Provincie speelde voor bankier m Afgelopen jaren half miljard geleend om weer uit te lenen Opnieuw betogingen in hart van Teheran Verkoeling voor roofdieren Feestdag Fransen feest voor Boogerd? Arkan zoekt akkoord met Haags tribunaal Politie rolt netwerk van mensensmokkelaars op GRATIS! m Mensen Een zolder vól oude schatten uit de bakkerij sten etbal hand in hand Sport; Belangsteüinf Real streelt Feyenoorder Bert Konterman Roltrappen Heinenoordtunnel zijn buiten gebruik gesteld ml fr I Wegmarkering A15 werkt goed Zweefvliegers verongelukt Ruzie met oud profvoetballer over boot kostte man het leven Abonnee Service Opinie 6 Sport 8,9 Regio 11 ev 1 Cultuür l4 Economie 15 Barometer 16 RTV17 msÊmsm Nummer 2546 Dinsdag 13 juli 1999 Rotterdams* Zie ook weerbericht op pagina 16 Westblaak 180 3012 KN Rotterdam, 010-4004400 nog 172 dagen tot Een vrouwelijke student wordt opgesloten In een poiitlebusje, nadat ze tijdens felle betogingen In Teheran door leden van de oproerpolitie Is gearresteerd. Bij studentendemonstraties In de Iraanse hoofdstad raakten gisteren zo'n vijftig mensen gewond, onder wie twintig vrouwen, fmoap Teheran Duizenden Iraanse studenten die pleiten voor meer democratie en grotere persvrij heid, zijn vanochtend opnieuw in botsing gekomen met de poli tie. „Wij willen geen regering die geweld gebruikt," schreeuw den studenten, die zich hadden vPTOimeld Hij rlp universiteit van Teheran? De gouverneur had voor vandaag een demon- stratieverbod aangekondigd. Betogende studenten staken gisteravond op de universiteit een tribune in brand waar de voorbidder wekelijks gebeden uitspreekt. De verbranding heeft een grote symbolische be tekenis. De tribune werd ge bouwd kort na de islamitische revolutie van 1979 waarmee de Iraanse geestelijkheid aan de macht kwam. Sindsdien heeft er elke vrijdag een geestelijke voor duizenden eerbiedig luisteren de studenten gebeden en ge preekt. De Iraanse radio verspreidde vanochtend aankondigingen van de Islamitische Verbrei - dings Organisatie, die voor mor gen oproept tot massale tegen- demonstraties. De organisatie is dè belangrijkste spreekbuis van de conservatieve religieuze en politieke organisaties. Het offi ciële persbureau IRNA toonde sympathie voer d? demonstre rende studenten. De studenten willen dat het regi me morgen uitroept tot een dag van nationale rouw voor allen die bij de betogingen zijn omge komen. Politieofficieren die voor hun dood verantwoordelijk waren, moeten in het openbaar worden berecht. Ook willen zij dat het huisarrest van grootaya tollah Ali Montazeri wordt opge heven. Montazeri is de belang rijkste geestelijke die zich tegen de macht van de conservatieve ayatollahs verzet De ongeregeldheden in Iran zijn de ernstigste sinds het uitbre ken van de islamitische revolu tie in 1979. Heinenoord De roltrappen die naar de fiets- en voetgangerstun nel van de Tweede Heinenoord tunnel lelden zijn door Rijkswa terstaat buiten gebruik gesteld. De eerste week na de openstelling van de tunnel is een aantal fiet sers gevallen op de roltrappen. Twee mensen zijn in het zieken huis behandeld, respectievelijk wegens een schouderbreuk en een gescheurde bp Dc incidenten zijn waarschijnlijk veroorzaakt door de te hoge snel heid van de roltrap. Onderzocht wordt of die kan worden terugge bracht en of de noodstopknoppen naar een betere plek verplaatst kunnen worden. De tunnel blijft bereikbaar voor voetgangers en (brom)fietsers via een omweg over de toeritten van de landbouwbuis. Daarvoor is een strook afgezet en wordt het land- bouwverkeer in de toegangen ge regeld met extra verkeerslichten. Voor mmdervaliden en mensen die met van deze toegang gebruik durven maken, rijdt 24 uur per dag een busje uat hen naai ut? an dere kant brengt. Hoe lang de afsluiting van de rol trappen zal duren is nog met be kend. Rijswijk/Brussel De van oorlogs misdaden verdachte Serviër Zeljko Raznatovic, alias Arkan, wil zich onder voorwaarden over geven aan het Haagse Joegosla- vië-mbunaai. "volgens het Ameri kaanse station MSNBC heeft Ar kan meer dan eens advocaten er op uit gestuurd heeft om te kijken of een deal met het tribunaal ge sloten kan worden. De 47-jarige Arkan, beroepscrimi neel en één van de beruchtste lei ders van de etnische moordpartij en in Bosniè-Herzegowina, ont kent maar volgens MSNBC heeft justitie in België inmiddels beves tigd dat