6 Gentherapie belooft veel. maar het duurt nog even Mogelijk nieuw licht op moord Kennedy Bush AOW-diefstal Sparta Sparta (2) RandstadRail: het spoort nog steeds niet Rotterdams Dagblad Rotterdams Dagblad Woensdag 23 juni 1999 Onder eindredactie van Annamlek van Oosten, tel.: 010-4004358 Ook iets op uw hart? schrijf naar: hoofdredactie Rotterdams Dagblad, postbus 2999,3000 CZ Rotter dam (E-mail: digitaal@rotterdamsdagbiad.nl). Hond het kort, lange brieven hebben weinig kans op plaatsing. Ei: één onderwerp per brief. Vermeld altijd uw achternaam, voorletters), adres en tele foonnummer (onder uw brief in de krant komen al leen naam en woonplaats). Fans zijn hetzelden eensmet een recensie. Ikvorm in dit geval geen uitzondering, maar heb, denk ik, te rechte kritiek. Ik citeer; 'Razorblade suitcase' loste geen enkele belofte in... Misschien voor recensent Mare Floorniet, maar voor alle fans was hetconcertop Ï4juni wel de definitieve doorbraak! 'Het was lekkerteren op een handvol hits.'Wateenon- zinopmerking! Welke band speelt zijn hits met? Wat hadden ze moeten doen? B-kantjes spelen? Een der gelijke opmerking bewijst dat de recensent een nega tieve houding ten aanzien van Busb heeft. En hij moet zijn huiswerk beter maken, want de hit heet niet 'Hol lowed' maar 'Swallowed'! Ik vind het heel lovenswaardig dat Bush voordat de nieuwe cd uitkomt een aantal try-outs geeft van de nieuwe songs in kleinere zalen! Misschien een idee voor andere bands? Peter Homberg, Krimpen aan den Ussel Tot dusver werd de AOW op de datum van de verjaar dag van de belanghebbende uitbetaald. Maar dit volksvijandige paarse stelletje zittenblijvers (onder leiding van een prominente ex-vakbondsbestuurder) heeft de ene sociale wet na de andere de nek omge- draaid of ernstig verminkt -^De laatste asociale daad bestaat uit het eenmalig 'op schorten' van de uitbetaling van driekwart van de AOW-uitkeringen. Natuurlijk zijn de financieel minst-draagkrachtigen de dupe. Dat de uitgestelde betaling over enkele jaren wordt uitgesmeerd (om zo de pjjnby kleine beetjestoetedienen/isnietmeerdan een schaamlapje! Enwatzal devolgendeaanslagopde koopkracht van de minst draagkrachtigen zijn? Er is nog driejaar te gaan voor de volgende verkiezin gen. Eris dus nog tijd genoeg voor diepaarsekopstuk ken om hun leugenachtige demagogiedageljjks via de televisie over de kiezers uitstorten..En dat kan voor de financieel zwakkeren weinig goeds betekenen! Ed, F. MiUecam, Rotterdam-Hoogvliet In het laatste clubblad schrijft een intelligenteman als Jaap van Duijn (Robeco) dat snel een analyse moet worden gemaakt van wat erin het verleden is foutge- gaan. Hierbij kan ik hem helpen. Spartanen beweren indenjed'ia altijd dat zij dg beste •jeugdopleiding van Nedédand hebben. Bewerkelijk^, heid is dat de A-jeugd eert aantal jaren geleden bij ge brek aan kwaliteit is gedegradeerd. Tel uit je verlies. Nude nieuwbouwvordert.leesik geregeld dat Sparta het mooiste stadion van Nederland krijgt. Wie zoiets beweert ineen stad alsRotterdam, waar de Kuip met zyrTvyTsdFri-ënkwaHlcatiê schittert, staat niet meer met twee benen op de grond. Die heeft ieder contact met de werkelijkheid verloren. Door het verkondigen v_n onzin is nog nooit een elftal beter gaan presteren, wel van het goed uitvoeren van een gedegen beleidsplan. Daarom: Jaap van Duijn for president. A. Beekman, Rotterdam In het begin van het seizoen stond er iets in de krant overeen samenwerkingsverband van Sparta metBar- celona. Ik dacht dat dit verband onder meer zou be staan uithetuitwisselen van spelers, maar daarisniks van terechtgekomen. Het was misschien zinvol