11 Acda en De Munnik hoogtepunt Parkpop Parade in de lift 'Der Alte' overleden Mongoolse schatten verstopt voor Stalin Grensje spelen voor asielzoekers Carry Slee wint weer Lustrum Pa§ionate Dijkmeijer genomineerd Fré met Scapino Meesterlijke rentree Houwer verfilmt Maarten 't Hart huis. Rotterdams Dagblad -1 5 Maandag 28 juni 1999 MuntenDe Duitse acteur Sieg fried Lowitz is afgelopen nacht op 84-jarige leeftijd in een zieken huis overleden, Lowftz leed al ja ren aan lage bloeddruk en brak vier weken terug zijn been. Lowitz speelde talloze rollen in het theater, bij de film en in tele visieseries. De grootste bekend heid verwierf hij door zijn rol als commissaris Koester in de serie 'Der Alte', waarvan tussen 1977 en 1986 meer dan 100 afleveringen werd uitgezonden. Rotterdam Maar liefst 120 pagi na's telt het lustrumnummer van het Rotterdamse literaire tijd schrift Pa§ionate, dat zaterdag 3 juli wordt gepresenteerd in boek handel Donner. Tijdens de bijeen komst, die om 13.00 uur begint, treden de dichters Najoua Bijjir, Richard Dekker en Henk Hout- hoff en de rapper Das de Rijmma- niak op. Vervolgens zal de nieuwe hoofdredacteur van Pa§ionate Er- nest van der Kwast het eerste exemplaar overhandigen aan J. Kombrink, wethouder kunstza ken. Het lustrumnummer bevat een selectie van de bijdragen die de afgelopen vijf jaar in het tijd schrift zijn gepubliceerd, In het blad staan artikelen van onder an deren: Herman Brusselmans, Hans Sleutelaar, Aat Ceelen, Gro Dahle en Alex Dabrowski. Rotterdam De strijd om de Gou den Dansprijs is in een pas de deux uitgemond: alleen Janine Dijkmeijer en Michael Schuma cher maken er nog kans op. Begin oktober wordt de winnaar be kendgemaakt De door Conny Eggink voorgeze ten jury omschrift Janine Dijk meijer als professioneel, inhoude lijk en evenwichtig. Ze blonk uit in de „buitenissigeen dierlijke so lo" van Randell Scott, in Lara' van Krisztina de Ch&tel en in het laatste werk van Piet Rogie, 'Mo del'. Schumacher dankt de nominatie aan zijn danspartijen in Work#!' van Dana Caspersen (Balet Frankfurt), in 'Proxie' van Selwyn Norton en 'Bijbelse stukken' van Strawinsky in het Holland Dance Festival dit jaar. Rotterdam Scapino Ballet Rot terdam heeft Fré Spigt uitgeno digd voor een speciale serie voor stellingen van 'Nico'. Onder bege leiding van de band Ice Nine (van gitariste Corns van Bins bergen) zullen Spigt en Scapino tussen 6 en 10 december een nieuwe versie van de succesvolle dans- en mu- ziekproducte in de Rotterdamse Schouwburg opvoeren. Scapino, afgelopen weekeinde met 'Nico' in het Oostenrijkse Innsbruck warm ontvangen, presenteert zich ook op Lowlands. Ed Wubbes 'Le Scare du Printemps' is vrij dagavond 27 augustus op het 'campingpopfestival' in de Flevo- polder de 'introductie-aanbie ding' van het zich meer op jonge ren richtende dansgezelschap. Rotterdam Drie boeken van Maarten 't Hart worden verfilmd. Het gaat om de romans 'Het woe den der gehele wereld', 'De nako mer' en 'De kroongetuige'. De plannen van producent Rob Hou wer voor 'Het woeden der gehele wereld', dat in Duitsland een best seller was, zijn het verst gevor derd. Het scenario ligt al klaar. De regisseur is de Duitser Michael Voorhoeven. Het moet een inter nationale productie worden, met een budget van vijftien tot zestien miljoen gulden. Dat bedrag kan volgens Houwer nog stijgen, dat ligt eraan wie de hoofdrollen gaan vertolken. Het is de bedoeling dat de film be gin 2001 in de bioscoop is te zien. De opnamen beginnen volgend jaar. Er wordt gedraaid in onder meer Berlijn, New York, Las Ve gas en uiteraard Nederland. In 1994 kreeg 't Hart voor 'Het woe den der gehele wereld' de Gouden Strop, de prijs voor beste Neder landstalige spannende