Sport 7 'Toen zag ik die gele schoentjes naast mij komen en verkrampte ik' Jong Oranje krijgt softbaïles in Taiwan Arjen Teeuwissen baart opzien met Goliath Monique Deuze: 'die ervaringen zullerfhun uitwerking niet missen' Rob Slenders buigt in Slag van Ambacht voor Ronald van der Tang wereldrecord Handbalsters onder een nieuwe naam Europa in Softbalsters beginnen met winst op Oostenrijk Musis Sacrum mag aan Lange Haven blijven Gemeente praat met HSC, RKWIK en VFC over fusie Rotterdams Dagblad Door an s van Houdt Hendrik Ido AmbachtRonald van der Tang gaf gisteravond na afloop van d<: Slag van Ambacht een extra klopje op de brede schouders van Wilco Zuijer- wijk. Mede dankzij deze krachtpatser én zijn ploegt iaat ging de zege naar Van der Tang, die in een spannende eindsprint net iets meer over had dan Rob Slenders. W:ico Zuijderwijk bekroonde zijn sterke optreden in Hendrik Ido Ambacht door op de derde plaats beslag te leggen, voor Rotterdam mer Erik Bos, die met Marco Luij- ten tot het mgaan van de laatste ronde voor de groep achtervolgers uitreed. Tussen de twee achter haalde vluchters in legde Heerko Gorter, die volgend jaar de uitge dunde rijen van De Hoekse Ren ners gaat versterken, beslag op de vyfde plaats. Een pakkend slot aan deze uitga ve van de Slag, die voor de derde maal in vier jaar - in de vorige uitgave was Martin Schouten hen net te snel af - Ronald van der Tang als winnaar kende. Wie dat halfkoers zou hebben voorspeld, zou voor gek zijn versleten. Im mers, souverein en met een be hoorlijke voorsprong reden Wilco Zuijderwijk en Nico Vuurens voor het snel uitgedunde peloton uit. Een mals regenbuitje strooide echter roet in de plannen van Zuijderwijk, die zijn banden te hard had opgepompt en daardoor slecht door de bochten kwam. Het gaf een aantal achtervolgers de gelegenheid de kleine minuut achterstand die zij hadden opge lopen te nivelleren. Als eersten slaagden daarin Ronald van der Tang en Rob Slenders, die bin nenkort in Puttershoek gaat wo nen. Ook Marco Luijten en Enk Bos melden zich gezamenlijk van voren, terwijl Heerko Gorter na een solo aansloot. De twee strijders van het eerste uur, Zuijderwijk en Vuurens, dreigden het contact met de kop lopers te verliezen. Gelukkig voor de Westlander werd het weer droog en kon hij met een paar for se pedaaltrappen het contact her stellen. Zuijderwijk werd daarbij ook gedreven door wraakgevoe lens, omdat hij een dag eerder naar zijn mening onterecht door de juiy uit de ronde van Kwints- heul (winnaar Hein Zwinkels) was verbannen. De twee Westlanders reageerden echter niet toen Marco Luyten, die in een niet zover verleden ook voor de Van Vliet-formatie uit kwam, na een superprerme te hebben behaald een geringe voor sprong opbouwde. Anders werd het toen Erik Bos zich bij Luyten voegde. Zowel de koppies als het tempo gingen prompt omhoog. De twee vluchters bleven daardoor binnen schootsafstand. Toen Bos by de bel voor de laatste ronde zijn zenuwen niet kon bedwingen en bij Luyten vandaan probeerde te fietsen, was het met de vlucht Met zessen werd de eindsprint in gegaan, waarin Rob Sienders de eerste slag uitdeelde. Bij het in gaan ui de laatste bocht kwam hij onderdoor en nam zo'n tien meter voorsprong. „Vroeger had ik daaraan genoeg gehad, maar de tijden veranderen," treurde de voormalig koning van de kersmis- koersen, „Maar ik moest er wei door op mijn tanden bijten," be wonderde Ronald van der Tang de poging van zijn opponent „Het laatste stuk moest ik echt maar doorharken," „Tot aan het begin van de hekken kon ik nog stand houden," ver volgde Sienders. „Toen zag ik die gele schoentjes naast mij k~>men en verkrampte