7 Pakistan en India dichtbij 'totale oorlog' Warm onthaal voor Chelsea SLIPS. DE 4E GRATIS Noord-Ierse kemphanen flexibel als beton Militante Serviërs vormen eigen enclave Landbouwer (55)" door hoed gered Barak: snel nieuwe regering mét Likud ^SS^Bitchtoi 3 SLOGGI sloffer Volksstemming O-Timor later Russen vochten mee in Kosovo Havana vlucht voor giftig gas Weer brand in verkeerstunnel Rampkapitein nuvuilophaler Knuffeldievegge Geheime dienst mogelijk achter treinaanslag Bomlegger Magee op vrije voeten DAMES- OF HERENSLIPS 1 in ywiHPiii Rotterdams Dagblad Woensdag 23 juni 1999 JakartaHet referendum over de toekomst van Oost-Tijnor is enke le weken uitgesteld. Secretaris generaal van de Verenigde Naties Kofi Annan heeft bekend ge maakt dat de volksstemming nu waarschijnlijk wordt gehouden op 22 of 23 augustus. Annan zei dat meer tijd nodig is om veiligheids maatregelen te treffen. Ook maakte hij melding van logistieke problemen. Washington Russische huurlin gen hebben in Kosovo zij-aan-zij met de Servische strijdkrachten gevochten. Dat zegt woordvoer der Kenneth Bacon van het Ame rikaanse ministerie van Defensie. „Wij weten met zekerheid dat Russen hebben meegedaan," al dus Bacon. Volgens hem hebben tientallen Russische huurlingen deelgenomen aan moordpartijen onder etnische Albanezen. Ook zouden de Russen hebben gehol pen etniseh-AIbanese dorpen en stadjes in de regio Prizren te ver woesten. HayanaOngeveer tien inwoners ,Yön de Cubaanse hoofdstad Hava- na-zijn vannacht met ernstige ver giftigingsverschijnselen in het ziekenhuis opgenomen. Een gif tig gas had zich over hun wijk ver spreid na een brand in een opslag plaats van chemische producten. Duizenden inwoners van de wijk in het westen van Havana, waar het gas zich verspreidde, hadden hun huis verlaten. Bourg-en-Bresse In Frankrijk is gisteren opnieuw brand ontstaan in een verkeerstunnel. Deze keer liep het goed af; niemand raakte gewond. De brand in de drie kilo meter lange tunnel in de Franse autosnelweg A40 bij Bourg-en- Bresse ontstond doordat uit een tankwagen gelopen olie in brand vloog. De vrachtwagen en enkele andere auto's konden niet meer op eigen kracht uit de tunnel ko men. Bij twee eerdere branden in tunnels kwamen dit jaar tiental len mensen om het leven. Anchorage Negen jaar na zijn veroordeling is kapitein Joseph Hazelwood van de in maart 1989 verongelukte olietanker Exxon „Valdez begonnen aan zijn taak- -stra/. De ramp met de Exxon Val- cfèz. veroorzaakte een ongekende milieuvervuiling voor de kust van ^Ijska. Hazelwood is veroordeeld tót 1000 uur taakstraf. Tijdens de ze en de vier volgende zomers zal hij worden ingezet bij schoon- maakwerkzaamheden in An chorage. Gisteren moest hij grof vuil ophalen. Singapore - De politie van Singa pore heeft een 41-jarige vrouw aangehouden. Ze woidt verdacht van het knuffelen van oudere mannen - en het stelen van hun portemonnee. Vooral mannen in de 50 en 60 het slachtoffer werden van de vrouw. Ze zou hen in de lift van appartementencomplexen om de hals zijn gevlogen. Na de •omhelzing kwamen de mannen er achter dat ze bestolen waren. Dras Indiase gevechtsvliegtuigen, helikopters en infante risten hebben gisteren gebruikt gemaakt van helder weer en de Tiger Hill in Kashmir van drie kanten aangevallen. Ze pro beren islamitische guerrillastrijders te verdrijven die vanaf de berg Indiase stellingen in de gaten houden. De Tiger Hill is de laatste van drie strategische Himalaya-pieken bij de stad Dras die door Indiase troe pen wordt belegerd. Hij ligt drie kilometer van de bestandslijn in Kashmir en er zouden 50 guerril lastrijders verschanst zitten. Het Pakistaanse leger heeft van uit Islamabad gewaarschuwd dat de hoop op vrede in Zuid-Azië 'vervliegt'. Het leger beschuldigt India van genadeloze aanvallen op Pakistaanse legerposten, luchtaanvallen en beschietingen over de bestandslijn heen. „India is geheel verantwoordelijk voor de escalatie," aldus het leger. Legerchef Pervez Musharaff ver klaarde dat ca Pakistaanse strijd krachten op alles zijn voorbereid. „Laat er geen twijfel over bestaan dat we