Waterweg Met een rugzak de regio in rmm mmmm Inspiratiebronnen op Kunstestafette Rotterdams Dagblad Zaterdag 24 juli 1999 Geen toerist die het Colosseum wil missen, als ie de Italiaanse hoofdstad aandoet. Of die op be zoek in New York het Vrijheids beeld overslaat. Of, op reis in ei gen land, in Utrecht niet even de Dom bekijkt. Of in Amsterdam het nieuwe Van Gogh-museum. Maar wordt de zomervakantie vlakbij huis gevierd, dan ligt dat vaak anders. Slechts een enke ling gaat op zoek naar de high lights in de regio. Is er in de eigen 'achtertuin' niets te beleven? Het antwoord in een vakantie verslag in twee delen. Volgende week zaterdag: Maassluis en Hoek van Holland. Vandaag een trektocht door Schiedam en Vlaardingen. Door Remko Tanis Schiedam/Vfaardingen 'Lekker weg in eigen land'. Al jaren is dat dé slogan van de VW-kantoren. Als vanzelf denk je dan aan een dagje Efteiing, luieren op het Noordzeestrand of fietsen door het glooiende Limburgse land schap. Maar waarom niet eens iets originelers? Tussen Rotterdam en de Noordzee ligt een fors 'on ontdekt' terrein. In die dertig kilo meter lange strook met de drie waterwegsteden en Hoek van Holland moet een toerist onge twijfeld zijn hart op kunnen ha len. De rugzak om dus, richting Brandersstad. Om 09.39 uur rolt de trein vanaf Rotterdam het Schiedamse sta tion-centrum binnen. Vaak geeft juist die weg van spoor naar cen trum een goede eerste indruk van de sfeer in een stad. Voor Amster dam bijvoorbeeld gaat dat zeker op. Wandel daar het station uit en je ziet straatmuzikanten, duiven, hotels en wegwijzers met min stens ook de Engelse vertaling er op. Een goed beeld van wat de toe rist in het centrum van de hoofd stad te wachten staat. Nieuwsgierig loop ik dan ook via I een steile ijzeren trap, door de j bouwput van een nieuwe metro lijn en een donkere gang, het sta; tion van Schiedam uit. Recht voor j me doemt een kaal plein op. links 'zie een lange, geasfalteerde weg met aan het einde een fa- j brieksschoorsteen. Schiedam als koude, industriële voorstad van 'Rotterdam? Een groene paai met wegwijzers spreekt deze eerste impressie tegen: de stad blijkt te beschikken over een Ruïne Huis te Riviere, een Si Liduma Basi liek en musea! Als dit er allemaal werkelijk is, dan zal 't me nog moeite kosten het hele program ma af te werken. Kantoorflat De wegwijzers richting WV zijn overvloedig aanwezig. De Singel geeft een gemengde indruk van Schiedam. Als eerste de volgens de etalage erotisch-getinte bar Su- zy Q. De rest van de Singel biedt slechts een rij redelijk nieuwe wo ningen. Terwijl de basiliek uit mijn blikveld verdwijnt, doemt er ginds een lelijke, witte kan toorflat op. De beloften van de wegwijzers bij het station vergeet ik langzaam, zeker als blijkt dat de basiliek vóór een zeer modem plein en kantoorgebouw ligt en niet in een mooie historische om geving. Het VW-kantoor moet maar eens vertellen, waar ik dat fraaie deel van Schiedam dan wel aantref. „Ik wil een dagje Schiedam en Vlaardingen doen. Hoé kan ik dat 't beste aanpakken?" vraag ik de medewerker van het toeristenbu reau. Over Schiedam heeft hij ui teraard genoeg informatiemateri aal. In de brochure van de VW staat echter dat het kantoor ook over 'toeristische informatie over heel Nederland' beschikt. Maar op de vraag wat er in Vlaardingen te doen, valt er even een stilte. Er is geen folder van. „Vlaardingen richt zich vooral op het groen rond die stad," probeert de Schiedamce medewerker. Nu