Actueel De strijd om de waarde van een huis spall, torsMt era mwrni illtL INI Dilemma om abortus Ponton ramt kunstwerk Bij de makelaar is het een paleis, bij de belastingrechter een krot ÖCWCTM213B iii X VJiridilLMg 'Vim rtfj SXfmi Jury Miami brengt tabaks fabrikanten nederlaag toe RottafdanisRic'xblad Rotterdams Dagblad Donderdag 8 jüli 1999 Eens in de vier jaar bepalen taxateurs namens de gemeen ten de waarden van huizen voor de Wet Onroerende Za ken (woz). Deze woz-beschikking is de basis voor de on- roerende-zaakbelasting, de inkomstenbelastingen de water schapsheffingen. In Zuid-Holland en Zeeland dienden 160,000 burgers bezwaren in bij de gemeente. Drieduizend van hen gingen door tot het Gerechtshof in Den Haag. Door Peter Louwerse Den Haag De waarde van het eigen huis is een geliefd ge spreksonderwerp. Veel mensen mogen zich graag rijk reke nen; zeker nu de huizenprijzen zo zijn gestegen. „Het is hun eigen huis," zegt belastingrechter J. W. M. Tijnagel die bij het Haagse gerechtshof bezwaarschriften tegen de onroerende- zaakbelasting behandelt. „Zij weten het best hoe het er uit ziet." Groot is dus de ergernis als de huizenbezitter een aanslag voor de onroerende-zaakbelasting in de brievenbus krijgt die naar zijn mening veel te hoog uitvalt. Dan ontpopt de huiseigenaar zich als kenner van de lokale huizenmarkt. Als een beroep schrift bij de gemeente niets uithaalt, kan een bezwaarschrift bij het gerechtshof soms soelaas bieden. De eerste klant van deze ochtend is een man uit een gemeente op Voome-Putten. Een taxateursbu reau, dat in opdracht van gemeen ten de waarde van de huizen vast stelt, heeft de woning van de man op 201.000 gulden gesteld. Daar mee is de klager het hartgrondig oneens. „Reéel is 185.000 gulden. Meer niet!" Er wordt geschermd met de in houd van de woning, de opper vlakte van het perceel en de lig ging van het huis. „Mijn tuin ligt op het noorden. Dat is waarde- drukkend." De klager vervolgt: „Ik vind het vreemd dat mijn huis alleen is vergeleken met wonin gen die voor veel geld zijn ver kocht. Waarom wordt er geen re kening mee gehouden dat rond de peildatum van 1 januari 1995 ook een vergelijkbaar huis voor 152.000 is verkocht?" Aan de gemachtigde van de ge meente heeft de huizenbezitter een geduchte tegenstander. De voormalige makelaar brengt een pleitnotitie in die is geïllustreerd met een reeks kleurenfoto's van vergelijkbare panden. Als de taxateur zegt dat het huis van de bezwaarmaker in vergelij king met soortgelijke panden nog riant ligt, raakt de klager geëmo tioneerd. „Ik vind het triest dat de gewone burger zoveel moeite moet doenom zijn recht te halen/' bijt hij de taxateur toe. De ge machtigde krijgt ook nog naar zijn hoofd geslingerd dat hij af komstig is uit het midden des lands en dus geen kaas heeft ge geten van de woningmarkt op Voome-Putten. Schikken Mr. Tijnagel, één van de twaalf raadsheren die zich bh het ge rechtshof met belastingzaken be zighoudt, stuurt aan op een compromis. „U zit eigenlijk heel dicht bij elkaar," pro beert hij, maar de gemachtig de werkt niet mee. „De waar de moet worden gehand haafd. Anders is het oneerlijk tegenover de burgers die wel rea listisch zijn." De belastingplichti ge neemt afscheid met: „Ik de hoop dat het recht zal zegevie ren." De rechter later: „Ik probeerde te schikken, maar dat ligt vaak moeilijk. De gemeenten zijn bang dat mensen met vergelijkbare huizen gaan klagen als een belas tingplichtige in het gelijk wordt gesteld. Dan heeft zo'n gemeente heel wat uit te leggen.' Een huiseigenaar uit een Zuid- Hollandse groeigemeente is hevig verontwaardigd over de waarde van 192.000 gulden die de ozb- taxateurs hebben toegekend aan zijn, naar eigen zeggen, zeer een voudige woning. Zelf had hij een bedrag