Hoogseizoen in Nederland; dieptepunt in Ylaardingen Rotterdams Dagblad Gemeente komt belofte niet na: lift Liesveld nog buiten gebruik Wel naar Schiedam Vitrine nieuwe brandweerkazerne is geen kunst duin wmmmm De mooiste trouwringenstudio van Nederland SATIVAR JUWELIERS 4yA E. Man (77) gewond na vechtpartij Inbraakgolf in Vlaardingen Gesnapt bij stelen koeken Steen vliegt door raam Beroofd van schoudertas Weer gepakt met een slok op Diefstal van fax mislukt VW en Visserijmuseum hebben nog geen enkele groepsboeking gehad voor 0800 - 08 4? Rotterdams Dagblad UJ Watirweg Vrijdag 18 juli 1999 Schiedam Een 77-jarige Schie dammer is gistermiddag lichtge wond geraakt nadat hij op de Koe markt een klap kreeg. De man stond met kennissen te praten, toen hij een woordenwisseling kreeg met twee hem onbekende jongens. Een van de jongens haal de daarop uit en sloeg de man, waardoor deze op de grond viel. De 77-jarige is met een kleine hoofdwond en een snee in zijn vinger naar het Schielandzieken- huis gebracht. De politie kon de twee jongens, die richting Rotter- damsedijk vluchtten, niet meer vinden. Vlaardingen Diverse inbraken hebben gisteren Vlaardingen ge teisterd. Zo zijn een kluisje met sieraden en een rijbewijs uit een bedrijfspand aan de ïnsulindesin- gel gestolen. Uit een woning aan deze singel werden tevens drie ringen ontvreemd. Bij de buren was eveneens getracht binnen te komen, maar dat is niet gelukt. De bewoners van een woning aan de Schiedamseweg zijn gisteren ook slachtoffer geworden van een inbraak. Hier bleken onder meer cheques, sieraden, een fototoestel en een videocamera te zijn ont vreemd. Van twee woningen aan de Heemraadstraat was de voor deur opengebroken. Er is niet be kend of er iets is gestolen. Schiedam Voor een 11-jarig meisje uit Schiedam heeft een pak koeken een smerige smaak opgeleverd. Het meisje probeerde de koeken, ter waarde van een gulden, gisteravond mee te ne men uit een tabakszaak aan het Hof van Spaland. Personeel van de winkel betrapte haar echter en belde de politie. De moeder van de jonge dievegge moest haar dochter vervolgens van het poli tiebureau halen. Vlaardingen Door een slaapka merraam aan de Vondelstraat in Vlaardingen is vanmorgen een steen gegooid door onbekenden. De steen kwam vlakbij een sla pend echtpaar terecht. Over het motiefis nog niets bekend. Maassluis De politie is op zoek naar twee berijders van een bor deaux-rode scooter. Het duo heeft gistermiddag een 33-jarige Vlaar- ütngse fietser van haar schouder tas beroofd op het Oslopad. Te vens gaven ze haar een duw. Eén van hen droeg een witte helm, een zwart leren jack en een witte trai ningsbroek. Het gaat om een blanke jongen van circa 18 jaar en 1,85 meter lang. Schiedam/Vtaardingen Twee keer in een week worden betrapt op rijden onder invloed. Dat over kwam een 36-jarige Schiedam mer, die vannacht op de 's-Grave- landseweg werd aangehouden door de politie voor controle. Net als een week eerder, bleek ook nu dat de man teveel had gedronken: het alcoholpromillage bedroeg 1,15. Hij moet binnenkort voor de politiereehterverschijnen. Een 27-jarige Vlaardinger weiger de vanmorgen een politieboete van 390 gulden te betalen. Hij reed onder invloed van alcohol over de Lepelaarsingel. Een bïaas- test wees 0,75 promille uit. Schiedam— Een 42-jarige Rotter dammer heeft gisterochtend ge probeerd een fdxappaiaal te ste len bij een autoschadebedrijf aan de Bokelweg in