ii»t 'Volwassenen maken oorlog; de jeugd kijkt 't liefst MTV' 8 Tours et retours Reisgezelschap uit Maldegem ontdekt Schiedam: 'Maar waar is de Bokma nou?' genda Bosnische jongeren paar dagen bij Schiedamse gastgezinnen Rotterdams Dagblad Vrijdag 16 juli 1999 Ik verklap geen geheim als ik zeg graag in Frankrijk op vakantie te gaan. De laatste jaren maak ik een Tour de France, afhankelijk van het weerbericht, langs de oost, langs de west of door het midden. Het aantal verplaatsingen nam toe na de aanschaf van een caravan, even als de vakantieduur, maar de rijtijd heb ik bekort. Terug in Vlaardingen werd ik dit jaar met open armen ontvangen. Een ijverige motoragent loodste ons, met de finish in zicht, naar de parkeerplaats b'j het Holyziekenhuis voor een caravankeuring. Er was meer anders deze vakantie. We bleven hangen in onze vaste etappeplaats in de Perigord, nabij de plek waar Vezère en Dordogne samenstromen. Dertig jaar geleden kwamen we er al met ons gezin. Ik liet jaren achtereen mijn bungalowtent liggen op de camping, die een oud-tafeltenniskampioen van Parijs begon maar die nu al weer ruim twintig jaar door een allervriendelijkste Nederlander wordt ge rund. Het Tourpeleton is er enkele malen langs gereden. De renners tref fen hier geen echte cols aan, maar wel de nodig^ bochten en kronke lingen, dieconcentratie, trapkracht en stuurmanskunst vereisen. Geheel andere 'tours et retours' nam ik waar bij het doornemen van de kranten van de afgelopen weken, In Schiedam bijvoorbeeld het gekronkel (met H) in het stadhuis na vaststelling dat het gekonkel (zonder R) over de gemeentesecretaris aangegrepen kan worden om alvast één schuldige aan te wijzen voor de door de commissie Brink man zo genadeloos blootgelegde tekortkomingen in hei stedelijke bestuur. In Vlaartlingen hakte vier jaar geleden de gemeentesecretaris zelf de knoop door. Zij nam ontslag, omdat ze van het voortdurende gekib bel over verantwoordelijkheden tussen ambtenarij en politiek afwil de. Gorrissen laat het in Schiedam op een vroegvervroegde uittre ding aankomen. Bochtenwerk was er ook in Vlaardingen bij de straatnaamgeving. Mijn veronderstelling dat Arend van Duvenvoorde III de vermoede lijke eigenaar was van het op het vroegere Kolpabadterrein gevon den kasteeltje bracht CD A-fractieleider CeesOosterom op het idee de voorgestelde straatnaam Jonkvrouwe van Naaldwijk te schrappen. Burgemeester Bert Stam, verantwoordelijk voor straatnamen en al eerder ongelukkig in zijn keuze, zei geen 'ja' en geen 'neen', maar hield een slag om zijn arm. Hij raadpleegde direct stadsarcheoloog Tim de Ridder en stadsarchivaris Harm Jan Luth, die gezamenlijk aandroegen dat ik geen harde schriftelijke bewijzen had gevonden die Arend van Duvenvoorde als Vlaardings kasteelheer aanwijzen. Overigens sluiten zij niet uit dat mijn hypothese juist is en noemen hem zelfs 'enigszins aannemelijk'. Het wetenschappelijk bewijs ont breekt echter en dus vinden zij de keuze voor Arend van Duvenvoor- delaan nu niet verantwoord. Die logica kan ik volgen. Toch vind ik dat de naam Jonkvrouwe van Naaldwijklaan geschrapt moet worden. Op de eerste plaats, omdat hij fout is. De betreffende dame was namelijk van hogere adel en dus Vrouwe van Naaldwijk, zoals ook in het advies van de stadsarchivaris staat vermeld. Maar zelfs acht ik een Vrouwe van Naaldwijklaan ver keerd. Zeker op een moment dat wetenschappelijk (archeologisch) is aangetoond dat ver voordat zij, overigens niet meer dan, grondeige- naresse werd op die plek een door adel bewoond kasteel stond. Had er gewoon Kasteellaan van gemaakt. Als later het wetenschappelijk bewijs wordt geleverd, dat Arend van Duvenvoorde III het kasteel liet bouwen, kan dit in de toelichting op het straatnaambordje nog vermeld worden. BEN VAN HAREN Vrijdag 16 juli ROTTERDAM Blauwe Vis 23.00-05.00 Blauwe Vis Clubavond. De Vlerk 21.30 Live-productie. 