ké^IÉÊ 9 B Snelle reclassering jonge verdachten Rotterdams Dagblad Zestig bouwbedrijven azen op Buizengat-project K,eine babyboom in Schiedam Met proefproject 'Wil je een kans' krijgt Schiedam primeur Ook jeugd heeft interesse voor woonzorg-complex Vakantiespel voor jeugdige waaghalzen Vechtpartij met politie De mooiste trouwringenstudio van Nederland SATIVAR JUWELIERS 'f0Sw£^'S*èI ;\*E Bom bij Beneluxtunnel Tas bejaarde vrouw geroofd Man verraadt zich door rijgedrag Te snel over Holysingel Met slok op achter stuur Gezocht: S weken voor Of bel gratis Rotterdams Dajp)lad O Waterweg Donderdag 22 juli 1999 ft Schiedam— De politie in Schiedam begint in oktober aan een uniek reclasseringsprojeet, speciaal gericht op jeugdige ver dachten van lichte misdaden. Met het project 'Wil je een kans' dat in samenwerking met Reclassering Nederland is opgezet, wil de politie deze groep verdachten erop wijzen dat ze direct hulp kunnen krijgen bij het oppakken van hun leven. Deelname aan 'Wil je een kans' is vrijwillig. Het gaat om een lande lijke primeur. Als het project in Schiedam slaagt, wordt het even tueel ook elders overgenomen. Doelgroep zijn de 18 tot 21-jarige verdachten van de zogeheten 'zes- uurs-zaken'. Dat betekent dat de ze verdachten niet langer dan zes uren mogen worden vastgehou den op het politiebureau. Een eventuele rechtszaak vindt soms maanden later plaats. Pas na een veroordeling komt de verdachte in aanmerking voor reclassering. 'Wil je een kans?' biedt dit echter al vnjwel direct na aanhouding. De politie in Schiedam ziet be paalde jongeren tussen de 18 en 21 jaar regelmatig terug. Deze groep wordt er vanaf oktober op gewezen dat ze direct hulp kun nen krijgen bij het oplossen van hun problemen. „Achter een sim pele winkeldiefstal kan veel meer schuil gaan," zegt Wilma Nijssen van Reclassering Nederland. „De politie signaleert vaak goed dat er problemen zijn. Bij de verdachten thuis bijvoorbeeld. Soms ook heb ben ze problemen op financieel gebied. Bij de kleinere vergrijpen verdwijnen de verdachten na zes uren echter weer uit beeld. Met het nieuwe project krijgen ze in ieder geval een aanbod voor hulp." Vrijwillig De reclassering biedt via Wil je een kans?' ondermeer trainingen in het omgaan met geld. Ook zijn er cursussen speciaal gericht op het ontwikkelen van sociale vaar digheden of het op een nj zetten van de eigen problemen van de verdachte. Groot verschil met de reguliere reclassering voor oude re verdachten of mensen die voor zwaardere misdaden zijn veroor deeld, is dat de hulp vrijwillig en intensiever is. Ook wordt de hulp in een vroeger stadium aangebo den. Wanneer een verdachte deel name aan het project weigert, heeft dit geen enkel gevolg voor de straf die kan worden opgelegd bij een veroordeling. Het proef project loopt tot apnl 2000. SchiedamBij baggerwerkzaam- heden in het water bij bedrijven terrein Vijfsluizen is een bom aan getroffen. Het explosief dook van morgen op in de bak van een kraan waarmee, veertig meter uit de kant, graafwerkzaamheden werden vemcht in de Vijfsluizen- haven. Het regionale bureau voor wa pens en munitie van de politie be sloot om het Explosieven Oprui- mings Commando in te schake len. De noordzijde van de rivier werd afgesloten voor het scheep vaartverkeer. Vlaardingen—Een 73-jarige Vlaar- dingse werd gisteren op de Louise de ColignyJaan op grove wijze van haar tas beroofd. Een jongen op de fiets reed de vrouw tegemoet, rukte de tas uit haar handen en vluchtte in de richting van de Holysingel. In de tas zaten persoonlijke papieren en een portemonnee met geld. Schiedam Een 26-jarige Rotter dammer heeft zich de afgelopen nacht in de Oranjestraat in Schie dam in de problemen gewerkt met zijn opvallende rijgedrag. Po litiemensen zagen de man slinge rend over de weg rijden waarbij hij de trottoirband meerdere ke ren raakte. Omdat de man naar al cohol rook, werd hem een blaas- test afgenomen. De man verklaarde medicijnen te hebben gebruikt