ik. Ach kom, de beste heeft gewonnen. Maarts je er zo dicht bij zit, is het best zuur." Amateurs:Ronald van der Tang (Voor hout)^ Rob Sienders (Zwyndrecbt), 3 Wil co Zuijderwijk (Poeldijk:), 4 Enk Ris (Rot terdam), 5 Heerko Gorter (Werkendam), 6 Marco Luijten (Meerkerk), 7. Hem Zwin kels (Monster), 8 Nico Vuurens (Meerkerk) ,9 Dennis van den Hurk(Barendrecht), 10. Robert Koppers (Den Haag), 11. Patrick Smit (Capelie a/d IJssel), 12 Mathijs Dee- len (Nieuwegein), 13 William de Wolf(Rot- terdam), 14 Pun van der Valk (Middelhar- nis), 15 Kees van Wagenmgen (Arkel), 16 Harry van Putten (Hagenstein), 17 Comé Castem (Meerkerk), 18. Richard Kruithof (Westmaas), 19. Gerhard KR'ihout Cs-Gra- vendeel), 20. Aad Scholten (Zoetermeer) Nieuwelingen: 1 Niels Stéhouwer (Spijke- msse), 2 Jasper van Heeswij k (Vught), 3. Thomas Berkhout (Schipluiden), 4 Denme Hulsen (Schijndel), 5 Joost van Lejjen (Bwijk), 11. Hendrik Visser (Knmpen a/d I Jssel). 15 Adam Mans (Dordrecht), 17.WÜ- cöBaon(Nw Lekkerland) Ronald van dat de puft binnen isen hen in triomf de rechter arm. Rob Sienders (r) heeft het na kijken. Foto Ad Molendijk Arien Teeuw issen gecon centreerd In actie met Go liath tijdens het EK dres suur in Am hem. Toen ik dacht ik al leen maar: wauwr Foto Raymond Rutting' Door Tom van den Berg Am ham De gevestigde orde in de dressuursport had tot voor kort altijd een streepje voor op een in ternationaal kampioenschap. Zeer zelden durfde het aanwezige juxycorps het aan om een debu tant na een mooie proef op het ereschavotje te plaatsen. Een nieuweling die tot de top tien doordrong, mocht zich voorstaan op een indrukwekkende presta tie. De jury op het Europees kam pioenschap in Arnhem rekende gistermiddag af met die voorzich tige benadering. Arjen Teeuwis sen werd na zijn eerste optreden op een EK met de ruin Yakumo's Goliath op een tweede plaats ge zet De entree van de 28-jarige Teeuw issen in de arena op sportcentrum Papendal was ronduit sensatio neel. Juryvoorzitter Eric Lette uit Zweden klasseerde de combinatie zelfs als eerste, nog voor titelfavo- riet Anky van Gnmsven met Ge- stion Bonfire. Eerder maakten in 1997 de Duitse Ulla Salzgebermet haar paard Kusty en een jaar latfer het Nederlandse equipelid Coby van Baaien met de dekhengst Olympic Ferro een overdonderen de opmars op internationaal ni veau, maar de stunt van Teeuwis sen was nog bijna nooit eerder vertoond. De Duitse Nicole Up- hofT flikte het in 1988 om met de legendarisch Rembrandt beslag te leggen op de Olympische titel bij haar debuut op een internatio naal kampioenschap. „Wat moet ik zeggen, hier ben ik beduusd van," aldus Teeuwissen. „Na het zien van myn score dacht ik alleen maar; wauw!" Ondanks de recordscore van Teeuwissen en Goliath (1878 punten), werd Duitsland andermaal Europees teamkampioen met een totaal van 5606 punten, voor Nederland (5577). AI was het verschil tussen beide dressuur-grootmachten kleiner dan ooit, 29 punten. In het individuele tussenklassement volgt Teeuwissen zijn voormalige trainster Anky van Grunsven op de voet. Sjef Janssen Die trainingen zijn na het Neder lands kampioenschap in Nijme gen overgenomen door Sjef Jans sen, de partner van Van Grunsven en tevens haar levensgezel. „Als je die foutjes niet maakt, dan sta je eerste," brulde Janssen zyn nieuwe pupil toe. Om daar grinni kend aan toe te voegen: „Maar dat kunnen we natuurlijk niet heb ben, Dan moet je weereen nieuwe trainer zoeken. Maar even seri eus, Arjen kan nog beter." Teeuwissen begon zijn opmars tij dens het NK Hjj veroverde met name door een prachtige kiir op muziek de titel. Tijdens het con cours hippique in Aken bevestig de de