'Maak er maar een provincie van' 'We hoeven geen hulp. We hebben elkaar wat te bieden' 'Dit jaar worden de pijnpunten opgelost' 1 ®ftp Donderdag 22 juli 1999 Hst gaat niet goed met da Nederland» An tillen. Af moede, de vlucht naar Nederland, drugshandel en een rammelend over heidsapparaat. Kort achter elkaar ver- schenen dit jaar twee nota's over de pro blemen. Eerst het Nationale Herstelplan van Antilliaanse hand, om de economie van vooral Curasao uit het slop te balen. Kort daarop kwamen staatssecretaris Sijs de Vriesvanfconinkrykszaken en minister Ro gier van Boxtel van grote stedenbeleid met de notitie Toekomst In samenwer king', een cultureier getinte nota, waarin ook Aruba Is meegenomen. Dit Jaarworden er spijkers met kappen geslagen. De Nederlandse AntHIen maken evenals Aruba deel uit van het Koninkrijk der Ne derlanden. De Antillen tellen ruim 200.000 inwoners. Het merendeel woont op Cura sao. Verder maken het benedenwindse ei land Bonaire en de bovenwindse eilanden, Saba, Sint Eustatlus en Sint Maarten er deel van uit. Aruba met zo'n 100.000 Inwo ners heeft In 1986 de status aparte gekre gen. Daardoor Is het een zelfstandig deel binnen het koninkrijk geworden. Aruba kent ais enige van de eilanden een flore rende economie. Antillianen zijn Nederlanders n iM- „Haal Antillianen uit het dreint van het anderszijn, Het zijn Ne derlanders, Behandel ze met als allochtonen. Dat vraagt een ande re visie op de Antillen. Binnen vijf jaar zit de helft van de Antilliaan se bevolking hier. Nederland wees een keer duidelijk: of de ei landen worden onafhankelijk of ze worden een provincie. Maar zo doorgaan kan echt met meer." De Antilliaanse historicus James Schrils (44) neemt geen blad voor de mond. De cijfers zijn inder daad alarmerend. Het Centrum Voorlichting Antillianen meldde vorige week dat de eerste helft van dit jaar 2300 Antillianen naar Nederland zijn gekomen. In heel 1998 waren dat er 1190. Het Natio naal Herstelplan en. vooral de be zuinigingsplannen voor het over heidsapparaat werpen hun scha duw vooruit Ambtenaren vluch ten, maar ook ongehuwde moe ders met eep uitkering van 300 tot 500 gulden per maand zoeken hun heil liever in het koninginne- land'. Op een bevolking van krap 200.000 zijn het alarmerende cij fers. Dertien jaar geleden kwam Sc 'Js naar Nederland en werd directeur van Forsa, het steun punt voor Antillianen en Aruba nen. De Curagaoënaar is blij dat eindelijk wordt erkend dat het Antilliaanse probleem een ko- ninkrijksprobleem is. Het speelt in Nederland én op de Antillen. De notitie Toekomst in samen werking' en het Herstelplan ma ken de verhoudingen zakelijker en dat staat Schrils aan. Maar het ontbreekt aan een visie op de toe komst van het koninkrijk. irAntill.aanse politici zijn natuur lijk voor meer autonomie. Dat is hun salaris. Uit een referendum zou blijken, dat ook de bevolking voor behoud van de autonomie is. Maar de uitslag is misvormd door de politieke bemoeienis met het referendum. Niemand heeft moeite met meer Nederlandse be moeienis, mits er respect voor de bevolking is." Overrompeld Schrils, schrijver van 'Democratie in gevaar' en Antilliaanse ge schiedenisboeken, verwijt de Ne derlanders een gebrek aan histo rische kennis: „En alleen vanuit de geschiedenis is de situatie op de Antillen te begrijpen. De Antil len horen langer bij Nederland dan Noord-Brabant" Het gebrek aan historisch besef zorgt dat Ne derland keer op keer wordt over rompeld door ontwikkelingen buiten de landsgrenzen. „Neder land heeft de Antillen vormgege ven. Het heeft zijn politieke con stellatie overgeplaatst naar de West, inclusief de verzuiling. Daar moetje dan de gevolgen van dragen." De vertaling van de Nederlandse verhoudingen naar de tropen heeft volgens Schrils rampzalige gevolgen gehad. Nederland wilde geen culturele bemoeienis. Het had alleen commerdéle belangen. Het bestuur werd overgelaten aan Europese Nederlanders en Duit sers, de handel aan de joden en h et vuile werk was voor de negers, de slaven. „Dat is een vorm van verzuiling met een element