00.30 New Tncks. 21.30 The Portland Project. Maastheater 23.00 The DJ's van TMF. Nighttown 23.00 Future... with. Feyenoord Stadion (tegenover) 16.00 en 20.00 Het Groot Rus sisch Staatscircus. Kasteel van Rhoon Fuehsiade. Zaterdag 17 juli SCHIEDAM Beatrixpark. Spektakeldag met thema aarde Jeugd land 2000, 11.00-15.00u Stedelijk Museum, Hoog straat. Orgelconcert Freddy Brander, 14.0Qu, Lidui- na-Basiliek. Eucharistieviering met jongenskoor uit NeuiIIy, 18 OOu De Erker. Stijldansen 45+, 20.00u. VLAARDINGEN Grote Kerk. Wandelconcert Elly Bakker en Rinus Verhage, 15.00 u. MAASSLUIS Nieuwe Kerk. Orgelconcert Jaap Kroonenburg, 20.15u. HOEK VAN HOLLAND Strand. Ltptonïce Beach Volleyball Series 1999. ROTTERDAM Maritiem Buitenmuseum Jeugd Vakantie Paspoort. Nationaal Schoolmuseum 10.00-17.00 Kinderspek takel. Barocca 23.00-09.30 Cruise Control. De Vlerk 22.00 Dance! 22.00 70'S 80'S Dansfeest. Historisch Delfshaven 20.30 Koikkonsert. Feyenoord Stadion 16 00 en 20.00 Het Groot Russisch Staatscircus. Bioscopen Redactie Waterweg; John Bunte, Edwin Comellsse, Ben van Haren, Danielle Hermans, Marlètte Olsthoom, Eeffe Oomen, Sander Sonnemans Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 t/m woensdag 21juli. Imax Theater: 'Wildfire feel the heat' (al) dag. 14-16. 'Extreme' (al) dag. 13-18 (nb: 18 Eng.vers.). Africa's Elephant Kingdom (al) dag. 12-15. "Whales' (al) dag. 11. 'The matrix' (16) dag. 17. 'The mummy' (12) dag. 19.30-22. Lantaren) Venster 1: Filmzomer '99. dag. om 19.30- 22. herhaling van diverse films afgelopen seizoen. 'A vendre* (16) do.vr.za.zo. 19.30. 'Festen' (16) ma.di.wo. 19.30. 'Hideous kinky' (16) dag. 22, Ven.2: Filmzomer 'SS. dag. om 19.30-22.15. herhaling van diverse films afgelopen seizoen. Ven.3: 'Henry fool' (16) dag. 19.30. 'Regrets' (16) dag. 22. Vcn.4: 'La parola amoreesisie' 16) dag. 20. 'Black cat, White cat' (16) dag. 22. Pathé Cinerama 1: 'Notting HilT (al) dag. 18,30-21.30. Cin.2: 'Swing' (al) dag. 12.45-15.20-18.10-21. Cin.3: 'eXistenz' (16) dag. 19.15-21.45. Cin.4; 'Entrapment' (12) dag. 13-15.45. 'Arlington road' (16) dag. 18.30- 2120. Cin.5: 'Varsity blues'(12)dag. 12.30-15.15-18-21. Pathc Lumière 1: 'The mummy'(ai) dag. 12.15-15.15- 18.15-21.15. Lum. 2: 'The matrix' (16) dag. 14.15-17.30- 20.45. Lum.3; 'She's all that' (al) dag. 16.30-19-21.30. Lum. 4: Virus' (16) dag. 14.15-21.45. 'The waterboy' (al) dag. 16.45-19.15. Pathé Schouwburgplein 1: 'Notting Hill' (al) dag. 11.40-15.20-18.20-21.20. Sch.2: 'Entrapment' (16) dag. 18.10-21.10. Sch.3: "Waking Ned' (al) dag. 17-19,20- 21.50. Sch.4: 'The matrix' (16) dag. 11.30-14.50-18- 2110. Seh.5;'The mummy'(16) dag. 11.50-14.40-18.10- 21. Sch.Br.'Who am I?' (16) dag. 16.10-18.50-21.30, di. niet om 21.30. Sneak Preview: 'Laat je eens vrolijk uitknijpen' (16) di. 21.30. Sch.7: 'Cruel intentions' (12) dag. 17-19.20-21.40. Nachtvoorstellingen: Pathé Lum.l: 'Mummy' (12) vr.za. 00.15. Pathé Lum.2: 'The Matrix' (16) vr.za. 00.15. Pathé Lum.3: 'American histoiy X (16) vr.za. ÖÖ.3Ö.Pathé Lum.4: "Virus (16) vi.zd. 00.30. Kindermatinees: Pathé Cin.l: 'Kabouter plop' (al) dag. 13.15-15.45. Pathé Cin.3: 'De koning en ik' (al) dag. 13.30-16. Pathé Lum.2: 'De