van precies 171.375 gulden in gedachten.,Mag ik mijn huis omschrijven? Het staat in een rij tje, het gaat eigenlijk om een soort noodwoningen," buldert zijn stem door de rechtszaal. „De voor- en achterkant zijn helemaal van hout. Alleen de zijmuren zijn van steen." Ook de bijbehorende aard- en nagelvaste bouwwerken verkeren in bouwvallige staat, meldt de man: „Ik heb enkel een klein schuurtje en dat is nog weg gezakt ook." Naast dit vaak gebruikte verweer (hetzelfde huis dat in de etalage van de makelaar als een paleis wordt omschreven, wordt bij de juiste wijze verwerkt," erkent de taxateur. Maar hij heeft rich snel herpakt. „Een garage kost 17.000 gulden." Er worden snel wat getallen inge tikt op een rekenmachientje. Tri omfantelijk: „Als we dat bedrag van die 207.000 gulden aftrekken, komen we op 190,000 gulden uit" De huiseigenaar staat perplex. „Dit is gegoochel met cijfers," schalt het door de rechtszaal. „Ais dit wordt gehandhaafd, voel ik me belazerd door de gemeente." Ook de rechter is verbaasd door deze wending: „Waarom trekt u die 17.000 gulden niet af van die 192.000 gulden?" De taxateur is belastingrechter niet zelden als krot afgeschilderd) heeft de kla ger nog een pijl op zijn boog. De taxateurs blijken de waarde van zijn huis te hebben gebaseerd op een soortgelijk pand (verkoop waarde: 207.000 gulden) dat ech ter ook een garage heeft en boven dien op een veel grotere lap grond staat. Van dat argument schrikt de gemachtigde. Gegoochel De rechter heeft het opgemerkt: „Hoe zit dat met die garage?" De doorgaans goedgebekte taxateur heeft bedenktijd nodig. „Eh... Die garage is verwerkt in de vier kante meters.Of hij is niet ge noemd." Er wordt in papieren ge rommeld, „De garage is niet op de echter niet voor één gat te van gen. „Het huis van meneer heeft wel meer inhoud dan de woning van 207.000 gulden," heeft hij be rekend. Het Haagse gerechtshof moet nog 800 beroepschriften over de woz afhandelen. Slechts een klein per centage van de klagers krijgt ge lijk, vertelt mr. Tijnagel. „Soms wordt een zaak vóór de zitting in getrokken. Dat gebeurde vanoch tend nog. Die gemeente had over duidelijk ongelijk en was met de belastingplichtige alsnog tot een akkoord gekomen." Er komen die ochtend nog twee zaken aan bod. Eerst een man wiens twee-onder-eenkapper op 383.000 gulden is getaxeerd. De rechter: „U hebt zelf 400.000 gul den voor dat huis betaald. Hoe komt u er dan bij dat het 363.000 gulden waard is?" De huiseige naar: „Ik heb er te veel voor be taald." Volgens klager liggen hui zenprijzen in de zomer altijd veel hoger dan in de winter. Die bewe ring laat de taxateur echter met over zijn kant gaan: „Die stelling wil ik als oud-makelaar tegen spreken." Voor een fluisterende vrouw uit een nieuwbouwwijk in Midden- Holland is het bezoek aan het ge rechtshof Ionend. Haar nieuw bouwwoning is volgens de ozb- taxateur 422.000 waard en daar is zij het niet mee eens. De strijdvraag gaat over de waar debepaling voor nieuwbouw woningen. De gemachtigde betoogt dat hij niet uitgaat van het aankoopbedrag van de nieuwbouwwoning maar van de verkoopwaarde op de vrije markt. Er wordt gegoocheld met oppervlaktes, kuubs, bouwrentes en stichtingskosten. Nu lukt het de rechter wél partijen bij elkaar te brengen. De waarde wordt op 420.000 gulden bepaald. De vrouw gaat met een glimlach de deur uit „Soms kan een bezoek aan het ge rechtshof lonend zijn," zegt mr. Tijnagel. In al deze waz-zaken wordt uit spraak gedaan op 12 juli. (Belastingzaken worden uit pnvacy- overwegingen altijd achter gesloten deuren behandeld. Om dit verslag mo gelijk te maken maakte het Gerechtshof m Den Haag een uitzondering op deze regel, op voorwaarde dat de anonimiteit van de gemeenten en de belastingplich tigen