14 Will Smith speelt cowboytje tussen de special effects f ic tste siwsi! 149,- d* BllHHS Moderne tieners geven televisiestadje kleur W"*' expert Schrijver Leon de Winter begint filmbedrijf in Amsterdam a Van Gogh Museum niet ongerust over verdwenen schilderij Harry 'Sweets' Edison overleden Faithless in Ahoy' Bioscoop top 5 jwvooroaEN opeens! ,n ptM Rotterdams Dagblad Woensdag 28 juli 1999 Advertenties Door René R. Kastelein Bany Sonnenfeld is regisseur van uiteenlopende amusementsfilms als The Addams Family', 'Get Shorty' en 'Men In Black'. Talloze verwijzingen en insidergrappen die Sonnenfeld in zijn werk in bouwt leveren hem bij sommige critici zowaar krediet op, iets wat mij ten zeerste verbaast. Want Sonnenfeld valt zelden op een ori ginele vondst te betrappen, noch op een stijl die hem wezenlijk on derscheidt als filmmaker. TVild Wild West' is zijn poging de western (meer specifiek, de ge lijknamige Amerikaanse televi sieserie uit de jaren zestig) met een overdosis aan speciale effec ten nieuw leven in te blazen. Nu heb ik, geef ik graag toe, een zwak voor de western. Het genre bevat, in z'n pure vorm, alles wat film fascinerend maakt: overdonde rende wolkenluchten, lege land schappen, heldhaftige opoffering en rauwe strijd om het bestaan. De opsomming is hiermee nog niet eens volledig, maar alle ge noemde elementen helpt Sonnen feld in Wild Wild West alvast vaar dig om zeep. De horizon wordt grotendeels ontrokken door computeranima ties en de opoffering wordt een gevecht met htpftfech speeltjes waarvan de afloop bij voorbaat vaststaat, al is het maar omdat de hoofdrollen worden bezet door Kevin Kline en Will Smith, een combinatie die de maximaal haal bare 'magie' op voorhand redu ceert tot gimmick. Als Sonnenfeld nu nog behept was met visie op zijn thema, had zijn western met science-fiction elementen nog een verrassende filmervaring kunnen opleveren. Maar niets van dat al Het door Jim Thomas geschreven scenario (Predator, Predator 2), brengt marshall James West (WÉ Smith) op het spoor van Generaal 'Bloodbath' McGrath (Ted Levi- ne), een rauwdouwer met een et terend oor waarin een koperen hoortoestel is gestoken, die in zijn wens om de macht over te nemen in de Verenigde Staten hulp krijgt van kwade genius Dr. Arliss Love less (Kenneth Branagh). Vernietigingswapen Het verhaal wil dat Loveless, die sinds een explosie zonder onder lijf door het leven gaat en zich ver plaatst met een handige rolstoel, wetenschappers ontvoert en dwingt mee te werken aan de con structie van een massavernieti gingswapen. Hoewel marshall West al snel de uitgelezen kans krijgt zich met een welgemikt schot van slechterik Arliss te ont doen, benut hy die niet. In plaats daarvan voert de scena rist in Kevin Kline een medestan der op, die de meester in vermom mingen Marshall Artemus Gor don neerzet. In de loop van het verhaal lopen beide helden elkaar talloze malen voor de voeten, ge heel in de lijn van de formule van de peper-en-zout actiefilm, echter zonder hierbij het gevoel op te wekken dat de twee werkelijk aan elkaar gewaagd zijn. Zelfs de (goedkope) ontroering die je in sommige formulefilms kunt aan treffen op het moment dat de ver broedering zich in teaijerkerige scènes alsnog voltrekt, ontbreekt. De 'love interest', gespeeld door Salma Hayek, biedt al evenmin vuurwerk. Dat beide marshalls ondanks het door haar gedragen koddige pakje - dat met een beet je goede wil nog te accepteren is als tijdsgetrouw- op slag amou- Smrth en zijn liefje Saima Hayek banen zich schie tend een weg West. FotoGPD reus worden is nog te begrijpen. Hayeks functie is de hormonen van pubers te prikkelen, en daar in zal