14 Rotterdam Afvalcontainers onder de grond 'Relschopper moet rekening houden met tv-camera's' F ormulierenbrigade helpt bij uitvoering van armoedebeleid Grootst mogelijke inspanning om tachtig procent weg te werken Bouw van gevangenis en metroviadnct vordert Doordouwer walste personeel sociale dienst plat Fikkie officiële adoptiehond Corps Vandalen veroordeeld Maritiem zonder Prins Hendrik aSWR *8mm De Cooisli Arme stad met arme buurvrouw Rotterdams Dagblad Vrijdag 9 juli 1999 Rotterdam Voor Rotterdam mers met de allerlaagste inko mens worden vanaf volgende maand een zogenoemde formulie- renbrigade en een allochtonente- lefoon opgezet. Het gaat om extra maatregelen van de gemeente in het kader van het armoedebeleid. Daarvoor komt, onder meer door vrijgekomen gelden uit Den Haag, 6,2 miljoen gulden extra be schikbaar. De gehele gemeenteraad steunde gisteren een voorstel van het col lege over de besteding van die miljoenen. Raadsbreed bestond het verlangen dat het geld ge bruikt werd voor de meest kanslo ze Rotterdammers - in het jargon van het armoedebeleid wel 'echte blijvers' genoemd. Om die reden stelde wethouder J. van der Tak (sociale zaken) giste ren voor de miljoenen uit te trek ken voor een allochtonentelefoon, waarmee 'kansloze' allochtonen beter bereikt moeten kunnen worden. De formulierenbrigade zal mensen helpen bij het invul len van allerlei ingewikkelde for mulieren, die moeten worden in gevuld vol men .recht krijgen op bijstandsregelingen. In het voorstel was ook plaats in geruimd voor een uitbreiding van de regeling voor duurzame ge bruiksgoederen. Het college had op aandrang van de gemeente raad bedacht dat ook de groep 57,5- tot 64-jarigen met weinig in komen in de toekomst recht moet hebben op een door de gemeente te verschaffen koelkast of wasma chine. Een ander deel van het geld gaat op aan projecten ter be strijding van sociaal isolement en het oprichten van steunpunten Armoedebestrijding. Voor armoedebeleid in het jaar 2000 wordt bovendien alvast een miljoen gulden gereserveerd. Te recht, vond het raadslid L. Geluk (CDA). Armoedebeleid moet duurzaam zijn. Als er ooit weer een economische crisis komt, zal het belang blijken van ons armoe debeleid." Net als andere fracties in de Rot terdamse gemeenteraad riep hij wethouder Van der Tak op in Den Haag nog eens op flink te lobbyen ten behoeve van meer geld voor de armoedebestrijding. P. Aubert (PvdA): „Want het is schandalig dat we in tijden van hoogconjunc tuur een armoedebeleid moeten hebben." Wat betreft Rotterdam moet volgens WD en PvdA in de toekomst wellicht een beroep wor den gedaan op overgebleven mil joenen uit het maar matig ge bruikte woonlastenfonds Bij alle maatregelen in het kader van armoedebestrijding moet vol gens H. van Houts (WD) wel steeds het oog worden gehouden op de op de loer liggende 'armoe deval'. Onderzoeken hebben aan getoond dat in sommige gevallen mensen uit lage inkomensgroe pen bij het aanvaarden van werk door de (geringe) inkomenstoena me te maken kunnen krijgen met andere hoog oplopende kosten, waardoor zij er in inkomen op achteruitgaan. De gehele ge meenteraad steunde daarom een motie om armoedebestrijdende maatregelen op hun effecten op de armoedeval te beoordelen. De raad sprak door het aannemen van een motie van CDA'er Geluk ook de voorkeur uit, dat het pro ject Onbenutte Kwaliteiten ver ruimd wordt, zodat ook arbeidsge handicapten eronder kunnen val len. De zogeheten OK-banken richten zich op Rotterdammers die een uitkering hebben, maar die wel degelijk capaciteiten heb ben die benut moeten worden, zo wel voor de samenleving als voor hun eigen zingeving. RotterdamVoor 2003 moet tachtig procent van de afvalcon tainers in Rotterdam ondergronds aangelegd zijn. De ge meenteraad heeft daarvoor gisteravond vijf miljoen gulden uit het groeifonds beschikbaar gesteld en droeg bij motie het college op 'de grootst mogelijke inspanning' te verrichten om een en ander voor elkaar te krijgen. De vijf miljoen wordt als eerste aanzet gezien; over verdere financiering van