gewaarborgd blijft.) SPECIALIS tlQlNCfr BedenkerBas van Son (links) bij de kauwgomver- wtjderaar. Het apparaat wordt ge plaatst op een boenmachlne en de combi natie daarvan zorgt ervoor dat de straat weer blinkt. Wethouder Aad Wiegman (inzet) volgt hetschoon- maakspoor kritisch. Foto's Fred Ubo- chant/Roel Dijkstra Door Edwin Comelisse SchiedamWat voor veel gouden ideeën geldt, gaat ook op voor de kauwgomverwijderaar van Schie dammer Bas van Son: het idee lijkt zo simpel dat je de gedachte bekruipt dat je het ook zelf had kunnen verzinnen. De machine die de medewerker van de Schie- damse reinigingsdienst ONS heeft verzonnen oogt als een krui sing tussen een stofzuiger en een hogedrukspuit. Niks spectacu lairs dus. Totdat het apparaat wordt gedemonstreerd. Van de kauwgom is na een behandeling met de GumMen geen spoortje meer te bekennen. Ook jarenlang ingesleten vuil is verdwenen. Straattegeis zien er na de behan deling uit alsof ze net uit de fa briek komen. De Schiedamse xeinigingsmede- werker, die is gespecialiseerd in lastige schoonmaakklussen als graffitiverwijderen en ernstig ver vuilde woningen uitmesten, was niet tevreden met de voor handen zijnde methodes en machines voor het verwijderen van kauw gom. „Die zijn allemaal te om slachtig en je moet er te veel spul len voor meezeulen. Neem nou die methode waarbij de kauwgom wordt bevroren en vergruisd. Daarvoor moet je een paar dagen tevoren al voorbereidingen tref fen om voldoende grondstof voor de verwijdering te hebben. Als je dan op de dag dat je het wilt ge bruiken niet aan de slag kan, kan je alles wegmikken. Dat spul blijft namelijk niet lang goed. Boven dien moet je dat bevroren kauw- gomgruis snel opvegen, anders kan je weer opnieuw beginnen." Met de beperkingen van andere methodes in het achterhoofd kroop Van Son achter de tekenta fel, geassisteerd door het Zwijn- drechtse bedrijf DIBO. De graffi- tiverwijderaar die al een tijd wordt gebruikt om bijvoorbeeld racistische leuzen van Schiedam se gebouwen te borstelen en spui ten, werd. het uitgangspunt. Het apparaat dat voortkwam uit de eerste denksessie was een ver edelde versie van de grafütivex- wïjderaar. De constructie zoog zich vacuüm op de ondergrond waarna water en borstels voor een grondige schoonmaakbeurt zorg den. Een deel van de kauwgom bleef echter nog steeds aan de straat kleven. In de volgende experimenten ver liep het allemaal niet zo vlot met de aanval op het goedje waarvan we in Nederland jaarlijks vijf mil joen kilo verkauwen. Tot de zoek- vcr;*- tocht zich richtte op temperatuur, waterdruk en de stand van de spuitkoppen. In een juiste combi natie van deze drie bleek de oplos sing verscholen. „Dat proefstadi um verliep wat schommelend," zegt Van Son. „Toen ontdekten we na veel proberen, dat een tem peratuur van zeventig graden, een druk van 180 Bahr en de juis te stand van de vier spuitkoppen de sleutel vormden tot het succes. Als ik het nu zo vertel, lijkt het ui terst simpel, maar een afwijking van een paar millimeter of een paar graden zorgt er al voor dat het met lukt die rotzooi van de straat te krijgen." Die nauwkeurigheid is ook de Achilleshiel van de methode. Als dc ondergrond te warm wordt, bij voorbeeld door de zon of door te lange behandeling van een plek, wordt de kauwgom te taai en laat die zich niet in zijn geheel verwij deren. Flinterdunne witte vlek ken blijven dan achter op straat. Pas na een tweede behandeling is de boel brandschoon te noemen. Deze zwakke plek valt evenwel in het niet bij de voordelen van de machine. De straat wordt zo schoon als bij de oplevering, het losgehaalde vuil wordt opgezogen en de reinigingsmedewerkers hoeven geen vrachtwagen aan ap paratuur en accu's mee te slepen. Een effectieve oplossing voor een probleem dat