erbij: de kleur. Elders noemt men dat apartheid- Er is daardoor een hië rarchie ontstaan, waarin het mot to geldt: hoe blanker hoe beter." Aan de strenge bemoeienis van het moederland met de Antillen kwam in 1954 een einde toen de James Schrils: 'Nie mand heeft moeite met meer Neder landse be- ..iVi»-: moeienis, mits er res peetvoor de bevolking is Antillen autonomie kregen. .Aan vankelijk vielen de gevolgen nog wel mee. Vergeet niet dat de An tillen in die jaren rijker waren dan Nederland. Het bestuur werd de mocratisch, maar het denken ver anderde nauwelijks. Tot 30 mei 1969, de dag van de opstand op Curagao. Nederlandse mariniers grepen m en m het moederland schrok rrien zich het apezuur toen vanuit de omringende landen ver wijten van kolonialisme kwa men Het waren vooral PvdA en CDA die daarna zo snel mogelijk van de resten van het koloniale njk af wilden. Schrils: „Toen kwam de omslag. Als Nederland ontkent kolomen te «villen hebben, zegt het m feite* jullie horen er met bij. Suriname accepteerde de gevol gen van die houding en werd zelf standig, de Antillen weigerden maar Nederland bleef er naar streven. Vanaf dat moment waren wij allochtonen. We werden een quasi buitenland." Autillianisering Na de opstand van 1969 werden de politieke verhoudingen op Cura sao danig gewijzigd. Zwarten en gekleurden kregen de hoogste posten in de Staten. Helaas, con stateert Schrils, zonder de bijbe horende scholing en betere visie. „Antiliiamsenng noemden de ei landers en Nederland het De ver wachting was bovendien dat de komst van zwarten in het land- en eilandsbe stuur een emanciperen de werking zou hebben. Het te gendeel was het geval. De in heemse blanke bestuurders wa ren racisten, maar hadden toch iets van noblesse oblige. Ze had den een vorm van betrokkenheid bij de arme zwarte bevolking. Dat ontbrak en ontbreekt nog steeds bij de nieuwe zwarte elite. Ze hiel den de oude structuren in stand en imiteerden de blanke bestuur ders, zonder hun betrokkenheid," .Ahes is achteruitgegaan. Het voorbeeld van de zwarte politici was fnuikend voor de bevolking. Eerlijk is eerhjk, de zooi is veroor zaakt door Antillianen, maar Ne derland had moeten mgrypen. Zo staat dat in het Koninkrijkssta- tuut. Dat is het dubbele Eigenlijk wilde Nederland dat niet. Er heerste een houding van: jullie willen niet onafhankelijk wor den? Zoek het dan maar uit," Aruba koos voor een status apar te. Na een periode van economi sche neergang kreeg het toerisme de wind in de zeilen. Dat maakte het eiland schatrijk. Curagao daarentegen gleed steeds verder af en wist niet te profiteren van de wereldwijde bloei van de econo mie. Dat Aruba het er economisch be ter van af bracht, is volgens de historicus wel verklaarbaar. Cura sao was het administratieve cen trum van de Antillen, Daar waren de Curagaoënaars apetrots op, Te gelijk wisten ze dat de werkelijke machtin Nederland lag. Voor Aru ba lag dat anders. Daar zette men zich af tegen Curagao en wist de op Curagao heersende verdeeld heid te voorkomen. De gevolgen werden deels afge wenteld op Nederland. Schrils signaleert dat 2ijn stichting in 1986 te maken had met 12.500 An tillianen mZ ud-Holland Dat was de crème de la crème van de ei- landbevolking Nu zijn het er 40.000, Bijna de hele aanwas be staat uit Curagaoënaars die de ar moede ontvlucht zijn. Slecht ge schoolde probleemjongeren en ongehuwde moeders. En vooral die jongeren zyn hel algemene beeld van de Antillen m Neder land gaan bepalen. Heel voorzichtig schat Schrils dat er zeker nog dne generaties over heen moeten gaan voor er iets ver betert. Het herstelplan en Toe komst m samenwerking' zullen wellicht economische verbetering brengen, maar voorlopig wordt het er niet beter op. Uit een onder zoek is gebleken, dat 25 000 arme Curagaoënaars op korte termijn overwegen naar Nederland te ver trekken. Schrils verwacht er wel 75.000. Dan zit. de helft van de An tilliaanse bevolking hier. In vergelijking met de Antillen verkeert Aruba in een luxe situ atie. De economie groeit al ja ren sterk. Zo sterk dat men nu een