Arkans advocaten Brus sel over z'n eventuele overgave hebben gepolst. Voor het laatst was er contact op 25 juni. Justitie in Brussel kon de advocaten even wel weinig meer vertellen dan dat Arkan na zijn overgave waar- schijnljk wordt uitgeleverd aan het Haagse tribunaal. Waarom de Serviër de Belgische justitie en niet die in Nederland heeft gepolst, is onduidelijk. Vast staat dat hij een dochter heeft in België. De als meedogenloos be kend staande Arkan leidt een bende 'Tijgers' die talrijke wreed heden op de Balkan begingen, Hij zegt onschuldig te zijn, maar hij wordt inmiddels vereenzelvigd met de massaslachtingen van niet-Servische bewoners van Bos nië, Kroatië en later ook in Koso vo. Arkan, vertrouweling van de Joe goslavische leider Milosevic, zou schokkende onthullingen kun nen doen over de betrokkenheid van de top in Belgrado bij een sys tematische politiek van etnische zuiveringen in voormalig Joego slavië. De beschuldigingen tegen Arkan zijn in maart door het Joe- goslaviè-tnbunaal openbaar ge maakt. Milosevic is ook door het tribunaal beschuldigd. De roofdieren van het Russisch staatscircus zochten gisteren verkoeling in een speelbadje. Dompteur Youri II- iig had het bad la ten neerzetten om de leeuwen en tijgers in hun kooi aan de Stadion- weg in Rotter dam-Zuid te laten duiken en spette ren. Ook de lijger Sheena, een krui sing tussen een leeuw en een tij ger, waagde zich in het water. Foto Joep van der PaVCor Vos Door Henk de Kat Den Haag De provincie Zuid-Holland heeft de afgelo pen jaren grootschalig voor bankier gespeeld, Ambtena ren leenden in totaal voor een half miljard gulden, puur met de bedoeling om die honderden miljoenen weer met winst aan andere partij en uit te lenen. De provincie streek wel de rente op, maar leden van Provinciale Staten wisten niets van de her komst. Het principe van de bankiers- prïktijk is gistermiddag beves tigd door woordvoerder J. Distel- brink van Gedeputeerde Staten. Dat de provincie op grote schaal speculeerde met geleend geld, ontkent hij. „Die term is beslist onjuist. Speculeren doe je als je gaat beleggen, en dat doen we niet. Wij gebruiken geleend geld om het creatief aan anderen uit te lenen, zodat we er iets aan over houden." Volgens Distelbrink is een aantal jaren geleden besloten op deze creatieve manier geld te gaan ver dienen, na een discussie binnen de provincie over vernieuwing van het bestuur. .Provinciale Sta ten moeten dat besluit toen ook gezien hebben." WD-statenlid Hieltjes uit Den Haag, voorzitter van de rekeningcommissie van Provinciale Staten die de Zuid- Hollandse boekhouding nauw keurig moet controleren, weet echter van niets. De leen- en uitleenpraktijk van de provincie is gisteren aan het dag licht gekomen in de nasleep rond de Ceteco-affaire. Het lijkt nu vry- wel zeker dat de provincie in die zaak 47,5 mihoen gulden verliest. Onduidelijk is nog of ook de2e Ce- teco-miljoenen eerst volgens de nu aan het licht gekomen ban kiermethode waren geleend, of dat de Cetecolening bestond uit even overtollig kasgeld, zoals ge deputeerde De Jong (PvdA, finan ciën) vrijdagavond nog beweerde tegenover Provinciale Staten, Zie ook pagina 3, Actueel le Grand Bomaod Zijn vader en moeder zijn er ah zijn vrien din Saeha en nog-veel meer be kenden, die vurig hopen dat Mi chael Boogerd morgen op l'Alpe d'Huez tenminste nog iets van zijn Tourreputatie kan goedma ken, Ook de herbergier van Au Bon Accueil, hotelletje in Bourg d'Oisans, aan de voet van de be kendste Alp voor Nederland, duimt voor Boogerd. In zijn voorbereiding op de Tour heeft 'Boogie' vanuit dat etablisse ment wel vijf keer de tocht langs de 21 bochten ondernomen. Van l'Alpe d'Huez kent hij elke steen. Maar of het genoeg zal Michael Boogerd. Van l'Alped'HuezkenthJj elke steen.'Rato eer v« 'ij FRANCE zijn de aa LETOUR feestdag van de "zw Fransen, oranje te kleuren? Habobank-ploegleider Theo de Rooy: „Michael staat op een breekpunt in zijn carrière. Tot nog toe Is zijn loop baan vrijwel geruisloos verlo pen, zonder enige tegenslag. Nu is er ineens die crisis. Een min dere periode, die na jaren van crescendo misschien niet kón uitblijven, maar het is toch de vraag hoe hij zo'n. dip mentaal- verwerkt" Boogerd had en heeft zijn zin-; nen gezet op de tweede Alpenrit is het naar Sestrière, Italië), maar hij is niet de enige. Ook Lance Armstrong zou rijn1 grote vorm er willen onderstrè- f pen en de geletruidrager .wordt eveneens gesteunddooreen grote schare supporters Drievoudig Ameri-^ '/v kaans Tourwinnaar Greg Lemond is jn de Tour gearriveerd, Greg 'the Crack' j toert 'niet tientallen Amerikaanse- toeris- ten< .excUisfef door j Frankrijk en hij wijdt ze in i in de geheimen van hét wieler spektakel. r Armstrong geel - Lemond ishhj voor de Amerikaanse wieier-! sport, maar zeker ook voor Arm strong zelf. „Anderhalfjaar gele den wilde niemand hem meer hebben. Ik zie parallellen met^ mijn eigen carrière: na mijn| jachtongeluk -twijfelde ook ie-| dereen aan mij. Daarna wbn'ik? ucaccu rwu nnj.