ge- vteest om in de winterstop bij Barcelona aan te klop- j.pen voor versterking. Tenslotte is Van Gaal een oud- ♦r Sparta-speler. Hij had van zijn ruime selectie toch wel twee of drie aankomende talenten kunnen missen? rvfle-ga ervanuit dat het bestuur van Sparta de kritiek r.van de oud-spelers (Van Tiggelen, De Wolf, enzovoort) jrfiJiide supporters serieus neemt en daarmee iets doet. -Zo-niet, dan kan het bestuur beter opkrassen. Het be- Stuur moet er niet vanuit gaan dat er meer mensen naarhetstadion zullen komen omdathetnieuwis. Het gaat de mensen om het voetbalniveau en niet om een overdekte zitplaats. Bestuur, Iaat het niet weer zover komenalshetafgelo- pen seizoen. Zoveel geluk heb je maar eenmalig. Met sportieve en goede bedoelingen wens ik u en Sparta een goed nieuw seizoen toe én goede aansprekende spelers. Aad Siebel, Schiedam Ruim twintig jaar geleden was de behandeling van som mige erfelijke ziekten met be hulp van de verworvenheden der genetica al veelbelovend. Biomedische onderzoekers voorspelden de gentherapie een stralende toekomst. Er is nog weinig terecht gekomen van al die beloften. Diabetici, lijders aan cystic fybrose en spierziekten, ze moeten ge duld bobben. Onderzoek laat zich niet haasten. En de poli tiek sputtert tegen, terwijl Nederland discussieert over kloneren. Vandaag is het slotdebat in de oude zaal van de Tweede Kamer. Door Nico Hylkema Toepassing van genetisch onder zoek is onvoorstelbaar complex. Neem de cellen in de pancreas die zorgen voor de productie van in suline. De werking van die cellen is een kwetsbaar proces. De vele suikerpatiënten of diabetici injec teren zichzelf met insuline en kunnen weliswaar een redelijk le ven leiden, maar de bijwerkingen zijn niet mis. Een tamelijke korte levensverwachting van gemid deld rond de 49 jaar en mogelijk blindheid. Om enkele bijwerkin gen te noemen. Professor Peter Pearson van de afdeling medische genetica van het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht: „Je kunt je nu voor stellen, dat het gen dat de insuli- necellen aanstuurt stuk is. Maar dat is een beetje een simpele ge dachte. Het kan ook een regulator in het gen zijn, of de ontvanger varf het productiesignaal deugt niet. Bij iedere patiënt kan dat an ders zijn. Wie denkt dat hij suiker ziekte snel oplost met genthera pie, zit er naast." „Stel je nu eens voor, dat je zo'n klein onderdeel van de pancreas zou kunnen behandelen met gen therapie. Je haalt dat eruit, voert de genetische modificatie uit en dan? Hoe krijg je het gen weer te rug in de pancreas? Daar zijn we nog lang niet uit Ik deel de me ning dat dergelijke toepassingen nog decennia op zich zullen laten wachten." Optimistisch is hij wel, maar hij twijfelt aan de snelheid waarmee de technologie kan worden toege past „Dik twintig-jaar geleden- ,3östen^é>xapt hfig:®^uct^'- van het molecuul wes dat die he- moglobine-produrfie (rode bloed lichaampjes die het zuurstof transport verzorgen)^ regelde. Daarmee hadden.we ook het in strument in handen om te zien of er een afwijking'is. Toch zijn we wat toepassing betreft nauwelijks verder gekomen. De kennis van de hemoglobine is wel sterk toe genomen." Therapie op genetische basis is vooralsnog toekomstmuziek. Meer voor de hand liggen implan tatie van gezonde cellen, of trans plantatie van de hele pancreas, zo meent Pearson. Dat stuit evenwel op problemen als afstoting. Daar is wellicht wat aan te doen met embryonale stamcellen. Dat zijn cellen in het embiyo die de infor matie bevatten om bijvoorbeeld belangrijke taken als insuüne- productie uit te voeren. Daarvoor moetje echter stamcellen van