zij ongetwijfeld slagen. Maar waarom deze actrice vrijwel direct daarna op een zijspoor wordt geschoven, blijft een raad selwaarop ook het handboek voor scenaristen geen uitkomst biedt Hetzelfde geldt voor de subtekst waarin we Smith, tegenover een gezelschap van racistische 1 nen horen uitleggen dat het slaan op de borsten van een zuidelijke troela opgevat moet worden als een variatie op het door zijn voor vaderen beoefende communice ren via de tamtam. Dat een in Hol lywood kredietwaardige zwarte acteur zich een dermate lamlendi ge scène in de maag laat splitsen, pleit bepaald niet voor zijn oor deelsvermogen. Wild Wild West is een volstrekt nietszeggende formulefilm, die uitsluitend vermaak biedt voor de vaste fans van Will Smith en voor liefhebbers van overdadige speci al effects, waarbij het verhaal er niet toe doet In Arcaplex Spijkenisse, Cinera ma 1 en Pathé 5 Door Leo Bankersen Filmmaker Gary Ross is een ei gentijdse sprookjesverteller. Hij bedacht een film over een kind dat in één nacht volwassen wordt ('Big', met Tom Hanks) en liet in 'Dave' (1993) Kevin Kline als uit zendkracht op de stoel van de pre sident plaatsnemen. In zijn regie- debuut 'Pleasantville' komen twee tieners (Tobey Maguire en Reese Witherspoon) uit de jaren '90 door middel van een betoverde afstandsbediening in een soap uit de j aren '50 terecht. Het zijn uiterst onwaarschijnlijke verhalen, van het soort dat eolle- ga-komediemakers doorgaans in spireert tot voorspelbaar senti ment en flauwe lolbroekerij. Gaiy Ross is wat dat betreft een gunsti ge uitzondering Je mag wat hij maakt best naïef noemen, maar het blinkt wel uit door een oprech te charme, een heldere en speelse aanpak en een inhoud die mis schien bizar, maar zeker niet on zinnig is. In Pleasantville zal het uiteinde lijk gaan over niet onbelangrijke zaken als vrijheid en conservatis me, tolerantie en censuur. Ross doet daar echter niet moeilijk over en presenteert de thema's met een onbevangen argeloos heid die op zichzelf al ontroerend werkt. Aanvankelijk lijkt de film zelfs sprekend op een doorsnee tienerkomedie, zodat ook bio- scoopgangers die niets anders verlangen dan ongecompHceerd amusement zich moeiteloos door Ross' filmverhaal zullen laten meevoeren. De creatie van het stadje Pleasantville -zusterstad van Seahaven uit The Truman Show1- is op zichzelf al zeer be zienswaardig. De perfecte jaren '50-nostalgie in zwart-wit, met net die kleine overdrijving die voor een ironische knipoog zorgt. In dit kreukvrije paradijsje valt nooit een druppel regen, de JeffDanie s en Joan AUen krijgen kleur in het televi siestadje pieasantvf Ie FotoGPD brandweer rukt alleen uit om kat ten uit bomen te redden, wc's be staan niet en seks is een onbe kend fenomeen. De suggestie dat er buiten Pleasantville misschien nog iets anders is, levert bij deze tv-personages slechts niet-begrij- pende reacties op. De twee tieners uit de echte wereld schikken zich moeilijk in hun voorgeprogram meerde rol en leggen de kiem voor een onomkeerbare revolutie. Apartheid Kleur speelt een cruciale rol in de ze fantasie. Wie in Pleasantville eenmaal liefde of woede heeft er varen, of heeft genoten van een spannend verhaal of een mooi schilderij krijgt letterlijk kleur. De zwart-witten vinden het alle maal uiterst bedreigend en ver enigen zich in een conservatief front dat met censuur en apart heid de 'gekleurden' op hun plaats probeert te zetten. Boek verbrandingen ontbreken niet en een schilder van naakten (Jeff Da niels) wordt het doelwit van de volkswoede. Ross houdt het eenvoudig en voor iedereen begrijpelijk, maar weet er niettemin verrassend veel idee- en in te verwerken. 