9 Hulp van buitenaf bij aanpak Nieuwland Schiedam kan klus niet aan en schakelt extern bureau irr Klokken luiden bij afsluiting van taptoe Midden Delfland 'een plaatje' I Heibel in coalitie over eenmalige uitkeringen Paard mee naar bureau Beschonken achter stuur Gepakt met kaas en suiker Televisie in brand Inbrekers slaan slag Nieuw logo voor Dukdalf Ook in Vlaardingen subsidie op zonneboilers Abonnee Service Telefoon: 010-4004 444 Elke dag vlaggetjesdag in Schiedamse binnenstad Rotterdams Dagblad Maandag 28 juni 1999 m SchiedamDe politie heeft zater dagochtend een paard bevrijd uit een speeltuin aan de Schiedamse Overschiesedwarsstraat. Het dier zat met een touw vast aan een hek en kon geen kant op. Agenten be vrijdden de viervoeter en namen het paard mee naar het bureau. Er is contact opgenomen met de ei genaar. Schiedam Diverse automobilis ten zijn het afgelopen weekeinde aangehouden wegens een te hoog alcohoipromillage in hun bloed. Vrijdagnacht raakte een 58-jarige beschonken Rotterdammer zijn rijbewy s kwijt op de Graafstroom straat in de Spaanse Polder. Een 27-jarige plaatsgenoot van de man liep een nacht later tegen de lamp op de Broersvest. Deze Rotter dammer weigerde op het politie bureau een boete van zevenhon derd gulden te betalen. Ook bleek hij niet over een geldig rijbewijs te beschikken. De man verschijnt binnenkort voor de politierechter. De politie betrapte de afgelopen nacht op rijksweg A 4 een Dordte- naar dronken achter het stuur. Hij wilde een boete van negen honderd gulden niet betalen. Ook de Dordtenaar moet binnenkort voorkomen. Een 45-jarige Schiedamse autobe stuurder werd gisteravond op de Maassiuissedijk aangehouden omdat hij een glaasje te veel op had. Nadat hij op het bureau een boete van zevenhonderd gulden had betaald, mocht de Schiedam mer vertrekken. Voor hetzelfde vergrijp moest een Engelsman gisteravond een bekeuring van tweeduizend gulden betalen, na dat hij was gepakt op de Schie- damseweg. Zijn alcoholpromilla ge was echter aanzienlijk hoger dan dat van de Schiedammer. Een andere Schiedamse automobilist werd zaterdagmorgen met een slok op betrapt achter het stuur. Hij verschijnt binnenkort voor de rechter. Schiedam Een 59-jarige Rotter dammer is zaterdagmiddag op het politiebureau beland omdat hy een pak suiker, twee dunschillers en een stuk kaas probeerde te ste len. Winkelpersoneel van een su permarkt aan de Lange Kerk straat betrapte de dief. Maassluis Een woning aan de Maassluisse Ibisstraat is gister avond in brand gevlogen. De be woners wisten het pand tijdig te verlaten. De brand ontstond door dat een televisie om onbekende redenen vlam vatte. De woning naast het brandende pand werd ujt voorzorg ontruimd. De brand richtte een nog onbekende schade aan in het huis. De naastgelegen woning bleef Vlaardingen Bewoners van een huis aan de Spalandlaan in Vlaai'- dingen ontdekten zaterdagnacht dat inbrekers tijdens hun afwe zigheid hadden toegeslagen in hun woning. Uit de woning ver dwenen bankpassen, sieraden en paspoorten. MaassluisDe Dukdalf, de socia le werkplaats in Maassluis, heeft een nieuw logo. Het ontwerp werd afgelopen vrijdag tijdens de jaar lijkse barbecue onthuld door wet houder Keijer. De Dukdalf richt zich hoofdzake lijk op het vervaardigen van kwa litatief hoogwaardige lichtge wicht campingmeubelen. De alu minium stoelen en tafels worden tegenwoordig in meer dan veer tien landen binnen en buiten Eu ropa verkocht Voor de consu ment blijken dc kwaliteit en de comfort het doorslaggevende ar gument te zijn. Hiernaast wil het bedrijf een nieuwe dimensie toe voegen: design. Het nieuwe logo van De Dukdalf, dat ontworpen is door een design bureau uit Amersfoort, moet hier bij helpen. De komende maanden zal het nieuwe logo op vele natio nale en internationale beurzen geïntroduceerd worden. Door Edwir! iomelisse Schiedam De gemeente Schiedam gaat een extern bureau inschakelen om de aanpak van de wijk Nieuwland weer op de rails te zetten. Op het moment zijn offertes aangevraagd bij een paar externe bureaus en de gemeente wil nog voor de zo mervakantie een keuze maken en met één van hen in zee gaan. De keuze voor een extern bureau is gemaakt omdat het Schiedamse ambtenarenapparaat op het moment niet bij machte is om de in het slop geraakte wijkaanpak van Nieuw land vlot te trekken, Onderbezetting en veel extra werk zijn hier debet aan. De keuze om met een extern bu reau in zee te gaan is niet gemak kelijk geweest. Het maakt name lijk wéér eens pijnlijk duidelijk dat het nog verre van rooskleurig is op de werkvloer in het stads kantoor. Als gevolg van de reorga nisatie zijn veel Schiedamse amb tenaren naar elders vertrokken en is de werkdruk fors toegeno men; niet alleen omdat het werk op minder schouders terecht is gekomen maar ook omdat er veel extra werk is bijgekomen. Daarbij hoeft alleen maar te worden geke ken naar de berg nota's en be leidsstukken die Schiedam moet produceren als gevolg van de deelname aan het grotestedenbe- leid. Hierbij komt nog eens dat de instroom van nieuwe ambtenaren in het stadskantoor maar matig is. Schiedam heeft in het ambtena- renwereldje niet zo'n beste repu tatie als werkplek. Het gevolg daarvan is dat het stadskantoor nog steeds meer afscheids- dan de welkomsborrels kent. De keuze om de aanpak van Nieuwland door externen te laten oppakken is ook pijnlijk omdat er onlangs een pittige discussie is ontstaan over de vele keren en hel gemak waarmee gemeenten ex terne adviesbureaus in de arm ne men. Het college in buurgemeente Rot terdam heeft in reactie op de dis cussie onlangs aangekondigd dat er regels in de maak zijn om het inhuren van 'externen' te beteu gelen. Desondanks heeft het Schiedam se college tóch besloten dal de aanpak van Nieuwland door een externe partij moet worden gere gisseerd. Simpelweg omdat b en w vinden dat niet langer gewacht kan worden met de aanpak van de problemen in de naoorlogse wijk. In maart werd de Tussenrapporta ge Nieuwland gepresenteerd en daaruit bleek dat de situatie in sommige delen van de wijk ui terst zorgwekkend is. Verpaupe ring, lage inkomens, hoge werk loosheid en een eenzijdige bevol kingsopbouw bepalen nog steeds de sfeer in grote delen van de wijk. En dit ondanks het feit dat er in 1993 een plan van aanpak is ingezet om Nieuwland uit het slop te halen, De belangrijkste consta tering in de tussenrapportage luidde dat de fysieke aanpak aar dig vlotte maar dat de sociale aan pak van de wijk zo goed als op zijn gat lag, Anders gezegd: de gevels en puien zyn opgeknapt maar daarachter zitten nog steeds de zelfde sociaal-economische pro blemen. Betrokken De ernst van de situatie kwam ook afgelopen zaterdag duidelijk aan het licht bij het bezoek van de politiek aan Nieuwland. Een vi deo van de stand van zaken, een rondgang door de wijk en een dis cussie in verzorgingstehuis Thur- lede maakten duidelijk dat de schouders er nu toch echt goed onder gezet moeten worden om dat het straks anders niet meer hoeft: dan is er niets meer om aan DeSchiedamse raadsleden gingen zaterdag samen met vertegenwoordigersvan dewoningstichting,hetsociaa>cultureel werkende bewonersverenigingen op pad door Nieuwland en zagen dat er nog veel