internationaal nog groene combinatie de goede vorm, onder meer met een vierde plaats in de kür. Aanvankelijk aarzelde Teeuwissen om met Goliath naaf Aken af, te zakken. Zijn paard maakte een enigszins vermoeide indruk. Teeuwissen; „Sjef en An ky wisten me te overtuigen toch naar Aken te gaan. Daar zat im mers dezelfde jury als hier in Arn hem. En het zou een voordeel zijn dat ze Goliath al een keer in actie hebben gezien. Ja, ze hebben na- tuurlijkwelgelijk'gekregen." Zowel op het NK! als in Aken werd de combinatie Teeuwissen/Goli- ath met de dag beter. En eindigde h'/t hippische duo in elke proef weerepn flink stuk hoger. Na zijn optreden in Arnhem, waarvoor het publiek hem met een staande ovatie beloonde, heeft de ruiter plots zicht op de titel. „Nou, daar denk ik dus echt niet aan," zei Teeuwissen. „Ik houd nooit er gens rekening mee, dan valt het altijd mee." HalmstadInge de Rruijn heeft steefctetweewte- ken kunnen genieten van hSur wereldrecord op' de 50 metervhndendag. <3isterèi;nlbést.2e gftaf- de Zweedse Anna-Karin Kamlneriihg,1.' die tijdens de nationale titelstrijd in Halmstad na7" 26,39 sec aantikte. DêBruijn vestigde op U Bunnik De handbalsters van Oranje komen vol gend seizoen toch weer gewoon uit in de Europa Cup. Vlak voor het verstrijken van de siuitingsterraijn van inschrijving bij de Europese handbalfederatie (EHF) heeft het Nederlands Handbalverbond de in allerijl opgerichte Sportvereniging Nieuwegein opgegeven als deelnemer voor de Europa Cup 2. Daarmee omzeilt het NHV de uitsluiting van Van Riet/N: euwegein, datvoor twee jaar niet mag deelne men aan een Europees toernooi. Die straf was opge legd omdat de ploeg uit Nieuwegein de finale van de City Cup tegen het Joegoslavische Zork Napredak niet kon spelen. Het ministerie van VWS en de sport koepel NOC*NSF gaven daarvoor geen toestemming in verband met de crisis in Kosovo. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat er een plaats vrij kwam in een van de vier Europese toernooien, want vier Nederlandse eredivisieclubs hadden zich in Bunnik gemeld. Het NHV besloot echter op het laatste moment het Roermondse Swift niet in te schrijven voor het Europa Cup 2-toemoci, omdat de club geen financiële garanties kon geven dat de deel name volledig gedekt zou worden. Het opende voor het NHV onverwachts de mogelijk heid Oranje alsnog in te schrijven. Daarvoor moést op de valreep een nieuwe vereniging warden opge richt, die woensdag net op tijd kon worden inge schreven by de Kamer van Koophandel en aange meld bij de notaris, Met is allemaal strikt volgens de reglementen van het handbalverbond en de EHF," zegt verbondsbe- stuurder Henk Kruse. In Limburg is met ongeloof gereageerd op het besluit om Swift niet toe te laten. „Dit lijkt een vooropgezet te zaak," aldus voorzitter Cor Metzemakers. „Er is hier duidelijk een spelletje gespeeld om Oranje weer Europa in te krijgen. In Bunnik wisten ze dat we toe zeggingen hadden vaneen hoofdsponsor. Ik heb geen idee wat er nog mogelijk is, maar we la ten het hier beslist niet bij ritten." De speelsters van Oranje zullen zich bij terugkomst uit Noorwegen, waar het seizoen gisteravond werd afgesloten met een knappe 25-20 zege op het thuis land, zich van Van Riet/Nieuwegem laten overschrij ven naai SV Nieuwegein. dat als thuishaven sporthal Merwestein blijft houden. De overschrijvingstermijn sluit internationaal op 25 augustus. Parma De Nederlandse softbalsters zijn het olym pisch kwalificatietoernooi in Parma gisteren begon nen met een zege van 3-0 op Oostenrijk. Het eerste punt werd in de vierde inning binnengehaald, twee innings later kwam de latere eindstand op het bord Nederland