9 Raad Vlaardingen pikt uitstel niet r ORTI ftetterdasns Dagblad I Klooster sociaal pension voor twintig thuislozen Tuindorpers willen dat Woonpius zelf voor achterstallig onderhoud opdraait "'1 Burgemeester Stam gedwongen moties Voorjaarsnota toch te behandelen Van groeifonds tot plaatsen blikvangers is i Gasleiding lek door machine Mannen doen greep in kluis Oiiespoor infietssluis Inbreker heeft meer op kerfstok Diefstallen voorkomen Hardleerse automobilist r© weken voor £9? Of bel gratis 0800 - 06 42 Ml Donderdag 8 juli 1999 e m Door Eefje Oomen Vlaardingen De 'pappen en nathouden'-strategie van het Vlaardingse college tijdens het debat over de Voorjaars nota heeft tot zeer grote irri tatie geleid bij de voltallige gemeenteraad. Vooral het plan van burgemeester Bert Stam om de veertien inge diende moties pas dit najaar te behandelen, wekte giste ren woede. Toen de raad zich eensgezind tegen dat plan had gekeerd, moest de bur gemeester om. Hij zegde toe vandaag, de tweede dag van het debat, toch nog met een inhoudelijke reactie op de moties te komen. Het was notabene PvdA-fractie- voorzitter Anny Attema die het college, waar ook haar partij zit ting in heeft, streng tot de orde riep. Toen jwethouder Aart Kool tijdens het débat andermaal de gevleugelde woorden 'dat bespre ken we na de zomer' uitsprak, werd het Attema allemaal te gor tig. „Wij willen nu weten wat bet college ervan vindt," beet ze Kool toe. Alle partijen sloten zich ver volgens aan bij haar pleidooi om de moties nog deze week aan de orde te stellen. Tijdens de avondpauze werd in de wandelgangen stomverbaasd ge reageerd op de inleiding die de burgemeester had gehouden. Bij aanvang van het debat stelde hij dat het college op geen van de mo ties in zou gaan. Die moesten, ver klaarde hij, eerst grondig worden bestudeerd voordat er een officië le reactie kon worden gegeven. „We vinden alle moties zinvol. Geen enkele willen we dus op voorhand aftvijzen." Die verklaring ging er bij John Ranshuijsen van VV2000 echter niet in. Hij vroeg hardop zich af wat voor strategie er achter deze uitsteltactiek zat. „Vroeger of la ter moeten b en w er toch hun me ning over geven." GroenLinks- fractievoorziiter Ben van der Vel de benadrukte dat er, als het colle ge niets kwijt wilde, eigenlijk geen debat van twee dagen nodig was. De uitgedeelde agenda gaf aan dat b en w hun eerste commen taar op de algemene beschouwin gen van de fracties zouden geven. Vandaag zouden de partijen dan tijdens de zogenaamde 'tweede termijn' weer op de opmerkingen van b en w reageren. Zonder het commentaar van het college viel er echter weinig te discussiëren, stelde Van der Velde vast. De stel ling van burgemeester Stam dat het inhoudelijke debat vooral het pakkie-an was van de fracties, werd door Attema resoluut afge wimpeld. Opmerkelijk was dat de fracties pas. in het geweer kwamen aan het einde van deze laatste raads vergadering voor het zomerreces. B en w probeerden al vanaf het begin van de discussie, die al vroeg in de middag begon, elk in houdelijk debat uit de weg te gaan. Meningen werden nauwe lijks prijsgegeven. Steeds klonk het antwoord 'we 2ullen het on derzoeken'. Toppunt was wel de reactie van wethouder van financiën Henk Roijers op de vraag van de WD- fractie hoeveel geld er vorig jaar was uitgegeven aan de onderzoe ken door externe bureaus en ex perts. Roijers zegde direct een on derzoek toe naar de hoeveelheid onderzoeken. Per ongeluk had de wethouder het zelfs over een 'ex tern onderzoek naar externe on derzoeken'. Hij bedoelde echter een inventarisatie onder leiding van gemeentesecretaris Jan Brinkman. De liberalen stelden de vraag naar aanleiding van de recente enquê te van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG), Daar uit bleek dat er jaarlijks