Rente blijft stijgen Consument toont kooplust Brinkhorst steunt biologische boeren Hypotheekrente gaat opnieuw omhoog Netelenbos vierkant achter liberalisering taxibranche Bondgenoten verlaagt looneis naar 3 procent Benzine weer cent duurder Unique twee bureaus rijker :CAO-akkoord voor thuiszorg |EZ hoopt op j Airbus-kantoor KPN-affaire gaat in doofpot Dilbert Taboe nieuwe gengewassen Nieuw bestuur van Bondgenoten heeft vooral Rotterdams gezicht Groei in Rotterdam blijft achter Bonden beloven extra steun aan geïntimideerde schilders Rotten!» Susiaioss Van Drie! Shell ontkent prijsafspraken Rotterdams Dagblad Vrijdag 25 juni 1999 Zeis! FNV Bondgenoten ver laagt de looneis voor komend CAO-seizoen. De grootste vak bond in Nederland gaat voor een loonsverhoging die maximaal 3 procent zal bedragen. Dit jaar eis te de FNV nog een loonsverho gingvan 3,5 procent. Dat blijkt uit het voorzetje dat het hoofdbestuur van de bond heeft gegeven. „Na verkenning van de economische groei kijken we wat voor ruimte er is voor verbetering van de koopkracht. Dan kom je op een half tot een heel procent uit. Noem dat een verlaging van de looneis," verklaart de woordvoer der van de bond. Daar bovenop komt nog de inflatie, die momen teel ruim 2 procent is. Het afgelopen CAO-seizoen eiste de bond 1,75 procent bovenop de inflatie. Toen was de inflatie ove rigens lager dan nu. De FNV-bond erkent dat het moeilijk zal zijn om deze bood schap aan de werknemer te verko pen. De arbeidsmarkt is immers zeer krap, het bedrij fsleven draait soepel en de bazen van werkne mers lopen door optiewinsten bin nen. Deze week is het bondsbe- stuur bijeen. Over de definitieve looneis wordt pas in het najaar een besluit genomen. Rotterdam De verlaging met 1 cent per liter van de prijzen van benzines en diesel blijft maar twee dagen gehandhaafd, Decent, eraf die gisteren inging, komt er morgen weer bij. De adviesprijs van Euro loodvrij wordt ƒ2,20, su per met loodvervanger komt op ƒ2,32 en diesel gaat 1,49 kosten. Rotterdam Uitzendbureau Uni que heeft twee kleine branchege noten overgenomen. Het gaat om de Topmen Groep (omzet 15 mil joen) m Den Helder en het Belgi sche Lcmmens Consulting (omzet ƒ14 miljoen}. Topmen speciali seert zich in het uitzenden van personeel voor de olie- en gasin- dustrie en Lcmmens richt zich op IT-personeel. Tegelijkertijd maakte Unique bekend het Belgi- 'Sche tekenbureau Unec Enginee- .ring verkocht te hebben. Zoetermeer Werkgevers en 'werknemers zijn vanmorgen vroeg een onderhandelaarsak- I koord overeengekomen voor de ;CAO-thujszorg. De CAO geldt voor ongeveer 160.000 werkne- 'mers. De vakorganisaties ABVA- KABO FNV, CFO (CNV-bond), NU'91en de werkgeversorganisa ties LVT en BTN zijn tevreden lover het resultaat en leggen het akkoord met een positief advies 1 voor aan hun achterban. Alleen ue •werknemersorganisatie LAD maakt een voorbehoud. Er zijn af- spraken gemaakt over een struc turele loonsverhoging van 4 pro- ■cent per 1 juli dit jaar en 1,5 pro- cent per 1 juni 2000. Per 1 decem- j ber 2000 wordt een eenmalige uit- j kering van 0,5 procent betaald. ;Den Haag Nederland maakt kans op het binnenhalen van het 1 administratieve hoofdkantoor I van Airbus, één van de grootste vliegtuigbouwers ter wereld. Air- bus is momenteel nog een samen werkingsverband van de vlieg- tuigfabrieken van Duitsland, Frankrijk en Engeland. Er wordt gewerkt aan omvorming tot een 'gewone' vennootschap, geno- teerd aan de beurs. Mogelijk moet 1 de Staat een klein aandeel nemen - in Airbus. In het najaar gaat mi- 1 nister Jorritsma (Economische Zaken) met Airbus praten. Oen