Spaanse Polder. Personeel betrapte de man echter en schakelde de politie in. Door Eefje Oomen VlaardingenTerwijl Hoek van Holland over spoeld wordt door kolonnes dagjesmensen, ligt het toerisme slechts een tiental kilome ters verderop op z'n gat. Hoewel de zomerva kantie inmiddels in het grootste deel van het land is aangebroken, heeft zich bij de WV in Vlaardingen voor het komende 'hoogseizoen' nog geen enkele groep belangstellenden ge meld. Noch uit binnenland, noch uit buiten land zijn er boekingen voor een dagje haring- stad. Ook (ie agenda van het Visserijmuseum is helemaal leeg. Bij de laatste instelling melden zich soms ook groepen die niet een volledig georganiseerde dag willen, maar wel eens iets van het visserijverleden in de Waterweg- gemeente willen weten. Volgens directeur D. Horbach was er in het vooijaar nog veel belangstelling voor een rondleiding. Ze is dan ook verbaasd dat er voor de zomer geen enkele groepsaanmelding is. „We hadden eerst nog wel één aanvraag. Een groep Belgen. Maar die hebben onlangs laten weten dat ze er toch van afzien. De trip paste niet in de rest van het dagprogramma." Zowel VW als Visserijmuseum zeggen dat ze naast die groepen ook weinig individuele dagjes mensen verwachten. Horbach: „Buitenlandse toeristen? Die ko men hier heel zelden. Misschien vijf per jaar." Veel binnenlandse toeristen zullen naar Horbachs mening het Visserijmuseum deze zomer ook niet aandoen. Volgens haar doet haar museum het in het vooijaar en het najaar een stuk beter. Miniem Dat er weinig belangstelling is van over de stadsgrens merkt het VW-personeel elke dag aan de balie. De interesse uit het buiten land noemt één van de werkne mers, die liever niet in de krant wil, 'miniem'. Omdat deze werk nemer fulltime achter de balie staat, krijgt ze een goede totaalin druk van de bezoekers van het in formatiepunt op de Markt. „Soms komen er wat bewoners informa tie halen voor buitenlandse gas ten, die ze te logeren hebben. Soms worden er telefonisch wat gegevens opgevraagd. Maar daar blijft het bij," Waar het 't toerisme uit het binnenland betreft, heeft ze dezelfde impressie. „Maar ik moet eerlijk zeggen: dat is mijn eigen indruk. Het is moeilijk vast te stellen. Je hoort natuurlijk niet altijd aan iemands stem dat-ie niet in Vlaardingen woont." In tegenstelling tot Vlaardin gen heeft de Schiedamse VW zich wel aangesloten bij diverse toeristische pro gramma's. Zo wordt er ge participeerd in 'Het Geheim van Holland' en Is in samen werking met de Rotterdamse Euromast het arrangement 'De hoogte krijgen' opgezet. - Daarmee presenteert Schie dam zich ook op beurzen. Echt storm loopt het nletf maar met grote regelmaat zie je toch groepen toeristen met een gids door de stad lo pen. Zo was er gisteren een gezelschap van zo'n vijftig Belgén uit Maldegem dat als onderdeel van 'De hoogte krijgen' onder meer een be zoek bracht aan molen De Nieuwe Palmboom (zie foto). Volgens een woordvoerster van de WV is de zomerva- kantie niet de drukste tijd. Mensen verkiezen dan toch andere vormen van verpo zing in plaats van een stads wandeling. De gemeente Schiedam is echter nadruk- keiijk bereid te investeren in het toerisme, omdat het idee bestaat dat dit op langere termijn economische winst voor de stad kan opleveren. Als verklaring van dit dieptepunt in belangstelling voert de werk neemster onder meer aan dat de VW al twee maanden zonder baas zit. Medio mei zegde de voor