Koffie-oogst stijgt dit jaar naar nieuw record iVUilwilfii Nederlander blijft een grote koffieslurper Warme WC-fori! in de uitverkoop Fabriek Lyondell wordt de grootste in de wereld Gebruik Internet is in Rijnmond verdubbeld Jarig PGGM schenkt geld Verdiensten van havens gestegen Omzet slager stagneert Meer afval geproduceerd ABNAMROin Divisie Europa Huurders wijzen binnenstad af Curatoren Fokker raken ruimtedochter niet kwijt Noren tobben met berg walvisblubber Kooie met Paktank Pernis concurrent Vopak Bonden willen CAO-afspraken containerterminal Vlïssingen Papierterminai in Vlissingen Dilbort Rotterdams Dagblad Den Haag De Nederlandse ha vens zijn goed voor de economie. Ze voegden m 1997 direct ƒ32,5 miljard waarde toe aan de Neder landse economie. Dat is 5,1 pro cent van het Nederlandse totaal. Het bedrag ligt 2,6 procent hoger dan het jaar ervoor. Dit blijkt uit een onderzoek in opdracht van de Nationale Havenraad en het mi nisterie van Verkeer en Water staat hebben laten doen. Als ook de toeleveranders wordt meege teld, stijgt het bedrag naar ƒ52 miljard. Rotterdam neemt bijna de helft van de toegevoegde waar de voor zijn rekening. De groei blijft iets achter bij de totale groei in Nederland die op 3,8 procent uitkwam. Volgens de Havenraad komt dat doordat snelgroeiende sectoren als zakelijke dienstverle ning bijna niet in de haven te vin den zijn. De havens hebben de stijging met 1,6 procent minder mensen gerealiseerd. De arbeids productiviteit is hoger en veel werk is uitbesteed. Voorburg Winkels in voedings artikelen hebben de eerste vijf maanden van dit jaar de omzet niet zien groeien. Voor de slager en de groenteman stagneerde de omzet, de supermarkt zetten zelfs ietsje minder om. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De cij fers zijn daarentegen gunstig voor de detailhandelaren in de non-food. Hun omzet steeg met bijna 7 procent. Vooral winkels in woninginrichting en persoonlijke verzorging hebben weinig te kla gen. De meubelbranche zette 10 procent meer om, de doe-het-zelf- winkeïs ruim 7 procent en drogis tetijen bijna 9 procent. Voorburg Huishoudens hebben vorig jaar iets meer afval geprodu ceerd dan in 1997. De reinigings diensten haalden 3 procent meer op, vooral bouwafval en papier. Dat laten cijfers zien van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ruim acht miljoen ton af val werd aan de straat gezet, onge veer 515 kilo per inwoner. De in gezamelde hoeveelheid groente-, fruit-, en tuinafval is vorig jaar voor het eerst sinds jaren gedaald. Per inwoner komt het neer op honderd kilo, 2 procent minder dan het jaar daarvoor. In twee van de drie gemeenten daalde de aan geboden hoeveelheid GFT, De ge scheiden inzameling van oud pa pier loopt als een trein. In de afge lopen drie jaar haalde de reini ging 40 procent meer oud papier op. Alleen al vorig jaar brachten de huishoudens 11 procent meer oud papier en karton weg. Amsterdam ABN AMRO gaat haar Europese activiteiten onder brengen in één divisie. De Divisie Europa (EU-landen en Zwitser land) neemt met 30.000 werkne mers eenderde van de omzet van de bank voor haar rekening. De reorganisatie zal 'vooralsnog' geen arbeidsplaatsen kosten, zegt een woordvoerder. „We richten al leen de commerciële activiteiten opnieuw in." De Europese divisie zal vanuit Amsterdam worden ge leid door bestuurder en huidig hoofd van de Divisie Nederland, Rijkman Grcenink. Na de her structurering in Europa zal ABN AMRO bestaan uit vier takken: Buitenland, Europa, Investment Banking en ABN AMRO Lease Holding. VoorburgDat de binnenstad ge zellig is, is voor huurders van kan toren van nul en generlei waarde. De auto moet er snel kunnen ko men en hij moet gemakkelijk kunnen worden geparkeerd, dat zijn zo ongeveer de enige eisen die huurders aan kantoorruimten stellen. Binnensteden zullen steeds minder belangrijk worden als kantoorlocatie, voorspelt de Nederlandse Vereniging van Bouwondernemers (NVB) naar aanleiding vaneen enquête onder bedrijven met verhuisplannen. Bijna de