ja, gelukkig is daar ook een WV. Daar vanipid- dag maar eens verder vragen. Omdat ik de nacht in de Water weg-regio door wil brengen, vraag ik naar een goedkoop adresje. In Bed Breakfast 't Fesch Huys aan de Schoolstraat in Schiedam kost een overnachting met ontbijt 52,50. De gastvrouw is echter tot 27 juli op vakantie. Haar pension is juist tijdens het hoogseizoen gesloten. Het VW geeft een A4-tje mee met adressen van een andere Bed Breakfast en van hotel in zowel Schiedam als Vlaardingen. Voor een jeugdherberg verwijst de me dewerker door naar de Rochus- senstraat in Rotterdam-West. Vanmiddag zal ik nog eens verder vragen bij het Vlaardingse kan toor. ;dBranderijpand Om twintig over tien sta ik weer buiten. Voor 19,35 heeft het toe ristenbureau een zakatlas van het Waterweggebied, inclusief Rotter dam meegegeven, een loutebe- schnjving voor de historische stadswandeling door Schiedam 4,95) en een algemene informa tiebrochure over de Brandersstad 2,50). Met rugzak en draagtas begint hier de verkenning van En opeens, in de Van Baerlestraat in de Westwijk, een stuk na tuur. Midden in het groen: kampeerboerderij De Hoogkamer. A v* j. Zdffi&ESB&k De eerste impressie die een toerist V5fl Schiedam krijgt: de grote Jle vlakte rond het Stationsplein. Foto's Roei Dijkstra oud-Schiedam. De wandelroute is goed te volgen. Naast de duidelijke beschrijving in het boekje geven stoeptegels de juiste richting aan. Inmiddels wei rit mijn beeld van Schiedam bij het zien van de Lange Haven bijgeschaafd. Deze industriestad vol nieuwbouw beschikt zowaar over een historisch hart! Blij ge stemd koers ik de trap van de Koemarktbrug af. Volgens de rou tebeschrijving is de Lange Haven tussen 1336 en 1339 gekanali seerd. Wil ik me een beetje in dat historische tijdperk inleven, moet ik echter wel mijn ogen sluiten voor de opdringerige nieuwbouw bij de eerste zijstraat, de Griffi oenstraat. Direct naast dat kers verse pand staat immers 'één van de 77 monumenten van de Lange Haven': het oude branderijpand nummer 25 uit de tweede helft van de achttiende eeuw. Een stukje verderop, bij het Leger des Heils, bedenk ik mij dat ik nog een slaapplaats moet regelen. De oude branderijen en pakhui zen aan de overkant van het water eisen echter al weer snel de aan dacht op. Even verderop staat molen De Walvisch, waarvan het herstel na de brand van februari 1996 vol gens de routebeschrijving 'nog enkele jaren in beslag zal nemen'. De stellingmolen ziet er echter zo goed als nieuw uit. Verder lopend langs de Lange Haven vergeet ik de lelijke route vanaf het station naar de VW al bijna. Toch best mooi, dat Schiedam. Bij de Oude Sluis passeert een groep buitenlandse jongeren, die van een gids in het Engels uitleg krijgt. Het zijn de enige andere toeristen die ik tot dusver ben te gengekomen. Wel direct een groep van twintig man. Volgens de folder is de Oude Sluis het oudste stukje Schiedam, waar Vrouwe Aleida van Henegouwen in 1260 een dam in de Schie liet leggen, waarop een nederzetting ontstond die in 1275 stadsrechten kreeg. Volgens de andere WV-fol- der was het echter edelman Dirk van Bokel die al tien jaar eerder, in 1250, de dam het aanleggen om het achterland voor overstromin gen te behoeden. Vervolgens zou Aleida die dam later hebben ge kocht om vervolgens stadsrech ten te geven aan de nederzetting. Wie heeft nou die dam aangelegd? En wanneer'' Maar goed, een kniesoor die daar om maalt: een verschil van tien jaar op een perio de van bijna 750 