10 Haast met 'computeriseren' scholen j vï-s&pti&m; 'Armoedeval is onaanvaardbaar Vijf miljoen gulden om onderwijs klaar te maken voor de toekomst Hoge kosten islamitisch begraven gehandhaafd Slachtoffer ongeval eist hoger voorschot Aegon Zoeken naar souvenirs: 'Rotterdam loopt vreselijk achter' Onderwijs laat mogelijkheden computer bijna onbenut Vertraging door defecte trein Dealpand dicht na overlast cc& IRott&uCcutt Stroomstoring treft Noord komt niet ver Inspraak staat niet op de rails Rotterdams Dagblad Vnjdag 16 juh 1999 <9 Rotterdam Rotterdam wil vijf miljoen gulden investeren in een plan van aanpak voor invoering van ICT (informatie- en communicatietechnologie) in het Rotterdamse onderwijs. Alle 400 scholen in het primair en voortgezet onderwijs krijgen in het jaar 2000 geld om te investeren in computers en netwerk verbindingen. Het plan, voluit ïCT-impuls 2000 Onderwijs Rotterdam geheten, werd opgesteld door de Dienst Stedelijk Onderwijs (DSO). Het steunt op drie pijlers. Ten eerste: investeringen in ICT- infrastructuur binnen de school {lokaal netwerk en verbindingen), en voor zover nodig aansluiting op externe netwerken. Om in aan merking te komen voor de extra gelden moeten scholen aan twee basisvoorwaarden voldoen: ze moeten een goed ICT-plan heb ben en ze moeten bovenop het in vesteringsbedrag een eigen bij drage van minimaal 25 procent per school leveren. Ten tweede dient het ICT-plan ter stimulering van goede initiatie ven op het gebied van lespro gramma's en het trainen van leer krachten. Daarvoor wordt 600.000 op jaarbasis uitgetrokken. Voor het jaar 2000 wil de DSO in ieder geval de mogelijkheden tot collegiale uitwisseling tussen do centen uitbreiden. Ook het Rot terdams Onderwijsplein (RO- plein), de mtemet-site van de Rot terdamse onderwijswereld, moet uitgroeien tot een 'volwassen' me dium. Tot slot moet er een ICT-meeija- renplan voor Rotterdam worden ontwikkeld, met als uitgangspunt de twee hiervoor genoemde speer punten. Het is belangrijk dat daarbij nauwe contacten worden onderhouden met andere beleids terreinen. Die taak komt in han den van een procesmanager ICT. Volgens wethouder Kuijper is het absoluut noodzakelijk dat de ge meente inversteert in infrastruc tuur: een basisvoorwaarde voor scholen om het leren en lesgeven met de computer 'in huis' te kun nen halen. Het zal misschien niet direct een meetbare verbetering teweeg brengen, maar het is wel een minimum-voorwaarde voor modernisering en verbetering van het onderwijs. De voordelen van een intern net werk zijn legio. Leerlingen kun nen overal op school computeren; de docent kan regisseren en 'mee- Uit recent landelijk onderzoek door de Universiteit van Twente blijkt dat bet in de onderwijswe reld'nog belabberd is gesteld met de invoer van computers in het onderwijs. Op scholen is nog onvoldoende technische infrastructuur (com puters, aansluitingen e.d.) aan wezig. In het primair onderwijs en het voortgezet onderwijs is er gemiddeld één computer op 21 leerlingen en slecht een kwart van de alle scholen is aangeslo ten op Internet Meestal hebben dan'slechts één of twee compu ters een aansluiting. Driekwart van alle scholen is slecht op de hoogte van de moge lijkheden die ICT voor onderwijs te bieden heeft. Meer dan 80 procent van de leerkrachten zet de computer in voor het laten oefenen van opga ven. Eenderde van alle leraren in het VO gebruikt de computer nooit in lessituaties; één derde gebruikt de computer wel eens, maar dan alleen voor lesvoorbe reiding of administratie. Slechts één op de vijf docenten geeft aan over