helft (45 procent) van de bedrijven wijst het pittoreske stadshart radicaal af. Populair blijven de troosteloze kantoorpar ken langs de snelweg. Vrijwel geen enkel bedrijf wijst zo'n plek op voorhand af. Voor ruim 40 pro cent van de bedrijven is het zelfs de eerste voorkeur. Vijf jaar gele den was dat nog 30 procent. Den Haag De koffie-oogst bereikt dit jaar volgens bereke ningen van het Amerikaanse ministerie van Landbouw een recordomvang van 6,4 miljoen ton. Dat is een stijging van ne gen procent ten opzichte van vorig jaar. Voor het komende oogstjaar wordt een nog grotere stijging verwacht. Dit is voor al te danken aan de extreem positieve situatie in Brazilië. 's Wereld grootste koffieprodu cent ziet haar oogst met 51 pro eent stijgen. Aanwijzingen voor die groei, samen met de devalua tie van Brazilië's nationale munt, de real, waren de belangrijkste impulsen voor de dalende koffie prijs vorig jaar en in de eerste helft van dit jaar. In Nederland heeft marktleider Douwe Egberts zijn prijzen voor een pak koffie vorig jaar met tachtig cent ver laagd. De gemiddelde prijs van een pak koffie van 250 gram be droeg vorig jaar 3,72. Paradoxaal genoeg blijkt het kli maat verstorende natuurver schijnsel El Nino in Brazilië juist voor gunstige klimatologische omstandigheden te hebben ge zorgd. De orkaan Mitch zorgde in Midden-Amerika voor veel scha de, maar minder dan verwacht. Guatemala, Nicaragua en Hondu- ra zien hun oogsten inzakken met naar schatting 25 tot 30 procent. El Nino heeft wel voor een daling gezorgd van de productie in Indo nesië en het sterk opkomende Vietnam. Koffieslurpers Nederlanders blijven één van de meeste koffieslurpende volkeren. Vorig jaar werd gemiddeld 160 li- Schiphol De curatoren van Fok ker zijn er na jaren nog niet in ge slaagd om de aandelen Fokker Space, de ruimtevaartdochter van de ter ziele gegane vliegtuigfa briek, te verkopen. In de failliete boedel van Fokker zit nog altijd het 50-procentsbelang in Fokker Space. Al jaren meldden de curatoren dat dat belang elk moment van de hand zou kunnen worden gedaan. Maar dat wordt steeds lastiger, ze ker nu het minder goed pat met Space. Het bedrijf voert momen teel zelfs een reorganisatie uit. Deze tegenvaller blijkt uit het der tiende curatorenverslag, dat gis teren is gepubliceerd. Het verslag meldt ook een positief feit: een vordering van een miljard gulden, onlangs ingediend door vliegtuig fabriek Northxop-Grumman, blijkt te worden gedekt door de verzekering van Fokker. Oslo De Noorse walvisvaarders kampen met een kolossaal pro- bleem: hun pakhuizen liggen overvol met 600 ton overtollig wai- visspek. Greenpeace zegt dat een deel van die blubber daar al der tien jaar ligt opgeslagen. De bhibberberg zou miljoenen dollars waard zijn als de walvisja gers toestemming zouden krijgen hem naar Japan te exporteren. Daar wordt het spek als een deli catesse beschouwd. De regering vreest echter dat het verlenen van een exportvergunning in het bui tenland erg slecht zal vallen. De Noren eten alleen het zachte, roze vlees van de walvissen. Het spek laten ze links liggen. Al die jaren is het ingevroren en opge slagen in koelhuizen. Vroeger werd de blubber nog gebruikt om er licht mee te stoken of om ma chines te smeren, maar sinds de komst van petroleum zijn die toe passingen achterhaald. Volgens Greenpeace schendt Noorwegen de afspraak door toch door te gaan met jagen terwijl er helemaal geen vraag meer is naar het vlees. Oslo verhoogt elk jaar het vangstquotum voor dwergvin vissen Mochten er in 1993 226 worden gevangen, nu zijn dat er al 753. Toch is de vangst voor dit jaar al bijna ten einde, hoewel het quo tum met 500 gevangen vinvissen nog lang niet is bereikt. Dat komt voor een belangrijk deel doordat de binnenlandse markt al hele maal verzadigd is. ter per hoofd van de bevolking ge consumeerd, ofwel 3,5 kopje per dag. Dat is iets meer dan in 1997. Alleen in Finland, Zweden en Noorwegen blijkt het bruine vocht populairder. De Vereniging van Nederlandse Koffiebranders