7 'Deadline' komt naderbij; druk in N-Ierland stijgt 'Onze enige vrienden zijn Fidel, Kadhaffi en Saddam Pro Jakarta-groepen vallen VN-kantoor aan Britten kamperen op stoep voor paspoort With love. Eerste openlijke betoging tegen regime- Milosevic Weer verdeeldheid bij Duitse Groenen Boeren eisen cadeau 'graaf Dracula' terug Meesterlijk. Blair en Ahern willen tijdschema voor ontwapening paramilitairen 24," I i 1 W: b .J! Doden bij brand in vakantiekamp Doodstraf voor jongen (19) Bij na-botsing op luchthaven VS Ouders au pair tegen de lamp Spooktrein rolt door Essen Royaal met aambeienzalf a ff&Pfiref lllSfiffil GALLs- GALL Rotterdams Dagblad Woensdag 3U juni 1999 Belfast—De Britse premier Tony Blair en zijn Ierse evenknie Bertie Ahern hebben twee vroegere commandanten van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) het vuur na aan de schenen gelegd in een poging ze te bewegen tot het afgeven van een tijdschema voor ontwapening. De protestantse leiders eisen zo'n tijdschema in ruil voor hun mede werking aan een Noord-Ierse coa litieregering waaraan Sinn Fein, de met het IRA verbonden politie ke partij, met twee vertegenwoor digers zou deelnemen. Blair en Ahern spraken gisteren urenlang met Martm McGuinness en Martin Ferres. McGuinness was ooit stafchef van het IRA. Fer res, een wapensmokkelaar, leidde hel Zuidelijke Opperbevel van de terroristische katholieke organi satie, Nu zijn beiden gerespec teerde gesprekspartners namens Sinn Fein. De partijen moeten vóór midder nacht de impasse doorbreken waarin het vredesproces zich he rvindt. Oorzaak is de pertinente weigering van het Ierse Republi keinse Leger (IRA) de wapens in te leveren. Alle partijen voorspel den dat de onderhandelingen tot vannacht laat kunnen uitlopen. De premiers zagen af van een plan om een langverwacht rap port van de ontwapeningscom missie te publiceren. Functiona rissen van beide regeringen wil len vandaag een aangepaste ver sie ervan vrijgeven als basis voor de slotonderhandelingen. De Noord-Ierse protestantse lei der David Trimble ziet vooralsnog geen vooruitgang in het vredes overleg. Volgens Trimble is er geen aanwijzing dat de IRA zich aan de afspraken houdt, die vorig jaar in de akkoorden van Goede Vrijdag zijn gemaakt. Sinn Fein-onderhandelaar Mc Guinness is inmiddels door zijn partij voorgedragen als kandidaat voor een post in de eventueel te vormen coalitieregering. De voor malige IRA-stafchef zei dat hij, Ahern en Blair gisteren 'enige vooruitgang' hadden geboekt Hij weigerde in te gaan op vragen over de ontwapening. Gerechtelijke deskundigen von den gisteren in Ierland de stoffe lijke resten van twee katholieke mannen uit Belfast die het IRA in 1978 ontvoerdde en vermoordde, omdat zij IRA-wapens by roof overvallen hadden gebruikt. Het IRA lichtte de Britse en de Ierse autoriteiten vorige maand in een verzoeningsgebaar in over de vindplaats. Er wordt nog gezocht naar het stoffelijk overschot van zes ande re 'vermisten', waarvan de vind plaats is gemeld. Sinn-Femleider Gerry Adams erkende dat het door het verstrijken van de tijd kennelijk moeilijker is de vermis ten te vinden dan was gedacht. Door Theo Haerkens Jakarta—Terwijl zestig vertegen woordigers van de Oost-Timorese bevolking in Jakarta proberen een pad uit te stippelen voor een geweldloze toekomst, vlogen in Maliana, dichtbij de grens die het eiland in tweeën deelt, keien door de lucht. Medewerkers van een net opgezet kantoor van de Ver enigde Naties moesten dat hals overkop ontruimen toen het door enkele honderden mensen werd aangevallen. Onder leiding van katholieke bis schoppen hebben zestig man, on afhankelijkheidsstrijders en mensen die aansluiting willen bij Indonesië met elkaar afspraken gemaakt over het neerleggen van de wapens om het referendum mogelijk te maken. Tal van ande re zaken zjjn op de vierde dag van de conferentie nog niet geregeld. Vandaag moet de bijeenkomst worden afgesloten, maai'de signa len tot