rem op nieuwe arbeidsin tensieve economische activitei ten wil zetten. Het toerisme zit aan de grenzen van de groei. De relatie met Nederland staat niet echt bovenaan de agenda. Gevolmachtigde minister Mito Croes stelt vast dat vijfjaar ge leden is beslist dat de eilanden zelfbeschikkingsrecht hebben. Zij kunnen beslissen over hun toekomst met of zonder Neder land, dat Aruba de onafhanke lijkheid niet kan opleggen. Dat laatste wil Aruba ook aller minst. De band met Nederland biedt stabiliteit in het rechts systeem en in de landsverdedi ging. Financieel gezien vindt Croes dat er terecht vanuit gegaan wordt dat Aruba over tien jaar financieel zelfstandig is. „We k 'iinen dan partners zijn. Ne- de '-ad moet wat aan ons heb ben. v toeven geen hulp. We hebben eixaar wat te bieden." Hij overhandigt zijn bijdrage aan 'Breekbare banden', een boek over de ABC-eilanden na de vrede van Münster, tussen 1648 en 1998. Croes laat daarin een fictieve commissie Aruba nen in het jaar 1998 een onder zoek instellen naar de houding van Nede-1 aanzien van Aruba ïr an, zoals ge- bruikelij som. De commisji e komt tot opmer kelijke conclusies. Er zit een hypocriet element in de hou ding van Nederland. Neem de beschuldiging van Nederland dat in een jaar 95 kilo cocaïne getraceerd is, rechtstreeks af komstig van Aruba. Dit zou 'on acceptabel zijn voor de goede naam van het koninkrijk'. Maar het staat gelijk aan wat dagelijks in de Rotterdamse haven gevonden wordt, waar de controle niet zo sterk is als op Aruba. Croes: „De productie van cocaï ne zit in het zuiden en de con sumptie in het noorden. Wij zit ten daar middenin. Moeten wij het dan alléén tegenhouden. We hebben er alles aan gedaan en inmiddels is er Amerikaan- se en Nederlandseaanwezig heid op het eiland.'Dat we tóch nog boog genoteerd staan op de drugslijst van de de Amerika nen? Ach, Hong Kong staat er ook op en niet te vergeten Ne derland. De marktlanden dra gen een verantwoordelijkheid. Niet voor niets is die aanwezig heid een initiatief van Aruba geweest." Vingertje Verder lezend in Croes' Neder land in 1998, zien we de conclu sie dat Aruba Nederland koud laat. Behalve als het vingertje geheven kan worden. Het is alsof de Leidse politicoloog Ri- nus an Sehendelen spreekt. Die constateerde ooit dat Ne derland absoluut met geïnte resseerd is in de Antillen, be halve als er iets te preken valt. Croes: „We ontmoeten elkaar alleen als er conflicten zijn. Dat moet veranderen. Maar dat kan niet in een sfeer van verwij ten." Het verwijt dat het over heidsapparaat wat rijk aan per soneel is, zegt hem weinig. „Welke Nederlandse stad van onze omvang heeft een eigen vliegveld en een eigen haven? Het is toch vanzelfsprekend dat dat een grote overheid vraagt. De bevolking is met 50 procent gegroeid, het ambtena renapparaat is gelijk geble ven." Ook op Aruba wordt het Neder lands gestimuleerd door mid del van het aanbieden van Ne derlandse televisieprogram ma's. Croes: .Arubanen zijn ge- interesseerd in Nederland. Dat hebben we onderzocht." Hij is er evenwel van overtuigd dat het niet verstandig is het hele onderwijs .Nederlandstalig te mak'.n. Hij bepleit meer het Friese mudel, waarin de kinde ren in het basisonderwijs wor den opgevangen in het Papia mento, om langzaam over te schakelen op het Nederlands. „We moeten weL Ons onder wijs is erop gebaseerd dat het middelbaar onderwijs hier wordt gevolgd en dat wie ver der wil studeren dat in de VS doet, of in Nederland. De druk - is groot om een hoge opleiding te volgen, en de meesten trek ken naar Nederland." Fijntjes wijst Croes erop, dat die studenten de grootste groep Arubanen zijn die naar Neder land komt. Maar weinigen ma ken de overtocht uit economi sche noodzaak. De afgelopen jaren was er zelfs een grote stroom richting Aruba. Dat is nu gestabiliseerd. „Wij zitten nog steeds met een groot huis vestingsprobleem. Dat pakken we hard aan. De bevolking is in vijftien jaar gegroeid van 60.000 naar 100.000 mensen op een oppervlakte van 190 vier kante kilometer. We krijgen een miljoen toeristen per