Stevige discussie over takenpakket Waterballet op Nieuwe Damlaan Rotterdams Schiedamse politiek wil functies gemeentesecretaris afbakenen Coalitie vraagt om meer oppositie Jongerenraad zoekt serieuze Slim rekenfoefje maakt Stadsdebat toch succes Roijers: 'Ook ik wil Stadsdebat niet doorkruisen' Ook PvdA wil minder 'snip' voor rijkeren De mooiste trouwringenstudio van Nederland S ATI VAR JUWELIERS jgg?©. weken voor Dronken automobilist gaat er vandoor Auto schept 7-jarigjongetje Klem tussen auto en hek Auto gaat in vlammen op Tweetal valt van brommer Schiedam oekt 'aansprakelijke' iltegaal dampen van asbest Geld voor fietspont Vlaardingse Vaart Rotterdams Dagblad pion t gSsBNj£j|Hjnm il» ■- «Hn'L t - v^re - J6(f d/fenvoorï'ÊftnUi "30oji«j ^^wc^d^Mnmw?3^79£3dwy^RSttotóam^ ggSllSiiï '•r fhnr'*f*n-fir"m^trrfr t*iif nt,,; Door Edwin Comelisse Schiedam Het merendeel van de politieke partijen in Schie dam wil een stevige discussie over het takenpakket van de nieuwe gemeentesecretaris van de Branders stad. Die porte feuille zou bijvoorbeeld wel wat minder gevuld mogen zyn, vinden sommige raadsleden. Dan kan de hoogste gemeentelijk ambtenaar veel tijd en energie steken in het aansturen en aanja gen van het Algemeen Manage ment Team (AMT). Ditis een taak die tot nu toe is verwaarloosd maar die nu toch écht prioriteit moet krijgen, want het team van hoge gemeenteambtenaren gaat gebukt onder een ernstig gebrek aan daadkracht en slagvaardig heid. Schiedam moet op zoek naar een nieuwe gemeentesecretaris om dat Arno Gorissen, de huidige hoogste gemeenteambtenaar, binnenkort vertrekt. Het Schie damse college en de gemeentese cretaris zijn al een tijdje in ge sprek over een regeling waarbij Gorissen eervol ontslag wordt ver leend en hij, door gebruik te ma ken van een vut-regeling, op 55- jarige leeftijd met pensioen kan. Deze 'gouden handruk' zal de ge meente waarschijnlijk zo'n ander half miljoen gulden kosten. Gorissen lag de laatste maanden zwaar onder vuur, vooral vanuit de hogere bestuurlijke kringen. Daarbij wordt hij aangewezen als hoofdverantwoordelijke voor het maar niet van de grond komen van de bestuurlijke vernieuwing van het ambtelijk apparaat. Hij is het hoofd van het AMT, de organi satie waarin alle Schiedamse hoofden van dienst zitting heb ben, en daardoor verantwoorde lijk voor het aanjagen van deze club. Dit lukte hem echter niet, deels omdat hij er niet hard ge noeg aan trok en deels omdat hij bij tijd en wijle stevige tegenwer king ondervond vanuit het AMT. Dit resulteerde in een gebrek aan slagvaardigheid en daadkracht binnen het AMT die ook zijn uit werking had op de rest van het ambtelijk apparaat. Hierdoor is de reorganisatie van de gemeentelij ke organisatie blijven hangen in verkokering en eilanddenken. De Schiedamse politiek vindt dat de tijd waarin de mantel der liefde veelvuldig werd gebruikt, voorbij moet zijn. De gemeente moet nu drastisch ingrijpen wil het de re organisatie van het ambtelijk ap paraat ooit tot een goed einde brengen. Daarbij moet niet alleen goed worden gekeken naar het soort mens dat wordt aangeno men als nieuwe gemeentesecreta ris - eerder een pitbull dan een dominee, zoals het er nu naar uit ziet- maar ook naar het taken pakketvan deze persoon. Pagina 15: Schiedam zoekt schaap met vijf poten: moeilijk maar niet onmogelijk Schiedam Een 36-jarige Schie dammer negeerde afgelopen nacht het stopverbod van de poli tie toen deze een alcoholcontrole hield op de Broersvest in Schie dam. De man reed om een politie medewerker heen en ging er van door. Ver kwam hjj echter niet want in de Oosterstraat kon hij worden aangehouden. Hierbij probeerde hij nog om de politie mensen te slaan. Op het politiebu reau bleek waarom de man er van door was gegaan: hij had 