Raadsleden prediken soberheid Strijd tegen onkruid voor even gewonnen Lachen, gieren, brullen flganda Schiedammer krijgt tbs na bedreigingen en kopstoot agent Centrummanagement: 'Gemeente is te passief Door slechte financiële situatie Vlaardingen verzet tegen diverse uitgaven Haringbuisjes voor museum GGD krijgt twee nieuwe ambulances Rotterdams Dagblad Dinsdag 29 juni 1999 Komkommertijd. Het komt elke zomer weer terug. Jan en alleman gaat op vakantie, er valt nauwelijks nog iets te beleven en je moet het nieuws uit de keien slaan. Dat is hardwerken. Komkommertijd. Bij ons op de redactie is het woord tot op heden nog geen enkele keer ge vallen. Druk, druk, druk. Maar als je plezier in je werk hebt, bekommer je je daar niet om. En geloof me, ik heb plezier bij de krant. Ik lach wat af. Lachen, gieren, brullen is het soms. Gillend lig ik onder mijn bureau. Dankzij ambte naren, gemeenteraadsleden, doorgestudeerde grootverdieners, zich zelf belangrijk vindende burgers, plangroepen, wethouders en ga zo nog maar een uurtje door. Laatst nog werkte een pienter baasje op leeftijd mij op mijn lachspie ren. Woedend stapte hy de redactie op om zijn beklag te doen over de erbarmelijke omstandigheden voor de reizigers op het MS slation Schiedam-Centrum om er gelijk achteraan een oplossing te bieden. Prompt treden NS, RET en de gemeente in overleg om aan de barre pendeltochten dwars door de bouwplaats een einde te maken. Een giller toch? Hadden de knappe koppen daar zelf niet op kunnen ko men? Ja, je kan lachen met de gemeente. Eerst dat ge-o.h. over een lijm- coördinator om het wtidplakken van verkiezingsposters uit te roeien en nu weer radio 538. De zender heefteen schadeclaim aan zijn broek gekregen omdat een onbekende - zeggen ze - tijdens de campagne voorde Europese verkiezingen met gom en aanplakbiljetten van 538 aan het werk is geweest Goh zeg, wisten de Schiedammers toch in eens niet meer op wie te stemmen... 'De aanplakborden zijn uitsluitend bedoeld voor politieke doelein den', zegt dan een gemeentewoordvoerder. Lachen man! Dan is er nog veel speurwerk te verrichten want de borden worden nogal eens door burgers benut om het smoelwerk van ome Jan of de gulle lach - van tante Sjaan tegenaan te plakken teneinde heel Schiedam op d&* hoogte te brengen van hun vijftigste verjaardag of het koperen huwe lijk. Nee, dan Maassluis. Daar lach je de riem uitje broek. Je zal maar een uitkering hebben. Moet je als je op de trein stapt voor een reisje naar je suikeroom in Wassenaar drie keer achterom kijken om je ervan te vergewissen dat een rechercheur van de sociale dienst je niet in de smiezen heeft Zelfs een dagje winkelen in Rotterdam is er al niet meer bij als je niet twee weken van tevoren toestemming vraagt aan de sociale dienst. Asociale dienst zou je bijna zeggen. Nog effe en ze vragen daar 'waar doe je dat van, winkelen in Rotterdam?' Je blijft toch lachen? Achteraf beweert de verantwoordelijk wethouder dat de soep niet zo heet wordt gegeten. Ze er net zo van geschrokken waren als de uitke ringsgerechtigden. Hoe hadden ze al dat recherchewerk naar 'grens overschrijdende' en vakantie vierende werklozen eigenlijk willen bolwerken in Maassluis? Simpel natuurlijk. Een flink aantal uitke- ringsgerechtigen aanstellen als controleur. Hoefje gelijk minder uit keringsgerechtigden te controleren. Probleem grotendeels opgelost Lachen hè? SANDERSONNEMANS Dinsdag 29 juni SCHIEDAM Podium Café, Lange Haven 28. Jamsessie, 21.30 u. VLAARDINCEN Sportpark