jaar. Hoewel. Er zou best wel eens onenigheid kunnen ontstaan over de vraag wanneer Schiedam haar 750-jarig bestaan nu moet vieren. Volgend jaar al, of pas in 2010? Het Zakkendragershuisje is he laas dicht, dus wordt het direct De VW be looft een ge restaureerde branderij op het adres Schie num mer 98. Maar daar staat een nieuw- bouwpand. De branderij tref je een stukje verder op. De stadswan deling door toeristisch Vlaardingen beginton ein digt bij de kerk op de Markt. doorsteken naar de Schie. Hier, pal naast het oudste stuk van de stad, prijkt er wederom een stuk nieuwbouw. De routebeschrijving wijst op adres Schie 98. Dit zou een onlangs gerestaureerde bran derij moeten zijn 'welke er reeds in 1711 gevestigd' werd. Maar zelfs een extreem naieve toerist zal hier zijn vraagtekens bij zet ten. Schie 98 maakt namelijk deel uit van het spliksplintemieuwe appartementencomplex Schie 96- 168. De oude branderij is vast dat pand een stukje verder, op het adres Schie 94. Toch, tijdens zo'n wandeling van zo'n drie kwartier krijg je wel een mooie indruk van het jenever-ver- leder Maar molens, die zijn nog nauwuijks de revue gepasseerd. Af en toe doemt er één op, als je langs de nieuwbouw van een zij straat van de Lange Haven of de Schie kijkt. De wandelroute houdt ze vooralsnog echter ver borgen en leidt de toerist eerst kr^s het Doeleplein. Met wilde gï .wgraei en weer die lelijke, witte kantoorflat zeker niet het fraaiste deel van Schiedam. Bij de Noord- vest is de geur van jenever voor het eerst te ruiken tussen de ge bouwen van de distilleerderij Dirkzwager. En dan is het einde- tijk zover: molens. In museummolen De Nieuwe Palmboom wordt net een rondlei ding gegeven. Helaas is de mole naar met vakantie. Niet duidelijk is het dan ook of de groep toeris ten het maalstelse! in werking kan zien. Lopend langs, wederom, een stuk nieuwbouw kom je ver volgens uit bij de hoogste molen ter wereld: molen De Noord, nu een restaurant. Vla de Grote Markt met het oude stadhuis en de Giole of St. Jan&keik leidt de route naar de Lar.ge Kerkstraat. Vanaf hier ziet het Stadserf met de St. Liduinabasiliek er ineens heel wat beter uit dan wanneer je met bochten vanaf het station door de Singel hebt gewrongen. Het Proveniershuis wordt vanwe ge de restauratie afgeschermd door stellages. Maar op de foto in de brochure ziet het er lang niet slecht uit. Wonderlijk. Veel van de oude gebouwen in Schiedam zijn niet te bezichtigen. Dan ziet de buitenkant er mooi uit, maar krijg je niets van de binnenkantte zien. Of omdat de panden niet open zyn voor toeristen, of omdat ze toevallig, net nu, gesloten zijn. Dat laatste geldt ook voor de basi liek. De deuren van het Stedelijk Mu seum Schiedam in de Hoogstraat staan wel gastvrij open. En, de toegang kost niets. In een muse um mag je gewoonlijk geen tas sen mee naar binnen nemen, maar volgens de man achter de balie is het geen probleem als ik mijn rugzak en tas 'gewoon bij me houd'. Personeelsleden verderop m het museum denken daar ech ter anders over. Verbaasd kijken ze me aan. Alsof ze de hele dag nog geen bezoeker hebben ge zien. Ik probeer de stilte te breken met een twijfelend 'hallo'. Mijn tas blijkt de oorzaak van het stil zwijgen. „Ben je daarmee langs de balie gekomen?" vraagt de vrouw van het groepje. Hoewel ik uitleg dat de receptionist zei dat ik de tas wel bij me kon houden, neemt ze hem met gefronsde wenkbrau wen van me over. „Ik zet hem wel even bij de ingang voor je." Als korte