1,3 pro mille alcohol in zijn bloed. Schiedam In de Dr. Zamenhof- straat in Schiedam is gisteren een 7-jarige jongetje gewond geraakt hij een aanrijding. Het ventje ren de plotseling tussen twee gepar keerde auto's de straat op. Een 24- jarige automobilist uit Rotterdam kon hem niet meer ontwijken. Het jongetje klapte met zijn hoofd op,de motorkap en viel vervolgens op de grond. Hij is door de GGD naar de eerste hulp van het Dijk- zigt Ziekenhuis gebracht Daar werd een zware hersenschudding geconstateerd. Het jochie is in het Sophia Kinderziekenhuis opge- Schiedam Een 39-jarige vrouw uit Krommenie is gisteren op de Thorbeckesingel in Schiedam klem komen te zitten tussen een auto en een hek. De vrouw stond samen met haar 13-jarige dochter op de tijdelijke brug tussen de Thorbeckesingel ende Burge meester Stulemeyerlaan. Toen een 19-jarige vrachtwagenchauf feur uit Krimpen aan den IJssel de brug opdraaide, zag hij het reetal over het hoofd. Hierdoor kwam de vrouw klem te zitten. Ze wist zichzelf te bevrijden maar is voor controle naar het Schieland Ziekenhuis gebracht Hoek van Holland In een gepar keerde auto aan de yergulde Draeekweg in Hoek van Holland is vanmorgen door nog onbeken de oorzaak brand uitgebroken. De brandweer heeft het vuur ge tracht te blussen maar kon niet voorkomen dat de auto geheel uit brandde. De politie houdt een on derzoek naar de oorzaak ven de brand. VlaardingenOp de kruising van de Maassluisedijk en de Marnix- laan in Vlaardingen zag een 23-ja- rige automobilist uit Vlaardingen twee plaatsgenoten op een brom fiets over het hoofd. De twee ach- tienjarigen raakten gewend toen ze van de bromfiets vielen. Eén van hen is door de automobilist naar het Holy Ziekenhuis ge bracht. De bestuurder van de brommer werd even later door een ambulance naar hetzelfde zie kenhuis gebracht. De verklarin gen van de betrokkenen moeten duidelijkheid geven over de toe dracht van het ongeluk. Op de kruising van de Nieuwe Damlaan en de Nolenslaan in Schie dam onstond gister middag en waterfaaliet door een gesprongen hoofdwaterleidlng. Door nog onbekende oorzaak sprong de lei ding waardoor duizen den liters water het wegdek in korte tijd veranderden in een uit gestrekte waterplas. Door de enorme druk van het water werd veel zand weggespoeld waardoor verzakkin gen onstonden. De po litie zette daarom een deel van de Nieuwe Damiaan af in verband met de verkeersveilig heid. Nadat medewer kers van het Schie damse nutsbedrijf ONS de hoofdkraan hadden dichtgedraaid kon het verkeer weer gebruik maken van de Nieuwe Damlaan. De omwo nenden hebben door de gesprongen leiding een deel van de mid dag zonder water geze ten. Foto Roel Vlaardingen Hei. is vrij uitzon derlijk. Een co;. ;i die een oppositiepartij pu.. .ijk op stookt om vooral mee. regen het college in te gaan. Gisteren ge beurde het tijdens het raadsdebat over de Vlaardingse Voorjaarsno ta. PvdA-fraetievoorzitter Anny Attema spoorde haar collega Mar tin Kappers aan 'de messen vooral wat scherper te slijpen'. „Dat kan echt geen kwaad, hoor?' Dat de SP maar één A4-tje aan al gemene beschouwingen had inge leverd, vond ze een schande. Zo ook het feit dat deze party geen enkele motie had ingediend. Dit in tegenstelling tot de zeven mo ties van bijvoorbeeld die andere oppositiepartij, de SRG. Attema: „Een buitengewoon minimale by- dragewm de SP." De fr '^voorzitter kon 'zich niet voor-zien', zei ze, dat.de SP niet iets meer te zeggen had over de collegeplannen voor de periode 2000-2003. „Het is toch raar dat de grootste oppositieparty in deze stad de minste oppositie voert." Ze sloot af met de constatering dat de SP inmiddels in de stad 'zo wel sociaal als politiek geen factor van belang is'. Met die opmerking verwees ze naar de periode