jaar Het inkomen per hoofd van de bevolking is het hoogste in de regio. De vraag is in hoeverre je nog kunt en wilt groeien." Gevolmachtigde minister voordeAnti"en, DitoMendes de Gouveia: 'Als het econo misch beter gaat, zullen wij minder kansarme jongeren hebben. Danzaldewensnaar Nederland te vertrekken min der worden.' m Het Nationaal Herstelprogramma voor de Nederlandse Antillen laat zich lezen als een combinatie van boetedoening en harde aanpak. Het moet orde op zaken te stellen op de door financieel-economi- >che problemen geplaagde eilan den. Gevolmachtigde minister voor de Antillen, Dito Mendes de Gouveia, is hoopvoL „Ik ben heel optimistisch" Hij constateert dat er binnen het Koninkrijk tussen Nederland en de Antillen lang sprake is geweest van een haat-liefdeverhouding. De ene keer kan men het goed vinden, bij het volgende bezoek vliegen de verwaten heen en weer. Maar over de toekomst lijkt bij hem geen twijfel te bestaan. „Ik zie die met heel veel optimis me tegemoet. Dit jaar worden alle pijnpunten binnen de konink rijksverhoudingen opgelost. Op i augustus valt de beslissing over het herstelplan. De hoop is dat het Nationaal Herstelplan wordt ge dragen door het EMF en dat Ne derland dan de Antillen zal bij staan." De problemen op de Antillen wor den niet meer los gezien van die van de Antillianen in Nederland. ,Als het economisch beter gaat, zullen wij minder kansarme jon geren hebben. Dan zal de wens naar Nederland te vertrekken minder wor den. Wij willen niet de in druk wekken dat Antillia nen hier alleen maar ko men om te parasiteren. Maar het is nu eenmaal zo dat als een bepaalde groep crimineel gedrag ver toont, dat de beeldvor ming sterk beïnvloedt." De ongeïnteresseerdheid van de doorsnee Neder lander raakt Mendes de Gouveia niet. „Als het goed gaat en ze bemoeien zich met met ons, prima. Wij willen zelf onze toe komst bepalen. Daarvoor hebben we een soepeler relatie met Nederland no dig." In een referendum heb ben de Curagaoënaars in grofe meerderheid geko zen om als Antillen een sterke band met Neder land te houden. „Wij voe len ons deel van het ko- k Ik weet niet of de ee Nederlander dat weel. Wy hebben ontzet tend veel waardering voor het Nederlandse paspoort Wij zijn allen Neder landers en hebben vrije toegang, Dat moet zo blijven. An dersom is dat nog niet zo. We zijn bezig de wet te veranderen, zo dat ook Nederlanders zich vrij kunnen vesti gen op de Antillen. Na tuurlijk zullen daar wel enige beperkin gen aan zitten. We zit ten nu eenmaal opeen klein eiland." De gevoeligheden bin nen net koninkrijk hebben volgens de be windsman weinig te maken met kleur. „We moet voorzichtig zjjn en met te snel over ra cisme praten. Begin jaren tachtig voerde Nederland hel alloch tonenbeleid in. Ik denk dat sommige An tillianen zichzelf te ge makkelijk de term al lochtoon lieten op dringen. Zo kwamen ze immers in aanmer king voor gelden uit het allochtonenbe leid." De keuze voor het handhaven van de band met Nederland brengt verplichtingen met 2ich mee. Nu is op de Antillen het Nederlands nauwelijks meer een levende taal. Volgens Mendes de Gouveia zal dat moeten veranderen. Antillia nen moeten het Nederlands beter leren beheersen. „Er is in het onderwijs te weinig aandacht besteed aan het Neder lands én aan het Papiamento. Er was een aversie tegen het Neder lands. Dat werd versterkt door le raren voor de klas, die die aversie uitdroegen. Het Spaans over heerst in de regio. Om het Neder lands te stimuleren, versterken we dan oc^: de Nederlandstalige televisie. We krijgen nu 'Het beste van Nederland'." „Nederland heeft geen enkel goed voorbeeld van dekolonisatie. Nu krijgen ze de kans te laten zien da-het wei kan. Er moet veel gebeuren. Het bestuur moet be ter, en de internationale bestrij ding van criminaliteit Dat moe ten we onder ogen zien. Als we meer vertrouwen krijgen in de economische ontwikkeling, wordt alles meegetrokken. We moeten goed uitkijken, dat we met weer in de oude situatie blijven han gen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3