en Theepakkers (VNKT) consta teert in het gisteren gepubliceer de jaarverslag tevreden dat in Ne derland alleen leidingwater meer wordt gedronken dan koffie. De theeconsumptie neemt toe, plus 5 procent, maar bedraagt niet meer dan 87 liter per persoon per jaar. Engeland, Ierland, Turkije en Ja pan blyven de onbetwiste thee- landen. De consument kiest volgens de koffiebranders voor meer kwali teit en vooral variatie. Extra ster ke of milde koffies zijn in trek. Het aandeel van cafeïnevrije kof fie stijgt, evenals dat van oplos- koffie, De nieuwe instant-produc ten als espresso en cappuccino groeien, gemeten naar omzet, met 10 procent. Rotterdam Het Zaanse familie bedrijf C. Koole Beheer heeft zich met de overname van de terminal Paktank Pernis én het Rotter damse controlebedrijf Kruthoffer Doll een voorname positie op het gebied van de op- en overslag van eetbare oliën en vetten ver worven. Over de precieze plannen met de terminal wil directeur A. J. Koole nog niet veel kwyt. „Maar samen met het huidige personeel gaan we er iets moois van ma ken," stelt hij. Bij de overname van Paktank Pernis behoren ook de twee voor malige Transol-terminals van Pakhoed in Nijmegen, samen goed voor een opslagcapaciteit van 390-000 kubieke meter. Pak hoed rekent de behandeling van eetbare oliën en vetten niet langer tot zijn kernactiviteiten en was al langer op zoek naar een overna mekandidaat voor de terminals. Door de voorgenomen fusie met Van Ommeren komt juist het af stoten van Paktank Pernis als ge roepen. Voor Koole zijn de eetbare oliën en vetten wel een kernactiviteit Het Zaanse bedrijf is op dit mo ment gespecialiseerd in het trans port en de opslag. Koole telt 110 medewerkers, achttien gespecia liseerde binnenvaarttankers, twee kustvaartschepen en een tankopslagbedrijf in Zaandam. Vorig jaar heeft Koole ruim-een miljoen ton aan oliën en vetten behandeld. Koole wil in de Rotterdamse ha ven, waar de aan- en doorvoer van oliën en vetten voor de Europese voedings- en chemische indukrie zich concentreert, verder expan deren. Met de drie terminals van Pakhoed krijgt Koole er in één klap honderd medewerkers bij. Ook Koole heeft inmiddels erva ren dat klanten steeds vaker de hele logistieke keten uitbesteden. Daarom heeft Koole ook. het Rot terdamse controlebedrijf Kruthof fer Doll overgenomen. Dit hon- derdtwintig jaar oude familiebe drijf is gespecialiseerd in de con trole van laden, lossen, opslag en overslag van vooral eetbare oliën en vetten. Kruthoffer Doll wordt de laatste jaren, na het overlijden van directeur/eigenaar Kruthoffer, geleid door diens zoons en dochter. Z:j waren al eni- sge tijd op zoek naar een koper Voor het bedrijf. Directeur Koole denkt de Pak- tank-terminal in Pernis enigszins te moeten moderniseren. Voor de toekomst heeft hij 'enkele leuke ideeën'. „Maar ik wil eerst eens gaan praten met het personeel van de terminal dat ook een schat aan kennis en ervaring heeft," zegt hij. In Rotterdam wordt Koole een voorname concurrent van Vopak, dat pal tegenover de installatie in Pernis, aan de ande re kant van de Nieuwe Waterweg, de Van Ommeren Tank Terminal in Vlaardingen heeft. INAX De warme tot letbrilien als war- broodjes in de uit verkoop. De warme WO bril geeft een geheel nleu we betekenis aan de uit drukking 'op hete kolen zitten'. Het in iapan zeer populaire hightech tol iet met ver warmde bril Ie namelijk brandgevaar lijk. In de Ja panse hoofd stad Tokyo hebben al drie toiletten geiden waar schuwingen tegen deyer- wermds WC Al meer dan twintig jaar is net verwarm de tollet een gewild artikel In Japan. De speciale tol letten bevin den zich In drie huishou dens. De fa er Inmiddels tien miljoen verkocht. Normaal ge sproken kos ten de brHen zo'n 1320 gulden, maar de consu ment kan het 'hete goedje; nu voor veel minder krij Foto Reu- Rotterdam De nieuwe fabriek van Lyondell voor de fabricage van butaandiol in het Botlekge- bied wordt de grootste in zijn soort ter wereld. De fabriek krijgt een capaciteit van 125.000 ton. Honderd