dat het voormalige SP-raadslid Remi Poppe nog wel regelmatig de kranten haalde. Poppe is inmid dels lid van de Tweede Kamer. SP-fractievoorzitter Kappers rea geerde nauwelijks op haar felle aanval. Hij zei alleen dat rijn par tij het in grote lijnen wel eens is met de collegeplannen,,Df mees te van onze ideeën vinden we wel terug in deze nota." Opmerkelijk is het dat coalitie partijen PvdA en WD wei moties indienden. De SP heeft vijf leden in de gemeenteraad. -In Maassluis-lijkt er-;- definitief een jongerenraad te komen. Onder begeleiding van de gemeente zijn momenteel vijf jongelui bezig met het op starten van het initiatief. Debe- langrijkste taak voor de komen de tijd is het vinden van jonge ren die zitting willen nemen in deraad. De initiatiefnemers zyn op zoek naar zo'n vijftien jeugdigen tus sen ongeveer 14 en 25 jaar die ook nog eens uit verschillende culturen komen. Gabbers/alto's, maar bijvoorbeeld ook Marok kaanse jeugd, want de raad moet een afspiegeling zijn van jong Maassluis. Ookde'nstelling van de raadsle den dort er toe, .vertelt Arjan Buitelaar, zelf één van de vijf starters. „We zoeken jongeren die een beetje serieus zijn en die wat in" te brengen hebben?' De op te richten jongerenraad heeft als doel een spreekbuis te Wor den van de jongeren richting het gemeentebestuur, „Dat we -in vloed kunnen uitoefenen op be slissingen van de gemeente. f Daarom moet je ook zo veel mo gelijk verschillende jongeren hebben," aldus Buitelaar die de verwachting uitspreekt dat dé raad serieus genomen gaat wor den. ,,De wethouder jeugdza ken, ArnoldKeijzer, staater heel erg achter," weet.de jonge Maas- sluizer, Het feit dat de gemeente zich recent door jongeren heeft laten, adviseren óver de' aanleg van een skatepark, vindt Buite laar daarbij een hoopvolle ont wikkeling. Het initiatief voor de raad on stond ruim drie maanden gele den op een door de PvdA georga niseerde avond voor jóngeren: In de Toevlught kwam de jeugd toen met verschillende ideeën. Zoals meer uitgaansgelegenhe den, een jongerencentrum spe ciaal voor Marokkanen, de nachtbus die vanuit Rotterdam ook Maassluis aandoet, en dus ook het opstarten van een jonge renraad En die jongerenraad moetnu precies als platform die nen om. alle andere ideeën die er leven richting de beleidsmakers op het stadhuis te brengen. Vlaardingen De Vlaardingse burgemeester Bert Stam heeft de ze week publiekelijk toegegeven dat het Stadsdebat niet is gewor den wat de gemeente ervan ver wachtte. De belangstelling is in derdaad minder dan gehoopt, zei hij tegen de gemeenteraad. Maar om van een fiasco te spreken; dat ging hem te ver. Wie een beetje slim rekende,' kwam volgens Stam zelfs aan een deelname van 3500 inwoners. Dan ging het wel om een heel 'in genieus' rekensommetje. Want volgens berekeningen van de ambtenaren hebben feitelijk slechts 700 Vlaardingers de wyk- debatten, de Stadstafelgesprek- ken en de Dag van de Belangenor ganisaties bezocht. Onderzoek heeft volgens Stam echter uitge wezen dat elke bewoner, die aan een inspraakprocedure meedoet, representatief is voor nog vijf an dere burgers. 2d komt hij dan aan het uiteindelijke deelname-aantal van 3500. Dat gemeenteambtenaren op het laatste moment nog vrienden en kennissen opmoesten trommelen om alle lege plekken bij de Stads- tafelgesprekken te vullen, noem de hij 'geen schande'. „Uiteinde lijk hebben alle deelnemers tij dens die debatten toch heel inten sief van genachten gewisseld." Hij roemde ook de inbreng van die verenigingen die zich in-aller lei werkgroepen 'heel nauwkeu rig' hadden voorbereid op de Dag van de Belangenorganisaties. SRG-politïcus Rien Lensvelt be nadrukte echter dat de debatten toch vooral waren bijgewoond door het groepje 'beroepsinspre kers'. „Ik heb vooral