Vijfsluizen, zwemvierdaagse, afstanden- I en 2 kilometer, start om 18.30 uur. DC Soenda, Rookvrije klaverjas, 19.00-21.30u. ROTTERDAM Ahoy120.00 Mike Oldfield. Dizzy 22.00 Munzruh. Woensdag 30 juni SCHIEDAM Kindertuinencomplex Park Kethel en Vijfsluizen. Open avond, lfi.30-20.00u. DC De Woudhoek. Koers- bal, I9.3O-21.30u. Podium Café, Lange Haven 28. Presentatie Popsehool Schiedam, 20.00u. VLAARDINGEN Sportpark Vijfsluizen, zwemvierdaagse, afstanden: 1 en 2 kilometer, start om 18.30 uur. Dc de Bijenkorf. Zomerdansavond, 19.30-22.00u, ROTTERDAM Dansateliers 21.00 In Side the In Side. Nationaal Schoolmuseum 10.00-17.00 Kinderspektakel. Plas- wijckpark 15.00 Goudhaartje. Prinses Theater 15.00 Kindermiddag. 20.15 Surinaams toneel. Theater- West 14.30 Het rode koffertje. 16.00-17.00 Stem- workshop voor kinderen. 19.30-21.30 Koor: Spelen mei je stem. Bibliotheektheater 19.00-20.30 Eind examen Jazz, Pop Wereldmuziek, Odeon 20.30 Li ve Jazz in Odeon. Nighttown 19.30 Millenium con- certs. 23.00 Fresh Up. 20.00 SKVR Popsehoolbands Jr. SKVR Muziekschool Centrum-West 14.00 Wijk- muziekproject Spangen. Muziekschool Dalweg 19.30 Leerlingenuitvoering. Grote- of St Laurenskerk 19.00 Afschaffing van de slavemy. Oud-Usselmon- de 06.00-17.00 Paardenmarkt, Bioscopen t/mwo.30juni. Cinerama 1: 'The matrix'(16) dag. 14-17-20.30, CinJS: 'The waterboy' (ai) dag. 16,30-19-21.40, do.vr.ma.di, ook 13.50. Cin.3: 'Arlington road' (16) dag. 12.20-21.20. 'La vita bella' (al) dag. 15.20-18.20. Cin.4: The red violin' (12) dag. 12.30-15.30-18.30. 'Entrapment' (16) dag. 21.30. Cin.5: 'Letters from a killer' (16) dag. 13- 21.40. 'Message in a bottle' (12) dag. 16.10-18.40. Imax Theater: 'Extreme' (al) dag. (beh.ma.) 14-16-18 (nb: 18 Eng.vers.). Africa's Elephant Kingdom (al) dag. 15-17, zo. ook 12. 'Whales' (al) dagjbeh.ma.) 13, zo. ook 11. "The matrix' (16) dag. 19-21.45. Venster 1: 'Black cat, white cat' (16) dag. 19.30-22, ma. niet om 22, Sneak preview (16) ma. 22. Ven.2: 'My na me is Joe' (16) do.vr.za.zo. 19.30. 'Love is the devil' (16) dag. 22. Cinema 2000: 'Providence' (16) ma.di.wo. 19.30. Ven.3: 'A vendre' (16) dag, 19,30-22. Ven.4: 'De appel' (16) dag. 20. 'Festen' (16) dag, 22. Lumière 1: 'The matrix'(16) dag. 13,30-16.45-20. Lum. 2: 'She's all that' (al) dag. 13.15-16-18.45-21.15. Lum.3: 'American history X* (16) dag. 15-18-21. Lum. 4: 'For ces of nature' (al) dag. 16-18,45. 'Virus' (16) dag. 13.15- 21.30. Rexane: Erotische films (18) dag. 12 t/m 01. Palbé 1: 'The matrix' 16) dag. 11.20-14.30-18-21,10, di. niet om 11.20-14.30. Pat.2: 'Who am I?' (12) dag. 11- 13.35-18.50-21.30, do.vr.ma, 16.10, di. niet om 11-13.35. Pat.3: 'Edtv' (al) dag. 16-18.40-21.40, di. niet om 16- 21.40, do.vr.ma. ook 11.50. Sneak Preview: 'Moeder in het verband' (16) di. 21.30. Pat.4: 'Cruel intentions' (12) dag. 11.50-14.30-17.10-19.30-21.50, di. niet om 11.50 L4.2G 17.10. Patü: 'Entrapment' (12) dag. 11.40- 15.40-18.15-21.10, di. niet om 11.40-15.40. Pat.6: 'Hila ry Jackie' (12) dag. 11.10-16.20-19-21.40, di. niet om 11.10-16.20. Pat.7: 'eXistenZ' (16) dag. 11.30-14.10- 16.40-19.20-21.50, di.nietom 11.30-14.10-16.40, Kindermatinees: Cin.2: 'Abeltje' (al)za.zo.wo. 13.50. Lum,3: 'Dubbel en dwars' (ai) za.zo.wo. 13. Pat.2: 'As- terixen Obeiix' (al) za.zo,wo. 16.10. Pat.3: 'Babe in de grote stad' (al) za.zo.wo. 11.10-13.40. Pat.6: 'Een lui zenleven' (al) za.zo.wo. 13.40. Redactie Waterweg: John Bunte, Edwin Comellsse, Ben van Haren, Danielle Hermans, Marlëtte Olsthoom, Eefje Oomen, Sander