voldoende vaar digheden te beschikken om ICT zinvol voor onderwijsdoelen in te zetten. Leerlingen in het PO doen ge middeld 20 minuten per week op school iets met de computer. Leelingen in de tweede klas van het "VO doen gemiddeld slechts 3 tot 6 uur per jaar op school iets met de computer. Wanneer leerlingen thuis een computer hebben besteden ze in vergelijking met school gemid deld 8 keer zoveel tyd achter de computer (vooral spelletjes); de toepassingen binnen het onder wijs hebben vaak nog het karak ter van oefening van specifieke vaardigheden. De inzet van ICT als hulpmiddel voor zelfstandig en samenwerkend leren komt nog weinig voor. Rotterdamse souvenirszijn moeilijk te vinden, maar wie doorzet kan nog wel wat vinden. In de souvenirwinkel aan de voet van Euro- mast toont een verkoopster een T-shirt met opdruk van deze attractie. Foto Jaap Rozema/notterdams Dagblad Den Haag Een slachtoffer van een ernstig verkeersongeval ruim vijfjaar geleden heeft gisteren in kort geding een voorschot op de schadevergoeding geëist van ver zekeringsmaatschappij Aegon. De man, een 28-jarige Rotterdam mer, liep bij de frontale botsing op 27 maart 1994 een groot aantal beenbreuken op alsmede letsel aan kaak, oogkas en tanden. Hij hield aan het ongeval op de rijks weg bij Smallingerland littekens over zijn hele lichaam, een her senschudding en psychisch letsel over. De Rotterdammer stapte naar de rechter, omdat Aegon meer dan vijf jaar na het ongeval slechts 17.750 gulden uitkeerde voor ma teriële schade en duizend gulden Rotterdam Een defect aan een trein heeft gisteravond voor ver tragingen gezorgd op de lijn Rot terdam-Woerden. De kapotte trein kwam omstreeks half acht stil te staan op het baanvak bij Ca- pelle aan den IJssel. Als gevolg hiervan kwam het ove rige treinverkeer tijdelijk stil te staan. Drie treinen vielen uit. Rotterdam Na grote overlast van junks en heroïnehoeren in de Grote Visserijstraat heeft de poli tie gisteren een drugspand afge dicht Een 21-jarige dealer werd aangehouden. In het pand werd een 22-jarige Haagse aangehou den die nog twee maanden moest uitzitten. smartengeld, In het kort geding eiste zijn advocate, mr. K. Ma- chielsen. dat Aegon meteen voor schot van 34.000 gulden en tien duizend gulden rente over de brug komt, Onder druk van het kort geding heeft Aegon de Rot terdammer een extra voorschot van tienduizend gulden betaald. Dit aanbod gaat zyn advocate ech ter niet ver genoeg. Medeschuldig „Door het ongeval is mijn cliënt jaren achter geraakt", zei mr, Ma- chielsen. „Het blyvend letsel moet nog door een arts worden vastgesteld. Het is schandalig dat Aegon slechts duizend gulden voorschot op het smartengeld heeft uitbetaald. Het bedrag is nu verhoogd met tienduizend gul den, maar dat is nog te weinig." Aegon stelde zich tijdens het kort geding op het standpunt dat eerst zekerheid moet bestaan over de huidige medische situatie alvo rens een hoger voorschot wordt betaald. Zolang de Rotterdammer zijn volledige medisch dossier niet heeft overlegd, is volgens Ae gon niet aangetoond dat de ar beidsongeschiktheid van de man aan het ongeval is toe te schrijven. Bovendien wil Aegon de schade vergoeding met 25 procent verla gen omdat de Rotterdammer me deschuld draagt aan zijn letsel. De man stapte bij een vriend in de auto die onder invloed was van hasj. Rechter Van Delden zei niet erg gecharmeerd te ziin van ..het beeld van Aegon, dat hier ligt". Hij deed het voorstel Aegon tien duizend gulden voorschot te laten betalen aan de Rotterdammer en het kort geding aan te houden voor nader overleg. Dit