een. menselijk embryo hebben. Het is in principe mogelijk cellen geïso leerd uit embryo's in een reageer buis te kweken. Pearson: „Als on derzoeker vind ik dat we dat moe ten doen. Het is haalbaar en nut tig. Maar de maatschappij is nog niet zo ver. In ons land is werken met menselijke embryo's en klo neren verboden." Traag De discussie daarover verloopt traag. Het afwegen van de voors en tegens kost tijd. Bovendien re- fm I/'h'"-'' ït In Nederland mogen dieren niet worden gebruikt als transgeen proefdier. FotoPhüNijhuisrtïFD deneert een ieder vanuit zijn ei gen geloof, meent de hoogleraar. In Nederland geldt een nee-tenzij beleid. Je mag geen transgene dieren maken tenzij in bijzondere gevallen. Dat beleid wordt ge toetst in de commissie Biotechno logie bij Dieren. Ronald Plasterk, als geneticus lid van die commissie: „Wij zijn het enige land ter wereld!, dat transge ne dieren en klonen verbiedt, Toch heb ik nog van weinig on derzoek gehoord, dat om die re den-is-stiigëlegd, een-soort ge- dpogbeleid^dus. Zo'n wet maakt het wel ingewikkelder', Je rnbefm ogenschouw nemen dat 99 pro cent van alle transgene onderzoek muizenbetreft, waarin1 een of twee genen zyn ingebracht of ge blokkeerd. Het is goed dat er een meldingsplicht is, maar je hoeft dat niet muis voor muis te doen..." Dubbel op Plasterk vindt de zorg van het die renwelzijn dubbel op. Die wordt al elders getoetst in een procedure die veel beter is. Die procedure geldt voor élle dierproeven. En het geschiedt door mensen die veel deskundiger zijn. „Overi gens zijn we wat grillig in de ma nier waarop we met dieren om gaan. Je mag dieren wel de kop af hakken om op te eten, maar niet gebruiken als transgeen proef dier. De transgene stier Herman moest naar de letter van de wet worden afgemaakt. Uiteindelijk hoefde dat niet, maar mocht ie van de Tweede Kamer niet meer voortplanten. Dat was de enige in breuk opzijn levensgeluk." Micro-bioloog Huub Schellekens, Plasterks collega in de commis sie, vindt het niet verstandig een soepele uitvoering van de wet te bepleiten: „Het is een beetje vreemd als je in een commissie zit die een wet moet uitvoeren." Schellekens neemt deel aan de discussie over kloneren van het Rathenau-instituut. In diverse zit tingen bereidt dit instituut een maatschappelijk debat voor over het al dan niet toestaan van klone ren. De PvdA'er Schellekens is het eens met het 'nee, tenzij-be- leid'. Terughoudendheid staat voorop. Daarin staat hij niet al leen. De meeste Nederlandse poli tici denken er zo over. Biotechnologie Paul Jansen van de Socialistische Partij is voorstander van onbe lemmerd fundamenteel biotech- nologisch onderzoek. Hij twijfelt evenwel aan de zuiverheidvanrie motieven achter het huidige on- derzoek. Het industriële wmètbfert jag zoü uit den boze moeten zijn. „De overheid zou meer geld in dit fundamenteel onderzoek moeten steken. Dat maakt de kans op zui- vei wetenschappelijk onderzoek groter." Pearson kan zich voorstellen dat mensen bezwaar maken tegen on gelimiteerd experimenteren. De suggestie dat een mens bijvoor beeld wordt gekloond en in zijn kloon het gen wordt geblokkeerd dat de hersenen moet ontwikke len om zo een willoze zak reserve organen te krijgen, is afschrik wekkend. Daar is Péarson het wel mee eens. Maar experimenteren met embryo's om stamcellen te krijgen om gedifferentieerd weef sel voor transplantatiedoeleinden te kweken acht hij niet verwerpe lijk. Met de beeldvorming ten aanzien van gentherapie bij mensen en klonen van menselijk materiaal gaat het fout, zo meent Plasterk. In de praktijk van kunstmatig ge kweekte organen gaat het voorna melijk