koning en ik' (al) dag. 12.15. Pathé Lum.3: 'Ratjetoe' (al) dag. 14, Pathé Sch.2: 'Ratjetoe' (al) dag. 11.20-13.20-15.20. Pathé Sch.3: 'Doug's le film' (al) dag, 11-13-15. Pathé Sch.6: 'Asterix Obelix tegen Caesar' (al) dag. 11.10-13.40. Pathé Sch.7: 'Kabouterplop' (al)dag. 11.50-14.10. Twaalf jongeren uit de Bos nische stad Tuzla zijn afge lopen dinsdag begonnen aan een bezoek aan Neder land, op initiatief van werk groep Grupa Most uit Schiedam en Alphen aan den Rijn. Samen met twaalf Nederlandse Jongeren zul len ze tijdens de week dat ze hier zijn niet alleen toe ristische attracties bezoe ken, maar ook discussie ren over het leven daar en hier, religie onpolitiek. Wie denkt dat heel Bosnië uit strak van elkaar ge scheiden delen voor mos lims, Servlsch-orthodoxen en Kroatlsch-katholleken bestaat, kijkt naar het land zoals de pers en politici dat ook vaak doen. Op het ni veau van de 'gewone' bur gers, blijkt dit lang niet al tijd juist. Volgens de Bosni sche studenten Is bijvoor beeld de situatie In Tuzla anders: de verschillende bevolkingsgroepen leven er gewoon met en door el kaar. DoorRemkoTanis Schiedam/Hoek van Holland Op de waaierige oever van de Nieuwe Waterweg denkt Ivana Maglovski (22) na over de manier van leven in Nederland en in Tuzla, „Eigen lijk leven jullie ook vrij normaal," zegt ze tijdens het bezoek aan de Maeslantkering bij Hoek van Hol land. „Jongeren gaan naar school of naar de universiteit en hebben een familie. Het lijkt erg veel op hoe mijn leven er in Tuzla uit ziet." Dat het leven voor de jonge ren in Tuzla een doffe ellende zou zijn, terwijl ze in Nederland het paradijs zien, klopt dus niet. „Vanuit Nederland kun je wel veel makkelijker naar andere lan den reizen," vindt Ivana. „Dat is in Bosnië lastiger." Een groter probleem in Tuzla is de werkloos heid. „Hier kunnen jullie sollicite ren op elke baan die je maar wilt," legt Ivana uit. „Thuis is de econo mie er zo slecht aSn toe dat er nau welijks werk is. Veel mensen gaan daarom uit Bosnië weg." 2elf stu deert Ivana medicijnen in Tuzla. Haar eerste zorg is nog niet of ze arts in Bosnië kan worden, maar of ze haar studie kan halen met het-geld van haar ouders. De groep Bosniërs hebben de eer ste dagen van hun bezoek met de Nederlandse jongeren doorge bracht in een t kampeerboerderij by Nieuwkoop'. Vanavond zullen ze worden verdeeld over gastge zinnen in zowel Schiedam als in Alphen aan den Ryn. Onder de studenten uit Tuzla bevinden zich moslims, Serviseh-orthodoxen en katholieken variërend in leeftijd De groep Bosnische jongeren uitTuzta brachtgisteren met hun deels Schiedamse leeftijdgenoten een bezoek aan de stormvloedke ring in Hoek Van Holland. Foto Roel Dijkstra ben meegemaakt dan in andere gebieden van Bosnië. Ons is zo iets als in Srebrenica niet overko men, waarbij hele families zijn uitgemoord en tot op vandaag nog steeds twintigduizend mensen spoorloos zijn. Ik weet niet hoe ik me zou voelen als ons dat ook was overkomen. In Tuzla slagen we er nog in met elkaar op te trekken en het leven hetzelfde te laten zijn als voor de oorlog." "DeNedérlandae jongeren vatttvet op dat hun Bosnische gasten niet graag of in ieder geval niet veel over de oorlog praten. „Wellicht komt dat later in de week nog," denkt Wijnand Gelderblom (22). Als Nederlander wil je die verha len wel horen, maar het is te be grijpen dat ze het er liever niet over hebben.'" Wel vertellen de Bosniërs over de mooie nieuwe winkelcentra die Tuzla heeft ge kregen, zegt Jeannette Counou (19). „Het zou kunnen dat ze de