nu toe wijzen niet op groei ende overeenstemming. Als Oost-Timor niet veilig is, kan er volgens de VN geen stemming plaats vinden over de toekomst van het omstreden gebied dat In donesië al sinds 1976 beschouwt als zijn 27e provincie. Gezien de veiligheidssituatie op het eiland is de volksraadpleging die voor 8 augustus op de agenda stond vori ge week met een week of twee uit gesteld. Een nieuwe datum ;s nog niet geprikt. Honderden mensen vielen giste ren het pas geopende VN-kantoor in Maliana aan, in het geografi sche hart van het eiland. Twaalf leden van de dertig man tellende staf zouden gewond zijn geraakt bij de eerste aanval op de verte genwoordigers van de organisatie die het referendum organiseert. De VN'ers werden onmiddellijk per helikopter naar de hoofdstad Dili overgebracht. Volgens een VN-woordvoerder was het geweld aangesticht door milities die zich verzetten tegen mogelijke onafhankelijkheid van het gebied. Eerder hebben die be dreigingen geuit aan het adres van UNAMET, de VN-organisatie die het referendum organiseert. Maliana geldt als een bolwerk van pro-Jakarta groepen. Door Harm Harkema Londen De verstrekking van paspoorten in Groot-Brittanme is ontaard in een grote chaos. Er is een achterstand van inmiddels 53(1.000 paspoorten, de wachttij den by het paspoortagentschap dat de uitgiftecentraal regelt, zijn opgelopen van twee tot minimaal zeven weken. Oorzaken; een nieuw computersysteem dat last heeft van kinderziekten en het besluit dat kinderen onder de 16 jaar een eigen paspoort moeten hebben. Onlangs zijn driehonderd extra krachten ingeschakeld, maar zij moeten het gevoel hebben dat zij Smirnoff Red Wodka 70c! 5 Elke 2e fles 49 I i l A 4 ito V g i i Seoul Door een brand in een Zuid-Koreaans vakantiekamp zijn vanochtend zeker 23 kinde ren om het leven gekomen. Twee kinderen en een leraar raakten gewond. De scholieren van basis- en kleuterscholen kwamen om het leven in het kamp iïwasong, op enkele tientallen kilometers ten zuidwesten van de hoofdstad Seoul. De brandweer had het vuur na en kele uren onder controle. Brand weerlieden zochten vanochtend nog in de brokstukken, maar ver wachtten geen doden meer te vin den. Levend verbrand Sommige slachtoffers zijn geval len doordat het provisorische ge bouw van hout en golfplaten ge deeltelijk instortte. Andere kinde ren zijn levend verbrand of ge stikt. Zo'n vijfhonderd kinderen, voor het merendeel 6 jaar oud, brach ten hun vakantie door in het ge bouw van drie verdiepingen waar om half twee 's nachts brand uit brak op de iweede etage en zich snel verspreidde naar de derde. De docenten sliepen in een ander verblijf. De oorzaak van de ramp wordt nog onderzocht. Er is mogelijk sprake van kortsluiting of van een probleem met een apparaat om muggen op een afstand te hou den. water naar de zee dragen. Want nu de vakanties voor de deur staan, herinnert menig Brit zich dat het paspoort nog snel even vernieuwd moet worden. De meeste Britse vakanties be ginnen inde tweede helft van juli, maar wie voor die tijd nog een nieuw paspoort nodig heeft, kan het niet meer op schriftelijke af handeling laten aankomen. Het alternatief is de persoonlijke gang naar één van de zes paspoortkan toren in het land, waar zich dan ook dagelijks honderden meters lange rijen vormen met wachttij den van soms wel zes uur. De eerste klanten melden zich ai vroeg. Bij het kantoor in Londen stonden gisternacht om half drie al tien mensen, onder wie enkelen met tuinstoel en koffiekan, te wachten op de opening van het kantoor om kwart over acht. Om streeks die tijd was de rij aange groeid tot enkele honderdon, die op zijn Brits, stoïcijns dus,de stro mende regen trotseerden, In Glasgow was het nog erger. Daar staan sinds enige dagen de eerste klanten al vlak na middernacht voor de deur. De BBC schatte de nj wachtenden gisteren om een uur of half tien op omstreeks dui zend. De detailhandel zag er geld in en verkocht volop broodjes, koffie en