die mogelijk in vloed kunnen hebben op de rij vaardigheid. Hij werd daarom meegenomen naar het politiebureau waar hem een bloedproef werd afgenomen. De uitslag van deze test is nog niet bekend. De man mocht het bureau niet verlaten omdat bleek dat hij nog voor ruim elfhonderd gulden aan openstaande boetes had. Hij is op gesloten. Vlaardingen Bij een verkeers controle op de Holysingel zijn gis teren vijftien automobilisten op de bon gegaan. Zij reden te hard. In totaal passeerden 490 auto's de snelheidsradar. Maassluis Zo'n tweehonderd mensen hebben tot nu interesse getoond voor een koopwoning in het nog te bouwen woonzorg complex Parkhof in Maassluis, Verkoper IBC Vastgoed heeft volgens een woordvoerder reac ties ontvangen van oude en jonge mensen. Dat is opmerkelijk, om-, dat het complex vooral is bedoeld voor bejaarden. Daarom komt er ook een dienstencentrum in. Het woonzorgcomplex dat wordt gebouwd op de plek waar de Schubertiaanflats zijn gesloopt, bevat naast 105 woningen voor d,e vrije verkoop ook nog zo'n honderd huurwoningen. Deze zullen via de'Woningstichting Maassluis (WSM) worden aange boden. Zo'n zestig tot zeventig van deze woningen rijn bedoeld voor Ouderen die extra zorg no dig hebben. Deze zorg kan dan voor een groot deel geboden wor den vanuit het complex zelf. Naast het dienstencentrum zul len er ook particuliere zorgaan bieders aanwezig zijn in het ge bouw. Zo worden er wellicht een huisarts, een tandarts en een apotheek in gevestigd. De koopappartementen, maiso nettes en penthouses (variërend van 250.000 tot 510.000 gulden) zijn allen voorzien van een zoge naamd 'seniorenlabel'. Dat bete kent dat het woningen rijn waar bijvoorbeeld geen drempels in worden aangelegd. Het complex wordt aan de kant van de West- landseweg zevenhoog en wordt richting het toekomstige Schu- bertpark speels lager. Balkons, dakterrassen en tuinen moeten het gebouw een groene aanblik geven. Auto's kunnen voor het overgrote deel onder het Park hof-pand worden geparkeerd. Als alles volgens plan verloopt, start de bouw in november en ontvangen de eerste bewoners hun sleutel in het tweede kwar taal van 2001. Zaterdag start de verkoop van de woningen. Heel veel belangstelling was er gisteren in de Maassluise Vertowijk voor een paar minuten klau teren tegen een professionele 'kletterwand'. Professionals hielden een oogje in het zeil, terwijl de jeugd (van Jong tot oud) zich voorzichtig, stapje voor stapje, op de supersteiie muur waagde. Voor jongeren die hun vakantie thuis doorbrengen, worden er nog tot en met 5 augustus in ver schillende wijken allerlei sport- en spelactiviteiten door de gemeente Maassluis georganiseerd. Voor wie de steile 'bergwand' niet op durft, zijn er tal van andere mogelijkheden: een luchtkus sen, een reuzensjoelbak en een doelschietspel bijvoorbeeld. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen De politie in Vlaar dingen 'heeft afgelopen nacht twee automobilisten aangehou den die met een slok op achter het stuur waren gekropen. In de Louise Henriettestraat reed een 39-jarige Vlaardingse met 1,9 promille alcohol in haar bloed. De vrouw kwam niet meer weg met een boete omdat ze teveel alcohol had geconsumeerd. Ze zal zich la ter voor de rechter moeten verant woorden. Een 35-jarige man uit Maassluis liep op de Marathon weg tegen de lamp. Hij had 0,9 promille alcohol in zijn bloed. De man wilde geen gebruik maken van het aanbod om de zaak snel af te handelen en de boete van 900 gulden te beta len. Justitie zal zich nu over de zaak buigen. *- Schiedam De cemeente Schie- half iaar in Schiedam hebben ae- Het stuk grond rond het Buizengat: zéér populair onder projectontwikkelaars. Zestig bedrijven zijn in de race voor de bouw van zo'n 550 woningen. Foto Roet Dijkstra Schiedam De gemeente Schie dam wacht wellicht een geboorte- piekje. In de eerste zes maanden van dit jaar zijn er namelijk opval lend veel kinderen geboren: 475. Als dit zo doorzet dan 'piekt' Schiedam aan