voorstel werd echter door advocate Ma- chielsen afgewezen omdat de zaak al veel te lang duurt. Rechter Van Delden doet over twee weken uitspraak. kijken'; leerlingen krijgen gratis een eigen e-mail adres; program ma's kunnen centraal worden ge ïnstalleerd en onderhouden (kos tenbesparend!); er kan materiaal van Internet gehaald worden om het eigen interne netwerk te ge bruiken. Bovendien krijgt de planvorming rond ICT meer vaart door een concrete, tastbare stap als invoering van een intern net werk. Ook al is het vakantie, het leven in Rotterdam gaat gewoon door. Niet alleen voor de vele thuis blijvers, maar ook voor de toe risten die de stad aandoen. Zo merse kanten van de stad ko men in beeld in de serie fGroe- ten.uit Rotterdam'. Door Joke Waltmans Rotterdam, dat is de Euromast en de Erasmusbrug, maar ook de kubuswoningen en Zadkines beeld 'De verwoeste stad'. Deze bouwwerken kunnen weliswaar niet tippen aan de wereldroem van pak 'm beet de Eiffeltoren in Parijs, maar zijn wel zo bekend dat ze haast synoniem zijn aan Rotterdam. Ook de toerist trekt zonder veel problemen de porte monnee voor de aanschaf van een souvenir dat uitbeeldt waar de stad bekend om staat. Alleen moeten de toeristen in de Maas stad wel heel goed zoeken. Souvenirs horen bij een stad, hoe oubollig ze ook zijn. In Rotter dam zijn er alleen zo weinig. Op het centraal station, waar veel toeristen hun tocht door de stad beginnen en eindigen, is Rotter dam ver te zoeken. Of het moet een pizzapunt, broodje, ijsje of sokken zyn waar de toerist be hoefte aan heeft. Alleen bij het Grenswisselkantoor, waar de klanten bij tientallen op hun beurt staan te wachten, is er in de vitrine naast de balie wat Delfts blauw te ontwaren in de vorm van een spaarvarken, een zoe nend boerenpaartje of een mok. En natuurlijk het onvermijdelij ke klederdrachtpopje. Wat dat betreft heeft de souvenir winkel aan de voet van de Euro mast meer te bieden. Al is het op het eerste gezicht vooral Holland- promotie die te koop wordt aan geboden: molens in alle maten en vormen, bloembollen en Delfts blauw. By het glaswerk staat een Euromastsouvenir, zogenoemd Magie Glas waarbij de toren met een laser in het glas is gebrand. De stad is verder in allerlei vor- Rotterdam Ongeveer honderd WIW-werknemers uit Rotterdam hebben vandaag actie gevoerd voor een betere betaling. Ze brachten demonstratieve bezoe ken aan de Rotterdamse wethou der J. van der Tak, minister K. de Vries van Sociale Zaken en de de legaties van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de vakbonden AbvaKabo en CFO die in Den Haag onderhandelen over een CAO voor gesubsidieerde ar beidskrachten. De voormalige banenpoolers en deelnemers aan het jeugdwerk garantieplan die nu onder de Wet Inschakeling Werkzoekenden vallen, dreigen per maand hon derden guldens te moeten inleve ren. Doordat zij hun uitkering hebben ingeruild voor een baan tegen minimumloon, verliezen zy het recht op huursubsidie en an dere financiële tegemoetkomin gen, zoals de bijzondere bijstand en de kwijtschelding van plaatse lijke belastingen. „Dat is onaanvaardbaar. De af spraak in de Tweede Kamer was, dat deze groep er netto niet op achteruit zou gaan," aldus oud- vakbondsbestuurder L Peeters, adviseur van het WTW-actieeomi- té 'Loon naar Werken'. „Een ern stige vergissing van de wetge ver," zei w. Hoogerbrugge, voor zitter van de ondernemingsraad van Nieuwe Banen Rotterdam Rotterdam loopt met het ICT-plan van aanpak vooruit op het Rijks beleid, dat voor een groot deel stoelt op invoering van minister Hermans' troetelkindje Kennis