thee. Volgens de directie van het agent schap hebben tot nog toe 'slechts' vijftig vakantiegangers hun trip moeten uitstellen, omdat ze hun paspoort niet op tijd hadden. Mi nister Jack Straw van Binnen landse Zaken nam gisteren zorge lijk kijkend een kijkje bij een lan ge rij wachtenden in Londen en moet daar tot de conclusie geko men zijn dat het er binnenkort nog veel meer worden. Straw be loofde dat de overheid de kosten zal vergoeden van iedereen die reizen moet afblazen of uitsteUen als gevolg van de paspoort-ellen de. Ook zegde hij het agentschap nog eens honderd extra personeel- krachten toe en wordt in allerijl voor byna twee miljoen gulden een advertentiecampagne op touw gezet waarin de klandizie wordt uitgelegd wat te doen. Voor de tandeloze Conservatieven in het parlement vormde de pas- poortchaos gisteren een mooie ge legenheid om de regering-Blair flink vanjeye te geven. De verwoestingen in Kosovo waren mede aanleiding om gisteren massaal het aftreden van Milosevic te eisen. Foto Jerome Deiay/AP DoorJosPak Cacak Onverbloemd wordt op het stadsplein van Cacak de vloer aangeveegd met het echtpaar Milosevic. Spreker maakt gewag van de wandaden die de president en zijn vrouw hebben begaan en het land zo aan de rand van de af grond hebben gebracht. 'Dieven, dieven', en 'Gespuis verdwijn', scanderen de naar schatting acht duizend betogers. Dinsdag 29 juni 1999 wordt doot de verzamelde oppositie - alleen de partij van Vuk Draskovic ont breekt op het appèl - in deze Cen- traal-Servische stad gemakshalve maar tot D-Day uitgeroepen. Dit moet de aanzet worden tot de om verwerping van hst rs'rime-Milo sevic. De druk moet zo worden opgevoerd dat hy uit zichzelf op stapt, een over gangsregering de lopende zaken re gelt en er nog dit jaar echt vrije ver kiezingen kun nen worden ge houden. De politie is in de aan loop naar de demonstratie met ex tra mankracht overduidelijk aan wezig, maar grijpt niet in. Deze bijeenkomst was ruim tevo ren bij de autoriteiten aangekon digd, maar tot op het moment dat de kopstukken hun opwachting maken, onder wie de zeer populai re ex-generaal Obradovic, komt er geen officiële reactie. En zo be leeft Servië zijn eerste echte beto ging sinds het einde van de NAVO-bombardementen. Een or dedienst moet toezien op een or dentelijk verloop, maar behou dens een vuurwerkbom in een container die even voor opwin ding zorgt, doen zich geen inci denten voor. „Laat u met provoce ren," is de dui delijke bood schap van de or ganisatie. Het publiek is zeer gemêleerd, maar overwe gend jong. Dat juist Cacak het spits atbeet van wat een lan ge reeks demon straties moet worden, is niet toevallig. Deze stad met tachtig duizend inwo ners heeft een lange traditie van opstand. Eerst tegen het konink rijk, later tegen het communisme en nu tegen Milosevic. Diens par ty SPS heeft hier opvallend wei nig aanhang. Slechts zeven zetels in de gemeenteraad. Er is geen stad waar de SPS 20 slecht verte genwoordigd is. De werkloosheid in Cacak is hoog; officieel tienduizend mensen, maar volgens Ljubodrag Grbie van de Nieuwe Democratische Partij zitten sinds de NAVO Cacak bestookte nog eens 9500 mensen in een klap thuis te nik sen. De drie grote bedrijven van de stad werden tot grote ruines gebombardeerd. 'Aileren Slobo- da', een bedrijf dat deels huishou delijke apparaten, produceerde, maar ook een militaire poot had, bood werk aan vijfduizend inwo ners. De woede over die verwoes tingen werd in april gekoeld op de enige McDonald's van. Cacak, An ders dan m bijvoorbeeld Belgrado sneuvelden hier alleen de ruiten. Het interieur werd ongemoeid ge laten. Nu richt de haat zich niet meer op representanten van het Westen, maar op Milosevic. Stilte Nadat een priester de betoging heeft ingezegend wordt eerst een minuut stilte in acht genomen voor de mensen die zyn omgeko men in de oorlogen van jaren ne gentig. „Zolang Milosevic aan de macht is, zal hier altijd de staat van oorlog heersen," 