16 l@ekei De bijbel is fantastisch, vol seks en geweld' Eline Terpstra (15) schrijft na debuut gewoon door Schrijver Boris Starling laat 'Messias' lustig moorden van 4% afge\ó< weak gsaiSii mmmmmaespsmsm Dichtdebuut Reve in herdruk Rotterdams Dagblad I Vrydag9jutil999 Als politiek helderziende was hij geen ster, als Kuifje-expert scoorde hij beduidend beter, maar als thrillerauteur is de Brit Boris Starling pas echt succesvoL Zijn debuut 'Messias', waarin een religieuze fana ticus op de valreep van dit millennium moordend door Londen zwerft, is inmiddels aan tien landen verkocht. De jonge misdaadschrijver spreekt over bedrog, religie en bloedspatten op de muur. „Je kunt in een paar zinnen heel veel suggereren." Door Peter Kuijt De allereerste schreden die Boris Starling op het schrijverspad zet te, waren niet meteen de meest succesvolle. Zijn lerares Engels verwees een opstel van de 8-jarige Boris regelrecht naar de prullen mand. „Maar ik had dan ook schaamteloos het verhaal 'De Zonnetempel' van Kuifje gekopi eerd," grinnikt de nu 29-jarige au teur. „Het was trouwens wel mak kelijk voor de lerares om dat te herkennen; ik had mijn hoofdfi guur ook Kuifje genoemd." Uit eindelijk zou de Belgische stripfi guur hem nog ver brengen. Met zijn specialismen Kuifje en de misdaadauteur Dick Francis schopte Starling het tot de halve finale van BBC's nationale ken- nisquiz Mastermind. Er gingen negentien jaar over heen voordat Starling zich weer serieus op het schrijven zou stor ten. Maar hij deed het dan ook meteen goed. Op zijn 27ste ver kocht hij het manuscript van Messias' aan de Britse uitgeverij HarperCollins, die de rechten op haar beurt vrij snel sleet aan tien buitenlandse boekdrukkers. Het boek verhaalt over een religi euze fanaticus die denkt dat hij de nieuwe Messias is. AI moordend houdt hy Londen, dat al lijdt on der een zeldzame hittegolf, in zijn greep. De seriemoordenaar slaat op gruwelijke wijze toe. Sommige slachtoffers ontvelt hij, anderen worden letterlijk gevierendeeld of gekruisigd. Zilveren lepel De betreurden worden immer' aangetroffen zonder tong, maar wel met een zilveren lepel in de mond. Het is aan de door de wol geverfde hoofdinspecteur Red Metcalfe, die de gave heeft om 'in de huid' van moordenaars te krui pen, om de dodelijke Messias alias Zilvertong te stoppen. Het is een zware op- A1 (l) Fortuna a dochter Allenöe Yvonne Keuls (3) Mewouw mlln (5) De Procedure Harry Mulisch -> Boekenkast op Boudewjn Buch [10] De kopgroep Mart Smeets (l) Een keihard kusjel [2] Een verantwoordelijke mJnliter W. Sorgdrager (5) Jemig de twoud Sanders (2) Ooggetuigen van de wereld- Geert Mak getchledenb Het kleine feng Shul boekje Lilian Too D*ttUd/GPO/tö0799 Veel exemplaren zijn er niet van in omloop, van het poëziedebuut van Gerard Reve. De volksschrijver gaf zijn dichtbundel Terugkeer' in eigen beheer uit in 1940. Dat was zeven jaar voor zyn prozadebuut 'De Avonden'. Hij liet door een kopieerinrichting in Am sterdam-Noord vijftig exemplaren afdrukken. Najaar 1998 gaf Reve De Nieuwe Grafische in Rotter dam opdracht om er vijfhonderd bij te drukken, ge nummerd en door hem gesigneerd. Binnen een et maal was deze 'tweede druk' uitverkocht. Uitgeverij Conserve doet het nu dunnetjes over. Op 14 december, de 76ste verjaardag van de schrijver, brengt ze een gebonden herdruk uit. De oplage is dit keer vijfduizend exemplaren. Het uitgeverijtje in Schoorl brengt daarmee in korte tijd een indrukwekkende trilogie op zijn naam, In 1998 herdrukte Conserve-uitgever