om weefselkweek voor het behandelen van brandwonden. De enige techniek die verder gaat is het vermeerderen van stamcel len uit het menselijk embryo bij voorbeeld voor de behandeling van suikerziekte. „We moeten af van dat beeld van de zak met or ganen zonder hoofd. Dat is tech nisch totaal onmogelijk en nie mand zou het willen. Wel wil de onderzoeksgemeenschap de mo gelijkheid tot weefselkweek en stamcellen uit embryo's. Het ar gument dat dit ons op een hellend vlak brengt, vind ik niet indruk wekkend. Je moet per keer bekij ken of iets aanvaardbaar is en als dat het geval is hoef je het niet verbieden." Plasterk waarschuwt zijn collega's niet te veel en te luid te roepen over onderzoek dat hier nauwelijks wordt uitgeoefend. Als binnenkort in Engeland of in Bel gië wei met embryo's stamcellen worden gekweekt, kunje.die ge woon bestellen. Mag-dat dan wel? In feite legt'Nédërlarid '2ichzelf een achterstand op, gelooft Plasterk. „Maar als we ten princi pale vinden dat iets niet moet, moet er een verbod komen." Primaten Niet alleen in Nederland telt ethiek, In het Amerikaanse on derzoekscentrum voor primaten in Oregon pogen onderzoekers apen te kloneren. Dat wil niet goed lukken. Directeur Gerald Schatten ziet veel abnormalitei ten in placenta's en eigenlijk al leen maar dode klcontjes. Schat ten lijkt de mening toegedaan dat de natuur oppositie voert tegen het kloneren. Hij spreekt van 'im printing'. Dat proces komt er in het kort op neer dat er bepaalde actieve genen zijn die alleen af komstig zijn van de moeder en an dere alleen van de vader in één cel en dat de combinatie van die twee de embryo de kans geeft zich te ontwikkelen tot een gezond orga nisme. Met alleen actieve moeder- of vadergenen zou het wel eens fout kunnen gaan. Volgens Pearson is het kloneren juist doelmatiger geworden. „Toen het schaap Dolly werd ge kloond was de kans op succes één op driehonderd. Die kans is nu één op tien. Hoe meer er wordt ge oefend op het kloneren, hoe hoger de kans van slagen." En weer gaat de wetenschap sneller dan de dis cussie, want de eerste mannelijke muis is met succes gekloond. Overigens wordt getwijfeld aan het succes van Dolly. Zo wijzen critici erop, dat het schaap snel veroudert Klopt, meent Pearson, maar het schaap schijnt er geen nadelige gevolgen van te onder vinden, het gaat alleen maar om uiteinden van de chromosomen. Overigens was het schaap waaruit Dolly is gekloneerd zes jaar oud. Dolly was bij de geboorte daar door in feite zes jaar. Het bewijst alleen maar dat kloneren niet een belofte voor het eeuwige leven in houdt Kankeronderzoek Pearson wijst op de vorderingen in het kankeronderzoek, „Het is nu duidelijk dat het gen p53 ver antwoordelijk is voor hei doden van cellen, als er iets fout gaat. Daardoor krijgen cellen niet de kans zich ongehinderd te delen, zoals kankercellen doen. En om dat p53 betrokken is bij zestig pro cent van alle kankersoorten heb je een goede mogelijkheid door middel van gentherapie kanker te bestrijden." De ontwikkelingen in de biotech nologie snel. Zo is zeer onlangs de ontrafeling van een ander gen dat een rol speelt bij kanker, het ARF- gen, bekend gemaakt. Ameri kaanse onderzoekers zeggen dat ze stamcellen uit beenmerg wis ten te vermeerderen voor de pro ductie van levercellen. Op deze manier verwachten ze bepaalde leverziekten te kunnen genezen. Nog een voorbeeld: Neurale stam cellen bbjken in de hersenen niet alleen de ziekte van Parkinson te kunnen verhelpen. Ze gaan ken nelijk op zoek naar niet goed functionerende cellen en helpen overal. Hoop voor patiënten met multiple sclerose en spierdystro fie