tyd later de bewaker speci aal voor mij de enige bezoeker van het museum langs komt lo pen, knjg ik een onbehagelijk ge voel. Mijn aanwezigheid wordt blijkbaar niet op pnjs gesteld. Snel naar buiten. Aan het einde van de historische waiidelioule Wuïdt de toerist langs de andere kant van de Lan ge Haven geloodsd. Het Neder lands Gedistilleerd Museum 'De Gekroonde Brandersketel' heeft het beter voor elkaar dan het Ste delijk. Enthousiaste ontvangst. Gratis entree, alleen maar omdat mijn Museumjaarkaart nog maar twee weken is verlopen. En, daar bovenop ook nog een privé-uitleg over het brandersproces door de meesterknecht van het museum. Woonwijken Na een wandeling van drie uur en 4,5 kilometer is het eindpunt bij de VW bereikt. Het oude cen trum van Schiedam is zeker de moeite waard, is de eindconclusie. Prima te doen in een halve dag. Je moet alleen wel even door het le lijke stuk stad bij het station heenbijten. Om die Singel te ont wijken, stap ik op de Koemarkt in bus 52 naar de volgende stad die ik wil ontdekken: Vlaardingen. Tijdens de busrit die maar liefst een half uur in beslag neemt, be kijk ik het lijsfje bezienswaardig heden in de zakatlas. Onder Schiedam staan er twaalf ge noemd, exclusief musea. Bij Vlaardingen geen enkele. Hmm. Hoe kom ik de tijd daar door? De route die de lijnbus neemt, laat ook vrijwel niets anders zien dan woonwijken. Rond kwart over twee sta ik met mijn tassen op sta tion Vlaardmgen-Centrum. Op het stationsplein heet een bord de bezoeker 'Welkom in Vlaardin gen'. Kort wordt uitgelegd hoe Vlaardingen is ontstaan en dat de geschiedenis teruggaat tot 2300 vóór Christus. In 1273 kreeg de nederzetting stadsrechten van graaf Floris de Vijfde. Het bord belooft 'tegenstellingen tussen natuur en cultuur, rust en bedrij vigheid, oude en nieuwe bebou wing'. Hierdoor enigszins bemoe digd, loop ik de kant van de VW op langs een haringkraam die bij na wegwaait Een guur bnesje steekt up. De weg van het station naar het centrum, die langs de Oude Ha ven leidt, is heel wat aangenamer dan datzelfde parcours in Schie dam. De route loopt langs een ou de houten hijskraan, een fontein en een marktpleintje. Na vijf mi nuten lopen is het toeristenkan toortje bereikt. Het ligt aan een mooi kerkplein met oude gevels er omheen. De slechte indruk die is opgedaan door de busrit en het ontbreken van een lijst van be zienswaardigheden in de zakat las, is vergeten. Vlaardingen. Het lijkt zo slecht nog niet. Aan de medewerkster van het WV stel ik dezelfde vraag als die aan haar collega in Schiedam en kele uren eerder, „Ik wil hier een middagje rondkijken. Hoe kan ik dat het beste 1 en?" De vrouw aarzelt even. „We hebben hier na tuurlijk het Visserijmuseum, Maar wil je meer weten, déar staan wel wat foldertjes," wijst ze naar een kast. Een stadswande ling? „Ja, dat hebben we wel. Vol gens mij is het dat blauwe boekje daar." Inderdaad, op een licht blauw boekje staat het: 'Wande ling door Vlaardingen'. Het kost 2,75 en is volgens de WV-me- dewerkster goed voor een tocht van ongeveer twee uur. Bed Breakfast Maar buiten betrekt de lucht. Het weer wekt niet echt de lust voor een fikse wandeling op. Op de vraag of er dan nog iets anders te doen of te zien is, kijkt de vrouw langs me heen naar buiten. Denkt na. „Tsja, het pleintje hiervoor is natuurlijk best mooi," zegt ze uit eindelijk. Die korte reactie geeft me nou met het idee dat het echt bruist in Vlaardingen. Eerst maar zorgen voor een over- nachtmgsplek. „Iets