nieuwe werknemers heeft Lyondell nodig voor deze in vestering van honderden miljoe nen guldens. Voor driekwart van de productie heeft Lyondell al afspraken ge maakt met afnemers van deze grondstof voor tal van chemische en pharmaceutische producten en voor toevoegingen aan dranken en voedingsmiddelen, geeft vice- vooizitter Morris Gelb van de Lyondell-directie in de Verenigde Staten aan. Als basismateriaal ge bruikt de fabriek de propyleenoxi- ct die in de bestaande fabriek in de Botlek wordt gemaakt Het was aanvankelijk de bedoe ling de fabriek voor butaandiol op de Maasvlakte te bouwen, naast een grotere miljaideninvestermg die Atcq Chemicals enkele jaren geleden al aankondigde.. Nadat Arco vorig jaar door Lyondell was overgenomen heeft da nieuwe ei genaar die investering voor een tweede propyleenoxïdefabriek uitgesteld door de dalende vraag naar dat product. De werkzaam heden waren al begonnen, maar werden onder meer door de Azië- erisis voor een periode van twee jaar opgeschort. Omdat de vraag naar butaandiol volgens Lyondell wereldwijd wel stijgt bouwt Lyon dell de fabriek voor dat product nu op haar huidige terrein in de Botlek. De fabriek moet in 2001 Maar zijn. Volgens directeur J. Benders van de Europese directie van Lyondell betekent de bouw in de Botlek niet dat de miljardeninvestering op de Maasvlakte van de baan is. Uiterlijk volgend jaar valt daar over een besluit. Ingewijden in de chemische industrie in Rotter dam gaan er al langer vanuit dat van uitstel afstel zal komen en zien de bouw van de butaandiolfa- briek in de Botlek als een sterke aanwijzing daarvoor. Lyondell maakte gisteren ook be kend,haar, Cabriek.yootpolyoleti in Channelyiew in Texas' uit te breiden. Ui uraM RotterdamHet gebruik van het Internet in de regio Rotterdam- Rijnmond is verdubbeld. Dat blijkt uit een onderzoek dat Spirit Interactieve Diensten, de regiona le teletekst- en Intemetproviöer, heeft uitgevoerd onder bijna zes honderd mensen. Het gebruik, zo blijkt uit de studie, is gestegen van 21 naar 42 procent. Mediaport Rotterdam, de digitale stad voor Rotterdam-Rijnmond, is inmid dels bekend bij 31 procent van de gebruikers. Vorig jaar lag dit cij fer nog op 16 procent. Bij het onderzoek dat Spirit voor het achtste achtereenvolgende jaar heeft uitgevoerd, is onder meer gekeken naar naamsbe kendheid, bereik, gebruik en waardering van plaatselijke tele visiekanalen, teletekstdiensten en Internet. Van de ondervraagden heeft zes tig procent thuis of op het werk de beschikking over een personal computer. Hiervan bezit bijna zestig procent ook een modem of een ISDN-aanslulting. Per dag, zo blijkt uit de Spirit-studie, heeft eenderde van de Internet-gebrui- kers verbinding met het Internet. Er wordt vooral informatie ge zocht over hobby en vrijetijdsbe steding. Shoppen op Internet wordt door slechts drie procent genoemd. Van de kabelabonnees heeft in middels 93 procent een televisie met teletekst. Deze nieuwsvoor ziening wordt met 87 procent veel bekeken. Het bereik van Stads- text, de regionale teletekstdienst, is gestegen van 24 naar 36 pro cent. Met RDTV, de kabelkrant van het Rotterdams Dagblad, wil het maar matig vlotten, De daling in Prijs van goud blijft dalen De prijs van goud is sinds begin 1996 gestaag aan het dalen. De prijs nam deze week een nieuwe duik nadat de Britse centrale bank de helft van zijn goudvoorraad verkocht, zo'n 25 ton. Deze grafiek toont een beeld van de handel in termijncon tracten vanaf januari 1990. De prijs is weergegeven in dollars per troy ounce (31,1 gram). Op dit moment kost sen ounce ongeveer 258 dollar. Dat is ongeveer ƒ17.780 per kilo. 420 400 257.80 Jan Jan Jan Jan Aug i •op ttrr -no Rotterdam* Dajjblacl'AP/Bfonnerr AP reports. University of Bntisïi Columbia Zeist—Rondde 130.000 gepensio neerden die hun uitkering ont vangen van het PGGM in Zeist hebben dezer dagen 300 gulden extra op hun rekening ontvangen. Een cadeautje voor het dertigjarig bestaan van het fonds. Het PGGM trok er zo'n 39 miljoen gulden voor uit