HaagStaatssecretarisM, de Vries van Verkeer en Waterstaat I stelt geen onderzoek in naar de vermeende smeergeldaffaire var» telecombedrijf KPN. Het bedryf zou in Tjechié en Indonesië om- 1 koopsommen hebben betaald om toegang tot de markt te krijgen. Volgens De Vries is KPN een zelf- standig opererende onderneming en is de overheid, met een belang van 44 procent, niet verantwoor delijk voor de daden. KPN gaat naar aanleiding van de affaires een gedragscode opstellen. Rotterdam De hypotheek rente gaat voor de derde keer deze maand omhoog. Weder om is het Ropareo, onderdeel van de Robeco Groep, die de hypotheekrente als eerste verhoogt. Vanaf 29 juni gaan de Ropareo-tarieven omhoog. Het basistarief voor hypotheken met een looptijd van vijfjaar gaat met 0,2 procent omhoog tot 4,9 procent. De tienjarige lening komt uit op op 5,6 procent, een stijging van 0,1 procent. Ropareo is een van de kleinere hypotheek verkopers in Nederland. De voortschrijdende rente op de kapitaalmarkt en de obligatie- Den Haag Minister Brinkhorst (Landbouw) werkt aeen gron dige subsidieregeling voor biolo gische boeren. In september of oktober wil hij met de Tweede Ka mer een nieuwe regeling bespre ken. „De ontwikkeling van biolo gische landbouw is één van mijn redenen geweest om minister te worden,1' zo gaf Brinkhorst giste ren het belang aan. Nederland heeft nog relatief wei nig biologische boeren. De nieu we minister had bij een bezoek aan varkenshouders ontdekt dat slechts een promille van de var- kensboeren op biologische wijze werkt. „U kunt van mij dus krach tige uitspraken hierover verwach- Den Haag Het is ietsje minder, maar ook in het eerste kwartaal van dit jaar blijft de economie flink groeien. De consumenten zorgen met hun fikse kooplust nog steeds voor flinke impulsen. Ook de verwachtingen van de be drijven zijn optimistischer dan in het najaar van 1998. En interna tionaal scoort Nederland met een bovengemiddelde groei heel goed. Steeds meer werklozen ko men door het gunstige economi sche klimaat aan de slag, de gere gistreerde werkloosheid is na 1980 zelfs niet meer zo laag ge weest. Een minpuntje vormt de relatief hoge inflatie die voor een niet onbelangrijk deel op het con to van de overheid te schrijven is. Ook internationaal loopt Neder land met de hoge inflatie enigs zins uit de pas, berekende het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). De prijzen zijn in de eerste maanden van het jaar 2,2 procent hoger dan in dezelfde pe riode van het jaar ervoor. Als de kostprijsverhogende belastingen zoals BTW, onroerende-zaakbe- lasting en motorrijtuigenbelas ting uit het inflatiecijfer weggela ten worden, dan komt de inflatie in Nederland op 1,9 procent. Dat is veel hoger dan het gemiddelde Rotterdam Shell ontkent dat zij met andere oliemaatschappijen afspraken heeft gemaakt over de benzineprijs. De officier van justi tie in Rotterdam buigt zich over een proces-verbaal van de Econo mische Controledienst (ECD), waarin zou staan dat de grote olie maatschappijen zoals Shell en Es- soprijsafspraken maken. Het rapport is het sluitstuk van een onderzoek, dat al twee jaar ge leden naar de handel en wandel ten bij het varkensdebat volgende week," Brinkhorst deelde de kritiek van de Tweede Kamer op de laatste stimuleringsregeling voor biolo gische boeren. De regeling sloot twee maanden geleden en bleek in enkele uren tientallen malen overvraagd. Brinkhorst voelde er niets voor om zomaar een paar miljoen te geven aan afgewezen aanvragers. „We willen een eerlij ke effectieve regeling. Geen tom bola." Dat een voormalige overheids dienst in Flevoland