goedkoops wilt u?" vraagt de vrouw. „We hebben wel deze folder met Vlaar dingse hoieca-adressen. Maar daar lüopt eigenlijk niets mcw van. De informatie is achter haald." Na enige tijd komt ze nog wel met een folder van Bed Breakfast Alegre op de proppen en met een adres van een NTVON- huis nabij de Surfplas in Vlaar- dingen-West. Maar als het daar niet lukt, dan wordt het toch een hotel van tenminste 115,= per nacht Gastvrouw Stella van Bed Breakfast Alegre in de Van Ho- gendorplaan in Vlaardingen laat over de telefoon weten dat een overnachting voor een persoon op zich wel kan. Zestig gulden kost het. Vreemd, de folder spreekt nog van 45 gulden. Dat blijkt voor de kleine kamer te zijn. Vannacht, houdt ze vol, kost een ovema„n- ting minstens zestig gulden. Kampeerboerderij en camping De Hoogkamer van het Neder lands Instituut voor Volksontwik keling eri Natuurvriendenwerk (NIVÖN) tijkt eer^betere optie.# Daar kun je voor 26 gulden per nacht logeren. Je moet wel je ei gen lakens meenemen, of ze voor negen gulden hurenTot elf uur's avonds zijn nieuwe' gasten wel kom, Ruimte is er nog zat. Toch nog een ovemachtingsplaats dus. Nu dat probleem is opgelost, wordt het tijd Vlaardingen te 'ont dekken'. Het barre weer maakt het aantrekkelijk om de wandel route wat in te korten. De Wande ling door Oud-Vaardingen' be gint op de Markt bij de WV, waar alle gevels bekeken moeten wor den. Daar waar mogetijk, Iaat het boeltje de uitleg over een gebouw over aan de bruine ANWB-borden die op de panden bevestigd zijn. Dan volgt de lijnbaan, of touwsla- gerij, die in 1611 is gesticht De overkapping ligt nu temidden van een stuk nieuwbouw, waardoor het moeilijk is voor te stellen dat het hier om een bouwsel van hon derden jaren oud gaat. Al snel kom je met de stadswandeling op de Westhavenkade, precies de weg die net vanaf het station naar het informatiekantoortje is gelo pen. Dit keer heb ik echter de be schrijving van de panden langs de Oude Haven bij de hand. Onder meer het Visserijmuseum ligt op de route. Uiteindelijk kom ik weer bij de hanngkar vlakbij station Vlaar- dingen-Centrum, De wandelroute leidt hier over de brug en vraagt om een blik over de Oude Haven. Vervolgens is het na de brug even naar rechts om de Wilhelminaha- ven en het Grote Visserijplein te zien en dan verder naar links, te rug over de Oosthavenkade rich ting het centrum. Het gevoel dringt zich op dat de stadsroute door Vlaardingen voornamelijk uit het bewandelen van de Oude Haven bestaat. En ja hoor: by de volgende brug over de Oude Ha ven mag de wandelaar weer over steken en via enkele straatjes te rug naar de VW op de Markt lo pen. Om toch nog wat meer van Vlaar dingen te zien, sjouw ik met mijn tassen maar over de Maassluise- dijk, De zon laat zich inmiddels weer zien. Best aangenaam zo. Na wat omzwervingen zijn daar de winkels aan het Veerplem en het Liesveld. Hier hangt de sfeer zo als ik die herkende van de woon wijken waar bus 52 eerder die middag doorheen reed. Niets dat historie ademt of aan 'vroeger' doet denken. Behalve de geda teerde borecafolder dan. Daann tref ik nog wel een bon voor een gratis Big Mac aan. Vlug dc hamburgerzaak in. Dit was het dan dus, Vlaardingen? Het oude deel van de stad was best mooi. Maar in exstase ben ik niet Heb je één oud pakhuis of koopmanswo ning gezien, dan heb je ze alle maal gezien. Maassluis Maassluise kunste naars gaan zich dit jaar voor de provinciale Kunstestafette aan sluiten bij de