Sonnemans Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 Door Eefje Oomen Vlaardingen Nu Vlaardin- gen met een begrotingste kort kampt, is zuinigheid ook het devies onder de raadsle den. Dat bleek gisteravond in de commissie algemene en bestuurlijke zaken. Een meerderheid van de volks vertegenwoordigers pleitte daar voor een goedkoper di gitaal informatiesysteem. Dit, terwijl ze zelf het meest van het dure systeem zouden profiteren. Ook het door het college bedachte werkbezoek aan de Buhrgebied viel niet in goede aarde. Te duur, von den sommigen. Daarnaast was er ook kritiek op het col legevoorstel om de resulta ten van het Stadsdebat in een luxe-brochure te publice ren. Met name Albert Brouwer van de eenmansfractie SBV vond de 75.000 gulden die het college voor die folder had uitgetrokken 'erg hoog'. Zeker omdat dat bedrag nog eens bovenop de vier ton komt, die de gemeente al voor de totale organisatie van het Stads debat heeft uitgetrokken. Met die vier ton heeft de raad eerder inge stemd. Volgens gemeentesecretaris Jan Brinkman is het extra bedrag no dig om het Stadsdebat op een goe de manier af te sluiten. Voor een mooie brochure, die in grote opla ge verspreid kan worden, is zo'n bedrag volgens hem dan ook niet teveel. PvdA-fractievoorzitter An- ny Attema sloot zich daarbij aan. Dé zuinige houding van Brouwer laakte ze. „Nou moeten we niet steeds de kruidenier uitgaan han gen." Het voornemen van het college om voor een digitaal raadsinfor- matiesysteem jaarlijks zo'n 5500 gulden per persoon uit te trekken, ging ook de PvdA'er echter te ver. Attema zei dat zij zo'n systeem voor een stuk minder geld op zou kunnen zetten. De hoge kosten bleken ook de li beralen een doom in het oog. VVD-fractievoorzitter Leny van Halteren kwam met de suggestie om gewoon de eigen computers van de raadsleden te gebruiken, in plaats van nieuwe. „Velen van ons hebben er thuis toch al één." Attema wees de/e oplossing ech ter van de hand. ,Aüe computers moeten wel goed op elkaar aan sluiten. En dat kan alleen maar als we allemaal dezelfde hebben." Omdat de meeste raadsleden het er echter over eens waren dat het goedkoper kon, zegde gemeente secretaris Brinkman toe met een 'soberder' versie te komen. Hij stelde voor zoiets ais de ISDN-ap- paratuur als extraatje aan te bie den. Willen de raadsleden daar over beschikken, moeten ze het zelf betalen. In het oude plan, zo als door de college werd voorge steld, werden die kosten sowieso gedekt. Daarnaast kregen de raadsleden naast een gloednieuwe computer ook standaard een printer en een abonnement op Internet. Ook de ze extra's worden nu mogelijk ge schrapt. Het digitale informatiesysteem moet het de raadsleden mogelijk maken thuis allerlei documenten op te vragen zoals nota's, agenda's en notulen. Daarnaast krijgt iede re politicus ook een eigen email adres voor correspondentie met burgers, collega-raadsleden en ambtenaren. Naast de voorzie ning voor de gemeenteraad komt Vlaardingen overigens ook met een internetsite voor burgers. Ja nuari 2000 moet die klaar zijn. Een uitgave waar volgens de raadsleden ook op bezuinigd kon wordenwas de driedaagse studie reis naar de Emscher-regio in het Ruhrgebied in Duitsland. Iets meer dan 1200 gulden per persoon gaat deze trip de gemeente kos ten. De relatief hoge prijs is niet eens berekend op eenpersoonskamers, maar op slaapkamers voor twee. Dat laatste gegeven ontlokte aan GroenLmks-fraetievoorzitter Ben van der Velde het geintje 'dat hij dan wel zelf uit wilde maken, met wie hij op de kamer lag'. GroenLinks