het ambi tieuze plan zal de Rotterdamse politiek zich in een later stadi um buigen. Uit het Groeifonds -een soort flexibel te hanteren investerings programma van het gemeentebe stuur - kan Rotterdam voor 1999 en 2090 ruim vijftig miljoen halen. Gisteren ging wethouder S. Kort- huis (financiën) in debat met de gemeenteraad over haar plannen met het geld. Ze had een lijst van 22 projecten opgesteld. Het plan van de ondergrondse containers vond de raad, zoals het college wenste, al wel vijf miljoen gulden waard. En voor de plannen ten behoeve van de herhuisves ting van de wijkraad Pemis (1,4 miljoen), de infrastructuur (12,8 miljoen), het duurzaam bouwen in de nieuwe wijk Nesselande (4 miljoen), de omgevmgvan hetEx- celsiorstadion (1,2 miljoen), de technocentra scheepvaart (6 mil joen) en de opknapbeurt van het Zuidpleintheater (2,5 miljoen) kon Korthuis ook op instemming van de gemeenteraad regelen. Maar op andere terreinen ver wachtten de verschillende raads fracties een wat gullere houding van de wethouder. Een meerder heid van de gemeenteraad stem de uiteindelijk in met een amen dement dat voorzag in extra geld voor de brede school (4 mihoen in plaats van 3), sportvelden (4,1 mil joen in plaats van 3), het bomen- bestand (3,1 miljoen m plaats van 2,2) en een sporthal, vlakbij het Spartastadion (0,8 miljoen). In het oorspronkelijke voorstel werd die sporthal niet eens ge noemd. Het was vervolgens CDA 'er L. Geluk die de anders college partijen (PvdA, WD en Groen links) zover kreeg de acht ton die nog nodig was voor de bouw van de hal beschikbaar te stellen. Het gaat om een sporthal bij Zwem bad West. Voor Hoogvliet bracht de gemeenteraad gisteren ook prettig nieuws. Er werd 1,4 mil joen beschikbaar gesteld voor een bibliotheek in Hoogvliet-Zuid. Voor de verschillende wensen van de gemeenteraad moesten andere plannen sneuvelen. De voor de li quidatie van ONRA -de samen werkingsovereenkomst tussen de gemeente, NVLS en ONRA N.V. die ooit moest leiden tot Nieuw Rotterdam Airport- benodigde 2,7 miljoen gulden had het college graag uit het Groeifonds willen halen. Maar de raad beval dat be drag elders op de gemeentereke ning te zoekea Zo werd het ook oneigenlijk ge vonden dat voor nieuwe TBO rontgenapparatuur voor de GGD 1,5 mijjoen gutden uit het Groei fonds moest worden gehaald. Het beoogde museum Politiek ea Prent, waarvoor het voormalige Turkse consulaat door het college als een geschikte plek werd ge zien, werd ook van de lijst ge schrapt. Voor een idee van M. Kneepkens (Stadspartij) om het museum dan maar te integreren in het in Rotterdam te vestigen Centrum voor Beeldcultuur be stond weinig bijval in de gemeen teraad. „Politieke prenten horen niet in een museum," zei T. Cor- nelissen (SP). „Maar aan een lan taarnpaal." RotterdamHet Maritiem Muse um "Prins Hendrik' heet voortaan Maritiem Museum Rotterdam. De Rotterdamse gemeenteraad be sloot gisteren dat de oude naam al te ouderwets was, al was het al leen maar omdat maar een enke ling weet dat het hier gaat om de broer van koning Willem UI, een zeevaarder uit andere tijden. Bo vendien: ,3Ü Rotterdam als mo derne stad hoort een moderne ■profilering van de musea." M. Kneepkens (Stadspartij) stem de met frisse tegenzin mee met de rest van de aad. Hij memoreerde eraan dat al vaker deze eeuw ge sjoemeld is met de puntjes op de naam Bojjmans Van Beuningen. En was het museum voor Land en Volkenkunde in de vaart der volkeren niet ook al onlangs om gedoopt tot Wereldmuseum? „Ik vrees dat deze hype nooit meer stopt, Om jonge mensen te trek ken noemen ze de Schouwbrug straks ook nog Viewhouse," spot te hij. Rotterdam De ondernemings raad (or) van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SoZaWe) laakt de manier waarop b en wde klach ten van het personeel tegen ad junct-directeur Ton Peters heb ben afgehandeld. In een brief, waartoe gisteren is besloten, wordt het college erop gewezen dat medewerkers die klaagden over het gedrag van Peters geen excuus is aangeboden. Ook het feit dat het college vraagt om res pect