Vlaardingse Vrije Academie. In zowel de Vlaardmg- se als de Maassluise Salon laten beeldende kunstenaars hun werk zien. Het thema van de manifesta tie is dit keer 'inspiratiebron'. Iu een kistje van «vijftig bij vijftig centimeter laten 'kunstenaars zien wathenberiélt, wat hen drijft bij het^vemtógen^vanj hun5 kunstwerkeh^,"* Zaterdag 24 Juli SCHIEDAM A" S.S, Parit Nletrwfand. Speirf'teMag met thet.la water Jeugdland2000, 3#.0O-15,0ÜU. Grote Keric. Inloopconcert, fS.QOu. DC De4Mt>- lens. Dansavond, 19..' Du. Heenrtuin, Excur sie 'Speurtochtin deniiCht',20,3Q-23.3Qa vlaardingen Grote Kerk. Wandefco.*cert AadZoutendijk, 15.00u. MAASSLUIS Markt Franse markt met derucnstrabejeu de boules, demonstratie 10,30 uur, -Jaarna mag publiek aan de slag ROTTERDAM Grote- of St Laurenskerk 10e Rotterdam se Antiek en cunosabeurs. Cnme Wllgenhoft/ m 16.00 Kinder3Ctivrteiten.Z(jndag25Julf SCHIEDAM DC Do4MoJ«tt. Contactmiddag 1330u. Podium. Akoestische sessie, 2130u. ROTTERDAM i Asfaltvlakte Motorfods. De Molenwal J 09.00-16.30 Jeugffvakantiepaspoort BUJ* dorp Huid en Haar. Informatiecentrum Kop j van Zuid Deelname Informatiecentrum Kop j van Zuid. t T/t»wo^8Juli. ROTTERDAM [max Theater Wildfire feel the heat' (al) dag 14-16. 'Extreme' (ai) dag. 13. Africa's Ele phant Kingdom (ai) dag 12-15. 'Whales' (al) dag 11. The matrix' (16) dag 17. The mum my-(12> dag. 19-30-22. Lantaren/Venster 1: Filmzomer '99. dag om 19.30-22. herhaling van diverse films afgelo pen seizoen. 'A vendre' (16) do.vrjajo. 19.30. 'Festen' (16) ma.di.wo. 19.30. 'Hi deous ktnky' (16) dag 22- Ven.2: Film»me> '99. dag om 1930-22.15. bemaling van di verse films afgelopen sesoen. Ven3: "Henry fiool' (16) dag 19.30 'Under the skin' (16) dag 22.15. Ven.4: 'La parola amore esiste' (16) dag 20. 'Black cat, White cat* (16) dag 22. Pathé Cinerama iz 'Nottaig Hill' (alj dag. 18.30-21.30On 2: "Ba by geniuses' (al) dag. 12.45-15.20-18.10.'AmencanhstofyXTiei dag 21. Cln.3: 'eXistfinz' (16) dag 1915 21.45. Ctn.4: "Waking Ned' (al) dag 13 15 45-18.30. 'Arlington road' (16) dag 2120. Cln.5: Buhvorth' (16) dag 1230- 15,15-18-21. Pathé Lumière 1: The mummy' (al) dag 12.15-15.15-18.15-21.15, Lum. 2: The matrix' (16) dag 14.15-1730-20.45. Lum.3: 'She's all that' (a!) dag 16.30-19 21.30 Lum. 4: Virus' (16) dag 19.15-21.45. Pathé Schouwburgplein li 'NotüngHifl* (al) dag 11.40-1520-18.20-21-20.Sch.2: trapment' (16) dag 11-15,40-1820-21.10. Sch .3: 'Cruel Intentions' (at) dag 17 20- 19.35-21.50. Seh.4: The matrix" (16) dag 1130-14.50-18-21.10.MkSs The mum-, m/ (16) dag 11-50-14.40-18.10-21. f Sch.6:"Whoam I?" (16) dag IS.50-21-30,dl. j rnetom2130. SneaKPrevrew: 'Orale maagde-/ iijkhetd' (16) df. 2130. Sch.7: 'Slidmgdoors'» (al) dag 1130-16.30-19-21.40. Nactrtvoorstelilngen: Pathé Lum.1: 'Mum my (12) vroa. 00.15. Pathé Lum3: TheMa-l tra* (16) vr.za. 00.15. Pathé Lum.2: "Entrap-' ment' (16) vr za„ 00.30. Pathé Urni. 4: "Virus' UB) vr.za. 00.30. Kirtde matinees; Pathé Cin.1: 'Kabouter plop' (ai) dag 13.15-15.45. Pathé Cln.2: 'Babygenuises' (al)dag12.45-15.20-18.10. Pathé Ciru3: 'De koningen ik (al) dag 1330- 16. Pathé lum.2: 'De koningen ik' (al) dag 12.15, Pathé Lum3; 'Ratjetoe' (al) dag 14. PathóLum.4:'Muien'(al) dag 13.15-16.Pa- thé Sch.2: 'Doug's le film' (al) dag 13.40, Pathé Sch3: 'Ratjetoe' (al) dag 1130- 13.20-15.20. Pathé Sch.6: Kabouter Plop' (al) dag. ±1.10-13.30-15.50. Pathé Sch.& 'Astertx& Obelix tegen Caesar* (al) dag 14.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1