zich stilaan van een plek in de ergernis top tien heeft verzekerd. Naast hondenpoep en zwerfvuil ergert Nederland zich groen en geel aan kauwgom op straat. Het ei Veel bedrijven en gemeenten zien het ei van Columbus in de Gun- Men, In de vaderlandse reini- gingswereld is het apparaat op het moment hét onderwerp van ge sprek. De Schiedamse ONS is de laatste weken bestookt met tele foontjes van potentiële opdracht gevers. Van Son wil echter eerst in de eigen gemeente aan de slag. Daar valt nog voor tonnen aan kauwgom en vuil te verwijderen. Bij de winkelcentra bijvoorbeeld. Daar is het probleem zo uit de hand gelopen dat het winkelend publick inmiddels een paar centi meter hoger loopt dan bij de ople vering van de straat. De ervaring die in de Schiedamse straten wordt opgedaan zal onge twijfeld leiden tot een verbeterde versie van de GumMen, want hoe wel het apparaat goed werkt, laat Van Son merken dat hij nog lang niet tevreden is. „Het zou mis schien nog wel wat efficiënter kunnen, of op grotere scnaai," denkt hij hardop. Bovendien houdt hij van zijn vak „Joh, als je mij m'n gang Iaat gaan, wil ik overal graffiti en kauwgom ver wijderen." Miami —Een jury in het Ameri kaanse Miami heeft gisteren geoordeeld dat Amerikaanse tabaksconcems verantwoorde lijk zijn voor het ontstaan van .longkanker, longemfyseem en nog zestien andere ziekten en aandoeningen bij hun klanten. De uitspraak is een enorme ne derlaag voor de sigaréttenpro- ducenten. Zij moeten/nu scha devergoedingen gaan uitkeren die kunnen oplopen tot over de duizend miljard gulden. Daarover moet in vervolgpro cessen duidelijkheid ontstaan. Wanneer die zullen beginnen is niet bekendgemaakt 40.000 eisers De zaak tegen de tabaksindu strie was aangespannen na mens zeker 40.000 eisers uit de Amerikaanse staat Florida. Zij stelden dat de sigarettenpro- ducenten hen onvoldoende hebben gewezen op de gevaren van hun rookwaar. Door hun nicotineverslaving konden ze vervolgens niet meer van het roken afkomen. Dezeskoppige jury onderschrijft deze opvat ting. De tabaksindustrie verwierp de aantygingen en zei juist vol doende informatie te hebben verschaft Honderdduizenden mensen zouden ook met roken zijn gestopt. Daarom zouden de tabaksbedrijven niet ver antwoordelijk zijn voor het ontstaan van eventuele (dode lijke) aandoeningen. In deze zaak zijn onder meer tabaksgiganten als R.J. Rey nolds Tobacco en Philip Morris betrokken. Koersen Na de uitspraak zullen de koer sen van de tabaksfabrikanten op Wall Street vandaag naar verwachting dalen, maar beursdeskundigen verwach ten snel herstel, misschien al in de middag. „Dit was een proces waarvan de uitkomst was verwacht," al dus een van hen. Hij verwacht dat de tabaksindustrie de zaak in beroep zal winnen. Eerder dit jaar moest Philip Morris al twee maal hoge schadevergoe dingen uitkeren na rechtsza ken. Na een drastische daling van de koersen als gevolg van de uitspraak, herstelden die zich de afgelopen maanden. De tabaksindustrie heeft met de federale regering van deVS eerder al een schadevergoe dingsovereenkomst gesloten, die vele miljarden omvat. Maar ook de 50 verschillende staten van de VS willen aparte scha- devergoedingsregelingen. Als die ook in hoger beroep wor den toegewezen, zullen de fa brikanten vele honderden mil jarden guldens meer moeten uitkeren. Na vele jaren van betrekkelijke rust laait de discussie over abortus in Nederland weer op. Het onafhankelijke Colle ge ter Beoordeling van Geneesmiddelen heeft minister Borst geadviseerd de pil van fabrikant Exelgyn te registreren als geneesmiddel Een stap die noodzakelijk is om een handelsvergun ning te kunnen verstrekken. Een dergelijke vergunning zal onge twijfeld namens het ministerie met vele beperkende voorwaarden worden