derhalve. Maar wacht, roepen de onderzoekers, het is alleen nog maar aangetoond in muizen. Ho, ho, roept de politiek, hoe wilt u aan die stamcellen komen? Het is een moeilijke discussie. Door Andrew Marshall De onlangs vrijgegeven Sovjet-dossiers kun nen mogelijk nieuw licht werpen op één van .delangst bestaande mysteries in Amerika: de njodfd op president John F. Kennedy. De do cumenten betreffen Lee Harvey Oswald, de moordenaar die de president in DaUas dood schoot, maar van wie veel Amerikanen altijd hebben vermoed dat hij deel uitmaakte van P een Uitgebreide samenzwering. woonde korte tijd in de Sovjet-Unie. .V^je^wat leidde tot de speculatie dat hij een -jy-ffijpft-spion was, en ook tot de contra-specu- dat hij een makkelijk slachtoffer was ^'"wanAmerikaanse reehtsdenkenden. De dos- - "siers^ftie zijn samengevoegd op verzoek van de Russische president Boris Jeltsin, werden afgelopen weekeinde tydens de G8-top over gedragen aan de Verenigde Staten. Het is niet waarschijnlijk dat er grote onthul lingen uit voortkomen. „De Russen hebben hun dossiers een aantal jaren geleden open baar gemaakt aan Norman Mailer en Lawren ce Schiller, wat heeft geresulteerd in Mailers biografie van Oswald," zegt John Loeke, een onafhankelijk onderzoeker van de moord op JFK. „Er kunnen een aantal nieuwe details opduiken, maar die zullen niet cruciaal zijn." Grote delen van de KGB-dossiers werden een aantal jaren geleden ook gepubliceerd in Iz- vestia. Maar ze zullen nieuwe informatie ver strekken over een van de vreemdste periodes in het leven van Oswald. Oswald was een bron van grote fascinatie voor de KGB, die concludeerde dat Oswald onmogelijk de eni ge moordenaar kon zyn geweest: hij moest deel hebben uitgemaakt van een grote sa menzwering. Maar een journalist van Izves- tia, Sergei Mostovshchikov, concludeerde dat dit deels professionele jaloezie was. Ze kon den maar niet begrijpen hoe het mogelijk was dat een man die zo lang vlak Onder hun neus had verbleven en op wie ze geen acht hadden geslagen, zo'n veelbetekenende figuur was worden. Oswald arriveerde in de Sovjet-Unie in okto ber 1959 na een vlucht van Londen naar Hel sinki. Hjj vroeg politiek asiel aan en toen de autoriteiten hem eruit probeerden te zetten, sneed hij zijn polsen door. Ze lieten hem blij ven. Toen hij in Minsk woonde, nu de hoofd stad van Wit-Rusland, werd hij onder zware surveillance geplaatst omdat de KGB geloof de dat hij voor de andere kant werkte. Ze wa ren gefascineerd toen 'Likhoi' in augustus I960 een geweer kocht en zich aanmeldde bij een jachtclub, omdat ze vermoedden dat hij dit als een excuus zou gebruiken om geheime faciliteiten te bezoeken terwijl hij op 'jaeht- reisjes ging. Hij verkocht het geweer echter korte tijd later, en hij was een slecht schutter. Jack Ruby (rechts) schiet op 24 november 1963. twee dagen na de moord op John F. Ken nedy. Lee Harvey Os wald in Dallas neer. Oswald overlijdt en kele uren la ter aan zijn verwondin gen. Arcnieffoto AP/Bob JacKson Hij had een baan als gewone arbeider in een radiofabriek, en in maart 1961 ontmoette hij de 19-jarige Marina Prusakova tijdens een bal. Ze trouwden en kregen een kind. De KGB werd steeds achterdochtiger omdat Oswald „talloze vakbondsvergaderingen en culturele evenementen -miste" en twijfelde aan zijn politieke toewijding. Toen hij in 1962 uiteindelijk terug ging naar Amerika, gedes illusioneerd door zijn ervaringen, zei hij te gen een buurman: „Gaan jullie maar verder met het opbouwen van jullie communisme. Je kunt hier niet eens glimlachen als een mens." De autoriteiten besloten dat hjj niet belangrijk was, noch als