vastbesloten zijn om tot het uiterste te gaan op land, op zee, en m de lucht," zei hij. Pakis taanse kranten achten de kans op een 'totale oorlog' allerminst uit gesloten en meldden dat op alle luchthavens in Pakistan luchtaf weergeschut is geïnstalleerd. De Pakistaanse premier Nawaz Sharif verklaarde dat zijn land met het aanbod om vredesbespre kingen te houden de olijftak heeft uitgestoken en dat New Delhi nu aan zet is „om op volwassen en po sitieve wijze te antwoorden". Pakistan ontkent nog dat het gu errillastrijders in Kashmir materi eel ondersteunt en troepen inzet. India weigert vredesonderhande lingen totdat het verloren gebied is terugveroverd. Op een weg van Srinagar, de zo- merhoofdstad van Kashmir, naar de frontstad Kargil zijn gisteren twee Indiase legertrucks op een mijn gereden. Volgens de politie vielen er een dode en vijf gewon den. Het was het tweede mijninci- dent op de weg binnen een week. In Kargil keren inmiddels weer vluchtelingen terug omdat de Een Indiase soldaat laadt artilleriegesch ut bij de Himalaya-stad Dras die door Indiase troepen wordt belegerd. Foto Reuters zwaarste beschietingen voorbij lijken. Vanuit Kargil ondernamen zo'n 1800 vluchtelingen de reis naar de verlaten stad Dras om voedsel op te halen. Bij een bon.aanslag op een trein station in New Jalpaiguri in het noordoosten van India zijn giste ren zeker tien doden en 80 gewon den gevallen. De politie beschuldigde de gehei me dienst van Pakistan van de aanslag. an boord van de trein bevond zich een groep soldaten die op weg was naar het front in Kashmir. Presidentsdochter Chel sea Clinton, gisteren met vader en moeder op be zoek in Macedonië, knoopt een gesprek aan met een Amerikaanse KFOR-sol- daat in de hoofdstad Skop je. Even later namen de soldaten met een warm applaus afscheid van Chel sea. Vader Bill Clinton werd elders in Macedonië, In het Albanese vluchtelin genkamp Stenkovïc, inge haald als een held. Op slechts dertien kilometer van de Joegoslavische grens maande Clinton zijn enthousiaste gehoor om verdriet geen nieuwe haat te laten veroorzaken, foto Paul Rlchards/AFP Als u nu een ALLIN belpakket met abo- »ment aanschaft, kunt u in de maanden juni tot ui, net september eenmalig tot 75 gulden terugkrijgen op uw vakantiegesprekken. Met Dutchtone kunt u in vrijwel heel Europa mobiel bellen en ook in veel landen erbuiten, voor vragen over het Vakantievoordeel: vvww.dutchtone.n! of bei gratis 0800 - 0550. Straks belt iedereen met Dutohtone. du kh tone Straks belt iedereen met Dutohtone. Door Harm Harkema Londen Voor de tiende keer in ruim een jaar vliegt de Britse pre mier Tony Blair morgen naar Noord-Ierland om het uitgebluste vredesproces nieuw leven in te blazen. Aanvankelijk reisde Blair nog opgewekt en hoopvol die kant op, maar inmiddels lijkt zich een grimmige wanhoop van hem meester te hebben gemaakt. Blair blijft zich di plomatiek uitlaten, maar in zijn dromen heeft hij de onwilli ge hoofdrol spelers Gerry Adams en David Trim ble ongetwijfeld menigmaal met de koppen tegen elkaar geslagen. Adams, leider van Sinn Fein, de politieke tak van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA), en Trimble, beoogd eerste minis ter en unionistisch voorman, voe ren, gesteund door hun hardleer se achterbannen, nu al bijna een jaar een sür-place uit. Die weige ring om voor de ander uit te gaan, wordt ingegeven door wederzijds wantrouwen dat na tientallen ja ren geweld diep geworteld is. Strijdpunt blijft de vorming van een Noord-Ierse regering, zoals die is overeengekomen in het be gin vorig jaar gesloten vredesak koord. Die 'regering had al geïn stalleerd moeten zijn. Maar de unionisten weigeren erin samen te werken met Sinn Fein zolang de IRA niet duidelijk een begin maakt met het inleveren van haar omvangrijke wapenarsenaal. Om met vice-voorzitter John Tay lor van de unionistische HUP te spreken: „Je kunt van democra ten, waar dan ook in Europa, niet verwachten dat ze een regering vormen met mensen die er een privé-leger op na houden en daar mee voor de andere leden van de regering een continue bedreiging