en ook oppositiepar tijen SRG en de SP vonden de kosten van de reis, die in de sep tember plaats moet vinden, veel te hoog. Vooral de SRG'er Cor de Jonge wond zich er over op. Hij vroeg zich af of de politici zich wel zo'n reisje konden veroorloven nu het er met best voorstond met de Vlaardmgse begroting. „Kan je dat wel aan de burger uitleggen? Dat wij op reis gaan, terwijl we el ke cent om moeten keren?" De VVD kwam met de suggestie om anders een deel van de kosten door de raadsleden zelf te laten betalen. Daar kon ook Groen Links zich wel in vinden. PvdA, CDA en D66 vonden dit echter misplaatste zuinigheid. At tema: „We gaan niet naar Barcelo na hoor, maar naar Duitsland." Secretaris Brinkman benadrukte dat er voor dit soort werkbezoe ken sowieso jaarlijks vijftigdui zend gulden is ingeruimd. Dat geld, zo gaf hij toe, was voor dit jaar wel al grotendeels uitgege ven. Hij vond het echter geen be zwaar wat van het budget voor het jaar 2000 af te halen. De trip wordt georganiseerd dbor een bureau dat in studiereizen ge specialiseerd is. De Emscher-Te- gio is volgens het college interes sant voor de raadsleden omdat ook het Ruhrgebied de afgelopen jaren allerlei planologische ver nieuwingen heeft doorgemaakt. In die zin zou het de politici inspi ratie kunnen bieden voor de tóe- komstvisie op hun eigen stad. v.v'.;-Vv V Door Cams Zylmsn RotterdamDe rechtbank in Rot terdam heeft gisteren bevolen dat de 33-jarige Schiedammer Abbas H.P. ter beschikking wordt ge steld van de staat en onder dwang zal worden verpleegd. De man heeft een aantal plaatsgenoten bedreigd met de dood of zware mishandeling eh een Rotterdam se politie-agent uitgescholden en een kopstoot verkocht. Maar de rechtbank is van mening dat de feiten de Schiedammer niet kun nen worden aangerekend. Op grond van bevindingen van gedragsdeskundigen van het Pie- ter Baan Centrum in Utrecht oor deelde officier van justitie nu. M.J.C. Spoormaker twee weken geleden, dat de verdachte gezien zijn geestesziekte niet verant woordelijk gesteld kan worden voor zijn wandaden. Terwijl in april '97 een loodgieter werkzaamheden verrichtte m een berging aan de Diepenbrockstraat in Sehiedam-Groenoord, stond een tfoeste Abbas, die m een van bovengelegen galerijwoningen huisde, ineens schreeuwend ach ter hem met een mes, Hij eiste dat de hoofdwaterleidmg terstond weer werd aangesloten. Nadat de loodgieter uit veiligheidsoverwe gingen hieraan gehoor had gege ven, bedreigde Abbas hem vanaf bet balkon nog eens met een straatsteen. Augustus vorig jaar kreeg Abbas ruzie met z'n buren, die onge vraagd karton voor z'n huis ver wijderd zouden hebben. Met een ijzeren staaf bedreigde hij hen. Maar nadat de buren de staaf af pakten, sloeg Abbas z'n eigen raam aan diggelen en bedreigde vanuit z'n woning de buren met een mes. Op de gealarmeerde politie, die regelmatig bij de Schiedammer aan de deur kwam, maakte Abbas een zeer verwarde indruk. Na een korte opname in psychiatrisch- ziekenhuis St. Joris te Delft, oor deelde de behandelend arts ech ter, aat ae bcmeaarnmer weer naar huis kon. Kort daarna werd de verdachte cocaine-snuivend aangetroffen door politie-surveil- lanten op de Westersingel in Rot terdam, Nadat een agent van Turkse origine een serie verwen singen in z'n moedertaal naar het hoofd geslingerd kreeg, deelde Abbas op het politie-bureau aan. een diender ook nog een kopstoot uit. Op 18 december werd een autobe zitter een aanval van Abbas bijna noodlottig. Op de Rotterdamse- dijk in Schiedam 'snuffelde' de