problemen en slechte ervaringen liever wegstoppen," denkt ze. Ruth van Wieren (19) heeft wel ge- van 15 tot 22 jaar. Door de reis van de Bosniers te or ganiseren, probeert de werkgroep Grupa Most de contacten tussen de verschillende geloofsgroepen in Tuzla te versterken (Most is Bosnisch voor brug). Leden van Grupa Most zijn sinds de oprich ting in 1996 al zes keer naar Tuzla gereisd, de laatste keer afgelopen mei. De werkgroep werkt voorna melijk op het niveau van de bur gers niet op dat van politici en an dere leiders. Volgens Cees van Dalen van Gru pa Most zijn ze er achter gekomen dat de bevolking graag onderling contact uil tussen de verschillen de religieuze of ethnische groe pen, terwijl de leiders tijdens de oorlog een heel ander geluid te horen gaven. Van Dalen denkt dat het bezoek van de studenten uit Tuzla bij hen thuis een grote im pact za! hebben. „Ze zullen aan al le ouders, ooms, tantes en vrien den gaan vertellen hoe ze het hier hebben gehad. Daarnaast hopen we blijvende vriendschappen te krijgen tussen de Nederlandse en Bosnische jongeren," aldus Van Dalen. In Tuzla zijn de tegenstellingen tussen de moslims, Serviërs en Kroaten altijd wat minder ge weest dan in de meeste overige gebieden van Bosnië. In mei 1995 kwamen tachtig jongeren om bij een granaatinslag op het plein waar ze rondhingen. Deze jonge ren, uit alle bevolkingsgroepen, zijn onder meer op aandringen van priester Petar Matanovic al len op dezelfde begraafplaats be graven. Diezelfde priester verge zelt de studenten nu op hun reis naar Nederland. Vakantie Van Dalen: „Natuurlijk hebben de bevolkingsgroepen daar vaak pro- biemen met elkaar, hoewel dit m Tuzla altyd wat minder is. Maar wat ons als Grupa Most iedere keer weer opvalt, is dat het de vol wassenen zijn die oorlog maken. De Bosnische jongeren kijken net als hier ook het liefst naar MTV en willen ook gewoon op vakantie naar het buitenland en nadenken over hun toekomst." De jongeren uit Tuzla zeggen geen idee te hebben waarom de oorlog in Bosnië is begonnen. „We hoorden op een dag gewoon dat het oorlog was," vertelt Ivana. Ze hadden niet gedacht dat het om een oorlog tussen verschillende bevolkingsgroepen zou gaan. „De huidskleur of religie van een an der heeft voor ons in Tuzla nooit wat uitgemaakt," beweert Mirela Suljetovic (22). Samen met Ivana is zij lid van het Burgerforum in Tuzla. Die organisatie probeert meer democratie in het Bosnische leven te brengen. Mirela en Ivana zijn al sinds hun geboorte beste vriendinnen, terwyl Mirela mos lim is en Ivana Servisch-orthodox. Volgens de beide studentes mis bruikten de Bosnische leiders de godsdiensten in het land om meer macht te krijgen. Ivana: „In Tuzla kunnen we allemaal respect voor de ander hebben, omdat we daar minder ellende van de oorlog heb* probeerd door te vragen om toch wat meer te weten te komen, maar tot nog toe tevergeefs. Terwijl de tourbus bij het Neder lands Congrescentrum in Den Haag wacht, zitten de jongeren aan de overkant van het Haagse Churehillplein bij het Joegosla- vië-Tribunaal van de Verenigde Naties, Enkele uren eerder heeft een van de beruchtste verdachten van oorlogsmisdaden in Bosnië, Dusko Tadic, zijn hoger beroep verloren. De organisatoren van Grupa Most wisten van te voren niet hoe de Bosnische jongeren zouden reageren op een bezoek aan de plek waar de oorlogsmisda digers uit hun land worden be recht. Mogelijk komen er hevige emoties boven, dacht de werk groep. Ook Wijnand is kort voor het bezoek aan het tribunaal erg benieuwd naar de reactie van