net. Kennisnet moet alle scholen via een centrale aanbieder met el kaar moet verbinden. Kuijper heeft daar geen fiducie in. Ze vindt dat er al veel te lang over wordt gediscussieerd zonder dat er tastbare resultaten naar buiten men en jaargetijden (Delfshaven in de winter) terug te vinden op ansichtkaarten. Zadkine „O, we hebben verschillende din gen," reageert Anja van der Wel, die al 22 jaar bij de Euromast werkt. „Ik heb pennen, handdoe ken, vingerhoedjes, tegels, lepel tjes, kopjes en bekers," somt ze op. „En de Euromastjes, de goed koopste van plastic en de duurste van zilver. Vooral die van 12,50 gulden van gepolijst metaal ver koop ik veel." In het verleden heeft Anja van der Wel ook beeld jes van Zadkine in de winkel ge had, maar die zyn er niet meer. Laatst was er nog een klant die ernaar vroeg, maar verder infor meren leerde dat ze niet meer worden gemaakt. Werkt, de werkgever van de WIW- ers. De actievoerders willen dat de gemeente Rotterdam in navol ging van de stad Groningen het verlies aan huursubsidie compen seert zolang daarover geen goede CAO-afspraken zyn gemaakt De WIW-ers willen wethouder Van der Tak aan zijn belofte houden dat hij een 'armoedeval' van bij- standsclienten die weer gaan wer ken niet zal accepteren. Maar Van der Tak, verantwoordelijk voor komen, om over de kesten 140 miljoen gulden nog maar niet te spreken. „Al dat gedebatteer over het Kennisnet... Wij gaan ge woon wat dóen!". In september en oktober van dit jaar hoopt de DSO een nadere ver kenning uit te kunnen voeren bij de partijen die het dichtst bij het ICT-plan betrokken zijn. De ge meenteraad beslist eind van het jaar definitief over het ICT-plan. Het zwart-metalen beeldje van Zadkine dat in de souvenirshop bij de Spido staat, is dus één van de laatste. Het beeld staat tussen de Delfts blauwe borden met Rot terdamse afbeeldingen van de Euromast, de Lijnbaan, de brug gen en de Laurenskerk, Dergelij ke aibeeldingen zijn ook terug te vinden op de boekenleggers en onderzetters. Verder staan er in de winkel by de Spido veel boot jes, maar niet één die iets weg heeft van de grote rondvaartbo ten. De bekende boten waarmee dagelijks vaartochten over de Nieuwe Maas worden gemaakt, zijn alleen op poster te koop. De ANWB/W V-vestiging aan het Stadhuisplein is in de zomer hét ontmoetingspunt van toeristisch Rotterdam. De rijen voor de in formatiebalies zijn lang, de vra- het armoedebeleid in Rotterdam, deed geen toezegging in die rich ting. Hij wenste de de actievoer ders enkel veel succes in Den Haag. Het Rotterdamse stadhuis was het eerste adres dat de actievoer ders vanmorgen aandeden. Later op de dag werd minister De Vries met Wem gevraagd meer geld voor de CAO beschikbaar te stel len. De onderhandelingen tussen de gemeenten en de bonden heb- RotterdamDe gemeente Rotter dam is niet van plan om de kosten voor islamitische begrafenissen op zaterdagen, zondagen en feest dagen te verlagen. Een verzoek hiertoe van de Stichting Platform Islamitische Organisaties Rijn mond (SPÏOR) werd gisteren door alle raadsfracties afgewezen. Rotterdam wil binnenkort haar is lamitische inwoners de gelegen heid bieden binnen 36 uur na hun dood begraven te worden. Hier voor moet niet alleen de plaatselij- gen talrijk. In de hoek waar de Rotterdam-souvenirs staan, is het rustig. Behalve donkerblau we handdoeken met op de rand de skyline van de stad, zuurtjes in blik met de Erasmusbrug op het deksel en rode en witte Rot terdamwijn heeft de vestiging ook aparte cadeaus. In een vitri ne voor het raam staan keramie- ken schalen met aan de buiten kant de