werk verzet moet worden in de wijk, maar ook dat er al veel Is bereikt. Foto Roel Dijkstra te pakken. Het ernstig laten ver sloffen van de sociale aanpak van de wijk - het betrokken maken en laten voelen van de bewoners bij hun wijk- heeft verregaande gevolgen. Zo krijgt de verpaupe ring'van de nog niet gerenoveerde gebieden zelfs weer voet aan de grond in de recent gerenoveerde delen van de wijk. Verder kent de wijk een instroom van huurders die geen enkele eis stellen aan hun woning in de wijk. Het enige dat telt is dat ze een dak boven het hoofd hebben. Vaak is de woning- huur ook van korte duur waar door de wijk een doorgangshuis wordt waar de buurtbetrokken- heid van de bewoners ver te zoe ken is. Toch is het niet alleen kommer en kwel in Nieuwland. Er wordt, mondjesmaat, ook succes ge boekt. Het opbouwwerk bespeurt bijvoorbeeld dat in sommige de len van de wijk de bewoners el kaar leren kennen en samen din gen ondernemen om hun woon omgeving te verbeteren. Maar de ze verworvenheden dreigen on der te sneeuwen door de negatie ve toon waarop over Nieuwland wordt gesproken. Er bestaat zelfs het gevaar dat het negatieve ima go een eigen leven gaat leiden. „Er is steeds maar die negatieve beeldvorming over Nieuwland," zei Aad 'Doom van bewonersver eniging Wonen en Leven Nieuw land zaterdag. „Nu ook weer in de discussie over de aanpak van Groenoord. We moeten het hier geen tweede Nieuwland laten worden', hoor ik verschillende mensen zeggen. Nieuwland wordt constant de grond in gepraat. Daar moet je mee uitkijken want zo roep je straks de problemen over de wijk af. Daarmee doe je de mensen, die zich inzetten voor de wijk, groot onrecht aan." Vlaardingen In navolging van Maassluis, dat aan een proefpro ject deelnam, geeft nu ook de ge meente Vlaardingen subsidie aan inwoners die besluiten een zonneboiler aan te schaffen. De eerste twintig particulieren krij gen vijfhonderd gulden van de gemeente. Ook de rijksoverheid en hét energiebedrijf ENECO ge ven op de aanschaf een subsidie van ongeveer 850 gulden. „We zullen jiiet rot doen," zegt Marco lïeleman, energiebeleidi- medewerker van de gemeente Vlaardingen. „Als nummer 21 of 22 ook een boiler aan willen schaffen krijgen die eveneens subsidie." Volgens hem is een subsidie nodig om mensen over de drempel van de extra kosten heen te helpen. Een zonneboiler verwarmt water via zonne-energie, ook bij be wolkt weer. Een standaard zon neboiler kost nu tussen de 3000 en 3500 gulden en heeft een voor raadvat van 120 liter water. Het '10.000 zonneboilerplan' van de ze drie instanties houdt in dat ENECO tot en met 31 december 2000,10.000 zonneboilers wil rea liseren voor particulieren. Voorwaarde voor een boiler is wel dat het huis moet beschik ken over een onbeschadtrwd plat of schuin dak dat tussen zuid west en zuidoost is georiënteerd. Een combinatie van een zonne boiler voor warm weer en een HR-ketel voor de verwarming is ook mogelijk. „Een boiler levert een aanzienlijke besparing op op de energiekosten," aldus de energiebeleidsmedewerker, Tieleman: „Wanneer iemand de boiler wil, moet hij eerst de ge meentefolder aanvragen. Daar zit een aanvraagformulier in, dat naar ENECO gestuurd kan wor den. Het energiebedrijf regelt vervol gens alles." In de pry's zit de af trek van subsidies, de installatie en de eventuele nazorg inbegre pen., V-- -v Je kunt natuurlijk een schilderij maken van een landschap, maar in het echt blijft het meestal toch mooier. En dus waren de schilderijen, die gisteren door de milieuorganisaties in Midden Delfland werden geplaatst niet meer dan gekartelde