die bewoners gezien die bij andere inspraakron den ook altyd vooraan staan," Of de uitkomsten wel representatief zouden zijn voor alle andere Vlaardingers, vroeg Lensvelt zich af. Zijn partij heeft samen met de SBV ook kanttekeningen ge plaatst by de uitgave van een glos sy brochure over de resultaten van het debat. Daar wordt 75.000 gulden voor neergeteld. Dat be drag komt bovenop de vier ton die de gemeenteraad voor de organi satie van het debat had uitgetrok ken. Vlaardingen De Vlaardingse wethouder van financiën Henk Roijers heeft zijn excuses aange boden voor 'de scherpe woorden' in de inleiding op de Voorjaarsno ta. Hij had de boodschap, zo gaf hij toe, misschien toch wat anders moeten verwoorden. De afgelo pen weken is er veel kritiek uitge oefend op zijn oproep nu al het ta kenpakket van de gemeente ter discussie te stellen. Volgens het merendeel vsn de fracties was die oproep veel te voorbarig. Er was immers afge sproken d ;e belangrijke be slissingen u-r het gemeentebud get zouden worden uitgesteld tot dat de uitkomsten van het Stads debat op tafel lagen. Aan de bewo ners, die aan het debat over de toekomst van Vlaardingen deel nemen, is beloofd dat hun mening een belangrijke roL zal spelen bij het opstellen van toekomstig be leid, Ook een andere zinsnede uit die zelfde nota was niet goed gevallen by de partijen. In de inleiding spoorde de wethouder van finan ciën de raadsleden aan 'bestuur lijke verantwoordelijkheid te ne men, ongeacht de vraag of uw fractie wel of niet tot de coalitie behoort'. Die laatste toevoeging wa* 'iet name de SRG-fractie in lre<. verkeerde keelgat geschoten. „Uiteraard zijn wij bereid onze verantwoordelijkheid te nemen. Daar hoeven we niet op ie worden gewezen," zei SRG'er Rien Lens velt. Of de wethouder de discussie over het takenpakket nu wel ot niet wil voeren, werd overigens niet hele maal duidelijk. In zijn antwoord op de algemene beschouwingen op de Voorjaarsnota gaf Roijers enerzijds aan dat hij 'respect heeft' voor het idee dat er in af wachting van het Stadsdebat een pas op de plaats moet worden ge maakt. Aan de andere kant bena drukte hy ook dat er toch beslis singen zoudenmoeten worden ge nomen. Het begrotingstekort van zes ton zou zich niet zomaar oplos sen. Roijers stelde uiteindelijk maar voor om dan maar het ambitieni veau van de gemeente terug te schroeven. Over welk -niveau en welke ambities hy het had, werd echter niet duidelijk. Dit najaar wordt de definitieve meerjarenbe groting voor de jaren 2000-2003 opgesteld. Vlaardingan Niet alleen de op positiepartijen Groenlinks en SP zijn tegen de Zalmsnip-plan nen van het Vlaardingse college. Ook coalitiepartij PvdA kan zich er niet in vinden. Tijdens de al gemene beschouwingen gister avond over de Voorjaarsnota stemde de PvdA voor de Groen- Links-motie om hogere inko mens minder te laten profiteren van de lastenverlichting die nu nog de naam Zalmsnip draagt Groenlinks vindt het niet nodig dat de rijkeren in het nieuwe plan van wethouder van financi ën Henk Roijers net zoveel on roerende zaakbelasting (OZB) terugkrijgen als de minder be deelden. De party stelt dan ook voor om eigenaars en bewoners van duurdere woningen zwaar der te belasten. Hoe hoger (te prijs van de woning, des te min der lastenverlichting, is het mot to. Het geld dat zo wordt be spaard, wil Groenlinks benut ten ter bestrijding van de zoge heten armoedeval. Van zo'n val kan sprake zijn als werklozen overschakelen op een laagbe taalde baan. Soms lopen ze door die overstap' opeens zoveel sub sidies mis, dat ze er per maand netto op achteruitgaan. De PvdA en de SP sluiten zich aan bij de stelling van Groenlinks dat de gemeente op dit moment te wei nig doet om zo'n armoedeval te voorkomen. De drie partijen hebben