Kees de Bakker al het prozadebuut 'Conserve' van W. F. Hermans. Na de zomer brengt hij de eersteling van Mulisch op. nieuwuit, de novelle Tussen hamer en aambeeld'. „Daarmee heb ik de Grote Drie van na de oorlog com pleet,"jubelt De Bakker. „Dat dat zo snel zoulukken, had ik nooit durven dromen. Bij Hermans heb ik vijf tien jaar moeten soebatten. Pas na zijn dood kreeg ik toestemming, van zijn zoon. Bij Mulisch heb ik een halfjaar op antwoord gewacht. Reve daarentegen gaf binnen een week groen licht. Wat hierna nog? Ik zou het even niet weten." De heruitgave van Terugkeer' bevat behalve het ti telgedicht nog negen andere gedichten, een facsimi le van het titelgedicht in handschrift, een foto uit het debuutjaar en een inleiding van Tom Rooduijn. Keken Hermans en Mulisch altijd met gekromde te nen op hun beginnersproza terug Reve geneert zich helemaal niet voor de gedichten die hij als 16-jarige schreef. In een interview merkte de volksschrijver al eens op dat het woordgebruik 'volkomen aansluit' bij zyn latere stijl. „Ik zeg bijvoorbeeld: 'In de Straten schommelt de sneeuw omlaag.' Een droog, Reviaans beeld, lijkt me." Uitgever De Bakker komt in september ook met een heruitgave van zijn eigen bundel 'Mijn eerste boek', over de debuten van dertig Nederlandse auteurs. gave voor Met- hij de kost als freelance versïag- calfe die zowel gever voor The Sun en The Daily voor hem als Telegraph. Daarna trad hij in voor Zilver- dienst als onderzoeker bij de fir- tong uitmondt ma Contrei Risks, een particulie- in een werke- re beveiligingsdienst, gespeciali- lijk verrassen- seerd in ontvoeringszaken, ver- de finw trouwelijk onderzoek en politieke ale. analyse. Snel pratend, „Dat klinkt allemaal spannender om de haver- dan het is," nuanceert Starling de klap oneliners meteen opkomende gedachte en droge grap- over Control Risks als een soort jes ventile- Britse geheime dienst. „De firma rend, vertelt werkt voor multinationals. Als Starling over jouw bedrijf opereert in een be de jaren die paald deel van de wereld en je wilt tussen Kuifje weten wat er op politiek gebied en de lance- staat te gebeuren, kun Js daarvoor ring van de Control Risks inschakelen." De 'Messias' lig- onderneming is ook behulpzaam gen. Na zijn in het 'vrij praten' van gijzelaars, studie politico- Starling herinnert zich de ontvoe- logie aan Cam- ring van een Duitse vrouw in Co- bridge Univer- iombia. „Daar hoefden we niets sity verdiende aan te doen," lacht hij. „De ont voerders lieten haar na twee we ken vrij, omdat ze zo'n verschrik kelijk kreng was." „Ik hield me overigens niet bezig met het vrij krijgen van gijze laars, dat was voor degereu die een carrière in het leger u bij de politie achter de rug hadden. Mijn taak was het doen van politieke voorspellingen. Ik was een vrij slechte waarzegger, moet ik toe geven. Het vredesakkoord in Noord-Ierland zag ik niet aanko men. En over de verkiezingen in Hongarije zei ik met grote stellig heid dat Partij X het nooit zou winnen. En die partij boekt me toch een zege! Het bleek toen dus al dat ik goed ben in fictie." Zwembad Het idee voor 'Messias' kwam bij Starling op toen hij op vakantie in het zwembad lag te spartelen. „De plot over de seriemoordenaar flitste zo by mij naar binnen, toen ik een paar baantjes aan het trek ken was. Ik sliep er nog zo'n zes maanden over, liet het idee dus goed bezinken, schreef een paar karakterschetsen en verhaallij nen. Daarna begon ik echt met schryven" „Binnen éen half jaar had ik de eerste versie