malige directeur K Hollegien haar baan op voor een functie in Naaldwijk. Er is onlangs wel een medewerker promotie aange steld. Die is nu echter op vakan tie. Hollegien was bij haar vertrek nog heel optimistisch over de kan sen van Vlaardingen op de toeris- tenmarkt Volgens haar was het de afgelopen jaren ook een stuk drukker geworden in het VW- kantoor. Dat dit ook zeker iets te maken had met de samenvoeging met de ANWB ontkende Hollegi en echter niet. De zes medewer kers die in het kantoor werken, krijgen vooral vragen die met die laatste kantoorfunctie te maken hebben. Omdat Hollegien in haar afscheidsinterview in deze krant een opleving voorspelde in het toerisme, moesten er volgens haar zelfs extra goedkope over- nacbtingsplekken in de stad by. De situatie in Vlaardingen is des te schrijnender wanneer die met buurgemeente Schiedam wordt vergeleken. Daar tTekken de ko mende weken wel verschillende bussen toeristen doorheen. Velen daarvan komen naar de jenever- stad voor de uitstapjes in het ka der van 'Het geheim van Holland'. Onder dat motto presenteren Delft, Dordrecht, Gouda, Haar lem, Leiden en Schiedam zich ge zamenlijk. 'Het geheim van Hol land' gaat gepaard met een groot schalige publiciteitscampagne, inclusief grote posters en eenfull- colour brochure. Dat Vlaardingen niet aan deze campagne deelneemt, wil overi gens niet zeggen dat de stad niets aan promotie uitgeeft. Integen deel. Elk jaar maakt de gemeente voor promotie-doeleinden zo'n 230.000 gulden aan de VW over. Voor dat bedrag doet de haring- stad onder meer mee aan de regio nale recreatiespoljes op Radio Rijnmond. Uit die geldpot wordt ook de kleurenfolder Vlaardin gen. Een actieve stad middenin contrastrijk Holland' betaald. Voor geïnteresseerden van over de grens is de tekst daarvan ver taald in Engels, Frans en Duits, In de foldertekst die in het Duits 'Eine idyllische Stadt mitten im konstrastreichen Holland' heet, staan overigens ook nog een fiks aantal fouten. Zo staat daarin dat het Haring- en Bierfeest, het Vlaardingse evenement bij uit stek, in september wordt gehou den. Vanaf 1998 wordt het echter in juni georganiseerd. 'Funshoppen' Ook wordt er over het Hoffestival gesproken als een evenement dat 'ieder jaar' plaatsvindt. Dit jaar is het festival er echter voor het laatst. Dat het. goed 'funshoppen' is in de Hoogstraat, zoals de bro chure schrijft, zal ook lang niet ie dere Vlaardinger beamen. Die winkelstraat haalt immers vaker de kranten vanwege de jarenlan ge verpaupering en verloedering, dan vanwege de gezellige shop ping-ambiance. Het is dan ook de vraag of de gemeente juist dit as pect van Vlaardingen naar buiten moet brengen. Visserymuseum-directeur Hor bach benadrukt dat een paar ra diospotjes en één folder niet ge noeg zijn om van Vlaardingen een goed 'toeristisch product' te ma ken. Eerder in deze krant pleitte zij er net als haar voorganger F. Loomeijer krachtig voor de pro- 4 motie van Vlaardingen nu eens J, echt goed ter hand te nemen. Vol-v gens de nieuwe en voormalige di- recteur liggen de kansen voor het - - oprapen als Vlaardingen zichl meer als haringstad profileert Niet veel andere steden kunnenY zich immers beroepen op de2e - eretitel. In een manifest ir. het ka der van het Stadsdebat onder streepte Loomeijer wel dat dan,- niet alleen de WV zich sterk moet maken voor het thema haring- stad, maar dat ook de gemeente zich daar voor moet inzetten, net als alle