boek. Door Yvo Jouvenaar Den Haag Ruim driehon derdduizend bezoekers ver zamelden zich zondag in het Haagse 7Aiiderpark om daar het grootste gratis openlucht festival van Europa mee te maken. En zoals altijd was er weer voor iedereen wat wils. Acda en De Munnik, Soul- wax, Corey Glover en natuur lijk Blondie waren de be kendste namen van een line up die dan misschien niet vernieuwend, maar wel zeer populair was. „Hallo, met mij! Waar sta je? Links of rechts? Okee, ik zie je daar over vijf ndnuten." Ook op Parkpop, als festival toch een van de laatste bastions van het 'hip pie-gevoel', is de mobiele telefoon volledig ingeburgerd. Liep de on oplettende' ezoeker tot nu toe al tijd het risLc om z'n nek te bre ken over de her en der geplante vlaggen, nu ontmoette men el kaar per GSM. Hooguit een enkel groepje schaarde zich nog om een meegebracht herkenningspunt, onwetend van hun achterstand op de moderne racebaan. Gelukkig veranderen andere din gen nooit. Na een kort regen buitje, door de weergoden waar schijnlijk bedoeld als een geintje, scheen het grootste gedeelte van de dag de zon als altijd op Park pop. Met een wel heel curieuze uitzondering: reggaezanger Mutabaraku kreeg het vo^r elkaar om aan het einde van zijn optre den doormiddel van een geïmpro viseerde regendans ook daadwer kelijk een korte bui op het pu bliek te laten neerdalen. Parkpop als festival draaide altijd al meer om de sfeer dan om de muziek en dit jaar is geen uitzon dering. Alleen de 'cabarock' van Acda en De Munnik wist het pu bliek in groten getale op de been te brengen. Soulwax en Blondie vingen ook de aandacht van meer dan alleen de mensen die vooraan stonden. Verder draaide het voor al om lekker in de zon liggen, on der het genot van een biertje en een van de vele hapjes die er bij de talloze standjes waren te krij gen. Ook de festivalmarkt, volge stouwd met van die spullen waar van je niet wist dat je ze wilde hebben totdat je ze zag, was een groot succes. Zwembrillen met gekleurde glazen en T-shirts van de tekenfilmserie South Park, beide zeer hip deze zomer, ston den naast de gebruikelijke Afri kaanse beeldjes en geverfde kle den. Zeer populair waren ook de bevallige Nurofen-dames Ilgin en Myriam, die gekleed in niets dan een catsuit tegen betaling op de foto gingen (maar alleen met Joelen bij en meezingen met Acda en De Munnik. FotoGPD Acda en De Munnik zijn defini tief uitgegroeid tot mega-act. Op Parkpop wisten ze een me nigte van meer dan 200.000 mensen aan zl<^ te binden. Foto GPD vrouwen, tot spijt van wel heren) om op die manier de verxoop van aspirines te stimuleren. Alsof de vele duizenden liters bier die wer den geschonken dat niet al ge noeg zullen deden. Sexy Debbie Debbie Harry en haar groep Blon die waren 's avonds om half acht aan de beurt en werden helaas be geleid door de eerste echte regen bui van de dag. Fans van het eer ste uur stonden naast jongeren die de eerste Blondie-rage niet eens hebben meegemaakt. Waar om die belangstelling? „Het is van die muziek die iedereen kent, en waar mensen cb'jd op gaan dansen", zei Marion, naar eigen zeggen niet echt een fan. Debbie Harry, inmiddels dik in de vijftig, liet in de regen nog menig mannelijk bezoeker vol overgave 'Denis, Denis' meekreunen. Toen de blonde dame en haar mannen afsloten, had ze er flink wat jonge fans bij gekregen, getuige de waarderende opmerkingen van vooral veel mannen in de afgela den bussen richting Centraal Sta tion, Volgend jaar dan maar Tina Turner? Acteurs met Koeterwaalse teksten spelen Vrijvogels van Het Waterhuis. Foto Paui van der stap DoorHanGeurts Hellevoetsluis Stralend zonne tje in het asielzoekerscentrum in Hellevoetsluis. Toch is één ding zeker: tussen die hekken en ba rakken