het einde van het jaar met bijna duizend kinderen. Een aanzienlijk aantal, vooral om dat er in de eerste helft van de voorgaand» jaren gemiddeld vijf tig kinderen minder zijn geboren. In de periode van januari tot en met juni is het inwonertal geste gen naar 75.300. Deze toename is niet alleen te verklaren uit de ge- boortesiijging. In Schiedam kwa men ook meer mensen wonen dan er uit de stad vertrokken. Daarbij valt overigens een duidelijk ver schil in bevolkingskenmerken te constateren. Zo behoort van de 1919 nieuwkomers 53,5 procent tot de autochtone bevolkings groep. Het overige deel bestaat uit allochtonen. Bij de Schiedam mers die de stad hebben verlaten is het aantal autochtonen hoger. Dit heeft tot gevolg dat de Neder landse bevolking van Schiedam is afgenomen, terwijl het allochtone deel is toegenomen, De sterkste stijging deed zich voor onder de Antillianen. Dit is opmerkelijk, omdat het hier om een relatief kleine bevolkings groep gaat. Ook het aandeel 'ove rige arme landen' -een Schie- damse bevolkingsgroep bestaan de uit ruim tachtig verschillende etnische achtergronden- steeg flink. Dan gaat het vooral om maliërs, Irakezen, Chinezen en mensen uit voormalig Joegosla vië. Deze groepen vestigden rich relatief vaak in Groenoord en Nieuwland. Het grootste deel van de mensen die zich het afgelopen half jaar in Schiedam hebben ge vestigd, is afkomstig uit buurge meente Rotterdam, met een flin ke vertegenwoordiging van Antil- lianen en Surinamers. Deze groe pen vestigden zich voornamelijk in Oost en Nieuwland. Ook met buurgemeente Vlaardin gen heeft Schiedam een bevol kingsband, in omgekeerde zin tenminste. Er vertrokken meer Schiedammers naar deze stad dan andersom. Als Vlaardingers zich al in de buurgemeente ves tigden, dan was dit in Schiedam -•Noord. Maassluis De politie in Maas sluis ontving afgelopen nacht een melding van vernieling in de Uiverlaan. Toen de politie daar ar riveerde, renden twee jongens hard weg. De politie kon één van hen, een 18-jarige Maassluizer, bij de Koningshoek aanhouden. Toen hy in de politiewagen werd gezet, kwam een 16-jarige plaats genoot aanlopen, die zich met de arrestatie begon te bemoeien. De zejongen gedroeg rich volgens de politie agressief en schold de agenten uit Hij werd daarop gear resteerd voor belediging. Hierbij verzette hij zich waardoor een vechtpartij ontstond met de poli tie. De andere verdachte probeer de vervolgens te ontsnappen waardoor ook hij in gevecht raak te met de politie. Met assistentie van collega's kon het tweetal toch nog naar het bu reau Worden gebracht Door Eefje Oomen Vlaardingen Extreem veel be langstelling is er onder project ontwikkelaars voor het bebouwen van de grond rond het Buizengat. Meer dan zestig bedrijven hebben zich bij de gemeente aangemeld. Na de zomer zal Vlaardingen er vier a vijf van uitkiezen. Die on dernemers mogen hun plannen dan verder uitwerken. Eind dit jaar selecteert de gemeente haar definitieve 'bouwpartner'. Dat er zoveel interesse is onder de projectontwikkelaars heeft vol gens projectleider Gerard Jans sen niet alleen te maken met de grootte van het woningbouwpro- Een ervaren "EERSTE KERK00P5TER" voor één van onze winkele Minimaal 34 uur incl zat Tevens zoeken wjj nog een enthousiaste VERKOOP MEDEWERKSTER, Vooreen afspraak kunt u bellen OIO - 42>439©7 gramma. Meer van invloed is het dat al tien jaar geleden bekend was dat er in de binnenstad van Vlaardingen gebouwd zou wor den. Janssen: „De aanmeldingen zijn in de loop van de jaren binnen komen druppelen." Omdat de kanshebbers nog niet geselecteerd zijn, wil Janssen nog niet zeggen welke bedrijven een gooi naar het Buizengat-project doen. Wel zegt hij dat er 'kleintjes en groten' tussen de gegadigden zitten. Eerder was al duidelijk dat ook de Vlaardingse woningbouw corporaties er wel oren naar heb ben. Die zullen het nu tegen een hele hoop andere marktpartijen op moeten nemen. Uit de lijst van criteria die wordt gehanteerd, bhjkt