2egt Vladan Batic van de nog niet in het parle ment vertegenwoordigde chris ten-democraten. „Dat de Serviërs overal verdreven zijn, is de schuld van deze regering. Al die doden, gewonden, vluchtelingen en ver woestingen hebben we aan Milo sevic te danken. Zie hoe we er nu voorstaan. Mensen halen van el lende eten uit containers. De vrienden van dit land zijn Kadhaf fi, Fidel Castro en Saddam Hus sein. Laat Milosevic met zijn Mira naar Cuba vertrekken en daar verder dromen van Marx en En- gels." Batic weet de menigte goed op temperatuur te brengen. .Aftre den," brult hij met hese stem. „Ik hoor jullie niet goed," zegt hij uit dagend, waarop er massaal wordt bygevalien, „Juiiie zyn het nieu we Servië," bezweert Batic. „Voor Milosevic is dit het eind, voor ons het begin. In tien jaar zijn er vier oorlogen gevoerd en die zijn alle maal verloren. De toekomst is ver nield. Servie heeft zo'n slechte naam door Milosevic. Het is tijd, het is genoeg geweest. Wij doen niks meer voor hem, hy heeft ons misbruikt." Raadgevingen Zoran Zivkovic, burgemeester van de grote stad Nis, neemt het estafettestokje moeiteloos over. „Ik hoop dat de komende jaarwis seling niet alleen een kalender wisseling zal zijn, maar dat we echt een nieuwe eeuw ingaan. Met dit regime gebeurt dat niet." Zivkovic, tegens vice-voorzitter van de Democratische Party, houdt zijn gehoor voor dat het Westen niet klakkeloos zal wor den gevolgd in de goedbedoelde raadgevingen, „We bepalen zelf wat er gebeurt. Wij vollen zelf weer een echt deel van Europa worden. Het is de hoogste tijd, we kunnen ons niet nog een fout per mitteren. Een iedereen draagt daarbij een deel van de verant woordelijkheid. De komende tijd moet er in de bedrijven, op school overal dit soort bijeenkomsten worden gehouden." Een deel van de plaatselijke be volking lykt de manifestatie op de aanpalende terrassen aan zich voorbij te laten gaan. Dat veran dert op slag als Velja Ilic, de on dergedoken burgemeester van Cacak, die is aangeklaagd omdat hij staatsgeheimen zou hebben verraden, het podium betreedt. Tientallen mensen snellen alsnog naar het stadsplein om zijn strijd lustige verhaal met tc missen. „Velja, Velja," scandeert de me nigte. Vesna Jelopavlovic en Mirjana Gordic doen enthousiast mee. Of ze niet bang zyn, voor hard poli- tie-optreden bijvoorbeeld? Oh nee, antwoorden de jonge vrou wen resoluut. „We zijn hier vreed zaam bijeen, we vernielen niets. We zijn geen criminelen, we ko men alleen voor onze mening uit." Geloven ze werkelijk dat dit D-Day is. het begin van het einde voor Milosevic? Ze knikken hef tig ja. „Gelooft u ons, dit is een historische gebeurtenis." Of ie dereen in Servië die mening is toegedaan valt te betwijfelen. De Servische staatsradio - die uit de hand van Milosevic eet- repte gisteravond in geen enkele nieuwsuitzending van D-Day in Cacak. Berlijn De Duitse Groenen zijn uiterst verdeeld over het voorstel om partijgenoot en minister van Buitenlandse Zaken Joschka Fi scher tot voorzitter te maken. Voorstanders willen profiteren van de populariteit van de politi cus in de Bondsrepubliek. De te genstanders vrezen persoonsver- heerMme „We hebben geen oppergoeroe no dig," laakte fractieleidster Mülier gisteren de plannen. Het voorstel maakt deel uit van een pakket maatregelen waarmee een groep kritische leden de koers van de partij wil wijzigen. Muller behoort tot de linkervleu gel van de partijdie de macht aan de top over verscheidene perso nen gespreid wil houden. De Groenen hebben geen voorzitter, wel twee zogeheten woordvoer ders van het bestuur die als lei ders optreden. Eén van de twee schaarde zich gisteren achter Mülier. Een ander prominent lid van de linkervleugel noemde de voorstellen 'ongelooflijk banaal'. Maar de tweede bestuursleider liet weten veel voor de hervor mingsplannen te voelen. Populair Minister Fischer is sinds eind vo rige week de populairste politicus onder de tien belangrijkste poli tieke