de Bosniërs. Ivana zegt van te voren geen en kel probleem te hebben met het bezoek. „Het is goed dat zo'n tri bunaal er is," vindt ze. Haar vrien din Mirela vult aan: „Iedereen die een misdaad heeft begaan, moet worden gestraft. Van welke religie of bevolkingsgroep de verdachte dan ook is." Ondanks de overwe gend positieve gesprekken, zien Ivana en Mirela ook wel in dat ze slachtoffer zijn geworden van de situatie die jarenlang in hun land heerste. „Door een oorlog te ont ketenen hebben ze een deel van ons leven gestolen," vindt Mirela. Ze kan echter niet aangeven wie er precies als schuldige moet wor den aangewezen. Vrijgezel Wanneer de groep weer buiten staat, is Ivana nog steeds van me ning dat het 'fantastisch' is dat het tribunaal bestaat. Meer heeft ze er ook niet over te zeggen, want het gesprek gaat al snel over het feit dat kroonprins Willem- Alexander nog vrijgezel is. „We hebben geen rechtszaak gezien," legt Jeannette uit. „Misschien had dat confronterender gewerkt. Ik dacht dat het bezoek aan het tribunaal gevoeliger zou liggen." Emoties blijven echter uit bij de Bosniërs. Zij zijn meer bezig met hun toekomst en kijken daar over het algemeen optimistisch tegen aan. Wat de Nederlandse jongeren na een paar dagen duidelijk is gewor den, en wat de Bosnische jonge ren ook steeds weer benadruk- ken; is <lnt dè"bcvotidng to Tuzla grotendeels als geheel 'samen leeft. „We kennen elkaar erg goed," lacht Azra Lugavic (18, moslim). Gabriela Petrovic (15, katholiek) herinnert er wel aan dat het in andere delen van Bos nië nog niet zo soepel Jocpt ais in Tuzla. „In Tuzla respecteren we elkaar. Het draait om respect, dat maakt Tuzla zo bijzonder," vindt Gabriela. „Nu is elk dorpje en elke stad in Bosnië nog een apart land je met een eigen verhaal. We moe ten uit al die verhalen het beste halen en, zo weer harmonie in het hele land brengen." Door John Bunte Schiedam Het vr bje van rustenden uit de middengroepen kryg maar op bezoek. Oh nt jaarlijkse uitstapje over een nacht ijs gegaan. Daar gaat menig verhitte vergadering in de plaatselijke staminee aan vooraf. Toch krijgt 'reisverant- woordelyke' Frans Leliaert zijn zin. Het wordt Schiedam! Wa- blief? Jawel. Schiedam. „Er was eens een vakantiebeurs bij ons in de buurt en daar was ie mand van de Schiedamse WV vertelt Leliaert, „En het Jeek me wel wat. Want molens, die hebben wij ook." Hij toont de folder. Het gezelschap uit Oost-Vlaanderen heeft ingeschreven op het arran gement 'De hoogte krijgen'. Het is een dagtrip, die 's ochtends begint met een bezoek aan de Euromast in Rotterdam, waarna in Schie dam molen De Nieuwe Palmboom wordt beklommen. Vervolgens is er een lunch in 't Sterretje (exclu sief) waarna na een korte wande ling een kijkje wordt genomen in Gedistilleerd Museum De Ge kroonde Branderskete). Kosten van het arrangement: 32,50 per persoon Er zit wemig pit in het uit zo'n vijftig Maldegemers bestaande gezelschap. Maar daar zijn het ook rustenden voor. By na lijd zaam ondergaan ze in De Nieuwe Palmboom het verhaal van mo- lengids Wil Librechts. Er wordt gezucht wanneer er weer naar een volgende verdieping moet wor den geklauterd. Librechts weet echter af en toe wat reacties te ontlokken Asntallpn maken in druk. Waren er hier in 1847 nog twintig molens? En zyn die nu haast allemaal weg? Enkele vrou wen schudden het hoofd, 't Is toch wat. 