de helft van de subsidie ontving, stoorde ook Brinkhorst. Temeer omdat een Landbouw-ambtenaar in het be stuur van dit bedrijf zit. De minis- Lr. de Eurozone. Voordeelflanden van de Monetaire Unie was het in flatiecijfer 1,1 procent. Nederland geeft veel geld uit aan de gezondheidszorg. In 1998 ste gen de kosten van de gezond heidszorg met vijf procent ten op zichte van het jaar ervoor en be dragen nu 63,7 miljard gulden. Dat betekent dat er per persoon 4100 gulden wordt betaald voor gezondheidszorg, De ziekenhui zen zijn de grootste slokop met 30.6 procent van de kosten. Maar ook aan specialisten, huisartsen en tandartsen wordt flink wat geld uitgegeven. Met 14,6 procent van het totaal vormen zij een flin ke kostenpost, direct gevolgd door de uitgaven aan geneesmid delen (14,5 procent). De belangrijkste oorzaak voor de stijging zijn evenwel de hogere lo nen en salarissen en prijsstijgin gen van de geneesmiddelen. Toch bleven in totaal de groei van de uitgaven van de gezondheidszorg achter bij de totale groei van het bruto binnenlands product (bbp), het totaal van wat we verdienen. Nederland wordt steeus meer een diensteneconomie in plaats van maker van goederen. Vooral de post en telecommunicatie groeide van de oliemaatsehappyen is be gonnen. Volgens justitie zai het nog enige tijd duren voor er een beslissing valt over het al dan niet vervolgen van de maatschappij en. Marktleider Shell toonde zich gis teravond vooral verbaasd. Een woordvoerder zei te betwijfelen of ter onderzoekt inmiddels de rol van deze ambtenaar. Hy heeft zelfs alle bijbanen van zijn ambte naren opgevraagd. „Voorshands ziet het er goed uit," aldus Brink horst. „Overigens is het ministe rie de laatste weken in een sfeer gekomen dat er van alles mis is. Dat is ten onrechte." Brinkhorst is het oneens met een pleidooi van PvdA en RPF om de BTW op met-biologische produc ten te verhogen. Ook gaf hij geen steun aan een voorstel van WD om supermarkten te subsidiëren om biologische producten te ver kopen. Meer voordeel verwacht de minister van de nieuwe aftrek post voor duurzame onderne mers. spectaculair met niet minder dan 5,9 procent. Maar de grootste toe name zit toch vooral bij de zoge noemde zakelijke dienstverle ning. Steeds meer advocatenkan toren, economische adviesbu reaus, architecten- en ingenieurs bureaus en computerservicebu reaus bepalen het beeld van wer kend'Nederland. Daar staat te genover dat de groei van de bouw nijverheid zeer minimaal is. In zijn geheel doet Nederland het beter dan de ons omringende lan den. In de tweede helft van 1998 zakten bij veel landen de groeicij fers flink, in Nederland was er slechts sprake van een gennge groeivermindering, In Engeland halveerde de groei en ook in Duitsland en Frankrijk zakte de boe! flink in. Alleen Zwe den en Denemarken vormen een uitzondering, beide landen lieten zelfs een stijging van het groei tempo zien. In het eerste kwartaal van dit jaar is er een wat gunstiger econo misch klimaat in de EU-landen. De groei in 1999 was 1,9 procent meer dan in dezelfde periode van het jaar ervoor. De economische horizon geeft een gunstig beeld voor de rest van het jaar. er beschuldigingen in het rapport staan. „Wij zijn ons van geen kwaad bewust." Het olieconcern hoopt dat de bevindingen van de ECD snel naar buiten komen. „Dan zal blijken dat wij ten on rechte in het beklaagdenbankje zitten." De ECD ondernam destijds actie Rotterdam De economische groei in Rotterdam .blijft achter bij het Europese gemiddelde. Rot terdam bezet dit jaar de 34e plaats op de Europese stedenranglijst met een verwachte jaarlijkse groei