personen in Duitsland, blijkt uit een onderzoek van de tv- zender ZDF. Het is voor het eerst dat iemand van de Groenen de toppositie bereikt. Het succes van Fischer na zijn succesvolle Koso- vo-diplomatie staat in schril con trast met de party zelf, die bij re cente verkiezingen verliezen moest incasseren. De strijd om het toekomstige be leid van de Groenen kreeg giste ren nog een extra dimensie door- artyleden het aftreden van minister Jürgen Trittin eis ten. Zij vinden dat de Groene mi nister van Milieuzaken zich onge loofwaardig maakte door tegen de terugnameplicht van oude auto's in de Europese Unie te stemmen. BoekarestDe boeren in het Roemeense bergdorp Arefu zijn in op stand gekomen. Ze eisen de grond terug die Prins de Palenprikker vijfhonderd jaar geleden aan hun voorouders schonk, maar die na de Tweede Wereldoorlog door de communisten werd onteigend. De dorpsgemeenschap in de Karpaten kreeg de zeven terghellingen in de vijftiende eeuw cadeau van de beruchte Vlad Tepes, alias Prins de Palenprikker. Deze graaf, die de schrijver Bram Stoker zou inspï- re ren tot zijn roman Dracula, stond erom bekend misdadigers en Turken te spietsen op hoge, staande palen. De inwoners van Arefu denken echter in positieve zin aan hem terug. Vlad schonk hun de berghellingen als dank voor een list die de dorpe lingen hem aan de hand hadden gedaan; zij brachten Vlad op het idee om de hoefijzers achterstevoren te beslaan bij de paarden. De bin nengevallen Turkse legers zouden daardoor het spoor van Vlad in de verkeerde richting hebben gevolgd. Dallas Een rechtbank in het Amerikaanse Dallas heeft gister avond een 19-jarige jongen ter dood veroordeeld voor de moord op zijn ouders. Carlton Akee Tur ner jr. schoot zijn vader (43) en moeder (40) vorig jaar augustus in hun huis met slechts twee pistool schoten dood. Hij verborg hun lij ken in de garage en ging er met hun geld vandoor. De jongen heeft bekend. New YorkEen toestel van de IJs landse luchtvaartmaatschappij Iceland Air met 185 mensen aan boord is bij het opstijgen in New York byna op een vrachtvliegtuig van AiT France gebotst dat de startbaan op kwam draaien. Tij dens het incident op Kennedy In ternational Airport kwam de Boeing 757 van Iceland Air tot op 60 meter van het Franse toestel, dat onterecht de startbaan op kwam. Het Air France-toestel was zojuist geland en had de opdracht gekregen te wachten tot het pas sagierstoestel was opgestegen. Chester—Deouders van de Britse au pair Louise Woodward worden ervan verdacht fraude te hebbén gepleegd met gelden uit liet steunfonds voor hun dochter. Louise Woodward werd in 1997 door een Amerikaanse rechtbank schuldig bevonden aan de dood van de acht maanden oude Mat thew Eappen. Het steunfonds was opgezet om de familie te helpen bij het betalen van de torenhoge proceskosten en de verblijfskos ten in de VS. EssenZonder machinist en met open deuren is een stoptrein met passagiers door de Duitse stadEs- sen gerold De trein kwam in be weging terwijl de machinist op het centraal station het toilet be zocht, Ruim twee kilometer werd er afgelegd voordat een inzittende de-trein tot stilstand bracht door aan de noodrem te trekken. Enke lepassagiers sprongen op het per ron en waarschuwden de stations chef die de spooktrein naar een leeg baanvak dirigeerde. De ma chinist had verzuimd de handrem van zyn trein aan te trekken. New York De Amerikaanse lief dadigheidsinstelling Project Ho pe heeft duizenden potjes lippen balsem, vele tubes aambeienzalf en tientallen dozen anti-rokersin- halers naar de Kosovaarse vluch telingen gestuurd. De goederen maakten deel uit van een lading noodhulp. De Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) steliln een reactie Jat van veel goederen de uiterste houdbaarheidsdatum is verstreken. Die goederen wor den zo snel mogelijk vernietigd. Teacher's Scotch Blended Whisky 70cl 29 99 Elke 2e fles 99 ffS si 514 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1