culturele instellingen en de horeca. Zie ook pagina II: Reisgezel schap uit Maldegem bezoekt; Schiedam: 'Maar waar is de Bok-' ma nou?' In het ont- Maassluis Het Maassluise gemeente- werp voor de bestuur ziet er van af om de zogenaam- n ieuwe ka- de één procentregeling ten behoeve van zerne is on- de nieuwe brandweerkazerne te gebrui- der meer een ken voor een vitrine, vitrine be- Dit besluit is ingegeven door een nega- dacht waar tief advies van de Culturele Raad Maas een oude sluis (CRM). Zij gaat er niet mee ak- brandweer- koord dat het voor kunst bestemde geld spuit in geët- wordt gebruikt voor de vitrine aan de ge- aleerdzou vel waarin een oude brandweerspuit moeten wor- moet worden geplaatst, den. Het geld „Dat is een brug te ver, niet zuiver. Het daarvoor mag geld moet ter beschikking komen voor echternietuit de kunst," stelt F. van Dalum van de kunstsubsi- CRM over een bedrag dat één procent die komen. van de totale bouwkosten beslaat De Archieffoto Roei door de gemeente voorgestelde toepas- Dijkstra sing valt 'ver buiten de termen van de percentage-regeling', meent de Werk groep Beeldende Kunst van de CRM. Het is geen toepassing van beeldende kunst en ook geen architectonische ver- rij king van het ontwerp van de kazerne. Om die redenen komt het dan ook niet in aanmerking voor een subsidie van de provincie. De gemeente stemt nu in met het advies van de CRM-werkgroep om verder te kijken naar echte kunsttoepassingen aan of m het gebouw. En ais dat niet mo gelijk is, kan ook worden gedacht aan iets buiten het gebouw. Van Dalum: „Dat kan ook elders in Maassluis, als het maar aan kunst wordt besteed." Beslo ten is ook dat de werkgroep in overleg gaat met direct betrokkenen (gedacht kan worden aan de architect en de brandweercommandant) over een nieuw voorstel. De vitrine met de historische brandspuit is verder een zaak van de architect, vindt Van Dalum. „Dat die brandweer spuit een plekje in de kazerne krijgt, is wel logisch. Die moeten ze natuurlijk niet weggooien." Nieuwbouw van de brandweerkazerne, aan de Elektraweg, is overigens nog niet direct aan de orde. Nog onduidelijk is welke vorige eigenaar van de grond de sanering van die grond gaat bekostigen. Belangrijkste reden om een nieuwe ka zerne te bouwen, is dat het huidige on derkomen aan de Johan Evertselaan volgens onderzoek niet centraal genoeg in Maassluis ligt. Door Ben van Haren Vlaardingen Nog zeker twee maanden zullen rolstoelers tever geefs op de knop drukken van de lift, die het nieuwste deel van de vrinkelpromenade verbindt met het Liesveldviaduct in het cen trum van Vlaardingen. Al in maart is de openbare lift geïnstal leerd en goedgekeurd door het Liftinstituut, maar pas op z'n vroegst in september zal hy in ge bruik komen. Volgens een gemeentelijk woord voerster stagneert de ingebruik name door vertraging van een 24- uursalarmregeling. „Hier op het stadhuis zijn allerlei opties nage gaan, maar in de praktijk blijkt verwezenlijking ervan niet een voudig te zijn," meldt zij. C. den Ouden van de Facilitaire Dienst van de gemeente Vlaardin gen en verantwoordelijk voor de ze zaak is niet beschikbaar voor commentaar in verband met va kantie. Hij vertelde eind april: „Op zich doet de lift het, maar ik zal met zeggen dat Lij kant en klaar is. Er ontbreekt namelijk nog een adequaat alarmsysteem en daar wachten we op." De lift is in maart opgeleverd met een alarmbel en dat is niet voldoende, redeneert