'Pleasantville' maakt op een vriendelijke manier korte metten met bekrompen heid, brengt een klassiek loflied op het leven en is opmerkelijk vrijmoedig en positief wat erotiek en seks aangaan- Dat laatste is mede te danken aan de prachtige rol van Joan Allen als de gehoorzame huisvrouw die haar eigen gevoelens ontdekt en daar even schuchter ais vastbeslo ten de consequenties uit trekt. Het maakt meer indruk dan je aanvankelijk voor mogelijk houdt. Net als trouwens de schok van schoonheid die de schilderij en van Van Gogh en Picasso te weegbrengen, of anders wel de sombere beklemming van het puinruimen na een nacht vol rel len. Rest nog te vermelden dat Ross ook in technisch opzicht de zaak uitstekend in evenwicht houdt. Hoewel 'Pleasantville' bol staat van digitale effecten lijkt die ge leidelijke inkleuring van de zwart-witte televisiewereld op een volstrekt moeiteloze wijze tot stand te komen. Cinerama 3, Arcaplex Spijkenis- Amsterdam Auteur Leon de Winter tiTü samen me* oud-nresi- dent EricPleskow van Ünited Ar tists en de Berlijnse filmdistribu teur Senator Film een filmpro- ductiebedryf beginnen in Am sterdam. Het is de bedoeling dat d^/irma al volgende maand de deuren opent Dat maakte de schrijver van on der meer 'Zoeken naar Eileen', 'Kaplan' en 'De Hemel van Holly wood' gisteren bekend. Senator Film ontkent de medewerking met) maar onthoudt zich voorlo pig van commentaar: 'we zijn im mers beursgenoteerd'. Het nieuwe bedrijf gaat Pleswin heten en Engelstalige speelfilms voor de internationale markt ma ken, zo zegt De Winter. Volgend jaar al moet de eerste rolprent op het festival van Cannes worden gepresenteerd, al moeten er vol gens de schrijver nog wel veel 'kaarsjes worden opgestoken'. 9 i- Pleswin wil kwaliteitsfilms voor een irroot oubliek maken en ook weer grote Europese sterren creë ren. „Europa heeft nu alleen Den- euve nog maar", aldus De Winter. Het is volgens hem niet nodig dat Amerika de markt zo beheerst, ook al omdat films als 'Amadeus' en 'Dances with Wolves' juist in Europa een groot succes werden. Er is voor Amsterdam als vesti gingsplaats gekozen omdat de stad centraal ligt tussen de be langrijkste Europese filmlanden Duitsland Franken k en Groot- Brittanniè, een open karakter heeft en voor niemand beladen is. Er zal zoveel mogelijk met lokale medewerkers worden gewerkt, al hoopt De Winter aanvankelijk ook grote internationale namen op de aftiteling te kunnen vermelden. De m de internationale filmwe reld geldende gages kan hij niet betalen, maar hij hoopt dat de sterren tussendoor ook eens kie zen voor een kwaliteitsfilm. Fi nancieel denkt De Winter de za ken voor elkaar te krijgen met Se nator Film en met de maatregelen die onlangs zijn getroffen om de Nederlandse filmindustrie ster ker te maken, zoals belastingvoor delen voor investeerders. De Win ter zelf heeft ervaring in de film wereld als scenarioschrijver en re gisseur van onder meer de film 'Junkieverdriet' en de televisiese rie 'Hoffmans Honger'. Amsterdam Het Van Gogh Museum in Amsterdam maakt zich niet echt zorgen over het 'verdwenen' portret van dr, Paul Gachet, dat in 1890 door Vincent van Gogh werd ge schilderd. Deze week werd be kend dat niemand weet waar het doek, dat in 1990 voor het recordbedrag van 165 miljoen gulden door de inmiddels over leden Japanse zakenman Ryoei Saito werd gekocht, is gebleven. „Wij verwachten dat het doek wel weer op de proppen komt, over vfif of tien jaar, op een vei ling ofzo", aldus een woord voerstervan het Van GoghMu- seum, „Er zijn trouwens wel meer Van Goghs waarvan men de locatie niet kent Dit doek is alleen een soort mythe gewor den, doordat toen die