man belangstellend aan het voer tuig. Na een vraag over het waar om van de interesse ontstak de Schiedammer in razernij en trok hij een mes met een lemmet van dertig centimeter. Slechts door harder te lopen dan de aanvaller, wist de automobilist het vege lijf te redden. „De fnan bevindt zich vrijwel per manent in een psychose en is daardoor niet toerekeningsvat baar voor de tenlaste gelegde de licten. Hij lijdt aan paranoide- schizofreme en zonder medicij nen en behandeling is hij een groot gevaar voor z'n omgeving en zichzelf," concludeerden de gedragsdeskundigen, die de TBS adviseerden. De rechtbank nam het advies over. Voor hoelang het duurt heeft de dienst Stadswerk de strijd tegen het onkruid in Vlaardin gen in haar voordeel be- slecht. Het onkruid tierde we lig. Te welig. De warme weken In mei en de overvloedige re gen in de afgelopen maand waren daar debet aan. Stads werk moest derhalve In het offensief en Is de afgelopen drie weken met extra inzet aan de slag om de opgelopen achterstand in de onkruid- strijd weg te werken. Er werd bij aannemers zelfs perso neel ingehuurd. Met name In Holy-Noord, dat het meeste groen In de gemeente heeft, moest er heel veel worden geschoffeld. Daar was men ook gisteren (en dan met na me in de omgeving van de Ax elhoeve, zie foto) nog aan de slag. Maar het werk zit er nu zo'n beetje op; meldt'de v 1 Vlaardfngse dienst. Binnen kort zal nog met een tweede rondje worden gestart om, zo als eon woordvoerder het noemt, 'de puntjes op de i te zetten'. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen Het Visserijmuse um in Vlaardingen is twee bijzon dere scheepsmodellen rijker. Het duo nagebouwde zestiende eeuw- se 'haringbuizen' krijgt een pro minente plaats in de entree van het museum, A Fontijne, direc teur van machinefabriek Fontijne Holland, schonk het Visserijmu seum de scheepjes. Schiedam De Ambulancezorg van GGD Nieuwe Waterweg Noord heeft twee nieuwe ambu lances gekregen. De twee Chevrolets bieden pati ënten meer comfort. Ook kan het personeel in de nieuwe wagens beschikken over een betere werk ruimte Verder zijn de twee 'verse' ambulances beter te herkennen door speciale striping. De komen de tijd zullen ook de vijf andere verouderde ziekenwagens wor den vervangen Schiedam De aanbevelingen en wensen die in het actie- en be leidsplan staan, hebben niet al leen betrekking op partijen bui ten het Centrummanagement. Ook binnen de eigen gelederen is nog veel werk te verzetten, zo con stateert de belangenvereniging in het aanvalsplan. Sommige onder nemers mogen bijvoorbeeld hun winkelpand weieens onder han den nemen, of wat minder uitbun dige uitstallingen op straat zetten. Verder doen nog steeds niet alle winkeliers mee met de koopzon dagen. Een aantal winkels is nog steeds dicht op de eerste zondag van de maand. Samen met het feit dat in Rotterdam de winkels elke zondag open zijn, zet dit een grote rem op zondagbezoekjes van de consument. Toch wordt in het aanvalsplan veel plek ingeruimd voor de rol van de gemeente. Deze mag wel eens wat meer ondernemen dan nu het geval is, zo vindt het Cen trummanagement. Het onder houd van de openbare ruimte in het centrum verdient nu niet be paald de schoonheidsprijs en moet dan ook sterk verbeterd worden. Zo moeten onkruid, zwerfvuil en hondenpoep vaker worden opgeruimd, volle prullen bakken vaker worden geleegd en kleine reparaties aan meubilair en straat sneller worden opge pakt, Al deze zaken moeten met vaste regelmaat ter hand worden genomen en de gemeente moet