van 1,9 procent. Vorig jaar bezette Rotterdam nog een zeven tiende plaats. Door ruimteproble men en congestieverschijnselen laat heel de provincie Zuid-Hol land nog altijd een groei zien die lager ligt dan gemiddeld. Dat blijkt uit het jaarlijkse onder zoek van ERECO, een samenwer kingsverband van acht Europese economische onderzoeks- en ad viesbureaus, Het Nederlands Eco nomisch Instituut (NEI) in Rotter dam is één van de partners daar in. Utrecht en Amsterdam zijn de snelst groeiende steden in Neder land. Dat is vooral een gevolg van de sterk ontwikkelde diensten- op verzoek van de toenmalige mi- Wijers, Deze zou toen hebben ge vonden dat er voldoende aanwij zingen waren dat de maatschap pijen de Wet op de Economische mededinging overtraden. Zij zou den eerlijke concurrentie op de Nederlandse benzinemarkt on mogelijk maken en zelfs pomphouders cüe zich niet aan de adviesprijzen hielden, tegenwer ken. De hypotheekvertrekkers houden over het algemeen een verschil van 1 procent aan tussen de vijf jaarsrente op de kapitaalmarkt en de rente op een hypotheek van 5 jaar. De banken volgen schomme lingen echter niet op de voet. Ze kijken altijd eerst of de stijging of daling stand houdt. Twee weken geleden kwamen de banken al met een gemiddelde verhoging van 0,3 procent. Ook toen werd de stijging van de rente op de kapitaalmarkt als reden op gegeven. Ropareo verraste vorige week door met een tweede bijstel ling te komen, maar dit voorbeeld kreeg geen navolging. Gemiddeld bedragen de taneven voor een vijfjarige lening met Nationale Hypotheek Garantie 4,7 procent. sector. Tot 2003 zal hun economie jaarlijks met gemiddeld 2,8 pro cent groeien. Dat is meer dan de gemiddelde groei van de Neder landse economie (2,3 procent). Binnen Europa is een dergelijke groei goed voor een positie in de top 15. De beste groeiperspectie ven zijn voor de regio's Noord- Holland, Utrecht, Gelderland en Noord-Brabant. De provincie Fle voland steekt met kop en schou ders boven de overige Nederland se regio's uit en kan tot 2003 reke nen op een groei van jaarlijks 4,0. De gunstige verwachtingen voor de centraal gelegen province vloeien voort uit de uitbreiding van het economische kerngebied richting het midden van het land. Den Haag Minister Netelenbos van Verkeer wil haast maken met de omstreden liberalisering van de taxibranche, maar waakt voor al te grote haast. Ze zegde de onte vreden taxichauffeurs gister avond in een debat met de Twee de Kamer toe dat er na enkele ja ren aanpassingen mogelijk zijn in de nieuwe taxiwet, ais die niet werkt. Een meerderheid van de Tweede Kamer steunt het wetsvoorstel, maar wil dat op onderdelen bij schaven. Een amendement van PvdA, WD en D86 om de liberali sering na een tussentijdse evalua tie na drie in plaats van vier jaar helemaal rond te hebben, wees Netelenbos van de hand wegens de weerstand uit de branche en kritiek van de oppositiepartijen. Gelijktijdig met het debat diende enkele honderden meters verder op een kort geding van taxichauf feurs tegen Netelenbos. Ze eisen dat de minister haar wetsvoorstel intrekt. Advocaat mr, P. de Vos van de chauffeurs pleitte voor ex perimenten in samenwerking met de branche in plaats van het invoeren van een wet. Hij wees er op dat liberalisering in andere landen een fiasco werd. „Netelen bos hotidt informatie voor de Ka merachter." Ook willen de chauffeurs via de rechter een goede schaderegeling afdwingen. De uitspraak is 9 juli. Volgens landsadvocaat mr. J. van Wijk kan de rechter niet ingrijpen als een wetsvoorstel nog in behan deling is. De verwachte invasie van taxichauffeurs