gebruikte vier pitchers. Uitblinkster was Daisy de Peinder van Twins, Vandaag treft de ploeg van de Amerikaanse coach Craig Montvidas het team van Groot-Brittannië, dat vier speelsters van Amerikaanse oorsprong telt De Britse vrouwen startten met een zege van 7-2 op Bel gië. Alleen het winnende team plaatst zich recht streeks voor de Olympische Spelen van 2000 in Syd ney. Denemarken, Rusland en Botswana hebben zich op het laatste moment teruggetrokken van het olympisch kwalificatietoernooi Door Nick van der Sluis Schiedam Het voorstel na te praten over haar ervaringen met Jong Oranje, de nationale softbal- jeugdselectie tijdens het WK op Taiwan, werd aanvankelijk gretig en enthousiast aanvaard, maar op het moment van het interview had Monique Deuze -niet geheel onverwacht overigens- duidelijk even een andere reden om haar spontaniteit te uiten. Amper een halfuur voor het ge sprek, was er aan de Schiedamse Ambachtweg namelijk een enve loppe door de brievenbus gegle den met daarin de bevestiging en de bekroning van drie jaar hard studeren. „Geslaagd," glunderde de jeugd-intemational al m de met vlaggetjes omzoomde deur opening, waarna met over softbal, maar over haar maatschappelijke toekomst werd gesproken. Haar MBO studie Sociaal Pedago gisch werker, met als specialisatie onderwijs-assistente, blijkt name lijk nog maar een eerste stap te zyn op weg naar een doel dat een verdere opleiding vraagt aan de Pedagogische Academie. „Ik wil heel graag aan het werk als vol waardig leerkracht in het speciaal onderwijs. Kinderen begeleiden met handicaps en problemen, die ik met kan oplossen, maar hope lijk wel kan verzachten. Maar daarvoor ,">oet ik eerst nog wel ruim drie naar school. Dat heb ik er dik voor over," waarmee Monique Deuze openhartig haar doorzettingsvermogen verwoordt, een karaktereigenschap waarmee zij ook op het softbalveld zoveel succes oogst. Keuzes Er moesten in de voorbije maan den dan ook keuzes gemaakt wor den, maar daartoe was Deuze ei genlijk niet bereid. Ze wilde graag softballen, bij Schiedam en bij Jong Oranje, maar ook haar stu die afronden. Haar opleidingsin stituut stond een sportieve carri ère, althans de aanloop daar naar toe, want zij is pas 19 jaar, niet in de wegen daarom moest de Schie damse afgelopen maandag -nau welijks 24 uur na haar terugkomst uit Taiwan- weer de schoolbanken in. om drie afsluitende tentamens alsnog te maken. „Drie voldoendes," kon ze al snel constateren, waarna de bevesti ging een dag later door de brie venbus gleed. „Daarmee krijgen voor my die veertien dagen op Taiwan nóg meer caarde stelt Monique Deuze dan ook genoeg zaam vast. „Al hebben we daar sportief gezien hebben niet zo best gepresteerd. In de poule (met Japan -de latere wereldkampioen- China, Australië, Rusland, Brazi lië en Zuid Korea, red.) werden we slechts vijfde en we wonnen al leen (met 6-Ö, red.) van Korea. Maar we hebben daar zoveel ge leerd., zoveel ook meegemaakt., dat die ervaringen hun uitwer king op termijn zeker niet zullen missen." De linksvelder van Schiedam kreeg in Jong Oranje (net als haar clubgenoten Elske ten Hoope, Moniek Vervloei, en Stephanie ten Hoope) veel speeltijd, „daar om vond ik het achteraf wel jam mer dat ik uitgerekend in die ene wedstrijd die we wonnen, niet in het veld stond. Maar er zijn ergere dingen in het leven." Armoede Zoals de leefomstandigheden van grote groepen mensen op Taiwan bijvoorbeeld. „Ik heb niet gewe ten dat daar zoveel armoede, heel schrijnende armoede zelfs, is. In een land toch dat voor ons een ze kere welvaart uitstra' 't. Dan ben je met stomheid geslagen en be sef je pas goed uit wat voor maat schappelijk klimaat