af. Ik liet het lezen aan wat vrienden, verwerkte hun commentaar in een nieuwe versie en stuurde dat manuscript vervol gens naar een vriend bij uitgeve rij HarperCollins, Die gaf het aan een redacteur die het verhaal weer doorschoof naar hogere machten binnen het bedrijf." De dag dat prinses Diana bij een auto-ongeluk in Parijs omkwam, kreeg Starling te horen dat zijn boek werd uitgegeven. „Heel Lon den vlagde halfstok, terwijl ik ei genlijk een feestje had te vieren. Dat was een vreemde ervaring." De auteur vemchfte veel research voor het 'religieuze' aspect van zijn thriller. ,Jk ben niet gods dienstig opgevoed, dus veel wist ik niet van de Bijbel af. Maar toen ik het las, stond ik versteld. Wat een fantastische verhalen: seks en geweld, het zit er allemaal in!" Voor de medische kant van 'Mes sias' de killer takelt met chirur gische precisie zijn slachtoffers toeging hij te rade bij de vader van zijn kamergenoot. „Hij is pa tholoog, hij verrichtte onderzoek na de ramp met de El Al Boeing op de Bijlmermeer, datzelfde deed hij nadat het PanAm-toestel op Lockerbie was neergestort. Die man vertelde graag onder het eten over bijvoorbeeld het weg snijden van de tong. Dat had dan wel tot gevolg dat de rest van het gezelschap van tafel wegliep, maar ik had geweldige informa tie." Starling vertelt dat hij het meeste plezier beleefde aan het verzin nen van de meest afschrikwek kende scènes, „Die schreef ik al tijd midden in de nacht. Ik kon daarna nooit slapen. Vrienden die die passages hebben gelezen, doen sindsdien de deur op het nachtslot en bekijken me met heel ander ogen." Angstaanjagend Wat preeies een scène angstaanja gend maakt, weet Starting niet. „tic probeerde me gewoon voor te stellen hoe de plek des oriheils er uitzag, hoe het er zou ruiken. Dat zette ik dan heel kort neer. Je kunt in een paar zinnen veel sug gereren. Als je pagina na pagina zou doorgaan met verminkte li chamen en bloedspatten op de muur, zou je het als lezer al snel voorgezien houden. Je moet de le zer een paar penseelstreken laten zien en daarna laatje het aan zijn fantasie over om het plaatje op te vullen." Centraal in het boek staat het fe- Boris Starling: 'De plot over tie seriemoordenaar flitste zo bij mij naar binnen.' FotoGPD/cees Zom nomeen verraad, stelt de auteur onomwonden. Hoofdinspecteur Red Metcalfe, de held van het ver haal, verlinkte jaren eerder zyn broer die een moord had ge pleegd. Er komt bedrog voor tus sen rechercheurs en zo gaat het boek nog even door. „Ik wilde er meer een psychologische roman dan een politieroman van ma ken." „Maar dat was niet het belangrijk ste thema. In de thriller is nie mand degene voor wie hy zich uit- geeft. Iedereen heeft een verbor gen agenda. Zo bekeken is het ei genlijk een heet depressief en pessimistisch boek." Messias' kent dan ook een opmerkelijk, maar niet bepaald happy end. „Veel mensen adviseerden me om het slot te veranderen," zegt Star ting. „Behalve mijn uitgever, die vond het juist fantastisch." De schryver twijfelt of hy zijn broer, als hij er een had, zou aan geven bij de politie. „Nee, echt, ik zou niet weten wat ik zou doen. Het is dapper en tegelijk stom om je broer aan de politie te verlin ken. Een paar weken geleden speelde in Engeland een zaak rond een diskjockey, die door de tabloids 'the evil DT werd ge noemd en gepakt is op verden king van meerdere verkrachtin gen. Zijn broer had hem aangege ven. Maar de prijs die hij ervoor betaalde was hoog: zijn vriendin heeft hem verlaten, zijn ouders spreken