hiervoor in de visie van het Cen trummanagement dan ook geld beschikbaar stellen. Verder wil de belangenvereniging een 'actievere opstelling van de kant van de gemeente'. „Op dit moment hanteert de gemeente de opstelling dat zij de voorwaarden en randvoorwaarden moet schep pen. waarbinnen 'de markt' zeifin staat moet zijn de ontwikkeling van het centrum verder vorm te geven. Het Centrummanagement vindt deze opstelling te passief," zo valt lezen in het actieplan. De gemeente zou bijvoorbeeld subsi dies beschikbaar kunnen stellen om de verhuizing van winkels naar het centrum mogelijk te sti muleren. Verder moet het Stads kantoor duidelijke regels op pa pier zetten over rolluiken, uitstal lingen en andere gevel-opsmuk en zou de belangenvereniging het toejuichen als de gemeente eens wat vaker vóóraf overlegd over het beleid dat ze wil voeren in het stadscentrum. Heilige koe Ook de auto komt uitgebreid aan bod in het actieplan. Het centrum dient met de 'heilige koe' opti maal bereikaar te zijn, zo vindt de belangenvereniging. „Mede van wege de achterblijvende ontwik kelingen in het centrum dient de consument, ook degene die per auto naar het centrum wil komen, niets m de weg gelegd te worden, maar juist met open armen ont vangen te worden," zo staat in het actieplan, Zo moet het parkeerta rief voor dagkaarten gehalveerd worden en zou de gemeente wel wat milder kunnen zijn bij het handhaven van de parkeerregels. Dit is volgens dc belangenvereni ging „in Schiedam tot kunst ver heven waarmee soms de redelijk heid uit het oog wordt verloren." Op het gebied van promotie kan ook nog wel wat harder worden gelopen door alle betrokken par tijen, zo constateert het Centrum management. Zo zouden partijen als gemeente, winkeliers, culture le instellingen en VW hun pro motionele activiteiten beter op el kaar af moeten stemmen. Hierbij gaat het niet om de boodschap maar om het gebruik van centrale beeldmerken en logo's. Verder zouden winkeliersvereni gingen, VW en musea grote eve nementen en festiviteiten gerui me tijd onder de aandacht van het publiek moeten brengen. Zo had de Miro-tentoonstelling enkele ja ren geleden en de opening van het Stadserfcomplex en het Thea ter aan de Schie m 1998 beter ge bruikt moeten worden om de Schiedam™ binnenstad tc pro moten, zo vindt het Centrumma nagement. Een nieuwe kans op dit vlak ligt volgens de belangen vereniging in het verschiet: in 2000 bestaat het Stedelijk Muse um Schiedam honderd jaar. Om dit allemaal te bekostigen zou er een promotiefonds opgezet moeten worden waarin iedere af- zonderlijke organisatie een ge deelte van het geld stort dat het besteedt -aan promotie. De ge meente zou die pot dan moeten beheren, zo meent het Centrum management. De gemeente staat boven alle partijen en is zeer ge baat bij een degelijke en langduri ge stadspromotie. Op het promotievlak is er ook een ontwikkeling ■waarvan het Cen trummanagement weinig gechar meerd is. De gemeente onder neemt op het moment pogingen om te komen tot een gezamenlij ke promotie van Schiedam en Vlaardingen. Een slechte zaak, zo valt lezen in het actieplan. Door de achterstandspositie van Schie dam se hart kan de gemeente zyn geld en energie beter steken in het eigen centrum. „Gezamenlij ke promotie met Vlaardingen leidt tot het kunstmatig aaneen smeden van uiteenlopende pro- duct-marktcombinaiies,waardoor het gevaar bestaat dat het noch vlees, noch vis wordt," zo ontraadt het Centrummanagement de ge meente.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3