wij komen en waarin wij leven." Op het veld in Taipeh heeft Jong Oranje, bij wyze van spreken, een stoomcursus softballen gevolgd. „Landen als Australië, maar voor al de Verenigde Staten en Japan, spelen softbal op een niveau dat wy, ook by ons in de hoofdklasse, bij lange na niet halen. Maar ja, de instelling vanaf het begin is m die landen al heel anders. Wy begin nen met sporten vooral uit oog punt van gezelligheid. In die lan den gaat men al heel vroeg uit van prestaties, liefst topprestaties." De Schiedamse speelde op Tai wan haar laatste wedstrijden voor Jong Oranje. „Ik ben inmiddels te oud en hoop nu op een uitnodi ging voor de B-selectie, meestal de opstap naar de nationale ploeg. Maar voorlopig is Schiedam voor mij het belangrijkst. "We moeten kampioen worden met deze ploeg en we moeten promoveren. Lukt dat niet, dan zal waarschijnlijk de schade niet te overzien zyn." „Er zitzoveel talent in deze ploeg, waaraan nu al door een aantal Nauwelijks 24 uur na terug komst ultTai wan moest Monique school banken in om drie tenta mens te ma ken. De Schiedamse softbalster later al de uit- slaagd. FotoPe- fcr MüIkenlxKir clubs wordt getrokken, dat Schie dam alleen als hoofdklasser de toekomst kan overleven. Maar als de telefoon gaat nnkelen, dan ben je, dan word je natuurlijk wel nieuwsgierig naar die hoofdklas se. We zullen bij Schiedam een herhaling van enkele jaren gele den, toen bijna de gehele selectie opstapte op het moment dat de promotie op een haar na gemist werd, moeten voorkomen. Maar," zegt Monique Deuze volmondig en zonder aarzeling, „we worden kampioen en we promoveren." Schiedam De bowlers van Musis Sacrum kunnen de ballen in het pand aan de Lange Haven in Schie dam blijven gooien. De bowlingvereniging en de nieuwe eigenaar zyn dat overeen gekomen. Bert Klee heeft het pand verkocht. „We mogen in ieder ge val tot mei 2000 blijven en kunnen daar eventueel nog een paar maanden aan vastplakken," aldus Jo- han Brandsma, voorzitter van Musis Sacrum. De Schiedamse bowlingclub hoopt in september2000 de overstap te maken naar het nog te bouwen sport- bowlingcentrum dat naast sporthal Groenoord moet verschijnen. In dat centrum zal ook de Nederlandse Bowling Federatie (NBF) worden gehuisvest. Een on derzoek van Musis Sacrum en NBF naar de exploita tie van het spcrtbowlïngcentrum wordt aan het einde van deze maand afgerond. Vlaardingen Er zit weinig schot in de zaak. Dat was de conclusie van Gerard Foldervaart, voorzitter van de Vlaardingse voetbalclub RKWIK. Samen met af gevaardigden van VFC en HSC sprak hij gisteren met wethouder Kool over de mogelijkheden van een fusieclub in 't Nieuwe Lant. In maart stuurden de clubs een bri ef aan de gemeente waarin ze vroegen of het ruimtelijk mogelijk was op die locatie één grote club te vestigen en of de gemeente bereid was daar geld in te steken. „En op beide vragen hebben we nog geen antwoord gekregen. De gemeente vond aanvan kelijk dat wij zelf moesten onderzoeken,of het ruim telijk mogelijk was, maar heeft nu toch aangegeven zelf dat onderzoek te gaan doen. Daar is overigens geen termijn voor genoemd. We zijn dus eigenlijk nog niet veel opgeschoten," aldus de preses die on- langs voor nog twee jaar werd aangesteld bij RKWIK Ups? Bet QIQ-273270fl(fai: G104285227). VRIJDAG 2 JULI DARTS: 20.00 Open single 501 dartstoanooi op Maasboulevard- feest (mfo 0104263523). SOFTBAL: 19 30 Rowdi es-Schiedam (m ZATERDAG3JULI SOFTBAL: 17,00 en 18 40 Schietkm-Haarlm (v). ZONDAG 4 JULI CRICKET: 11 OOExcelsior'ZO-KctuUD, U.öOVOC-Hermes DVS. TENNIS: Finales TSF (Schiedam), B2, Q, C2, Dl, D1-25+.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3