bleef uit. Vooral de oppositiepartijen CDA, Groenlinks en de SP hebben be zwaren, De wet maakt het voor ie dereen mogelijk taxiritten te ver zorgen. Het standaard tarie- vensysteem gaat op de schop. Over vier jaar zijn de tarieven ge heel vrij. Fracties vrezen dat er wildgroei aan taxibedrijfjes ontstaat. Ook het overboord zetten van de 24- uurs bereikbaarheid roept weer stand op. De partijen zijn bang dat taxichauffeurs alleen in de lucra tieve avonduren en weekeinden gaan rijden. Netelenbos ziet niets de 24-uurs eis, maar wil die herin voeren als de dienstverlening te kortschiet. Ook is er de eerste twee jaar een maximumtarief. De minister wil wel tegemoetko men aan de wens van de Kamer om de Nederlandse mededin gingsautoriteit de positie van taxi's op Schiphol te laten onder zoeken. Taxichauffeurs op de luchthaven houden in het voor stel hun beschermde status. Luxemburg Na urenlang verga deren zijn de EU-milieuministers het vanmorgen eens geworden over strengere toelatingsnormen voor genetisch veranderde voe dingsgewassen. De goedkeuring van nieuwe gewassen wordt opge schort tot deze afspraak op zijn vroegst in 2002 geldig is. De nieuwe regels voorzien onder andere in democratischer en ope ner procedures. De Europese Commissie en de lidstaten zijn verplicht aanvragen bekend 4e maken zodat bijvoorbeeld organi saties als Greenpeace weten schappelijk bewijs tegen bepaal de gengewassen kunnen aandra gen. De aansprakelijkheid van producenten voor gezondheids problemen of schadelijke gevol gen voor het milieu is niet gere geld. Het Europees Parlement zou daarop nog kunnen aansturen. Een zegsman van Greenpeace toonde zich vanmorgen tevreden en was vol lof over de door de Fransen doorgedrukte bevrie zing. ONDANKS NET VOLSLAGEN IDIOTE BEDRIJFSPLAN HEB tK BESLOTEN OM JULUE ONDERNEMING TE FINANCIEREN. WE CREËREN EEN MEDtANYPE. BOMBARDEREN NET BEDRIJF TOT N.V. EN VERDIENEN MILJOENEN MET NET OPUCNTEN VAN NEBBE. R/GE EN NAÏEVE INVESTEERDERS. Wkl LATUNSt WOORD VOOR 'OGEN DfCNT EN MOND OPEff IS 'PROSPECTUS'. DAT IS NÜ PRECIES DE REDEN WAAR- OM IK BANG BEN VOORMONDEN. L markt is de reden dat de renteta rieven op langlopende hypothe ken deze maand met 0,5 tot 0,6 procent gestegen zyn, In de afge lopen twee weken steeg de ver goeding voor staatsleningen met een looptijd van 5 tot 8 jaar met 0,3 procent tot 4,25 procent. De kapitaalmarktrente stijgt door de vrees dat de centrale bank in de Verenigde Staten (FED) haar rentetarieven de komende tijd meerdere malen verhoogd. Alan Greenspan, de voorzitter van de FED, heeft vorige week al laten doorschemeren dat de markt re kening moet houden met een stij ging. Hij wil daarmee mflatiege* vaar beteugelen nu de Ameri kaanse economie sterk blijft groeien. Met een hogere rente wordt geld lenen minder aantrek kelijk. Vorige week haalden handelaren en beleggers nog opgelucht adem. Zij dachten dat het slechts om een verhoging zou gaan van maxi maal 0,25 procent. Dat sentiment is nu omgeslagen. Pessimisten beheersen de markt door de stel len dat Greenspan en consorten best wel eens met een reeks ver hogingen kan komen. Greenspan vergadert volgende week woens dag met het rentecomité over het gevaar van inflatie. Brinkhorst (Landbouw) werkt aan een grondige sub sidieregeling voor blologi sche boeren ,,We willen een eerlijke effectievere geling. Geen hij gisteren in de Tweede Kamer. Foto Vossen/ Rottendam FNV Bondgenoten gaat 2000 in met een grotendeels vernieuwd bestuur. Niet alleen is een nieuwe voorzitter voorge dragen, ook twee nieuwe - vrouwelijke- hoofdbestuur ders zullen in de nieuwe leiding stappen. Vijf