omkleed, omdat uiterste zorgvuldigheid hoog in het vaan del staat sinds in 1984 in Nederland de Wet Afbreking Zwanger schap van kracht werd. Door het wijdverbreide gebruik van anti-conceptiemiddelen is in Nederland het aantal legale abortussen nog steeds het laagste ter wereld, ook al is er de laatste jaren een geringe toename. Wat dat betreft ligt er voor de fabrikant van de abortuspil in Nederland nau welijks nog een marginale markt braak. De pil is niet meer dan een duurder chemisch alternatief, waarvoor dezelfde wettelijke regels moeten gelden. Bovendien is de behandelmethode over enkele da gen gespreid en is een langer verblijf in de kliniek vereist. Meer be zwaren dan voordelen dus. Dat de abortuspil in Nederland toch wordt toegelaten zal vooral ko men omdat formeel wordt voldaan aan de wettelijke regels voor toe lating van een medicijn: het middel is al jaren in gebruik in Frank rijk, Engeland, Zweden en Zwitserland en is sinds 1996 ook toegela ten op de Amerikaanse markt. Duitsland en Nederland volgen nu en er liggen bij bet Europese Agentschap tevens aanvragen voor Oostenrijk, België, Denemarken en Griekenland. De Inspectie voor de Gezondheidszorg heeft twee jaar geleden vast gesteld dat de Wet Afbreking Zwangerschap in abortusklinieken en ziekenhuizen voldoende wordt nageleefd. De voorgeschreven be denktijd van vijf dagen voor de vrouw wordt in acht genomen en er wordt veel tijd besteed aan begeleiding en voorlichting. De wet die na een jarenlange, vaak emotionele maatschappelijke discussie tot stand kwam is niet volmaakt, maar heeft lange tijd tot een betrek kelijke rust geleid. Maar er zijn nieuwe morele dilemma's. Door de medische vooruitgang is het makkelijker om eerder bij een jonge ongeboren vrucht vast te stellen of er grote lichamelijke of geestelijke afwijkingen zullen zijn. Het gebeurt in Nederland zo'n 150 keer per jaar dat een zwangerschap na de wettelijke 24 weken wordt afgebroken omdat het kind zeer ernstige afwijkingen heeft. Minister Borst komt nu, op grond van aanbevelingen van een me- disch-ethische-juridische adviesgroep, met plannen voor het instel len van een vaste medische toetsingscommissie. Een dapper en ver standig voornemen dat ongetwijfeld tot nieuwe emotionele discus sies zal leiden, maar dat voorkomt dat officieren van justitie proef processen moeten gaan voeren om de grenzen van de menselijke dilemma's te verkennen, „Het Is de eerste keer dat een van mijn kunstwerken een ont moeting heeft gehad met een boot." De Bulgaarse kunstenaar Kiril Prashkov kon vanochtend opgelucht lachen. De schade aan zijn werk in het Balkengat, dat dinsdag werd onthuld door koningin Beatrix, was beperkt gebleven tot één gebroken tak je. Gisteravond hadden jongens een ponton losgemaakt dat nabij het kunstwerk lag. Door de deining van het scheepvaartver keer in de Oude Maas dreef de grote stalen bak naar de kwets bare installatie: een Engelse tekst opgebouwd uit takken van de kastanjeboom. Het ponton kraakte de 's' van 'things' en bleef vervolgens vast zitten onder het woord 'many'. Duikers van de brandweer haal den het ponton weg. Prashkov gebruikte vanochtend een takje dat hij van de grond had geraapt en in de juiste vorm had ge sneden om zijn kunstwerk te repareren. Een kwestie van enke le minuten werk. „Ik was uiteraard niet blij, maar Ik was hier toch nog om het weer goed te maken," zegt de Bulgaar schou derophalend. Het ponton was gebruikt om een doek te span nen voor het kunstwerk zodat de koningin het samen met de voormalig koning Siméon II van Bulgarije kon onthullen. Daar voor had het werk al een maand zonder problemen In het Bal kengat gestaan. Foto Etlenne Busink NiEUwi APP/iRMT MAAkT sMTe« «ER ÊJAuW&oMvRij

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1