minstens driehonderd miljoen gulden aan organisatieadviseurs en interim adviseurs wordt uitgegeven. Vaak komt de gemeenteraad er bij de inschakeling van deze vaak dure bureaus nauwelijks aan te pas. Niet duidelijk is overigens of de VNG ook in Vlaardingen is langs- geweest. Niet alle resultaten van de enquête zijn openbaar. Een ander discussiepunt waarop het college nader onderzoek toe zegde was de penibele situatie van de Vlaardingse bibliotheken. Burgemeester Stam: 'Eerst grondige bestudering.' Dit de cijfers blijkt dat het aantal leden en het aantal uitgeleende boeken sinds de recente prijsver hoging flink zijn teruggelopen. Aan contributies lopen de leesza len daardoor jaarlijks 55.000 gul den mis en aan leengeld 35.000 gulden, Op de SRG-motie om die tarieven onmiddellijk weer te ver lagen, wilde wethouder Kees van der Windt echter niet ingaan. „Eerst moeten we precies achter halen hoe het komt." Dat leek SRG-fractievoorzitter Rien Lens- velt echter geheel overbodig. „Dat lijkt me nogal duidelijk, hè! Dat komt door die prijsverhoging." Onderzoeken werden ook toege zegd op onderwerpen die door het college zelf nauwelijks serieus ■werden genomen. Zo wilde wet- Anny Attema (PvdA): "We wil len het nu weten.' Archteffato'sRct- terdams Dagblad/Jaap Rozema houder Aart Kool 'nog wel eens kijken' naar het idee van Groen links voor een parkeerbelasting. Dit, nadat Kool al terloops had op gemerkt dat er voor dat plan so wieso geen steun zou zijn in de raad. GroenLinks kwam deze week met het idee om het belanghebben- dengebied over de hele stad uit te breiden. Dat zou betekenen dat er voor elke auto per jaar zo'n zestig gulden parkeerbelasting móet worden betaald. Ook de AOV-motie om peuter speelzalen te combineren met be jaardencentra 'wees wethouder Kool niet direct af, „Ook daar wil ik het best eens over hebben." Dit nadat hij zich er eerst tussen neus 'en lippen nogal laatdunkend over Vlaardingen Veertien moties zijn er ingediend tijdens de al gemene beschouwingen over de Vlaardingse Voorjaarsnota. Daar zullen er waarschijnlijk nog twee van Groenlinks bij komen. Die fractie houdt ze ech ter nog even op zak. Voorzitter Ben van der Velde wil eerst ho ren wat er vandaag nog over de nota gezegd wordt. Veel moties hebben direct te maken met het huidige begro tingstekort van de gemeente. Zo vindt de VVD dat er gekeken moet worden of .de gemeente niet met een zogenaamd 'groei fonds' kan starten. Uit dat fonds zou dan bijvoorbeeld het geld moet komen voor plotselinge te genvallers. Eenmalige meeval lers moeten dat fonds spekken. De eenmansfractie SBV wil dat de rekemngcommissie, die en kele malen per jaar bijeenkomt, zich buigt over de manier waar op er wordt begroot. Worden er structureel te lage bedragen in- - geraamd? De PvdA en de SRG dienden gezamenlijk een motie in om toch meer woningen te bouwen dan een paar weken ge- leden in de raadscommissie is afgesproken. Meer woningen betekenen immers ook meer jn- had uitgelaten, „Lijkt me nou niet dat je zomaar wat peuters tussen de bejaarden los moet laten." Een keer slechts lapte één van de wethouders het door de burge meester opgelegde 'spreekver bod' aanzijn laars. Waar het ging om de suggestie van de AOV om Amerikaanse schoolbussen tus- komsten uit het Gemeente fonds. De SRG vindt dat er moet wor den bezuinigd, Daartoe stelt de- partij van Rien Lensvelt vóór de. aanpassing van het gemeente lijk publiekscentrum nog even te laten voor wat het is. Ook moet er geen ton per jaar aan kunst in de openbare ruimte worden uitgeven. Dat vindt ove rigens ook D66, die dat budget liever doorschuift naar de sport activiteiten in het. kader van Jeugd in Beweging. Ook het Distributie Planologisch Onder zoek naar de noodzakelijke hoe veelheid winkeloppervlak mag van de SRG worden uitgesteld. De luxe folder met de resultaten van het Stadsdebat kan even eens achterwege blijven. Waar van deze partij wel meer centen naar toe mogen is het stuk Hoogstraat tussen de r.k.