Den Ouden. „Deze lift is zeven dagen in de week 24 uur per dag in gebruik en dus moet ie mand, die 's nachts in de lift alarm slaat ook gehoord worden. Er is een telefoonverbinding nodig met een meldkamer met 24-uursbe- zetting. Hieraan wordt nu door ons gewerkt Ik verwacht dat bin nen zes weken de zaak is gere geld," beloofde hij in april. „Die belofte is de gemeente niet nagekomen. De lift zou allang in gebruik moeten zijn, maar nog steeds worden we naar een geslo ten stalen deur gestuurd waarach ter een goedwerkende lift moet zitten," klaagt Vlaardinger G. Don. De gehandicapte bewoner van het liesveld: „Het is toch een schande hoe ze met de belangen van gehandicapten omspringen. Als het om voorzieningen voor het normale verkeer gaat, dan nemen ze automatisch snelle maatrege len, maar rolstoelers sturen ze eenvoudig weg naar een lift die het niet doet." Zijn nieuwe klacht had de ge meente kunnen voorkomen vol gens liftleveraneier Kone Starlift, Het door ambtenaar Den Ouden omschreven alarmsysteem had al lang aangebracht kunnen wor den, „Binnen zes tot acht weken kunnen wij zo'n alarminstallatie aanpassen," zegt woordvoerster A. Hueting van Kone Starlift. „De gemeente Vlaardingen weet dat ook, want wij hebben aan de heer Den Ouden van de Facilitaire Dienst eind april een offerte ge stuurd, Daarin hebben we gewe zen op twee systemen, die we kunnen leveren. Het meest een voudig is een spreek-luisterver- AMERICAN MAGIC TOP DOGS IN DUINRELL! Kom naar Dumrell in Wassenaar en geniet van spetterende ontspanning voor het hele gezin De vele spannende attracties, de nieuwe Music Laser Light Show en het tropischeTikibad staan garant voor een onvergetelijke dag Deze zomer is er als extra attractie driemaal per dag de American Magic Tóp Dog Show Een magische hondenshow die u zal vermaker) t DmnreH Diimr*H I 2242 jP Wassenaar Tel (070)51551 SS Kikkernec www dumrell ril Wassenaar EB33S binding, die na tien seconden in drukken van de bestaande alarm knop in werking treedt. Daarvoor zorgt een computer in de liftka- mer, 24 uur per dag. De tweede mogelijkheid, die we hebben ge offreerd, registreert daarnaast al le liftbewegingen waardoor bij voorbeeld uitzonderlijke stilstand van de lift automatisch op ons kantoor of bij de boodschappen dienst wordt gesignaleerd. Van deze systemen hebben we er al honderden inwerking." Zeker een hoge uitgave, waaraan het gemeentebestuur zich vooraf gaand aan het 'grote Stadsdebat' niet durft te wagen? Daarover heeft de woordvoerster Hueting van Kone Starlift geen oordeel. „Ik weet alleen dat wij beide systemen geoffreerd heb ben voor respectievelijk 2030 en 3585 gulden. Sinds de verzending van de offerte op 26 april hebben we echter niks meer gehoord van de gemeente Vlaardingen." De zwarte stoeptegels, die met ha gelwitte pijlen verwijzen naar de dag en nacht beschikbare lift z*m ook nog niet omgedraaid of afge dekt. Dus sturen ze nog dagelijks rolstoelers en anderen de verkeer de kant op. «fabonnsmc aaïwoöii fJ&W Y.2ÏJ3, noteer rrUJ voor zo'n voordelig proefabonnement T CYY Yy IV YNaamr Y-YV-L ,X. Y.; ..L ;j„", Y ...YVbortrU. Adres:,_;Y'^1n. .Y,.Y Nr; i 't'li ...u., tlvjn. eon&otebezorging^ ..'H andtekenSngn Stuur deze bon in eert envelop zonder postzegel J)aan - -Telefoon: fe Bank/glronr.: f Rotterdam» Dagblad, Afd. Abonneeservice ^Antwoordnummer 1S79,3000 VB Rotterdam nrfrftr

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3