-uacmia i de Tour nog tweekeer" Papendrecht De dynamische wegmarkering op de A15 bij Papendrecbt blijkt goed te wer ken. Negentig procent van de au tomobilisten reageert adequaat op de nieuwe verlichte strepen in het wegdek, aldus Rijkswater staat. Tien procent heeft moeite met de ■wegmarkering. De nieuwe verkeersmaatregel, waarbij door middel van verlichte strepen in het wegdek tijdens de spits de vluchtstrook ook als rybaan wordt gebruikt, heeft volgens Rijkswa terstaat voor minder files gezorgd op het wegvak tussen Papen- drecht en Wijngaarden. De kunststof toplaag waarop de lichtelementen zijn bevestigd kampt echter nu reeds met haar scheurtjes. Parijs In de Franse plaats Joig- ny, zo'n 140 kilometer ten zuid oosten van Panjs, zijn zondag twee Nederlandse zweefvliegers om het leven gekomen. De slacht offers (25 en 26 jaar oud) zijn twee leden van de Delftse Studenten Airoclub en stonden bekend als 'zeer ervaren zweefvliegers'. De twee zijn volgens de woordvoer der van de vliegclub om het leven gekomen nadat hun gemoton- seerde zweefvliegtuig, een Dimo- na, onder onduidelijke omstan digheden neerstortte. Het toestel raakte zwaar beschadigd. Amsterdam -- Het Asielzoekers centrum (AZC) in Heerlen is on derdeel geweest van een netwerk van mensensmokkel. Enkele hon derden Turkse Koerden, Irake zen, Iraniërs en Afghanen zijn via dit centrum van Italië naar Scan dinavië gesmokkeld. Afgelopen maanden hebben de centrale recherche en justitie in Amsterdam diverse netwerken opgerold. Er zyn 44 verdachten aangehouden. Van hen zitten er nog zeventien vast. De politie ver wacht nog meer aanhoudingen. De verdachten zijn Iraniërs, Ira kezen en inwoners van het voor malige Oostblok. Het onderzoek begon in februari met een 35-jarige in Amsterdam wonende Irakees die met twee an deren valse identiteitspapieren verzorgde. Dat spoor leidde niet alleen naar de mensensmokkel, maar ook naar een organisatie die in Amsterdam prostituees te werk stelde onder vervalste papieren. In Heerlen waren minstens zeven mensen actief. Twee van hen, on der wie een 40-jarige hoofdver dachte, verblijven legaal in Ne derland en wachten in het AZC op een beslissing over hUR toelating. In het AZC is ruimte voor zo'n ze venhonderd mensen. Doordat er geen strikt bewakingsregime geldt, zijn mensen redebjk vrij in hun bewegingen. Tijdelijk huis vesten van gesmokkelde mensen is dan ook geen probleem. De mensen kwamen via Turkije en Griekenland in Italië aan. Ze verzamelden daar in Ventimiliia en reisden vervolgens per trein naar het Franse Nice. Daar ston den personenauto's te wachten voor nachtelijk vervoer naar Heerlen. Volgens de politie gin gen in iedere auto zo'n zes tot acht personen mee. Na verblijf in het AZC ging de reis verder via Aken en Hamburg waarna de vreemde lingen bij Flensburg lopend de grens met Denemarken passeer den. Rotterdam Het al dan niet ver leggen van een boot 20u de aanlei ding zijn geweest voor de vecht partij op de Rochus Meeuwiszoon- weg in Brielle, waarbij de 45-jari- ge Rotterdammer Jan Baas zater dagavond het leven liet. De ver dachte, de 37-jarige oud-profvoet baller J. M., werd direct na het gruwelijke incident -op de weg was een lang bloedspoor zicht baar - aangehouden door de poli tie. Hij wordt morgen voorgeleid. M. speelde bij onder meer Feye- noord, Sparta, SW en Dor- drecht'90. Hij stopte in 1993 met betaald voetbal. Bij de amateurs van SMC in Schiedam, in de vier de klasse zondag, trapte hij met het nodige succes (tot aan promo tie naar de eerste klasse) tegen een bal. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 totl 6.30 uur Telefoon: 010-4004 444 Paul Martens RUatftu. Haiwttekamrqj:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1