zijn." Sinn Fein ech ter eist opgrond van de verkie zingsuitslag van vorig jaar twee zetels in de re gering op. Pas dan kan het ver trouwen ont staan dat ontwapening mogelijk maakt, vinden de republikeinen. Punt uit. Onwrikbaar houden bei de partijen tot nog toe aan hun standpunten vast. David Trimble ging bovendien zo ver het aftre den te eisen van de Britse minis ter voor Noord-Ierland, Mo Mow lam. Deadline De andere betrokkenen by het vredesproces, waaronder de Brit se en Ierse regeringen, hebben het afgelopen jaar alle mogelijke tactieken uitgeprobeerd om beide partijen naderbij te brengen, maar vleierijen noch bedreigin gen vermochten indruk te maken. Tot drie keer toe kondigde de Britse regering een deadline af, waarop de Unionisten en Republi keinen hun fundamentele '-er- schil van mening overbrugd dien den te hebben. Voorafgaand aan de laatste dead line, Goede Vrijdag (2 april) van dit jaar, zei Mo Mowlam dat die toch echt heel serieus was en be slist niet overschreden mocht worden. Maar ook die poging om beide partyen onder grote druk te doen buigen, mislukte. Deuntjes Inmiddels er voor de vierde maal een uiterste datum geprikt: vol gende week woensdag (30 juni). En dit, zei Tony Blair vorige week, is toch echt de allerlaatste dead line. Zou het zo zijn? De voortekenen zijn ongunstig. Unionisten en Republikeinen herhaalden de afgelopen dagen hun bekende deuntjes. Ze be schouwen zichzelf als hoeder van het vredesakkoord en beschuldi gingen de ander van onwil. Zelf misschien nog wat water bij de wijn doen? Geen denken aan! De onmachtige politici laten nu in Noord-Ierland een vacuüm ont staan waarin radicale elementen kunnen blijven gedijen. Intimida tie, bedreigingen en aanslagen zyn nog aan de orde van de dag, met toch minimaal een dode per maand. Meer spanningen dreigen nu het traditionele paiadeseizoen van de protestantse Oranjemannen weer voor de deur staat. Gevreesd wordt dat met name de mars naar de kerk bij Drumcree, even bui ten Portadown, tot nieuwe ge welddadigheden leidt Bewoners van de katholieke wijk weigeren de Oranjemannen er doorgang. Als voorzorgsmaatregel stuurt de Britse regering deze week 1500 soldaten extra naar Noord-Ier land. Moedeloos In die moedeloos makende sfeer neemt ook de kritiek op de rege- ring-Blairtoe. Die heeft in het vredesakkoord, als blijk van goede wil, getekend voor vrijlating van gevangen ter roristen. Tot deze week waren 276 terroristen vrijgelaten en gisteren was de beurt aan nummer277: Pa trick Magee, veroordeeld tot vijf maal levenslang wegens het bera men en plegen van de beruchte bomaanslag op de top van de con- servatieve partij in een hotel in Brighton in 1986. Daarbij ont snapte Margaret Thatcher aan de dood, maar vijf andere Tories niet. Tevens raakten er 32 men sen gewond. De conservatieven reageerden gisteren furieus op de vrijlating van Magee. Zij vinden dat geen terroristen mogen wor den vrijgelaten, zolang de IRA niet ontwapent. Blair gooit nu zijn laatste restjes energie in de onderhandelingen die hij onder de druk van zijn nieuwste deadline heeft gezet. Eerder deze week riep hij de par tijen nogmaals op flexibel te zijn. maar erg overtuigend kwam dat met meer over. De premier gaf zelf toe: „De bevol king van Noord-Ierland is terecht bezorgd." Kosovska Mitrovica Op voorhand waren ze ervan overtuigd dat ze met de zwaarbewapende KFOR- eenheden in de buurtveilig wa ren. Maar daarin lijken de etni sche Albanezen in Kosovska Mi- troviea, één van de grootste indu striesteden van Kosovo, zich voor alsnog te vergissen. Terwijl Franse soldaten toekij ken, uit een groep Senders luide bedreigingen aan het adres van degenen die de centrale brug in de stad over willen - naar het stadsdeel waar zich het belang rijkste ziekenhuis, veel etniseh- AIbanese woningen en vrijwel alle winkels bevinden. Kosovska Mitrovica is feitelijk in tweëen uiteengevallen, met de ri vier als fysieke scheiding tussen beide bevolkingsgroepen. De stad is exemplarisch voor de proble men waarmee de NAVO te maken heeft in het voorkomen van ge weld tussen etnische Albanezen en