wachten tot je terugkan of mag blijven doe je niet voor de lol. Dat het Rotterdamse jeugdthea tergezelschap Het Waterhuis het centrum kiest voor de nieuwste voorstelling is dus prima. Voorde rest gaat alles mis wat mis kan gaan bij doelgroeptheater. Vrijvogels' begint nog wel aardig. Asielzoekers, hun kinderen en wat andere bezoekers zitten in het gras tussen enkele wigwams. Vanaf de puntdaken krauwen en kakelen vijf woest uitgedoste ge vederde vrienden dat het een oor deel is. Dan duiken we de tenten in voor een soort levensverhaal in een onverstaanbaar taaltje. Terug op het gras volgt een ritueel fes tijn met zang, dans, vuur en rook. Af en toe komt er een flard poëti sche tekst uit een luidspreker en tegen het einde ook een rood-wit lint: de grens. Want het onder werp is het asielzoeken zelf, het onderweg zyn, op zoek zijn, op de vlucht zjjn. Helaas getuigt de voorstelling va*i een rampzalig optimisme. Om te beginnen over het eigen kunnen op het gebied van bewegingsthea ter en straatthcater: de oerdansen en bioritmes, de levenskreten en het gejuich kunnen met oneindig veel meer gevoel voor esthetiek uitgevoerd worden. Erger is dat de voorstelling slechts een kap stok is voor een politiek verhaal en als ik mij niet vergis met een ruime boog over de kinderen heen gaat. Tenslotte waag ik te betwijfelen of het 'grensje-spe- len' voor oudere asielzoekers wel zo aangenaam is om te zien. De medelevendheid der Hollandse theatermissionarissen kan nogal pynlijk zijn voor iemand die vol gende week weer in de ry moet staan voor een verblijfsvergun ning. Wat moet zo iemand met de boodschap dat de werkelijke vrij heid 'in jezelf zit? Wie wil bepleiten dat ons land meer verdwaalde vogels opneemt moet op het Binnenhof zijn bij de minister en bij het Nederlandse volk dat de minister kiest en de tolerantiegrenzen bepaalt. In het asielzoekerscentrum lijkt het me veel nuttiger om zonder betwete rige bijbedoelingen gewoon heel goed en leuk kindertheater te brengen. 'Vrijvogels' naar 'The conference of birds' van Het Waterhuis. Ge zien: zaterdagmiddag in het asielzoekerscentrum in Helle voetsluis. Rotterdam De Rotterdamse Parade beleefde gisteravond een mistroostig einde. Vanwege de regen liep er maar een hand jevol mensen over het festival terrein. Het was in tegenstelling met de drukte die er de hele vo rige week in het Museumpark heerste. Zo'n 30.000 mensen bezochten dit jaar de Parade, terwyl dit er vorig jaar nog maar 19.000 wa ren. De organisatie van de Para de is dan ook tevreden over de Rotterdamse aftrap van het rondreizende theaterspektakel, dat deze zon*er nog in Den Haag, Utrecht en Amsterdam zal plaatsvinden. „We hebben vorig jaar een heel slecht jaar gehad," bekent Ma- rije Jansen van Mobil Arts, de organisator van de Parade. „Dat kwam grotendeels doordat het EK voetbal bezig was. Dat is het risico van de Parade. Het succes hangt altijd ook af van externe factoren." „Dit jaar hebben we een hele goede start gemaakt. Het festi val heeft meer bekendheid dan vorig jaar en het weer is heel goed geweest. Het is moeilijk om te zeggen of dit precies de redenen zijn, n.aar ja, ik kan wel zeggen dat het een succes was." Uitgebreider Een van de populairste shows van dit jaar is KrambamboeHe van Loes Luca. De Werktheater- tent was bijna alle keren uitver kocht, hoewel het de grootste tent op het Rotterdamse festi valterrein was. Verwacht wordt dat deze show in Den Haag, Utrecht en Amsterdam ook veel bezoekers zal trekken. Een aantalhikken wordt wel in de andere steden opgevoerd, maar niet in Rotterdam. „Wij vinden zelf niet dat we Rotter dam te kort hebben gedaan, in tegendeel De Parade is uitge breider dan vorig jaar," zegt Ma- rije Jansen. „Bovendien begint de tournee