-kerk en de Korte Hoogstraat De leeg staande pariden zouden wedlicht "woningen kunnen worden. PvdA komt ook nog met een 'geinige' motie: ;zogenaamde 'blikvangers' tegen het zwerf- vuil. Deze vuilnisbakken zijn. gemaakt van. basketbalnetteri.- Een blikje weggooien wordt zó een amusant spelletje.- sen de verschillende 'dislocaties' in Vlaardingen te laten rijden, kon Kees van der Windt zich even niet meer inhouden. „In dé Ver enigde Staten zijn de afstanden volgens mij toch een stuk groter dan in Vlaardingen. Lijkt me dus niet dat wij hier zulke bussen in moeten gaan zetten." I - - Maassluis Het klooster aan de Jan Luykenstraat in Maassluis wordt een sociaal pénsion, waar twintig dak- en thuislozen ge bruik van gaan maken. De orde van de zusters .van Ursulinen heeft met de Woning Stichting Maassluis overeenstemming be reikt over de verkoop van het pand. De buurt is gisteren over het voornemen geïnformeerd. DeWSMzal hetkloosterverhuren aan de Stichting Maatschappelij ke Opvang. Onder verantwoorde lijkheid van deze SMO zal de Stichting Onder Een Dak (StOED) het pension gaan behe ren. Daarbij wordt nauw samen gewerkt met tal van instellingen die zich in de regio Waterweg Noord met geestelijke gezond heidszorg bezig houden. Bij de be trokken gemeenten (Maassluis, Vlaardingen, Schiedam en Rotter dam), die overigens nog goedkeu ring moeten verlenen, is een sub sidieverzoek ingediend. Ook het zorgkantoor DSW is gevraagd mee te doen. De twintig daklozen krijgen niet het gehele klooster ter beschik king. Het is de bedoeling dat StOED er ook haar centraal bu reau in onderbrengt. De voormali ge kapel zal dienst blijven doen als ontmoetingsruimte, waar ook tal van andere groeperingen ge bruik van kunnen maken. Volgens de initiatiefnemers heeft een door een Rotterdams bureau uitgevoerd onderzoek aange toond dat er in deze regio grote behoefte bestaat aan een sociaal pension. Bij de verdere ontwikke ling zal nauw worden samenge werkt met de Deïftse SMO, dat al twee van dergelijke centra in be heer heeft. Die Delftse bevindingen worden ook aangevoerd om mogelijke angst en. klachten bij omwonen den weg te nemen. De Maassluise SMO: „De ervaringen in Delft hebben geleerd dat er beslist geen sprake van overlast hoeft te zijn. De omgeving van het pension in Delft is zeer content met de voor ziening." Hoek van Holland De gasleiding bij de Wierstraat in Hoek van Hol land is gistermorgen door een graafmachine dusdanig geraakt dat een onbekende hoeveelheid gas is ontsnapt Een medewerker van een bedrijf was rond tien uur bezig met graaf werkzaamheden om bomen te planten. De machine met vier messen stuitte daarbij op de gas leiding. De man wist niet dat. op de desbetreffende piek onlangs een nieuwe gasleiding was ge legd. De medewerker gooide vlie gensvlug het gat dicht met zand, alarmeerde de hulpdiensten en informeerde de buurtbewoners. De politie zette uit voorzorg de. omgeving af. Energiebedrijf ENE- CO heeft de zaak uiteindelijk ver holpen.. Vlaardingen Twee mannen de den gisteren één greep in de kluis van een bejaardentehuis, aan de Willem de Zwijgerlaan in Vlaar dingen. De twee kwamen binnen met het verzoek om geld te wisse len. Het personeel vertélde hét duo daar niét aan mee te werken. De mannen leidden de aandacht van het personeel af en vertrok- ken. Naderhand bleek dat er geld uit: een 'brandkluisje werd ver mist. Het gaat om enkele honder den guldens. Het klooster aan de Jan Luykenstraat is door de WSM overgenomen van de orde van de zusters van Ursulinen. Foto Roei Dijkstra Door Sentina van der Meer Schiedam Geen paniek, zoals was