niet meer met hem." De scène waarin Metcalfes broer bekent een moord te hebben ge pleegd, vond Starling uitermate moeilijk om weer te geven. Star ting vertelt met een pijnlijke gri mas: „De dag nadat ik het had ge schreven, herlas ik het stuk en ik vond het zo verschrikkelijk slecht! De eerste versie stond vol met wel vijf miljoen clichés, het leek de film 'Titanic' wel. Nu, na zo veel verbeteringen, heb ik er nog steeds mijn bedenkingen over." Waar de auteur wel tevreden mee is, is het moment waarop het boek wordt uitgebracht. „Nu het einde van het millennium nadert, zie je overal die religieuze clubjes en sekten als paddestoelen uit de grond schieten. In Jeruzalem lo pen er al verschrikkelijk veel gek ken rond die beweren de Messias te zijn. Maar misschien heeft eer» van hen wel gelijk en staan wij nuchteren van aard in ons hemd. In ieder geval zul je mij niet aan treffen op de Gtijlberg op Oude jaarsavond." Boris Starling: 'Messias'. Meu- lenhoff,/34,90. Door Jinke Hesterman Ze schrijft omdat ze het riet laten kan. Al sinds haar zevende. Bij een bezoek aan de bibliotheek in Olst ontmoette ze een schryver die daar voorlas uit eigen werk. Eline Terp stra dacht: dat kan ik ook. Op haar elfde had ze haar eerste boek 'Alleen in de ij stijd', in eigen beheer uitgege ven. Haar tweede, 'Een weg vol ge vaar', uitgegeven door Zwijsen, ligt nu in de winkeL Het derde boek ver schijnt over niet al te lange tijd. Haar vierde boek zit in de computer. Ze heeft het in een paar dagen geschre ven. „Ik vind het slot nog niet goed," zegt ze. Elme Terpstra is 15 jaar en zit in de derde klas van de havo van het Geert Groote College in Deventer. Ze schrijft op alle momenten van de dag. Als de ideeen komen. Dat kan zo maar gebeuren, zelfs midden-in een les op school. Maar meestal thuis, achter de computer. „Somszieik een verhaal als een film voor me. Dan kan ik het zo opschrijven. Soms kan ik er niet van slapen. Het gebeurt ook wel dat ik vastloop. Dan heb ik zoveel mogelijkheden om verder te gaan, dat ik het niet meer weet. Ik leg het dan een poosje weg, of ik vraag aan mijn ouders of zy een oplossing we ten." De ideeën voor haar verhalen de meeste spelen zich af in de ijstijd doet ze op gedurende vakanties of in de boeken van bijvoorbeeld Jean M. Auel. „Geschiedenis heb ik altijd een interessant vak gevonden," zegt ze. „M'n ouders namen me ook altijd overal mee naar toe. Ik vind het wel makkelijk om te schrijven over een wereld die heeft bestaan en waarover niets is opgeschreven. Daar kun je tenminste je fantasie op loslaten. Ik praat er ook wel met vrienden over en die geven me nog wel eens een tip. Op een gegeven moment heb ik ze- veel ideeën, die kan ik niet allemaal in één boek proppen." Oermens Doordat ze zich uitvoerig heeft ver diept in het leven in de ijstijd, is ze inmiddels aardig op de hoogte van de gewoonten en gebruiken van de oer mens. Ze weet hoe ze hun hutten 'Et vloog een speer door de lucht Tasja struikelde en viel. Ze krab* belde overeind. Overal om haar heen waren kleine hutjes. Hield dit kamp dan nooit op? Ze rende verder. Waar was het bos? Welke kant moest ze op? Nog een speer die haar rakelings passeerde. Ze keek even over haar schouder, ze werd achtervolgd. Ze dook weg, achter een tent en stond ineens voor een omheining. Wat nu? Haar achtervolgers zaten haar op de hielen. Ze probeerde de palissade te 'vol gen en zo de uitgang te vinden. Ze zag vlak voor haar nog een paar mensen opduiken, die haar tegen probeerden te houden. 