voor de topambtenaar gelet op zijn succesrijke inzet voor de gemeente in het verleden is in het verkeerde keelgat geschoten. Peters trad in januari bij de socia le dienst aan als adjunct-directeur Werkgelegenheid en Zorg, Hij was jarenlang de rechterhand van voormalig burgemeester Peper en zijn voornaamste veiligheidsadvi seur. Al snel werd er geklaagd over zijn intimerende optreden tegen zowel mannen als vrouwen. Sommige medewerkers versche nen niet meer op kantoor na zich geschoffeerd te hebben gevoeld door de nieuwe adjunct-directeur. Op 22 maart werd een commissie onder leiding van directeur M. Masthoff van de sociale dienst in gesteld om het gedrag van de man te onderzoeken. Niet alleen de signalen bij SoZaWe werden on der de loep genomen, maar ook oude klachten op het stadhuis. Bij elkaar ging het om circa twintig klachten. Het onderhoek leidde tot een ge heim advies aan het college eind mei B en W hebben na anderhal ve maand besloten de topambte naar te berispen en over te plaat sen, Hij krijgt weereen werkplek in het stadhuis. Dat het zou gaan om een project op het gebied van openbare orde en veiligheid wordt van officiële zijde ontkend. „Maar van excuus in de brief van b en waan de klagers is geen spra ke," zegt een teleurgestelde or- voorzitter M. Buitendijk. „Er wordt in de brief zelfs begrip voor de topambtenaar gevraagd, We hebben daarom als ondeme- mi^raad besloten een brief te- ri 6 te sturen waarin we onze on vrede hierover uiten. We betreu ren de zakelijke toon." De gewraakte brief van ben w: „Wij zijn van oordeel dat er in de werksituatie ruimte moet zijn voor het maken van aanmerkin gen op het functioneren van me dewerkers en wij hebben er be grip voor dat de werkomstandig heden van dien aard zijn dat de toon waarop dat gebeurt kortaf is." Toch zijn er door Peters in dat opzicht grenzen overschreden, re den voor het college om de om zijn daadkracht gewaardeerde ambtenaar te 'straffen'. Zelf was Buitendijk aanvankelijk positief over de nieuwkomer bij rijn dienst ,Jk zat va de aanstel- iingscommLsie. Hij kwam heel enthousiast over" Maar Peters heeft ook een andere kant: een doo: douwer die soms als een bull dozer over mensen heen ken wal sen. Misschien was de overstap van de 'harde' wereld van veilig heid waar Peters vandaan kwam naar die van de 'softe' sociale dienst erg groot. Buitendijk er kent het „Er is een cultuurver schil, dat klopt. Dat is gigantisch." Tactiek Maar dat er spelletjes zijn ge speeld om een kritische directeur weg te krijgen, een stok gevonden om de hond te slaan, daarvan wil Buitendijk niet weten. „Een be wuste tactiek? Nee, dat beslist niet. Het is uitgelopen op een gro te teleurstelling. We zaten niet te wachten op onrust na wat we al hadden meegemaakt." De vorige directeur H. Krasse werd bijvoor beeld de laan uitgestuurd nadat met name zijn hoge declaraties waren opgevallen. De medewerkers die over Peters gedrag hebben geklaagd, hebben weinig trek met de pers te praten. Ze zijn bang en vinden dat ze al genoeg ellende hebben meege maakt. Ook op de oude werkplek van Peters heeft men geen be hoefte te reageren op de discipli naire straf. Peters heeft een lange staat van dienst bij de gemeente Rotter dam. Iemand die meestal bezig was met lastige klussen. In zijn hoedanigheid van staffunctiona ris Onderwijs zette hij zich in om achterstandskinderen een betere positie te geven. Maar vooral wordt hjj door insiders geprezen om zijn aanpak van de overlast op straat. Peters was één van de be langrijke mensen op de achter grond bij de grootscheepse aan pak jtn de uit de hand geiopen drugsproblematiek in de Maas stad te beteugelen, Victor gehe ten. In Hoogvliet wordt volop gebouwd aan nieuwe projecten. Deze luchtfoto laatzien dat de bouw van de gevangenis op bedrijventerrein De Gaderfng (voorgrond) vordert Op de ach tergrond Is het metroviaduct van de toekomstige Beneluxlijn te zien. In 2002 moet daar de metro tussen Hoogvliet en Schiedam rijden. Foto am van der vowwcorvo* - Het Rotter damse!) Stu denten Corps beeft gisteren in het