voorspeld. Integendeel, be woners van Tuindorp, kwamen gisteren met duidelijke vragen en opbouwende kritiek. De in grijpende opknapbeurt van de naoorlogse Schiedamse wyk is volgens de bewoners hard nodig. Zij vinden wel dat de woningcor poratie in de loop der. jaren op een ingrijpende kostbare aanpak heeft aangestuurd door dewyk te laten verwaarlozen. Hen laten meebetalen vinden zij daarom niet gepast. „U brengt het allemaal wel leuk, maar er is natuurlijk gewoon sprake van verwaarlozing de af gelopen 25 jaar," riep mevrouw Daniels. Het plan van de woning corporatie Woonpius Schiedam om een huurverhoging doorte voeren voor het opknappen van de woningen binnenshuis viel niet in goed aarde. In de woning kopen waren velen wel. geïnter- resseerd. De corporatie wil name lijk zestig woningen verkopen om het project te financieren. Gisteren waren tachtig bewoners naar de informatieavond in het verzorgingstehuis Spaland geko men. Ondanks de verwaarlozing, wonen zij met veel plezier in Tuindorp, werd duidelijk. De wijk, die is gebouwd in de jaren 1950-1951 ten tijde van de wo ningnood, heeft een uniek karak ter. „Het is een besloten wijk in 't groen," omschreef architect Rick Wessels, die door Woonpius is aangetrokken. Andere kenmerken als klein schaligheid, alleen laagbouwwo- ningen met tuinen en smalle straatjes, vriendelijke aanblik en gunstige ligging wat betreft voor zieningen als het zwembad, openbaar vervoer en winkels ma ken Tuindorp heel populair. „Dit is onze best verhuurde wijk," liet Eric van Staveren van Woonpius weten, „Hier kennen wé het min ste verloop en hebben iwe de meeste inschrijvingen." Maar de wijk kent echter ook een hoop gebreken. Bewoners spre ken van achterstallig onderhoud. Zo zou niet alleen de bebouwing van net na de oorlog zijn, ook het sanitair, de keuken en plafond bekleding. Veel van huizen ken nen nog een lavet, een origineel toilet en keukenblok uit de jaren vijftig en brandgevaarlijke zacht- board plafonds. En er zijn geen goede elektriciieitaansluitingen voor bijvoorbeeld de wasmachi ne. Iedere bewoner heeft daar zo zjjn eigen oplossing voor gevon den Er zit ook nog eens asbesthou dend materiaal in het ventilatie systeem. Volgens de architect hoef dat geen gevaar op te leve ren voor de gezondheid.. „Zolang je er maar niet aankomt." Straks wordt er een nieuw ventilatiesys teem aangelegd en dan worden de oude 'asbest-kanalen' afgeslo ten. Een hieuw ventilatiesysteem ïs sowieso noodzakelijk, omdat de klimaatbeheersing binnens huis momenteel niet goed werkt. De isolatie van de woningen wor den om -deze reden ook aange-, past. En ramen en kozijnen moe ten worden vervangen, omdat het aluminium teveel reageert op het weer. Er komt daardoor vocht in de woningen. Verder zijn de goten verouderd, lopen kruip ruimtes geregeld onder en zit er in sommige huizen houtworm in de vloer. Balkonnetjes Volgens Wessels zyr. daarnaast de gevels een grote bron van zorg. De betonnen plaatjes laten los en doordat al een keer ge tracht is het te repareren, ziet het ër niet meer uit. Er. zijn allemaal gaten ontstaan, die later weer ,2ijn dichtgestopt. De betonnen gevels zijn voorts verweerd en vervuild. „Er hangt een sóórt van grauwe sluier over de.woningen heen." De architect zou het oorspronke lijke karakter van de wijk graag willen terugbrengen. De oude ar chitectonische kwaliteiten van de wederopbouwwijk zijn na een renovatie in 1981 vrijwel allemaal verdwenen. Zo komen de Franse balkonnetjes overal weer terug. Er gaat, kortom, veel gebeuren in Tuindorp. .Mensen wonen hier. ook met plezier. De leefbaarheid is nu nog goed en dat moetzo blij- ven. Daarom hebben we gekozen voor zo'n ingrypende renovatie voor de komende 25 jaar," ver klaarde Van Staveren. V Het plan van Woonpius is om al haar 241 woningen