7a slikte en keek naar de scherpe punten bo ven aan de palissade. Ér zat niets anders op, ze moest erover. Ze sprong, haalde haar handen open en trok zich omhoog. Ze zag een speer op zichajkomen. Ze hees ziek over de rand, maar "voelde dat ze in haar schouder geraakt was Aan de andere kant van de omhei ning liet ze zich vallen. Ze greep naar haar ara. Waar voos Nanno? In de verte naderden mensen. 'Nanno!', gilde ze.' Fragment uit 'Eenweg vol gevaar5 Van de overigenszeersubtiel beschreven seksscène in haar boek heeft Eline een beetje spijt. Bangalszels dat haar mede-scholierenhaar erop aan zulfen spreken, gpd/g. vrakKing bouwden en wat hun rituelen waren. „Ik heb wel eens gelezen dat ze bij een dode het hoofd eraf hakten. Dat onthou ik om nog eens te gebruiken ijl een boek." Niet dat Eline Terpstra zo gek is op geweld. Geweldfilms, daar houdt ze helemaal met van. „Een dier doden vind ik walgelijk," zegt ze. Spanning daarentegen, schuwt ze niet. Inte gendeel. In haar boek 'Een weg vol gevaar' beleven Nanno en de zwan gere Tasja tal van angstige momen ten. Van de schrijfster Els de Groen heeft ze geleerd hoe ze de spanning in een verhaal kan houden en desnoods ver der kan opvoeren. De Groen heeft op verzoek van uitgeverij Zwijsen sa men met haar het boek doorgeno men en haar jonge collega van advie zen voorzien. Elme: „Ik heb veel van haar geleerd Bijvoorbeeld datje met twee keer achter elkaar hetzelfde woord moet schrijven. En ook datje geen clichés moet gebruiken." 'Een weg vol gevaar', een kinderboek voorde leeftijd van 12 tot 16 jaar, gaat over een jongen en meisje die onder weg zijn naar de stam van de Saiga- Antilope. Gedurende de tocht raken ze elkaar kwijt. Het meisje wordt ont voerd. Als Eline Terpstra een verhaal schrijft, weet ze van tevoren meestal niet hoe het afloopt. Dat wordt pas gaandeweg het schrijven duidelijk. Zo ook bij dit boek. Ze kon er halver wege nog alle kanten mee uit Dat het uiteindetijk een happy-end heeft ge kregen, komt omdat het bestemd is voor kinderen. „Dat was voor m'n ge voel toch beter," zegt ze. Van huis In het boek zitten geen autobiografi sche elementen. De schrijfster is daar zeer stellig over. „Ik ben nog nooit zo lang van huis geweest," zegt ze, doelend op de hoofdpersonen die langdurig door de bossen en de vel den zwerven. Van de overigens zeer subtiel be schreven seksscène die in het ver haal zit, heeft Eline zelfs een beetje spijt Bang als ze is dat haar mede scholieren haar erop aan zullen spre ken. Het is allemaal verbeelding, zegt ze. Ook voor het boek dat op dit moment bij de uitgever ligt en een vervolg vormt op 'Een weg vol ge vaar' beeft ze rijkelijk geput uit haar fantasie. Of ze ooit een boek voor volwassenen gaat schrijven? „Toen ik 7 was schreef ik verhaaltjes voor kinderen van 7. Nu schryf ik ook voor kinde ren van mijn leeftijd. Het is wel mak kelijk als je zelf zo met je lezeres meegroeit." Bij uitgeverij Zwijsen wachten ze on dertussen gespannen af waar Eline Terps tra mee komt. Of in Nederland ooit een kind op deze leeftijd al boe ken publiceerde, kan niemand met zekerheid zeggen. Bijzonder is het wel, aldus de uitgever. Haar teksten lenen zich goed voor de sene "Zoek licht Plus', een reeks boeken speciaal voor kinderen met een laag leesni veau. In deze serie verschijnen deze maand naast die van de 15-jarige nog vijf nieuwe titels, van onder anderen Mariska Hammers tein, Nanda Roep enLydiaRood. Eline Terpstra: 'Een weg vol ge vaar'. Zwijsen, 17,95.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 6