lijsten, een soort grootformaat ansicht kaarten. Midden Delfland is 'een plaatje', zo luidde de boodschap. En dat beeld, zoals hier bij de Woudweg is te zien, mag niet worden aangetast door de aanleg vun de A 4 Noord. Een aantal maanden geleden werden als eerdere protestactie al diverse bomen geplant op het dijklichaam tussen Schiedam en Vlaardingen. Foto Roei Dijkstra Schiedam —Groenlinks wil morgenavond tijdens het coalri tieoverleg de WD-fractie aan de tand voelen over de eenmalige uitkering voor Schiedammers, die al een aantal jaren op bij standsniveau leven. Tussen de twee coalitiepartners blijkt hier over een stevig verschil van me ning te bestaan. „Dit extraatje aan het einde van het jaar voor mensen die al drie tot vijfjaar van een uitkering le ven, is een van onze speerpun ten geweest bij de coalitievor ming," licht fractievoorzitter Ju dith Boertjens toe. „De WD bleek tijdens de onderhandelin gen een groot tegenstander. Maar het was voor ons een van üc vootwaai dei» voor deze coali tie en het staat ook in het pro gram." WD-fractievoorzitter Wil van Wijk protesteerde onlangs ech ter hevig tijdens de commissie vergadering sociale zaken toen Groenlinks een voorstel deed om nu eindelijk eens die eenma lige uitkering door te voeren. Van Wijk meende dat er al in no vember vorig jaar zou zijn beslo ten van de eenmalige uitkering af te zien. Boertjens is zeer verbaasd dat de VVD nu weer tegenstribbelt en gaat morgen om opheldering vragen. Volgens haar heeft Groenlinks nooit besloten af te zien van de eenmalige uitke ring. „Tot nu toe was uitvoering niet mogelijk," meent Boertjens en dat is volgens haar iets heel anders. „Het probleem was dat over dit soort van uitkeringen belasting wordt geheven, waardoor er maar weinig van het geld over blijft, Wat zonde is van het geld natuurlijk. Maar nu blyki dat de Belastingdienst de gemeente heeft laten weten dat ze voorals nog de uitkeringen niet zal aan slaan. Daarom vinden wy dat er direct geld gezocht moet worden om de eenmalige uitkering als nog mogelijk te maken," aldus de fractievoorzitter van Groen links. En zo hoort een stadsplein te worden gebruikt. Volle bak zaterdagavond op het Schiedamse Stadserf waar ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de Rijnmondband een grote taptoe werd gehouden, waaraan diverse gerenom meerde muziekgezelschap meewerkten. Het massaal opgekomen publiek ge noot met volle teugen. Om streeks elf uur werd de taptoe afgesloten met het luiden van de klokken van de Liduina Basiliek. Foto Roei Dijkstra Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 1 S.OOtot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Schiedam Wapperende ba1 nieren aan blauwe vlaggen masten met een gouden knop. Dat is wat het Centrummana gement voor ogen staat met het vlaggenplan.voor Schie dam, Overal in en rond de Schiedamse binnenstad moe ten ze over ecu tijdie te zien zijn. Ze zullen de festivals en bijzondere gebeurtenissen in de stad meer luister bijzetten en daarmee een bijdrage leve ren aan de promotie van de Brandersstad. De masten en banieren wor den geplaatst bij de 'toegangs poorten' van de binnenstad, de Koemarkt, Proveniersbnig, Vlaardingerdijk/Vlaardinger- straat en de Oranjestraat, en markeren zo meteen.het cen trumgebied. Maar hiernaast worden ze ook geplaatst op markante plekken in de bin nenstad zelf, bijvoorbeeld op - pleinen en bij musea. De aanschafkosten van 85.000 gulden en het onderhoud van de vlaggen en masten komen voor rekening van het Cen trummanagement Dit is een belangenvereniging waarin al le in. het centrum vertegen woordigde