Volgens woord voerder Alfred Kool hangt het pensioenfonds, dat werkzaam is voor de sector zorg en welzijn, het uitkeren van gratificaties ge woonlijk niet aan de grote klok, maar Iaat de 'cliënten* stilzwij gend delen in de feestvreugde. naamsbekendheid van het medi um is tot staan gebracht op 42 pro cent. Het bereik is gestegen van 49 naar 51 procent In Dordrecht, zo is uit het onderzoek gebleken, heeft Dordt TV met 69 procent de hoogste naamsbekendheid. Van de Stadstext-kijkers zegt 32 procent wel eens te kijken naar vacaturebanken. Die van het Ar beidsbureau wordt het meeste (48 procent) geraadpleegd. Bij 25 pro cent van de ondervraagden leeft het idee dat de Vacaturebank Rijnmond het belangrijkste is. De vacatures in het Rotterdams Dag blad worden door vijftien procent genoemd. Voor tien procent is er geen onderscheid tussen de drie bronnen. Londen Vakbonden uit Neder land en België willen voor de ope ning van een nieuwe container- terminal in Vlissingen duidelijke afspraken over de arbeidsvoor waarden maken met de exploitant van de kade. FNV Bondgenoten en de Belgische CVD vrezen an ders dat ze in de jaren daarna moeilijk een goede CAO kunnen afsluiten. Beide bonden brachten hun standpunt gisteren naar buiten in Londen, waar het hoofdkantoor is gevestigd van de International Transport Workers' Federation (ITF). FNV Bondgenoten en de CVD zullen de CAOafspraken waarschijnlijk moeten maken met het Belgische Hessenatie. De Antwerpse stukgoedhandelaar wil met Zeeland Seaports in 2001 de aanleg beginnen van een nieu we kade voor de overslag van con tainers. Bij de aanlegplaats moet op een 150 hectare groot terrein 1,5 miljoen containers per jaar. worden afgehandeld. Mek Stam van FNV Bondgenoten stelt dat zonder duidelijke CAO- regeling vooraf het risico bestaat, dat de exploitant werknemers te gen lagere kosten laat werken. „In dat geval zullen we jaren no dig hebben de schade te herstel len." Stam plaatst overigens vraagte kens bij de komst van de VHssing- se terminal. Volgenshein moet de nieuwe kade wel iets toevoegen aan deomvangrijke verwerkings capaciteit in Rotterdam, met de Tweede Maasvlakte, Amsterdam en Antwerpen. Gaan meer termi nals eenzelfde aanbod verdelen, dan komen werknemers in de he le sector in de knel, stelt Stam. Met de CVD eist FNV Bondgeno ten dan ook op korte termijn van Hessenatie een businessplan dat' de noodzaak van de nieuwe termi nal duidelijk maakt Vlissingen Stuwadoor Verbrug- ge Terminals gaat in de nieuwe Scaldiahaven in Vlissingen een terminal bouwen voor de overslag van papier en cellulose. De bouw van de terminal volgt op het af sluiten van een langjarig contract met de Britse rederij Gearbulk, wereldwijd marktleider voor het vervoer van zogeheten forrestpro- ducten en neobulk. De nieuwe terminal gaat in eerste fase bestaan uit een zeshonderd meter lange kade en een bijbeho rend terrein van twintig hectare; samen goed voor een investering van twintig miljoen gulden. Het havenschap Zeeland Seaports zorgt voor het uitbaggeren van de Vlissingse haven om schepen met een diepgang van zestien meter toegang te kunnen verlenen. Dit baggerwerk kost het schap der tien miljoen gulden. Al volgend vooijaar worden de eerste sche pen aan de nieuwe terminal ver wacht. De nieuwe Scaldiahaven in "Vlis singen wordt ontwikkeld door de Exploitatiemaatschappij Schelde Maas (ESM), een gezamenlijke onderneming van Zeeland Sea ports en het Gemeentelijk Haven bedrijf Rotterdam. Verbrugge Terminals is een onderneming van Verbrugge International uit Temeuzen en Delta Nutsbedrij ven un Middelburg. Verbrugge Terminals slaat jaarlijks raim 1,6 miljoen ton buikproducten en meer dan 1,5 miljoen ton houtpro ducten over. MENEER RATBERT /KDENKN'ET DAT IK EEN RAT ALS VICE-PRESIDENT MARKETING KAN AANNEMEN. Ut MOET ERVARING NEBBEN IN DE TECHNISCHE INDUSTRIE. IK HEB EEN WEEK DOORGEBRACHT IN DE RIOlEN VAN CM! DATiSGOED GENOEGI IK BRENG WT WELKOM IN VRIENDEN ONS TEAM! MEE. HET ZUN VLIEGEN.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 7