gestyleerde skyline van Rotterdam. Anders dan anders is ook het witte overhemd met daar op een fragment van de bouwte keningen van De Kiefhoek, het bekende woningbouwproject van architect JJ.P. Oud in Bloemhof. J)'r is niks en wai er is, hebben we zelf laten manen,geeft B.C. Schoenmakers, eigenaar van souvenirshop Coolsingel, toe. In zijn zaak staan bierglazen met af- Dooreenfout van de wet gever raken WlW'ers huursubsidie en andere fi nanciële voordeeltjes kwijt. Zij kwa men daarte gen vandaag spontaan in actie. Foto Victor van Breukelen ben tot nu toe alleen voorstellen over secondaire arbeidsvoorwaar den opgeleverd. Tot grote woede van de werknemers is over loons verhoging nog met geen woord gerept. WIW-ers mogen maximaal 120 procent van het minimum loon verdienen, maar het duurt een flink aantal jaren voordat zij die top hebben bereikt. 'Loon naar Werken' wil dat werknemers sneller doorgroeien naar het maximale salaris. ke regelgeving worden aange past, maar dient er ook voortdu rend een ambtenaar van de Bur gerlijke Stand en personeel van begraafplaatsen paraat te zijn. SPI OR vindt het bedrag van 460 gulden te hoog en stelde de com missieleden buitenruimte en mi lieu gisteren voor de kosten uit te smeren, zodat iedereen in Rotter dam dezelfde kosten betaalt voor een begrafenis. Daar voelden wet houder E. L. Kuijper en de aanwe zige fracties mets voor. beeldingen van de Euromast en het gemeentewapen van Rotter dam. Eén bronsaehtig beel van Zadkine en veel lepeltjes en sleu telhangers met een afbeelding van het stadhuis, de Euromast of de Erasmusbrug. „De mensen vragen om Rotter damse spullen, maar het is er jammer genoeg niet. De fabri kanten willen wel hoor, als ze er maar tienduizend tegelijk mogen maken," weet Schoenmakers. Van een plank pakt hij een minia tuur van het Witte Huis in Delfts blauw. „Dit is van mij zelf. Het is mooi, maar kost wel vijftig gul den en dat hebben de mensen er niet voor over. Ruller dam ioopt vreselijk achter, We hebben een mooi stadhuis, het Potlood en het standbeeld van Piet Hein, maar er gebeurt niks mee." Rotterdam Een stroomstoring heeft gisteren de wijken Blijdorp, Bergpolder, Liskwartier en het Oude Noorden getroffen. Tussen kwart over drie en kwart over vier was er geen elektriciteit doordat bij werkzaamheden een kabel op de Heemraadssingel was geraakt. In totaal moesten vijfduizend wo ningen en bedrijven het een uur lang zonder stroom stellen. De door een zogeheten beschoei- ingspaal getroffen kabel aan de Heemraadssingel voedt het sta tion aan de Vlaggemanstraat. Blijdorp is de laatste tijd getroffen door een reeks van ongemakken. Maandagavond viel enige tijd de buitenverlichting uit. Vorige week was er een relaisstoring waardoor boilers van slag raak ten. En toen ook sprong een hoofdwaterleiding in de Soury- straat waardoor bewoners uren zonder water zaten. nuiuiu aivci RotterdamEen autokraker is de afgelopen nacht aangehouden in de Boomgaardhof in Rotterdam. Een surveillerende politieman be trapte de 38-jarige Rotterdammer toen deze de ruit van een gepar keerde auto insloeg en in de wa gen klom. Ret klonk als een uitzonderlijk gebaar, dat PvdA-wethouder Hans Simons de tegenstanders van de twee mogelijke Randst- adRaii-tracés beloofde hun in breng nog eens mee te nemen naar Den Haag. Simons wees op het gemeentelijk streven om samen met de burgers 'beleid' te maken, en hij leek ook wel in te zien datje dan niet van bovenaf een tracé kunt opleggen. Simons zei dat hij de 'maatschap pelijke inbreng' zou gebruiken om bij de regering aan te dringen op meer miljoenen