centrum van Rotter dam het hondje Fik kie geadop teerd. D® studenten verplichten zich ertoe om het bron zen beeldje van maak ster Joeki Slmak goed te verzagen en te onder houden. Daartoe gin gen ze bij de officiële adoptiehandelingen al door de knieën. Foto Niels van aar Hoeven/Kottertiams Door Yvonne Keunen RotterdamHet Openbaar Minis terie heeft de eigen richtlijnen overtreden door op televisie beel den te laten uitzenden van rel schoppers die zich na de huldi ging van kampioen Feye- noord ~,en. Dat neemt niet v. e verdachten wel vervolgu ogen worden. Dat heeft de Rotterdamse rechtbank gisteren bepaald tijdens een serie zittingen waarbij veertien ver dachten moesten voorkomen we gens openlijk geweld op de Cool- singelop25april. Het was de verdediging van enke le verdachten die bezwaren op wierp tegen het tonen van door de politie gemaakte beelden in het tv-programma Opsporing Ver zocht. „Het opsporingsmiddel staat niet in verhouding tot het delict," vond advocaat mr. P. G. L. van Ardenne, In de door justitie gehanteerde richtlijnen wordt het vertonen van verdachten op tele visie gerechtvaardigd als het gaat om 'zware jongens1 zoals roofover vallers, serieverkrachters en py romanen. Volgens Van Ardenne behoort zijn cliënt -een30-jangeCapelle- naar die wordt beschuldigd van het gooien met stenen, bierblikjes en hekken naar de ME - niet tot die zware categorie. Bovendien is volgens de raadsman op de beel den helemaal niet te zien dat de verdachte een strafbaar text be gaat. Immers is hij alleen gefilmd terwijl hij achter een hek staat en als hij met een krat bier in zijn nand loopt Niet te zien is dat hij daar ook daadwerkelijk mee Rotterdam Voor de Rotter damse rechtbank moesten ach gisteren opnieuw veertien man nen, onder wie twee minderjari gen, verantwoorden voor hun aandeel in de grootschalige rel len, na de kampioenshuldiging van Feyenoord. Enkele zaken werden aangehouden, één man weid ontslagen van rechtsver volging en "de rest werd veroor deeld tot deels voorwaardelijke celstraffen m het betalen van geld aan een speciaal fonds voor de slachtoffers van de rellen. gooit. „Maar mijn cliënt wordt nog wel dagelijks geconfronteerd met mensen die hem van de tele visiebeelden herkennen," zei Van Ardenne. Officier van Justitie mr. R.E.I. Steen voerde aan dat Opsporing Verzocht pas werd ingeschakeld toen bleek dat met andere opspo ringsmiddelen de identiteit van de verdachte niet kon worden achterhaald. „Bovendien heeft de verdachte er zelf voor gekozen om te midden van duizenden rnensen en draaiende camera's strafbare feiten te begaan. Dan moet je er niet van opkijken als je daarna in de huiskamer te zien bent," zei Steen. De officier vond bovendien dat verdachte zich had schuldig ge maakt aan zeer ernstige delicten. Niettemin oordeelde politierech ter mr. 3.W. van den Hurk dat In nagenoeg alle gevallen kon- deB-.de onvoorwaardelijke cel- r£tra)ïen omgezet worden in werkstraffen. Twee mannen moeten daadwerkelijk achter de tralies. Een van hen was al eer der bij rellen betrokken, en de ander gaf ronduit toe „gewoon voor de sensatie" te-hebben meegedaan.. Hij maakte zich vooral zorgen over het uitzitten van een eerder opgelegde voor waardelijke straf.Als het maar niet tijdens de jaarwisseling is. Dan wil ik wel vrij zijn." openlijk geweld niet in de richtlij nen van justitie is opgenomen als een misdrijf dat ernstig genoeg is om af te wijken van de bescher ming van de privacy van verdach ten, „Maar het stigmatiserende effect van de vertoonde beelden is beperkt gebleven. Zedendelin quenten waren al lang uit hun huls gepest. In dit geval was het vervelend voor de verdachte maar waren de gevolgen niet verstrek kend." Toch vindt Van den Hurk dat het geen verkeerde beslissing was om Opsoring Verzocht in te schakelen. Politie en justitie had den immers eerst op andere ma nieren geprobeerd namen van rel schoppers te achterhalen. „Bo vendien is het algemeen bekend dat van dit soort evenement opna men worden gemaakt. U had er rekening mee moeten houden dat er camera's draaiden." Het