't Moest niet mogen. De groep bevindt zich op de eerste verdieping waar een fraaie ma quette van het Schiedam van de vorige eeuw staat opgesteld. Librechts, een van de twee molen- gidsen in Schiedam, legt uitwaar- om de molens hier in Schiedam zo hoog zyn. Het zijn namelijk stads- molens en die moeten boven de bebouwing uit komen om wind te kunnen vangen. „Straks als we boven zijn kunnen we de andere molens zien. Eentje daarvan, de Noordmolen, is met 33,3 meter de hoogste ter wereld." Nondeju. Hij vertelt over het drama met molen De Walvisch. Net vier maanden klaar na een eerdere brand en toen weer die vlammen. Het was op Valentijnsdag 1996. Op een televisie, op de tweede verdieping, zijn videobeelden te zien. „Kijk," zegt Librechts, „hier in deze molen hebben we brand melders aan de plafonds. Is er iets dan staat de brandweer binnen twee minuten hier. Met De Wal visch was dat niet. Toen werd de brand pas duidelijk toen de vlam men al naar buiten sloegen. En als er dan ook nog een windkracht 8 staat en je eerst een ijslaag weg moet slaan om aan bluswater te komen dan weet je het wel." Er wordt instemmend geknikt. Dan is er niets meer te redden. Maar sinds kort draait-ie weer. En dat komt, omdat iedereen geld heeft gegeven. Da's mooi. „We gaan nu naar boven en dan kunnen jullie 'm zien." Japanner Nu wachten de smallere trapjes. En dat gaat met elke rustende Maldegemer even eenvoudig af. Eenmaal boven worden de came ra's tevoorschijn gehaald. Want dat uitzicht op het 'bordes' mag er zijn De nog altijd met banieren van een kunstzinnige uitstraling voorziene wieken draaien op volle toeren. En kijk daar, beneden. Een 'verdwaalde' Japanner met een camera, die foto's van de mo len maakt. Maar nu gaat het om de Belgen. Enkele mannen hebben nog wat De rustenden uit de middengroepen van Mafdegem gaan het Gedistilleerd Museum binnen. En ookdatwordtmetdecamera vastge legd. Foto Fred Ubochant/Roel Dijkstra vragen. „Dat hout, dat is toch geen eiken?" En: „Jullie hebben toch Bokma? Wordt dat ook hier in de molens gemaakt?" Enkele fitte rustenden maken nog even van de mogelijkheid gebruik in de kap te klauteren. De rest gaat voetje voor voetje achterwaarts de trappen weer af. Beneden wacht nog een speculaasje. Hier ge maakt. „Een koelye van eigen deeg," grapt Librechts, die toch best tevreden was over de groep. .,Er was een aantal mannen zeer geïnteresseerd. Eentje had vroe ger ook nog in een molen ge werkt. Dan is het leuk." Per jaar krijgt hij zo'n veertig ge zelschappen om rond te leiden. Hij beperkt zich tot de molens. Voor de rest van Schiedam zijn er een stuk of acht stadsgidsen en daarvan staan er beneden al twee op de groep uit Maldegem te wachten: Ton Scheerders en Cor- rie van Dijck. Zy vergezellen de groep naar 't Sterretje en nemen de rest van het programma voor hun rekening. Na de lunch gaat 't richting Gedistilleerd. Scheerders wil aanvankelijk meteen halt hou den bij de Zakkendrager, maar het beeld gaat verscholen achter een grote vuilcontainer. Op de Nieuwe Haven neelt mj Dy vrijwel elk pand een verhaal. Zo als bij het oude kantongerecht, het aanvankelijke pand van Karei Nolet, waar binnenin alles zo mooi bij het oude is gebleven. De leuke winkeltjes nodigen uit om even naar binnen te gaan en wellicht iets te kopen. Want dat is toch een van de achterliggende gedachten wanneer je zo graag toeristen wilt binnenhalen? Het tempo ligt ech ter hoog. Het zijn vooral de man nen die de pas erin zetten. Op naar de jenever. Het wordt gezelliger wanneer de eerste kelkjes zijn geledigd. Ja wel, dat is pas echt 'De hoogte krijgen'. Ze zullen het verder ver tellen. In Maldegem en omstre ken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5