zittende leden ko men niet terug. Dat blijkt uit het kandidatenlystje dat de bonds raad gisteren onder ogen kreeg. Begin 2000 besluit het congres van de bond over de kandidaten. De voorzitterskandidaat, de 39- jarige Hans de Vries, krijgt de nieuwelingen Antje Koster (36) en Ineke de Deugd (40) naast zich. Fred Kagie (44) blijft alge meen secretaris en Wouter Waie- son (48) CAO-coördinator. Cees de Wildt (38) is voorgedragen als penningmeester. Het nieuwe bondsbestuur heeft met deze kandidaten een grote Rotterdamse inbreng. De Vries was, voordat hy CAO-onderhan- deïaar voor de grootmetaal werd, actief in de Rotterdamse regio. Koster is in Rotterdam co ordinator van de sector havens en De Deugd is hoofd van de re gio Zuid-Holland van de vakcen trale FNV. Cees de Wildt heeft enige jaren in Rotterdam ge werkt als districtshoofd van de toenmalige Industriebond FNV. De huidige leden Christa Com- pas, Sylvia Hessels, Ger Ros, Martin Spanjers en Anne Lagar- de keren ctet terug in het hoofd bestuur. De fusiebond van Industrie bond, Vervoersbond, Diensten bond en Voedingsbond FNV kende sinds haar ontstaan in 1998 grote interne problemen. De bond kampt met een begro tingstekort. WoerdenSchilders die door hun bazen geïntimideerd worden om zich niet aan te sluiten bij de lan delijke staking, krijgen extra steun van de bouwbonden van FNV en CNV. Dat heeft het actie centrum in Woerden gisteren ge zegd. Daar zijn op de eerste sta kingsdag en gisteren opnieuw be richten binnengekomen dat be drijven proberen schriftelijk of mondeling schilders van staken af te houden. Die pogingen lopen uiteen van dreiging met ontslag tot opmerkingen dat het zo'n vaart niet loopt omdat de bonden de CAO toch al bijna rond hebben. De directeur van een bedrijf in Tilburg heeft bij voorbeeld ge dreigd een eerder ingegane loons verhoging aan werknemers terug te draaien. Ook wordt werkne mers die wel meedoen, voorge houden onderaan het lijstje te ko men van terugkeerders na de win terwerkloosheid. In_de regio Rotterdam merkt CNV-bestuurder M. Post bij de rondgang langs de bouwplaatsen dat werknemers bang zijn om mee te doen. „Onze eisen vinden ze redelijk, maar ze zijn bang voor repressie." Volgens Post hebben bedrijven ook geld geboden om personeel te laten doorschilderen. „Die bedrijven komen op de zwar te lijst. Ook krijgen ze een advo caat van de bond op zich af," aldus actiecoördinator G. Wildeman van de CNV-bond. Vertegenwoordi gers van de regionale actiecentra gaan met de ondernemers en hun werknemers praten. De opstelling van deze werkge vers strookt niet met de gedrags regels van de werkgeversorgani satie FOSAG, zegt voorzitter J, van der Worp. „We hebben onze leden juist opgeroepen tot be heerst gedrag. Dit kan natuurlijk niet. Maar ik heb niet alle 3400 be drijven aan een touwtje." Voorlo pig zit er van. werkgeverskant overigens geen beweging in het conflict Van der Worp, eerste werkgeversonderhandelaar „On ze bieding was al aan de hoge kant. Begin volgende week komt de adviesgroep van werkgevers opnieuw bijeen om te kijken of er meer in de knip zit of dat juist de poot styf blijft." Adverteren? Tel: 010 - 4004 463 DRUKKERIJ Bergambachtstraat 2 3079 DA Rotterdam Tel. 010 - 482 90 44 Fax 010 - 479 07 42 Email dnel8wirehub.nl BRIEFPAPIER. BROCHURES CATALOGI ENVELOPPEN. FACTUREN. FORMULIEREN. HUISORGANEN, JAARVERSLAGEN. KETTlNGFORMUUEREN. MAPPEN PERIODIEKEN, POSTERS, STIKKERS. STROOI FOLDERS, UTORAAIWERK, VISITEKAARTJES, ENZ. ENZ. door Scott Adams OFFERTE VRAGEN'. BUVOOfffiEElü FOLDERS, ÓÓK IN KLEINE OPLAGES

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5