Serviërs. „Ik wil gewoon naar huis," huilt de 69-jarige Hasan Jashari. Hij maakt deel uit van een grote groep etnische Albanezen die in de motregen bij de door bommen beschadigde brug staat Iedereen uit de groep wil naar de overkant. De één zou zijn vrouw uit het zie kenhuis halen, een ander wil eten kopen voor de kinderen en een derde was op weg naar zijn huis om te zien hoe het erbij staat na drie maanden oorlog. Aan de andere kant van de brug houdt een groep Servische jonge mannen de wacht. "Volgens de et nische Albanezen staan ze daarjn ploegendiensten - om te voorkó men dat Albanese Kosovaren de brug oversteken. De Serviërs roe pen: „Dit is Servië!" - om maar aan te geven dat de Albanezen weinig kans maken de overkant te bereiken. Verdeeld Franse KFOR-soldaten kijkén toe. Ze zeggen dat het niet hun taak is om iedereen een-vrije doorgang naar de overkant te ga randeren. „We proberen de zaken niet nog erger te maken," zegt één van de militairen. Hij voegt eraan toe dat KFOR zal ingrijpen zodra etnische Albanezen daad werkelijk lijfelijk worden aange vallen. NAVO-woordvoerder Robin Clif ford zegt dat de KFOR-comman- danten ter plaatse de bevoegd heid hebben om op te treden zoals het hun goeddunkt. Dus ook in Kosovska Mitrovica, dat zo duide lijk verdeeld is tussen de Serviërs en de etnische Albanezen. „Het zal lange tijd duren voor de onder linge banden binnen KosovoWéer zijn hersteld," erkent Cliffdrd. „Maar we zijn st wel mee bezig, zolang als nodig." Brisbane De Australiër Wayne Cornell! dankt zijn leven aan zijn hoed. De 55-jarige boer raakte bedolven toen de wanden van een irri gatiekanaal, dat hij op zyn suikerrietplantage aan het graven was, In stortten. Zijn hoed schoof over zijn gezicht en vormde 20 een lucht bel, waardoor hij kon ademen en om hulp roepen, Comelli's zoon Stephen en een vriend hoorden hem zwakjes en be gonnen te gravenHet duurde tien minuten vooidat zij z'n hóófdhad- dèn vrijgemaakt en hij gewoon kon ademen terwijl zyherCvèrclêr ^uitgroeven. "J Bij het ongeluk,, drie weken geleden, raakten tweé-nekwervels.van Door onze correspondent Ad Bloemendaal Tel Av'v Israels nieuwe premier Ehud Barak verwacht dat de Li kud deel zal uitmaken van zijn nieuwe regering. Afgelopen nacht hebben zijn onderhandelaars overleg gepleegd met Ariel Sha ron, de tijdelijke voorzitter van de Likud, en vanmorgen meldden ze 'aanzienlijke vooruitgang. De on derhandelaars gaan er van uit dat Israël voor het eind van de week een nieuwe regering heeft. Eerdere besprekingen tussen Ba rak en Sharon liepen vast op har de eisen van de laatste op het ge bied van het vredesproces en de verdeling van de macht in het nieuwe kabinet. Barak zegt dat de Likud nu bereid is toe te treden op basis van wat al is afgesproken met andere potentiële coalitie partners. Hij had eerder zijn on aanvaardbaar uitgesproken over verlangens van de religieuze par tij Shas, waarmee het overleg nu is opgeschort. Volgens medewerkers van de nieuwe premier is er geen rege ring van nationale eenheid in de maak. In dergelijke regeringen is de macht evenredig verdeeld tus sen de grootste twee coalitiepart ners, de Arbeiderspartij en de Li kud. In het nieuwe kabinet zal de Arbeiderspartij (inmiddels onder deel van het 'Een Israël'-blok^de toon aangeven, waarbij deó-èst van de ministerszetels wordt.ver deeld tussen de overige parijen op basis van de grootte vamfctm Knessetfracties. De Likud -heeft na haar zware verkiezingsneder laag op 17 mei nog 19 afgevaardig den over. bSII Barak heeft al laten weten dat hij zelf voorlopig het ministerie van Defensie onder zich zal houden. Buitenlandse Zaken lykt voorbe stemd voor ex-tikud minister Da vid Levy, wiens Gesher-partij deel uitmaakt van 'Een Israël'. Hnan- ciën zou gaan naar Ariel Sharon. De leider van de Centrum Party, oud-minister van Defensie Jit- schak Mordechai, zou zich tevre den moeten stellen met het minis terie van Nationale Infrastruc tuur, zo meldt vanochtend het dagblad Ma'ariv. m Geldig «oor alle modellen en kleuren vant/m 30 [uni 1999.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3