dat de grote 'vissen in de vijver' de beste kans maken. Volgens Janssen zal Vlaardingen er vooral op letten of al eerder ervaring is opgedaan met de organisatie van een om vangrijk project in binnenstede lijk gebied. „Het gaat er vooral om dat het bedrijf heel goed kan 're gisseren'. Bij dit project komt im mers nogal wat kijken." De pro jectleider doelt dan onder meer op de enorme bodemsaneringsope raties die nog m het kader van het bouwproject moeten worden uit gevoerd. Zo moet het Hoflaan-ter- rein waar vroeger de gasfabriek stond, uitgebreid op de schop. Dat de kleinschaliger projectont wikkelaars minder kans maken, blijkt ook uit het feit dat de ge meente de nadruk legt op een be drijf dat flink wat contanten ach ter de hand heeft. Janssen: „Om dat het project in totaal zo'n hon derd miljoen gulden kost, moet een onderneming over flink wat liquide middelen beschikken." Voor de bodemsanering krijgt Vlaardingen geld van rijk, provin cie en Stadsregio. De gemeente zal er naar verwachting echter zelf ook nog ruim 20 miljoen gul den in stoppen. Projectleider Janssen hoopt die bedragen nog wel wat 'af te ro men'. „Nu het project in een stroomversnelling komt, moeten we kijken of het niet iets goedko per kan." Als voorbeeld noemt hij de plannen voor de parkeergara ge. Als het bouwbedrijf die op de plek aanlegt waar de bodem gesa neerd moet worden, zou dat vol gens hem veel geld schelen. „Op die locatie moet de grond immers sowieso overhoop worden ge haald." Zoals eerder al bleek, zal dit jaar nog met met de bouw van de wo ningen begonnen worden. Wel hoopt Janssen eind dit jaar te kunnen starten met het bouwrijp maken van het terrein. Daartoe moeten de huizen die op de sloop- iijst staan uiterlijk per 1 december worden ontruimd. Dan gaat het om de panden van de huurders met een speciaal 'om-nietcon- trad'. Met hen is afgesproken dat ze pas zes maanden na de sloop- aankondiging van de gemeente hoeven te vertrekken. Voor de huurders met een gewoon 'om nietcontract' geldt dat ze binnen één maand na die aankondiging hun boeltje moeten pakken. Die laatste groep huurders zal al per 1 september moeten vertrekken, Bouwonderzoek Naar de panden van die bewoners die een gewoon huurcontract heb ben, is deze zomer een bouwon derzoek verricht. Het gaat om en kele woningen aan de Kortedijk die als 'historisch' waardevolle panden worden gekenmerkt B en w zullen dit najaar moeten uitma ken of die waarde opweegt tegen de eventuele hoge kosten voor re novatie. Is datruetzo, dan moeten de bewoners toch vertrekken. Want dat deze panden een restau ratie zullen moeten ondergaan, staat volgens de gemeente buiten kjjf. Dit voorjaar zochten de Kortedijk- bewoners de publiciteit, omdat hen tussen neus en lippen door gemeld was dat ze net als diege nen met een 'om-nietcontract' ook het veld moesten ruimen. Daar voor had de gemeente nog altijd beweerd dat ze juist konden blij ven. Projectleider Janssen hoopt zulke problemen voortaan te voorko men, door alle bewoners rondom het Buizengat tijdig op de hoogte te brengen van nieuwe ontwikke lingen. Daartoe verschijnt nu ie der kwartaal een 'Buizengat-bul- letm'. Dat wordt samen met de be woners in het platform Buizengat samengesteld. Vorig jaar is vastgesteld dat er in het kader van het Buizengat-pro- ject zo'n 550 woningen worden ge bouwd. Vijf procent daarvan zal uit sociale woningbouw bestaan, 35 procent uit middeldure wonin gen en 60 procent uit duurdere woningen. De helft van de panden moet vóór het jaar 2G05 gereed zijn. De andere helft volgt in de ja ren daarna, De woningen aan de Kortedijk en de oevers van het Buizengat zijn het eerst af. De huizen op het terrein van de voor malige gasfabriek en het gebied waar nu de brandweer, ENBCO en de Dienst Stadswerk gevestigd zijn, volgen later. Vul rtë| 'dëbnft ih^l "'Adres:; -- Postcodètóif"r o n?,:';;:,- u öezë^rilrpës Wëlpp^^è^jqstzegël f r Rotterdams BgiMTiii'i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1