in Rotterdam. Het Rotterdamse publiek krijgt de premières." Volgend jaar bestaat de Parade tien jaar. Wat er tijdens de mil lenniumeditie gaat gebeuren is nog niet bekend. Het is wel ze ker dat de Rotterdamse editie vanwege het succes verder wordt uitgebreid. Rotterdam Kinderboeken schrijfster Carry Slee is onbetwist het populairst bij de kinderen. Slee werd zaterdag in twee leef- tijdseategorieen bekroond met de Prijs van de Nederlandse Kinder jury 1999, Haar boek Meester Paardenpoep werd gekozen tot het beste boek voor kinderen van 6 tot en met 9 jaar. In de categorie 10 tot en met 12 jaar won haar boek Afblijven. Het is de twaalfde keer dat de jury boeken bekroont. Tussen 1 febru ari en 1 juni werden lezertjes via scholen, bibliotheken en boek handels opgeroepen hun favorie te boek te kiezen. Uiteindelijk de den öG.OOö kinderen mee. Carry Slee is al langer een geliefd auteur. Eerder werden haar boe ken Verdriet met mayonaise, Con fetti conflict, Ridder Schijte- broek, Spijt en Pijnstillers door de Kinderjury uitgekozen. Daarmee groeide zij uit tot de populairste kinderboekenauteur van Neder land. Door Frangoise Ledeboer Amsterdam Het met groen flu weel beklede paardenhoofd op de Mongoolse processiewagen in de Nieuwe Kerk in Amsterdam werd gemaakt door de monnik Damdinsüren, overleden in 1938. Stalin maakte Mongolië in de ja ren dertig ïoi een satellietstaat van de Sovjet-Unie, verwoestte meer dan 700 kloosters en liet tal loze monniken vermoorden. Damdinsüren was een van hen. De meters hoge versierde proces siewagen is een /an de blikvan gers op de expositie 'De Dansende Demonen van Mongolië", die tij dens het eerste weekend meteen al grote drommen mensen trok. De tentoonstelling laat zien dat Stalins streven naar totale vernie tiging van de eeuwenoude boed dhistische erfenis gelukkig niet is geslaagd. Zijn handlangers ver nietigden wel de processiewa gens, maar in de kerk-staat nu de prachtige replica die werd ge maakt door leerlingen van het Amsterdamse Hout- en Meubile ringscollege, Het is de bedoeling dat de wagen na afloop van de expositie naar Mongolië wordt overgebracht, waar hij een belangrijke functie zal vervullen in de herleving van de boeddhistische religie. Want net als in andere voormalige Sov jetrepublieken hebben de com munistische machthebbers de godsdienstige behoeften van de Mongolen tientallen jaren welis waar zeer hardhandig onder drukt, maar slaagden ze er niet in die uit te roeien. De replica kon worden gemaakt dankzij de vondst van een foto uit begin deze eeuw die Jan Fontein en John Vrieze, samenstellers van de expositie, in gezelschap van een groot aantal andere glasnega tieven met boeddhistische ritue len ontdekten in het Nationaal Ar chief van Mongolië. De foto's zijn opnieuw afgedrukt en complete ren een overzicht dat verder uit een exotisch ogende uitstalling aan schitterende maskers, sculp turen, heilige geschriften, ge bruiksvoorwerpen en een heuse Mongoolse nomadentent bestaat. Dat er nog zoveel moois bewaard is gebleven, mag na Stalins ver woestende terreur en de onder drukking door zyn opvolgers een wonder heten. Volgens Fontein is dat te danken aan de moed van gelovige Mongolen die voorwer pen al die jaren met gevaar voor ei gen leven in het geheim bewaar den. Zo werd bijvoorbeeld ook het paardenhoofd gered. Het Mongoolse rijk strekte zich onder Djengis Khan (1162-1227) uit van Oost-Azië tot aan Midden- Europa en van de IJszee tot aan de Perzische Golf. Het grootste wereldrijk uit de geschiedenis viel echter al ruim dertig jaar na zijn dood uiteen. Het nomaden volk werd teruggeworpen op een grondgebied dat op (Üt moment ongeveer zo groot is als Frankrijk, Engeland en Duitsland samen. Het klimaat kent stikhete