tegenstander, noch als bondgenoot Oswald kwam opnieuw onder de aandacht van de KGB toen hij de Sovjet-ambassade be zocht in Mexico City in een poging terug te keren naar de Sovjet-Unie. Hij was het zat om gevolgd en lastig gevallen te worden door de FBI, zei hij. De KGB was niet geïnteresseerd en wimpelde hem af. De volgende keer dat ze iets vernamen van de voormalige werknemer van afdeling 25 van radiofabriek Gorizont was op 22 november 1963, de fatale dag waar op de jonge president stierf Frictie Izvestia en Mailer hebben gemeld dat de dos siers over Oswald geen nieuwe grote gehei men bevatten en dat ze behalve details over agenten en methoden probleemloos konden worden vrijgegeven. Maar de KGB weigerde, en nadat Wit-Rusland een zelfstandige staat was geworden, werden de dossiers het onder werp van frictie tussen die nieuwe staat en Rusland. Nu is het aan de Verenigde Staten te beslissen wat er wordt onthuld. Wat er ook openbaar wordt gemaakt, aanhangers van de samenzweringstheorie blijven geloven dat er nog veel verborgen blijft. (c)The Independent/ Rotterdams Dagblad Door Fred Burggraaf en Ina Chabot A Is sociaal-democraten uit Noord en Deifsha- lA ven doet het pijn in het 'rode hart' te zien hoe J- -Veen aantal partijgenoten omgaat met Randst adRail. Dit 'treintje spelen' komt het voortbestaan van de PvdA in deze Rotterdamse deelgemeenten ze ker niet ten goede. Vandaar deze oproep aan onze partijgenoten aan de Coolsingel, opdat zij in nauw overleg met ons en de bewoners de juiste, zij in alle gevallen pijnlijke, keuze maken. De bewoners van de Essenburgsingel (Biydorpboog- tracé) en van het Spoorsingel-tracé hebben rechtop goede informatie. Het is aan wethouders en gemeen teraadspolitici om in het openbaar hun keuze voor- het ene tracé - en dus hun keuze tegen het andere - duidelijk te maken. Daarnaast is het van groot bé-*s lang deze keuze samen en goed onderbouwd aan on ze bewoners voor te leggen. Wij kunnen en willen echter alleen samen met 'de Coolsingel' een keuze verdedigen als er aan een aantal belangrijke voor waarden is voldaan. Zo'n belangrijke voorwaarde is bijvoorbeeld een ruimhartige compensatie voor bewoners van de te verwachten overlast. Een paar voorbeelden van over last? Scheuren in huizen door boor- en heiwerkzaam heden en het rijden van de trein zelf. Het laten zak ken van het waterpeil en daardoor rottende heipalen onder je huis. De groezelige bouwput een aantal ja ren voor je deur. De aan- en afvoer van bouwmateria len. En kunnen er misschien afspraken worden gemaakt over de maximale duur van het project? Veel maat schappelijke onrust had voorkomen kunnen worden als politici zich in een eerder stadium hadden uitge sproken over dit soort randvoorwaarden inzake over last. Een andere belangrijke voorwaarde is het hebben, van een visie op het terrein van (openbaar) vervoer en op dat van stedenbouw in deelgemeentelijkë zlK Natuurlijk spelen er op vervoersgebied ook zeer-dui delijke gemeentelijke, regionale, landelijke en mis1 schien zelfs Europese belangen een rol. Maar voor? welk tracé ook wordt gekozen, de meest ingrijpende vervoerskundige, stedenbouwkundige en maat- schappelijke consequenties (kansen én problemen) komen op het bordje van onze bewoners. Worden er bijvoorbeeld, nog meer tramlijnen opgehe ven als er wordt gekozen voor bijvoorbeeld het Spoorsingeltracé? Hoe richten we het gebied in en zijn daar manden voor? Het is en blijft onduidelijk of de maatschappelijke kosten van de aanleg van RandstadRail op termijn kunnen worden omgezet in een meerwaarde voor be woners. Wij kunnen niet eerder akkoord gaan met welk tracé