organisaties en iri stellingen, zoals musea, winke liers, banken en VW, zitting hebben. De organisaties zullen met elkaar bepalen welke vlag er wanneer in top gaat in de binnenstad. Het is namelijk de bedoeling dat er verschillende soorten banieren worden aan- geschaft Ook derden zullen gébruik kunnen maken van de masten. Daarbij valt te denken aan de Molendagen en de Branders- feesten. Het is nadrukkelijk niet de bedoeling dat de mas ten worden gebruikt voor hét hijsen van banieren of vlaggen ten bate van commerciële acti- .viteiten. Het vlaggenplan is onderdeel van de activiteiten van het Centrummanagementom de Schiedamse binnenstad te pro moten. Na de opknapbeurt v^i de Hoogstraat en aangrenzen de straten wil de belangènyer- enigingvoorhetdentribnartra inspanningen plegen om het gerenoveerde centrum, .een goede start te geven. De koers en andere'plannen voorde ko- j mende anderhalf jaar worden door hetcentrummanageme.it ontvouwen in het actie-en be leidsplan waarvan het eerste exemplaar vanavond in de Ge kroonde Brandersketel wordt uitgereikt aan wethouder Luub Hafkamp. Maandag 28 Juni w VLAARDINGEN SportparkVIjfslu Izen, sta itawemvierdaagse, afstanden: 1 en 2 kilometer, start om 18.50 uur. Dinsdag 29 juni SCHIEDAM Podium Café, Lenge Haven 28. Jamsessie, 21.30 u. VLAARDINGEN Sportpark VJjfsluteen, zwemvierdaagse, af standen: len 2 kilometer, startom 18.30 uur. DC Soenda. Rookvrije klaverjas, 19.00- 21.30u. Bioscopen Van do-24juni. t/m wo-Styunl. Cinerama 1: The matrix' (16) dag. 14-17- 20.30. Cln.2: The waterboy' (al) dag. 16.30- 19-21.40. do.vr.ma.di. ook 13.50. Cln.3: 'Ar lington road'(16) dag 12.20-21.20.'La vita belfa' (al) dag 15.20-18.20. Cln.4: The red violin' (12) dag 12.30-15.30-18.30.'Entrap ment' (16) dag 21.30. Cln.5: 'Letters from a killer' (16) dag 13-21.40. 'Message In a bott le' (12) dag 16.10-18,40. Imax Theater: 'Extreme' (al) dag <beh.ma.) 14-16-18 (nb: l8Engvers.).Africa*sElephant Kingdom (al)dag 15-17,20. ook 12. "Whales' (al) dag(beh.ma.) 13, zo. ook 11. The matrix' (16) dag 19-21,45. Venster Is 'Black cat, white cat' (16) dag 19,30-22, ma. niet om 22. Sneak preview (16)ma.22.Ven.2: 'My name is Joe'(16) tio- .vt.ZA.za. 19.30. 'Love is the devil' (161 dag 22. Cinema 2000: 'Providence' (16) ma.di- •WO. 19.30. Ven.3: 'A vemjre' (16) dag 19.30-22. Ven.4: 'De appel' (16) dag 20. Testen'(16) dag. 22. lumlère 1: The matrix' (16) dag 13.30- 16.45-20. Lum. 2; 'She's all that' (al) dag. 13.15-16-18.45-21.15. Lum.3: 'American history X' 16) dag 15-18-21. lum. 4: 'Forces of nature' (al) dag 16-18.45, Virus' (16) dag 13.15-21.30. Re xane: Erotische films (18) dag 12 t/m 01. Pathé U The matrix' (16) dag 11.20-14.30- 18-21.10, di. niet om 11.20-14.30. P®t2: "Who am (12) dag 11-13.35-18.50- 21.30, do.vr.ma. 16.10, di. niet om li- 13.35. PaL3: 'Edtir' (a!) dag 16-18.40- 21.40, di. niet om 16-21.40. do.vr.ma. ook 11.50. Sneak Preview: 'Moeder in het ver band' 16) di21.30. Pat.4: 'Crue! intentions' ri?»flag 11 50-14.30-17 10-19 30-21 50, di. niet om 11.50-14.30-37.10. Pat-S: 'En trapment' (12) dag 11.40-15.40-18.15- 21.10, di.nietomll.40-15.40.Pat6:''Hilary Jackie' (12) dag 11.10-16120-19-21.40, di. niet om 11,10-16.20. Pat-7: 'eXrstenZ' (I6)dagll.30-14.10-16.40-19.20-21.50, di. niet om 11.30-14.10-16.40. Kindermatinees: Cin.2: 'Abelfc' (al) za- -zo.wo. 13.50. Lum.3: 'Dubbel en dwars' (al) za.zo.wo. 13. Pat-2:Astern en Ooeüx' (ai) za- •zo.wo, 16.10, P&L3: 'Babe in de grote stad' (al) za.zo.wo. 11.10-13.40. Pat& 'Een lui zenleven' (al) za.zo.wo. 13.40.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1