zomers Masker dnd negentiende eeuw. Foto g po en ijskoude winters met altijd snijdende steppenwinden. Natuurreligie De Mongolen beleden aanvanke lijk het sjamanisme, een natuur- religie waarin de sjamaan als in- termediair tussen de mens en de geesten van zijn voorouders en het pantheon van 99 goden en de- monen fungeerde., De introductie van het boeddhisme had plaats in f de dertiende eeuw, maar het zouj» nog tot de zestiende eeuw duren voer het Tibetaanse boeddhisme JjJ dat bekend staat onder de noemer Lamaïsme, in heel Mongolië vaste j jj grond onder de voeten kreeg. De*S goden en demonen van het sjama-'*: nisme werden ondergeschikt ge-.* maakt aan Boeddha en gingen-" een belangrijke rol spelen in de boeddhistische Tsam-dans. Op de j expositie is een groot aantal vaak angstaanjagende maskers te zien die tijdens de Tsam-dans moesten 1 zorgen voor verwoesting van de 1 demonische krachten die verlich- ting in de weg stonden. Fontein en Vrieze legden ook de hand op !i tientallen mini-beeldjes van dan-1 sers die meededen aan dit uitdrij- vingsritueel. De centrale figuur was Yama, de god van de dood, die tijdens de dans onder meer gezel- schap kreeg van Erlg Khan, de ,j sjamanistische god van de onder-, -j wereld. Hoogtepunten op deze expositie ij zyn vijf bronzen religieuze beel-?j den van Zanabazar, in de zeven- J tiende eeuw de eerste wereldlijke ff leider die ook tot hoogste geeste- lijke leider werd benoemd. Hij *j maakte verfijnde, sierlijke Boed- dha-sculpturen met gezichten die imponeren door hun menselijke j uitstraling. Hij werd vereerd als een levende Boeddha en kreeg als IJ reïncarnatie van de Tibetaanse j kerkvader Taranatha van de Dalai Lama in Tibet de eretitel Bogdo J Gegen. Na hem kwamen er nog f zeven Bogdo Gegens. Aan de jj vooravond van Stalins- terreur stierf de laatste in 1924. 3 Expositie 'De Dansende Demo- 4 nen van Mongolië' in de Nieuwe .4 Kerk (Dam, Amsterdam), tot en 5 met 17 oktober. Dagelijks vanfj 10.00 tot 18.00 uur en op donder- dagtot 22.00 uur. artiest Randy Newman bum 'Bad Love' label Dreamworks 44.55 mm. Timing kan ongelooflijk belangrijk zijn voor de ontvangst van een kunstzinnige boodschap. Weet ook Randy Newman die bijvoorbeeld met z'n satirische musical-interpretatie van 'Faust' vier jaar geleden zo weinig losmaakte dat hij achteraf zal hebben gedacht dat hij beter had kunnen wachten op een gunstiger moment. Staat tegenover dat sinds dien de honger naar een regulier album van deze (naar-)geestige singer- songwriter (54) alleen maar is toegenomen. Elf jaar na z'n veel geprezen liedjesbundel 'Land Of Dreams' mag dit nieuwe levensteken dan ook bijvoorbaat rekenen op bovenmodale aandacht. Plus aansluitend een verse vloedgolf van fijnproeverswaardering. Want Newman toont zich andermaal een grootmeester in het amusant portretteren van het dage lijks burgermansleven en dan met name de onmacht om daar te komen waar die eigenlijk allang had willen zijn. In 'Fm Dead (But F Don't Know It)' zegt hij na dertig jaar eigenlijk helemaal niks meer te vertellen te hebben, maar ja, er valt ook nog een gezin te onderhouden, dus moet er brcod op de plank. De regenbuien zijn op 'Bad Love' niet van de lucht, maar op de achtergrond knipoogt toch altijd de zon er eventjes door heen. Newman, neuzelig als altijd maar door producersduo Mitchell Froom en Tchad Blake voorzien van een kraakheldere omlijsting, klaagt ook nog twee keer maatschappelijk bewust In 'The Great Na tions Of Europe' krijgen de veroveraars uit de Oude Wereld ervan langs, in'The World Isn't Fair' brengt hij Karl Marx op de hoogte van de 0 zo pijnlijke triomf van het kapitalisme. Enig in 2'n soort. Louis Du Moulin

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3