voor een ver antwoorde inpassing van het randstedelijke spoornet. Daarmee liet Hans Simons zich nog niet uit over een tracékeuze. Eerder wekte hij de indruk dat er voor welke variant ook meer geld nodig was. Omwille van de maat schappelijke aanvaardbaarheid. Simons gebruikte het verzet van de omwonenden van de Spoorsin- gel en de Essenburgsingel om met name Tineke Netelenbos, het ministerie van Verkeer en Water staat, te wijzen op het risico van onoverkomelijke sociale barriè res, Zo zie je dat bestuurders heel goed de maatschappelijke weer stand kunnen gebruiken om er meer geld uit te slepen. Maar hoe ernstig neemt Simons het verzet, als de eerstverant- woordlijke wethouder voor ver keer zegt dat er alleen nog naar de twee voorkeurtracés nadere stu die zal worden verricht? Herman van den Muijsenberg hield sterk de boot af, toen enkele gemeenteraadsleden met hun ei gen tracévoorkeuren kwamen aanzetten. Het fascinerende tracé van PvdA-raadslid Gerard Peet, die RandstadRaii via de Schieka- de bepleit, zou daarmee te snel in de prullenbak verdwijnen. Zonde, want Peet heeft een bescheiden reputatie met het bedenken van plannen die eerst onbespreekbaar lijken en hel daarna toch winnen. Van den Muijsenberg bleek in de vergadering strenger dan daarna. Tegenover de media liet hy weten dat de variant-Peet nog wel een kans maakt. Ach, vooruit, het is nooit te laat om het verstand aan te spreken. Het is ook niet te laat om het hele RandstadRaii nog eens af te zetten tegen de behoef tes, die er verder zijn op het ge bied van openbaar vervoer. Er is al jaren de trend om het OV-bud- get te reserveren voor grootschali ge infrastructuur, waardoor de korte en toch noodzakelijke bus lijntjes naar zogenaamd onrenda bele uithoeken het onderspit del ven. De overheid verkeert m de il lusie dat spoorverbindingen met Den Haag en Zoetermeer belang rijker zijn dan een intensief bus- en tramnet binnen de Rotterdam se agglomeratie. Als er al een trein gaat naar Den Haag, een trein naar Gouda en Utrecht, straks ook een flitstrein naar Schiphol, voegt een tramach tig metrolijntje of een metro-ach- tig tramlijntje naar die zelfde con treien dan iets wezenlijks toe? Zou de overheid niet beter kun nen inzetten op het behoud van onrendabele buslijnen en het op voeren van frequenties om ze wel rendabel te maken? Dit soort vragen wordt gek ge noeg door de politiek niet beant woord en nog gekker, ze worden ook niet tot onderwerp gemaakt van volksraadpleging, referen dum noch enquête. De meest cru ciale vragen, daar is geen debat over. Het overkomt Rotterdam dat er kennelijk RandstadRaii no dig is en zonder een principiële af weging mag je daarna alleen nog uit tracés kiezen, en als het aan. Van den Muijsenberg ligt zelfs nog maar uit twee tracés. Wat voor sehijninspraak is dat nu? Hoeveel geloof moeten de Rotter dammers dan hechten aan hun mogelijkheden om het Ruimtelijk Plan 2010 te beïnvloeden? Hans Kombrink, de verantwoordelijke weihouder, werd door ons aller Carrie gewaarschuwd dat hij er wel een democratisch huzaren stukje van moest maken, anders zou ze Kombrink doorspoelen. Maar nadat de gemeente zo wat inspraakreacties verzamelde, is er nog geen terugkoppeling geweest naar de geïnteresseerde burgers, laat staan naar de niet geïnteres seerde. Wat komt er eigenlijk te recht van al die inbreng van be trokken burgers? Het wordt hoog tijd dat Kombrink de bewijzen le vert dat de suggesties van de Rot terdamse samenleving serieus ge nomen zijn bij de uitwerking van het Ruimtelijk Plan 2010.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4