lukt in Rotterdam bij lange na nog niet de koopkracht van de be volking op te tókken. Dat is een proces van jaren. Er zullen aan trekkelijke bouwprojecten moe ten zijn voor hogere inkomens. Ook de kwaliteit van de omgeving is een bron van zorg. Er wordt aan gewerkt (Kop van Zuid, de Veran da, het VOC-terrein, de Müller- pier), maar snel gaat het niet en het gemeentebestuur heeft ook 'de markt' erbij nodig. Schiedam zit in hetzelfde schuit je, ook daar is het streven erop ge richt de gemiddelde koopkracht op te vijzelen (met plannen voor Sveaparken, Gusto, Nieuwe Ha ven) en ook daar gaat het uiterst moeizaam, mede omdat de ge- meenteraadniet steeds op één lijn zit over de aanpak van flatwijken Nieuwland en Groenoord. Hetbe- heerplan Nieuwland beoogde een fysieke en sociale impuls, maar de wethouder voor stadsvernieu wing en volkshuisvesting, Adri Reijnhout, ziet zijn beleid gefrus treerd door een onverwachte in stroom van minima uit Rotter dam. Minima brengen nu een maal geen geld mee. In de regionale volkshuisves tingscommissie schoot de Rotter damse wethouder voor volkshuis vesting en stedelijke vernieu wing, Herman Meyer, uit zjjn slof. Dat kwam mede door de wijze waarop de Schiedamse delegatie zich uitliet over Rotterdamse kansarmen. Kijk uit, zei Meijer, let op dat minimum en kansarm niet hetzelfde is. Hij bedoelde: Schiedam is niet zo vlot met soci aal investeren, er is amper bewo nersondersteuning, er is amper minderhedenbeleid, er is ook met 'nieuwe banen' nog veel te berei ken en dan moetje eens zien of minima geen kansen hebben. Daar kan Schiedam wel meer aan doen, zei Meijer, die zelf zwaar na druk legt op het belang van soci aal investeren tegelijk met fysie ke verbeteringen en het stimule ren van de wijkeconomie. Maar ook al zou Schiedam het al leen hebben over Rotterdamse minima en het woord kansarmen omzeilen, dan nog irriteert het Meijer, want wat is nou helemaal het geval? Meijer legde het giste ren de Rotterdamse gemeente raad uit. Er is de laatste jaren veel stadsvernieuwing geweest in Spangen en het Nieuwe Westen, er zjjn veel mensen verhuisd en ze konden naar het noorden, het oosten, het zuiden en het westen en toevallig zijn er een stel naar het westen gegaan, daar ligt Schiedam. Meijer: „Nou, da's erg, zeg! Straks gaat Schiedam een paar blokken slopen en dan ko men er Schiedammers naar Rot terdam. Nou, en? Dan ben ik de laatste die daar wat van zegt." - Er is nu eenmaal het principe van vrije woonkeuze. In Hoogvfiet is de deelgemeente bevreesd dat er koopkracht verloren gaat als de Vinex-wjjken Portland en Camis- selande in Albrandswaard en Ba- rendrecht gebouwd zijn, vandaar het ambitieuze vernieuwingsplan voor Hoogvliet InUsselmonde bestaat dezelfde zorg over een uit stroom van modale gezinnen naar de nieuwe wijken. In de Noord rand van Rotterdam wordt vanwe ge Nesselande en de woningbouw in Lergschenhoek, Bleiswijk en Berkel en Rodenrijs voor een ver gelijkbaar effect gevreesd. Het gaat al jarenlang zo dat modale in komens naar buiten trokken. Het verklaarde de groei van Spijke- nisse, Hellevoetsluis, Capelle aan den IJssel en Maassluis. Onder wijl verarmden steden als Rotter dam, Schiedam en Vlaardingen, waardoor de wijk- en winkelvoor zieningen onder druk kwamen te staan. Die trend is alleen te keren als er alsnog meer sociale woning bouw in de Vinexkomt, als er meer duurdere koopwoningen in de stad worden gebouwd en als het grote-stedenbeleid verdub beld wordt Dat zal niet allemaal lukken. Schiedam hoopt nu een deel van Nieuwland (Parkweg) te mogen afschermen van de vrije woonmarkt, om meer greep te krijgen op de inkomensniveaus, maar daar is het laatste woord nog niet over gezegd, als je Meijer zo hoort. Het steekt de wethouder dat hij vorig jaar een Schiedamse lobby voor extra stadsvereieu- wingsmiljoenen steunde, terwijl er nu naar 'zijn' minima wordt ge kat Foei. Ondertussen maskeert dit bu. enruzietje dat de koop kracht aan beide zijden van de ge meentegrens niet toeneemt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4