dan ook voordat wij deelraadspolitici én bewoners hebben kunnen meedenken en meebeslis sen. HetMeeijarenprogramma Infrastructuur en Trans port (MIT) van de minister van Verkeer en Water staat, ook wel de Magische Infrastructurele Truken- doos genoemd, is ons al jaren een doom in het oog. Wij hebben geen zicht op de vraag hoe het de aanvra gen uit Rotterdam of uit de regio Rotterdam vergaat. Onze ervaring is dat het beruchte MIT dan weer wél en dan weer niét onder druk zet. Het argument 'tijd' wordt geregeld gebruikt om aanvragen te vertragen dan wel te versnellen. Maar voor een ingrijpende be slissing zoals de keuze van een RandstadHail-tracé met al zijn maatschappelijke en fysieke gevolgen lijkt ons het uitoefenen van tijdsdwang wel zeer mal De gemeenteraad moet zich op dit moment, op basis van de huidige informatie, niet laten verleiden tot een definitieve keuze. Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald! Ambtenaren hebben immers al een voorselectie gemaakt uit de vele mogelijke tra cés en dus slechts enkele mogelijkheden aan de poli tiek voorgelegd. En hoe zit het nu eigenlijk met die financiën? In'hoe- verre is de gemeente bereid mee te betalen aan de ge volgen van een bepaalde visie op openbaar venfó'ér? Wat willen de Rotterdamse politici eventueel beste*- den aan de ontwikkeling van de diverse wijken1^ getroffen zullen worden door de aanleg van Randst adRail? Wat dat laat ste betreft hebben wij in Delfsha- ven met Parklane onze les geleerd. Iedereen ondertunneling van Parklane, maar of dat gefinan cierd kan worden uit het MIT is tot op de dag vanjj1 vandaag onduidelijk. De keuze voor het tracé van RandstadRail ligt niet by de deelraden Noord en Delfshaven. De fracties van de PvdA uit beide deelgemeenten hebben daarom besloten zich niet tegen elkaar uit te laten spelen, hoewel wij de keuze van een noordelijke of westelij ke bouwput tien jaar lang aan bewoners zullen moe ten uitleggen. Vandaar dat het van groot belang is dat wij samen optrekken, ook met de Coolsingel-frac- tie van de PvdA. Betrek ons daarom in de discussie, kén ons in keuzes en zet ons niet voor het blok. Wij vragen onze broeders en zusters aan de Coolsin gel mede daarom om uitstel van de definitieve keus. Beste partijgenoten, informeer jezelf, de partijgeno ten en de bewoners in de stad beter. Spreek je dan pas uit en leg die keuze dan samen met ons uit aan onze gezamenlijke achterban. Laat de tracés, bijvoor beeld die via de Essenburgsingel, echter beter onder zoeken. En zorg voor goede randvoorwaarden - in clusief compensatie voor bewoners en wijken - veer- dat je over welk tracé dan ook een uitspraak doet Wij zijn allemaal voor een goed openbaar vervoersnet, maar dan wel een vervoersnet dat tot stand is geko men onder goede sociale en democratische voor waarden. (Fred Burggraaf en Ina Chabot zijn respectievelijk fractievoorzitter voor de PvdA inde deelgemeente Delfshaven en de deelgemeente Noord in Rotterdam, Zij schreven dit artikel mede namens Stijn Brakkee en Bob de Jong PvdA-deelraadsleden in Delfshaven) en voorzitter Andnes van der Wal (PvdAJ van de deel gemeente Noord.) Hoofdredactie: J. Prins en LP. Pronk. Chef Central Desk: FJ. Eckhardt Rubriekschefs: Eindredactie Vormgeving R.LJ. var Zeelst Stadsredactie Rotterda m: J .5. E .ater. Regio Voome-Pirtten: C.G. Buitendijk Regio Waterweg: J.H. Bunte. Regio Ussel en Lek: M.E. Vewaaijen Regio Zuid: C.H. Soeters. NieuwsdiensVBinnen/buitenland: B.V. Verkade. Cultuur Leven: M J.F. Maas. Economie: N.P. de Vries Illustratie: F. van Someren. Sport: P. Ouwerkerk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2