enorm hoge prijs is betaald." Destijds werd alom droefenis geuit over het feit dat een zo belangrijk doek niet te zien zou zijn voor hetpubliek en dat de koper zelfs zou hebben ge zegd dat het bü zijn dood maar met hem mee verbrand zou moeten worden. De verdwij ning van het doek kwam aan hetlichtdoordathetMetropoli- tan Museum in New York het portret wilde toevoegen aan de nu lopende expositie van de kunstwerken van verzamelaar dr. Gachet, de lijfarts en een vriend van de schilder. Het Van Gogh Museum in Amster dam krijgt die tentoonstelling van 24 september tot 5 decem ber in huis. Er is dan wel een ander portret van Gachet door Van Gogh te zien. Columbus- Harry'Sweets'Edison, een jazz-trompettist die Frank Si natra, Ella Fitzgerald en Biliie Ho liday begeleidde en in de be roemdste big bands speelde, is gisteren op 83-jarige leeftijd over leden, Edison was 18 toen hij in de jaren '30 werd opgenomen in het orkest van Count Basie. Zijn collega de saxofonist Lester Youilg gaf hem de bijnaam 'Sweets' vanwege zijn zoetgevooisde spel. Rond 1950 zegde Edison de big band van Ba sie vaarwel om met een eigen kwintet verder te gaan. Hij nam zijn eigen albums op, waaronder 'Sweets For The Sweet Taste Of Love', begeleidde Sinatra en werkte samen met Benny Carter aan filmmuziek. Hij speelde in zijn carrière met het merendeel van de bekendste big bands samen, waaronder de orkest formaties van Buddy Rich, Quincy Jones, Louis Bellson, Henry Mancini en Nelson Riddle. Hij leed de afgelopen 14 jaar aan kanker en moest in december om "ezondheidsredcr.cn verhuizen van Los Angeles naar Columbus, Ohio. Afgelopen vooijaar reisde hij nog naar Europa en hij bleef tot een maand voor zijn dood op treden, zei zijn dochter Helena. Rotterdam De Britse popgroep Faithless treedt 25 september op in Ahoy'. De danceformatie, be kend van hits als 'Insomnia' en 'God is a DJzal spelen tijdens het nachtelijke dansfeest HUGO d.nite dat in de Rotterdamse mu ziekbal wordt georganiseerd door discotheek Nighttown en concert organisator Mojo Concerts. Naast Faithless staan Scott Groo ves, dj Michel de Hey, Erick E, en Ronald Molendijk op het pro gramma. Het evenement wordt voor de tweede keer georgani seerd. Verleden jaar vormde het tienjarig jubileum van Nighttown aanleiding voor het feest. MilDijm Dj«bt»«i/29Q793/B'on Pathé Cinemas 1 TUTCHTONE ALLIN ttetSACEM MC 840 NIEUW! Dit pakket is prima geschikt als u zelf weinig belt en voornamelijk bereikbaar wilt 1 zijn, ook in het buitenland. U profiteert nu van de nieuwe supervoordelige abonnements tarieven. U kunt kiezen uit drie verschillende bundels met-30, 60 of 90 belminuten per maand, i En... ais u aan het eind van de maand nog belminuten over heeft, neemt u die gewoon mee naar de volgende maand! SAGFM N.incl superkleine sagem MC840 (met trilfunctie en .luidspreker) V st*idWiiinOS uur 1 /-. spreektijd 180 minuten qeen éntreëkosW 7 bellen in binnen-en buitenland met 1-jang abonnement /Na verbruik van de belminuten gelden deze voordelige tarieven: daluren 0,25 per minuut '(vanal 17.00 uur en rn het weekend) piekuren 0',99 pet minuut dutchfone ^Deze aanbieding is geldig zolang de voorraad strekt SLUIT NU ESN MWKMMBNMMM' AF SU EEN VAN ONDERSTAANDE EXPERT-WINKELS: Brielle, Visstraat 11. Dirksland, Voostraat 22-24. Dordrecht, Vriesestraat 16. Gorinchent', Langendijk 20. Hardinxveld/Giessendam, Stationsstraat 29. Krimpen aan den IJssel, Raadhuisplein 43. Lekkerkerk, Kerkweq 16 Naaldwijk, WC De Tuinen 1. Rozenburg, Emmastraat 45. Vlaardingen, Winkelcentrum °e l°P4r 13. ïoetermeer, Middelwaard 18, expert, daar word ie WIJZER VAN.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 6