in 2002 gere noveerd te hebben. De werk zaamheden aan het casco -de buitenkant, kozijnen en venster banken. het ventilatie systeem en isolatie binnenshuis - wór den zonder huurverhoging door gevoerd. Echter, voor verbeterin gen binnenshuis - zoals sanitair, keuken en plafonds- moeten bewoners zelf kiezen en dus zelf betalen in de vorm van een huur verhoging. En daar zijn de bewo ners het niet mee eens, werd gis teravond duidelijk. Half november wordt eerst be- gonnen aan de renovatie van vijf. woningen, die model gaan staan voor de rest van de buurt. Drie aan'de Populierenlaan en twee aan de Perenlaan. Tijdens de werkzaamheden kan bekeken worden of alle aanpassingen wel. wenselijk zijn. De 'modelwonin gen' zijn volgens planning iri ja-: nuari 2000 klaar. Bewoners kun nen zich dan pas inschrijven voor de koop. De woningcorporatie is van plan individuele gesprekken aan te gaan om haar toekomstige ex-huurders zo goed mogelijk te bedienen. Zo wil zij hen wijzen op de mogelijkheden van sociale, koopsubsidies eri aantrekkelijke fmancieringsmogelijkhéden. Vanavond is er nog een tweede informatiebijeenkomst. De Schiedamse gemeenteraadscom missie stadsvernieuwing en'; volkshuisvesting komt dinsdag middag in een extra vergadering bijeen om over de plannen voor.) Tuindorp te praten, Schiedam De politie kreeg gis terochtend de melding dat er olie lag op het wegdek van .de Schie- damseweg. Uitonderzoek bleek dat een nog onbekende automobi list over defiëtssluis bij' de Harg- singel moet zjjri gereden, waarna de carter van de auto stuk ging. De olie besmeurde vervolgens een groot deèl van het wegdek. De auto heeft daarna staan lekken op een parkeerplaats bij het Hof van Spaland en is'vervolgens 'via de Zwaluwlaan a/gesleept richting Mozartlaan. De auto moet behoorlijke schade hebben aan onder meer hét mo torblok. Een gespecialiseerd be drijf heeft de olie opgeruimd. De politie zoekt getuigen van het incident in de fietssluis. Vlaardingen De 32-jarige Rot terdammer die gisteren werd aan gehouden na een diefstal uit een woning aan de Rozeniaan in Vlaardingen, heeft tijdens het verhoor meerdere inbraken be kend. De man pleegde een tiental inbra ken in ViaardingeR, Maassluis en SliedreehL De politie vond in zijn woning enkele gestolen goéderen terug. Vlaardingen—Een 25-jarigëVlaar- d'mger wist gisteravond te voorkó men clat zijn bromfiets werd ge- stolen. De man had dé tweéwieler van een vriend geleend en deze voor zijn woning aan de Bredero- straat geparkeerd. Tegen zevenen hoorde deVlaardinger het alarm afgaan en zag dat een jongen met de bromfiets-wegreed. TBj; wérd vage2,èld.;dpqr een groep vrien den op scooters: De Vïaardiriger bedacht zich geen ogenblikken sprintte het huis uit. De dader liet de scooter vallen en sprong ach terop bij een van zijn .vrienden. De greep ontkwam, ïn Maasluis voorkwam een 18-ja- rige inwoner eveneens de diefstal van zfrn bromfiets. De bromfiets stond op het W. Pypejplein én mét een kniptang werd het slot losgeknipt. Toen hét alarm rond half drie 's nachts afging, holde de alerte jongen naar buiten. De da ders probeerden juist het alarm uit te schakelen, maar vluchtten toen ze d Schiedam De politie'hield van ochtend om half vijfrep de Indu strieweg een 18-jarigé Rotterdam mer aan, die teveel had gedron ken. Toen de man met een rijver bod naar huis werd gestuurd, stapte hij toch weer in de auto. Op de Nieuwe Damlaan 'werd de Rot terdammer wederom aangehou den en overgebracht naar hét bu reau. g:sg Neeninueen proefabonnement ophet.',.' 6 waken langln Datle eon kortfi^vro maar '«Vu! iwBl.de lionjn'f- ÜJa, noteer mij voor zo'pv voordelig proefa tonnemanW* Naam: 1 - ,Vood? Stuur zonder postzegef^larir Rotterdam» Dogblod.Afd- AbonneeServtc»

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5