiel, pre cies zoals in de testverslagen staat die ik heb gelezen," De topsnel heid speelde volgens De Munck bij de aanschaf nauwelijks een rol. „Het is leuk dat het kan, maar het doet er niet toe. Het gaat er om dat een motor met zoveel vermo gen juist bij rustig rijden heel comfortabel is. Ondanks het ge wicht ligt deze motor echt als een huis op de weg." „Het is geen fiets voor belegen he ren. De zit is behoorlijk sportief. Voor grote afstanden vind ik deze motorfiets daarom minder ge schikt. Maar ik ben niet zo'n kilo metervreter. Met rustig een beet je toeren als het lekker weer is, kom ik hooguit aan 5000 kilome ter per jaar." Boete Voor wie stiekem toch eens wil proberen hoe hard 310 kilometer per uur precies is, heeft het Open baar Ministerie een aardige re kensom. De bekeuring die bij die overtreding hoort is minimaal 3040 gulden. Snelheidsovertre dingen van 96 kilometer of meer worden 'beloond' met een boete van 16 gulden per kilometer. „Dat is de richtlijn," aldus een woord voerder van het OM. „In extreme gevallen kan de officier ajfijd meer eisen. Ontzegging vair de rijbevoegdheid en inbeslagname van het voertuig komen daarin elk geval nog bij." tL Van Berkesteijn onderstre^it echter dat een gezonde motorrij der zelfs niet overweegt zo hartffe scheuren. „Ook niet in Duitsland, waar het hier en daar nog mag. Een medeweggebruiker hoeft maar even niet op te letten of naar links te sturen en het is gebeurd; het snelheidsverschil is gewoonte groot." Als motorrijder vind Van Ber kesteijn wel dat het allemaal wat beter kan in Nederland. „Het ver- keersklimaat is absoluut motor- onvriendelijk. Op een enkele uit- voorbeeld geen parkeerplaatsen voor motorfietsen. Daarom staan ze vaak noodgedwongen op het trottoir. In veel landèn mag je met een autorijbewijs ook mofóröèt- sen tot I25cc besturend-V olgensde Nederlandse overheidris'-'de "ge middelde automobilist daarvoor kennelijk niet bekwaam genoeg. „Het ver biedéni3van -eérr-motor- fiets zoalsNetelenbos tnuJ om- weegt of het verplicht stellen van een snelheidsbegrenzer, is naar mijn idee onmogelijk. Waar ligt dan de grens? En kijkt de minis ter dan ook naar al die auto's die ruim 200 halen? Hoe moet het dan verder met de Ferrari's, Porsches en Lamborghini's die ook al over de 300 per uur kunnen?" Vragen, vindt Van Berkesteijn, die de minister dan maar eens eerst moet beantwoorden. Over de verkoop heeft de marke ting manager geen klachten. Voor het hele jaar 1999 stelde Suziüd 150 exemplaren van de 1300- Hayabusa beschikbaar voor^JJk- derland. Daarvan zijn er injRÖ- dels 113 verkocht. Hoeveel gend jaar beschikbaar zfin »fi6t Van Berkesteijn nog niet. gWst meer, mag ik hopen." Den Haag De Tweede Kamer kiest morgen een nieuwe Natio nale Ombudsman. Na de terug trekking van oud-minister Sorg- drager van Justitie gaat het nog tussen de Nijmeegse jurist Fem- hout en de Rotterdamse ombuds man Van Kinderen. Dat blijkt uit een brief van Kamervoorzitter Van Nieuwenhoven aan de leden van de Tweede Kamer, Van Nieuwenhoven sprak giste ren met een zestal leden van de Kamercommissie voor Binnen landse Zaken over de gevolgen van de terugtrekking van Sorg drager voor de procedure rond de Nationale Ombudsman. Die was vorige week door de Kamercom missie op de eerste plaats van de voordracht gezet, maar besloot maandag af te zien van haar kan didatuur. AlJe oppositiefracties maakten de afgelopen dagen openlijk bezwaar tegen haar kan didatuur, omdat Sorgdrager als Nationale Ombudsman mogelijk zou moeten oordelen over kwes ties die zij zelf nog als minister heeft behandeld. Maandag gingen er bij met name de WD en D66 nog stemmen op eventueel een nieuwe procedure te starten. Van Nieuwenhoven en de Kamercommissie werden het er gisteren echter over eens dat Femhout en Van Kinderen als nummers twee en drie op de voor dracht door de commissie ge schikt worden geacht voor de functie van Nationale Ombuds man. De voordracht Van de com missie moet nu zo worden gele zen, dat Fernhout als eerste en Van Kinderen als tweede wordt aanbevolen, aldus Van Nieuwen hoven in haar brief. Den Haag De top van het Open baar Ministerie had al meer dan twee jaar geleden 'zeer sterke aanwijzingen' dat duizenden ki lo's cocaïne Nederland werden binnengesmokkeld met hulp van corrupte douanebeambten. Dat gebeurde door criminele politie- informanten tussen 1991 en 1994 en mogelijk in de jaren daarna. Ook de vorige minister van Justi tie Sorgdrager en haar hoogste ambtenaar Borghouts waren hier van op de hoogte. Dat zegt Docters van Leeuwen, die tot februari '98 voorzitter van het college van procureurs-gene raal was. Volgens hem kwamen de eerste aanwijzingen uit het rijks rechercheonderzoek dat van me dio 1995 tot medio 1996 liep. Daar op besloot Justitie een nader strafrechtelijk onderzoek naar de ze praktijken in te stellen. Ook de parlementaire enquête- eommissie-Van Traa, die driejaar geleden de opsporingsmethoden onderzocht, kreeg lucht van de drugstransporten. „Ik meen dat Van Traa het ook al in zijn eigen rapport heeft aangestipt. Ook wa ren er toen al signalen in de pers daarover," zegt de voormalige chef van het OM. De informatie was toen nog niet hard genoeg. Twee weken geleden kwam de commissie-Kalsbeek, die de na sleep van de bevindingen van Van Traa onderzoekt, met de onthul ling dat het om 15.000 kilo ging. Deze commissie had dat pas dit voorjaar achterhaald. De Tweede Kamer is verontwaard'gd over de feiten en eist opheldering van mi nister Korthals van Justitie. De vraag is of en wanneer Kort hals, die vorig jaar aantrad, volle dig op de hoogte is gesteld door het OM. De Kamer voelt hem hier over volgende week aan de tand. Calvé tafel sauzen Kies uit 12 soorten. 0.a. knoflook saus, shasiicksaus of barbecuesaus. Fles 250 ml van 1.09 voor KonMiT AmsterdamRuim zevenduizend bewoners, hulpverleners, vrijwil ligers en KLM-medewerkers die in 1992 betrokken waren bij de vliegramp in de Bijlmer, krijgen een persoonlijk medisch onder zoek. Bij alle deelnemers wordt bloed, speeksel en urine afgeno men om klachten als slaap- en coneentratiestoomissen, huid- en gewriehtsaandoeningen gericht te bekijken. Ook wordt bij ieder een de longfunctie onder de loep genomen. De opzet van het lang verwachte lichamelijk onderzoek naar be trokkenen van de Bijlmervlieg ramp werd gisteren gepresen teerd door de Arbodienst van de KLM. Van de zevenduizend deel nemers hebben zich vierhonderd KLM-medewerkers aangemeld die destijds in hangar 8 werkten waar wrakstukken van het neer gestorte vliegtuig lagen. Nadat het Academisch Medisch Centrum (AMC) lichamelijk on derzoek had geweigerd omdat volgens dit ziekenhuis de gezond heidsklachten weinig te maken hebben met de vliegramp, ging minister Borst van Volksgezond heid tijdens de parlementaire en quête naarstig op 2oek naar een andere gegadigde. De KLM, bijge staan door een zware commissie van deskundigen met onder an dere twee reumatologen, een in ternist en psychiater van diverse academische ziekenhuizen, aeht lichamelijk onderzoek wel rele vant. „De roep uit de maatschap pij is groot. Zonder een diepgra vende persoonlijke diagnose blijft de onrust over die vliegramp be staan," aldus O. Veldhuijzen van Zanten, bedrijfsarts en adjunct directeur van KLM-Arbodienst. Internist J. van der Meer, vice- voorzitter van de 'Commissie van Deskundigen' benadrukt dat er nadelen kleven aan het lichame lijk onderzoek waar lang naar is uitgezien: „De kans bestaat dat we afwijkingen vinden zonder dat we kunnen vaststellen wat het precies is. Dat leidttot mediealise- ring en misschien tot een hele rits van nog meer onderzoeken. Deel nemers komen hier met hoog ge spannen verwachtingen. Vast staat dat ook wij teleurstellingen niet kunnen voorkomen." Een dag uit Smadelijke nederlaag zeeheld en riep onder meer een <LUlojiojL£J van d0 nagedachtenis aan dë lutes- Hi] heeft de sleutel die toegang nant-admiraal in het leven.35„Bin- geeft tot de grafkelder van Michiel nenfcort verschijnt er onder onze Adriaanszoon De Ruyter in de Nieu- auspiciën een nieuw boekje oVfer de we Kerk in Amsterdam. Maar om- vlootvoogd," aldus de nazaat, die streeks 1947 heeft hij de kist die er de genealogische toelichting moei- staat voor het laatst geopend, teloos kan geven. De afkomst leidt „Toen we destijds het lichaam, dat goed gebalsemd had moeten zijn, bekeken zag het er weinig smakelijk meer uit. We hebben daarom afge sproken nog wel regelmatig naar de kelder te gaan, maar de deksel er niet meer af te halen." De Hollandse zeeheld wordt welis waar niet meer aanschouwd, maar daarmee is Frederik Peter Johan de Ruyter de Wildt hem allerminst ver geten. De Hagenaar vertegenwoor digt de twaalde generatie na de er niet toe dat de legendarische Tocht naar Chatham wordt verheer lijkt. Dat het 'prijsschieten' is en een 'fluitje van een cent* gaat hem te ver, maar dat Michiel de Ruyter op en rond de 23ste juni 1667 de Engelsen op Theems en Medway een smadelijke nederlaag bezorgt vergt geen groot zeemanschap. „Strategisch gezien was dit niet z'n moeilijkste klus.' HENK RU1JL

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1