samen overigens geen meerderheid in de gemeente raad. Als er niet meer steun komt voor dit voorstel van Groenlinks om meer geld voor de armoedeval vrij te maken, gaat het niet door. Wethouder Henk Roijers heeft al duidelijk gemaakt dat hy te gen 'zo'n soort inkomenspoli tiek' is.. Dat geldt ook voor zyn partij, de WD. Roijers bena drukte voorts dat de waarde van een huis of appartement niet al tijd iets zegt over de bankreke ning van de bewoner. •Als het aan hem Hgtkiygen be woners in plaats van de huidige Zalmsnip allemaal dezelfde ver laging van de tarieven van afval stoffenheffing en; OZB, Het eer ste tarief zal ongeveer negen piek lager uitvallen, het tweede waarschijnlijk zo'n 65 gulden of misschien nog meer. Roijers repte tijdens het debat over de Vooija2rsnota .over. eeri;:verla ging yan 'misschien' 75 gulden. kaar .worden opgeteld, gaat dé, gemiddelde burger., ér in. verge- lijking met de huidige situatie overigens op achteruit In zijn plannen houdt Roijers overigens wel vast aan de hon derd piek lastenverlichting voor uitkeringsgerechtigden en mi nima. Groenlinks, de SP en PvdA ondersteunen dit deel .van Roijers voorstel overigens wel. Ook zij vinden dat deze groepen dit extraatje nodig hebben, Over de Zalmsnip zal pas defini tief een beslissing wonien geno men bij de bespreking van de begroting dit najaar. Vanaf vol gend jaar mogen gemeenten dt snip anders besteden. Het rijk stelt daarbij wel als-voorwaarde dat het geld moet worden uitge geven aan lastenverlichting.- Schiedam De gemeente Schie dam zégt de nodige schade te heb ben geleden door de noodzakelij ke verwijdering van asbest in de omgeving van de Van Marken- straat De schade zal worden ver haald 'op degenen die hiervoor aansprakelijk kunnen worden ge steld', laten burgemeesteren wet houders weten in antwoord op schriftelijke vragen van SP-raads lid Yoriek Haan. Wie dat zyn is echter onduidelijk, omdat het om 'illegale dumpingen' zou gaan. Volgens burgemeester en wethou ders was by een eerdere inventa risatie de,aanwezigheid van as best al duidelijk gewerden en zou de verwijdering daarvan, in het complete sloopplan wórden, mee-, genomen. Nadat date was .afge voerd werd er echter opnieuw as besthoudend .kit aangetroffen. Dat zou niet uit de flats afkomstig zyn, maar daar later door. onbe kenden zyn gedeponeerd. Toen dat duidelijk was geworden wérd het terrein afgezet,es hét werk stilgelegd. Haan heeft zo zyn twi jfels of het toch niet gewoOn uit de flats afkomstig is. Hy wil in de eerste raadsvergadering na hét zomerreces opnieuw op de zaak terugkomen. 'rt'!"rt:ré: Rotterdam De Rotterdamse re gioraad heeft de aankoop, moge lijk gemaakt van een fietspont over de Vlaardingse Vaart De pont is van belang als schakel in een Tegionale fietsroute tussen Voome-Putten en de Noordrand van Rotterdam. De route loopt via het veer Maassluis-Rozenburg, de Vlietlanden bij Maasland, de pol derwegen van Midden-Delfland en het gehucht De Zweth. Tot nu toe vormde de Vlaardingse Vaart een barrière. De pont moet komen ter hoogte van café Vlietzicht De pont kost in totaal 91.000 gul den en de provincie betaalt waar schijnlijk het ontbrekende deel of probeert het geld uit de markt te halen. Het project heeft Re naam Vaarwel en vloeit voort uit het Groenakkoord-Brouwer, een initi atief van de voormalige PvdA-ge- deputeerde Brouwer. Het recrea tieschap Midden-Delfland wordt de eigenaar en beheerder vande fietspont en draait dus op voor het onderhoud "11.750 gulden per jaar. De pont krijgt ongetwijfeld veel passagiers, want in de omge ving wordt vooral 's zomers en; in de weekeinden veel gefietst en gewandeld. Uiterlijk in het voor jaar van 20CÜ zal de pont varen. Vrijdag 9 juli 1999 9

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3